Scheldebode Jeugd moet weer naar zee Johan Friso in het nieuw Nieuw bedrijf levert op maat riJ&lSf Pare Central steunt sv Duo Even een (luchtje) lichtje scheppen Filmdebuut motorcoureur Nympha van der Feen Het zeemansgevoel van Scheldeloodsenkoor mm Mailtje naar premier Kok Man aan voordeur beroofd Buitenlands studiedroom? Met boswachter natuurgebied in ROTTERDAM - De jeugd moet naar zee. Veel jon geren lijken niet meer te weten dat je ook aan boord van een zeeschip de kost kunt verdienen. Juist nu de het goederen transport over zee groeit, daalt het aantal zeevaren den. OPTREDEN TIJDENS SINTERKLAASINTOCHT: SERVICE OP COMPUTERGEBIED BIJ ENGKO verkoopbord ontvreemd Fitness helpt de astmapatiënt Geld voor Groentje Moduspec wint BOV-trofee 2000 Zaklopers door het landschap WOENSDAC 22 NOVEMBER 2000 MIDDELBURG - Door een mailtje naar premier Kok te sturen kan de regeringsleider duidelijk gemaakt worden dat hij goede beslissingen te nemen over een effectieve internationale aanpak van het klimaatprobleem. Tijdens de klimaatconferen tie in Den Haag zullen de wereldleiders over talrijke belangrijke zaken praten. Het Wereld Natuur Fonds is bang dat noodzakelijke maatregelen jaren vooruitge schoven zullen worden. Er zijn verschillende ogelijk- heden om mee te doen, via e- mail of een briefkaart. Per e- mail: Ga naar www. mail- wimkok.nl, vergezeld met de eigen naam onder deze pep tide en mail deze aan Wim Kok. Ook een briefkaart is verkrijgbaar in de Milieuwin kel in de Reigerstraat 2 in Middelburg. Deze kan met een handtekening op de post worden gedaan. De ope ningstijden van de Milieu- Winkel zijn dinsdag, woens dag en vrijdag van 13.30 tot 17.00 uur. VLISSINGEN - Een 42-jarige Vlissinger is vrijdagavond rond acht uur aan zijn eigen voordeur beroofd. Nadat hij de deur van zijn woning aan de Schuitvlotgracht had ge- open,d werd het slachtoffer overmeesterd door twee mannen. Ze beroofde hem van een portemonnee met enkele honderden guldens. Na de overval moest het slachtoffer in Ziekenhuis Walcheren worden behan deld aan een gescheurde wenkbrauw. Verder is zijn bril vernield en kleding ge scheurd. De daders zijn voortvluchtig. MIDDELBURG - Voor velen lijkt het een droom die onbe reikbaar blijft. Maar het on mogelijke blijkt mogelijk: studeren in het buitenland. Maandag 27 november is er een voorlichtingsbijeen komst in de bibliotheek van Middelburg. Jongeren die het einde van hun middelbare schooloplei ding in zicht hebben, staan voor een keuze die bepalend is voor hun verdere leven: na het behalen van het diploma gaan werken of verder stude ren, en welk beroep moet dat dan worden? Maar vaak blijkt een leuke en leerzame adem pauze beter op z'n plaats. Een schooljaar in het buiten land kan de uitkomst zijn. Internationale organisaties die zich toeleggen op de uit wisseling van jongeren stel len unaniem dat de belang rijkste winst van een school jaar in het buitenland is, dat de deelnemers bij hun terug keer veel wijzer en zelfbe wuster zijn geworden. Vaak betekent het voor de student een unieke en onvergetelijke ervaring. AFS Nederland biedt aan middelbare scho lieren de mogelijkheid voor uitzending naar vijfentwintig landen over de hele wereld. Maandag 27 november wor den belangstellenden voor gelicht. Aanvang: 20.00 uur. OOSTKAPELI.E - Het Zeeuws Biologisch Museum houdt in samenwerking met Staats bosbeheer de rondleiding met de boswachter op stap. Onder leiding van een bos wachtervan Staatsbosbeheer wordt een wandeling ge maakt door natuurgebied de Manteling. De boswachter kent uiteraard veel geheimen over dit gebied, zowel over de natuur als de cultuur. De wandeling start om 14.00 uur vanaf het Zeeuws Biolo gisch Museum. De kosten zijn 3,- per persoon. Aanmel den kan uitsluitend telefo nisch: 0118-582620. Ook last van winterdepressie, met vele vage klachten zoals: onwel voelen, somberheid, prikkelbaarheid, slaapstoornis