De Scheldebode KRIJN WIELEMAKER UIT KOUDEKERKE HEEFT WORTEL GESCHOTEN IN BRAZILIË MARACAJUKOUDEKERKE - Krijn en Annemieke Wielemaker hebben een 'aardig' boerderijtje in de Bra ziliaanse staat Mato Grosso do Sul. Veertienhonderd hectaren grond, waarvan de helft een akkerbouwbe- stemming heeft. Voor soja, maïs en katoen met name; aan de westgrens van dit immens grote Zuid-Ameri kaanse land valt te weinig regen om met kans op suc ces ook tarwe te kunnen verbouwen. Krasse oudjes Gepiept Probleem Bankbazen Asfalt PAGINA 21 WOENSDAG 1 NOVEMBER 2000 'Wij boeren hier niet slecht' Door Kees Maas De andere helft van de boerderij wordt gebruikt voor het weiden van duizend stuks mestvee. Dit jaar kwamen Krijn en Annemie ke twee keer naar de Verlengde Dishoekseweg, op een steen worp afstand van het Karrewiel in Koudekerke. Evenzoveel keer was er een feestelijke aanlei ding, want zowel vader Floor als moeder Keetje Wielemaker maakten hun tachtig levensja ren vol. Het zou kunnen dat de beide krasse oudjes binnenkort ook de grote plas oversteken om de verwachte uitbreiding van de familie met hun aanwezigheid op te luisteren. Krijn Wielemaker zag een split sing van de ouderlijke boerderij niet zitten en besloot zijn geluk elders te zoeken. Het werd Bra zilië, waar Nederlandse emi granten in een drietal kolonies probeerden te boeren. In zijn stageperiode leerde de Koudekerkse boerenzoon An nemieke van Lonkhuijzen, de dochter van de in kolonie Castrolanda werkende predi kant, kennen. "De vlam sloeg Brazilië als op Walcheren ge dacht dat er een punt gezet zou zijn achter diens avontuurlijke uitspattingen. Maar nee, een jaar later was hij terug in Brazi lië. Met papieren, die in orde ge maakt waren, en met de wil om te slagen. Hij trok naar Rio Grande do Sul en ging wonen bij de ouders van Henk Bouw man, die met mijn zus verkering had. Ik moest haar vergezellen als zij naar het zuiden trok en bij een van haar liefdesbezoeken sloeg ook bij Krijn en mij de vonk over," zegt Annemieke over hun beginperiode. Krijn was een man die wist wat hij wilde. De ontginning van de grond in Rio Grande was snel gepiept. De vraag naar land bouwgrond steeg en het aanbod nam af. Het gevolg laat zich raden: de prijs voor een lapje grond ging vreselijk de hoogte in. Teveel voor een beginnend boerenge zin. Annemieke: „Brazilië is gi gantisch groot, maar de voor landbouw geschikte streken lig gen niet voor het opscheppen. De ene streek is te heuvelachtig, in een ander gebied regent het Krijn en Annemieke Wielemaker in Koudekerke met Floor en Keetje. FOTO HARRIE DE LANGE to Grosso do Sul de betaalbare oplossing voor ons." „We zijn vol overtuiging gestart met het ontginnen van twee honderd hectaren in het gebied, Kees Maas in gesprek met Annemieke Wielemaker in het Paradijs. daarbij nog niet meteen in de pan. Integendeel we hadden zelfs vaak ruzie. Toen Krijn aan het eind van zijn stageperiode terugging naar Nederland werd zowel hier in niet voldoende, nummer drie ligt te ver in het binnenland en levert vervoersproblemen op. Om moedeloos van te worden, maar uiteindelijk bleek het stadje Maracaju in de staat Ma- dat wij O Paraiso (het paradijs, KM) noemden. Dat was echt af zien. De een maakte van palen en riet een hut, de ander huurde een huisje in de stad. Mijn man en ik zetten een tent op het land en deden net of we op vakantie waren." „Op de eerste dag botsten we al op ons eerste probleem: we hadden geen wc en alle boom pjes en struiken waren reeds omgeploegd. Er stond geen grassprietje meer overeind. Twee dagen later hadden we ons eerste gebouw. Van een me ter bij een meter, met een kist, waarin een rond gat zat, erin. Een echte plee, waarmee ik zielsgelukkig was." We waren niet in een Neder landse kolonie actief, hetgeen betekende dat we niet konden terugvallen op de hulp en medewerking van landgenoten. We moesten het zelf doen en deden dat ook. De beloning hebben we met veel bloed, zweet en tranen afgedwongen