Scheldebode uit fitness thuis! Explositie achter de kerk Ten Tije sponsort Roparun DE LAMMERENBURCHT ZATERDAG 7 OKT de ARNE r nieuws in 'tkort 50 TOEGANG GRATIS nieuws in 'tkort ORANJEMOLEN OPNIEUW GERESTAUREERD VLISSINGEN - Letterlijk al eeuwenlang staat de Oranjemolen op de oever van De Schelde. De bouw ervan werd voltooid omstreeks 1650 en dat is twee jaar na het einde van de 80-jarige oorlog. Misschien heeft Napoleon Bonaparte op een dag in het jaar 1809, staande op de gaanderij, door zijn verrekijker toegekeken hoe de laatste Engelse schepen verdwe nen aan de horizon. De Engelsen die hij had verjaagd van Walcheren, terug naar hun eigen eiland. ZEEUWSE THEATER ORGEL STICHTING POPULAIR ORGELCONCERT Home-trainers Cross-trainers Steppers Loopbanden Roeiers Home-gyms Halterbanken Schijven/dumbells Boksartikelen Sportvoeding BINGO PRIJSKLAVERJASSEN 11 oktober DANSAVOND De Klaverjasclub kan nog enkele leden gebruiken Stellingmolen Voltreffer Molenaar Scheefgezakt VLISSINGEN - Op weg naar Vlissings nieuwste gale rie hoor ik opeens uitdagende 'Drum 'n basse'-mu- ziek. Plotseling stapt Richard 'Polly' Polderman uit het fraaie pandje aan de Kerkstraat 15a. „Hoe vind je mijn nieuwe Explositie-ruimte",vraagt hij en kijkt mij veelbelovend aan. Zaterdag 30 september is hij geopend met de eerste tentoonstelling van de jonge kunstenaar Tommy de Roos. Tommy de Roos ideeën HOBBY EN CREATIEF BEURS 11.00 tot 16.30 uur VERENIGINGSGEBOUW RADERMACHERSTRAAT 32 ARNEMUIDEN MET VEEL DEMONSTRATIES MMK: veelzijdig muziekkorps Wijkvereniging Zuid houdt bingo PAGINA 17 WOENSDAG 4 OKTOBER 2000 WÊÊÊBÊÊÊÊÊÊÊÊÊ BS iï f ARNEMUIDEN - De NS gaan in de nacht van 7 op 8 oktober onderhoud plegen aan de spoorwegovergang an de Van Cittersweg. Dat duurt van middernacht tot 's morgens half zes. De over gang is dan afgesloten voor alle verkeer. MIDDELBURG - In Galerie T aan de Turfkaai 25/27 wordt tot en met 28 oktober geëxposeerd door Maria en Frans Megens met werken op papier en 'jongensdro men'. MIDDELBURG - De stich ting Stiefwelzijn Nederland houdt woensdag 11 oktober een informatieavond met als thema: leven in een stief gezin, wat is daar anders aan? Aanvang 20.00 uur, en tree gratis in Keurhove in de Leeuwenburgschool. Info via telefoon 611381. SINT LAURENS - Woensdag 7 oktober houdt peuter speelzaal 't Groentje aan de Ooststraat 2C een kinderkle- dingbeurs van 09.30 tot 11.00 uur. Kleding en spul letjes kunnen er gebracht worden op donderdag 5 ok tober op het adres Noord- weg 192. Inlichtingen via telefoon 636624. ARNEMUIDEN - Zaterdag 7 oktober wordt in vereni gingsgebouw De Arne een hobby- en creatief dag ge houden van 11.00 tot 16.30 uur. Ria Kats staat er met pergamano; Nel de Jong met doosjes met doorkijkven- ster; Yvonne Bliek met windowcolor en Jopie Theu- ne met kaarten maken met de ponsknecht. Er zijn di verse demonstraties, de toe gang is gratis. VLISSINGEN - Een praat- en dansavond voor alleen staande 25-plussers wordt elke eerste vrijdag van de maand gehouden in Alde- gonde aan Westerzicht 386, aanvang 20.30 uur. De en tree is gratis. OOSTKAPELLE - Peuter- speeitrein 't Speeltreintje houdt vrijdag 6 oktober in het Hervormd Gemeente centrum aan de Joh. de Pourckstraat 2 een najaar- skleding- en speelgoed beurs van 15.00 tot 16.30 uur. Tevens wordt er posi tiekleding verkocht. Meer inlichtingen via telefoon 