J 25 jaar badminton Sinar '75 DE LAMMERENBURCHT Wat is het Zeeuwse gezicht? r Rondje Walcheren MINIATUUR WALCHEREN ZORGT VOOR VEEL PLEZIER Schone schoenen Vrolijk Enthousiasme Nieuw VOLKSUNIVERSITEIT EN DE REIS VAN DE LIEFDE BINGO DANSAVOND De Klaverjasclub kan nog enkele leden gebruiken 0118-460486 «r-,V Frietzak Oktober luidt wedstrijd seizoen in PAGINA 9 WOENSDAG 18 OKTOBER 2000 GRIJSPKERKE - In De Osse- berg in Grijpskerke geeft het Jazz-kwintet Jazzebel een concert, fazzebale be staat uit Sylvia Klein. Arendzen, Fred Flohr, jan Net en Tonie Wesdijk. Het concert begint om 20.00 uur en de toegans- prijs is vijftien gulden. Re serveren, 0118-625 284. GRIJPSKERKE - In boerën- galerie Do Osseberg in Grijpskerke is van 16 okto ber tot en met 11 november een tentoonstelling van Noor Bitter met keramiek, Cobi Boone met beelden, Peter Mellema met sierea- den en Tjitske Prins met schilderijen. De Osseberg is aan de Sin- gelweg 11. De expositie is vanwege het Nationale Galerie Weekend ook op zondag 22 oktober geopend. VLISSINGEN - In Buurthuis Aldegonde in Vlissingen is zaterdag om 20.00 uur een salsa-avond. De entree is gratis. Dat geldt ook voor de bingo met superronde die dinsdag 17 oktober wordt gehouden. Die be gint om 19.30 uur. MIDDELBURG - Kinder koor de Suzen en de Guzen treedt zaterdag 14 oktober op bij de Drukkery op de Markt in Middelburg. Van 14.45 tot 15.45 uur verbeel den zij met allerlei liedjes het thema Beesten-bende van de Kinderboekenweek. DOMBURG - Woensdag 18 en donderdag 19 oktober houdt de VW Wacheren in Domburg de Walcherse Fiets tweedaagse. Die twee dagen kan er heerlijk recre atief worden gefietst, de deelnemers krijgen twee uitgebreide routebeschrij vingen, twee consumtpie- bonnen, een stempelkaart en een informatiegidsje Walcheren (inclusief kaart) voor 9,50 gulden. OOSTKAPELLE - In het Zeeuws Biologisch Mu seum in Oostkapelle is woensdag 18 oktober een activiteitenochtend en een activiteitenmiddag. Bij de activiteiten staat de pompoen centraal. Aan het eind van de dag is er een pompoenenwedstrijd. De activiteiten zijn bedoeld voor kinderen vanaf vier jaar en hun ouders of ande re volwassen begeleiders. De kosten zijn tien gulden per persoon, maar daar zit ook de entree voor het Zeeuws Biologisch Mu seum bij. MIDDELBURG - In de Ont- moetingskerk in Middel burg is donderdag 12 okto ber een crea-morgen. Het ondeiwerp is: Piramide- kaarten maken. De kosten zijn vijf gulden per per soon. De cursus begint om 9.30 uur en duurt tot 11.30 uur. Voor informatie: Lies de Visser, 0118-61 67 64. VLISSINGEN - In Clubhuis Olympus aan de Irislaan in Vlissingen is zaterdag 14 oktober een bingoavond. De avond begint om 20.00 uur. Dinsdags daarop, ook om 20.00 uur, is er een kla- verjasavond, deelname kost dan 3,50 gulden. ZOUTF.IANDE - In 't Win keltje van Janneke aan de Langstraat in Zoutelande is woensdag 11 oktober van 13.00 tot 17.00 uur een workshop Boekkaart met 3D patchwork. Men noemt het ook wel gevouwen Bow Tie. Van 16.00 tot 18.00 uur kan men in de muziektent aan de Langstraat terecht voor ballon Vouwen, stelt lopen en verkoop van lam pions. Om L8.30 uur is daar kin dertheater en de lampion optocht begint om 19.00 uur. Donderdags is erom 20.30 uur een kerkconcert in kerk. Zaterdag 14 okto ber is er van 13.00 tot 18.00 uur een Springpiraat op Pleintje Koets Volwassene wordt opnieuw kind MIDDELBURG - Dit zomerseizoen heeft tot nog toe niet veel gelegenheid geboden voor een lekker dagje strand. Daartegen is het weer voor pretpark Miniatuur Walcheren voornamelijk ideaal geweest. Dankzij de nieuwe attracties biedt het park bij zowel zon als re gen gelegenheid voor veel plezier. Een verslaggever gaat langs om het eens allemaal te beleven. Als men het park binnenloopt klinkt de kabouter Plopmuziek door de verborgen boxen. Een vader staat swingend mee te fluiten terwijl hij met buggy op zijn vrouw wacht bij