wat was dat ook alweer? Sparen. Hoe dan? NO AB r De Nationale Accuraat Hypothe ekbeurs" Een heldere blik op uw ziektekostenverzekering Wilt u ook bouwen aan een onafhankelijke toekomst? DGA Financieel Adviseurs Hoe werkt de polis? Met gegarandeerd eindkapitaal: Zonder gegarandeerd eindkapitaal Risico's Lenen De spaarrekening. Beleggen Voor een persoonlijke aanpak van al uw financiële zaken Mortierstraat 1 Tel: 0118-490125 Administraties Assurantiën 4335 CX Middelburg Fax: 01 18-490139 Wij Badhuisstraat 137 4382 AL Vlissingen Postbus 5031 4380 KA Vlissingen Tel.: 0118 -413900 Fax: 0118-412444 ADMINISTRATIEKANTOOR LEGEMAATE INGÜÜBANK Maak dan een afspraak met een adviseur van de Rabobank voor een uitgebreide toelichting en praktisch advies. DEKKER ACCOUNTANCY Administratieve en Fiscale Dienstverlening Voor Deskundige Verzorging van Uw Financiële Administratie PAGINA 9 WOENSDAG 6 DECEMBER 2000 In de eerste fase stort u een bepaald bedrag bij een verzekeraar. Aan het einde van de looptijd komt er een eindkapitaal beschikbaar waarover u een lijfrenteverzekering moet af sluiten. Dat betekent dat u het eind- kapitaal in fases uitbetaald krijgt. Hierover is inkomstenbelasting ver schuldigd. Pas als deze lijfrente aan een aantal voorwaarden voldoet, is de originele koopsompolis aftrek baar van de belastingen. De verzekeraar belegt een deel van de inleg van de koopsompolis.Kiest u voor een koopsompolis met een gegarandeerd eindkapitaal, dan weet u van tevoren hoeveel er aan het einde tot uw beschikking staat. Dit is eigenlijk goed te vergelijken met zelf sparen. Een koopsompolis kan nuttig zijn als aanvulling op het pensioen. Een koopsompolis is niet flexibel. U kunt er niets aan veranderen zonder ingrijpende financiële gevolgen: het geld staat vast tot de afgesproken da tum. U kunt kiezen tussen twee vor men: eindbedrag en deverzekeraar zal niet veel risico nemen met uw geld. De verzekeraar belegt in beleggings fondsen en er bestaat geen zeker heid, maar wel een kans dat het be drag hoger uitvalt. Deze polissen zijn sterk in opkomst en worden ook wel unit linked of fractieverzekering genoemd. een koopsompolis De koopsompolis dankt zijn bekendheid met name aan de jïscale aftrekbaarheid van de eenmalige inleg, namelijk f.5839 per persoon. Een koopsompolis bestaat uit twee fasen. De eerste fase is de opbouwfase, waarin het inlegbedrag wordt gestort en de rente op bouwt. De tweede fase is de uitkeringsfase. U bent zeker van de hoogte van het Afhankelijk van de vorm die u kiest: met of zonder gegarandeerd eindka pitaal. In het eerste geval loopt u geen risico, maar als u in aandelen belegt wel, omdat aandelenkoersen kunnen stijgen maar ook dalen. Als u veilig belegt, loopt u geen risico. In het nieuwe belastingstelsel worden koopsompolissen minder aantrekke lijk. De fiscale aftrekbaarheid ervan wordt verminderd. Wilt u dan toch een koopsompolis afsluiten, infor meer dan bij uw boekhouder of dat voor u wel aan te raden is. Er zijn veel manieren van lenen. Be kende vormen zijn de persoonlijke lening en het doorlopend krediet, waarvoor geen onderpand noodza kelijk is. De rentepercentages zijn dan ook relatief hoog. U bent voordeliger uit als u een be paald onderpand heeft. Uw eigen huis bijvoorbeeld. Als dat voldoende overwaarde heeft, kunt u via een hypotheek lenen en dat garandeert een lage rente. Maar er zijn ook andere onderpan den mogelijk, bijvoorbeeld een le vensverzekering of een