583619. MIDDELBURG - In een klaslokaal van Nehalennia aan de Churchillaan wordt momenteel gewerkt aan de grootste merklap ter wereld. Die moet 140 meter worden en bestaat dan uit 250 Zeeuwse merklappen die vrijwel onzichtbaar aan el kaar genaaid zijn. Eind no vember wordt het werk ten toongesteld in de Tapijten zaal van het Zeeuws Mu seum. SEROOSKERKE - Vrijdag 6 oktober wordt in peuter speelzaal De Vrolijke Keet aan de Koepelstraat 31a een kinderkledingbeurs gehou den van 15.15 tot 16.30 uur. Er wordt kleding aangebo den voor de leeftijdsgroep van 1 tot en met 14 jaar, ook speelgoed, boekjes, kinder stoelen, bedjes, boxen en buggys zijn welkom. Inleve ren kan donderdag 5 okto ber van 10.45 tot 11.30 uur OOST-SOUBURG - Peuter speelzaal De Paddestoel aan de Van Ginkelstraat 4 houdt woensdag 11 oktober een kleding en speelgoed beurs van 19.30 tot 20.30 uur. WEST-SOUBURG - Woens dag 11 oktober van 09.30 tot 11.00 uur wordt een kinder en speelgoedbeurs gehou den in De Schaapskooi in wijk Papegaaienburg. Inle veren van spullen kan 9 en 10 oktober van 09.00 tot 10.00 uur. Hij draait altijd 'voor de prins' Door Arie van Zanten In die tijd, ook al weer bijna twee eeuwen geleden, bestond de molen al meer dan 150 jaar. Kun je nagaan. Hoewel er in Vlissingen veel meer molens hebben gestaan is hij, door zijn bijzondere plaats zo vlak aan het water, ongetwijfeld onder andere voor het scheepsverkeer een opvallend herkenningspunt geweest. Nadat in 1971 en 1972 een grondige restauratie is uit gevoerd zijn er nu weer repara ties nodig. Was de molen eerst particulier eigendom, in 1699 werd hij aan gekocht door de De Regering van Vlissingen, zoals blijkt uit de archieven.. De aankoop en inrichting als gort- en pelmolen diende ter vervanging van een molen die stond op de Leugena- er, maar afgebroken moest wor den. In 1738 werd de molen die toen nog de oorspronkelijke naam Oranjestam droeg, kroondo mein en als zodanig verpacht, telkens voor een periode van drie jaar. Dit duurde tot 1819. In dat jaar vond er er een veiling plaats en keerde de molen terug VLISSINGEN - Sport- en fit nesscentrum Ten Tije heeft zich ingezet voor een actie ten bate van de Stichting Roparun. Door de enorme inzet van medewerkers en bezoekers is een totaalbedrag van f 8.267,64 opgehaald. De deelnemers moesten er zich aardig voor in spannen en sponsors zoeken voor hun activiteiten. Men kon fietsen, steppen, lopen of roeien en zich per kilometer laten uit betalen. Daar werd spontaan op ingehaakt. De cheque wordt van Ten Tije wordt overhandigd aan de Stich ting Roparun. foto: harry de lange zaterdag 7 oktober op het unieke COMPTON theaterorgel in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg Organist: Dan Bellomy Aanvang: 20.00 uur Kaarten aan de zaal fl 12,50 p.p. Kaarten in de voorverkoop fl 10,00 p.p. bij: Muziekcentrum Middelburg, Lange Delft 80, Middelburg De grootste fitness speciaalzaak van Zuidwest Nederland Hogestede 1 -5 (Molenstraat) Roosendaal tel. 0165 547408 Zuidbeekseweg 4 - Vlissingen - Tel. 470692 vrijdag 6, 13, 20, 27 Gratis entree oktober Aanvang 19.45 uur woensdag Aanvang 20.00 uur entree ƒ3,50 zaterdag 28 oktober m.m.v. Eddy's Combo Aanvang 20.30 uur entree 7,50 Inlichtingen: de heer Van Munster 0118-460486 Zalenverhuur van 30 tot 200 personen. in particulier eigendom. De ge broeders Minderhout mochten zich toen eigenaar