installatiemonteurs voor de toekomst Voor onderhoud van c.v.-, gas- en water- en sanitaire installaties 24-uurs service 1 VIJFJAAR!!! WOONMAAND Boone Melse b.v. W De Grenenhoek DE GRENENHOEK de eenote de óeote De nieuwe transparantie heeft het interieur een fik se opfrisbeurt gegeven. Sobere zitmeubels, ijle kastwanden en lichtere kleuren zorgen voor een luchtige sfeer. De raambe- kleding gaat daarin mee. Ophangsystemen zijn strak en minimalistisch met op stip het paneelgordijn. Maar de belangrijkste no viteiten zitten 'm vooral in de stoffen: ravissante transparanten, 3D- structu ren, nostalgische applica ties en trendy metallic coa tings. Met als kleurrijke ey ecatcher de revival van de bloem. O Spuitpleisterspecialist J.H. MATHIA Zn. i vaN» bestaat Wij kunnen 16.000 verschillende kleuren spuiten Al 15 jaar ervaring in het spuiten van spak- en sierpleisters op plafonds en wanden. Installatiebedrijf J. Dingemanse GAS - WATER CV DAKBEDEKKING LOODGIETERSWERK GRIJPSKERKE tel. (0118) 593059 fax (0118)591246 WARMTE LOODGIETERSWERKEN Elektraweg 3 4338 PK Middelburg Tel. 0118-612093 Installatiebedrijf 'MIDDELBURG Werkplaats/kantoor: Arnesteinweg 35 4338 PD, Middelburg Telefoon 0118-614072 Fax 0118-623033 Correspondentieadres: Postbus 8095 4330 EB, Middelburg VOOR AL UW ELEKTRA-INSTALLATIES Installatie Techniek Niewenhuijse SgiLnno HUBO DE BEZIGE HAND HUBO MINDERHOUD Buteuxstraat 12 Zuidstraat 116 Oost-Souburg 0118-461241 Westkapelle 0118-572612 HUBO DAVIDSE HUBO KOUDEKERKE Torenstraat 14 Badhuisstraat 8a S Meliskerke 0118-561290 Koudekerke 0118-551950 X Tamdecoratie stoffen zal letterlijk een bloeiend woonsei- zoen worden, want de natuur is terug als inspiratiebron. De designcollecties verras sen met bedrukte voiles die lijken op een bloemige alpenwei. Ook de weelderig rankende Victoriaanse guirlandes maken een comeback. Toch zijn die kwistig rond- warrelende (bloem)blaadjes de uitzonde ringen die de regel bevestigen. De meeste florale dessins zijn namelijk rustig en gestileerd. Eenvoudige bloem- en bladvormen als de trompetvormige calla of het lindeblad zijn veruit favoriet. Ze wor den gedoseerd toegepast, aansluitend bij de trend om één bloem in een simpele vaas te zetten. De prints ogen vaak een tik je naïef door vage contouren en poederi- ge kleuren. Naast wit zijn dat naturellen, grijzen en pastels als waterig blauw en zacht lila. Ook organische motieven als veren, kiezelstenen en natuurlijk het lieflijk hartmotief blijven actueel. Soberheid dankzij 'fusion' Die verschuiving naar een meer ro mantische dessinering heeft alles te maken met de versobering van de raamdecoratie zelf. Was de draperie al een tijdje uit beeld, ook het laag-over-laag effect is langzaam op z'n retour. En én wordt öf óf. Aanhangers van de nieuwe eenvoud kiezen steeds vaker voor één ty pe raambekleding. Het liefst een soort met een subtiele open-dicht werking - vi trage, jaloezie en overgordijn ineen. Een mooi voorbeeld is de 'dag en nacht' plissé met twee stoftransparanties in één systeem. Hetzelfde geldt voor de stoffen lamel die verpakt is tussen twee laagjes voile. En dan is er nog het strakke paneel gordijn, inmiddels een echte hype. Door verschillende stofdiktes in zo'n meerspo- rig railsysteem te combineren kan de mate van transparantie zelf worden ingeregeld. Tip: ook mooi in toon-op-toon. Bij de meer traditionele soorten raambe kleding zien we eveneens de neiging tot 'fusion', het modewoord voor versmelting van ideeën. Zo is er sinds kort een geavan ceerd rolgordijn dat oogt als een vouw- gordijn. De plooien zijn echter vastgezet, wat wel zo praktisch is. En andersom is er nu ook een optrekgordijn met een losse bovenflap die de opgetrokken bundel plooien fraai aan het zicht onttrekt. Driedimensionaal Naast de opkomst van printmotieven wordt ook met structuur nog volop ge speeld. Vooral het driedimensionale effect is en blijft belangrijk. Denk aan de weef- Bloemen, glim en glitter seis met afgesneden of losliggende dra den, de zogenaamde sheerly's en de stof fen met flotteringen. Vorig jaar zagen we de opkomst van het foamdruk procédé waarbij motiefjes worden gemaakt van op- geschuimde en 'afgebakken' inkt. Het eindresultaat