Pe Scheldebode De handel begint te herleven. VERLOOFD OPA KIP IN AMSTERDAM ZEEUWSE VLAG HELSE VUURZEE EN BIJNA RAMPEN 'HET WAREN MOELIJKE TIJDEN' Onafhankelijk Weekblad voor Zeeland t V VAN DER HOEVEN Nog steeds contactpunt voor De Scheldebode VLISSINGEN - Na de Tweede Wereldoorlog richtte Jaap van der Hoeven senior De Scheldebode op. Hij haalde op zijn fiets de advertenties bij de winkeliers en bedrijven op en had een chronisch gebrek aan advertentieruimte. Zijn zonen hebben goede herin neringen aan de krant die inmiddels vijfenvijftig jaar bestaat. Noordstraat Kantoorvakhandel Vervolg van het verhaal: en Vlissingen, 18 Mei 1945. Badhuisstraat 20. van paginal Administratie 06 SCh6lÓ€BOÖ6 Postbus 56 of Walstraat 37, Vlissingen M.H. !k abonneer mij voor tenminste dtie maanden op het Weekblad 06 SChelÖ6BOÖ6 ad f 1.— bij vooruitbetaling. Dit bedrag voeg ïk hierbij hls zilverbon. Nafim Adres Woonplaats Datum ;....j..; GEVANGEN OP WALCHEREN Verrassing voor de lezers van De Administratie van ons weekblad is er in geslaagd, voor onzen lezerskring de hand te leggen op het geestige, rijk geïl lustreerde oud-illegale blad 'METRO', dat in mei j.l. voor het eerst 'boven gronds' verscheen en voortaan om de 14 dagen zal uitkomen. Wij stellen onze lezers in staat, zich bij vooruitbetaling van f 1,60 per kwartaal op 'METRO' te abonneren. Zakenmenschen die nu weer adverteeren, geven blijk van moed en vetrouwen in Zeeland's economisch herstel. Houdt U van aanpakken? Plaats dan eveneens Uw ad vertentie in 'DE SCHELDEBODE'. Reclame-ontwerpen gratis en vrijblijvend. DE SCHELDEBODE Woensdag 1 november 2000 '(/ader op de diets oik advertenties Door Ellen De Vriend-de Jong Voor de Tweede Wereldoorlog was er in Vlissingen een adver tentieblaadje van drukkerij Wegeling. Vanuit de Noord straat 44 werd het vraag- en aanbodblaadje verspreid. „Wegeling wilde niet voor de Duitsers propaganderen en stopte de persen op 10 mei 1940", weet Gijs van der Hoe ven. Zijn vader, Jaap van der Hoeven Sr. werkte voor de oor log op de administratie van de Vlissingse Courant. Door om standigheden is hij daar ge stopt. Het pand van de Vlissing se Courant werd in 1943 ge bombardeerd, waardoor de krant tijdelijk bij de Middel burgse Courant gedrukt werd. Het gezin Van der Hoeven was toen al naar Oostkapelle geëva cueerd. Vader Van der Hoeven ging uiteindelijk als plaatselijk correspondent voor Het Zeeuws Dagblad werken. Een Christe lijke krant die later ter ziele ging door gebrek aan abonnees. Jaap van der Hoeven Sr. nam op zevenenveertig jarige leeftijd de grote stap om een eigen zaak te beginnen. Sinds november 1945 produceerde hij samen met Piet Knuijt het krantje van drukkerij Wegeling, waarvan zij een re dactioneel blad hadden ge maakt. De Scheldebode werd vanuit de Noordstraat ver spreidt. Piet Knuijt was in 1912 als jong gezel bij de drukkerij begonnen en bediende de per sen, terwijl Jaap het administra tieve deel op zich nam. De compagnons richtten in 1948 de Firma Van der Hoeven Knuijt op. „Pa ging op zijn fietsje langs winkeliers en be drijven om de advertenties op te halen. Als hij dan terug op de zaak kwam, had Knuijt soms de krant al gedrukt. Dan kwamen er weer inlegvellen bij in groot en klein formaat, naar gelang wat er nog op vermeld moest worden", weet Jaap Jr. De krant werd handmatig gezet en er konden maar vier pagina's tege lijk gedrukt worden. In 1949 werd de eerste zetma chine aangekocht en werd de krant al spoedig dikker. De zo nen Gijs en Jaap werden ingezet om de kranten in zuid-Walche- ren te bezorgen, evenals veel andere Vlissingse jongelui. Sommigen hebben nog trauma 's van de stapels kranten die in Vlissingen, Koudekerke, Zoute- lande, Biggekerke en Oost-Sou burg huis