De Scheldebode lokaal Auto De Laat vernieuwde showroom en voorgevel Sponsors Bruid eventueel met maatje meer l KIEZEN OF DELEN Sponsors standbeeld ringrijder: ZEELANDHALLEN - GOES De Oorsprong en de problemen in gezondheidszorg SP vraagt naar mening Surinaams foto feestje MIDDELBURG - vrijdag 17 november onthult de Commissaris van de Koningin in de Provincie Zee land, drs. W.T. van Gelder een bronzen standbeeld van een ringrijder te paard op het Koorkerkplein in Middelburg. Als afsluiting van het jubileumjaar van de 50-jarige Zeeuwse Ringrijders Vereniging, belooft deze onthulling het absolute hoogtepunt te worden. Voor het echter zover kon komen, moest er nog veel werk worden verzet. l LOTERIJ Kijk 23 november RTL 4 21.00 uur en win Espressomachine Bart Smit kadobon Meer informatie: Winkelcentrum Dauwendaele pakt uit met harde guldens I m V f 1 DECEMBER 2000 - 20.15 UUR REEksOU Perfecte harmonie tussen mens en fiets WOENSDAG 15 NOVEMBER 2000 Door Matthew May Vorige week heeft u kunnen lezen dat één op de vier Nederlanders een serieuze psychische stoornis heeft. Dit gegeven werd opgemerkt door Charles van Kampen, begeleider van het spiritueel therapeutisch centrum De Oorsprong te Middelburg. In zijn werk zet Charles zich in voor het 'heelworden' van mensen door verwerking van oud zeer. Het beeld dat de mens een volmaakte kern heeft en die kan laten door schijnen in alle aspecten van haar of zijn leven is een ver der uitgangspunt in de bena dering van De Oorsprong. Deze natuurlijke manier van helen verschilt duidelijk van de wetenschappelijke, die symptomen bestrijdt via rati onele stelsels en medicatie. Dat er jaarlijks vele miljarden guldens besteed worden in de Nederlandse gezondheids zorg, toont de grote behoefte aan heelwording aan. De vraag is of deze problematiek wellicht meer via de psyche van de mens benaderd dient te worden zoals dit bij De Oorsprong gebeurt. Het cen trum gaat een boeiend elfde seizoen tegemoet. Omdat er nogal respons kwam op het artikel, melden we thans dat De Oorsprong telefonisch bereikbaar is op werkdagen onder nummer 0118-476594 of op 06- 22639337. Verder kunt u meer informatie vinden op het internet: www.centrum- de-oorsprong.nl. MIDDELBURG - De Socia listische Partij houdt vrijdag 17 november in de aula van de Middelburgse bibliotheek de eerste van een reeks stadsdebatten. Dit debat heeft de titel 'Middelburg hoezo democra tisch?' meegekregen. Er kan een mening worden gegeven over zaken waaraan men zich stoort en welke oplossingen daarvoor eventueel aange dragen kunnen worden. SP- voorzitter Hans Elzinga zal deze avond optreden als ge spreksleider. Niet alleen Middelburg heeft volgens de SP te maken met het steeds minder democratisch gehalte van gemeentebesturen, maar ook landelijk zet deze tend zich in raptempo voort. Voor Jan Marijnissen, tweede ka mervoorzitter van de SP, is dat reden genoeg om in Middelburg vooraf aan het debat zijn inhoudelijke onderbouwing te geven van de landelijke campagne 'Stop Uitverkoop Beschaving." Aanvang: 20.00 uur. VLISSINGEN - Een beschei den Surinaams getint feestje vrijdag 17 november is het startsein van de fototen toonstelling Suriname-Mens en Natuur. Dit initiatief van de Stichtingt Surinaamse Jaarkalender en informatiecentrum Spui begint Om 19.00 uur in het in formatiecentrum van de Vlis- singse bieb. Er zal een kort officieel ge deelte zijn met daarna mu ziek, hapjes en een drankje. In