sen, verminderde arbeidspre statie, gezondheidsproblemen? Ook bij faseverschuiving zoals jetlag of het in nachtploegen werken geeft een grote versto ring Al dit soort klachten beginnen in de herfst, verergeren in de winter en verdwijnen langza merhand weer in de lente. Vol gens onderzoeker Wehr Is licht therapie hier de oplossing. De behandeling is het zich bloot stellen aan vol-spectrumlicht met een waarde van 1000 lux (Lux is een lichteenheid). Het is goed om een begin te maken wanneer de eerste symptomen zich aandienen. Gelukkig zijn er maar weinig mensen die een echte depressie krijgen maar veel mensen ondervinden een stemmingsdrukkende invloed bij somber weer. In januari 1998 zijn er in het we tenschappelijke tijdschrift Science resultaten gepubliceerd die zouden aantonen dat vol- spectrumlicht langs instraling door de huid in de bloedbaan de biologische klok kan beïn vloeden. Ook onderzoeker Be- geman wijst op belangrijke ver schillen in de arbeidsprestatie. Bij een lichtniveau van enkele duizenden Lux zijn er grote ver schillen ten opzichte van enkele honderden Lux. In de praktijk vertaald betekent dit dat bij een groter lichtsterkte een belang rijke stimulatie van de hersen- werking optreedt. Of hier spra ke is van dag- of lichtspectrum- kunstlicht levert geen verschil op. Bij verschillende onderzoe kingen op de werkvloer kiezen in het algemeen de werkers voor een verhoogd lichtniveau en ervaren dit als prettig en sti mulerend. Veel mensen hebben in de middagpauze dan ook een sterkere behoefte om even een lichtje te scheppen. In be jaardentehuizen is het lichtje scheppen nog maar 15 minuten per dag. Onvoldoende licht kan dus tot problemen leiden welke kunnen worden opgelost door te leven in een gezond lichtkli- maat. Steeds duidelijker wordt dat te weinig licht winterde pressies en allerlei ongemakken veroorzaken welke met symp- toombestrijdende middelen niet tot een oplossing leiden. Wij merken het allemaal, de lente is voor ons een welkome afwisseling voor de donkere winterperiode. De meest zwaar moedige mensen vinden we dan ook in Scandinavië, Schot land en IJsland, de tegenstelling vinden we dan ook in de Zuid Europese landen. Veel Neder landers gaan niet voor niets in de Zuidelijke landen overwinte ren. Onze geestelijke en licha melijke gezondheid is dus mede afhankelijk van een goed licht- klimaat. Bij veel Nederlanders zijn de gevolgen van het zon lichtgebrek niet gering, we kun nen hierbij denken aan: Stof wisselingsstoringen, de eerder genoemde depressies, maar ook huidziekten, allergieën, ziekten als gevolg van een zwak afweer systeem. We brengen het groot ste gedeelte van dag door in een ruimte waar we zijn afgesloten van het licht wat ons lichaam zo nodig heeft. Amerikaanse, Rus sische en Duitse wetenschapers hebben jaren intensief onder zoek gedaan naar de werking van zonlicht, onder ander de Duitse internist en fysicus Dr. Dr. Gosbert Weth. Gezond heidsstoornissen tot en met de pressies als uitdrukking van een beschavingsziekte konden door het gebruik van een door hem ontwikkelde volspectrumlamp aanmerkelijk worden vermin derd. Sinds jaren wordt ook bij winterdepressies licht als thera pie toegepast. Tijdens zijn onderzoek kwam hij tot de con clusie, dat de energierijke zon nestralen -vooral de middellan ge en lange ultravioletstraling (UV) van het zonlichtspectrum- uitsluitend door absorptie via de ogen een noodzakelijk bio chemisch proces in gang zetten en onderhouden. De therapeutische werking van het zonlicht en van de volspec trumlamp berust voor het be langrijkste deel op het feit, dat beide lichtbronnen meerdere parameters van de gezond heidstoestand van de mens gunstig beïnvloeden. Tot deze parameters behoren bijvoor beeld de fibrine-spiegel en de concentratie van C-reactief pro teïne in het bloed. Fibrine is een risicofactor bij hart- en vaat