utbf komt be ftoomloot pT r r r JJgp=i ■Meaa's of concurrenten? Liedjestip! Barbie is een blijvertje! Op 2 en 3 december: pepernotenpark en kindenshow muziekdoos van Sinterklaas Kom naar het Feest van Sinterklaas! («onJht'iUgman uil dfc kerk! I ips voor een aardig rijmpje.' D* aantrekkingskracht van een stijlicoon Bloeiende economie goed voor Sinterklaas én Kerstman Wil ja weer eens uit volle borst mee kunnen zingen met alle Sinterklaasliedjes? Dan is het ©tn tip eens een kijkje te nemen op de web< site www.faestdagen.nu. On der de link'Uedjes' vind je s'en vijftiental bekend© Sin» terklaassongs die je gratis en I ral midi- of mp3'formaat kunt downloaden, Natuurlijk ineluslfif de tekst! Dus dat wordt zingen bij de open haard! Uit de muziekdoos van Sinterklaas J horen. Voorafgaand aan de voorstel ling is het at feest in de Jaarbeurs. In het Pepernotenpark zijn tot aanvang van de show allerlei leuke kinderacti viteiten gepland. VerrassingsaCts wor den verzorgd door talloze Zwarte Pieten en een veelkleurig straatthea ter. Het Feest van Sinterklaas is na tuurlijk niet compleet zonder ca deautjes. leder kind krijgt na afloop een surprise-pakket gevuld met pre sentjes. Zo wórdt de oer-Nederland- se traditie van het samen vieren van het Sinterklaasfeest op eigentijdse wij- af voortgezet. Net zoals vorig jaar worden tijdens Het Feest van Sinter klaas weer tv-opnamen gemaakt. De kaartverkoojs is inmiddels begon nen. Meer informatie over toegang sprijzen en openingstijden via: www het Feest van Sinterklaas.nl en via de grótere postkantoren, VW's en GWK's, 0900-3001250 (99ct.p.m.), www.ticketservice.nl en de bekende voorverkoopadressen Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan Hij brengt ons Sint Nicolaas, ik zie hem al staan Hoe huppelt zijn paardje het dek op en neer Hoe waaien de wimpels al heen en al weer. Zijn knecht staat te lachten en roept ons reeds toe 'Wie zoet is krijgt lekkers, wie stout is de roe!' Och, lieve Sint Nicolaas, och kom ook bij mij. En rij dan niet stilletjes ons huisje voorbij. (En rijd toch ons huisje vooral niet voorbij!) (en rijd toch niet stilletjes ons huisje voorbijl) Sint Nicolaas, de bisschop, schrijft op in zijn boek al wat hij gehoord heeft bij 't jaarlijks bezoek Wie zoet was, wie stout was hij schrijft het er bij. Wat zou hij wel schrijven van jou en van mij? groot en dat zal de commercie deugd doen. Sinterklaas en de Kerstman lij ken dit jaar hand in hand. Maar terwijl de Sint zojuist voet op Hollandse bodem heeft gezet, worden ■ÉL toch alweer de eerste Sinterklaas staat onder druk. Dat le zen we al Vele jaren. Elk jaar weer wórdt geroepen dat de Goedheilig man zou kunnen bezwijken onder de druk van die andere roodgeklede ca- deautjes-uitdeler. Toch lijkt het dit jaar mee te vallen met de concur rentie van de Kerstman. Volgens onderzoekers heeft dit alles te maken met de bloeiende economie in ons land. Nederland deelt mas saal cadeautjes uit en koopt zowel in het begin als aan het eind van decem ber volop geschenken. Goed nieuws dus voor het voortbestaan van 'bei de heren'. Want economie en commercie hebben in de ^^Ê- loop der jaren een stevige vinger in de pap gekre- ^Hk gen als het om het vie- ren van het Nicolaas- en het kerstfeest gaat. H De concurrentie van het kerstfeest en de Kerstman lijkt dit jaar dus minder H kerstmarkten ingericht. En bij de win keliers waar nu het 5-december-feest de etalages nog siert, ligt de kerstver siering al achter de toonbank klaar. Daarom blijft het belangrijk de leuke en traditionele elementen van het Sin terklaasfeest te benadrukken. Immers, bij welk ander feest kunt u chocolade letters in een schoen stoppen, peper noten gooien, surprises maken of ie mand verrassen met een iet- wat pesterig gedicht H dan bij dit oud-Neder- landse feest? Sinterklaas is jarig! Ik zet mijn schoen vast klaar. Licht dat hij hem vol doet met, ja, wist ik het maar. Hier zet ik wat water en wat hooi voor 't paard. Want dat trouwe beestje is dat heus wel waard. het paardje, zwaar beladen, voert hij met zich voort en zijn knecht vertelt hem wat hij heeft gehoord. Sinterklaas is niet alleen ons land binnengestoomd, maar stoomt ook het internet op. Een paar he le geinige sinterklaas-sites (met spelletjes, weetjes en prijsvragen) zijn bijvoorbeeld: De www.stoompage.nl (hier vind je alles over Sint en Co.), www.sinterklaasnet.nl (met veel cadeautips) de www.Sintsite.nl (met leuke pH(r de moeite van de site www.sinterklaasDV.nTOp d laatste humoristische site kun je je verlanglijstje direct aan Sint mailen, maar moet je wel even aangeven door welk type schoorsteen jouw cadeautje moet en hoe groot die schoorsteen is! Met de komst van de pro testanten (eind 16e eeuw) verdween Nicolaas uit de kerken. Een traditie hield als het ware op te bestaan. Maar dat gold (gelukkig) niet voor de Nicolaas-vieringen binnenshuis, want die gingen gewoon door. Ook al waren verschillende