Dansend het nieuwe jaar door VES neemt kerst-cd op KMIMKJUNK UCIIiïJIU MIKKJIOOL SPOEDCURSUS Expositie in Kunstuus DE LAMMERENBURCHT Hoofdprijs naar Nieuwland Zeeland ook in de winter open Bijeenkomsten van de HCC Dorp in Zeeuws Vlaanderen, Oostburg en Schoondijke TEN ONRECHTE BESCHULDIGD VAN MOORD OP EIGEN ZOON Ervaringen Mijn zoon Opgepakt Steun Geneeskunde Expo in Concert en Gehoorzaal 'Sterken dan striemen' van Open Doors BINGO DANSAVOND De Klaverjasclub kan nog enkele leden gebruiken Agenda De Drvkkery Film centraal op website en teletekst COC WOENSDAG 10 JANUARI 2001 MIDDELBURG - In Zeeland zijn ook gedurende de wintermaan den tal van attracties in bedrijf. Soms met gewijzigde ope ningstijden, maar open zijn ze wel. Door de hele provincie heen is er van alles te doen. Er kunnen wijngaarden bezocht worden of er kan worden meegedaan aan oud-Hollandse volksspelen. Ook zijn diverse ambachtelijke be drijven en molens te bezoeken. Sportievelingen kunnen tennis sen, squashen, bowlen, fitnes sen, karten of schaatsen. En na tuurlijk zijn de musea open. Bij de Zeeuwse VW-vestigingen staat alle benodigde informatie op papier. VLISSINGEN - Ook dit jaar houdt de Hobby Computer Club afde ling Zeeland weer maandelijks een viertal bijeenkomsten voor computergebruikers. Maandag 15 januari komt de HCC bijeen in wijkcentrum Open Hof in Vlissingen, en tenslotte, dinsdagavond 23 januari vindt de bijeenkomst in Zierikzee plaats, in het Multi Functioneel Cen trum. De bijeenkomsten in Vlissingen en Zierikzee hebben een so- citeitsachtig karakter. Op alle ja nuari bijeenkomsten krijgen de bezoekers het inmiddels traditio nele 'kopje koffie met wat lek kers' aangeboden als welkom in het nieuwe jaar. De zalen gaan open om 19:30 uur terwijl de avonden officieel om 20:00 uur beginnen. De toegang is gratis. MIDDELBURG - Fototentoon stelling van het Zeeuws Docu mentatiecentrum tot en met 3 maart. Uit de omvangrijke collectie prentbriefkaarten, foto's en affi ches van het Zeeuws Documen tatiecentrum is een tentoonstel ling samengesteld die een beeld geeft van Oostburg, Schoondijke, Waterlandkerkje en Stroopuit. Bij de foto's van Schoondijke ligt het accent op de scholen en het straatbeeld. Te zien zijn onder andere de opening van de huis houdschool en de landbouw- praktijkschool Prins Willem. Na de oorlog moest het onderwijs in Schoondijke eerst in noodloka- len gegeven worden. Ook was er een noodkerk en in Oostburg vergaderde het gemeentebestuur eveneens in een noodbehuizing, terwijl voor de straatverlichting alternatieven werden bedacht. De verwoestingen van de oorlog en de daaropvolgende wederop bouw vormen een belangrijke periode in de twintigste-eeuwse geschiedenis van de Zeeuws-Vlaamse dorpen. Het contrast van het huidige straat beeld van Oostburg met ansicht kaarten en foto's van huizen en straten rond 1900 is dan ook groot. Tevens wordt aandacht besteed- aan bijzondere evenementen, zoals de prinsessenfeesten, het oogstfeest en het bezoek dat ko ningin Beatrix in 1985 aan Schoondijke bracht. Van Oost burg zijn foto's uit de zestiger ja ren te zien van het Belgisch-Nederlands kampioen schap krulbollen. Ook van de dorpjes Waterland kerkje en Stroopuit zijn enkele foto's van het straatbeeld tijdens de eerste helft van de vorige eeuw te bezichtigen. Deze bescheiden expositie is de vierde in de reeks 'Dorpen in Zeeuws-Vlaanderen, die al voor vele Zeeuws-Vlamingen aanlei ding vormde een bezoek te bren gen aan de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. De expositie is te zien op de 2' verdieping van de Zeeuwse Bibli otheek (Kousteensedijk 7, Middelburg), tijdens de ope ningsuren tot en met 3 maart. Openingstijden Zeeuwse Biblio theek: maandag 17.30 - 21.00 uur; dinsdag - vrijdag 10.00 - 21.00 uur; zaterdag 10.00 - 13.00 uur. 