lijkt van een afstandje net op fijne broderie. Ook een andere recente in novatie, de met laser uitgesneden patro nen, zijn in steeds meer reguliere collec ties te vinden. Nieuw dit jaar zijn de crush- stoffen die eruit zien als verfrommeld pa pier. Voorzien van een stijve coating kun nen deze crushes zelfs worden verwerkt in rolgordijnen en plissé. Ook de horizontale aluminium lamel gaat driedimensionaal. Duidelijk voelbare reli ëfs zijn de laatste aanvulling. Maar hele maal revolutionair zijn de raamvullende patronen. De lamellen worden daarvoor per stuk vormgegeven en vervolgens samengesteld tot een totaalbeeld. Door het spel van licht en schaduw ontstaat een spannende optische dieptewerking. De abstracte motieven - golven, vierkanten, bogen en visgraat - worden door de com puter aangepast aan elke venstermaat. Mat versus glans Als vervolg op het enorme succes van de transparanten - de voiles, ausbrenners en inbetweens - hebben de ontwerpers een nieuw thema ontdekt: de tegenstelling tussen mat en glans. Gordijnstoffen van pluizige, compacte materialen kennen we al een tijdje: chenilles, tweed- en flanel- look. Net als de dessins in geflockt en ge schoren fluweel. Inmiddels wordt er al vol op geëxperimenteerd met vilt, fleece en (nep)bont. Vooral bij deze zwaardere stof fen vinden we nieuwe accentkleuren als steenrood en aubergine. Een minitrend is de opmars van de nonwovens, bijvoor beeld vlieseline dat onder meer verwerkt wordt in Japanse vouwgordijnen. Haaks hierop staat de zucht naar glans en glim. De vakbeurzen toonden recentelijk een ware stortvloed aan met recht 'schitte rende' stoffen. Stoffen met glitters, stoffen in metaaldruk en - vers van de pers - rag dunne uni's met een zilverachtige vissen- huid van opgedampte aluminium coating. Nog een stapje verder komen we terecht bij de applicaties. Chique kraaltjes, kit scherige pailletten, spiegeltjes en parels; zelfs 's werelds topontwerpers blijken in de ban van deze nostalgische decoraties. Maar glim en glitter kan ook worden uit gevoerd in moderne materialen. Wat te denken van opgestikt cellofaan en fosfo- rescerende folie beestjes op het gordijn? Of van meegeweven glasvezeldraad (met snoer) dat in de toekomst oplichtende gordijnen geeft? De ultieme mix tussen romantiek en cyberspace is nog slechts een kwestie van tijd. Ophangsystemen Nu de stoffen langzaam maar zeker de hoofdrol gaan spelen, worden de ophang systemen steeds bescheidener. Span draadsystemen hebben het helemaal ge maakt dankzij slimme bevestigingsklam- pen, hoekoplossingen en middensteunen tegen doorhangen. Er zijn zelfs twee-in een versies van spandraad en roede voor het combineren van voiles en zware over gordijnen. Metalen roedes zijn eveneens superslank geworden en ogen uitgespro ken technologisch. Roede-elementen - eindknoppen, ringen en haakjes - worden daarentegen steeds expressiever. Het palet loopt uiteen van macho tuigleer tot frivole varianten in ge glazuurde keramiek. Ook leuk zijn de gor dijnclips waarmee sierlijk een enkele plooi kan worden opgenomen. Te koop als op- aalglanzend designsieraad, maar ook als geinige kantoorclip voor het 'opprikken' van foto's of briefjes. Technischer van aard, maar daarom niet minder belangrijk, is de toegenomen aan dacht voor gebruiksgemak. Want roedes en spandraad schuiven niet gemakkelijk. Een alternatief voor het krassen van me taal op metaal is de roede met ingebouw de runners of, een noviteit, met opliggen- de rollers. Voor zeilogen zijn inmiddels soepel glijdende kunststof binnenringen verkrijgbaar; stoffen lussen kunnen wor den gevoerd met folie-achtig snelschuif- band. Ook aan de juiste valling van de stof is gedacht. Met fixeerstrips blijft het gor dijn, ook bij gebruik van zeilogen of knij pertjes, prachtig in de plooi. Vereniging van Nederlandse Installatiebedrijven W.P. Spruyt Postbus 412,433o AK Middelburg Tel. 0118-650064 Bezoekadres: Burg. Baaslaan 22, Middelburg Fax 0118-640004 Werkplaats: Nieuwe Vlissingseweg 158 Autotel. 