Paling lokken met een netje ƒ175.- DE LAMMERENBURCHT in Middelburg SPAARH SELECT j)e UtmUclte pat, Utjint UI d&HMckoot KUNST- CULTUURROUTE IN MIDDELBURG 20 DANSLESSEN DE LAMMERENBURCHT KAPSALON VAN MUNSTER r Country Line Dance in vergulde Baars Expositie Fort Rammekens Galerie T is nu 7 dagen open vrouwen: hoe groot is investering in de liefde? VLISSINGEN - Op initiatief van de commissie Man- huistuinconcerten te Goes en de Koninklijke Har monie Ons Genoegen uit Vlissingen verzorgt het Centraal Militair Orkest van de Strijdkrachten van republiek Slowakije op zondag 3 september zowel in Goes als in Vlissingen een concert. TWeede keer Galaconcert concert Concertina en Zeeuwse Muzikanten Schotten in Schotse Huizen BINGO PRIJSKLAVERJASSEN DANSAVOND De Klaverjasclub kan nog enkele leden gebruiken Start vanaf 10 september 2000. Cursus beginners, beginners, 55+ en ouderen overdag Verder zilver, goud, topklasse, personeelsvereniging privéles Plaats: Vlissingen - Middelburg - Oost-Souburg Inschrijvingen: tel. 0118-638345 Peter den Braber uit Standdaarbuiten vist al heel wat jaren op paling. Maar dat niet alleen, hij vangt ook en doorgaans niet van die kleintjes. Zijn favoriete stek ligt langs de geul van de Tonnenkreek. Een metertje of twaalf water onder de boot en landpieren als aas op de haak. Geurspeur Veel vraag Geschiedenis Internationaal ZONDAG 3 september 13.00 - 17.00 uur: KUNST IN DE OPENLUCHT Deze advertentie werd mede mogelijk gemaakt door: Kind ontvoerd in opera Verhaal van alle tijden V r MIDDELBURG - Country Line Dance is noch steeds een groot succes en dat geldt zeker voor de Happy Trail Dancers in Mid delburg. Iedere maandag- en dinsdagavond wordt er onder leiding van een professionele danslerares op Countrymuziek gedanst. Daarbij speelt de leeftijd geen rol. Zowel mannen als vrouwen zijn lid van de vereniging. Door de activiteitencommissie wordt er heel wat op touw gezet zoals vrije dansavonden in een mooie versierde zaal, het bezoeken van Country Line Dance evenemen ten en er worden vrij regelmatig demonstraties gegeven. Maar! behalve dat het dansen natuurlijk belangrijk is, komen er ook veel mensen omdat het gewoon een heel gezellig en so ciale bijeenkomst is. Vanaf 5 september start een nieuwe be- ginnersgroep. Vanaf 20.00 uur tot 22.30 bent u welkom in de Vergulde Baars te Middelburg. Inlichtingen bij Huib en Laura Geldof telefoon 582884. RITTHEM - Zondag 3 septem ber om 14.00 uur wordt in Fort Rammekens, aan de Ramme- kensweg, de tentoonstelling "Odysseus, mens en mythe' geo pend. Er zijn optredens op 3 septem ber en 1 oktober. De eerste dag draagt Joop Keesmaat verhalen voor, op 1 oktober komt verha- lenvertelster van het Droom theater uit Rotterdam met een liasvoordracht voor de kinde ren. Beide voorstellingen begin nen om 14.15 uur. MIDDELBURG - Galerie T is tot en met 25 september zeven da gen per week van 10.00 tot 22.00 uur open. Overdag krijgen be zoekers een kopje thee, 's avonds een glaasje wijn. Zondag 3 september tijdens de kunst- en cultuurroute zijn tus sen 13.00 en 17.00 uur de expo serende kunstenaars aanwezig. Om 15.00 uur wordt een lezing verzorgd door Jan Montijn, aan sluitend signeert hij zijn boe ken. MIDDELBURG - Artemis start op 12 oktober (19.20- 21.30 uur) een cursus voor vrouwen die zoveel in hun relatie