komt Sinterklaas vandaan? 6, kom eens A Speelgoed van het Van Heksenschool tot Tik Tak Boem! Mmm. het heerlijke avondje 'Jh. De Sint: de kindervriend! De kids... Hot en trendy digitale cadeauwereld de "ïtheldebode n De geschiedenis: hoe zat 't ook alweer... Receptom van te smullen! •sntotspecu^ Zoete "=SÖT Uit de muziekdoos van Sinterklaas £lL^-SS^SSS PAGINA 11 WOENSDAG 22 NOVEMBER 2000 Sinterklaas is al vele eeuwenoud. De historie rondom de Goedheiligman is gebaseerd op verhalen uit de overlevering. Feit en fictie raakten de afgelopen honderden jaren geregeld met elkaar verweven. Dat maakte de vertelsels rondom Sint van gene ratie op generatie kleurrijker. Hoe het volgens de overlevering ook alweer zit met de afkomst van Sinterklaas, leest u hier. Volgens de overlevering was de heili ge Nicolaas afkomstig uit de land streek Lycië in Klein-Azië, waar hij in de tweede helft van de derde eeuw (n. Chr.) werd geboren. Nadat zijn oom, de bisschop van het daar gele gen plaatsje Myra, was gestorven, volgde Nicolaas hem op. Zo werd hij tot bisschop van Myra. De populariteit van Nicolaas is ver klaarbaar uit een aantal wonderen die hij verrichtte. Zo bestaat er de legen de van de drie verarmde zusters die geen bruidschat bezaten om te huwen en daarom besloten onkuis te leven. Om hen te helpen gooide Nicolaas drie nachten achtereen drie met goudstukken gevulde beurzen bij hen binnen. Het geven van chocolade geldstukken en munten is naar alle waarschijnlijk op deze legende geba seerd. Daarbij zou ook de traditie van A -• het strooien hierdoor te verklaren zijn. Populaire legende Een andere populaire maar evenzo lu gubere legende is die van de drie jon gelingen die door een herbergier wa ren geslacht en als vlees voor de vol gende dag waren ingepekeld in een houten kuip. Toen Nicolaas voorbij kwam, doorzag hij echter de wrede plannen van de herbergier en wekte de jongelingen weer tot leven. Deze voorstelling is nog terug te vinden in afbeeldingen op koekplanken, gildezil- ver, prenten en chocoladevormen. Ni colaas van Myra overleed officieel op 6 december 342. Goed-huwelijks-man! De populariteit van Nicolaas hield daarmee echter niet op, maar ver spreidde zich in de loop der eeuwen tot in Oost- en ook West-Europa. Zo raakte ook Nederlands grondgebied bekend met de Nicolaas-wonderen. In het jaar 1050 werd er in Nijmegen dan ook een kapel aan Nicolaas ge wijd. Het was een van de vele kapel letjes die nog zouden volgen. Als wonderdoender en beschermer van mensen in nood werd hij dankzij pel grims en kruistochten geliefd bij het gewone volk en met name als be schermer van zeelui, kooplieden en voerlieden. Overigens is de term 'goed-heilig-man' een verbastering van de uitdrukking 'goed-huwelijks-man'. Want Sint was voor zijn tijd een vooruitstrevend heerschap. Hij was eigenlijk een soort huwelijksmakelaar, dus niet alleen zeelieden of kooplui, maar ook jonge vrijers konden op Sinterklaas rekenen! Stoomboot Duidelijk is ook dat de o zo bekende 'stoomboot uit Spanje' helemaal niet uit Spanje komt. Een en ander heeft te maken met het feit dat in de zestiende eeuw allerlei handelssche pen vanuit Spanje ons land aandeden. Deze schepen waren beladen met specerijen, mooie geschenken en heerlijke lekkernijen. Vandaar dat de mensen Sint graag met de bewuste boot uit Spanje zagen komen, want deze bracht immers enkel 'lekkers' en betekende niets dan goeds! O, kom er eens kijken wat ik in mijn schoentje vind. Alles gekregen van die goede Sint. Een pop met krulletjes in het haar een snoezig jurkje kant en klaar twee kaatseballen in een net een letter van banket O, kom er eens kijken wat ik in mijn schoentje vind. Alles gekregen van die goede Sint. Een bromtol met een zweep erbij, een doos blokken, ook voor mij! En schaatsen en een autoped, een letter van banket. Elk jaar weer verkiest een vakjury het 'Speelgoed van het Jaar'. Dit gebeurt in verschillende leeftijdcategorieën. Ook aan de vooravond van Sinterklaas 2000 is een aantal spelen uitverkozen die vol doen aan de criteria van goed speel goed. Maar wat is nu goed speelgoed? Het moet de fantasie prikkelen, uitda gen, vaardigheden stimuleren, aansluiten op de belangstelling van kinderen, een goede prijs-kwaliteitverhouding bezitten en een leuke tijdsbesteding bezorgen. Dit jaar zijn opvallend veel gezelschaps spelen uitverkozen tot Speelgoed van het Jaar. Bij de allerkleinsten, van 0 tot 4 jaar, heeft de kleurrijke Winnie the Pooh Muziekpuzzel de prijs gewonnen. In de leeftijd van 4 tot 6 is het winnende Heksenschool-spel (Jumbo) een bron van