Studiekostenbeding AGRESSIE fitness thuis! Klats, Klots, Kledder bereidt zich voor Humoreske speelt met thema's De Dijk in Baskensburg Adembenemende Ierse Dansshow ZEELANDHALLEN - GOES fa Rondje Walcheren Biljart districts competitie Tolpoorten MOTOR- EN AUTOCLUB DE ZEEUWEN 50 JAAR VLISSINGEN - Motor- en Autoclub De Zeeuwen be staat vijftig jaar. De op richtingsdatum is 27 juni 1950. Inmiddels is er al een aantal feesten gepas seerd. Een daarvan is de puzzelrit van eind sep tember. Rechtshulp BUREAU RECHTSHULP: Zeeland GRATIS INFOBROCHURES Bel NFGV (03Ö) 29711 97 of schrijf naar NFGV, postbus 5103, 3502 JC Utrecht. Internet: Home-trainers Cross-trainers Steppers Loopbanden Roeiers Home-gyms Halterbanken Schijven/dumbells Boksartikelen Sportvoeding Expo Ali Lok Dante zeeland met 50-60 medewerkers THGb n 1 DECEMBER 2000 - 20.15 UUR Jazzter zing jazz PAGINA 12 WOENSDAG 11 OKTOBER 2000 ~l s HEERENHOEK - De spe lers die zijn geplaatst voor het districtskampioen schap 5e klasse libre klein. Deze wedstrijden worden gespeeld op 14 en 15 t/m 21 en 22 oktober in Bar Walk. Heerenstraat 21 in 's Hee- renhoek. De organisatie is in handen van B.V. O.B.K. wedstrijdleider van deze vereniging is Bart Bos. De kampioensmedaille wordt uitgereikt door de voorzitter van het district A.C.Klaassen. De wedstrijden beginnen op alle dagen om 12.00 uur. De finale wordt op zondag 22 oktober gespeeld om 15.30 uur. De volgende spe lers hebben zich geplaatst voor deze eindstrijd: 1. F.Hilgersom, 't Raedthuys, Oost Souburg 1.14: 2. J.Schouwenaar Schelde- zicht, Wemeldinge 1.12; 3.1.Schouten. B.V.W. We meldinge 1,06; 4. K.Rooze, L.B.V. Lewedorp 1,03; 5. E.W.Ippel H.I.O.; Heinkenszand 1,02; 6. L.P.J.de jonge, De Toe komst, 's Heerenhoek 1,00; 7. R.Blok; Delta Co- lijnsplaat 0,94; 8. M.Mijns- bergen, Avontuur Goes 0,93; le res. C.Peter V.E.G.A.B.V. Oost Souburg 0,89; 2e res. M.S.Boonen Delta Colijnsplaat 0,89; 3e res. R.v. Rossum B.V.W. Wemeldinge 0,86. Deze eindstrijd is de tweede uit een reeks van 19 districtsfi nales en 3 gewestelijke fi nales. Binnenkort worden wij in Nederland daadwerkelijk geconfronteerd met tol poorten, een nieuwe vorm van tolheffing op gemotori seerd verkeer op de Neder landse wegen. De praktijk er van is nog moeilijk voor te stellen, maar als U over enige tijd via de Nloerdijkbrug rich ting Dordrecht/Rotterdam rijdt dan kost dat tolgeld. Van boven de weg worden automatisch de nummer borden geregistreerd van de passerende auto's en mo torfietsen. Met een speciale chipkaart kost het minder. Big Brother op de weg, dat is het begin, maar waar is het einde? Mi nister Tineke Netelenbos valt de eer te beurt om als gezagsvrouwe deze nieuwe heffing te introduceren. De bedoeling is om het wegver keer, vooral in de spits, af te laten nemen. Wie toch door wilt rijden betaalt er voor. Simpel. Denk niet dan neem ik de binnendoorroute, (door overheden doorgaans be stempeld als sluiproute) want die zijn ook voorzien van tolpoorten. Vrouw Ne telenbos heeft niets als goe- de-ervaring-resultaten van elders, het buitenland, te berde gebracht en is e van overtuigd dat dit plan zal slagen. Het is overigens slechts een "tijdelijke" proef. Vermoe delijk net zo een als het Kwartje van Kok, eenmaal ingevoerd kom je er nooit meer vanaf. Een prettige bijkomstigheid is, volgens Netelenbos, dat er meer mensen met het Openbaar Vervoer zullen