ziekten, een te grote concentra tie van dit proteïne is een indi catie voor een infectie in het li chaam. Slechts met een zeer be paald soort UV-licht kan in vol doende mate Vitamine D in het lichaam worden gevormd. Het gebruik van de volspectrum lamp kan bij de volgende indi caties de klachten verminderen, genezing bevorderen en als pre ventie dienen: hart- en vaat ziekten, gevoel van onbehagen en depressie, evenwicht in de suikerhuishouding, reumati sche klachten, huidziekten en overgewicht. U hoeft zich dus niet bij uw lot te schikken. Want zodra het li chaam in voldoende mate zon licht resp. het licht van de lamp kan opnemen, kunnen ziekten en klachten verdwijnen of tot een acceptabel niveau worden teruggebracht. In Nederland begint de belang stelling voor lichttherapie toe te nemen, er zijn nu ca. 25 klinie ken, waar lichttherapie wordt toegepast. Zonlichttherapie met deze handzame lamp is eenvoudig thuis in het gewone leven op te nemen. In de Verenigde Staten, waar veel wordt gevlogen van Oost naar West of naar Europa wordt met zonlichttherapie het van slag raken van de biologi sche klok - de jet-lag- door de mensen zelf aangepakt door een of enkele dagen een paar uur bij de zonlichtlamp te gaan zitten. Voor meer informatie: De Na tuurlijke Molen Hilversum- straat 98 6843DL Arnhem. Tel.: 026-3812320. Fax: 026- 3819840. Internet: www.anten- na.nl/natmolen Email natmo- len@antenna.nl VLISSINGEN - Het Schelde loodsenkoor brengt zondag 26 november de nieuwe musical 'Shadows of time' op de plan ken van het Arsenaal Theater in Vlissingen. Het Scheldenloodsenkoor zingt zijn repertoire van Sea Songs en Shanties over het harde leven in vroeger dagen aan boord van oude zeilschepen. In de afge lopen dertig jaar heeft het koor deze nummers verwerkt in di verse musicals die in vele lan den en talen zijn opgevoerd. Loods Jan van Gaaien heeft de ze Sea Songs en Shanties op nieuw verwerkt in de derde mu zikale show met als titel 'Sha dows of time'. Deze keer belicht de schrijver de emotionele bele ving van de zeelieden en hun achterblijvende vrouwen met betrekking tot elkaar en de zee. Dit in tegenstelling tot de vorige musicals waar de reisverhalen het centrale thema waren. Traditioneel zijn de teksten, de cors en kleding in eigen beheer vervaardigd. Hetzelfde geldt voor de realisatie van techniek, geluid, video, licht en grime. Aan de musical werken meer dan vijfenzestig spelers mee. Kaarten kosten 30,- en zijn nog op beperkte schaal te koop bij 'Uit in Vhssingen', de WV Vlissingen en boekhandel De Drukkerij in Middelburg. De voorstellingen zijn zondag om 14.30 en 20.00 uur. 'Onbekend maakt onbemind' is volgens het Rotterdamse Scheepvaart en Transport Col lege (STC) een reden voor de ta nende belangstelling. Om het zeevaart- en transportonder- wijs weer een gezicht te geven, laat het STC volgend jaar een imposant, futuristisch school gebouw neerzetten aan de oe ver van de Nieuwe Maas. En op de open dag van 25 no vember hoopt het STC veel as pirant-zeevarenden te lokken met simulatoren die het werk aan boord van een schip of bag- gervaartuig nabootsen alsof het echt is. In augustus 2003 zal er voor het eerst les worden gegeven en komt er een einde aan de situa tie dat het STC over zes locaties in de stad verspreid zit. De bouw begint volgend jaar. Ook voordat de nieuwbouw klaar is, wil het STC proberen jongeren voor een baan op zee te interesseren. Bijvoorbeeld door een open dag te houden. "Op 25 november kunnen kin deren en hun ouders zien wat voor een bijzondere school het STC is en op welke uitzonder lijke manier veel van onze les sen verlopen." De open dag van het Scheep vaart- en Transport College die samenvalt met die van de Hoge school Rotterdam, wordt ge houden in de gebouwen aan de Willem Buytewechstraat 45 en de Pieter de Hoochweg 129 en duurt van 10.00 tot 14.00 uur. MIDDELBURG/AMSTERDAM - De Middelburgse