DOIMOOM AHINTJIU «01001 Scheldebode uit Overlast bleef uit... Grandcafé Stefano's uitbundig in kerstsfeer DE LAMMERENBURCHT Adventsconcert van con Amore 15 16 iti Kerstsfeer ZCCLDNDHDLLCN - GOCS K3ÏÏ Natuurfotografie van zee-, boom- en bloemdijken SPOEDCURSUS Kerstfeest in Ned. Herv. kerk Computerclub houdt weer bijeenkomst ZONDAG KARATE-KOBUDODAG IN SPORTHAL DE BELLING KERSTPRIJSKLAVERJASSEN KERSTBINGO KERSTBAL De Klaverjasclub kan nog enkele leden gebruiken WÊÊÊiÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm Tel. 0118-638345 Rondje Walcheren WESTKAPELLE - In sporthal 'De Belling' te Westkapelle wordt zondag 17 december een karate- kobudodag gehouden speciaal voor karateka's van 40 jaar en ouder. Doel van de training is deze mensen verantwoord te laten omgaan met hun lichaam. Karateka's Doris Luidwieler (54) en Peter Flipse (35) geven in dit artikel hun visie op deze vechtsport. VLISSINGEN - Vijf maanden geleden begon Jerry van Zuijlen aan de Vlissingse boulevard grand-café Stefano's. Het werd er direct druk. De zaak is hard op weg een echt stadscafé te worden. Maar wel één met uniek uitzicht. Een bezoekje aan Stefano's, omdat Intratuin de zaak binnen enkele dagen tijd heeft omgetoverd in kerstsfeer, is nu nog leuker. HRTT€NT€N* TOONSTCUING Zuidbeekseweg 4 - Vlissingen - Tel. 470692 D€C€Mfi€R 14.00 22 00 uufl D€C€M8€R 10.00-18.00 UM \e,óeree0 I TM*M)*G<N M H»«"i Into: 0113-221020 O woensdag 13 december Aanvang 20.00 uur entree ƒ5,00 vrijdag 15 december Gratis entree Aanvang 19.45 uur 2e kerstdag dinsdag m.m.v. Riverside Trio 26 december Aanvang 20.30 entree 7,50 ii iiivi ini lyvi i« /%A A de heer Van Munster 0118-460486 Zalenverhuur van 30 tot 200 personen. Drie dagen met "Dier- plezier" oj.: honden, schapen, geilen, fretten, slangen, ara's, spinnen, roohrogels, schildpadden, konl|nen, struisvogels, paarden, katten, cavia's, kippen, eenden, duiven etc. Dierenbenodigdheden voeding en accessoires Shows demonstraties iNTf RNRTPONRIC WOENSDAG 13 DECEMBER 2000 VLISSINGEN - Op donderdag 14 december houdt de KNNV afd. Walcheren een diapresentatie over het maken van natuurfoto's. Thijs Franse zal op deze avond zijn dia presentatie over de Zeeuwse dijken laten zien. De bijeenkomst is voor iedereen toegankelijk en start om 20.00 uur in het Mie Mee te Vlissin gen. VLISSINGEN - Zaterdag 16 de cember is er een Christmas Fair ten bate van de straatkinderen in Kenya van 10.00 tot 15.00 uur in de Ontmoetingskerk in de Oosterscheldestraat. Er is tevens een open dag in verband met de renovatie van het gebouw. Er zijn workshops en er worden allerlei artikelen verkocht zoals kaarsen, schaatsen en spelletjes. iNTtRNRTIONfllt B8HCNDIGHCIDS- UKOSTRIJD VOOR HONDCN Wij starten op woensdag 17 januari 2001 met een dansen voor beginners in Wijkcentrum De Zwaan Oost-Souburg MIDDELBURG - Tafehennisvere niging 't Zand houdt zaterdag 16 december een rommelmarkt in De Zandkuil aan de Breeweg 94f van 09.00 tot 14.00 uur. Vrijdag kunnen er nog spulletjes worden afgege ven. SEROOSKERKE - De Happy Trail- dancers houden 17 december een instuif linedansen in café Olmen- ruif van 14.00 tot 17.30 uur. De en tree is gratis. Inlichtingen via tele foon 593913. MIDDELBURG - Wijkvereniging Zuid houdt zaterdag 16 december om 20.00 uur een kerstbingo in Ontmoetingscentrum Dauwenda- eie. De zaal is om 19.15uuropen. VLISSINGEN - In De Piek aan de Hellebardierstraat wordt vrijdag 15 december opgetreden door The Coma Club, aanvang 21.30 uur. Entree 10 gulden. Zaterdag 16 de cember staat De Piek in het teken van We're Back. Het is de officiële heropening van De Piek. Vanaf 20.00 uur is de toegang gratis, na 21.30 uur moet 'n tientje worden betaald. Wie komen er? Dr. Re verb, UC, Till Dawn Anchor. VEERE - Op 16 december wordt in de Samen Op Weg Kerk (ingang Kapeilestraat) de jaarlijkse advent- smarkt gehouden van 10.00 tot 17.00 uur. Er wordt informatie over ideële doelstellingen verstrekt en er zijn allerlei producten te koop. MIDDELBURG - Vrijdag 15 de cember wordt in jongerencentrum Midgard