BI Solliciteren, da's niet zo moeilijk! Wilt u aan andere baan of juist uw eerste baan? Hoe moet ik een goede brief schrijven? Wat staat er op een cv? Hoe werkt een sollicitatiegesprek? Solliciteren is niet zo makkelijk als het lijkt. Het is een geheel van complexe psychologische processen waar vele factoren aan bijdragen. Maar wees gerust iedereen kan het leren. Met deze sollicitatiekrant heeft u een eerste begin in handen. U vindt er legio waardevolle tips, aanwijzingen over het vinden van een baan. U leert zich voorbereiden op het sollicitatiegesprek en weet nu eindelijk eens wat een psychologische test doet. Met deze krant bent u al half op weg naar een leuke (andere) baan. WAT KOMT ER TIPS&TRUCS WIST U DAT.. ™De vijf meest gemaakte fouten bij sollicitaties: INTERNET SECUNDAIRE ARBEIDSVOORWAARDEN Wat zijn secundaire arbeidsvoorwaarden WIST U DAT... ook ouderen werken mee! Zoeken naar werk Uw cv plaatsen Websites: De meest voorkomende manier van sol liciteren is nog steeds via advertenties. U ziet een advertentie in de krant met een functie die u aantrekt. U schrijft een brief en wordt al dan niet uitgenodigd voor een gesprek. Na dat gesprek volgen eventueel nog meer rondes, zelfs een psychologische test kan aan de orde zijn. Uiteindelijk krijgt u een con tract aangeboden. Al deze fases dragen af zonderlijk bij aan het slagen van een sollici tatie. Het is dan ook zaak goed te weten wat de bedoeling is van bijvoorbeeld een brief schrijven, of een gesprek voeren. In deze sol licitatiekrant komt dit allemaal aan bod. HU krijgt nooit een tweede kans voor een eerste indruk. Dat was een paar jaar geleden de slogan voor een shampooreclame. Maar ook bij solliciteren geldt dat. Er zijn wel eens sollicitanten afgewezen omdat ze hun schoe nen niet hadden gepoetst, of rouwrandjes hadden onder hun vingers. Bij represen tatieve functies moet u er, kort gezegd, gewoon piekfijn uitzien. Te veel is ook niet goed, dus wees matig met make-up en met parfums. Moet u fietsend of lopend naar het gesprek en bent u bang bezweet en verwaaid aan te komen? Neem kam en deodorant mee naar het gesprek en fris u op in de toiletten. Onvoldoende informatie hebben over branche en bedrijf Het gesprek niet voorbereiden Onvoldoenden inzicht hebben in de functie Slecht verwoorden van ambitie en motivatie Slechte brief en cv sturen. Prent ze in en maak ze niet. In vergelijking met jongeren werken ouderen nog relatief weinig. De arbeidsdeelname is het hoogst onder 25-34 jarigen. Van hen werkt maar liefst 81%. Daarbij vergeleken is de ar beidsdeelname van 55-64 jarigen nog altijd laag. Veruit de meeste werkenden verlaten het arbeidsproces dus nog steeds voor hun 65ste. Oudere mannen hebben vaker een betaalde baan dan oudere vrouwen. In 1999 werkten 55-64-jarige mannen ruim twee keer zo vaak als vrouwen in dezelfde leeftijdsgroep. Van de mannen had 45% een baan van ten minste twaalf uur per week en van de vrouwen 18%. Dit verschil komt vooral omdat de arbeids deelname onder deze generatie vrouwen sowieso laag is, ook toen ze jonger waren. Zij behoren tot de generatie waarin het heel nor maal was dat de vrouw thuis bleef om voor de kinderen te zorgen. Bron: CBS Als u ergens gaat werken, wilt u natuurlijk weten hoeveel u zult verdienen, en wat de werktijden zijn. Ook het aantal vakantiedagen is altijd belangrijk om te weten. Dat is ook logisch, omdat het dingen zijn die meteen aan de orde zijn bij het kiezen en aannemen van werk. Dit heten primaire arbeidsvoorwaarden. Er zijn ook secundaire arbeidsvoorwaarden. Dit zijn de ex tra's die een baan aantrekkelijker kunnen maken. Denk aan een