(7a«/ed/er fldmderkoud&r /f 'eder&mdUrrjfct /Vof steeds nostaCfiscke sfieer v.h. GEBR. POLAK IN DEN IJZERHANDEL Alle Zuivelproducten Onafhankelijk Weekblad voor Zeeland woensdag i november 2000 BEVRIJDING VLISSINGEN OUDE GLORIE HERLEEFT IN DOMBURGS BADHOTEL DIE VERSCHRIKKELIJKE WATERSNOOD RAMP Melkhandel W. Poppe kan nog lang niet alles geleverd wat voor den wederopbouw noo- dig is. Maarwij doen ons best om onae diënteele te bedienen. Later weer voor alle soorten Ijzerwaren, Hang en Sluitwerk naar N.V. Mij. voor Handel In Ijzerwaren en Indostrieele benoodigdheden Nieowendijk 19 Vlissingen Melkhandel Willem Poppe adverteert als een van de eerste in de Scheldebode WESTKAPELLE - We schrijven najaar 1944. Nederland wordt bevrijd en dat gaat gepaard met fors geweld. Westkapelle werd zwaar gebombardeerd en Walcheren werd blank gezet. Het zijn tijden die de familie Min- derhoud nog steeds heugen. op den bon levert U zoo goed mogelijk Scheldestraat 70, Telefoon 502 Vksmngea. DE SCHELDEBODE Door Marcel van der Voort Geïnteresseerd bestudeert Pie- ter Poppe de advertentie die zijn vader liet plaatsen. Dan ver dwijnt hij om even later terug te keren met een ingelijste zwart/wit foto die hun winkel, de melkgroothandel en zijn va der toont. Het bedrijf is in 1966 aan anderen overgedaan. Tegenwoordig worden er ook meer bijproducten verkocht. Bij ons ging er vooral boter, kaas en eieren over de toonbank, met de nadruk op kaas. Hij wilde niet anders. Daarom mocht hij zich een echte specialist noemen." De winkel hing vol met planken met kaas. „Die kocht mijn vader zelf in bij het pakhuis van groot handel Bikker aan de Hendrik straat. Dankzij een soort appel boor kon hij de kaas proeven en zijn keus maken. Ook kwam er iemand langs die een aantal Goudse kazen bij zich had. Dan werd er onderhandeld en ge kocht. "Melkhandel Poppe ge noot grote bekendheid in ge heel Vlissingen. „Het was de tijd dat nog niet iedereen in het be zit was van een koelkast, dus kwamde klant met een pannetje voor een halve liter melk. Dat gebeurde ook 's avonds en zon dags, in die tijd was dat heel normaal. Ik herinner me ook dat de winkel iedere dag grondig werd geschuurd." Gerinkel „Als kind hielp ik graag mee, was niet anders gewend, 's Mor gens om half vijf hoorde je het eerste gerinkel van kratten met flessen en het verplaatsen van melkbussen, want omdat wij ook een melkgroothandel had den, kwamen de melkboeren naar ons toe. In de Verkuijl Quakkelaarstraat stond dan een rij handkarren, paard en wa gens en bestelauto's. Ik hielp vaak sorteren, maar vond het eveneens prachtig om met de VLISSINGEN - Eerder dan de rest van Nederland werd Vlissingen bevrijd. Vrijdag 3 november herdenkt de stad het feit dat de stad 56 jaar geleden werd bevrijd van de Duitse overheersing. Dat gebeurt met een sobere plechtigheid bij het monument van de Commando's no. 4 en de herdenkingssteen van de 52ste Lowland Divisior aan de Commandoweg, de plaats waar destijds de gealli eerde troepen aan land kwamen. De herdenking begint om 11.00 uur met een hoornsignaal en het spelen van 'The Last Post'. Na een minuut stilte legt burgemeester A. van Dok-van Weele kransen bij de monumenten met respectie velijk wethouder drs. H.J.M. de Haas-en wethouder L.C. Poppe-de Looff. De burgemeester legt bovendien een krans bij de herden kingssteen in naam van de Vereniging van Schotse Oud-strijders, the King's Own Scottisch Bordeners. Vervolgens bestaat gelegen heid voor militaire en andere autoriteiten alsmede organisaties en particulieren om kransen of bloemen te leggen. Tijdens de plech tigheid worden geen toespraken gehouden. Ook twee leden van In- ter Scaldis Pipes and Drums verlenen hun medewerking aan het programma, evenals leerlingen van de Louise de Colignyschool. Na afloop is er een ontvangst in het stadhuis. Domburg - Tweezeebadende' Middelburgse dames hebben ervoor gezorgd dat Domburg een populaire bad plaats is geworden. Dit was ook de aanleiding voor de komst van het vermaarde badhotel met een rijke geschiedenis. In 1837 werd het eerste badpaviljoen, een soort