Nympha van der Feen was al een opvallend persoon omdat het meisje car rière ging maken als motorcou reur. Nu gaat de vrolijke studen te nog een stapje verder. Zater dag 25 november gaat de film 'De eerste van de rest' in pre miere. Hierin speelt ze een be langrijke rol. Het bekende City-theater aan het Amsterdamse Leidseplein is zaterdag de officiële plek waar de documentaire-film 'De eer ste van de rest' aan het grote publiek wordt vertoond. Hierin wordt het snelle leven van de legendarische motor coureur Rob Bron en zijn he dendaagse pupil Nympha van der Feen uit Middelburg op de voet gevolgd. De film, die vele spectaculaire beelden bevat, is in opdracht van de VPRO vervaardigd door filmmaker Dimitri Hettinga. Nympha van der Feen. Johan Friso in het nieuw. MIDDELBURG - Het Junior drumcorps johan Friso heeft het wedstrijdseizoen afgesloten met een tweede plaats bij de Nederlandse kampioenschappen. Ouders van de leden hadden er ondertussen hard aan gewerkt om de nieuwe uniformen klaar te heb ben. De jasjes zijn rood, de huiskleur van Juliana. Zaterdag 18 november is het korps te zien bij de sin terklaasintocht in Oost Souburg en 29 november bij de intocht in Middelburg. Computerbedrijf EngKo, nieuw in de Scheldestraat. VLISSINGEN - EngKo is een be drijf in computers van Kees van Engelen en Herman Kokelaar. Het is een nieuw bedrijf dat in augustus opgestart is op Schel destraat 62. Herman Kokelaar over het ontstaan van het be drijf: "We kenden elkaar al een tijdje. Kees had een computer bedrijf en ik was er zelf zo'n jaar of tien aktief mee bezig. Bij mijn werkgever beheerde ik de com puters omdat ik kennis van za ken had. Qua computers bleken Kees en ik op dezelfde golfleng te te zitten, dezelfde werkwijze, manier van denken. We beslo ten om ons eigen bedrijf op te zetten en we kozen voor de naam EngKo, wat een samen trekking is van van Engelen en Kokelaar. Wij doen alles wat er is op computergebied. Hoofd zakelijk hardware, upgrade, netwerk en infra-structuur aan leggen bij midden- of kleinbe drijf. We werken voor bedrijven en particulieren. Dat geldt ook voor pc's. We leveren geen stan daard-formule, maar bouwen zelf. We stellen een pc samen naar wens en behoefte van de klant. Dat wordt besproken en wij adviseren. We geven in serv ice in wat wel en wat niet kan, en zo ontstaat een pc op maat. Wij willen dat onze klant tevre den is over zijn aankoop en over een goed draaiend systeem be schikt. We leveren alle hardware die mogelijk is, ondermeer cd-writer of fiat scanner." Een klant in de win kel laat Kees weten: "Ik ben blij dat ik jou indertijd gevraagd heb wat ik moest kopen. Ik ben tevreden en ik heb precies wat ik wilde. En dat voor een rede lijk bedrag." Het is bekend dat de ontwikke- FOTO: HARRY DE LANGE lingen in de computerbranche snel kunnen gaan. Maar EngKo houdt de vinger aan de pols. "Nieuwe ontwikkelingen wor den zo veel en zo snel mogelijk in ons assortiment toegepast", zegt Herman Kokelaar, "verou derde type's gaan uit de prijs lijst. En heeft men interesse voor andere types dan zoeken wij uit hoe en wat. Voor ons is de service die we bieden be langrijk. Wat wij afleveren wordt hier in het bedrijf geïn stalleerd en gaan dan naar de klant. Klantvriendelijk zijn en blijven en een onafhankelijk en eerlijk advies, daar gaan wij voor." EngKo, Van Engelen en Koke- laarComputers, Scheldestraat 62, Vlissingen, telefoon 0118- 417987, www.engko.nl. e-mail: engelen- kokelaar@zeelandnet.nl VLISSINGEN/MIDDELBURG - Restaurant en grand-café Pare Central uit Vlissingen is de nieuwe sponsor van het eerste mannenteam van SV Duo. Deze volleybalploeg uit Grijpskerke en Meliskerke mag zich voor taan sv Duo/Pare Central noe men. Mede-eigenaar Francois Bru- nings van Pare Central speelde zelf jarenlang volleybal. Maar omdat zijn restaurant steeds meer tijd opeist, heeft hij nu een stapje terug