aan huis bezorgd moesten worden. De gebroeders Van der Hoeven zijn met hun kantoorboekhandel nog immer contactadres voor De Scheldebode. Bij Van der Hoeven Knuijt werkten ongeveer tien perso neelsleden in de drukkerij en in de winkel voor familiedruk werk. Piet Knuijt overleed in 1962, waarna Johan van der Hoeven in de zaak kwam. Broers Jaap en Gijs volgden een aantal jaren la ter. Tot ongeveer 1966 werd De Scheldebode bij Van der Hoe ven gedrukt. Daarna werd dit bij Van der Pijl in Goes gedaan. In 1968 moest Van der Hoeven Knuijt uit de Noordstraat weg door de sanering van de oude binnenstad. Er werd een tijde lijk pand aan de Spuistraat in Vlissingen betrokken. De drie broers namen in hetzelfde jaar de zaak van hun vader over. „Dagblad De Stem wilde De Scheldebode en De Faam over nemen. Er was een moordende concur rentie aan de gang tussen Groot Walcheren en de Provinciale Zeeuwse Courant. Wij konden daar Financieel gezien niet tegenop. De Faam werd uitein delijk door de P.Z.C overgeno- FOTO: HARRY DE LANGE men", aldus Gijs. Op 14 november 1969 betrok Firma Van der Hoeven het pand aan de Spuistraat 94 in Vlissin gen en bouwde deze uit tot een zeer uitgebreide kantoorvak handel. Van der Hoeven is nog steeds contactpunt voor De Schelde bode. Annic «tos enn charmante' Annie Mefóen Qaplain UI. fi. ifioMJip Annie en echtgenoot Eric Storey in 1985 zwaaien naar de vrienden in Nederland De ontmoeting was louter toe val, want hij ging in 1939 ni- etvermoedend op zomerkamp en keerde pas zes jaar later terug in zijn vaderland. Het stel trouwde en verhuisde voorgoed naar Belfast in noord-Ierland. Daar ging ze een rijk leven tege moet. Eric Storey kreeg een top functie bij de gemeentebe lastingen van Belfast. Hoewel Annie Steffen een land dat net bevrijd was achterliet ging ze haar toekomst bouwen in een omgeving dat nog steeds verscheurd wordt door bloedige strijd. Annie was katholiek, Eric protestant. Het tweetal heeft daar onderling nooit proble men mee gehad. In Belfast is dat echter anders. De heer Storey heeft zich altijd opgeworpen als een soort vredesstichter. Annie voelde haar leven lang de span ning van nabij. Daarom maakte de rijkdom niet gelukkig. Het echtpaar had twee huizen, één in een buitenwijk, de ander in het centrum van de Ierse hoofd- stad. In Belfast kreeg ze een hechte vriendschap met een Nederlandse vrouw die eve neens geëmigreerd was. Ze hoefde niet te werken, had lange tijd een dienstmeisje en had volop tijd om te tuinieren, haar grote hobby. Dikwijls kreeg ze zaden vanuit Vlissingen toegestuurd. Want ze is haar leven lang bli jven corresponderen met enkele vriendinnen. Ook het contact met haar vriendin An nie Leijnsen is blijven bestaan. Die is naar Australië verhuisd en daarop 14 april 1992 overleden. Het echtpaar kwam ieder jaar een maand naar Vlissingen. Ze logeerden dan in verschillende hotels. De laatste jaren bij de heer en mevrouw Homick van hotel-pension Elisabeth in de Vlissingse Badhuisstraat, op enkele honderden meters afs tand van de woning waar Annie het laatst heeft gewoon. Heimwee is er altijd geweest, dat schreef ze aan haar vriendin die ze talloze brieven en foto's stuurde. Er werd zelfs aan won ingbouwvereniging Basco gevraagd uit te kijken naar een geschikte woning. Toch is dat nooit doorgegaan. Eric Storey had in Ierland zijn roots en misschien was daarom de stap te groot om voorgoed naar de Scheldestad terug te keren. Annie Storey-Steffen overleed 19 februari 1991 in Belfast. Ze is 75 jaar oud geworden. Haar echtgenoot overleed op 22 april 1993. (uit de oude doos) - UITKNIPPEN UITKNIPPEN (uit de oude doos) (ingezonden) Reeds geruime tijd is het grootste deel onze provincie bevrijd en nog is het niet mogelijk Walcgheren