De Scheldebode varia Koökc u rs uYvoöF asielzoekers Digitale camera cadeau Perfect passende mondprothese KLANTEN SPRINT PHOTO IN DE WOLKEN Sprint Photo heeft als eerste in Nederland de nieuw ste digitale Fuji één-uur-service apparatuur, die alles mogelijk maakt op fotogebied. „De kwaliteit is onge kend" aldus Lout Serré, een van de eigenaren van de vooruitstrevende fotozaak. Om dit feit te vieren wor den in ieder van de zaken loten uitgegeven die 22 „profitkaarthouders" de kans geeft een ballonvaart te winnen. Maikel de Kok wordt ook uitgenodigd deze speciale actie bij te wonen. V' 1_ VLISSINGEN - Kennismaken met andere culinaire ge bruiken en culturen en ook nog eens heerlijke maaltij den voorgeschoteld krijgen! Dat zijn de 'ingrediënten' van de kookcursus van het asielzoekerscentrum in Vlissingen. Integreren Recept Aanmelden BIJ VERSCHOORE VLISSINGEN: TANDPROTHETISCH CENTRUM ZEELAND MIDDELBURG - Mensen die hun gebit tijdens het eten in hun mond laten rollen of klepperen. Een pro these die op een ongelegen moment uit de mond schiet, of die irritant niet goed 'zit'. Dat is ook niet no dig want wie een bezoek brengt aan het Tandprothe- tisch Centrum Zeeland in Middelburg wordt daar des kundig voorgelicht en geholpen. PAGINA 9 WOENSDAG 27 SEPTEMBER 2000 ■i HM Varen waar de wind je brengt Met z'n tienen in een mandje Maikel vertelt: Het ziet er bewolkt uit als ik 's ochtends mijn bed uitkom. „Het zit er vandaag niet in," denk ik nog. Als het bewolkt blijft, word ik om 14.00 uur ge beld door Lout Serré met de mededeling dat de ballonvaart die later die middag gepland staat, niet doorgaat. De tijd verstrijkt en ik ben nog niet gebeld. „Laat ik dan maar naar het sta tion gaan, waar de organisatie me verwacht." Bij het station splein staat de luxe VIP-bus al klaar. „U moet Maikel de Kok zijn?" FOTO: PIETER MOISON „Ik ben Lout Serré. Kom verder, ga zitten. Koffie?" Als ik rond kijk zie ik gespannen gezichten. „Ik heb er nu toch een beetje spijt van dat ik ben meegegaan. Ik ben een beetje bang", zegt een medewerkster van Sprint Photo die door haar werkgever is uitgenodigd. Op dat moment schijnen zonnestralen de bus in... „Misschien valt het toch wel mee", zegt ze. Door de luidsprekers van de bus klinkt het welkomstwoord van de trotse fotozaakhouder... „We gaan nog wat prijswin naars in Bergen op Zoom opha len, en dan gaat de reis naar Roosendaal, waar de vier lucht ballonnen in elkaar worden ge zet". Ondertussen kleurt de he mel prachtig blauw... Bij het boerenerf, aan de rand van Roosendaal, wordt het aardig druk als men ziet dat er lucht ballonnen worden opgebouwd. „Ik heb éénmaal eerder het voorrecht gehad om met een ballon mee te varen, en ik vind het prachtig", zegt Serré. Ballonvaartpet Dan hoor ik dat mijn naam om geroepen wordt. Ik steek mijn hand op. Hallo Maikel, jij vaart met die grijze ballon. De vrouw wijst naar een grote rieten mand met daarbij een stapel doek. Terwijl ik de ballonvaart pet opzet, loop ik naar de ande re met pet gekroonde ballon- vaarders. Ballonpiloot Piet zegt ons in hogere sferen te gaan brengen. „Ik heb daarbij wel jullie hulp nodig". Een aantal van ons krijgt de taak het gat aan de onderkant van de ballon open te houden zodat een grote ven tilator de immens grote zak vol- blaast. Het gevaarte groeit en groeit. „Wie van jullie heeft er lange mouwen aan?"Lange mouwen, denk ik, is dat nodig dan?. Als Piet de vier branders aanzet, begrijp ik wat hij bedoelt. Een intense hitte spuit de ballon in. Die wiebelt langzaam heen en weer. Heel rustig richt het ge vaarte zich op. De mand die aan een grote terreinwagen is vastgebonden, klapt ook ineens overeind. „Oké, nu snel instappen", roept de piloot. Als iedereen in de mand staat, spuwen de - V Eerst