De Scheldebode Tegen nieuwe energienota Sporten voor Hartstichting StOk6n Karpetten en Oosterse tapijten met 15 tot 50% korting UNIEKE ACTIE Rondje Walcheren Hoe groot is jullie investering in de liefde? Bende Graaft FOTOPROJECT VISSERSBESTAAN VLISSINGEN/HIRADO VAN LUCIËNNE VAN DER MIJLE VLISSINGEN - De fotoserie VissersbestaanViissingen/ Hirado vindt plaats in het kader van het 400-jarig bestaan van de betrekking tussen Japan en Nederland en kwam tot stand in samenwerking met de gemeente Vlissingen en 12xHolIand. Op het ogenblik te zien in Kunstcentrum Willem3. Het uitwisselingsprogramma -12x Holland - is een initiatief van het kunstenaarscollectief Studio E te Amsterdam en de VW van Hirado. Het programma werd financieel gesteund door de Comity 400 year Nederland-Japan te Hirado, The Nagasaki Holland Year Association. Raakvlak Portret Medewerking Een stap voor- of achteruit Drukke weken Reconstrueren Fotograaf 0118-652700 HANDTEKENINGEN EN DEMONSTRATIE ccunéléofLs> Het weten waard >e Scheldebode terzake wmm VLISSINGEN - Op 14 januari wordt door Nada Naga een droomconcert verzorgd op uit nodiging van Good Medicine (Badhuisstraat 63). Inlichtingen via telefoon 410335. VLISSINGEN - Het programma van De Piek aan de Hellebardier- straat: vrijdag 12 januari The Co ma Club met deep hard pombe- ats van dj's Herwin en Damon, aanvang 21.30 uur. Zaterdag 13 januari om 22.00 uur 505 met rock and roll. VLISSINGEN - Maandag 15 janu ari is er een open les met infor matie over bio-energetica in de Meyboom. De cursus start 22 ja nuari en zorgt voor eenvoudige oefeningen waarmee meer oog ontwikkeld wordt voor eigen li chaamssignalen. Aanmelden en inlichtingen via telefoon 467542. VLISSINGEN - In buurthuis Alde- gonde, Westerzicht 386, zijn don derdag 11 januari introductieles sen salsadansen vanaf 20.00 uur. Zaterdag 13 januari is er de Salsa nieuwjaarsparty vanaf 20.00 uur, entree gratis. Dinsdag 16 januari wordt bingo gespeeld vanaf 19.30 uur. MIDDELBURG - In galerie T loopt tot en met 28 januari een expositie met werken van Joop Frohwein, Gerard Engels en Jean- Claude Crommelynck. De ope ningstijden zijn: donderdag, vrij dag en zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. Elke eerste zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur. MIDDELBURG - Vrouwen, hoe groot is jullie investering in de liefde? Artemis wil er op 18 janua ri een cursus over starten. Als ba sis dient het boek van Robin Nor wood 'Als hij maar gelukkig is'. Het is bedoeld voor vrouwen die zich met de volgende uitspraken kunnen identificeren: als je hoopt dat als je maar genoeg van hem houdt, hij wel voor jou zou willen veranderen, dan heb je te veel lief. Als je relatie je emotio nele welzijn en misschien zelfs wel de fysieke gezondheid en vei ligheid in gevaar brengt, dan heb je zeker teveel lief. De cursus be handelt op tien avonden telkens een ander thema. Inlichtingen via telefoon 686970. fmifflffniali ui raptpat panter Vlissingen, Koudekerkseweg 9, 0118 - 418 414. www.bendegraaff.nl Grootste fysieke raakvlak is de Gedurende de maanden juli tot en met oktober van vorig jaar werden er telkens drie kunstenaars uitgeno digd om een maand lang in Hirado te werken. Toen Luciënne van der Mijie begin 1999 voor het eerst over 12x Holland hoorde, was zij meteen enthousiast en begon na te denken over de raakvlakken tussen Japan en Nederland. Het grootste fysieke raakvlak tussen beide landen is natuurlijk de zee. De zee bracht het VOC schip De Liefde naar Japan. De Liefde maakte deel uit van een vloot van vijf schepen - Geloof, Hoop, Liefde, Trouw en Blij de Boodschap. Deze