magisch speelplezier gebleken en voor de jeugd van 6 tot 8 was het actu eel getinte en leerzame Euro Zakgeld- spel (Jumbo) de winnaar. Brainstation President is de naam van de met ruim zeventig programma's uitgeruste spel computer (Vtech) in de categorie van 8 tot 12 jaar. In de laatste categorie (I2- plussers) is het zenuwslopende en explo sieve Jumbo-spel Tik Tak Boem! tot Speelgoed van het Jaar gekozen. n*arsePel" Het heerlijke avondje breekt weer aan. Met de komst van Sint en zijn Pietermannen, is het ook tijd voor bij behorende lekkernijen. Een Sinter klaasfeest is immers pas compleet met pepernoten, speculaas, marsepein en koek. Zelfgemaakt snoepgoed is natuurlijk het allerlekkerst. De bak- piet heeft een smakelijk recept uit het grote Sint-kookboek gehaald! Zo wordt het heel gemakkelijk om thuis een schaal vol knapperige pepernoten te maken. Eenvoudig, zo gemaakt en...het ruikt heerlijk! Recept voor ongeveer negentig pepernoten: Ingrediënten 125 gram bloem 125 gram zelfrijzend bakmeel 100 gram boter 90 gram bruine basterdsuiker 2 eetlepels water I mespuntje zout I eierdooier I theelepel speculaaskruiden I/2 theelepel kaneel 1 mespuntje gemalen anijszaad Kneed alle ingrediënten door elkaar tot een soepele bal deeg. Laat deze bal een uur op een koele plaats rusten, bijvoorbeeld in de koelkast. Smeer de bakplaat in met boter. Draai van de helft van je bol deeg alle maal kleine balletjes (ter grootte van een knikker). Leg de kleine balletjes op gelijke afstand op de bakplaat. Druk elk balletje een beetje plat met je duim. Bak de pepernoten gaar en goudbruin en laat ze daarna afkoelen. Je kunt onder het bakken de volgende portie vast maken. Bak de pepernoten met een tempera tuur van 150 tot 175 graden (gasstand 2 - 3). Plaats de pepernoten in het midden van de oven. De baktijd is on geveer 20 minuten. tónde""enó bescher^ V ee" toen hoort ook l - verge- Wat is in en wat weer niet? Je raakt de draad soms kwijt. Trends volgen elkaar sneller op dan je bij kunt houden. Ook in speelgoedland! Daarom hebben Sint en Piet een lijst samengesteld waarop ieder vast en zeker iets van zijn gading vindt. Al surfend over het web en bladerend door de folders en brochures springen de volgende cadeautjes duidelijk in het oog. Geslaagde cadeautjes zijn nu bijvoorbeeld (familie)spelletjes. Zowel bord- als pc-spellen doen het goed! In het pc-spel Virussen proberen virussen de computer van Gordi binnen te dringen en jij moet dat voorkomen! K'nex blijft ook razend populair bij de jeugd. De K'nex Super Racers (3 wagens waar je een batterij en cyber-systeem inbouwt) scoren hoog! Maar ook kinder- en jeugdboeken doen het goed als cadeau, zoals Het Grote Kookboek voor Kinderen of het spannende Afrikaanse boek 'Slaaf van auteur Joyce Hansen. Voor Barbie zijn naast allerlei nieuwe outfits ook hippe accessoires op de markt. En naast weet-spelletjes als Weekend Miljonair of het spannende Fantasyland is er voor de kleineren ook het spelletje met het varkentje Pinky en is natuurlijk de Pokémon-rage nog altijd niet voorbij! Tel daarbij op de ongekende populariteit van Winnie the Pooh en andere Disney-vrienden en de cadeaulijst biedt een hot en trendy overzicht! Sinterklaas wordt al sinds jaar en dag be stempeld als 'kindervriend'. Het feit dat Sinterklaas bekend is als kindervriend is min of meer voortgekomen door het samensmelten van twee Middeleeuwse feesten. Op 28 december was het gebrui kelijk het feest van Onnozele Kinderen te vieren. In gezelschap van een kinderbis schop trokken de kinderen dan in op tocht langs de huizen om overal wat aal moezen te vangen. Op 6 december ech ter gingen de scholieren ook de straat op samen met een bisschop. Dit gebeurde vaak gemaskerd en verkleed als duivels. In de loop der jaren versmolten beide feesten tot één viering met als centrale datum: 6 december. Je kunt het zo gek niet bedenken tegenwoordig of je vindt het op internet. Dat geldt uiteraard ook voor talloze cadeau-ideeën en tips die je via vele websites op het internet kunt vinden. Niet alleen hebben fabrikanten zoals Mattel (van Barbie etc.) hun eigen sites, ook grote winkeliers, zo als speelgoedgiganten Intertoys of Bart Smit en spelletjesproducenten Jumbo en Ravensburger bieden hun artikelen op het worldwideweb aan. En vergeet niet dat er op het net voor vader, moeder en opa of oma ook volop geschenken worden gepromoot. Via de diverse Sinterklaas-si tes vind je allerlei links naar cadeaupagina's. Er gaat een wereld voor je open! Erg handig als je nog zonder cadeau-idee zit!

Scheldebode | 2000 | | pagina 11