de huiskamer zal een een groot scherm een documen taire worden vertoond van National Geographic over een expeditie door de binnenlanden van Suriname op zoek naar het graf van Jo- han Ellerts de Haan. Een aantal foto's worden ver gezeld door gedichten van de hand van bekende Surinaam se dichters en enkele resula- ten van een workshop in het Vlissings 'Blijf van m'n lijf huis', geinspireerd door de fotobeelden van Suriname. De tentoonstelling is onder deel van Middelburg/Vlissin- gen Moziekstad. Bronzen beeld ringrijder Door Ko Jan Provoost Jubileren betekent ook terugkij ken naar de geschiedenis. Ring- rijden is immers al veel ouder dan de afgelopen 50 jaar. Zo be stond het evenement waar schijnlijk al in de dertiende eeuw, b.v. tijdens kermissen. Ook in de meikransvieringen van de Germanen zou volgens sommigen het ringrijden zijn oorsprong vinden, vandaar waarschijnlijk het ringrijden op derde pinkster. Het is in ieder geval wel waarschijnlijk, dat de geschiedenis van het ringrijden verder teruggaat dan de eerste schriftelijke documenten, die het ringrijden beschrijven. Het oudste document, waarin ring rijden wordt genoemd dateert van 7 juni 1687. De Middel burgse kerkeraad doet hierbij zijn beklag bij de classis Wal cheren. Op 23 april 1767 zijn 14 adellijke heren op het Abdij plein te Middelburg, om daar als leden van de broederschap van St.Joris de ring te rijden. Hieruit blijkt dat zowel in adel lijke kringen, als op het platte land van Walcheren ringrijderij- en werden gehouden. Ook bij het koninklijk huis mocht de ringrijderij op belangstelling re kenen getuige de vele waardevolle ereprijzen die in de loop van de jaren werden ge schonken. Reeds op 1 juli 1786 bezoekt Stadhouder Willem V tijdens de plaatselijke kermis Domburg om het ringrijden te bekijken. Ook nu nog strijden de rijders om drie Koninklijke trofeeën. Met name na de twee de wereldoorlog begon steeds meer het besef te groeien, dat het ringrijden alleen kon overle ven als de diverse wedstrijden beter georganiseerd zouden worden. Één van de topringrijders uit die tijd, Piet Brasser, besefte dat als geen ander en onder impuls van hem werd op 21 juni 1950 de Belangengemeenschap der Walcherse Ringrijders opge richt. Met een hoofdbestuur van 7 leden en een ledenaantal van ongeveer 400 ging men de strijd aan om ook andersdenkenden van het bestaansrecht van de vereniging te overtuigen. Al snel werd de naam gewijzigd in de Zeeuwse Ringrijders Vereni ging. Hierna begon het ringrij den zich steeds meer als sport te ontwikkelen, waarbij er wel goed op werd toegezien dat de traditionele waarden zo goed mogelijk werden behouden. Heden ten dage bestaat de ZRV uit 819 leden, waarvan er 501 actief het ringrijden beoefenen. Het bronzen beeld van de ringrijdersvereniging, vrijdag js de onthulling. FOTO: KO JAN PROVOOST In het bijna achter ons liggende jubileumjaar werd, naast het gebruikelijke programma, een omvangrijk jubileum programma gehouden. Tal van activiteiten kregen de ZRV-le- den voorgeschoteld, waarbij een aantal evenementen speci aal op de jeugd en de ouderen was afgestemd. Zo kon het pu bliek tal van elementen over het ringrijden zien en beleven op een grote tentoonstelling in het Zeeuws documentatiecentrum en later in Imkerij Poppendam- me. Ook werd een van origine Schouwse traditie éénmalig ge ïntroduceerd op Walcheren en wel het Stroarieën. Hieraan deden maar liefst 75 ruiters mee, waarvan er 