c heb je laatst in het bos zien staan Kerstdiner compleet met sfeervol servies Alles goud wat er blinkt? De Scheldebode Lingerie voor een warme winteravond Smullen aan de kersttafel! Pak eens verrassend uit 00*0 C Geen kerst zonder kerstboom. De kerstboom kondigt in bijna alle huiskamers de feestdagen aan. Een den of spar wordt be hangen met kerstballen, lampjes en andere versieringen en ge tooid met een piek. De kerstca deaus worden aan de stam van de boom gelegd. Een typische gewoonte waarvan bijna nie mand weet waar deze vandaan komt. gentiende eeuw verscheen de kerst boom ook in de modale huiskamers. De herdertjes lanen hij nachte Zij lanen hij nacht in het veld Zij hielden vol trouwe de wachte Zij hadden hun schaapjes geteld. Daar hoorden zij engelen zingen Hun liederen vloeiend en klaar De herders naar Bethlehem gingen Verkondend de blijde madr mare= nieuws Toen zij er te Bethlehem kwamen Daar schoten drie stralen dooreen Een straal van omhoog zij vernamen Een straal uit het kribje benee Toen vlamd'er een straal uit hun oge En viel op het kindeke teer Zij stonden tot schreiens bewogen En knielden bij Jezus neer. Pieken en ballen De kerk zag in de naaldboom de para dijsboom waaruit Eva haar appel haal de, hier zou dan de kerstbal vandaan komen. Andere bronnen vertellen echter dat kerstballen zijn afgeleid van 'heksenballen' die opgehangen werden om heksen en kwade geesten te we ren. Het verhaal ging namelijk dat zij niet tegen hun eigen (vervormde) spiegelbeeld konden. De meeste ker stattributen zijn oorspronkelijk be doeld om onheil af te wenden en voorspoed en geluk aan te trekken. Velen die zich tot het Christendom bekeerden, namen hun oude rituelen mee en in de loop der tijd zijn zij ver weven met de bestaande Christelijke gebruiken. De piek bijvoorbeeld staat voor de ster die aan de herders en de drie Wijzen de weg naar de stal in Bethlehem wees. Het gebruik om met de kerst cadeautjes te geven, zou ook van de protestante Maarten Luther komen. Hij wilde af van de Roomse Sinterklaas en verplaatste daarom het 'weldoen' naar de kerstdagen- Voor de Germanen waren naaldbo men al vertegenwoordigers van de geheimzinnige kracht van de natuur. Deze bomen blijven immers altijd groen, net als hulst dat ook voor kerstversiering wordt gebruikt. Ook andere oude volken vereerden de naaldboom. Zo is er een afbeelding uit 1400 v. Chr. waarop de Egyptische godin Noet onder een naaldboom goede gaven uitdeelt aan de armen. De kerstboom werd voor het eerst gebruikt in Duitsland, waar hij alleen nog in kerken stond. In het begin van de zestiende eeuw verklaarde Maar ten Luther de kerstboom tot symbool van de geboorte van Jezus, van het licht. Het duurde nog tot de zeven tiende eeuw voordat de dennenboom geaccepteerd werd als kerstritueel, en aanvankelijk alleen nog bij rijke mensen. Tegen het eind van de ne- Bij een stralende kerst hoort stralende make-up. Make up fabrikanten en cosmeticahuizen brengen, speciaal voor de eerste kerst van het nieuwe millennium, een beperkte oplage nieuwe schoonheidsproducten. Dior bijvoorbeeld presenteert New Look, een reeks make- uppaletten, waarin kleur de boventoon voert, bedoeld voor vrouwen die tijdens de kerstdagen volmaakt opge maakt willen zijn. Of voor attente mannen, die wel eens iets anders onder de kerstboom willen leggen! Deze ge raffineerde doosjes bevatten drie tinten lipstick voor lange, feestelijke nachten en drie nuances oogschaduw in een zachte, fijne textuur. New Look, een reeks make-uppalletten in beperkte oplage voor kerst 2000 (Foto: Dior) Er zijn mensen die met kerst een eenvoudige macaronischotel maken, of genieten van een oer-Hol landse stamppot. De meesten maken tijdens deze feestelijke dagen echter meer werk van de maal tijd. Een feestelijk gedekte tafel hoort daar natuurlijk ook bij. Dreaming of a white Christmas? Niks witte kerst; goud is absoluut dé modekleur deze winter. Voor één avond 'glamour queen of the night' zijn? Dat kan in een gouden outfit! Steel de show in gouden jurkjes met strak bovenlijf en ruches in lagen. Ben je meer een broekentype? Geen probleem, wijd uitlopende gouden broeken zijn misschien wat gewaagd, maar wel erg hot. Het ultieme prinsessen- gevoel krijg je van gouden plooi- en hoepelrokken, vooral erg geschikt voor ga la's en andere kerstfeesten. Gouden trenchcoats, baretten, schoenen en (natuur lijk!) laarzen zetten de gouden puntjes op de i. Voor een stralend einde van dit eerste millenniumjaar! Bij een sfeervol kerstfeest hoort kaarslicht. De flakkerende, dansende vlammetjes maken het in huis extra gezellig. Met kaarsen laat u de kamer