(fe (MuSSjD Een bijzondere kijk op.. 'Poedelnaakt in Nollebos' Natuurtalenten gezocht ÜHZ3 Vissen en 750 gulden ophalen DOE MEE EN Timberiand CATI EPZ www. van de ndong en parket, n Pa»"ty Ce"trum kom elpis proeven speciaal menu De Drvkkery in de prijzen Geld Maluku overhandigd aan zuster Moens Lichtmeditatie streetparade in Middelburg Bij de uitslag van de Sail-fotowedstrijd kreeg dit plaatje de vermelding 'meest originele' ter zake MATHILDA WISSE VERZORGT OVERLEDENEN De Oranjemolen van Vlissingen draait altijd 'voor de prins' Bij dierenspecialist Traas wordt vandaag een speciale dierenactiedag gehouden terzake MIDDELBURG - Wanneer iemand overlijdt wordt de begrafenis van zijn of haar lichaam overgedragen aan een begrafenisonderneming. Maar voor die tijd moet de dode worden verzorgd, gewassen, aange kleed, gekapt, misschien wel opgemaakt. Dat is in tiem werk, dat met veel zorg moet worden gedaan. Mathilda Wisse doet dat werk. Zij is enige tijd gele den gestart met een bijzondere onderneming als overledenenverzorgster. II NATUUR FONDS HEEFT VRIJWILLIGERS NODIG! >n diverse merken Twintig jaar kaas maken op Schellach verhalen-wedstrijd Pompoenen bewerken Welkom bij de Oogzorg- Groeneveld Opticiens Borssele gaat voor biomassa; een belang rijke vermindering van C02-uitstoot! L rm f» U heeft een feest, wij maken het spektakulair Een luxe wam en koud buffet Luxe binnen barbecue. Een Rodeo-avond. Ook geschikt voor kinderen Burg- WoeldeTlfa^V||p?fni ~i Scheldebode M/V WOENSDAG 4 OKTOBER 2000 Tomatensoep ai kcnslnutsji' roomsaus da in blanche J42,50 Boulevard Banker! 756 Tol.: 0118-418019 oiHlxr <l» huoust" torm wal' VMssMmii MIDDELBURG - In de catego rie Zelfstandige Winkelier is boekhandel De Drvkkery, ge vestigd aan de Markt, uit Middelburg eerste geworden. C-1000 werd dat in de Euro card/MasterCard Retail Jaar prijs. De jury was uitermate en thousiast over De Drvkkery. De winkel als entertainment en ontmoetingspunt in een ambi ance waarin leesgedrag cen traal staat, zijn enkele juryter men. Volgens de vakjury heeft De Drvkkery meer dan goed begrepen dat retailing anno 2000 getalenteerdheid vereist in het inspelen op koop- en oriëntatiemomenten. OOST-SOUBURG - De werk groep Maluku in Nood Fonds is binnen de Molukse Wel- zijnsstichting Mae Uku bezig met het inzamelen van geld voor mensen die slachtoffer zijn van het geweld op de Mo- lukken. Afgevaardigden zijn in juli daar geweest en hebben namens de organisatie 3000 gulden overhandigd aan zuster Francesco Moens van Rinamakana. Een stichting die zich bezighoudt met de op vang van vluchtelingen. In een brief aan Mae-Uku dankt de zuster de werkgroep voor de bijdrage. Er worden onder meer multivitaminen, melk poeder en babykleertjes van gekocht evenals tafels en stoeltjes voor de schoolkinde ren. Zuster Moens is nu in Nederland om over haar acti viteiten te vertellen. VLISSINGEN - Op vrijdag avond 6 oktober van 20.30 uur tot 21.30 uur wordt in centrum De Meyboom een lichtmedi tatie gehouden. Deze bestaat uit het visualiseren van licht in jezelf en je omgeving. Het kan een positieve werking hebben op jezelf en je omgeving. De bijeenkomst staat open voor iedereen die met deze vorm van meditatie kennis wil ma ken. Er zijn geen kosten aan verbonden. Vooraf