gaan. Te ver wachten valt dat bij 15- tot 20% meer aanbod aan pas sagiers voor bus, metro en trein zal leiden tot een enor me chaos tijdens de och tend- en avondspits. Terwijl de minister in haar dienst auto haar puzzelboekje zit te prutsen klinkt uit de autoradio een nieuwe to phit: "Van je ras, ras, ras, rijdt de auto met een pas; van je voort, voort, voort, betalen door de tolpoort; van je Netelenbos, bos, bos. we zijn allemaal klos." Cameleon. Twintig ritten per jaar ,,In die vijftig jaren hebben we flink aan de weg getimmerd met het houden van oriëntatie-, puzzel- en kaartleesritten", zegt voorzitter/secretaris Cor Bode. Zover bekend is de club de oud ste van de bij de KNMV aange sloten Zeeuwse autoverenigin gen. Het ledental draait mo menteel rond de 120. Vroeger is dat met zo'n driehonderd wel meer geweest, maar de vereni ging hoor je niet mopperen. „We kunnen nog immer bogen op een goede bezetting". Sinds 1990 heeft MAC De Zeeuwen steeds beslag kunnen leggen op het Provinciaal Kam pioenschap. Ook landelijk was de club diverse keren succesvol. In de jaren tachtig kwam er een terugslag, het aantal leden en deelnemers aan de ritten liep Cor en Joke Bode, steun en toeverlaten van Motor- en Autoclub De Zeeuwen. terug.. „Maar wij hielden het hoofd koel en, wat belangrijker is, boven water". Er worden nu nog zo'n twintig ritten per jaar op touw gezet en het aantal leden blijft stabiel. Veel uit Walcheren, maar ook uit Zuid-Beveland. Bode is al 35 jaar secretaris van de vereni ging, de laatste tien jaar heeft hij er het voorzitterschap bijgeno men. Een dubbelfunctie waarbij hij nauw terzijde wordt gestaan door zijn vrouw. Zij verzorgt de redactie van clubblad Contact. Bode heeft er nooit spijt van ge- F0T0: HARRY DE LANGE had destijds het voortouw in handen te hebben genomen. Het is zijn hobby. Hij is ere-lid, lid van verdiensten bij de KNMV en bij het 25-jarig jubileum van de vereniging is er al van hem gezegd: Bode is de Zeeuwen en de Zeeuwen is Bode. De heer Van Dijk bezocht ons spreekuur met het volgende probleem. Van Dijk heeft vijf jaar gewerkt bij de firma Aalbers maar ziet nu een goede kans om een stap hogerop te komen. Via via is hij in contact gekomen met het bedrijf Beerens, hij heeft daar een gesprek gehad, en er is hem een functie aange boden met goede perspectie ven. Zijn huidige baas is echter helemaal niet blij met dit nieuws. Van Dijk heeft twee jaar geleden een opleiding afgerond waar van de kosten door firma Aal bers zijn betaald. Daarnaast heeft Van Dijk een groot deel van de opleiding onder werktijd kunnen volgen. Toen Van Dijk aankondigde dat hij elders wil de gaan werken, had zijn baas gemeld dat hij dan alle kosten van de opleiding terug zou moeten betalen. Van Dijk vraagt zich nu af of dat inderdaad zo is. De rechten en plichten van werknemer en werkgever zijn voor een belangrijk deel dwin gend in de wet en in CAO's vast gelegd. Voor het terugbetalen van studiekosten aan de werk gever is in de wet echter geen regeling getroffen. Dat betekent dat de werkgever niet automa tisch aanspraak heeft op terug betaling van de opleidings- kosten die voor werknemers zijn gemaakt. Terugbetaling is alleen aan de orde als dat met de betreffende werknemer is af gesproken. Een dergelijke af spraak heet een "studiekosten- beding". Onder welke voorwaarden kan een studiekostenbeding geldig worden