's avonds een groot aantal tijdens 's-HEER ARENDSKERKE - Auto de Laat in 's-Heer Arendskerke heeft de showroom uitgebreid en de voorgevel vernieuwd: rij dend over de Oude Rijksweg is het bedrijf goed zichtbaar ge worden. "Deze verandering ver sterkt de uitstraling", weet Ed win dé Laat, "We verkopen steeds meer auto's en die moe ten we netjes weg kunnen zet ten." Ruim 30 jaar ervaring heeft Auto De Laat en zoals Sjaak de Laat aangeeft: "Ons be drijf is gericht op Opel, verkoop en onderhoud, nieuw en ge bruikt. We hebben alle techniek voor Opel in huis, ook voor de nieuwste modellen. Dat geldt ook voor accesoires. We be schikken over alle testappara tuur en weten er bijna alles van af. We staan voor een goed con tact met de klanten en stellen indien nodig, klanten-auto"s beschikbaar. En het is Opel de Laat want we hebben het druk genoeg met een merk. Onze grootste kracht is jong en ge bruikt en als BOVAG-bedrijf le veren wij met een jaar garantie. We hebben goede contacten met onze leveranciers en ver kopen geen nee." De vernieuwde en uitgebreide showr oom van Auto de Laat be slaat een oppervlakte van 800 Auto De Laat heeft de showroom behoorlijk uitgebreid. FOTO: TANNIE DE JONGE m2 en is geheel verwarmd. Ed win de Laat: "Deze uitbreiding komt de service aan onze klan ten ten goede, het geeft meer ruimte en overzicht. Mensen die hier voor een auto komen, nieuw of gebruikt, inruil is mo gelijk en wij hanteren gunstige financiëringsvoorwaarden."Aut o de Laat is een ABAgarage en tevens APK-station. Voor onderhoud is het beter even een afspraak te maken, en voor een kleinigheidje kan men zo binnenrijden. Edwin de Laat: "Wij bestrijken best een groot gebeid, klanten uit Zuid-Beve land, Walcheren, maar ook uit West-Brabant. Wij staan op kwaliteit leveren. Het is zaak om je klanten vast te houden. Ge lukkig hebben we veel vaste klanten die voor de zoveelste keer aankomen. En daar gaat het om. Om onze klanten nog verder van dienst te zijn wordt half de cember onze website actief. We zijn dan te vinden op www.autodelaat.nl U* NEDERLANDSE MILJOENENBIN< 9 NOVEMBER getal 1 t/m 14 01 Met getal 23 t/m 34 (van links naar rechts) een volle Bingokaart? V wint prijzen van 10.000,- tot 5, 13 25 32 16 21 42 38 08 39 17 03 23 1 Als u met het 15e getal uw kaart volmaakt, wint ul MILJOEN! 45 EEN MILJOEN GULDEN 137 500.000,- 33 400.000,- 41 300.000,- 26 200.000,- ro 100.000,- 02 50.000,- 25.000,- www. sponsorloterij .nl Ledenservice: 0900-300 1400 (35 cpm) De ondernemers van Winkel centrum Dauwendaele in Middelburg hebben voor de be zoekers van het winkelcentrum weer een leuke actie in petto. Vanaf 20 november krijgen klanten in een groot aantal van de winkels bij besteding van ie dere tien gulden een gratis ze gel. Deze zegels moeten op een kaart geplakt worden die, als hij vol is, in één van de daarvoor bestemde bussen gedeponeerd moet worden. Vanaf vrijdag 1 december kun nen zij hun klompje daar weer ophalen, dat ongetwijfeld een leuke verrassing zal bevatten. een boerenbuffet deze dag in stijl besloot. Tijdens de eerste folkloristische dag in de Abdij in Middelburg stond de kleder dracht centraal. Ons Boeregoed verzorgde een aantal presenta ties over de klederdrachten en het in Walcherse klederdracht gestoken Westkappels dames koor boeide het enthousiast meedeinende publiek met hun liederen. Imkerij Poppendam- me ontving op 7 augustus enke le honderden jongeren tussen de 3 en 12 jaar. Deze middag was zo succesvol, dat het hoogstwaarschijnlijk in 2001 een vervolg krijgt. Op 22 sep tember werd het program,ma vervolgd met een seniorenwed strijd voor ZRV-leden van 50 jaar en ouder. 