Kroniek van volhardende mensen M Brandweer in beweging k m\m pm wcintmj mmm DE LAMMERENBURCHT 1 Avondje uit in laatste week BOEKJE COLUMNS BN/DE STEM VAN CEES MAAS KAPELLE - Sinds vorig jaar juli staat op de voorpagina van BN/De Stem de column De Man geschreven door Cees Maas journalist bij het dagblad. Hij begon er aan in de zomerkrant, een aanvullende column. Zijn crea tie was geboren en liet zich niet meer wegdrukken. Vo rig jaar in oktober stopte De Man en kwamen de reac ties van de lezers. Brieven, telefoontjes en in Steenber gen werd zelfs een handtekeningenaktie op touw ge zet want: De Man moet blijven! Zoektocht ORISANT: VERDRONKEN EILAND IN DE OSTERSCHELDE OVERFLAKKEE GOES - Rijkswaterstaat heeft niet altijd bestaan. In de zeventiende eeuw was dijkenbouw een particuliere bedrijf. De initiatiefnemers voor de inpolderingen in Zuidwest-Nederland zaten in Breda. Het waren de ver re voorouders van koningin Beatrix: de Nassau's. Paul de Schipper, journalist bij BN/DeStem schreef er het spannende boek 'Orisant' over. Oranje-beleggers Worsteling Slimpie geeft feestje SPOEDCURSUS BINGO DANSAVOND De Klaverjasclub kan nog enkele leden gebruiken Rondje Walcheren Dienstencentrum houdt open huis Dubbel honderd Voetbalfeestje... WOENSDAG 27 DECEMBER 2000 MIDDELBURG - In de Klove niersdoelen, Achter de Hout tuinen 30, wordt zaterdag 30 december om 16.00 uur opge treden door het duo Panfluit/gitaar. Om 20.30 uur treedt Punctus Kontra Punk- turn op. Maandag 1 januari is er een nieuwjaarsconcert om 14.00 uur met Theodora Gera- ets (viool), Erika Waardenburg (harp). Monika Akihary heeft het over de Molukse eilanden, Tritica bestaat uit het Brisk blokfluitkwartet en het Edigius zangkwartet. Bye Ya is het La- tin-jazzkwintet en ook komt Xenakis Ensemble met het Willem Breuker Kollektief. MIDDELBURG - In het restau rant van de Zeeuwse Biblio theek aan de Kousteensedijk is tot en met 30 december de ten toonstelling 'Ingevingen' van Jo den Hollander te zien. Hij werkt met schoencrème en bij enwas. De openingsuren: maandag 17.30 tot 21.00 uur; dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur; zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. VLISSINGEN - In café Soif aan het Bellamypark exposeert Je- an-Claude Crommelynck met pastels. Alle dagen (behalve dinsdag) open van 14.00 tot 02.00 uur. MIDDELBURG - In de Brasse rie van De Drvkkery aan de Markt zijn werken te zien van Rob Meijer met een satire op de vercommercialisering van de maatschappij. MIDDELBURG - In Depot aan 't Zanddorp 68, presenteert 'gebruiksvoorwerpen' zoals verlichting, meubelen en sie raden. Open zondag en maan dag van 14.00 tot 17.00 uur en op afspraak. MIDDELBURG - Galerie 't Ha- entje te Paart aan de Span jaardstraat 19 heeft werkstuk ken van Mariana Papara en Al- ga Zaharescu met iconen. De openingstijden: donderdag-, zaterdag- en zondagmiddag van 14.00 tot 16.30 uur en na telefonische afspraak. (Op 31 december gesloten). MIDDELBURG - Een expositie met foto's van Suriname is tot 30 januari te zien in tapas-bar- café Allez aan de Vlasmarkt. MIDDELBURG - De tentoon stelling Mx2 is tot en met 4 ja nuari te zien in de Vleeshal. El ke dag open van 11.00 tot 17.00 uur. Niet op nieuwjaarsdag. Entree f2,50. Leden van de Zeeuwse Kunst kring laten er hun laatste pro ducten zien. VLISSINGEN - In het Theo van Doesburgcentrum aan de Brouwenaarstraat exposeert tot 31 januari Magda Naer- ebout met werken in terra cot- ta. MIDDELBURG - Icon antiqua riaat en snuffelmarkt aan de Wagenaarstraat 16, bestaat volgend jaar 30 jaar. Daarom krijgen bezoekers tot en met 31 december een originele prent, ongeacht of er iets gekocht wordt. OOST-SOUBURG - In De Wa tertoren exposeren tot en met 21 januari Ian van Munster, Ad de Jong, David Lindberg en Niels Staal. Geopend van don derdag tot en met zondag van 12.00 tot 17.00 uur en na af spraak. MIDDELBURG - Barbie van toen en nu, zo heet de ten toonstelling in de Zeeuwse Bi bliotheek die tot 30 december loopt. MIDDELBURG - In