afgesproken? In een zaak over dergelijke kosten heeft de Hoge Raad zich in 1983 uitgesproken. Dit rechtscollege acht een afspraak tot terugbeta ling van de studiekosten aan de werkgever geldig, als het gaat om een regeling waarvan het uitgangspunt is dat de werkge ver gedurende een bepaalde pe riode baat dient te hebben bij de opleiding die hij voor de werknemer heeft bekostigd. Er kan bijvoorbeeld afgesproken worden dat het loon over de op leidingsperiode moet worden terugbetaald als het dienstver band van de werknemer tijdens of direct na de opleiding ein digt. De terugbetalingsplicht vermindert in principe evenre dig gedurende de tijd dat de werknemer na de opleiding in dienst blijft. Van Dijk heeft de opleiding twee jaar geleden afgerond. De vraag kan dan ook gesteld wor den of de firma Aalbers in middels geacht kan worden vol- Jaarlijks zijn 1 '/2 miljoen Nederlanders slachtoffer van geweld of bedreiging. Zo'n 200.(JOU hebben behoefte aan psychische steun. Slechts 20% van hen zoekt en krijgt die hidp. De anderen houden zich groot. Dom! Zoiets kan na jaren grote problemen veroorzaken NATIONAAL FONDS GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID De grootste fitness speciaalzaak van Zuidwest Nederland Hogestede 1 -5 (Molenstraat) Roosendaal tel. 0165 547408 doende baat te hebben gehad bij de investering in de oplei ding van Van Dijk. Een duidelijk antwoord hierop is natuurlijk moeilijk te geven. Vandaar dat de Hoge Raad eveneens heeft bepaald dat de consequenties van de verplichting tot terugbe taling reeds vóóraf duidelijk moeten zijn voor de werkne mer. Juist daarom zal een werk gever zich zeer waarschijnlijk niet succesvol kunnen beroe pen op een studiekostenbeding als dat niet schriftelijk is vastge legd en ondertekend door de werknemer. Want alleen dan staat vast dat de consequenties vooraf aan de werknemer dui delijk konden zijn. In dit verband past de opmer king dat een regeling die hiero ver in de CAO is opgenomen, eveneens doorwerkt in de ar beidsovereenkomst. Als een CAO van toepassing is, geldt de daarin opgenomen regeling als of die door de werknemer is ondertekend. Het is dus van be lang om kennis te hebben van een eventueel toepasselijke CAO. Vaak is het ook weer mo gelijk om van de CAO af te wij ken door middel van eigen af spraken die op schrift zijn ge steld. In het schriftelijke contract met Aalbers blijkt inderdaad te zijn bepaald dat Van Dijk oplei- dingskosten moet terugbetalen indien zijn dienstbetrekking binnen drie jaar eindigt. In prin cipe heeft de baas dus gelijk: Van Dijk heeft een terugbeta lingsplicht. Er zijn volgens de rechter echter omstandigheden denkbaar waaronder een goed werkgever de studiekosten in redelijkheid niet kan terugvor deren. Bijvoorbeeld als de werk gever zelf het initiatief neemt om de arbeidsovereenkomst te beëindigen. Of bijvoorbeeld als er sprake is van een reorganisa tie met mogelijk negatieve ge volgen voor de werknemer: er VLISSINGEN - In het Theo van Doesburgcentrum in de Brou- wenaarstraat in Vlissingen is tot 1 november een tentoonstelling van werken van Ali Lok te zien. Ali Lok laat zich inspireren door dingen in haar omgeving. Of het nu een landschap of een vaas bloemen betreft, ze geeft met verschillende materialen en technieken haar eigen verta ling van het beeld dat ze waar neemt. Kleur speelt in haar wer ken en belangrijke rol. Met na