noemen van deze monumentale maalinrich ting. Tot de gemeente Vlissin gen de molen kocht in 1968 wa ren er in de tussentijd ongeveer 10 andere particuliere eigena ren. In 1957 werd de productie, het malen van graan tot meel om brood te bakken, maar ook voor veevoer, gestopt. Een inte ressant detail is nog, dat de toenmalige eigenaar in 1916 een ruimte aan de molen heeft laten bouwen voor een motor die als de wind verstek liet gaan, de molenstenen in beweging bracht. Bij de restauratie is dit 'machinekot' afgebroken en al les weer in de oorspronkelijke staat teruggebracht. De Oranjemolen is een stelling molen. Dit soort molens is te herkennen aan de omloop op 5 6 meter hoogte vanwaar de wieken worden bediend en de kap in de wind gedraaid. De wieken hebben een middellijn van ongeveer 25 meter en kun nen een maximale snelheid ha len van tegen de honderd kilo meter per uur. De hoogte tot de kap is zo'n 20 meter. Verder zijn er vijf verschillende zolders, waaronder de steenzolder. Daar liggen twee koppels molenste nen bestaande uit de ligger en de loper. Als je de constructie bekijkt hoef je niet al te tech nisch onderlegd te zijn om te zien, dat alles eigenlijk zeer een voudig is gemaakt maar uiterst doeltreffend functioneert. Al leen....zonder wind werkt het niet. In al die jaren heeft de molen niet alleen de tand des tijds moeten weerstaan, maar ook ongetwijfeld stormen moeten trotseren, overstromingen moe ten doorstaan en oorlogsom standigheden het hoofd moeten bieden. Het is opvallend, dat vooral dat laatste geen ernstige gevolgen heeft gehad, zeker ook vanwege de toch wel in het oog springende standplaats. Tijdens de eerder genoemde inval van de Engelsen in 1809, waarbij het toenmalige stadhuis volledig in puin werd geschoten, kreeg de molen één voltreffer. De kogel is nog te zien in de muur. Uit een verslag van een BBC-verslagge- ver blijkt dat de geallieerden tij dens de landing aan het eind van de tweede wereldoorlog de molen als baken gebruikten, omdat hij zo duidelijk afstak te gen de brandende stad. Slechts enkele scherven waren raak. De man die dit alles verzorgt is lid van het 'Gilde voor vrijwillige molenaars' en heeft ook een cer tificaat van bekwaamheid van deze instantie. Zoals hij zelf be nadrukt is hij geen echte mole naar. Die bestaan bijna niet meer. Ook de laatste echte mo lenaar van de Oranjemolen (Adriaanse) is overleden. De huidige vrijwillige molenaar heeft wel zijn opleiding gekre gen van deze veteraan in het vak Zelf is hij eigenlijk molenmaker van beroep en parttime in dienst van de gemeente Vlissingen om de molen elke vrijdag open te stellen voor het publiek en als er wind is te laten draaien. Hij draait overigens altijd Voor de Prins, dat wil zeggen zonder echt te malen. Wanneer we tij dens de rondgang door de mo len op de gaanderij uitkomen en het schitterende uitzicht over de Westerschelde naar de zee erva ren zegt hij: „Kijk, hier doe ik het nou voor. Ik ben van plan dit tot mijn tachtigste vol te houden, net als mijn voorganger". Verder vertelt hij over het gevoel wan neer de molen draait. Alles be weegt en maakt geluid, als een levend wezen. Of als het stormt en de golven op het Oranje hoofd beuken. Dat voel je in de molen. Onnodig te zeggen, dat hier een bevlogen mens aan het woord is. De renovatie is nu al weer 30 jaar geleden. Het is opnieuw tijd voor een