te verlaten, tenzij men vol doende tijd ter beschikking heeft en ongeveer een uur van zijn werk wegloopt om in de rij te staan voor een reisvergunning. Vooral nu de mooie zomerdagen naderen, willen velen hun fami lie en vrienden eens opzoeken. Helaas is dit niet mogelijk door de controle op den Sloedam. Is het niet mogelijk hierin verandering te brengen door de uitreik ing van z.g.n. persoonlijke verblijfsvergunningen, waardoor iedere bewoner van Walcheren zich met deze vergunning naar Zuid- Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen en eventueel nader aan te geven gebieden kan begeven? Namens velen hoop ik, dat de betrokken autoriteiten een oploss ing zullen vinden en daardoor de bevolking van Walcheren, die toch al onder moelijke omstandigheden leeft, het leven wat aange namer te maken. Vlissingen, 1945. P. van der Hof, Dzn. (uit de oude doos) (uit de oude doos) ZEELAND - Nieuws in Zeeland is het bezoekje van Opa Kip aan Amsterdam. De hoogbejaarde man uit Dreischor reist 4 april 1957 met burge meester A.H. Vermeulen en zijn echtgenote naar de hoofdstad. Hij kijkt zijn ogen uit en geniet met volle teugen van de beroemde ge bouwen en al het andere moois. Maar moet wel even wennen aan de drukte in deze wereldstad. Het gezelschap wordt zelfs ontvangen door het gemeentebestuur. WALCHEREN - Jonkheer T.A.J.W. Schoren ontwerpt een Zeeuwse Vlag. De afgevaardigden van Gedeputeerde Staten vinden het uit stekend bij de provincie passen en geven op 30 maart 1949 hun of ficiële goedkeuring. Het afgelopen weekeinde strandde De Flottbek nabij Zoutelande. FOTO: harry de lange ZEELAND - Een helse vuurzee ontstaat als 25 februari 1963 de En gelse tanker Abadesa de Panamees Mira Flores in het nauw van Bath ramt. De ramp wordt wereldnieuws. Zeeland loopt altijd het gevaar dat het door ongelukken op de noordzee en Schelde wordt getijsterd door rampen of bijna-rampen. Het afgelopen weekend strandde in de nacht van zaterdag op zondag de tanker Flottbek uit Antigua tussen Zoutelande en Zuiderduin. Het schip was op weg naar Rotterdam met aan boord de chemicaliën fenol en lutanol en raakte door het slechte weer in de problemen. Het ongeluk trok veel ramptoeristen, één van de nieuwsgierigen: „Het is alweer lang geleden dat er zo'n ongeluk hier in de buurt is gebeurd." Reddings boten slaagden erin de Flottbek in de nacht van zondag op maan dag vlot te trekken." Lein Kaland en Maatje Huibregtse, op 1 november 1945 50 jaar getrouwd. WESTKAPELLE - Op donderdag 1 november 1945 rolde de eerste Scheldebode van de persen. Deze dag betekende een feestdag voor Westkappelaars Lein Kaland en Maatje Hui bregtse. Niet om de nieuwe krant, maar omdat zij hun vijf tig jarig huwelijksfeest konden vieren. Door Ellen De Vriend-de Jong Lein Kaland werd op 17 maart 1872 in Westkapelle geboren, gele gen op de meest westelijke punt van Walcheren. Evenals bijna al zijn dorpsgenoten werd hij dijkwerker. Maatje Huibregtse was iets jonger, zij werd op 9 september 1873 geboren. Zij trouwde haar Lein op 1 november 1895 in Westkapelle. Het waren moeilijke tijden waarin veel noodlijdende dijkwerkers hun geluk in Amerika gingen beproeven. Dijkwerkers verdienden vierentwintig stuivers loon per dag, terwijl werken bij een boer maar tachtig cent opleverde. Het echtpaar Kaland kreeg acht kin deren. In de loop der tijd verliet vader Lein de 'Wasschappelsen diek' en werd aardappelkoopman. Toen Lein en Maatje op leeftijd raakten, moesten zij hun geliefde dorp verlaten. Zij betrokken een seniorenwoning in Ter Reede in Vlissingen. Maatje overleed er op 30 juli 1959 en Lein op 5 mei 1965. Alleen hun jongste dochter is nog in leven. Mevrouw Lievense is eenentachtig jaar.

Scheldebode | 2000 | | pagina 5