stadsbesturen hier destijds niet erg geluk kig mee. Zo kon het gebeu ren dat in het jaar 1618 het Tielse stadsbestuur het zet ten van een schoen verbood omdat dit toch maar tot nutteloze uitgaven leidde. In d e 19e eeuw kreeg het Sin terklaas-feest twee gezich ten. Het bleef vooral een huiselijk feest waarbij de Sint weer 'in het echt' mocht verschijnen (hij kwam weer bij de mensen aan huis en werd onthaald in de gemeenschap). Ook verschillende liedjes als 'Zie ginds komt de stoomboot' of'hoor, wie klopt daar kin deren' zijn in deze tijd ont staan. Maar behalve in huis werd Sinter-klaas ook weer op straat gevierd. De duivel se begeleiders (verklede kin deren) van een paar eeuwen terug echter verdwenen uit dit straatbeeld. Ervoor in de plaats kwamen de zo gelief de Zwarte Pieten, die een ongekende populariteit zou den ontwikkelen, als vaste begeleiders van de Goed heiligman. Overigens kende men, met name in Twente en de Betuwe, in de 19e eeuw nog wel verkleedpartijen en optochten rond Sinter klaastijd. Ilpd |e op een site met vele tien- raneit leuke links naar allerlei Sin terklaaspagina's op internet. Ook aanverwante zaken als cadeau-pa-? gina's, recepten- en gedichtensites en websites met (sinterklaas en zwan :e piet)kledingverhuur of sin terklaasbezorgdiensten vind je hier ook. «F' Toos is ongehoorzaam; Jantje wel eens lui en de kleine Piet heeft vaak een boze bui Ik was laatst ook ondeugend Of hij dat ook weet? Ik mag warempel hopen dat hij het maar vergeet! Als de kleintjes slapen, komt de goede Sint; die de brave kinderen het allermeest bemint. versjes (kwatrijn) te werken. 3. Zorg dat het laatste woord van de zin niet te moeilijk is. Gooi desnoods de woorden in de zin om, zodat een makkelijk rijmwoord op het eind van de regel komt. 4. De persoon waar jij voor schrijft, is de inspiratiebron. Laat de naam, een karaktertrek en een leuke of minder leuke gebeurtenis van het afgelopen jaar in de dichtregels terug komen. 4i 5. Wring je niet in allerlei bochten om het gedicht te laten rijmen, laat dan liever wat zinnen weg. 6. Belangrijk: lees het gedicht van tevoren zelf eerst eens hardop voor, dan hoor je of de tekst lekker 'loopt'. Nog even en het is weer decem ber. Naast cadeautijd is de laat ste maand van het jaar traditio neel ook de periode van rijmela rijen en gedichten! Het aardige van Sinterklaasgedichten is dat je hierin op een grappige manier kunt laten merken hoe je over iemand denkt. Een kleine steek onder water geven, een onheb belijkheid van iemand uitlichten of iets vertellen over een gebeur tenis van het af gelopen jaar: een Sinterklaasge dicht is hiervoor dé idea- Ie gelegenheid. kleren en outfit en de steeds weer nieuwe accessoires die producent Mattel op de markt brengt. De aan trekkingskracht van Barbie is niet al leen haar schoonheid, maar ook dat gene wat ze is. Want Barbie kan alles zijn: niet alleen stewardess, maar ook piloot en niet alleen prinses maar ook tennisster. Barbie laat zich anno 2000 niet in een rollenpatroon duwen, maar probeert haar mannetje te staan... als stijlicoon. Ze draait al heel wat jaartjes mee. Menig moeder van nu kent haar nog uit de tijd dat ze zelf kind was. Barbie: een speelpop waarop generatie na generatie zich weer verheugt. Zeker in de decembermaand is Barbie een veelgevraagde verschijning. Populair als nooit tevoren biedt Barbie al de cennia lang het hoofd aan spelletjes, pijl en boog, videogames en de trendy spelcomputers van dit moment. Mil joenen meisjes kunnen in haar huid en zijn dagenlang bezig met Barbie, haar Hulpmiddelen Daarnaast zijn er ook nog andere hulpmiddelen op de markt die het rij men en dichten vereenvoudigen. Een rijmwoordenboek, verkrijgbaar bij de meeste boekhandels en speelgoedza ken, kan bijvoorbeeld uitkomst bie den. Hier vind je een schat aan rijm woorden die het dichten een stuk vereenvoudigen. Maar ook op de digitale snelweg is hulp voorhan- H den. Er zijn verschillende H Sinterklaassites waar R 'hulppieten' actief zijn, Hp waaronder www.sinter- klaas-pagina.nl met de H zogenaamde gedichtengene- Hhr' rator. Voer een naam en het Hk cadeau in en de computer brouwt hier een prachtig Hvers omheen. Vervolgens kun je het gedicht aanpas- sen aan je eigen wensen. Makkelijker kan natuurlijk H niet. De gedichtengenera- tor kan meer dan vier mil- H jard verschillende gedich- ten maken! Succes is hiermee verzekerd. Niet iedereen is heeft echter een even vlotte pen. Daar waar de één de gedichten schijnbaar moeiteloos uit z'n mouw schudt, zit de ander uren of J zelfs avonden lang te zwoe- H gen op een aardig rijmpje. Wil het rijmen niet zo luk ken of weet je niet wat je over iemand moet vertel len, dan heipen de volgende I tips wellicht. Belangrijk bij het maken van gedichten is: IBegin op tijd! Dan kun je achteraf de regels een beetje bijschaven. 2. Maak korte regels en probeer zo veel mogelijk in vierregelige

Scheldebode | 2000 | | pagina 11