onderhoudsbeurt. De molen is scheefgezakt, terwijl ook scheurvorming in de muren is opgetreden. De dienst Beheer van de ge meente ontwikkelt met de be trokken partijen Monumenten zorg en Rijkswaterstaat en en kele bedrijven plannen. In ieder geval lijkt het nodig een funde ring aan te brengen aangezien de molen die bijna niet heeft. Wellicht wordt i.v.m. de toe komstige dijkverzwaring de mo len zelfs in zijn geheel hoger ge plaatst. Gezien het bedrag van 1 miljoen gulden dat voor het kar wei is gereserveerd, kan zeker worden gesproken van een nieuwe renovatie. Door Marcel van de voort Anders dan anders, zo zou het initiatief van Polly het beste om schreven kunnen worden. Het pandje ademt rust uit, maar de muren zullen op creatief gebied gaan schudden. „Ik schiet als het ware de kogel door de achterkerk!", wijzend op zijn 'buurman' de statige Sint Ja- cobskerk. Het interieur is een kunstwerkje op zich. Een Heineken-groene vloer met daaromheen zwart/gele gevarenstrepen. Een kroonluchter die van oma's zol der lijkt geplukt en een statig kerkbankje. Een vleugje nostal gie vermengd met de sfeer van de toekomst. „De dingen van vroeger die ik nog steeds leuk vind, zie je bij de inrichting terug. Op Walcheren zijn diverse gale ries en andere ruimtes waar kunst wordt geëxposeerd, maar Polly wil aandacht geven aan de kunstvormen die elders amper Ue-cte.'ve, i>Ltx k-yo-K wee te 39 - 0116-553193 - ^j^cde-kex-k-c- aan de bak komen. „Ik hou van gave dingen. Als ik dat naar me zelf kan halen, mij er prettig bij voel, dan wil ik dat graag aan anderen laten zien. Dat is de formule van de Explositieruim- te. Niet het alledaagse, maar wel lekker verfrissend bezig zijn. Laat de kunstenaars maar hun gang gaan. Wat zich uiteindelijk binnen gaat afspelen, daar voel ik me niet echt verantwoorde lijk voor. Het is het feestje van de kunstenaar. We gaan ons ook bezig houden met beeld en ge luid, films en maken kleine pro jecten met meerdere personen. Dat zal ik stimuleren. De Explo- sitieruimte mag best een soort inloophuis worden voor crea tieve mensen. Het moet in Zee land een eigen identiteit krijgen en behouden. En zeker niet ver zwakken. Er wordt continu nieuw (kunstzinnig-)bloed in gepompt. Geheel onafhankelijk, omdat er vooralsnog gewerkt wordt zonder gemeentelijke subsidie en eventuele bestuur lijke dwang." Aan de in Vlissingen geboren, maar inmiddels naar Rotterdam verhuisde kunstenaar Tommy de Roos (21) de eer om als eerste zijn werk te tonen. Niet hele maal toevallig. „Tommy is een hele goede vriend en voor mij de beste 'drum 'n basse'-dj van het moment. En een te gekke commic-tekenaar. Zijn beste en leukste werk zal in Vlissingen te zien zijn. En terecht. Ik heb deze jongen als het ware in mijn ar men genomen", zegt Polly haast vaderlijk. „Zo moet het ook zijn. Creatieve mensen hel pen elkaar. Het wiel is lang gele den al uitgevonden, maar met steun van elkaar kun je leuke dingen maken en naar buiten brengen." Tommy is van jongs af aan met tekenen bezig: „Vanaf 1993 maak ik zwart/wit tekeningen van ge drochten. Mijn inspiratie haal ik uit de donkere kant van de mens heid. Ik teken eigenlijk alles wat verkeerd kan gaan. Over mijn huidige niveau ben ik tevreden. Het lukt mij goed de ideeën uit mijn hoofd op papier te zetten. Tegenwoordig ontwerp ik steeds vaker platenhoezen en hoop dat het aantal opdrachten