het toilet. Plotseling staan koning Willem Walcheren en zijn trouwe hof nar voor ons, op komische wijze worden de schoenen van al de bezoekers nagekeken. Het koninkrijk moet immers met schone schoenen betreden worden. Als wij door worden gelaten stralen bloeiende bloemen ons in vele kleuren toe. Vooral de bonsaiboompjes zijn erg bij zonder. Het zijn vooral gezinnen die men hier aantreft. Het is leuk om te zien hoe een baby met zijn blote voetjes door het gras loopt. Door het zien van de rails lopen velen meteen naar het treinstationnetje. Er staat een jongen die zegt dat we in het treintje mogen. Hem gelovend is het zijn trein, maar het is John die hier met zijn abonnement vaak komt. Hij vertelt dat het treintje zijn favoriet is. De sprookjestunnel die bij de rit hoort benadrukt hij daarbij. De sprookjesfiguren kent hij alle maal. Allemaal, behalve Rood kapje. Zijn oma vertelt niet meer zo veel verhaaltjes de laatste tijd. Als er nog wat mensen voorbij het stationnetje lopen, roept John weer dat ze in het treintje mogen gaan zitten.Verder kun nen we in de speeltuin dingen zien als een oma die haar klein kinderen bovenin de klimpira- mide fotografeert. Ze lachen vrolijk. De rest van de familie: opa, va der, moeder, zit lekker in de schaduw op een bankje. De miniaturen laten Walcheren op een gezellige manier zien. Voor de plaatselijke bewoner een herkenning, voor de toerist een leuke manier om in een re latief korte tijd Walcheren te le ren kennen. De nieuwe Lange Jan torent hoog hoven alles uit. Het is grappig om te zien hoe een paard en een oma met haar fiets zich bovenin een plaatse lijke vuurtoren bevinden. Wan neer iemand van de brandweer bootjes de volle lading krijgt, wordt er ook hard gelachen. Bij de bestuurbare bootjes ko men jongens hard aangerend om zo snel mogelijk aan de beurt te komen. Zo'n enthousi asme zie je alleen bij de jeugdi ge geest. Bij de drukte van de bestuurbare brommertjes kun nen we hetzelfde zien. Brullende, botsende kinderen rijden rond terwijl ouders en vriendjes aan de kant toekijken. Het typische gezicht van de nooit volwassen geworden va ders ontbreekt hier ook niet; ze commanderen steeds luidruch tiger hoe hun zoontjes moeten rijden. De volgende stop is het speelka steel, 250 vierkante meter over dekte 'softplay'. Hier kunnen vooral kinderen zich uitleven in de ballenbakken en al de gan gentjes met allerlei obstakels. Hier zien we de volwassenen terugdenken aan hun kindertijd en ze voelen dan toch een gemis bij het zien van dit speeltoestel. Een moeder probeert haar kin dertijd gewoon te herbeleven. Ze houdt haar eigen kinderen Miniatuur Walcheren biedt vertier onder alle weersomstandigheden. alleen niet meer zo bij. Ze ver telt even later dat kinderen zo lekker onbezorgd kunnen spe len. Het kunnen spelen is heel belangrijk, ze vertelt dat tegen woordig veel attracties zo ver zorgd zijn dat je alleen maar hoeft te gaan zitten in een bank je. In de nieuwe vlindertuin in de kas naast het speelkasteel is de lucht bijna tropisch. Eerder kre gen de vlinders hun nectar uit een soort sponsjes, nu bloeien de bloemen volop, waardoor de kleurrijke vlinders erg levendig zijn. Ook nieuw is de midgetgolfbaan waar een jungleachtige sfeer heerst. Er zijn onder andere reusachtige olifanten en giraf fes, maar ook ligt er een beer in een hangmat. Opeens vind ik het even vreemd om tussen al voorbeschouwing MIDELBURG - De Zeeuwse Volksuniversiteit organiseert in samenwer king met de Stads schouwburg Middelburg een voorbeschouwing bij het muziektheaterpro gramma 'De Reis van de Liefde' in de schouwburg aan het Molenwater te Middelburg. Vierhonderd jaar oud zijn de betrekkingen tussen Japan en Nederland. Op tal van manie ren wordt hier aandacht aan besteed. Een uniek muziektheaterpro gramma, waarin Japanse en westerse authentieke 17', 18' en 19' eeuwse dans én muziek verweven zijn in de geschiede nis