aanmel den is noodzakelijk. Dit kan via telefoon 467542. MIDDELBURG - Zaterdag 7 oktober zorgt de SEM (Stich ting Evenementen Middel burg) voor een streetparade in de Middelburgse winkelstra ten. Van 13.00 tot 17.00 uur kunnen belangstellenden er van een sfeervol stukje muziek genieten. WEEKKRANT VOOR WALCHEREN. VOOR BEZORGKLACHTEN KUNT U BELLEN NAAR: 0118 652 700. VOOR TIPS EN LEUKE SUGGESTIES KUNT U BELLEN: 0118 652 713 'Het is een gave, een missie' door Leon Janssens Dat betekent dat Mathilda door particulieren, begrafenisonder nemers, verpleegtehuizen, zorgcentra, ziekenhuizen en an dere instellingen gebeld kan worden om na een overlijden de overledene te verzorgen al dan niet samen met de nabestaan den. "Aandacht hebben voor de situatie van het moment, en de gevoelens van de nabestaanden staan bij mij voorop. Daarnaast wil ik alle tijd nemen die nodig is voor de verzorging. Die ver zorging vraagt alle mogelijke toewijding, en een warm hart; alleen met liefde kan deze ver zorging gegeven worden." geeft Mathilda Wisse aan. Persoonlijk 'Mathilda Wisse, overledenen verzorgster, met aandacht, tijd en toewijding, voor overledene en nabestaanden' staat op haar kaartje te lezen. Het lijkt zo een voudig, als er iemand komt te overlijden dan wordt daar toch voor gezorgd? Mathilda geeft daar een andere inhoud aan: Als ik kom heb ik belangstelling voor de familie die zijn verhaal kwijt wil. Daar neem ik alle tijd voor. Verdriet, onmacht, woede en angst. Emoties bij het verlies van een geliefde, waarbij een goede verzorging veel betekent om dit verlies een plaats te ge ven. Zo maken de nabestaan den persoonlijk kennis met de gene die de overledene komt verzorgen. Als je daar zo nauw bij betrokken bent is dat heel bijzonder; voor mij een reden om dit werk te doen. We leven in een samenleving van een zaamheid. Het is belangrijk dat even stilgestaan wordt bij een overlijden." Wat is er gebeurd? Mathilda staat dag en nacht klaar om haar werk te doen. Soms kent zij de mensen al waar zij heen gaat, want een voorge sprek kan ook als het onafwend bare komt. "Wanneer iemand overlijdt kunnen mensen con tact met mij opnemen en ik vraag dan altijd of er een arts bij geweest is en wat de relatie tot de overledene is. Ik spreek een tijd af en ga er onmiddellijk heen en daar aangekomen vraag ik "Wat is er precies ge beurd?" In het gesprek dat volgt is er ruimte voor uiting van ge voelens en komen de wensen van de overledene en de familie naar voren. Voor zaken die de begrafenis ondernemer aangaan maak ik een notitie en geef die later door. Met een aantal begrafen isondernemers werk ik nauw samen. Wanneer het zo ver is dat de overledene verzorgd wordt, dan stel ik de familie voor om te helpen. Dat vraag ik altijd. "Is dat mogelijk" hoor ik vaak. Ja zeker. Vraag je het niet, dan is dat niet meer terug te draaien. Het is een kwetsbaar vak. Meestal is men achteraf VLISSINGEN - Rust na het toe ristenseizoen, schrijft Jan Siere- vogel uit Vlissingen. Nu de toe risten grotendeels terug naar hun eigen stek zijn, hebben sportvissers weer volop ruimte FOTO: JAN SIEREVOGEl voor ontspanning. Deze henge laar hengelaar tuurt over het water, geniet van het uitzicht en vangt misschien wel een visje, maar dat laatste doet er niet echt