beleggings portefeuille. Kunt u een lening afsluiten via uw werkgever, dan is dat vaak een goed kope methode. Welke leenvorm voor u het gunstigst is, hangt af van het bedrag dat u wilt lenen en het onderpand dat u ter be schikking heeft. En wilt u een flexi bele lening of wilt u steeds een vast bedrag aflossen? Aan de hand van een aantal vragen kunt u in overleg met de bank het beste kiezen. Spaart u in een oude sok onder het matras? Dat hoeft toch niet meer, tegenwoordig zijn er legio mo gelijkheden om wat geld opzij te zetten. Sparen en beleggen met uw spaargeld bijvoorbeeld. Een rekening bij de bank waar u geld op stort en waar u rent over ontvangt. De rente van de rekeningen is vari abel. Er zijn allerlei verschillende spaarrekeningen. Biju sommige vor men moet u de bank van tevoren in lichten als u geld wilt opnemen. Bij andere kan dat alleen als u naar de balie van een bank gaat. Voor wie? Iemand die geld opzij wil zeten dat hij niet direct nodig heeft. Hij wil geen of weinig risico lopen met zijn spaargeld en vindt de precieze rente van de re kening niet zo erg zwaarwegend. Tip: Wees geen dief van uw eigen por- temonee. Vraag bij alle banken fol ders of informatie over de spaarreke ningen. Maak desnoods een overzicht van punten als rente, opnamevrij heid. Zo kunt u de beste keuze ma ken. Vindt u dat nu ook zo ingewikkeld, al die begrippen over beleggen. Ook wij zien soms door de bomen het bos niet meer. Hier wat basisbegrippen over beleggen uitgelegd. Wat is beleggen? Beleggen is geld investeren in iets waarvan u verwacht dat het meer waard wordt. Mensen beleggen al duizenden jaren. In goud, specerijen, grondstoffen en onroerend goed. In 1787 werd in Nederland de eerste ef fectenbeurs ter wereld opgericht. Via deze beurs kunnen mensen nog steeds beleggen in aandelen en obli gaties. Tegenwoordig worden ook zo genaamde afgeleide waarden, zoals opties, via de beurs verhandeld. Wat is het verschil tussen sparen en beleggen? Beleggen en sparen zijn allebei ma nieren om vermogen op te bouwen. Sparen staat Voor zekerheid. U weet precies hoeveel u heeft - het ingeleg de geld krijgt u altijd terug - en u weet vooraf hoeveel rente u ontvangt. Bij beleggen weet u niet vooraf wat uw belegging op termijn oplevert. De mogelijkheid bestaat dat u een deel van uw ingelegde geld niet terug krijgt. Daar staat tegenover dat er een grote kans is dat u als belegger be loond wordt met een hoger rende ment. Beleggen en sparen kunt u pri ma combineren. Bijvoorbeeld door een deel van uw vermogen te beleg gen en met de rest te sparen. Voor deel hiervan is dat u het risico spreidt. Wat is een obligatie? Een obligatie is een lening, uitgege ven door een bedrijf, een instelling of de staat (staatsobligaties). Deze le ning geeft gedurende de looptijd recht op rente. Aan het einde van de looptijd krijgt u als belegger de hoofd som terug. Obligaties worden verhan deld op de beurs. De waarde van een obligatie kan gedurende de looptijd - net als bij aandelen - stijgen of dalen. Aan het einde van de looptijd wordt altijd de nominale waarde teruggege ven. Wat is een optie? Een optie is het recht om op een be paalde datum aandelen te kopen of te verkopen tegen een vooraf afgespro ken prijs. Een calloptie geeft de optie houder het recht om aandelen te kopen, een putoptie het recht om aandelen te verkopen tegen een be paalde prijs. Een optie is pas geld waard als de koers van de onderlig gende aandelen