inves teren dat 'houden van' pijn doet. Als basis dient het bekende boek van Robin Norwood, Als hij maar gelukkig is. Bedoeld voor vrouwen die zich met de volgende uitspraken kunnen identificeren; - Wanneer je zijn siechte humeur, zijn onver schilligheid en denigrerende opmerkingen maar door de vingers ziet en dit toeschrijft aan zijn ongelukkige jeugd en dan hoopt dat als je maar ge noeg van hem houdt, hij wel voor jou zou willen verande ren, dan heb je te veel lief. -Dat je de neiging hebt jezelf steeds meer op te offeren en weg te cijferen, allemaal in de hoop dat hij dan maar gelukkig zal zijn, dan heb je te veel lief. -Als je relatie je emotionele welzijn en misschien zelfs wel je fysieke gezondheid en vei ligheid in gevaar brengt, dan heb je zeker te veel lief. De cursus behandelt 10 keer, elke avond, een ander thema zoals je socialisatie, je scha duw en eigen rol in relatie en tevens de stappen uit het boek van Robin Norwood. De groep is bedoeld om je be wust te worden van jouw rol in je relatie. De cursus wordt ge geven door Miranda van der Poel, sociaal pedagogisch werkster en tevens ervarings deskundige op het gebied van vrouwen die teveel liefhebben. Vraag de folder of geef je op: Artemis, Koudekerkseweg 133, Middelburg. Telefoon: 0118- ^686970. "1 WOENSDAG 30 AUGUSTUS 2000 Concert in Goes en Vlissingen De Commissie Manhuistuinconcer- ten onderhoudt in Goes al meer dan 28 jaar een traditie door op zondag ochtend concerten te verzorgen in de Manhuistuin in Goes. Gedurende de maanden mei tot en september zorgt de commissie voor een podium voor amateurorkesten in de provincie Zeeland. Veel harmo- niën, fanfares en brassbands uit ge heel Zeeland melden zich aan om gratis hun medewerking te verlenen aan deze unieke concerten. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar één van de twee keiken bij de Markt in Goes. De concerten op zondagmor gen zijn erg in trek bij verenigingen, het aantal aanmeldingen overtreft al tijd de mogelijkheden. De Koninklijke Harmonie Ons Ge noegen viert in 2000 haar 110-jarig ju bileum. De meer dan 150 leden tel lende vereniging bestaat uit een har monieorkest, de Deltaband (een show - en drumfanfare), een Leerlin genorkest en twee looporkesten. Dit jaar is voor de tweede maal het Zo- merorkest Nederland geadopteerd, dat met veel succes en veel publieke belangstelling haar galaconcert in Vlissingen heeft gehouden. In het ka der van het 110-jarig bestaan zocht het bestuur van de vereniging een ex tra uitdaging. De commissie Manhuistuinconcer- ten èn Ons Genoegen staan er om be kend dat zij uitstekend kunnen orga niseren, een reden voor de Stichting Taptoe Nijkerk met hen overeen te komen dat de Slowaken in Zeeland Het centraal militair orkest van de strijdkrachten van republiek Slowakije treedt in Goes en Vlissingen op. twee concerten geven. Het orkest is op zaterdag 2 september te gast in Nijkerk, waar de traditionele taptoe (iedere eerste zaterdag in de maand september) wordt gehouden en waar aan altijd gerenommeerde professio nele militaire orkesten deelnemen. Op zondag 3 september blijft het or kest nog in Nederland. Het concert in Goes vindt plaats in de Manhuistuin en begint om 12.00 uur. Normaliter eindigen de concerten exact om 13.00 uur, maar nu, in ver band met de speciale gasten, wordt tweemaal drie kwartier gespeeld met een korte pauze. Het optreden in Goes is gratis toegankelijk. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar één van de kerken bij de Markt in Goes. Het galaconcert van het orkest begint om 20.00 uur in de Grote of Sint-Ja- cobskerk in Vlissingen. Het orkest ver zorgt hier een (licht) klassiek concert, waarin de veelzijdigheid van muzi kanten en orkest volledig tot uitdruk king kunnen komen. Inclusief een pauze duurt dit concert tot 22.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 10 gulden per persoon. Bij beide concerten treedt een dansgroepje van maximaal 4 personen op tijdens de traditionele volksmuziek uit Slowakije die het or kest ook ten gehore brengt. Beide organisaties zijn er trots op dat zij in de gelegenheid zijn (mede door bemiddeling van M. Vuijk uit Kloetin- ge) dit orkest naar Zeeland te halen. Gehoopt wordt op een zodanige goe de organisatie en reacties van het pu bliek, dat ook de komende jaren in Zeeland concerten kunnen worden gehouden van professionele militaire blaasorkesten uit het buitenland. De concerten worden mede mogelijk ge maakt door financiële bijdragen van VLISSINGEN - Zondag 3 september verzorgen De Zeeuwse Muzikanten (orkest van de stichting Arduin) en de Zeeuwse accrodeonvereniging Concertina een concert aan het Dijktheater vanaf 14.00 uur^ Het pubnliek kan er gratis van genieten. VEERE - In museum De Schotse Huizen aan de Kaai 25-27 is tot en met 30 september een tentoonstel ling te zien met werkstukken van Schotse kunstenaars. De openingstijden: maandag tot en met zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur, zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Zuidbeekseweg 4 - Vlissingen - Tel. 470692 vrijdag 1,8,15, Gratis entree 22, 29 september Aanvang 19.45 uur woensdag 13 september - ««mit Aanvang 20.00 uur entree ƒ3,50 zaterdag 30 september m.m.v. Eddy's Combo Aanvang 20.30 uur entree 7,50 Inlichtingen: de heer Van Munster 0118-460486 Zalenverhuur van 30 tot 200 personen. Hij heeft er echter nog een trucje bij: een werpnetje, in vaktermen feedernetje genoemd. Het wordt onderaan een hoekafhouder be vestigd en dient als werpgewicht en lokker voor vooral grote palin gen. Dat het werkt blijkt uit de fik se aantallen die elke vistrip in zijn boot belanden. Het idee is simpel, je moet er ech ter maar op zien te komen. In het netje wordt bijvoorbeeld visafval gedaan, in elk geval iets dat voor roofvis lekker ruikt en uitnodigt om er eens van dichtbij een kijkje naar te gaan nemen. Den Braber legt twee hengels met van die zakjes overboord. Het geurspoor trekt paling aan en soms, zoals twee weken geleden, een meerval van 35 centimeter. Hieruit blijkt dat het water er in elk geval in prima conditie is. „Er is veel vraag naar die netjes", horen we bij Louis Jacobs in Es sen. „Vooral binnenwatervissers maken er gebruik van, ofschoon er nog maar weinig hengelaars van deze vismogelijkheid op de hoogte zijn. De ene hengelaar maakt de ande re er op attent, zo werkt dat." de gemeente Goes, de Rabobank Goes en de Stichting Moerman Pro motie Vlissingen. De geschiedenis van de militaire ka pellen uit Bratislava gaat terug tot de eerste helft van de 19e eeuw, toen alle regimenten hun eigen muziekkorps hadden. Dit betekende, dat de diverse kapellen