toe. blij, "fijn dat U het vroeg". Het meehelpen, verzorgen van de overledene is goed voor de rouwverwerking, maar ik zal het nooit opdringen. Alle aandacht blijft vereist. Hoe je het ook doet, ieder geval staat op zich zelf. Ieder mens is uniek, ieder mens is verschillend. Als een verzorging goed gedaan is, dan is dit belangrijk voor de laatste momenten dat de nabestaan den bij de overledene zijn, zodat mijn rol in dit geheel zeer dank baar wordt. De verzorging op zich vind ik een hele eer, omdat dit het laatste is wat men kan doen voor de overledene. Als de verzorging voltooid is neem ik, of de familie zelf, contact op met de begrafenisondernemer. Die komt en regelt het tijdstip van begraven of cremeren, waar, en alle andere zaken." Gave Mathilda Wisse is van 1953, ge boren en getogen in Zeeland: "Ik heb duidelijk mijn wortels hier en ik voel de verbonden heid met het land en de men sen", aldus Mathilda, "Ik wilde al jaren geleden in de uitvaart mensen helpen. Als je op zo'n moment een dierbare kunt ver zorgen, dat leek mij heel bijzon der. Daar doe je honderd pro centje best voor. In 1997 volgde ik de opleiding voor overlede nen-verzorgster en sinds 1998 ben ik als oproepkracht als zo danig werkzaam geweest. In maart van dit jaar ben ik zelf standig gaan werken. Ondertus sen heb ik tweeeneenhalf jaar ervaring en dat moet ook want iedere situatie is anders. Gaat het om een volwassene, een kind of is er een ernstig ongeluk gebeurd? Ik zie mezelf als een tussenpersoon. In die paar uur schept dat een band met de fa milie. Ik wacht tot de begrafen- FOTOTANNIE DE JONGE isondememer komt, ze weten dan dat ik de verzorging heb ge daan, en we bespreken eventue le bijzonderheden. Zolang de overledene niet begraven of ge cremeerd is blijf ik beschikbaar voor nazorg. Je moet ontzettend alert zijn en attent reageren. Mensen die met overlijden te maken hebben zitten in een moeilijke periode; ik vind het bijzonder om te helpen. Als ik zo de mensen kan helpenhet is een gave, een missie." Mathilda Wisse, Kloetingseweg 10, Goes, telefoon 0113 - 217060, mobiel 06 246 50 772. uitgebreide informatie en vele aanbiedingen van den Dongen Parketvloeren, Langeviele 75, Middelburg. 0118-637136 VLISSINGEN - Het Nollebos- verhaal van Marcel van der Voort vorige week in De Schel debode, heeft nogal wat stof doen opwaaien. De reacties hadden niet zozeer betrekking op de avond- en nachtelijke avonturen, maar meer op het feit dat niet de Duitsers maar de geallieeerden de dijk heb ben gebombardeerd. Het merendeel van de tele foontjes en brieven had die strekking. Een briefschrijver uit Vlissingen: 'terloops wordt on der het kopje Zoektocht mede gedeeld dat de Duiters in 1944 de zeedijk bombardeerden om Walcheren onder water te zet ten. Een grove misvatting voor iemand die op school heeft zit ten slapen. De Duitsers hebben veel vernield, maar hielden Walcheren liever droog'. Dat weet ook de mevrouw uit Middelburg die donderdag morgen belde: ze moest wel even lachen. Heeft het bom bardement zelf meegemaakt, maar kan de vergissing wel be grijpen. Het verhaal over het Nollebos vindt ze overigens erg leuk. Ook een sportvisser uit Vlissin gen belt: 'ik vis veel in de vijver van het Nollebos. Zat er op een middag en hoorde iets achter me in de struiken. Het was een poedelnaakte neger die gebukt stond en naar z'n achterste wees. Ik riep: ophoepelen of ik haal er mijn hengel overheen.' 