een presentatie work shop Streetdance en Muziek ge houden. Er is een open Mie voor rappers. Aanvang 19.30 uur, de en tree is gratis. VLISSINGEN - Vrijdag 15 decem ber houden de samenwerkende kerken in Paauwenburg, Lamme- renburg en Rosenburg een kerst- samenzang in de kerkzaal van Open Hof. Er is een optreden vpn brassband Cecilia en een gezon gen kerstevangelie door Marie Eü- se van Dalen. De overweging wordt door deken J. van Hecke voorgelezen. De toegang is gratis, aanvang half acht MIDDELBURG - Vrijdagmiddag 15 december vanaf 14.00 uur wordt op het adres Hogendorp- weg 58A een kerstmodeshow ge houden met medewerking van mannequins en ladyspeakers van de Stichting Majoraat en de mode zaken Shop 6 en Shop 54. De toe gang is gratis, kaartjes zijn verkrijg baar bij de stichting en de beide zaken. VLISSINGEN - Gemengd koor De Ruyterstadsingers verzorgt zondag ■17 december een kerstconcert in de kerk op het Oranjeplein in Oost-Souburg, aanvang 14.30 uur. Entree gratis. Er staan Engelse en Duitstalige kerstliederen op het programma. Medewerking wordt verleend door het kinderkoor van de Zeeuwse Muziekschool Middelburg. OOST-SOUBURG - Zaterdag 16 de cember verzorgt mandolineorkest Con Amore uit Vlissingen een ad- ventsconcert in de Oranjepleinkerk te Oost-Souburg. De aanvang is 19.30 uur en de toe gang is vrij. Medewerking wordt verleend door organist Alexander Koole en Vocaal Kwartet Multiple Voice. Con Amore brengt werken ten gehore van o.a. Antonio Vivaldi, Konrad Wölki en Siegfried Behrend, Het programma van Multiple Voice bestaat uit een aantal traditionele Nederlandse, Franse en Engelse kerstliederen. Dirigent van Con Amore is Jo Ec- khardt, die volgend jaar mei zijn 40- jarig jubileum viert. Marina Ec- khardt soleert tijdens het advents- concert in het Concert in C van Vi valdi. WESTKAPELLE - Op zondag 17 de cember viert de zondagsschool 'Kinderen van Eén Vader' om 19.00 uur het jaarlijkse Kerstfeest in de Ned. Herv. Kerk. Het thema is: 'Met hart en ziel'. Het adventsproject van de Nederlandse Zondags school Vereniging (NZV), waarmee in de adventstijd is gewerkt, wordt in deze viering afgesloten. Kinde ren en leiding voeren het kerstspel op: 'Weet je waarom we Kersfeest vieren?Tedereen is hartelijk wei- kom! VLISSINGEN - Zaterdag 16 de cember is er een kerstbingo in wijkcentrum Het Palet aan de Wil lem Roelofezlaan 2, aanvang 19.30 uur. VLISSINGEN - Zaterdag 16 de cember is er een vrije dansavond vanaf 20.00 uur in buurthuis Al- degonde, Westerzicht 386. De entree is gratis. Zondag staat po- rijsklaverjassen op het program ma, aanvang 13.30 uur. Inschrijf geld f7,50. Dinsdag 19 december is er een kerstbingo vanaf 19.30 uur. VLISSINGEN - De Vrijwilliger- scentrale helpt met zoeken naar vrijwilligerswerk, helpt bij het vervullen van vacatures op het gebied van vrijwilligerswerk, ad viseert vrijwilligers en organisa ties bij problemen en klachten en informeert over rechten en plichten. De centrale is te vinden op het adres Spuistraat 6, tele foon 422122. VLISSINGEN - De bijeenkom sten van de Hobby Computer Club (HCC) afdeling Zeeland slaan in de maand december voor een groot deel in het teken van het sociëteitsgebeuren. Dat houdt in dat op de verschil lende clubavonden er geen the ma's worden behandeld. Wel zal er onder het genot van een kopje koffie (of iets anders) in een ge zellige (Kerst)sfeer voldoende gespreksstof zijn omtrent de computerhobby. Ook zijn er vol doende specialisten aanwezig voor het proberen op te lossen van allerlei computerproble men. Wel is het raadzaam om in geval van een probleem het computersysteem zo compleet mogelijk (dus inclusief beeld scherm) mee te nemen naar de avond. Wat de thema's betreft is er een uitzondering. Op de bijeen komst in Vlissingen (18 decem ber) verzorgt Johan Bil uit Zierik- zee een lezing over 3D tekenen op de computer. Gezien het suc ces van deze lezing twee maan den terug in Zierikzee, verwacht het bestuur van de afdeling een grote opkomst in Open Hof. De nog resterende data zijn: 18 december in