gedaan. Brunings ziet goede mogelijk heden om zijn restaurant en grand-café doormiddel van sponsoring van sv Duo extra on der de aandacht te brengen van een sportief publiek. „Elke speelavond komen er steeds weer enkele honderden mensen naar sporthal De Kruitmolen in Middelburg. Bovendien worden de uitslagen en ranglijsten we kelijks gepubliceerd in de pers. Ik denk dat de naamsbekend heid van Pare Central daardoor Nieuwe sponsor voor mannenteam sv Duo. nog verder zal toenemen", al dus Brunings. Het mannenteam van SV Duo/Pare Central komt uit in de vierde klasse van de Middel burgse competitie bedrijfsvolle- ybal. Op de foto: bovenste rij van v.l.n.r. Simon Buijze, Pa trick Verhoeven, Foort Dekker, Ko Riemens en Win Krijger. On der: Rias Roelse, Koen van Dijen en Kees Davidse. ARNEMUIDEN - Een inwo ner van Amemuiden heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal. Bij zijn woning aan de Boterbloemstraat werd het Te koop' bord gestolen. De waarde bedraagt meer dan duizend gulden. VLISSINGEN - Door het vol gen van een speciaal fitness programma in Vlissingen gaan astma-patiënten zich beter voelen. Astma-fitness is een uitbreiding van het be staande programma van aan gepaste sportbeoefening, be staande uit zwemmen en zaalsport. Mensen met groni- sche luchtwegenaandoenin gen kunnen met een aange past programma en gebruik makend van fitness- en car- dio-apparatuur werken aan hun conditie. Onder begelei ding van fysiotherapeut Ma rio Lentze. Fitness is voor ast ma- en COPD-patiënten be langrijk voor het op peil hou den van hun spierkracht en het verbeteren van de condi tie. Men leert beter omgaan met klachten en ervaart de kracht van alles wat men kan. Informatie: 0118-625828. MIDDELBURG - Aan speel- groep 't Groentje in Middel burg is door het Juliana Wel zijn Fonds een bedrag van tweeënhalfduizend gulden toegekend. 1 let geld wordt ge bruikt voor de aanschaf van nieuw speelgoed. Het Juliana Welzijn Fonds vindt het be langrijk, dat mensen zelfstan dig zijn en blijven. Zich kun nen redden in de samenle ving en in staat zijn daaraan deel te nemen. Jongeren die hun draai moeten vinden in de samenleving, mensen die de handen ineen slaan en zich inzetten voor een leefba re buurt, dak- en thuislozen een kans geven op een mens waardig bestaan. Werklozen en andere uitkeringsgerechti gen tot hun recht laten ko men in de samen-leving. Waar het in al die situaties om gaat, is dat mensen een vol waardig lid vande samenle ving kunnen zijn, dat ze erbij horen. De subsidie aan 't Groentje past goed binnen de doelstelling van het Juliana Welzijn Fonds. SEROOSKERKE - ModuSpec Engineering uit Serooskerke heeft de BOV-trofee voor de Beste Ondernemers Visie in Midden-Zeeland gewonnen. Juryvoorzitter H. Eversdijk maakte dit onlangs bekend. Het bedrijf is met name be oordeeld op het thema 'Effec tieve Communicatie'. Andere kanshebbers voor de troffee waren Istimewa Electro en Sprint Photo 1 uur fotoserv ice. ModuSpec is echter uit geroepen tot de onderneming met de beste ondernemersvi sie vanwege onder andere de 'uitstekende in- en externe communicatie", aldus Evers- dijk. De BOV-verkiezing Midden-Zeeland wordt jaar lijks gehouden door de Junior Kamer Walcheren, een trai ningsorganisatie voor onder nemende mensen tot veertig jaar. NÏSSE - Trimclub De Zaklo pers en atletiekvereniging AV56 houdt zaterdag 25 no vember de eerste Grote Zak- loop. Deze halve marathon zou volgens de initiatiefne mers een primeur voor Zuid- Beveland betekenen. Het parcours van 21,1 kilo meter leidt de deelnemers om 13.00 uur vanaf het Dorpsplein van Nisse, over dijken en polderwegen door het fraaie landschap van de Zal van Zuid-Beveland. Voor lopers die een halve ma rathon te lang vinden, is een traject van zes kilometer uit gezet. Inschrijven kan vanaf 13.00 uur in het dorpshuis. Informatie: 0113-649473. 1

Scheldebode | 2000 | | pagina 9