wordt de ballon gevuld met koude lucht. FOTO: MAIKEL DE KOK branders om de paar seconde grote vlammen in de luchtkoe pel. Nu voel ik de hitte nog be ter. De terreinwagen beweegt. Als een medewerker het touw losmaakt, voel ik dat we over de grond schuiven. Dan zie ik aan onze schaduw dat we los zijn. Varen De boerderij onder me wordt steeds kleiner. Roosendaal komt in zicht. „Welke richting vliegen we eigenlijk op?" „Va ren!", zegt de piloot lachend. „We varen". „Oh, ja... welke richting 'varen' we op?". „We gaan met een snelheid van on geveer 6 tot 8 kilometer per uur, richting noordoosten'. De hoogte schommelt sterk. Soms op 60 meter, soms 250 meter hoog. Het is prachtig. Af en toe hoor je de branders, voor de rest hele maal niets. Onder me stoppen autootjes. Mensen stappen uit en zwaaien. Koeien zetten het op een lopen als ze de reuzen op zich af zien komen. „We gaan langzamerhand eens een mooi veldje zoeken waar ik de ballon kan neerzetten", zegt Piet. „Nu al!!!", denk ik. Ik kijk op mijn horloge. Dat geeft aan dat we al ruim een uur in de lucht hangen. „Oké, nu even goed opletten. Bij het landen is het de bedoe ling dat je je goed vasthoudt, en iets gehurkt gaat staan". Het weiland dat Piet op het oog heeft als landingsplaats, komt snel dichterbij. We scheren over paaltjes met prikkeldraad. Een groepje paarden vlucht. Dan voel ik dat we de grond ra ken. We worden nog meege sleept, maar na een paar meter staan we stil. „Maak jij dat touw even los". Dat doe ik en spring uit de mand. „Nu even met een paar sterke mannen aan dat touw trekken!". We voeren de orders gehoor zaam uit. Het touw trekt een grote naad in de ballon... We zien het gevaarte als een plum pudding in elkaar zakken. Boer Mol Terwijl we de ballon in een gro te zak duwen, komt de eigenaar van het landgoed met een grote grijns naar ons toe. „Machtig mooi, machtig mooi," zegt de al jaren gepensioneerde boer Mol. „Zoiets heb ik mijn hele leven nog niet van dichtbij ge zien. Ik dacht al wat doet al dat volk op m'n land? Toen zag ik jullie komen, ik zeg tegen m'n vrouw 'ik eet eerst even af voordat ik ga kijken!'. „In welke Precies over Roosendaal heen. plaats zijn we eigenlijk ge land?" „Dit is Rucphen", zegt de boer trots. Terwijl de champagneflessen knallen, worden we bij elkaar geroepen. Graaf van Rucphen Een piloot van een andere bal lon vertelt in het kort de ge schiedenis van de ballonvaart. Hij zegt ook dat het traditie is dat je als ballonvaarder tot graaf wordt gedoopt van de plaats waar je je landing maakt. We staan allemaal op een rij, terwijl de piloten een voor een de hoofden van de ballon- vaarders overgieten met cham pagne. „Ik doop u tot Graaf van Rucphen". Na uitreiking van mijn officiële certificaat nemen we plaats in de bus. „Het was FOTO: SPRINT PHOTO prachtig hè?",zegt de mede werkster van de fotozaak. Ze heeft gelijk het was prachtig. Op het station bedank ik Lout Serré voor de onvergetelijke dag. Door de donkere straten loop ik naar huis. Ik lach: Mai kel de Kok, Graaf van Rucphen. Joke is vrijwilligster. Zij kent bijna alle bewoners van het asielzoekerscentrum. In over leg met de mensen van het kantoor benadert ze bewoners met de vraag of ze willen ko ken en stelt ze samen met hen de recepten samen. „Het doel van de cursus is dat asielzoekers integreren met de Nederlandse bevolking. De bewoners moeten zelf bood schappen halen om de maal tijd te bereiden. Ze leren hier door de weg in Vlissingen ken nen en maken kennis met de Nederlandse middenstand. Uiteraard is het voor ons Nederlanders ook interessant om in aanraking te komen met de buitenlandse keuken en in gesprek te gaan met de bewo ners." Omdat het asielzoekerscen trum veel bewoners heeft van verschillende nationaliteiten, zijn