Caesuur aan de Lange Noordstraat 67 is tot en met 13 januari werk te zien van Connie Dekker met als titel Waiting. VLISSINGEN - Galerie El de- Seo aan het Bellamypark 24 heeft relatie- en trouwsieraden in haar expo. Open maandag en dinsdag op afspraak; woensdag tot zaterdag van 12.00 tot 18.00 uur. MIDDELBURG - In het Zeeuws Archief aan het Hof plein 16 is de expositie 'De onderkant van de markt, de Westmonsterkerk te Middel burg' te zien. Open maandag tot en met zaterdag van 09.00 tot 17.00 uur. ledereen kan 'De Man' Door Leon Janssens De hoofdredactie vroeg Cees Maas om er mee door te gaan: "De Man speelde dagelijks in mijn gedachten, hij was gaan le ven. Op de voorpagina die bol staat van de harde feiten staat hij daar, gewoon, het simpele geluk van alledag." Ruim drie honderd afleveringen schreef Cees Maas en daarvan zijn er tweehonderd in boekvorm ver schenen. Maas werkt op de redactie nieuwsdienst van BN/De Stem in Breda en daar wilde men vo rig jaar de zomerkrant wat aan trekkelijker maken. „Mijn chef vroeg om iets voor de voorpagi na te maken. Dat was best een probleem, want voor een co lumn zocht ik iets waar geen oordeel vanuit ging. Niet dat be lerende vingertje wat je zo snel tegenkomt. Vanaf het begin ge probeerd om geen cliché's te gebruiken en De Man iets boven de werkelijkheid uit te lichten. Hij is rond de 64, weduwnaar, heeft een herseninfarct gehad, geniet van zijn kleinzoon en toert door West-Brabant en Zeeland. Het is een wat kleurlo ze figuur. Ik schreef nu geen re aliteit maar fictie, dat was voor mij een nieuwe ervaring. Maar wat De Man meemaakt en doet is heel herkenbaar voor veel le zers. Ik liet hem tegen koeien praten, of tegen de grafsteen van zijn vrouw, hij fietste, ging een eindje varen, op kookcur sus, liep op het strand in Dom burg, zat langs De Mark te vis sen, dronk een biertje in Cad- zand-Bad en winkelde in Oosterhout. Soms gezelschap van zijn buurvrouw, zwart knot je boven een rood bloesje. Al snel kwamen de eerste brieven binnen op De Man, dat was leuk. Lezers die dachten dat ik De Man was. Ik kreeg brieven van mensen die pas hun partner hadden verloren en steun put ten uit mijn stukjes. Brieven met huwelijksaanzoeken en van lezers die zichzelf in een co lumn terugvonden. Nooit gewe ten dat zo'n stukje zoveel los kon maken. Ik schreef er elke dag één, van juli tot en met sep tember, dan kwam weer de winterkrant. Collega's spoorden mij aan om door te gaan en op 28 oktober 1999 stond de laatste Man in de krant. Toen kwam er een storm van protesten los, brieven en telefoontjes "Wij wil len De Man terug". De hoofdre dactie vroeg mij om het op nieuw op te nemen. Dat heb ik gedaan en 24 januari stond De Man weer op zijn plek op de voorpagina. 'Het zachte plekje op de voorpagina'noemde de hoofdredacteur het." Cees Maas leest zelf veel, poë zie, gedichten, reisverhalen en hij is een grote fan van kookboe ken. Zijn favoriete schrijver is Ernst Hemmingway. Het schrij ven van columns is niet iets wat je zo maar uit je mouw schudt. Cees Maas weet: "Soms gaat het vlot en staat De Man in een pen- nestreek op papier. Maar het gebeurt ook wel dat je een poos je aan het worstelen bent om De Man in de juiste vorm neergezet te krijgen. De man is zeer her kenbaar, iedereen kan 'hem' zijn. Ik heb er geen idee van hoe langde column nog doorgaat. Ik denk dat hij me dat zelf wel laat weten. Misschien zegt De Man 'Laat mij toch eens met rust', dan wordt het tijd om te stop pen." Het boek bevat tweehon derd geselecteerde afleveringen die in de krant verschenen zijn. "Op de voorpagina staat de wereld in brand maar bij De Man smeult het van binnen" besluit Ben Rogmans, hoofdre dacteur BN/De Stem zijn voor woord. Lees hoe de man knip oogt tegen de zomerzon en naar Bach luistert met een vlinder op zijn borst. Het is een wonder lijke zoektocht naar geluk, De Man voelde zich warm en on sterfelijk, de wereld was van elastiek en alle uren stonden stil. Het boek 'De Man' van Cees Maas is verkrijgbaar door fl. 