vloot vertrok op 27 juni 1598 uit de haven van Rot terdam. Het werd een verschrikke lijke reis; alleen De Liefde bereikte op 19 april 1600 de kust van het Ja panse eiland Hirado. De rest van de vloot en 75% van de bemanning van De Liefde bezweek aan de ontberin gen tijdens de reis. Het voedselge brek was zo groot dat zelfs de leren bindingen aan de vallen en schoten werden opgegeten. De Liefde was het eerste Nederland se schip dat Japan bereikte. In 1629 monsterde de Vlissingër Willem Ver stegen aan op de VOC vloot. Toen hij in Nagasaki arriveerde ontmoette hij de laatste overlevenden van De Lief de. In 1645 werd hij directeur van de Nederlandse handelspost op Deshi- ma bij Nagasaki. Vlissingen heeft dus vanaf een zeer vroeg stadium een rol gespeeld in de handelsbe trekkingen tussen Nederland en Ja pan. In Hirado drijft voor een groot deel de economie op de visserij. In de maand september - de maand dat Luciënne in Japan wilde zijn - wordt er op de ago - de vliegende vis - gejaagd. Ook in Vlissingen is de vis serij nog steeds van groot econo misch belang. Het plan ontstond om deze bedrijfstak in Vlissingen en in Hirado in beeld te brengen. Zij wilde een sociaal portret maken van vissersfamilies in zowel Vlissin gen als Hirado. Zij wilde overeen komsten en de verschillen tussen beiden vastleggen. Dit zou twee se ries van ieder ongeveer 20 foto's moeten opleveren, die dan in Hira do en in Vlissingen tentoongesteld zouden worden. In januari 2000 hoorde Luciënne dat haar plan was aangenomen en dat zij deel uit zou gaan maken van 12x Holland. In de tussentijd had zij reeds contact op genomen met Leon Riekwel de afde ling beeldende kunst van de Cultu rele Raad van Vlissingen. Hij was en thousiast en besloot het project te ondersteunen; er werd een materi aalsubsidie ter beschikking gesteld en besloten werd om de serie in de cember in Willem3 tentoon te stel len. In eerste instantie was het de bedoe ling om de foto's in het Stedelijk Mu seum van Vlissingen te exposeren, maar dat zou tegen die tijd gesloten zijn wegens een verbouwing. Het vinden van families die bereid wa ren om aan het project mee te wer ken bleek zowel in Vlissingen als in Hirado geen eenvoudige taak te zijn. Het is natuurlijk ook niet niks om ie mand niet alleen je werk, maar ook je sociale leven te laten vastleggen. Via in eerste instantie de Vismijn en later in overleg met wethouder Meij- ers werd de familie De Nooijer in Vlissingen benaderd. Toen eenmaal duidelijk werd wat precies de bedoeling was, verleende de familie al haar medewerking; de samenwerking verliep bijzonder goed. In de maanden april, mei en juni werd de reportage voltooid. Hoewel voor Luciënne's vertrek naar Japan eind augustus door de organisatie was aangegeven dat ook in Hirado maar liefst drie families bereid waren gevonden om mee te werken, bleek bij aankomst dat dit Het vissersbestaan in Hirado (Japan). Het vissersbestaan in Vlissingen. MIDDELBURG - Een stap vooruit of een stap achteruit, dit thema wordt in vier bijeenkomsten be licht vanuit de haptonomie. Deel nemers worden uitgenodigd bij zichzelf te onderzoeken wat ze er varen ten aanzien van eigen bewe ging en rust. De tijden zijn: 18 en 25 januari; 1 en 8 februari op het adres Oosterkerk plein 22. Kosten 100 gulden. Inlich tingen via telefoon 566138. een wat al te optimistische voorstel ling van zaken was geweest. Er wa ren nog geen families gevonden. Het grootste probleem werd nu dat de tijd om een serie van vergelijkbare kwaliteit als die van de familie De Nooijer te vervaardigen erg kort werd. Met steun van een gemeente raadslid, de