me het werken met pastelkrijt heeft de voorkeur. Naast het werken met pastels, zijn er werken te zien in aquarel en grafische technieken. kan dan immers niet altijd van hem verwacht worden dat hij in dienst blijft. De rechter geeft een oordeel over wat redelijk en billijk is in een bepaalde situatie en bepaalt daarmee wat "goed werkgever-schap"inhoudt. In het geval van der heer Van Dijk ligt er een duidelijke schrif telijk afspraak en er is geen sprake van bijzondere omstan digheden waardoor Aalbérs in redelijkheid de kosten niet terug mag vorderen. Van Dijk kan, gezien het feit dat er sinds de opleiding al bijna drie jaar om zijn, proberen om met zijn baas af te spreken dat de terug betaling naar evenredigheid verminderd wordt. In een even tuele procedure is het nog maar de vraag of de rechter een volle dige terugbetaling onredelijk zal achten en deze zal verlagen. In de praktijk wordt een derge lijke terugvordering meestal af gekocht door de nieuwe werk gever; hierover moet met hem dan ook onderhandeld worden alvorens een nieuwe baan te ac cepteren. Uiteraard is het bovenstaande slechts een voorbeeld. Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of andere vragen van ju ridische aard, dan kunt u altijd voor advies en hulp terecht op het gratis spreekuur van het Bu reau Rechtshulp Zeeland: Middelburg, Vlasmarkt 28 maandag 9.00 - 11.00 uur; donderdag 13.30 - 16.30 uur; Goes, Zonnebloemstraat 53 maandag 9.00 - 11.00 uur; Vlissingen, A. Gogel- weg 59 dinsdag 9.00-11.00 uur; Spuistraat 6, vrijdag 10.00- 12.00 uur. Voor alle spreekuren dient een afspraak gemaakt te worden via 0118-637120. VLISSINGEN - De Zeeuwse jeugdtheatergroep Klats Klots Kledder is bezig met de voorbe reidingen van de nieuwe voor stelling 'Wij gaan verder!' Een anderhalf uur durende show voor kinderen, en mensen die nog jeugdig bloed door de ade ren voelen stromen. Het pro gramma bestaat uit sketches, liedjes en spelonderdelen. Twee acteurs en een actrice spelen de personages en nemen het publiek mee op avontuur. De jongens en meisjes in de zaal kunnen kennis maken met za ken die nog amper in het thea ter zijn vertoond, jonge mensen die hun talenten op de planken willen vertonen, worden uitgedaagd zich aan te melden. Vooral wordt er uitge keken naar een lefgozertje die durft te acteren, zingen, maar vooral goed kan skaten. Ook ge luidstechnici, decorontwerpers, belichters en muzikanten kun nen zich bij de groep uit Vlissin gen aansluiten. Informatie en aanmelden via telefoonnummer: 06 27 59 68 50. VLISSINGEN - Zaterdag 14 ok tober treedt de Amsterdamse formatie De Dijk op in sporthal Baskensburg. De zaal is om 19.00 uur open. Entree aan de zaal 30 gulden. In de voorver koop bij de VW's en de sporthal f27,50. De Dijk. FOTO: BOB BRONSHOFF VLISSINGEN - Zaterdag 14 okto ber start amusementsorkest Hu moreske in Molen de Hoop aan het Vlissings Bolwerk om 15.30 uur met de themamiddagen. Bedoeling is om voortaan elke tweede zaterdag van de maand ongedwongen te musiceren. In lichtingen kunnen belangstel lenden krijgen bij Henny van der Paal (telefoon 633682) of Jaap Eversen (telefoon 614475). Humoreske, zaterdag in Molen de Hoop. Regio - Dante Zeeland, vereni ging voor taal en cultuur in Ita lië verzorgt woensdag 18 okto ber om 20.00 uur in de eeuwse Bibliotheek een lezing voor le den en belangstellenden. Het onderwerp van de avond is: Een wandeling door Ferrara, door inleider Flapper uit Deur- ne. Ferrrara is een stad van be roemde schrijvers, musici, schilders, architecten en beeldhouwers. ■4, Nv J f \t .