koffie- en badhuis op de duinen opgericht. Negenentwintig jaar later gingen de deuren van het 'oude' Badhotel open. Deze werd gebouwd door de Middelburgse timmerman A. de Landmeter. De gasten mogen ge bruik maken van warme- en koude zeebaden. De start is moeiza am, omdat Domburg slecht bereikbaar is. Dat verandert met de komst van de spoorlijn tot Middelburg en Vlissingen. Hierdoor komen er meer toeristen en badgasten. Dan gaat het snel, het wordt drukker en drukker en oorlogen en een allesverwoestende brand kunnen niet beletten dat het hotel inter nationale allure krijgt. Vandaag de dag is het Domburgse Badhotel een begrip waar oude glorie nog steeds herleeft. Zeeland - Een stormvloed teistert Nederland op 31 januari 1953. Zeeland wordt zwaar getroffen. Dijken breken door. Contact met het getroffen gebied is amper mogelijk. Honderden doden vallen te betreuren. Een zwarte bladzijde in de Zeeuwse geschiedenis. De materiële schade is bijzonder groot. Ons land gaat in rouw. Prinses Wilhelmina bezoekt 2 februari Zeeland om zich persoonlijk op de hoogte te brengen van de toestand in de provincie. De regering roept 8 februari uit tot nationale rouwdag. Koningin Juliana houdt een radiorede. De koningin bezoekt 11 februari het rampgebied. De belangrijkste dijken zullen op rijkskosten worden hersteld belooft minister-pres ident Willem Drees in een watersnoodnota aan de tweede kamer. De schade in de persoonlijke sfeer zal worden vergoed door bemid deling van het nationaal rampenfonds. Het duurt lang voordat alle schade is hersteld. Een watersnoodramp die nooit vergeten mag worden. (uit de oude doos) zien. Daarom was mijn vader van 1945 tot 1966 in Vlissingen wethouder van onderwijs en fi nanciën voor de ARP.", vertelt de heer Poppe. Zijn echtgenote mevrouw L.C. Poppe-de Looff is overigens op het ogenblik even eens wethouder. In 1976 over leed Willem Poppe op 75-jarige leeftijd. VLISSINGEN - Eén van de eerste advertenties in De Schel debode van 25 mei 1945 was die van melkhandel Willem Poppe uit Vlissingen. Er is weliswaar nog steeds een zui velbedrijf aan de Scheldestraat 70, met een nostalgische sfeer. Maar die ging lang geleden in andere handen over. Zoon Pieter herinnert zich nog veel van de tijd van weleer en vertelt er met plezier over. kratten en flessen te spelen. Met mijn oudere broer ging ik mee bestellingen wegbrengen. Zoals de bevoorrading van de boot naar Engeland. Ik genoot ervan als we even aan boord mochten om de bestelling af te leveren. Ook de marine-wachtschepen Floris en de Heemskerk voorza gen wij van boter, kaas en eie ren." Na de oorlog werd het pand aan de Scheldestraat herbouwd. „Er was niet veel meer van over. Bij na alles moest opnieuw worden opgetrokken. De zuivelproduc ten waren bij ons op de bon ver krijgbaar. Dat las ik ook in zijn advertentie in De Scheldebode. Tijdens de oorlog is de winkel gewoon open gebleven." Willem Poppe was gedurende de tweede wereldoorlog actief binnen het verzet. Nam onder duikers in huis en volgens de overlevering zou hij een rol heb ben gespeeld bij de overval van een kantoor waar voedselbon nen lagen opgeslagen. „Hij was een man met veel aan- De winkel en melkgroothandel van de familie Poppe in de Scheldestraat. FOTO: ARCHIEF MINDERHOUD We hebben in het bedrijf aardig wat kennis vergaard over Zeeuwse sieraden. We zijn van oorsprong op de Walcherse dracht gespecialiseerd, maar op den duur ben je de enigste ju welier die er wat van weet. Het strekt zich uit over de diverse verschillende Zeeuwse drach ten, zeker ook de Zuid-Beve- landse, maar ook van Tholen, Axel, Land van Hulst. Tot heel andere streken van Nederland toe. Je komt er steeds meer van te weten, ik heb een kast vol boeken staan, en ben dus goed gedocumenteerd. We hebben zelfs speciale gereedschappen om de verschillende "gouden krullen" te maken." In de vijfenvijftig jaar van hun bestaan zijn vier generaties Minderhoud er in geslaagd om op de puinhopen van hun be staan in 1945 twee goedlopen de, eigentijdse juwelierswinkels op te zetten. Nederland herrees, en zo ook juwelier Minderhoud. De