er ook zoveel verschillen de gerechten en gebruiken. Steeds twee bewoners bespre ken het recept, bereiden de maaltijd en geven extra uitleg. De gasten kijken toe en kun nen eventueel aantekeningen maken. Na de bereiding wordt geza menlijk gegeten aan een grote keurig gedekte tafel en is er tijd om gezellig te praten over bijvoorbeeld verschillende culturen. Voor de hele cursus, van vijf aaneengesloten avonden, be taalt u 35,- Als u dus net iets meer wilt dan gewoon gezellig een avondje uit eten, dan kunt u zich aanmelden bij Hotel Dix, Dokter Ottestraat 105/107 in Vlissingen, tel. 0118-444550. D. Brusse krijgt van Roeland wijkei (rechts) een digitale camera. VLISSINGEN - D. Brusse heeft bij Verschoore een dgitale camera gekregen. Hij had meegedaan aan de Mission impossible-2 actie die in samenwerking met Cine City op touw was gezet. Bezoekers van de film kregen een coupon waar mee ze de camera konden win nen. Brusse was de gelukkige. Tandtechnicus is C.Schippers en tandprotheticus K.Schippers werken samen in het centrum. Een paramedische instelling die met echt vakmanschap niet al leen de gebitsprothese repareert, maar deze ook aanmeet. Voor heen ging men voor zo'n ingreep naar de tandarts, maar de afge lopen jaren heeft zich dit tot een specialisme ontwikkelt. Repara ties en aanpassing van Uw gebit kan binnen een uur. Tandpro- thetisch Centrum Zeeland is ze ven dagen per week open en sinds kort kunnen mensen die bij CZ zorgverzekeraar verzekerd zijn er terecht voor een perfekte prothese. C. Schippers: "We ma ken hier kunstgebitten, mond- protheses, en deze kunnen ge maakt worden naar de wensen van de toekomstige dragers. Vroeger was dit inderdaad werk voor de tandarts en tegenwoor dig is het een aparte specialisatie. Nu gaat dat in samenwerking met de tandprotheticus en de tandarts. De medische kant, trekken van tanden, blijft voor behouden aan de tandarts, maar voor het aanmeten en vervangen van de prothese kan men hier te recht. Wij overleggen de kleur van de tanden, de grootte, de stand van het gebit. Soms komen er foto's aan te pas zodat we kun nen zien hoe het gebit ooit was; we nemen alle ruimte en tijd voor service op maat, een per soonlijke begeleiding." Tandpro- thetisch Centrum Zeeland is de eerste in Zeeland die conform de nieuwe richtlijnen van minister Borst werkt. Een kunstgebit met implantaat is een hulpmiddel voor de toe komst. Het is een bekend feit, niets is beter dan je "eigen" tan den. Een ander bekend feit is dat niet iedereen meer over die eigen tanden beschikt. Sommigen mis sen er een aantal en anderen zijn ze alle 32 kwijt. Een ontwikkeling die steeds meer toegepast wordt zijn de implantaten. Wanneer de mondprothese los blijft zitten, of nen heeft andere blijvende pro blemen met de prothese, kan mor implantaten gekozen wor den. Dan wordt men doorverwe zen naar tandarts-implantoloog L Koster: "Dan wordt een kunst wortel in de kaak aangebracht waar de prothese op vastge maakt wordt. Het gebit wordt /astgeklikt met een soort druk- cnopsysteem, of met magneten, 2n het zit dan veel steviger in de mond. De ingreep zelf is pijnloos 2n vindt plaats onder plaatselijke /erdoving. De napijn duurt een )aar dagen maar is met pijnsti- ers goed te verhelpen. Het is ook >raktisch dat men tijdens de be- ïandelingsperiode de eigen nondprothese kan blijven dra- jen. Een veelgestelde vraag is: Wat kost het?" Dat varieërtDe zorgverzekeraars vergoeden de behandeling, maar dat moet wel /an te voren aangevraagd wor den." Het licht in de lijn der ver wachting dat in de toekomst cunstgebit met implantaat teeds vaker toegepast gaat wor den. ['and-prothetisch centrum Zee and, Zusterplein 15, Middel burg, telefoon 0118 - 639875.

Scheldebode | 2000 | | pagina 9