'Men heeft mij te schande gemaakt' MIDDELBURG - MIDDELBURG - Donderdag 11 januari om 20.00 uur verzorgt professor W. Bechtold in de Zeeuwse Bibliotheek een lezing met cursus over het onderwerp 'Ontwikkel uw persoonlijkheid'. Zo leert hij dat via voeding een betere gezondheid kan worden ontwikkeld. Ook de genezende kracht van ademhaling komt aan de orde en het laatste onderdeel is 'winnen zonder strijd', waarbij inzicht wordt gegeven in manipulatietechnieken die het leven bepalen of beperken. Entree 10 gulden, kaartverkoop bij de bieb. De boeken die Bechtold schreef: Hurt Feelings; Mijn zoon...Bechtold; Veroordeeld; Ego en Filosofie van de geneeskunde der klassieke homeopathie. Verwacht worden: Ontwikkel uw persoonlijkheid en Valse Autoritei ten. Bechtold over zijn ervaringen en boeken: In juni 1999 ben ik begon nen met het schrijven van mijn eer ste boek Hurt Feelings. Een boek in dichtvorm betreffende de gekwet ste gevoelens van een mens, man en tevens vader, die ten onrechte in 1993 beschuldigd werd van de moord op zijn eigen zoon. Die aan klacht kwam via hetzelfde zieken huis waar ik een jaar eerder een ten dode opgeschreven kind het leven redde, zij het op verzoek van beide ouders en mèt toestemming van dat ziekenhuis. 1993 is ook het jaar waarin de alternatieve geneeskun de zijn wettelijke erkenning krijgt en het O.M, in samenwerking met medici, ineens activiteiten ont plooit contra dit circuit. Ik ben bewust begonnen met het schrijven van dit boek omdat de normale gang van zaken is dat men over gevoelens heenwalst en de medische en justitiële kant van de medaille de boventoon voeren. Denk maar aan Enschede waarbij de burgemeester na twee weken publiekelijk meldt dat er overge gaan wordt tot de orde van de dag. Na zeven jaar vervolgt de toenmali ge terreur mij nog steeds. "Hij is de gene die de dood van iemand op zijn geweten heeft en naar het bui tenland is gevlucht". Maar ook als vader naar mijn kinderen toe vind ik het noodzakelijk om te reageren. Want hoe krijg ik het verkocht als ik zwijg. Waarschijnlijk komen zij tij dens hun puberteit met die levens vraag te zitten: want hun vader (en moeder) werd er van beschuldigd dat hij de dood van hun broer op zijn geweten heeft. Vandaar dat ik in november de twee volgende boeken publiceerde: Mijn zoon...Bechtold, want het was niet 'iemand', het betreft mijn bloedei gen zoon; en het boek 'Veroor deeld', want het zijn niet alleen de ouders die de dupe zijn van een dergelijke hetze van justitie en me dici. Echter ook naar mezelf toe kan en mag ik niet zwijgen. Men heeft het mij kwalijk genomen dat ik acht jaar geleden dat ene kind het leven redde. Men heeft mij te schande ge maakt als geneesheer in de klassie ke homeopathie. Maar ook als man en als vader. Daarom komen nu de twee volgende boeken. Het boek 'Ego' waarin ik de aanklachten en verklaringen naast elkaar leg en aantoon bij wie de aanklachten zo als doodslag en zware kindermis handeling passen. Men heeft mij willen flessen voor driedubbele