wijkcentrum Open Hof te Vlissingen en 19 december in het Multi Functioneel Centrum te Zierik zee. De /.alen gaan open om 19:30 uur terwijl de avond officieel om 20:00 uur begint. De toegang is gratis. Speciaal voor 40-plussers MIDDELBURG - Slechts drie ge broken ruiten bij de huizen die moesten blijven staan. Wel heel veel stof. Verder bleef overlast uit in de Middelburgse Magistraatwijk, waar twee flats werden opgeblazen. Het gebeuren trok velen belangstel lenden die geen moment wilden missen. De flats die nu met de grond gelijk zijn gemaakt werden in 1971 en 1972 gebouwd. Ze moeten plaatsmaken voor nieuwbouw. De flats die nog een waarde van elf mil joen gulden hebben, kunnen niet meten aan het tachtig miljoen gul den kostende winkelcentrum, dienstencentrum, luxe apparte menten en een school. Eerst worden de komende maan den gebruikt om de slordige ander half miljoen kilo puin -dat van de flats overbleef- op te ruimen. FOTO'S: PETER BUTEIJN Door Anita Janse „Als je de 40 eenmaal gepasseerd bent, kun je niet meer meegaan in het fanatieke karaten dat de jeugd beoefent", vertelt Dorus. Twintig jaar geleden behoorde hij tot de op richters van de Karate Academie van Zeeland. Hij heeft zijn zwarte band en 4e Dan (graad).„Het is toch belangrijk dat het lichaam in condi tie blijft. Ik train nog iedere dag an derhalf uur, al is het dan een uit de hand gelopen hobby, ik heb meer conditie dan sommige mensen van 28 jaar". Een van zijn leerlingen was Peter Flipse, nu zelf zwarteban- der van de 2e Dan. Peter is in middels zelf trainer van zijn eigen clubje karateka's.Ook hij is niet meer echt wedstrijdgericht bezig tijdens zijn eigen trainingen. „Als je beste dagen voorbij zijn, moet je in feite een stapje terug doen",zegt hij. Hij bedoelt dan terug uit de belangstelling. Maar dat wil absoluut niet zeggen dat het daarmee ophoudt. De tijd van de competities is voorbij, en dan is het mooi wanneer er iets ter compen satie aangeboden kan worden. Daarom worden dergelijke 40 plus stages gehouden. Het doel van de trainingen is veertigplussers be kend maken met de mogelijkheden die nog wel degelijk bestaan. Deze dag gaat uit van de Karate Acade mie Zeeland. De karateka's trainen volgens de Shotokan stroming. De trainingen worden ongeveer om de zes weken gehouden en gegeven door trainers uit België. Zondag 17 december worden de trainingen geven door Dirk Heene, Livia Castro en Dick Fieret. Er worden niet altijd dezelfde trainers uitgeno digd. Voor eind mei staat een stage weekend op het programma, met onder andere een strandtraining. De Karate Academie is vijfjaar gele den met dit idee begonnen. Het is nog steeds uniek in Nederland dat dergelijke stages worden gehou- den.Het is erg leerzaam en tevens een uitwisseling van eikaars ge dachten op het gebied van de vechtkunsten. Bij het trainen pro beren zij hun kata's, dat zijn de af zonderlijke bewegingen, te analy seren. Peter legt het zo uit: 'Je hebt verschillende op zichzelf staande bewegingen, de kata's genoemd. Dit zijn de letters die in zijn geheel genomen een woord vormen wan neer je verschillende bewegingen Door Marcel van der Voort Zelf heeft Jerry vol bewondering staan kijken naar de verrichtingen van de Intratuin-deskundigen. „Ik vond dat er iets moois met Stefano's moest gebeuren. Eigenlijk hadden de medewerkers van Intratuin en ik weinig woorden nodig. Ik heb al leen gezegd: maak er iets moois van. Ze hebben me niet teleurge steld. Het is prachtig geworden." Intratuin Koudekerke heeft Stefa no's mooier gemaakt dan het al was. Veel groen en leuke onderde len die uitdagen tot een wandeling door de zaak. Een drietal grote gou den engelen lachen de gasten vanaf het plafond toe, een arreslee, 'n vrolijke reuze kerstman begroet jong en oud bij de deur, een stallet je en de drie wijzen, maken het kerstgevoel compleet. Jerry: „Ze hebben er een grote klus aan gehad. Het was even een beetje rommel, maar we zijn geen minuut dicht geweest. Dat zou ingaan te gen mijn doelstelling om driehon derdvijfenzestig dagen per jaar