van de Nederlanders, die op Deshima verbleven. De ro de draad is het verhaal over el- kaars onbegrip en verwonde ring in het begin tot de uitwis seling van culturele en weten schappelijke kennis nu. Kort om 400 jaar Nederland - Ja pan. In de inleiding, die wordt verzorgd door Hans Pot, zal worden ingegaan op de achtergronden. De voorbe schouwing wordt verzorgd op zondag 29 oktober van 19.00-19.45 uur en aanslui tend zal de voorstelling plaats hebben. De entree voor alleen de voorbeschouwing bedraagt fl 5,Wie wil dat tevens het entreebewijs voor de voorstel ling via de ZVU wordt geregeld kan dat aangeven, dan bedra gen de kosten 42,50 gulden. Voor meer inlichtingen 0118-634800. De voorstelling: In het kader van de herdenkingen rond '400 Jaar Nederlands - Japanse handelsbetrekkingen', heeft een aantal Nederlandse en Ja panse artiesten een samen- werkmig programma gemaakt rond de belevenissen van de eerste Nederlanders in Japan. 'De Reis van de Liefde' is een Dans- en Muziektheater pro gramma waarm' Westerse en Japanse historische dans en muziek de kern vormen. De dansen worden uitgevoerd door het 'Nederlands Histo risch Dans- en Theaterensem- ble'uit Den Haag o.I.v. Maria Angad Gaur en het Hanayagi Suzuhatsu Dance Ensemble uit Nagasaki o.I.v. Suzuhatsu Hanayagi. De muziek wordt uitgevoerd door het barokensemble'Mu- sis Sacrum Leiden' o.I.v. Yu- miko Kunimori (live) en een traditioneel Japans muzieken- semble uit Nagasaki (C.D.) o.I.v. Tetsufumika Matsunaga. Het concept en de regie zijn in handen van Juan Carlos Tajes. In aprll/mel van dit jaar werd met deze productie een suc cesvolle tournee door Japan gemaakt. Er werd o.a. opgetreden in een uitverkocht huis mi Nagasaki (Theater Brickhall 2000 men sen) en in Tokio. 'De reis van de Liefde'te zienis 29 okto ber in Middelburg in de Stads schouwburg te zien. Zuidbeekseweg 4 - Vlissingen - Tel. 470692 vrijdag 20, 27 Gratis entree oktober Aanvang 19.45 uur zaterdag 28 oktober m.m.v. Eddy's Combo Aanvang 20.30 uur entree ƒ7,50 Inlichtingen: de heer Van Munster Zalenverhuur van 30 tot 200 personen. je- dit wajaar meedoet de (Jfiote Ctubactie! voor bel (013) *15 i8 as oi" fci/K op «ywW GROTE CLUBACTIE deze beesten een roodaangel- open meisje swingend met haar putstick te zien. Het kan op een gegeven mo ment heel lekker zijn om naar het terras te gaan. Hier kunnen we rustig onder de parasol wat drinken of eten. Grada, een mevrouw uit de buurt, is er al acht jaar niet ge weest. Ze mist al de vissen die er toen waren. Ook vindt ze het vreemd dat dezelfde scheur in de boulevard van Vlissingen er nog steeds zit. Ze vindt het miniatuurgedeelte onverzorgd. Daartegen vindt ze de nieuwe dingen zoals de vlin dertuin en het speelkasteel heel mooi en leuk. Als het treintje langs het terras rijdt kunnen we John zien. Hij zit vlak achter de machinist en zwaait trots. Jakob en Cecila vinden het hier leuk. Jakob heeft meegeholpen aan de bouw van het park. Volgens hem is het vooruitgegaan en heel mooi ge worden. Beiden vinden dat het nog jaren mag blijven. Het leukst vinden ze hoe je ziet wat er ook te doen is, naast wat er te zien is op Walcheren: dingen als het ringrijden, de kermis en een concert van popgroep Blof. Lopend langs een reusachtige frietzak komen we bij het water- spel. Het is de bedoeling om met een waterpistool een bal in een bepaalde tijd door een baan te leiden. Hier horen we dingen als; 'Mama, ik ben nog niet ge weest!' Als iemand de bal verder krijgt gaat de hele familie; 'Ja- aah!', wanneer hij weer zakt; 'Oooh!' Op het springkasteel is een hele scoutinggroep uit België aan het springen. Het is een dolle boel. Twee verlegen meisjes aanspre- FOTO: MATTHEW MAY ken maakt ook verlegen als men het Frans niet beheerst. Bij het beestenrijtje ernaast kunnen we zien dat de kalkoen een lesbi sche relatie is begonnen met de eend. De kalkoen heeft de eie ren van de eend zelfs uitge