heer Shinozaki, werden uiteindelijk twee gezinnen (de fami lie Haruno in Shirahama en de fami lie Shinya in Konoura) gevonden die aan het project wilde meewerken. Ook hier gold dat toen Luciënne eenmaal haar bedoelingen kon uit leggen, de samenwerking zeer pret tig verliep. De fotoserie van de fami lie De Nooijer reisde inmiddels rond over het eiland Hirado en werd op verschillende locaties getoond. Het werden zeer drukke weken in Hirado. Het vissersproject was niet het enige: er moesten lezingen wor den gehouden, er was een fotogra fieproject met kinderen in zeven tiende eeuwse Hollandse kleder dracht, ontmoetingen met de plaat selijk fotoclub en dergelijke. Een bij komend probleem was dat septem ber de maand van de wervelstormen is. Japan werd dit jaar door maar liefst negentien stormen geteisterd. Op die dagen werd er niet gevist en kon er ook niet buiten gefotogra feerd worden. Toch is er een mooi beeld ontstaan van het vissersleven op Hirado. Als men de series van Vlissingen en Hirado met elkaar ver gelijkt valt meteen het schaalver- schil op. De Vlissingen 27 van de fa milie De Nooijer is een schip van 45 meter lang met een bruto vermogen van 3.800 pk. De schepen van de Ja panners zijn hooguit 17 meter lang. In Japan gaat vrijwel alles handma tig en de bemanning bestaat uit de schipper en een hulp. Toch wil dat niet zeggen dat de verdiensten lager zijn. De vis in Japan wordt zeer duur betaald; de vraag is veel groter dan hier. Hoewel de contacten met de vissers in Japan heel goed waren, was het werken daar wel veel inge wikkelder, vooral vanwege het taal probleem. Zelfs Luciënne's hosts, het echtpaar Shinosaki sprak nau welijks Engels. Ook de omgangsvor men zijn daardoor nogal ondoor grondelijk. Nadat zij haar werk met de familie Haruno had voltooid hoorde zij dat zij de eerste vrouw aan boord van een schip uit de ha ven van Shirahama was geweest. Feit was in ieder geval wel dat toen de families de foto's onder ogen kre gen, iedereen zeer enthousiast was en pas toen eigenlijk leek te begrij pen wat precies de bedoeling was. Omdat de gehele serie ook in Hirado te zien moest zijn, bracht Luciënne veel tijd door in de doka van de plaatselijke fotozaak. Vrijdag voor het vertrek uit Hirado werd de ten toonstelling in het gemeentehuis van Hirado geopend. Inmiddels is het project 12x Holland afgesloten en zijn er gesprekken gaande met de gemeente Hirado om een vervolg te geven aan het initiatief. In het 2002 zal begonnen worden met het reconstrueren van de Nederlandse handelsmissie in Hira do, op de plek waar die 400 jaar gele den gestaan heeft. Het gebouw moet een culturele bestemming krijgen en het spreekt voor zich dat de uit wisseling tussen Nederland en Ja pan daarin een voorname plaats zal gaan innemen. Terug in Nederland heeft Luciënne de Japanse foto's op nieuw afgedrukt en geselecteerd. De uiteindelijk versie is te zien in Kunstcentrum deWillem3 in Vlissin gen. De fotograaf Luciënne van der Mijle woont en werkt in Amsterdam. Zij studeerde dans en bewegingsthea ter aan de Theaterschool van Am sterdam en werkte als danseres voor verschillende Nederlandse gezel schappen. Zij trad niet alleen in Nederland op, maar ook in de Vere nigde Staten, Duitsland, Frankrijk. In de jaren tachtig richtte ze haar ei gen theatergezelschap Cyaan op. Als artistiek leidster van dit gezel schap maakte zij drie producties en ontving subsidie van het toenmali ge Ministerie van WVC. Uitgangs punt van Cyaan was altijd de com binatie van diverse kunstvormen: muziek, beeldende kunst en met name fotografie. Na haar carrière als danseres, besloot zij dan