van af tien uur open te zijn. Iedereen moet hier eigenlijk altijd binnen kunnen komen. Dat kan voor een kop koffie met warme apfelstrüdel, een glas goede wijn of een compleet diner." Ook hiermee scoort Stefa no's goed. Een keukenbrigade on der leiding van vier ervaren en vooral creatieve koks verrassen de gast keer op keer. „Ik zie de beide feestdagen met een gerust hart tegemoet. We hebben veel energie gestoken in de voorbe reidingen. Er is een nieuwe wijn kaart van wijnhuis Heere van Heus- den met opvallende wijnen, waar van ook de duurde soorten betaal baar zijn. Tijdens de kerst zelf heb ik bewust gekozen voor één 'sit ting.' Ie kan ervoor kiezen de tafel twee keer te bezetten, maar ik vind dat je voor het ultieme kerstgevoel lekker op je gemak moet kunnen eten en vooral genieten." Wat dat betreft lijkt Van Zuijlen weinig details te missen. Hij wijst naar buiten zie je dat daar. Deze week zijn de terasschermen ge plaatst. Zodra het glas erin zit, plaats ik er een rijtje stoelen. Kun nen de mensen deze winter lekker uit de wind van het uitzicht genie ten. Mooi toch!" Stefano's is gevestigd aan Boule vard Bankert 756 in Vlissingen. achtereen maakt. Bij het karate voor ouderen is het niet de bedoe lingen dat je probeert zoveel moge lijk bewegingen achter elkaar te maken, maar dat je teruggaat naar de kata's en je beweging zo goed mogelijk probeert te verfijnen. Daar is geduld voor nodig, maar het geeft je wel veel meer inzicht in de tech niek in zijn geheel. Door deze toe te passen kun je heel veel leren. Ook wordt bij de 40 plus stages gebruik gemaakt van het wa- penvechten, Kobudo genoemd. Hoewel karate letterlijk 'lege hand' betekent, valt het wel te herleiden tot het vechten met wapens. Toen de Chinezen door Japan onder drukt werden, was het voor hen ver boden wapens te bezitten. Daarom ontwikkelden zij een vechttechniek aan de hand van landbouwwerktui gen die ze wel in bezit hadden. Vol gens Dorus ga je de samenhang zien tussen verschillende bewegin gen die je maakt. Daarom wordt bij de stage wel gebruik gemaakt van wapens. Het gaat dan met name om de Bo, een lange stok van 1.80 en de Sai, een soort spies. De Karate Aca demie Zeeland houdt stevig vast aan de grondbeginselen van het Shotokan Karate. Daarin volgen ze enkele bekende Karateka's zoals de Italiaanse bondscoach sensei Shirai. En de leer van de momenteel in Parijs ge vestigde 72-jarige sensei Kase. Deze Kase is de oprichter van de 'World Karate Shotokan Association' afge kort 'WKSA. Die heeft in een aantal landen eigen afdelingen. De Karate Academie is lid van de Belgische tak, BKSA genoemd. In de karate- wereld is de laatste tijd veel aan het veranderen. Na de Vietnamoorlog namen Ame rikanen de karatetechnieken mee naar de Westerse wereld. Maar een gevolg was dat de technieken van het krijgsvechten werden verame rikaniseerd. De laatste tijd komt echter steeds meer informatie vrij over de sport. De technieken wor den nu weer gezocht bij de basis, en zijn meer verfijnd. Maar Karate is niet meer zo favoriet als het eens is geweest. Volgens Doris heeft dat ook te maken met het wegebbende respect voor de medemens. Karate is een sport waarbij van de speler veel discipline en respect voor de tegenstander wordt geëist. Karate begint en eindigt met hoffelijkheid. Dat is ook heel belangrijk, want je bent wel bezig met technieken waarmee je je tegenstander kunt uitschakelen. Bij karate is alles ge baseerd op verdediging. Er zijn wel aanvallende technieken, maar die volgen pas na een verdedi- gingstechniek. Zelfbeheersing en geduld zijn dus vereisten. Tegen woordig zijn mensen echter veel te veel op prestaties gericht om karate op de goede ma nier te kunnen uitoefenen. Respect voor je vijand, dat is vandaag de dag vrijwel ondenkbaar. Ook zou den jongeren meer voelen voor teamsporten zoals voetbal. „En eenmaal in een teamsport be gonnen, is het moeilijk om weer terug te gaan naar een individuele sport zoals karate", aldus Peter. Voor informatie tel: 0118-571396.

Scheldebode | 2000 | | pagina 19