en inmiddels hebben we kans gezien onze boerderij zeven keer zo groot te laten worden. Mijn man heeft zijn deskundig heid niet alleen in het eigen be drijf gestopt. Hij is ook vice- voorzitter van de boerencoöpe ratie van deze staat, waarbij het merendeel van de agrariërs is aangesloten. Op indiaanse wijze wordt mate, een kruidenthee, gedroogd Een probleem voor de startende boeren, die een krediet van de bank nodig hadden, "was het open krijgen van de juiste deur. "De bankbazen begrepen niets van onze plannen om soja te gaan verbouwen, omdat hun kennis niet verder strekte dan de veeteelt." „Een krediet voor hele fijne kalk voor de soja-productie was he lemaal ondenkbaar. Inmiddels is de bankwereld hier ook ont gonnen. In ons stadje staan nu dertien banken en overal weet men inmiddels van de bekende hoed en de rand." „Ze zijn echt op de hoogte van alle agrarische processen en achtergronden. Onze mannen noemen de Banco do Brasil hun schoonmoeder, als die immers op je hand is, ben je al een eind op weg." Annemieke en Krijn besloten zoals gezegd, voor de volle hon derd procent te gaan en lieten zich tot Braziliaan naturalise ren. "Liever in een hutje op de hei dan terug. We zijn van deze mensen en dit land gaan hou den. Het gaat ons momenteel niet slecht, maar ik vergeet ook onze armoe van de eerste jaren niet. De bevalling van onze eer ste kleine gebeurde in het zie kenhuis, ik moest een afbeta lingsregeling treffen want het geld daarvoor konden we niet ophoesten. Adriana is afgestudeerd als pro grammeur, zoon Florino is mo menteel vierdejaars student landbouwingenieur en dochter Corinie die toerisme heeft ge studeerd werkt, bij de coöpera tie. Dus ook dat is allemaal op zijn pootjes terecht gekomen." Op de,dag dat we Annemieke en Krijn opzochten in hun 'para dijs' komen we ogen, oren en truien tekort. Annemieke vertelt dat het in vijftig jaar niet zo koud is ge weest in dit deel van Brazilië, dat tegen Paraquay geplakt ligt. Krijn was als meewerkend boer op een van zijn veertienhon derd hectaren actief. Mede van wege de onvoorspelde activi- teiteit van de weergoden was er dringend boerenwerk te doen. En dat kwam hem niet slecht uit want hij loopt liever niet in de kijker als er weer zo'n veertig Nederlandse bezoekers begroet worden door Annemieke en haar zwager Henk. In 1999 be sloot Annemieke de stalling van de ossenwagens te verbouwen tot lunchruimte met barbecue voor de gasten van Kras-reizen. Twee keer per week kwamen er veertig gasten op de boerderij van Annemieke; Henk Bouw man, die een punt gezet had achter zijn werk bij de Agricola Holanda, kroop in de rol van weg naar de bijna vijf kilometer landinwaarts gelegen gebou wen gereden. Waar de maag en de harde informatieschijf wer- neelsleden, die uit de stad ko men. Voor hun wordt eens per maand een koe geslacht. kleurrijke ara's in de bomen. Annemieke is door de gesprek ken met haar man ook het echte Zeeuwse dialect gaan praten. Henk Bouwman heeft met behulp van een landkaart uitleg over de activiteiten van de Nederlandse boeren in Brazilië. verteller en als uitserveerder van het aan spiezen geroosterde vlees. De bezoekers werden met een speciaal gebouwde Krijn-mo- biel, een aanhangwagen achter de tractor, van de provinciale den gevuld. Het werk op de boerderij wordt gedaan door de tien vaste medewerkers en de losse krachten. Op ieder bedrijf woont een gezin, dat van maan dag tot en met zaterdag kost en inwoning verschaft aan perso- Annemieke en Krijn willen niet dichter bij het asfalt gaan wo nen, want hier hebben ze eigen handig een bouwvailetje opge knapt en hier zitten ze dicht bij Dat was welkom. Vleermuizen en ratten niet, vandaar dat on der de dakpannen ook een pla fond werd aangebracht. Het is in dit decor dat ze zich thuis- voelen, waar ze wortel gescho- de rustgevende natuur. Met ten hebben. De voormalige ossenwagen-stalling werd een 'restaurant' FOTO'S: RIA LUUTEN

Scheldebode | 2000 | | pagina 21