ook om te scholen tot fotograaf. In 1998 stu deerde zijn af aan de Fotoacademie Amsterdam in de richtingen thea terfotografie, portret en illustratie. Haar werk bestaat voor een groot deel uit theaterfotografie. Ze werkte onder andere voor Het Nationale Ballet, Het Muziektheater Amster dam en voor veel buitenlandse ge zelschappen zoals de Japanse slag werkgroepen Wadaiko Ichiro en Wadaiko Yamato en voor het Engel se muziektheater gezelschap Music Theatre London. Dat haar andere vakdisciplines een grote rol spelen blijkt uit het feit dat één van haar portretten in 1999 werd genomi neerd voor de PANL-prijs. Verschijnt in een oplage van 50.353 exemplaren elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Amemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg, Valkenisse. Veere, Vlissingen, Westkapelle Kantoor Inleveradressen Bladmanager Mini's Advertentieverkoop Redactie Correspondenten Fotograaf Bezorging Vrijlandstraat 33d, Postbus 70114330 GA Middelburg telefoon: 0118-652700 telefax: 0118-652701 Email: scheldeb-nieuwsbl@uitg-zwn.nl 'Boekhandel Van de Hoeven, Spuistraat 94, Vlissingen 'Bruna Loek, Lange Delft 39, Middelburg Kees Maas, tel.(privé): 076-5036345 06-51247948 Tijdens kantooruren 0118-652700 Tijdens kantooruren tel: 0118-652700 Ook voor Mini's (rubrieksadvertenties) Janine Ansems (vertegenwoordiger) tel.: 0118-652719 652718 Wendy van Garsel (vertegenwoordiger) tel.: 0118-652721 Afsluittijd redactie: maandag 12.00 uur Tijdens kantooruren tel.: 0118-652713 fax: 0118-652701 Ben Donkers, tel.(privé): 0165-552493 Email: redscheldebode@uitg-zwn.nl Afsluittiid redactie: maandag 12.00 uur Marcel van der Voort tel.: 06-27596850 Matthew May, tel: 0118-476594 Harry de Lange, tel.(privé): 0118-625195/06-54335459 Voor klachten over bezorging tijdens kantooruren bellen: De Scheldebode is een uitgave van Wegener Huis-aan-huiskranten Zuid Door Leon Janssens 's-GRAVENPOLDER - Desirée Zuidhof zit er vol van, de nieuwe energie nota van Delta Nuts met de prijsverhoging van 13.3%, voor al veroorzaakt door de nieuw inge voerde Ecotax. Die is voornamelijk ingevoerd om een zuiniger ener gieverbruik te bevorderen. "Die prijsverhoging is fors, en zeker veel te fors wanneer je net als ik van een minimum-inkomen moet rondkomen", weet Desirée. „Mensen met een minimum inko men gebruiken al weinig energie en dan dit nog eens. Ik laat het er niet bij zitten en heb een handte- kening-aktie op touw gezet. Don derdag 1 februari om 14.00 uur worden de handtekeningen tij- dens een grote demonstratie op het hoofdkantoor Poelendaelesin- gel, Middelburg, aan algemeen di recteur P.Stoter aangeboden. De SP-fractie Middelburg en andere politieke partijen in Zeeland steu nen deze aktie. Ik had me er al over verbaasd dat politieke partijen niet meteen op deze prijsverhoging van 13,3% gereageerd hebben. Nu is het een particulier die het ballet je aan het rollen brengt. Het is heel simpel, de maandelijkse energie nota wordt middels ecotax en het nieuwe btw-tarief (19,5%) in totaal met 13,3% verhoogd en dat staat voor fl. 390.Aan de andere kant maakt Delta Nuts in 1999 200 mil joen gulden winst en in 2000 nog eens 136 miljoen gulden. Wat doen ze dan met al dat geld? De verbruikers kunnen ieder jaar meer schokken. Het doel van mijn protest-aktie is zoveel mogelijk mensen, afnemers van Delta Nuts, te mobiliseren om handtekenin gen tegen de verhoging te verza melen. En iedereen kan dat doen. Bij sportclub, vereniging, gewoon in de straat, verzamel die handte keningen en kom 1 februari naar Middelburg. Laat zien dat je het er niet mee eens bent." De door Des irée