blijft groeien", vertelt hij. De Roos wil het tekenen zoveel mogelijk combineren met zijn andere pas sies: dj en het maken van muziek. Hij heeft inmiddels vijf cassettes en 2 Ip's met muziek uitgebracht, een eigen label en werkte mee aan andere muzikale projecten. De openingstijden zijn voorlopig als volgt: donderdag van 12.00 tot 18.00 uur, vrijdag van 12.00 tot 21.00 uur, zaterdag van 12.00 tot 18.00 uur en tijdens de Vlis- singse koopzondagen. MIDDELBURG - Onder het motto Middelburg Proms' geeft het Middelburgs Mu ziekkorps (MMK) op zater dag 7 oktober een promena deconcert in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Met dit con cert viert het MMK haar 185 jarig jubileum. Het MMK werd op 27 februa ri 1815 ais korps van de dienstdoende schutterij op gericht en met haar 185 jaar is het MMK één van de oud ste muziekkorpsen van Nederland. Het korps kent een rijke historie die onlos makelijk met Middelburg en Zeeland is verbonden. Dit blijkt met name uit het feit dat Jan Morks (1865 - 1926) dirigent is geweest van het MMK. Als componist is Morks onder andere bekend van het Zeeuws Volkslied en de Kleppermars. Anno 2000 is het MMK een harmonie die bestaat uit twee blokfluitgroepen, een samenspelgroep, een jeugd- en harmonieorkest. De vere niging heeft ongeveer 110 le den, waarvan de helft be staat uit jeugdleden. On danks haar 185 jaar is het MMK dus een jeugdige vere niging. Sinds 1984 staan alle onder delen van het korps onder de muzikale leiding van dirigent Jacq Laroes. Hij streeft er naar om met een combinatie van klassieke en hedendaag se muzikale werken een re pertoire op te bouwen dat voor de muzikanten (jong en oud) leuk en leerzaam is om te spelen en dat voor het pu bliek aangenaam is om naar te luisteren. De combinatie van klassiek en hedendaags komt ook terug in het programma van de 'Middelburg Proms'. Tij dens het concert brengt het MMK onder andere een aan tal klassiekers ten gehore, zoals Ouverture 1812, Land of Hope and Glory en na tuurlijk de Kleppermars van Jan Morks. Ook staat er een aantal hedendaagse num mers op het programma zo als In the Mood, Sophisticat ed Lady en Music. Naast het jeugdorkest en hel harmonieorkest van het MMK, geven ook het orkest Humoreske uit Middelburg en Bigband The Evergreens uit Kapelle acte de présence. Tijdens het concert wordt ook van het publiek een ac tieve bijdrage verwacht. De manier waarop blijft natuur lijk een verrassing. Het promenadeconcert 'Middelburg Pronts' op 7 ok tober begint om 20.00 uur; de kaartverkoop vindt plaats aan de entree van de Nieuwe Kerk. Kaarten kosten 10 gul den. Achter de kerk is een explositieruimte ingericht. MIDDELBURG - Zaterdag 7 oktober houdt MTV'69 haar jaarlijkse herfstwandeltocht over afstanden van 5, 10, 15 en 30 kilometer. Gestart kan worden tussen 08.,30 en 14.30 uur. Startbureau is De Zandkuil, Breeweg 94E in Middelburg. VLISSINGEN - In het ge meentehuis exposeert Ria Ruedisueii met het thema 'zinloos geweld'. De ope ning is vrijdag 6 oktober om 16.00 uur en wordt verricht door Jan Kloppenburg, va der van de in 1996 door zin loos geweld omgekomen zoon Joes. MIDDELBURG - Wijkvereni ging Zuid houdt zaterdag 7 oktober een bingo in het ont moetingscentrum in Dau- wendaele. Het begint om 20.00 uur tot 23.30 uur. Hoofdprijs is een verrassing. foto: harry de lange

Scheldebode | 2000 | | pagina 17