broed. Over grappige gebeurte nissen vertelt de terreinwacht verder nog dat hij laatst een man in een elektrische rolstoel aan had gereden met het trein tje. Het komische is dat de rol stoeler zijn best moest doen om de jongen gerust te stellen dat er niets aan de hand was. Terwijl volwassenen heel de dag met jaloezie weer kind wilden zijn, kunnen we bij het vertrek het omgekeerde vaststellen. Bij de uitgang treffen we huilende, krijsende en zelfs tierende ke reltjes aan. Voor volwassenen is het vertrek gelukkig een leuke herinnering. MIDDELBURG - Eind 1975 besloot een aantal personen, geboren in Nederlands Indië, om een vereniging op te richten. Deze moest iets te maken hebben met de inte gratie van sport en cultuur en Nederlands Indië. De naam van de vereniging werd 'Cultuur-, recreatie- en sportvereniging Sinar '75'. Sinar is het Indische woord voor lichtschijnsel en is de afkorting voor 'Samen Indis che Nederlanders als Repa trianten'. Het doel van de vereniging was het beoefenen en bevorderen van de badmintonsport, de ten nissport en zaalvoetbalsport het bevorderen en uitdragen van de Indisch-Nederlandse cultuur door het beoefenen en uitdragen van Pencak Silat (een verdedigingssport), een dans groep Melati en het organiseren van feestavonden. In de beginjaren zijn de leden enthousiast aan de slag gegaan om het doel van de vereniging uit te dragen. In kleine gym- zaaltjes werd gesport, meege daan aan competities, organi satie van toernooien en de dansgroep treedt bij verschil lende gelegenheden op. Door gebrek aan bestuurders voor de totale vereniging is in 1987 besloten om de vereniging op te splitsen. Eén van de nieu we afdelingen werd badmin tonvereniging Sinar '75. Deze heeft volgens de statuten tot doel 'het doen beoefenen en het bevorderen van de badmin tonsport in al zijn verschij ningsvormen'. Naast het badminton heeft bij BV Sinar '75 ook het vereni- gingsgebeuren altijd een be langrijke plaats ingenomen. Door de combinatie eten, ver gaderen en bowlen werden en worden de algemene ledenver gaderingen goed bezocht. Aan het eind van het seizoen is er al jarenlang een afsluitingsfeest. Eén keer per jaar is er een uit wisseling met badmintonvere niging Smash uit Middelburg. De meeste leden van BV Sinar '75 zijn recreatief en slaan één keer per week tegen de shuttle. Maar ook verschillende leden spelen competitiewedstrijden. Er wordt met één of meerdere teams deelgenomen aan de districtscompetitie, bedrijfs- competitie en jeugdcompetitie. Regelmatig wordt er een team kampioen. Het eerste team komt uit in de hoogste klasse van het district Zuidwest, namelijk de hoofd klasse. Na de derde plaats van vorig jaar wordt getracht dit sei zoen te promoveren naar de bondscompetitie. De thuiswed strijden van het eerste team en van de jeugdteams worden ge speeld op zaterdagmiddag. De thuiswedstrijden van de andere competitieteams zijn op één van de speelavonden. In het verleden zijn verschillen de grote badmintontoernooien gehouden. De laatste jaren wordt in okto ber een Grand-Prix-jeugdtoer- nooi georganiseerd. Dit jaar op zaterdag 21 oktober in sporthal De Kruitmolen te Middelburg. Hoewel in het algemeen het aantal badmintonners terug loopt is er bij Sinar '75 juist sprake van een gestage groei. Het ledenaantal is de laatste tien jaar verdubbeld. BV Sinar '75 heeft nu circa 140 leden, waarvan circa 60 jeugdleden. Jarenlang is de donderdag speelavond geweest. Sinds kort kan er ook op de maandag- en woensdagavond in De Kruit molen gebadmintond worden. Voor de jeugd is er de mogelijk heid om, naast de donderdag avond, ook op woensdagmid dag in de sporthal aan de Nas- saulaan te badmintonnen. Voor de senioren en de jeugd voor de woensdagmiddag is er nog ruimte voor nieuwe leden. In dit najaar wordt het 25-jarig bestaan gevierd. De feestcom missie is al een tijd bezig met de voorbereidingen. Zo zal er een jubileumboekje