boven of onder de af gesproken prijs ligt. Beleggen in op ties is zeer risicovol en daarom vooral weggelegd voor zeer ervaren beleg gers. Zo ziet u maar weer, als u geld over heeft, dan kunt u dat niet alleen uit geven, maar ook zinvol wegzetten. A 2 E A Lukaart Nieuwenhuysen Vanuit onze kantoren te Goes, Gorinchem, Middelburg en Papend recht verlenen wij onze diensten aan met name relaties uit het Midden en Klein Bedrijf en aan particulieren. Wijngaardstraat 51,4461 DB Goes W.J. Lukaart RA M.W. Ruisaard RA Telefoon 0113-251844 Fax 0113-251628 Veerseweg 5-7,4332 BA Middelburg A.P. van't Westende J.C.L. Dekker Telefoon 0118-616451 Fax 0118-628822 E-mail: ln.goes@tref.nl Als het gaat om uw gezondheid neemt u geen onnodige risi co's Dat betekent dat u zeker wilt zijn dat u, als het nodig is, aanspraak kunt maken op goede medische hulp. En daar hangt meestal een fors prijskaartje aan. Gelukkig kunt u dat opvangen met een goede ziektekostenverzekering. Maar er zijn talloze aanbieders die elk hun eigen voorwaarden en pre mies hanteren. Hoe vindt u nu die verzekering die precies aan sluit op uw financiële en persoonlijke omstandigheden? Een passende en voordelige ziektekostenverzekering DGA Financieel Adviseurs is een all-round financieel advies bureau. Uw voordeel en wensen staan bij ons centraal Samen met u selecteren wij een passende verzekering met de juist prijs-kwaliteitverhouding. Gratis en vrijblijvend aviesgesprek Stuur vandaag nog deze bon in naar DGA Financieel Adviseurs. Antwoordnummer 100.4330 VB Middelburg (post zegel niet nodig) en u weet binnen enkele dagen wat voor u een passende en voordelige ziektekostenverzekering is. Bellen voor een afspraak kan natuurlijk ook. Het gratis tele foonnummer is 0800 - 0221415 Ja, ik wil meer informatie over Ziektekostenverzekeringen Naam Adros Pc/Woonpl Telefoon privé Telefoon laak Stuur deze bon in een ongefrankeerde enveloppe naar: Voor administratieve dienstverlening, financiële adviezen en fiscale zaken. Stadhuisplein 8 4382 LG Vlissingen Telefoon 0118 - 412129 en 0118 - 412115 FaxOl 18 -417495 E-mail: aklegemaate@zeelandnet.nl Antwoordnummer 100,4330 VB Middelburg of fax de bon naar 0118-61 ING BANK BELEGGINGSFONDSEN: Stel uw eigen pakket aan fondsen samen. Uw eigen koers U wilt beleggen, maar u mist de tijd of kennis? De ING Bank beleggingsfondsen maken het u ge- makkelijk, terwijl u toch uw eigen koers kunt bepa- L len. Actief op grote lijnen De ING Bank heeft een uitgelezen pakket beleggingsfondsen samengesteld, elk met specifieke kenmerken. De beslissing welke aandelen per fonds worden aangekocht nemen onze beleggingsexperst voor u. Daar heeft u dus geen omkijken naar. U kunt echter toch actief met uw belegde vermogen bezig zijn door de spreding over de verschillende fondsen te variëren. U zet als het ware steeds zelf de koers uit. en laat het navigeren aan de professionals over. Er ligt een folder over beleggingsfondsen voor u klaar bij de ING Bank Voor ondernemende mensen. Uw ING Bank: Rayonkantoor Walcheren, Markt 43, Middelburg, telefoon: 0118-684400 1 Rabobank Dekker Accountancy Vlissingen b.v.. Stadhuisplein 10a, Postbus 5099, 4380 KB Vlissingen Telefoon 0118 - 419192 Telefax 0118 - 415725 De Rj,iers:raai 21.4335 GM Mi0de<C.'g Tel OltB-ÖW» F»« 0118 613811 ww-.v doa'nam c, ac.se-isH Telefonisch be'Cilbaai maandag I'm vi.|dag van 9 00 tol 21 00 uui en lalC'dag van 10 00 lol 14 Ot nui

Scheldebode | 2000 | | pagina 9