moord. En waarom men mij vreest als geneesheer maak ik duidelijk in 'Filosofie van de geneeskunde der klassieke homeopathie'. Aan een gezond mens valt niets meer te ver dienen. Deze maand komt een ver volg op het filosofieboek 'Ontwikkel uw persoonlijkheid'. En nu reeds ga ik beginnen met het afsluiten van de terreur in ons privé-leven met het boek 'Valse autoriteiten'. In toevalligheden geloof ik niet meer. Ook al werd ik een paar we ken geleden in België ineens opge pakt en in de gevangenis geplaatst, zonder recht op een proces. In 1994 was er een klacht tegen mij gedepo neerd, ik was in deze gehoord, en zou, als er een proces uit voort zou vloeien, binnen drie maanden op de hoogte gesteld worden. En in no vember 1999 als ik weer in Neder land woon, wordt het vonnis vol trokken, zonder dat ik daarvan op de hoogte werd gesteld. Reden: men wist niet waar ik woonde. Dus wegens afwezigheid, wat geïnter preteerd wordt als minachting van het hof, krijg ik de maximale straf Een uit die gevangenis gesmokkel de brief over een Nederlander die zonder recht op verdediging vast zit doet wonderen. Binnen twee we ken sta ik weer op straat. Toch wel opvallend dat als ik na het proces van november 1999 als op te sporen vermeld sta, dat ik exempla ren van het eerste boek 'Hurt Fee lings' in juli 2000 gewoon op twee politiebureau's in België aan agen ten cadeau kan geven. Dat ik daar na nog gewoon in België kan ver- Dansen, wie houdt er niet van? Gerard Bras gaat weer lessen voor beginners verzorgen. OOST-SOUBURG - Dansen is ple zier voor twee, een bekende uit spraak die velen in praktijk bren gen. Elk jaar weer worden nieuwe liefhebbers aan het legioen ervaren dansers toegevoegd. Dansleraar Gerard Bras weet dat als geen an der. Hij verzorgt vanaf 17 januari weer lessen voor beginners in De Zwaan. Iedereen, ongeacht leeftijd, kan er vanaf 21.00 uur terecht. To tale kosten 150 gulden. Er worden vijftien lessen van anderhalf uur verzorgd, daarbij onder meer veel aandacht voor de Quickstep, Engel se Wals, Cha, Cha, Cha en de Jive. Inlichtingen en opgeven kan via telefoon 638345. HEINKENSZAND - In 't Kunst- uus te Heinkenszand is van 10 januari tot en met 3 februari een expositie te zien van Nellie van de Plasse-Franse uit Nieuw- dorp. In de expositieruimte zijn schil derijen van de kunstenares te bezichtigen. Nelly van de Plas se-Franse begon twintig jaar ge leden met schilderen. In de be ginjaren hield ze zich bezig met zogenaamde volksschilder kunst zoals het beschilderen van dienbladen, naambordjes, toeven voor de twee andere boe ken. Doch dat als ik het boek Ego wil laten drukken, ik opgepakt word. Toeval? I Iet boek Hurt Feelings kan voor ve le mensen een steun betekenen om het isolement te doorbreken. Een isolement dat veroorzaakt wordt door de eenzaamheid van stil, ver zwegen en verborgen verdriet. Het boek Mijn zoon..Bechtold geeft de totale verwarring weer waarin ie mand terecht komt als zijn idealen wreed aan gruzelementen worden gereten. Verwarrend, mede door de onleesbare aanklacht van een offi cier van justitie. Verwarrend als je als ouder wordt beschuldigd van de moord op je bloedeigen eigen zoon. Het boek Veroordeeld geeft een samenwerking aan tussen de onder zoeksrechter en het O.M. om mij als nog veroordeeld te krijgen, zodat ik als nog in de gevangenis geplaatst kan worden. Want kan ik mezelf in zo'n situatie voorbereiden op de