wedijverden om de beste te zijn. De meest bekende onder hun muzikale leiders was Franz Lehar sr. Een belangrijke mijlpaal voor moder ne blaasorkesten en in het bijzonder voor de organisatie in Bratislava, was het jaar 1953. De muziekkorpsen van twee regimenten werden samenge voegd om de 45 man sterke Bratislava Gamizoens Kapel te vormen. Toen in 1997 opnieuw werd gereorga niseerd, had dit orkest aanzienlijke vorderingen gemaakt op weg naar muzikale perfectie. De goede naam werd zowel bekend via uitstekende opnames voor radio en televisie als door de vele promenadeconcerten. In 1990 werd de Bratislava Gami zoens Kapel onderdeel van het Gar debataljon en de Presidentiële Garde. De huidige missie is op te treden bij belangrijke evenementen binnen en buiten Slowakije. De 52 leden van de kapel zijn afgestudeerden van conser vatoria en muziekacademies. Het centraal Orkest is thans gelegerd te Bratislava met sinds 1980 als com mandant en chef-dirigent luitenant kolonel Dusan Marecek. Geboren in 1945 begon hij zijn carrière als militair muzikant in Pribam (nu gelegen in de Tsjechische republiek) in 1964, toen hij afstudeerde aan de militaire mu ziekschool in Roudnice nad Labem. Vanaf 1965 speelde hij in het gami- zoensorkest van Trencin, waar hij o.a. een uitstekende solist bleek te zijn. Het Centraal Orkest van de Strijd krachten van de Republiek Slowakije nam in 1999 deel aan het Internatio naal Militair Muziek Festival in Saumur (Frankrijk), waar het een aan tal succesvolle optredens verzorgde. Eerder werd deelgenomen aan ande re internationale festivals in Frankrijk (Nice en Duinkerken), Duitsland (01- denborg en Karlsruhe), Polen (Kra- kau), Hongarije (Debrecen) en Oos tenrijk (Baden). Kortgeleden maakte de kapel nog een zowel technisch als muzikaal uitstekende cd met Slo waakse volksmuziek van de compo nist Karei Padivy. Het orkest staat be kend om haar veelzijdigheid en haar uitstekende vertolkingen van de volksmuziek uit Slowakije. Iedere eerste zondag van de maand met telkens een ander thema omgeving Spijkerbrug/Kinderdijk in samenwerking met de Stichting Behoud Hoogaars en Watersportvereniging "De Ame" Kunstenaars beschilderen de grootzeilen van Zeeuwse hoogaarzen rondvaarten met een hoogaars Muziek van het shantykoor "Het Scheepstuig" en Portugese en Zuid-Amerikaanse muziek van de groep Mó Speciale activiteit-en voor kinderen fit» ACTIVITEITEN VAN DE DEELNEMERS AAN DE KUNST- CULTUURROUTE 1 TURFKAAI 33. Antiquariaat "De Boekenbeurs". Expositie schepen op oude kaarten en prenten. 2 TURFKAAI 27. Galene'T". hedendaagse en toegepaste kunst. Nini Huigen: schilderijen, Loek den Hollander beeld houwwerk, Jan Montijn: etsen en Gerard Engels: bronzen. 3 HERENSTRAAT 24. Galerie "JÉ". Eva Janka zijdeschilderij en kunst op kleding expositie eigen werk. Sieraden, ke ramiek en interieurobjec-ten van Nederlandse en internatio nale kunste-naars. 4 (vervallen) 5 ZUSTERSTRAAT 7. De Kabinetten van de Vleeshalhe dendaagse kunst. Geert Mul. 6 ZUSTERSTRAAT 6. "Aardewerk". Pottenbakkerij en kera- miekwinkel. (gesloten t/m 29/9) 7 VLISSINGSESTRAAT 14. "Galerie Veurink". 8 KOUSTEENSEDIJK 16. Galerie "De Vier Gemeten". Zeeuw se kunst 1900 -1960 Familie Goth. 9 GOESE KORENMARKT 7. Antiek Speelgoed Museum "Lientje" 10BELLINKSTRAAT 34 (hoek Bierkaai). "Icarus" Galerie voor krities-klassieke kunst. 