baden in een warme, zachte gloed. Ook op de kersttafel mogen kaarsen niet ontbre ken, voor een sprookjesachtige uitstraling. Door verschillende kaarsen in groepjes bij elkaar op een bord of schaal te zetten, krijgt u een speciaal effect. Helemaal bijzonder wordt het als u de kaarsen op een liggende spiegel neer zet, waardoor de flakkerende lichtjes weerkaatst worden. Of zet links en rechts van de tafel een paar mooie, hoge (uiteraard stabiele) kandelaars. Een kersttafel is pas echt af met een mooi kerstservies. Dit aardewerk servies met een dessin van hulst, rode strik ken en maretak roept herinneringen op aan de charme van een traditionele kerstversiering in Amerikaanse land huizen. De grote en kleine kommen en de ondiepe serveerschotels zijn ideaal voor het presenteren van kerstdeli catessen. Ecrukleurige katoenen tafellakens en servetten geven een verfijnd en naturel effect. Glasservies is pas echt feestelijk met ingeslepen sneeuwkristallen en sterren. Een lekker hapje tijdens de kerstdagen is een zoete muffin. Lekker bij het kerstont- bijt of kerstbrunch maar zeker ook bij een kopje koffie Benodigheden: 50 g boter 1 sinaasappel 250 g bloem 2 tl bakpoeder 60 g suiker snufje zout 2 eieren I dl melk I banaan 12 el cranberry compote 12 papieren of metalen cakevormpjes boter voor het invetten Bereiding: Smelt de boter en boen de sinaasappel goed af onder stromend water en rasp boven een kom het oranje van de schil. Zeef de bloem met de bakpoeder, de suiker en het zout. Roer de eieren kort los met de melk, de rasp en de boter en schenk dit mengsel vervolgens in een kuiltje. Roer dan het vocht vanuit het midden door de bloem tot een dik beslag. Prak of pureer de banaan en roer deze zachtjes door het beslag. De oven voorverwarmen op 200 C. Vul de cakevormpjes (metalen wel invetten) met het be slag. Maak in elke muffin een kuiltje en schep er I eetlepel cranberrycompote in. Bak dan de muffins in zo'n 20-25 minuten gaar. Een witte kerst is voor velen een ideaal!. Maar helaas komen natte, regenachtige kerstdagen hier vaker voor. Gooi het daarom eens over een ander boeg met een Mexicaans kerstfeest. Helemaal in en niet moeilijk te realiseren. Zeker voor mensen die met kerst eigen lijk liever in de zon zouden zitten, is dit een leuk al ternatief. Een uitgebreide salsa-party is niet nodig; wat versiering in aardekleuren en hapjes en dranken in Mexicaanse sferen zorgen al voor een vrolijke toon. Een grote pan met Chili con Carne, begeleidt met na- cho's en taco's, is in een handomdraai gemaakt en ge ven die typisch Mexicaanse stemming. Margueritta's, Tequilla en Coronna mogen hierbij niet ontbreken. Cadeautjes, kaarslicht, sterretjes en engelenhaar... Kerstmis is toch wel het meest romantische tijdstip van het jaar. Op zo'n heerlijke kerst avond wordt er soms wel wat meer uitgepakt dan alleen cadeautjes en dan is het natuurlijk een grote ver rassing als je een heel nieuw sexy lingeriesetje aantreft... De nieuwste lingeriesetjes van deze winter zijn geïnspireerd op de opera. Sensueel en super- vrouwelijk zijn hierbij de sleutelwoorden. Het zuidelijk temperament van de Spaanse Carmen, de verleiding en erotiek van Dalila uit Samson en Dalila en het verlangen van de operasterren is vertaald naar een chique en verleidelijke col lectie. Heeft u een partner, familielid of vriend(in) die altijd te laat of net op het nippertje rennend binnenkomt! Dan is een horloge wellicht een nuttig cadeau. Maar ook voor types die meer bij de tijd zijn, is een horloge een origineel idee. Klassiek, modegericht, discreet of extra vagant, er is voor ieder wel wat wils. Wie echt iets unieks wil geven, kan bij het Franse merk Akteo kiezen uit verschillen de thema's: art, passion, music, nature, professions, sports en technic. Deze fan tasievolle designhorloges bieden voor ie dere persoonlijkheid het passende uur werk. Verleidelijk Binnen deze passionele lingerie zijn drie duide lijke hoofdlijnen te ontdekken: allereerst ko men allerlei roodtinten terug om de warmte in de winter te brengen. Blauwgrijze tinten creë ren een koele tegenstelling en als derde groep zijn er de zachte natuurlijke tinten die vanzelf sprekend niet mogen ontbreken. De modellen zijn subliem: extravagante setjes, transparante shorts, slipjes, strings en beha's en verleidelijke onderjurkjes die niet alleen een lust voor het oog zijn, maar ook heerlijk om te dragen. En ne... heren, ze zijn natuurlijk ook geweldig om cadeau te doen. •emerk Akteo biedt met thema-uurwerken voor ieder wat wils. (Foto- Akteo) Het Franse ho PAGINA 11 WOENSDAG 6 DECEMBER 2000

Scheldebode | 2000 | | pagina 11