22.50 over te maken op bankre keningnummer 60.30.05.462 tnv Uitgeversmaatschappij Zuidwest Nederland b.v. te Bre da, onder vermelding van 'De Man'. Het gaat om een historisch ver antwoorde roman gebaseerd op feiten en op personen die echt leefden. Net of een goede onderwijzer geschiedenis ver telt: je ziet het voor je. De auteur begeleidt de presen tatie van zijn boek ook met een website die op een toeganke lijke manier vertelt over de wa terstaatsgeschiedenis van de delta: www.orisant.com. Orisant is gaat over een klein, nu diep in de Oosterschelde verdronken eiland. Het is een van de weinige mislukte projec ten in de roemruchte Neder landse bedijkingsgeschiedenis. Het gewone volk betaalde de tol. Hun houten huizen dreven weg. Ze verdronken naamloos. In het boek van Paul de Schip per komen ze op beeldende ma nier tot leven: de armoedzaaiers die de steriele WestO-Brabantse zandgrond verlieten om in de nieuwe polders hun geluk te zoeken. Toen Willem van Oranje op 22 april 1567 zijn mooie residentie Breda was hij zo arm dat hij zijn tafelzilver moest verkopen. Zijn kinderen Maurits en Maria had den dertig jaar later geld over om te beleggen. Dat deden ze in landaanwinning. Rond 1600 beslisten ze in het Kasteel van Breda wat er in West-Brabant en Zeeland inge polderd moest worden. Zo ont stonden Dinteloord en Klun- dert. Zo ontstond in de Ooster schelde het eiland Orisant. In het 'projectbureau' Breda re gelde rentmeester en 'chef-pro jectontwikkelaar' Pieter van Mattemburgh de zaken. Hij steunde op de kennis van dijk graaf Andries Vierlingh uit Steenbergen, een man die in 1536 en 1537 schepen (gemeen tebestuurder) van Breda was. In 1598 financierde Maria van Nassau de inpoldering van het ver verdronken Noord-Beve land. Vier jaar later volgde het schor van Orisant in de woelige Oosterscheldemondi ng. In Goes, Bergen op Zoom, Bre da en andere Brabantse steden liet Van Mattemburg plakkaten (affiches) ophangen om kolo nisten voor het eiland te wer ven. Veel Westbrabanders trok ken naar Orisant. De pioniers weerstonden stor men, pest en hongersnood. Te vergeefs. Orisant gaat over de worsteling van gewone mensen met het water. Veel van wat op Orisant gebeurde staat model voor wat er in de delta plaats vond. Zeeland kent 109 ver dronken dorpen, West-Brabant enkele tientallen. Toen Hans van Damme, de schout van Orisant in 1639 ge degradeerd was tot honden wachter, gaven de Nassau's het mislukte project op. Orisant zonk tien meter diep weg. Pieter van Mattemburgh kreeg een net 'pensioen' en sleet zijn dagen in kasteel Bouvigne. Hij ligt begraven in de Grote Kerk van Breda, vlak naast zijn meesters, de Nassau's. De overlevenden van het drama Orisant, vluchtten terug naar de Brabantse wal. Nog altijd woont er in Breda, Roosendaal en Ber gen op Zoom een familie die Van Orizande heet. 'Orisant', auteur Paul de Schip per, 278 pagina's, uitgeverij Ad.Donker. Prijs f37,90. GOES - Volgens regionaal Brandweer commandant Wout van Leersum is de Zeeuwse brandweer volop in beweging. Van Leersum bedoelt dan niet de fysiek zware acties bij oefe ningen en daadwerkelijke brandbestrijdingen en hulp verleningen, maar hij wijst op enkele belangrijke ontwikkelin gen die in Zeeland gaande zijn en waarover volop gesproken wordt. „De brandweermensen in onze provincie", schrijft de regio naal commandant in het Nieuwsblad voor de Brand weer, „zullen op één of andere wijze geconfronteerd worden. Hij zegt zich er van bewust te zijn dat sommigen zich yv/ellicht de vraag stellen of de vernieuw de brandweerorganisatie nog wel datgene is waar men ooit 'voor getekend' heeft. Hij spreekt de hoop uit dat velen die vraag toch bevestigend zul len blijven beantwoorden, daar zij immers voor de brandweer gekozen hebben om de mede mens in nood te kunnen hel pen. Daarvoor zal de inzet van vele brandweervrijwilligers en de beroepsmensen onmisbaar blijven." De provinciale brandweer heeft overigens een nieuwe home-page: www.brandweerzeeland.nl. OOST-SOUBURG - Clown Slimpie