Zuidhof opgezette aktie loopt nu een week en er zijn al veel reak- ties binnengekomen op Magnolia straat 65a in 's-Gravenpolder. Op een briefkaart uit Heinkenszand staat ondermeer te lezen: "Voorstel van directeur Stoter aan vaard voor enorme verhoging van presentiegelden met tienduizen den guldens voor presentiegelden van commissarissen (burgemees ters en anderen) voor hun werk in diensttijd./ onnodige reservering van miljoenen geen medezeg genschap van de particuliere ge bruiker/ en als slotregel: Waar blijft het Algemeen Nut van ons Delta Nutsbedrijf?". Teksten die er niet om liegen. Op een andere en velop staat met grote letters: Tarie ven Delta Nuts: Nee. "Ja, dat liegt er niet om", stelt Desirée vast, "Nu heb ik wat op gang gebracht. Ie mand moet toch opstaan. Zeker voor de minima. Wij Zeeuwen zijn eigenlijk veel te gezagsgetrouw, te braaf. Door in aktie te komen hoop ik te bereiken dat deze prijsmaat regel teruggedraaid wordt." Wie handtekeningen heeft, maar niet naar de demonstratie in Middelburg kan, mag deze opstu ren naar: mevrouw van den Bo- gaart, SP-fractie Middelburg, Bui- tenhove 173, 4337 HH Middel burg. Diana Smid geeft M. Snoek van de Hartstichting Vlissingen de cheque van 2.500 gulden. foto: peter smid VLISSINGEN - Sportinstituut Smid (Westerzicht 388) heeft de Hart stichting een cheque van 2.500 gulden overhandigd. Dat was het resultaat van een sportmarathon die bij Smid gehou den werd. Deelnemers hadden via sponsoring dik 1.600 gulden bij een gebracht. Smid heeft dat aangevuld tot 2.500 gulden. "Stook de kachel maar eens lekker op", een veel gebezigde uitspraak, die met de komst van HR- ketels en centrale verwarming meer een figuur lijke- dan een letterlijke betekenis heeft. Lekker stoken, lekker warm, met z'n allen rond de ka chel, behalve 's maandags want dan stond er een rekje met te drogen was. De kolenkachels van weleer, die aangemaakt werden met de krant van gisteren, kacheihoutjes en petroleum, zijn in de zeventiger jaren een zachte dood ge storven. We kwamen in de greep van andere energiebronnen, gas en elektriciteit, en geen be tere leverancier dan onze eigen PZEM. Zuinige maatregelen zoals isolatie werden beloond met subsidie en zo kon je minder stoken en ook min der betalen. Tegenwoordig is dat wel anders. PZEM werd Delta Nuts en die zadelt, gedekt door allerlei wettige maatregelen, de gebruikers op met een fikse prijsverhoging. Landelijk negentig gulden, provinciaal 340 gulden per huishouden. De af gelopen twee jaar was de winst een slordige 360 miljoen gulden, maar daar merkt de gebruiker niets van. Informatie voor subsidie bij aanschaf van een HR-ketel wordt afgewimpeld. Als zater dagavond 30 december half Walcheren zonder elektriciteit zit dan wordt men van het produk- tiebedrijf, lees kastje, naar het toeleveringsbe drijf, lees muur, gestuurd. Schadevergoeding, ho maar, wij moeten aan onze miljoenen den ken. Een woord voerder die voor haar beurt over een goedmakertje sprak werd ijlings terug geflo ten. Die aangekondigde verhogingen zijn nuttig voor het milieu en vloeien via de loonbelasting weer terug naar de verbruiker. Ondertussen zijn er gebruikers in opstand geko men en worden handtekeningen verzameld om te protesteren tegen deze fikse prijsverhoging. De greep van de energiebronnen op ons dage lijks bestaan dreigt voor veel mensen een wurg greep te worden en een nuts-instelling die zo veel winst maakt komt niet erg positief over bij haar klanten. Terecht dat hiertegen ge protesteerd wordt; sto ken in een goed huwelijk is een slechte zaak. ~i WOENSDAG 10 JANUARI 2001 HUISARTSEN: VLISSINGEN: Zaterdag 13 januari: dr. F. Legemate, Troelstraweg 411, telefoon 468021. Zondag 14 januari: dr. F. Bronzwaer, Bad huisstraat 31, telefoon 412525. Spreekuur (zonder afspraak) van 12.30 tot 13.00 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Huisbezoek aanvragen voor 10.00 uur. MIDDELBURG: Zaterdag 13 janu ari: geen opgave ontvangen. Zon dag 14 januari: geen opgave ont vangen. Centraal doorkiesnummer: 639933. OOST-SOUBURG, MIDDEL BURG-ZUID, ARNEMUIDEN, NIEUW&ST.JOOSLAND: Op zaterdag 13 januari: dr. J. Ver- vloet, Oude Rijksweg 4, Nieuw en St. Joosland, telefoon 627664. Zondag 14 januari: dr. H. Meijer, Kanaalstraat 70, Oost-Souburg, telefoon 461212. WESTKAPELLE, DOMBURG, AAGTEKERKE, MELISKERKE, BIGGEKERKE, ZOUTELANDE, KOUDEKERKE, Op 13 en 14 januari: dr. P. Noor- lander, Middelburgsestraat 94, Koudekerke, telefoon 551231. OOSTKAPELLE, VEERE EN SE- ROOSKERKE: Geen opgave ontvangen. THUISZORG WALCHEREN: Voor verpleging, verzorging, uit leen verpleegartikelen, telefoon 0118-684000. Via een antwoord apparaat krijgt u een 06-nummer door voor bereikbaarheid buiten kantooruren. Regionaal Indicatie Orgaan Wal cheren: voor aanvragen met be trekking tot verzorgings- of ver pleeghuiszorg, thuiszorg of Wet Voorzieningen Gehandicapten: tijdens kantooruren: 670800. TANDARTSEN KRING WALCHEREN: Op 13 en 14 januari: J. Kremer, Bellinkplein 1, Middelburg, telefoon 612565. APOTHEEK: Op de uren dat uw eigen apotheek gesloten is, kunt u voor spoedei sende recepten terecht bij de waarnemende dienstapotheek van het Stadsgewest Vlissingen/Middelburg. De normale openingstijden van de apotheek zijn: maandag tot en met vrijdag van 08.00 tot 18.00 uur. Weekenddienst: zaterdag van 10.00 tot 19.00 uur apotheek De Singel, Singel 9, Vlissingen, tele foon 412730. 24-uursdienst: apotheek Humme- len, Markt 69, Middelburg, tele foon 612134. VERLOSKUNDIGEN VLISSIN GEN: Van donderdagavond 20.00 tot zondagavond 22.00 uur. Tele foon 471140. Van 12 tot 14 januari: H. Hament en H. Klompe. KRAAMCENTRUM HOMECARE: Informatie of aanvraag kraamzorg van maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur voor zie kenfonds en particulier verzeker den. Voor directe kraamhulp 24 uur per dag bereikbaar 0113- 232924. Kraamcentrum Homeca- re, Postbus 144,4560 AC Hulst. AA MIDDELBURG - Alcoholpro blemen? Anonieme Alcoholisten. Vrijdag van 20.00 tot 22.00 uur. La tijnse Schoolstraat 10, Middel burg, telefoon 416043, 465531 of 592141. DIERENARTSEN: Op 13 en 14 januari: A. Diender, Dr. Stavermanstraat 57, Vlissin gen, telefoon 410910. Op feestdagen die niet op zater dag of zondag vallen, spreekuren zonder afspraak van 11.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. Dierenartsenpraktijk Oostkapelle, Oude Domburgseweg 33a: land bouwhuisdieren: telefoon 581443. Gezelschapsdieren: consult na telefonische afspraak 581443. ARNEMUIDEN: R. Roskam, Langstraat 85, telefoon 634842. Consult en visite na telefonische afspraak. CATS AND DOGS UITLAAT- EN OPPASCENTRALE: Voor het ver zorgen van het huisdier in de ei gen omgeving, telefoon 614626. Tevens voor opvang van uw huis dier tijdens vakantie en dergelijke en voor het zoeken van gastgezin nen.. DIERENBESCHERMING NOORD- EN MIDDEN ZEELAND: A Gogelweg 12a, 4384 EV Vlissin gen. DIERENAMBULANCE WALCHE REN: Alarmnummer 06-23268462 (24 uur per etmaal bereikbaar). VOGELOPVANG MIDDEN-ZEE LAND: telefoon 628288. POLITIE NOODHULP: telefoon 112 als elke seconde telt. Overige assistentie aanvragen via telefoon 633333. Voor alle andere aangelegenheden zijn de bureaus in Middelburg en Vlissingen 24 uur per dag open,

Scheldebode | 2001 | | pagina 4