27 deelnemers hadden een uitermate gezellige middag, waarbij menig vete raan bewees het ringrijden nog niet verleerd te zijn. Tal van ou de gebruiken waren terug van weggeweest. Zo kwam de sukerkomme op de proppen en ook werden een aantal antieke lauwerkransen op traditionele wijze verreden. Met het 50-jarig jubileum in aantocht werd in 1998 het standbeeld weer ter sprake ge bracht met het idee de mogelijkheden te onderzoeken een standbeeld van een ringrij der te realiseren ergens op Wal cheren. Na wat vooroverleg met de overheid bleek men het daar nog niet zo'n gek plan te vinden en de ZRV ging aan het werk. Voor de financiering moest nu VLISSINGEN - Het Oostburgse bruidshuis Ellen houdt samen met Bijleveld Herenmode Uit Middelburg maandag 20 no vember een bruidsmodeshow in het Vlissingse Arsenaal Theater. Er worden vanaf 20.00 uur hon derd japonnen geshowd en ook de bruidegom heeft een goed overzicht van wat hij eventueel op zijn trouwdag kan dragen. Dit alles wordt opgesierd door bloemenhuis Miep uit oost-Sou burg. Bakkerij Martin Poppe verzorgt het bruidsgebak. Voor advies op make-up gebied kan advies gevraagd worden bij de stand van Oriflame Swedish Na turel Cosmetics uit Vlissingen en Wemeldinge. Verder zijn er stands van fotograaf Fred Hof man uit Vlissingen, drukkerij van de Dool uit Goes en Classic Car Service uit Middelburg. Bruidshuis Ellen heeft japon nen van maat 36 tot en met maat 60. Daarom loopt er ook een bruidje met grotere maat op de show. Kaartverkoop 17,50 in clusief koffie en gebak bij bruidshuis Ellen, telefoon: 0117 - 454861, of bij het Arsenaal Theater in Vlissingen, telefoon: 430303 Bruidsmode van Bruidshuis Ellen, maandag in het Arsenaaltheater. ru f Entree: 57,50 (excl. servicekosten) BÜSÖffseivicè" Voorverkoop: Bel of bezoek Ticketservice 0900 - 3001250 (99ct.pm) of de 151 grotere postkantoren, de 33 GWK stationskantoren, www.ticketservice.nl, de volgende voorverkoopadressen; GOES: Zeelandhallen, tel. 0113 - 221020, VLISSINGEN: Music House, Walstraat 105, tel. 0118 - 411897 MIDDELBURG: Touristshop, Markt 65 c, tel. 0118 - 674300 BERGEN OP ZOOM: The Celtic Shop, tel. 0164 - 238730 Organisatie; Diba International Concerts bv. sponsoring worden gevonden. Het financiële gat werd pas in maart gedicht, zodat pas toen de opdracht kon worden ver strekt aan Gerard Brouwer. Uit twee voorontwerpen werd een keuze gemaakt, waarbij de dy namiek en krachtexplosie van paard en rijder de doorslag gaf. Na veel voorbereidingen is het dan vrijdag zover. Om kwart voor twee starten de festivitei ten vanuit het Middelburgse stadhuis met een unieke rondrit door Middelburg. Hierbij zullen een historische Zeeuws Vlaamse Phaerton, waarvan er nog 2 bestaan in heel Nederland, 12 authentieke Walcherse verenwagens en een paardentram, de genodigden naar het Koorkerkplein vervoe ren. Alleen deze optocht zal al een uniek gebeuren zijn, wat absoluut éénmalig te zien zal zijn. Even voor drie uur zal de stoet arriveren op het Koorkerk plein en om drie uur 's middags zal de Zeeuwse Commissaris der Koningin het standbeeld onthullen. Daarna keren de gasten met voornoemde voertuigen door de Lange Delft terug naar het stadhuis voor een gezellige slotbijeenkomst. De Zeeuwse