komt in de kerstvakan tie naar Oost-Souburg om een voorstelling te verzorgen. Hij geeft een 'huis-, tuin- en keu kenfeestje' in wijkcentrum De Zwaan aan de Kromwegesin- gel. De zaal is om 13.30 uur open, de voorstelling begint om 14.00 uur. Entree f7,50. Re serveren kan via telefoon 06- 20668352. Het programma is geschikt voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. In de pauze kunnen kinderen zich gratis la ten schminken. Wij starten op woensdag 17 januari 2001 met een dansen voor beginners in Wijkcentrum De Zwaan Oost-Souburg Tel. Ol 18-638345 Zuidbeekseweg 4 - Vlissingen - Tel. 470692 vrijdag 5,12,19 en 26 januari Gratis entree Aanvang 19.45 uur zaterdag 27 januari m.m.v. Eddy's Combo Aanvang 20.30 entree ƒ10,- Inlichtingen: de heer Van Munster 0118-460486 Zalenverhuur van 30 tot 200 personen. I OOSTKAPELLE - In het Zeeuws Biologiscg Museum wordt vrijdag 29 december om 14.00 uur een dialezing ge houden door Rien Marijs van vogelwerkgroep 't Duumpje. Belangstellenden dienen zich vooraf aan te melden via tele foon 582620. MIDDELBURG - Scoop is weer begonnen met de voor bereiding van de kunstbende en is daarom op zoek naar nieuwe ambassadeurs. De kunstbende is een wedstrijd in kunst waaraan alle jongeren van 13 tot 19 jaar mee kunnen doen. Ambassadeurs worden ingezet bij het verspreiden van folders en posters. Be langstellenden kunnen zich opgeven voor de eerste bij eenkomst op 15 januari, tele foon 682577, vragen naar Ju dith Schrijver of Hubert Lee man. VLISSINGEN - In het Activitei tencentrum aan de Willem Roelofszlaan 2 wordt 12 janu ari gestart met een computer cursus Windos. Voor de cur sus tekenen en schilderen is nog ruimte evenals voor de kleiclub en de cursus kalligra fie. Nieuw is de cursus wijn en bierbrouwen die 16 januari begint en er kan nog inge schreven worden voor de danslessen. Info via telefoon 411273. MIDDELBURG - In Desafina- do aan de Koorkerkstraat staat 27 december een jazzsessie op de agenda, de toegang is gra tis. De musici beginnen om 21.00 uur. MIDDELBURG - De jeugdaf deling van de Zeeuwse Biblio theek zorgt 29 december dat uit het boek Snowy Day wordt voorgelezen. De bijeenkomst is bedoeld voor kinderen van 4 tot 7 jaar, aanvang 14.00 uur. Entree f 2,50. MIDDELBURG - Donderdag 28 december om 19.30 uur' wordt in een sfeervol aange klede binnentuin van De Drvkkery een vertelling ver zorgd door Ria Geerse over 'De Ontembare Vrouw'. GOES - Afgelopen najaar ver huisde het Regionaal Diensten Centrum (RDC) van de SOW kerken in Zeeland van Middel burg naar Goes, en is nu ge vestigd aan het Stationspark 45. Een nieuwe locatie om de vrijwilligers, ambtsdragers en voorgangers beter van dienst te zijn. Voor het dienstencen trum van de Zeeuwse kerken is het belangrijk zo'n laag mo gelijke drempel te hebben. Kerkelijke vrijwilligers moeten er dagelijks heen kunnen voor informatie en advies. Daarom is er van woensdag. 10 tot en met zaterdag 13 januari Open Huis met een aantrekkelijk programma waaronder ont moeting, informatie, tentoon stelling en rondleiding. Infor matie: 0113 - 246370. LEWEDORP - Iets wat zelden voorkomt gebeurt in zorgcen trum De Kraaijert in Lewe- dorp. Met een week verschil worden twee bewoners hon derd jaar oud. Mevrouw Steenbakker haalde vorige week als eerste de eeuw en vierde dat met familie en vrienden en haar medebewo ners. Het feit was ook burge meester J.L.M. Mandos niet ontgaan. Die bezocht samen met zijn echtgenote de jarige. Donderdag 28 december hoopt mevrouw Mallekoote honderd jaar te worden. Ze wordt dan bezocht door wet houder A.F.R. van Opdorp. 'S-HEERENHOEK - Vooraf gaand aan het feestgewoel tij dens het carnaval, wordt zon dag 31 december een voetbal wedstrijd tussen leden van carnavalsstichting De Koen kelpot en de wagenbouwers uit Paerehat gehouden. De sportieve feestgangers treden al om 10.00 uur aan en spelen op het sportcomplex van V.V. De Patrijzen in 's Heerenhoek. Na afloop is er een samenzijn met oliebollen.

Scheldebode | 2000 | | pagina 17