verdediging voor het grote proces omtrent de moord? Een poging van het O.M. waarbij bewust de rechts regels geschonden worden. Het boek 'Filosofie van de genees kunde der klassieke homeopathie' geeft mensen duidelijkheid omtrent geneeskunde, wetenschap, kaf en koren. En de mogelijkheid een keuze te maken op grond van welomschre ven argumenten. Het boek 'Ego' maakt duidelijk wie beschuldigd mogen worden van moord, doodslag en kindermis handeling met voorbedachten ra de op zowel mijn zoon, mijn doch ter en mijn toenmalige vrouw. Zij toont ook het justitiële onderzoek aan. Het boek 'Ontwikkel uw persoon lijkheid' geeft een aantal metho den weer om u zelf te ontwikkelen tot een evenwichtige gezonde per- W. Bechtold, geneesheer in de klassieke homeopathie. soonlijkheid. Methoden die geba seerd zijn op de filosofie van de klassieke homeopathie. Dit boek ligt momenteel bij een drukkerij en zal begin januari het licht aan schouwen. Intussen schrijf ik het boek 'Valse autoriteiten' om aan te tonen hoe men tot heden probeert om men sen het leven onmogelijk te ma ken, uit angst dat de waarheid eens aan het licht al komen Na dat laatste boek, en naast het voeren van een praktijk voor zoge naamde chronische patiënten, ga ik me weer met mijn vak genees kunde bezig houden. Voordat ik in de gevangenis ver dween had ik namelijk dertig ver slagen van BSE-gevallen uit Australië toegestuurd gekregen. En in de Belgische gevangenis nam ik rustig (galgenhumor) de tijd om me te verdiepen in aids. Ik weet dat ik in beide gevallen weer eenzelfde risico loop, als men weet dat aan een Aids-patiënt zo'n fl 2500,- per maand aan medicatie verstrekt wordt. Maar met die levensvraag heb ik reeds geworsteld. Had ik dat ene kind gewoon moeten laten sterven Had men mij dan met geflest? SINT LAURENS - Op zaterdag 13 ja nuari maakt het Vocaal Ensemble St.-Laurens opnames voor een kerst-cd, die dit najaar moet ver schijnen. Deze opnames worden gemaakt vanaf 20.00 uur in de NH kerk van Yerseke en publiek is hier bij van harte welkom. De toegang is, uiteraard, gratis. Bij optredens in de kerstperiode krijgt het VES vaak de vraag of er ook een cd verkrijgbaar is met die liederen. Reden genoeg om de al langer levende plannen in daden om te zetten. Op 13 januari is het zover, èn: de vele fans worden van harte uitgenodigd aanwezig te zijn bij de opnames. Het VES heeft om verschillende re denen gekozen voor een (uitgebrei de) concertregistratie. Het ensem ble wil geen studio-cd, waaraan eindeloos gesleuteld is. De cd moet de werkelijke kwaliteiten van het VES weerspiegelen en de resultaten moeten tijdens een concert ook herhaalbaar zijn. Daarbij draagt de aanwezigheid van publiek altijd bij tot een betere sfeer op een cd. Het Vocaal Ensemble StAaurens bestaat sinds 1985 en zingt sinds de oprichting onder leiding van de zelfde dirigent: Hans van den Broe- ke. De naam ontleende het ensem ble aan de plaats van oprichting; aanvankelijk waren ook de meeste leden uit St.