auto van de zaak, reiskostenvergoeding, collectieve ziektekostenverzekering. Spaar(loon)regelingen, pen sioenopbouw, al dan niet overwerken en er voor betaald krijgen. Met de huidige krappe arbeidsmarkt zal de werkgever met dit soort extra's de baan dusdanig aantrekkelijk voor u In de jaren zeventig en tachtig werkten steeds minder ouderen. Dit tij is in de jaren negentig langzamerhand gekeerd. In 1999 werkte 31% van alle 55 tot 64-jarigen. Op het dieptepunt, in 1993, had in deze leeftijdsgroep slechts 24% een betaalde baan. Veel werknemers werden in de jaren zeventig en tachtig in de gele genheid gesteld om voor hun 65ste te stoppen met werken. Een van de redenen hiervoor was de hoge werkloosheid. Om het voor oud eren enigszins aantrekkelijk te maken om eerder te stoppen met werken, werden gunstige afvloeiingsregelingen aangeboden. Daar naast waren veel bedrijven door de moeilijke economische om standigheden gedwongen tot reorganisaties en inkrimpingen. Hierbij ontdeden ze zich vaak van hun oudere werknemers, die relatief duur waren. Er bestaat wel een groot verschil in arbeidsdeelname tussen 55-59 jarigen en 60-64 jarigen. In het begin van de jaren negentig had 38% van de mensen van 55-59 jaar betaald werk. Vanaf 1995 begon de arbeidsdeelname van deze groep te stijgen, tot 47% in 1999. Bij de 60-64 jarigen is deze stijging kleiner; in 1999 had in deze groep 14% een baan. Bron: CBS Solliciteren op internet, hoe gaat dat? Een deel van de bevolking solliciteert liever op internet dan via de normale wegen. Hoe gaat dat in zijn werk? Er zijn 2 mogelijkheden: u zoekt op vacatures, of u zet uw cv op internet Inmiddels zijn er bijna 300 websites waar mensen kunnen zoeken naar werk, bijvoor beeld werk.net of monsterboard.nl. U kijkt op zo'n website en vult het trefwoord in van het beroep dat u zoekt. Soms kunt u op regio zoe ken, soms op branche en ook wel eens op parttime versus fulltime. Zodra u iets heeft ge vonden wat u aantrekkelijk klinkt, kunt u via de telefoon of via e-mail contact opnemen met het betreffende bedrijf. Voordeel van zoeken op deze manier is dat u relatief eenvoudig kunt zoeken naar werk. Nadeel is dat niet alle websites even goed zijn bijgewerkt. Het kan dus gebeuren dat de vaca ture waar u op solliciteert niet meer beschik baar is. Een minder vaak voorkomende manier van in teractief isolliciteren doet u door uw cv op de vacaturewebsites te zetten. U bezoekt een website, en als daar mogelijkheden zijn om u in te schrijven, moet u zich meestal aanmel den. U vult allerlei velden in op het scherm, met niet alleen persoonlijke gegevens van uzelf, maar ook uw werkervaring. Vaak wordt er ook gevraagd waar u wilt werken en hoeveel uur in de week. Als u klaar bent krijgt u een speciale toegangs- naam en wachtwoord. De website plaats uw cv tussen de anderen. Werkgevers die lid zijn, kunnen snuffelen in de cv's en een geschikte kandidaat uitzoeken. Natuurlijk wordt uw pri vacy wel beschermd. Soms ook kijkt het be drijf achter de website naar een geschikte solli citant. Voordeel is dat u de deur niet uithoeft om leuk werk te vinden. Nadeel is dat maar een heel klein deel van de banen op deze manier wordt gevonden. Al naar gelang uw beroeps groep bestaat de kans dat u nooit meer iets hoort van de website, of dat er helemaal geen leuk werk uitkomt. Maar als u tijd genoeg heeft om alles op uw gemak in te vullen, dan kan het nooit kwaad. www.werk.net www.monsterboard.nl www.intermediair.nl Ook kunt u naar vacaturebanken zoeken via zoekmachines als www.google.com en www.altavista.nl Redactie MtV: Saskia Berghout s

Scheldebode | 2000 | | pagina 11