'Het Nollebos is een hele mooie streek, maar het zou beter het homo-paradijs genoemd kun nen worden.' VLISSINGEN - Hengelsportver eniging Vlissingen houdt zondag 15 oktober een viswedstrijd van af het strand tussen Vlissingen en Dishoek. Gevist wordt er van 10.00 tot 14.00 uur in drie vak ken. Ieder vakwinnaar krijgt 750 gulden, verder zijn er fraaie prij zen die door hengelsport Jan Pe ter zijn aangeboden. Inschrijven kost 20 gulden. In de Couburg kunnen de wedstrijdnummers worden afgehaald en worden ook de prijzen uitgereikt. Voor- inschrijven kan bij Jan Peter Hengelsport in de Scheldestraat. am Zeeland enthousiaste na tuurtalenten die op willen ko men voor de natuur en nog wat tijd en energie over hebben om zich regionaal in te zetten voor het Wereld Natuur Fonds. MIDDELBURG - Elke dag ko men mensen namens het Wereld Natuur Fonds op voor bescherming van bedreigde diersoorten, voor het behoud van bossen en waterrijke gebie den, voor het tegengaan van te grote klimaatveranderingen en voor meer ruimte voor natuur ontwikkeling. dat gebeurt niet alleen ver weg; opkomen voor de natuur is ook dicht bij huis nodig. Daarom zoekt het Wereld Natuur Fonds regiote- Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij Madeion Groe- nenberg van het Landelijk Vrij willigers Netwerk (030- 6937390) of Bouke Kromhout van der Meer van het regioteam Zeeland (0118-640174). Segeersstraat 39 Middelburg, 0118-613581 MIDDELBURG - Er wordt al twintig jaar kaas gemaakt op kaasboerderij Schellach. Daarom wordt er zaterdag 7 oktober van 11.00 tot 15.00 uur open dag gehouden. Jan en Janny Kwekkeboom- Lampert dragen het bedrijf te vens over aan hun dochters Els, Marja en Annelies. Bezoe kers krijgen, behalve een uit gebreide rondleiding, koffie, thee of een glas fris. Het adres Prooyenseweg 26, telefoon 613984. MIDDELBURG/VLISSINGEN - De werkgroep Vlissingen/ Middelburg Mozaïekstad houdt een verhalenwedstrijd waarbij leuke en verrassende ervaringen met de multicultu rele samenleving centraal staan. Per deelnemer mag één verhaal van maximaal 1200 woorden worden ingezonden. Voor 15 oktober kunnen ver halen ingeleverd worden bij de werkgroep, Postbus 204, 4380 AE Vlissingen. De win naars worden 16 november in het Arsenaal bekendgemaakt. OOSTKAPELLE - Tijdens het pompoenenfestijn bij het Zeeuws Biologisch Museum (tot en met 5 november) wor den workshops pompoenen bewerken gehouden. Zo wor den er gezichten gesneden in pompoenen volgens de Hal- loweentraditie en er wordt ge schilderd en geplakt. Dinsdag 10 oktober is er een workshop voor volwassenen van 09.00 tot 10.00 en van 10.30 tot 11.30 uur. Kosten 20 gulden en dat is inclusief en tree museum en heemtuin, maar exclusief pompoenen. Die kunnen in de museum winkel gekocht worden. Op geven kan telefonisch (582620) of aan de balie van het museum aan de Duinvliet- weg 6. G. Oubrie-JagersTTia Gratis vakkundige oogmeting pit» een cheque van 50,- cadeau! Mfr if t<tt]< "W VNutngeo, Wahtrwt 87. Tel (0118)415 051 MkfcMbur» Lang* Delft 24. Tel (0118) «2 083. Z^TQJJddD. Borssele (zie elders In dit blad) j

Scheldebode | 2000 | | pagina 1