-Laurens afkomstig. Sinds het begin zingt het VES, zoals het in de wandeling genoemd wordt, a capella. In de beginjaren was het repertoire vooral gericht op medewerking aan kerkdiensten, maar gaandeweg werd het repertoi re breder. Het omvat thans zowel klassieke muziek als hedendaagse composities, volksmuziek als soft-pop, cabaret als negro-spiritu- als. Omdat het ensemble zo klein is (het bestaat uit 13 zangers) èn zo'n breed repertoire heeft, kan het op allerlei locaties worden ingezet. Het zal dan ook geen verwondering wekken dat het VES jaarlijks zo'n 15 a 20 optredens verzorgt. Een over zicht van enkele hoogtepunten uit de inmiddels rijke historie: melkbussen, kinderstoeltjes en opbergdoosjes. Drie jaar geleden stapte Van de Plasse echter over op een heel ander genre. Nadat ze lessen had gevolgd bij Jacqueline van Trierum uit Wolphaartsdijk, nam ze het aquarelleren op en later weer olieverf. Een jaar ge leden kwam daar weer acryl op papier en linnen bij. Op de expositie zijn veel schil derijen te zien met als onder werp Zuid-Beveland. Bloemen, stillevens, landschappen en dieren zoals vogels en paarden komen aan bod. Verder put de Zeeuwse kunstenares inspiratie uit beroemde schilderijen van Mesdag, Koekoek en Schelf hout. 't Kunstuus is geopend van woensdag tot en met zaterdag. Woensdag en donderdag is 't Kunstuus geopend van 13 tot 18 uur, vrijdag van 13 tot 18 uur en van 19 tot 21 uur. Zaterdag zijn de schilderijen te bezichtigen tussen 10 en 12 uur en van 13 tot 16 uur. Op 9 april 1986 trad het VES voor de eerste keer in de openbaarheid. Het ging snel, die eerste jaren: al in 1989 vond het vijftigste concert plaats en in 1990 werd de eerste muziekcas- sette opgenomen. De bekendheid van het VES begon ook buiten het Walcherse te groeien. In 1991 was het te horen bij de KRO en het jaar daarna was het ensemble een uur lang live te horen bij Radio Oud-Beijerland. In 1993 werd het VES winnaar van het Zeeuws Zan gersmanifest, want inmiddels werd geregeld aan concoursen deelgeno men. 1994 bracht de eerste televi sie-optredens bij de NCRV. De eer ste tien jaren werden in 1995 afge sloten met VES Friends, waarbij tal van muzikale vrienden van de afgelopen periode acte de présence gaven. In 1996 verscheen de eerste en tot nu toe enige cd, 'Tot het gaat luien...'; wel werd in 1998 meepe- werkt aan de jubileum-cd van Vox Mares uit Yerseke. Deze zomer werd voor de 250sE keer opgetre den; inmiddels staat de teller op 265... MIDDELBURG - Kees Wis se, opgegroeid in Vlissingen en daarna 35 jaar door Nederland 'gezworven', zo als hij zelf zegt, is terugge komen naar Zeeland en gaan schilderen. Voornamelijk zee en strand zijn geliefde onderwerpen. Tot eind februari is werk van hem te zien in de Concert- en Gehoorzaal. Peter Zuidijk overhandigt de prijs van winkelcentrum Dauwenda- ele aan de winnares. foto: firi den hoedt MIDDELBURG - In winkelcen trum Dauwendaele is de spaar- zegelactie afgerond met de prijsuitreiking. De superhoofdprijs van 1.000 gulden is gewonnen door Anita Poppe uit Nieuwland. Peter Zuidijk, voorzitter van de ondernemersvereniging, reikte de prijs uit. Zuidbeekseweg 4 - Vlissingen - Tel. 470692 MIDDELBURG - Vrijdag 12 ja nuari wordt in de Thomaskapel in Dauwendaele (Vrijlandstraat 98) de film Sterker dan Striemen vertoond van Open Doors, aan vang 20.00 uur. Entree gratis. Tot 28 januari worden in tal van plaats in Nederland en België premières gedraaid. Daarna kan de film op verzoek worden vertoond voor kerken, scholen, verenigingen en dergelijke, (in fo via telefoon 0341 -417844) De film speelt zich af in Afrika in de conflictzone tussen islam en christendom. vrijdag 12,19 en 26 januari Gratis entree Aanvang 19.45 uur zaterdag 27 januari m.m.v. Eddy's Combo Aanvang 20.30 entree ƒ10,- Inlichtingen: de heer Van Munster 0118-460486 