zaak van Juwelier Minderhoud draait weer als vanouds. zaak op Westkapelle uitgebreid met een horlogemakerij/ werk plaats en in 1985 is de woning van opa en oma bij de zaak ge trokken. Het hedendaagse as sortiment wat wij voeren is dat geen wat je mag verwachten in een moderne juwelierswinkel. De specialiteit blijft toch Zeeuwse sieraden. Er is veel vraag naar en we verkopen oud en nieuw. Ik denk dat wij de enigste juwelier zijn die dat op die schaal doet. In onze werk plaats zijn drie goudsmeden die daar mee bezig zijn." Piet is zelf ook goudsmid en doorliep net als zijn vader Lau de opleiding in Schoonhoven. Zij ontwerpen sieraden of werken het idee van een klant uit. Bij juwelier Min derhoud ligt een fotoboek van wat voor moois er met en van Zeeuwse sieraden gemaakt kan worden. "Daar gaan wij zeer zorgvuldig mee om", zegt Piet, "want vaak is het van moeder, vader, opa of oma geweest en dat heeft emotionele waarde. wederopbouw konden helpen. Mijn overgrootouders gingen naar Nieuwdorp en opa Piet had een functie in het Neder landse leger en mocht blijven. In Domburg(1945) is hij toen in bescheiden mate weer met de juwelierszaak begonnen. Dat was indertijd voor tachtig procent sieraden van de Zeeuwse klederdracht want bij na iedereen droeg dat nog. Ja, en de welput op Westkapelle moest natuurlijk ook leegge haald worden. Met een ladder in de put, overgrootvader Lau viel er af en ging kopje onder. Een troost, het goud lag er alle maal nog." De wederopbouw schoot goed op en in 1947 was de nieuwe winkel in Westkapelle klaar. De familie Minderhoud woonde een poos in een noodwoning en betrok nu een woning bij de winkel. Ze zaten niet stil en Opa Piet haalde zijn rijbewijs, over- opa Lau zag dat niet meer zit ten, en trokken Walcheren in. Dat deden ze ook voor de oorlog al. Ze gingen op de fiets al de dorpen af met een koffer met goud, veelal klederdrachtsiera den: "Op ieder dorp hadden ze een adres voor boodschappen, In 1945, De juwelierszaak van Minderhoud ligt in puin. Piet Minderhoud (33), de vierde generatie in juwelen en siera den, kent de familiegeschiede nis: "Tijdens het bombarde ment op Westkapelle dreven overgrootvader Lau en opa Piet de zaak. Die derde oktober 1944 werd het bedrijfspand niet getroffen, maar ze moesten vluchten voor het water. Ze konden hun be drijf niet zomaar achterlaten want ze hadden een aardige voorraad in goud en zilver; ze namen mee wat ze konden, maar dat was niet alles. Ze heb ben toen drainagebuizen vol met goud en zilver gestopt en met cement dicht gemaakt. In de tuin hadden ze een wel put, vol met water, en daar heb ben ze toen alles ingegooid. In de hoop dat niemand dat zou vinden vertrokken ze zelf naar Oostkapelle. De eerste novem ber landden de geallieerden en met tanks reden ze in Westka pelle. In de Zuidstraat vlak bij ons pand was een grote bom- trechter en omdat die tank daar niet door kon reed ze dwars door het pand dat toen hele maal in puin lag. Bij de Bevrij ding in 1945 kreeg je evacuatie van de mensen die niet bij de routes, Zuuud-omme was de kant van Vlissingen op en Noord-omme de richting Dom burg. In de jaren tachtig zijn we daarmee gestopt, simpel omdat de behoefte verdween. Het restant wat er uit overgebleven is doe ik nog, ik ga naar de be jaardenhuizen en bezoek de mensen voor klederdrachtsiera den", weet Piet Minderhoud, "Rond 1950 hielden ze eenmaal per week zitting in Middelburg, in het pand van een tante op de Zuidsingel; dit om meer klanten te bereiken. Toen tante verhuis de kwamen ze bij mensen in de Hoogstraat en later kochten ze zelf een pand in de Seisstraat. Daar waren wij tot 1993 actief. De reden om te stoppen was dat we in 1988 in Arnemuiden een zaak begonnen zijn. Daar heb ben we veel klanten uit Arne muiden en directe omgeving, ook veel van Zuid-Beveland. Het bedrijf is zeer goed toegan kelijk en je kunt er makkelijk parkeren. Eind jaren zestig is de daar kon men laten weten dat Minderhoud moest komen. En dan begonnen ze met hun ron de in het dorp. Ze hadden twee FOTO: HARRY DE LANGE

Scheldebode | 2000 | | pagina 9