„Éi Entree: 57,50 (excl. servicekosten) KB323I^SPi Voorverkoop: Bel of bezoek Ticketservice 0900 - 3001250 (99ct.pm) of de 151 grotere postkantoren, de 33 GWK stationskantoren, www.ticketservice.nl, de volgende voorverkoopadressen; GOES: Zeelandhallen, tel. 0113 - 221020, VLISSINGEN: Music House, Walstraat 105, tel. 0118 - 411897 MIDDELBURG: Touristshop, Markt 65 c, tel. 0118 - 674300 BERGEN OP ZOOM: The Celtic Shop, tel. 0164 - 238730 Organisatie; Diba International Concerts bv. MIDDELBURG - Galerie 't Haentje te Paart aan de Spanjaardstraat 19 heeft tot en met 16 november werken van de kunste naars Henny Huser (kleurpotloodtekenin gen): Liesbeth Huser (aquarellen) en Ernst Joa chim (beelden) in huis. De kunstenaars zijn zelf 21 oktober aanwezig. De openingstijden: donder dag-, zaterdag- en zon dagmiddag van 14.00 tot 16.30 uur en na telefoni sche afspraak. VLISSINGEN - Het ver nieuwde Arsenaal laat be zoekers deze en volgende maand voor de helft van de prijs binnen. Er zijn te vens extra activiteiten. Op 14 oktober is het Kinder theater er met piraat Frankel speciaal voor kin deren tot en met 12 jaar, aanvang 13.00 en 14.30 uur. Tijdens de herfstvak antie verzorgt bioloog Jan van der Veen gratis rond leidingen van 16 tot en met 18 en van 20 tot en met 22 oktober. Ook zijn er strandexcursies van 16 tot en met 18 oktober. In november mogen bezoe kers een kijkje achter de schermen nemen. Elke za terdag en zondag in no vember start dat om 12.00 en 14.00 uur. Opgeven kan via telefoon 415400. SEROOSKERKE - De Zeeuwse Volksuniversiteit houdt 12 oktober een workshop Bloemschikken met als thema 'herfst'. Dat gebeurt van 13.30 tot 15.30 uur in De Zandput. Voor leden 20 gulden, niet-leden 30 gulden. In lichtingen via telefoon 634800. MIDDELBURG - Vrijdag 13 oktober om 20.30 uur treedt Godelieve Schrama met harp op in de Klove niersdoelen. Zaterdag om 20.30 uur is dat het Xena- kis Ensemble. MIDDELBURG - De con certagenda van jazz- en bluescafé Desafinado ver meldt voor 11 oktober een bluessessie vanaf 21.00 uur. De toegang is gratis. VLISSINGEN - Het Cen trum voor Kunsteducatie heeft een speciale cursus tekenen en schilderen op gezet voor degenen die een bepaald niveau willen bereiken. De cursus is op donderdagavond van 19.155 tot 22.15 uur. In lichtingen via telefoon 414928. MIDDELBURG - De com missie Ruildag houdt 14 oktober een beurs van postzegels, munten, mo deltreinen, miniatuurau to's, ansichtkaarten en bankbiljetten in de ont moetingsruimte van win kelcentrum Dauwendae- le. Belangstellenden kun nen er tussen 10.00 en 16.00 uur gratis terecht. WESTKAPELLE - Muziek vereniging OKK houdt donderdag 12 oktober een lampioen- en fakkelop tocht. Vertrek 19.45 uur vanaf de Markt, daar zijn ook lampions te koop. 'S HEER ABTSKERKE - In de Nederlands Hervormde Kerk in 's Heer Abtskerke is zater dag een concert door Jazzter, een ensemble dat in close harmony een gevarieeerd- liedjesprogramma brengt uit de wereld van de jazz. Zij zin gen gospel, dixieland, blues, latin. Bepop, fusieon, voca- lisme en klassiek getinte stukken. Jazzter wordt ondersteund door een mu ziekband. Het concert begint om 20.00 uur, de toegang is 7.50.

Scheldebode | 2000 | | pagina 12