Zalenverhuur van 30 tot 200 personen. Wij starten op zondag 21 januari 2001 meteen dansen voor beginners /n in zaal Zeelandia Hansweert. tel. 0118-63 83 45 MIDDELBURG - Het program ma van De Drvkkery aan de Markt: t/m 26 januari "VEERE VERBEELD', Veerse schilderkunst uit de peri ode 1900-1940, met o.a. werk van W. Vaarzon Morel, R. Kimpe, J. Croïn, D. van Gelder, K. van Veen. Kunsthandel De Directiekamer richt zich op Zeeuwse kunste naars en schilders die in Zeeland gewerkt hebben. De collectie be staat uit een steeds wisselend aanbod van figuratieve kunst uit de periode 1900 tot 1950. De Directiekamer bevindt zich vóór in de winkel, direct links van de ingang. Open: maandag t/m zaterdag en de eerste zondag van de maand. Expositie tot 31 januari: KAREL LOMAN, geboren in Roe- selare, België en opgegroeid in Antwerpen, is een Nederlandse schilder die voornamelijk aqua rellen maakt met heldere en le vendige kleuren. Tentoonsteling tot 31 janua ri: SESAMSTRAAT BESTAAT 25 JAAR! Daarvoor zullen enkele bekende Nederlanders, zoals premier Kok, in januari in Sesamstraat een verhaaltje komen vertellen. Het gedichtje 'Ér staat een oli fantje in het gras' is in de uitzen ding van 15 januari te horen en te zien zijn. De illustraties bij dit gedichtje zijn gemaakt in Middelburg, door Lucie de Graaf. LUCIE DE GRAAF (Zwolle 1957) werkt als illustratrice voor diver se educatieve en kinderboekuit geverijen in binnen- en buiten land en ook voor Sesamstraat. Zij maakte de illustraties bij een aantal verhalen die in Sesam straat verteld worden, zoals voor 'Steffie' van Ben Kuipers en de verhaaltjes over 'Olifantje' van Ron Schroder en Marianne Bus- ser. Een aantal van de originele ont werpen zal in de Drvkkery te be wonderen zijn. Ook wordt er een videoband vertoond waarin Paula, Sien en Lot de verhaaltjes voorlezen. Tentoonstelling 'STOELEN DANS' tot 31 januari. Deelne mers aan de cursus Keramiek Handvormen van het MIKV kre gen van docent Jackie Bongers de opdracht 'maak een stoel'. Dit resulteerde in een stoelen dans waar vooral fantasie en ple zier centraal stonden. Zoveel mensen, zoveel stoelen. En of je er lekker in kan zitten lezen MIDDELBURG - Het homo/les bisch filmfestival Het Andere Verlangen, dat tot 5 februari in Middelburg wordt gehouden, heeft een eigen uitgebreide ru briek gekregen op de website van het COC Midden-Zeeland. Via www.cocmiddenzeeland.nl/an- dereverlangen is het programma van het festival beschikbaar en is informatie te vinden over alle films die vertoond worden. Ook op COC-teletekstpagina 715 op Delta TV is informatie te lezen over het festival. Het filmfestival Het Andere Ver langen wordt voor de achtste keer gehouden. Verantwoorde lijk voor de programmatische kant is Cinema Middelburg (het Schuttershoftheater). Het COC Midden-Zeeland participeert in de organisatie. Dit jaar is ervoor gekozen om zeven verschillende films met een homo/lesbisch ka rakter in een periode van zes we ken te vertonen. Daardoor heb ben meer mensen de gelegen heid om het filmfestival te be zoeken. In voorgaande jaren werden de films in een korte pe riode van zo'n tien dagen ver toond. Via www.cocmiddenzeeland.nl/an- dereverlangen is ook algemene informatie te lezen over Cinema Middelburg en het COC Midden- Zeeland. Tevens is een route kaart van Middelburg op te vra gen waarop beide organisaties staan aangegeven.

Scheldebode | 2001 | | pagina 11