verschijnen. Op zaterdag 28 oktober wordt in De Kruitmolen een dubbel- toernooi voor individuele bad mintonners gehouden. Op 4 november is in het ont moetingscentrum Dauwendae- le in Middelburg voor leden en oud-leden de grote feestavond. Hierbij zijn maar liefst drie bands aanwezig die live spelen, namelijk de rock a billy band Cheeky Blighters, Oscar Bax band en het River Side Combo. Er is naast het swingen vol doende tijd om anekdotes en verhalen van vroeger uit te wisselen. Oud-leden kunnen zich voor de feestavond opgeven bij de se cretaris van BV Sinar '75 (0118- 635679). Overdag zal op 4 november in het winkelcentrum Dauwenda- ele een aantal promotiestands aanwezig zijn om zo het winke lend publiek kennis te kunnen laten maken met badminton en met de vereniging. Voor de jeugd wordt een aantal spellet jes gedaan. Voor meer informatie over bad mintonvereniging Sinar'75 en voor opgave van oud-leden voor de feestavond kan contact opgenomen worden met de se cretaris, F.G. Alemanstraat 4 te Middelburg, telefoon 635679. t Architectuur in de Drvkkery MIDDELBURG - Vanaf 18 oktober staan op het binnenplein van de Drvkke- rij twee tentoonstellingen over de architectuur in Zee land, ni.: Moderne architectuur in Zeeland: een fotoreportage annex beschrijving van op vallende bouwwerken uit de 20e eeuw. De Amster damse school, het Nieuwe Bouwen, recente ontwikke lingen, bijzondere Zeeuwse prestaties. De Zeeuwse Architectuur prijs 2000, categorie ruim ten: een overzicht van de inzendingen. Winnaars wa ren het dorpskernenplan van de gemeente Borsele en het plan de Hooge Platen in Middelburg. De Drvkkery als multimedi- awinkel geeft tijdens deze tiendaagse extra aandacht aan architectuurboeken en -tijdschriften. Op 20 okto ber wordt de nieuwe glasge- vel, een ontwerp van Diele- man, in het zonnetje gezet. De maker, Scheldebouw, presenteert zich met een stand. De architectuurtentoon stelling wordt op woensdag 18 oktober om 17.00 uur ge opend door de voorzitter van de Stichting Het Zeeuwse Gezicht, H. van Hunnik. Thema: wat is het Zeeuwse gezicht? Door Ben Donkers De maand oktober luidt elk jaar het nationale en inter nationale wedstrijdseizoen in voor de hengelaars. Zo wel langs de Zeeuwse en Zuid Hollandse stranden als in verre buitenlanden staat een groot aantal wed strijden op het programma. Men kan er de cracks aan het werk zien. Dichter bij huis is dat niet zo moeilijk en zeker de moeite van een bezoekje waard. Het NK kustvissen wordt 21 oktober bij 's Gravenzande gehouden. De locatie ligt een paar kilometer ten noorden van Hoek van Hol land, doorgaans een prima visstek ook als er bij af gaand tij gevist wordt. De wedstrijd duurt van 11.00 tot 15.00 uur. Zaterdag 4 november wordt het NK kustvissen voor jeugd en vrouwen gehou den vanaf het strand tussen Dishoek en Zoutelande. De jeugd vist er in twee catego rieën: 14 tot en met 17 jaar en 10 tot en met 13 jaar. Deelname hij de vrouwen is mogelijk vanaf 15 jaar. Inschrijven kan via de ei gen vereniging. Aanmel dingsformulieren kunnen ook worden aangevraagd via de NWS. telefoon 033- 4634924. Afhankelijk van de deelnemers wordt een na- seiectie gehouden. De beste vijf van elke categorie gaan naar het WK jeugd in Portu gal en het WK vrouwen in Portugal. Hiervoor zijn de data nog niet vastgesteld. Voor het binnenwater is de eerste naselectie inmiddels achter de rug, de tweede is 14 oktober ten noorden van Ter Aar, het parcours ligt aan de westzijde van het ka naal tussen de sluis van Beegden en de centrale bij Buggenum. De vijfde en zesde ontmoeting zijn 28 oktober aan het Kanaal door Oostvoorne, beter be kend als Oostvooms Ka naal. Voor de selecties zeevissen zijn er al enkele data be kend: 31 maart voor rayon zuid, 7 april voor rayon midden, 28 april voor rayon noord. De selectie bootvis- sen is 11 maart en het Nederlands kampioen schap 25 maart.

Scheldebode | 2000 | | pagina 9