06-53180333 REGIO - Wie een loopbaan zoekt in de installatietechniek, kan daar op verschillende niveaus aan beginnen. Via het ROC zijn er opleidingen op assistentenniveau (niveau 1), op ba sisberoepsniveau (niveau 2) en op vakfunctionaris niveauf niveau 3 en 4). Op deze manier kan iedere jonge ren van zestien jaar of ouder, met ie dere vooropleidingergens' in het traject naar een installatiemonteur stappen. Er zijn opleidingen die een of twee jaar duren. De opleiding op Assisten tenniveau is een beroepsopleidende leerweg( BOL) en Basisberoepsniveau kan ook volgens de als volgens de be roepsbegeleidende leerweg.( BBL) De opleiding tot vakfunctionaris kan alleen volgens BBL. Het verschil is tussen BOL en BBL is, dat leerlingen bij BOL dat leerlingen nog echt naar school gaan en daar naast op gezette tijden stage lopen. Bij BBL moet de leerling een plaats in een erkend leerbedrijf hebben. Hij werkt vier dagen en gaat een dag in de week naar school. Alle opleidingen sluiten op elkaar qan. Zo is het moge lijk om uiteindelijk door te stromen van assistentenniveau naar vakfunc tionaris. De montage-assistent instal latietechniek maakt prefab leidingde- len, voor tapwater- gas- verwar- mings- of sanitaire installaties. Hij helpt ook bij het aanleggen van lei dingen en het monteren van onder delen. Verder moet hij isolatie en be schermingsmaterialen kunnen aan brengen. Het werk is meestal in de nieuwbouw en in renovatieprojecten. Deze opleiding duurt een jaar. Op dit niveau kan een leerling zich al specia liseren tot assistent- verwarmings monteur, -installatiemonteur voor verwarming of dakbedekking, of tot onderhoudsmonteur. Al naar gelang de specialisatie legt hij samen met een ervaren collega leidingen aan voor onder meer water- en gasinstal laties, riolering, keukens en badka mers, hij helpt bij dak- en gootcon structies, helpt bij het onderhoud van gastoestellen, boilers en geisers en hij spoort eenvoudige storingen op. De leerling die zich verder wil bekwamen kan door voor vakfunctionaris. Daar zijn ook verschillende specialisaties. Zo kan de leerling kiezen voor dakbe dekkingmonteur voor installatiemon teur in de utiliteitsbouw, maar ook in de woningbouw of voor dakbedek king. Daarnaast zijn er nog de specia lisaties onderhoudsmonteur, service monteur of verwarmingsmonteur. Wie deze opleiding heeft kan hele maal zelfstandig een van bovenge noemde specialisaties uitoefenen.Voor inlichtingen over al le opleidingen: A. van Trier, oplei dingsmanager of decaan R. Stufkens, telefoon: 0118- 4784 00. Daar gaan we natuurlijk wat mee doen, we geven nl. tijdens de oktober 8 fikse kortingen op een groot gedeelte van onze shov/roomassortiment In ieder geval gaan we stunten met: EETTAFELS, SALONTAFELSEETSTOELEN, SIDE-TABLE'S ENZ. ENZ. ENZ. Kom dus tijdens de woonmaand of misschien al eerder naar Zoals u van ons gewend bent staat de koffie voor u klaar. De Grenenhoek, Het Groene Weidje 16, 4461 Goes, lel. 0113-215631 Zandput 8 Tel. 0118-592404 Serooskerke (W) 06-536677488 Gas- en waterfitter Sanitair - dakwerk - riolering ->"N<" Marnixplein 35 4386 AA West-Souburg Tel. Fax 0118-461326 ofb.g.g.: 0118-461207 ^LLATIEB®% fRANCKE \W Waarborg- installateur ELOK instfra@zeelandnet.nl Postbus 8058, 4330 EB Middelburg Kleverskerkseweg 18 4338 PM Middelburg Tel. 0118-556096 Fax. 0118-556097 E-mail: boonemel@zeelandnet.nl <M>* Havenweg 6a/b Tel: (0113)613 353 4455 AN NIEUWDORP Fax: 0113) 614 135 E-mail: i.t.nghetnetnlwww.itn-nieuwdorp.nl Specialist in het ontwerpen, aanleggen en onderhouden van elektrotechnische installaties op de volgende terreinen: Utiliteit Lichte industrie(landbouw automatisenng) Service onderhoud Particuliere woningbouw. U kunt bij ons terecht voor: Automatisering Beveiligingsinstallaties Communicatie netweiken Centrale stofzuigsystemen Domodca: installaties die het comfort verhogen Leveren en monteren van complete bewaarinstallaties voor uien, aardappelen etc. inclusief heater-verwarming. Advies Ontwerp en tekenwerk Licht- en krachtinstallaties Verlichtingsinstallaties 24-uurs storingsdienst Meer informatie kunt u vinden op onze website: http://www.itn-nieuwdorp.nl Unieke "Stanley de Luxe" schuifdeu ren en exclusieve interieurindelingen worden op maat geleverd. Functioneel en mooi, met een kast- indeling die u zelf kiest. Combineer de kleuren in uw eigen woonstijl.

Scheldebode | 2000 | | pagina 9