Ringrijders Vereni ging is erg content met dit standbeeld, als symbool van eeuwenlang ringrijden in Zee land en wil iedereen, die hier aan een bijdrage heeft geleverd van harte bedanken. Uiteraard worden de sponsors van harte bedankt voor hun financiële steun, die dit mogelijk heeft ge maakt. De leden van de ZRV sluiten de viering van hun jubi leum 's af sluiten op een grote feestavond in het Arsenaalthea ter in Vlissingen. De volgende sponsors en personen hebben door hun bijdrage het standbeeld van de ring rijder mogelijk gemaakt. Zij worden door de Zeeuwse Ringrijders Vereniging van harte bedankt. Provincie zeeland; Ge meente Middelburg; Ra bobank; Prins Bernhard Cultuurfonds; Roompot Zeeland Vakanties; Heine- ken Brouwerijen zeeland; Combinatie Molenwater bestaande uit; Dura/Bal- last Nedam; Kustlicht zee land Vakanties; Adxriaanse van der Weel Advokaten; Zeeuws Museum; jmw No tarissen; Kiewiet Schul- ting Makelaars in Assuran tiën Onroerende Goede ren; Wielemaker BV Trans- port- en Containerbedrijf; Gebr. Dominlcus BV; ING- Bank; P. Lampert sr; Case- management Center; Ing. P. Diepenhorst, oud-bur gemeester van Domburg; fam. W. Papendorp; Bison international; Vitritefa- briek; Dierenkliniek uzen- dljke; De Graaf Assuranti ën; L. Brasser; Gerard Brouwer, beeldhouwer; drs. w. van Celder, comité van aanbeveling; drs. I. Spaander, comité van aan beveling; Piet Jan Reijnier- se, comité van aanbeve ling; Ko Jan Provoost, co mité van aanbeveling; drs. J. van Aspert, P. Maas en De Scheldebode. Sponsors jubileumpro gramma: Sturm Dekker BV; imkerij Poppendam- me; Rabobank; Bouwbe drijf Joziasse BV; Brasse- rie-Vistaria De Fontein; Veevervoer Gabriëise/Christiaansen; de strandpaviljoens De Branding; Zeeuwse Riviè- ra; Het Kustlicht; Het Arse naal; A3 Franken grafisch ontwerpburo; Folkoristi- sche Commissie en de Zeeuwse Ringrijdersvere niging. WALCHEREN - Na het grote succes van de Pharos Forenzo komt Sparta met een nieuw model electrische fiets op de markt. De Pharos Atraxion. Het principe van de fiets is dat de fietser, door een perfect samenspel tussen „eigen trap- kracht" en motor, wordt ondersteund bij het trappen. De Atraxion is vanaf dit jaar verkrijgbaar bij Sparta rijwiel handelaren in Nederland, Bel gië en Duitsland en is verkrijg baar vanaf 2299,-. De Pharos Atraxion is genomi neerd voor Electrische fiets van het Jaar en komt uit de Phafos familie. Dit is één van de best verkochte fiets in eu ropa en de sportieve broer van de Pharos Forenzo. De fiets is voorzien van de modernste technieken, waaronder een metaalhydride accu. Deze zorgt ervoor dat de fietser vele kilometers meer gebruik kan maken van trapondersteu- ning dan bij huidige accu's het geval is. Verder is de Atraction standaard voorzien van een eco-switch. Hiermee kan de fietser zelf bepalen hoe inten sief hij ondersteund wil wor den bij het trappen. Kiest hij voor minder ondersteuning, dan betekent dat uiteraard dat de accu langer mee gaat. Ook beschikt de Atraxion over Shi- mano Auto-D, een automati sche versnelling waarmee schakelen overbodig wordt. Kunstof spatborden, een sportieve stuurbocht en alu minium bagagedrager onder strepen het sportieve karakter van deze electrische fiets. Ver der is de Atraxion voor en ach ter voorzien van veilige rem men (rollerbrakes) en halo- geenverlichting. Hij is lever baar in een dames en heren- model in de kleur ferngreen.

Scheldebode | 2000 | | pagina 13