11 KUIPERSPOORT 22. Kunstuitleen Middelburg 12KELDER HOEKPAND MOLSTRAATDAM. Atelier "Kleinoot". Jikke Postuma, keramiek. Waterschalen en gedichten van Lily van der Heijden. 13DAMPLEIN. Graanbeurs:"Podio del Mondo per l'arte" 14DAMPLEIN 17. Lunch- en Tearoom "De Gouden Bock". Expositie van schilderijen. 15DAMPLEIN 15. "Anton Quakkelaar". juwe-lier-antiquair. 16 DAMPLEIN 5. "Le Collectionneur". antiquair 17ABDIJPLEIN. Historama 18 KOORKERKSTRAAT 1. "Desafinado" jazzeetcafé. Perma nente expositie van jazzfoto's van Jelle Bintsma. 19 MARKT 51. DE DRVKKERY. Winkel in woord, beeld en ge luid. Speciaal programma i.v.m. "Waterkunstproject": op treden jongens Goese Koor-school, expositie en demon- straties Stichting Behoud Hoogaars, Shantykoor "Het Scheepstuig. Kunsthandel De Directiekamer, (ingang De Drvkkery) Zeeuwse figuratieve schilderkunst. Piet Rijken t.g.v. ver schijnen monografie "Piet Rijken/fijnschilder, tentoonstel ling van recente schilderijen. 20 MARKT. Stadhuis. Doorlopende rondleiding. 21 MARKT. De Vleeshal, hedendaagse kunst Geert Mul: "Ge nerating live". 22 HERENGRACHT 40. Atelier Margot de Herder. Expositie eigen werk. 23 KORTE NOORDSTRAAT 37. Cees en Anne Mulderedel smeden 24 LANGE NOORDSTRAAT 67. Presentatieruimte CAESUUR maximedia. 25 SPANJAARDSTRAAT 19. Galerie 't Haentje te Paart. Jackie Bongers: keramiek en fotografie. 26SCHUITVLOTSTRAAT 24b. Atelier Gerdie Zwaan kerami sche beelden 27BREESTRAAT 6. Ruden Riemens Fotografie. 28 BRAKSTRAAT 5. Atelier Juul Kortekaas. 29 ROTTERDAMSE KAA113. "Lucie Kolf» Kruisinga". Raamexpositie. 30 KINDERDIJK- 84. Restaurant De Kameel. Speciale snacks n.a.v. "Waterkunstproject". 31LONDENSE KAA110. "Lucy de Graaf", kunstenaar/ illustrator. BUITEN DE WANDELROUTE: 32 POTTENBAKKERSSINGEL 2. Restaurant La Place Koffie met actiegebak voor I5.00. 33ACHTER DE HOUTTUINEN 39. Rondvaart Middelburg 't ZANDDORP 68 (nabij ingang camping Middelburg op on geveer 15 min. loopafstand van punt 33). Galerie "In De pot'. Vaste collectie sieraden van Willem Pastoor. Foxtrot-quickstep, Engelse wals, wals, iive, rumba, cna-cha-cna, tango en kruispolka. Dat zijn de 8 dansen, waarvan u gem. 5 a 6 figuren per dans zult leren. Dat lijkt veel, maar omdat een les een hele avond duurt (20.00-22.00 uur dansles, 22.00-23.30 uur oefenen) zult u ook vinden dat u na onze beginnerscursus al lekker kunt dansen. De danslessen worden gegeven op donderdagavond in Zuidbeekseweg te Vlissingen. Inlichtingen en inschrijvingen: Aanvang donderdag 21 september Gerbrandystraat 148 - Vlissingen - Tel. 0118-460486 MIDDELBURG - ln Middel burg wordt einde deze maand de opera Curlew River (Wul pen-rivier) van Benjamin Brit ten uitgevoerd. De opera wordt gespeeld op het plein van de in het hart van deze stad gelegen Abdij. De eeu wenoude gevels, de monu mentale platanen en de won derlijk, verstilde sfeer op dit plein maken het tot één van de mooiste van ons land. Het is van begin jaren tachtig geleden dat de opera Curlew River in Nederland werd opge voerd. De opera verhaalt over de wanhopige zoektocht van een moeder naar haar ontvoer de kind; een thema dat de laat ste tijd niet uit het nieuws is geweest. De componist Benjamin Brit ten reisde in 1956 naar Japan en zag daar het uit de middel eeuwen stammende Noh-spel 'Sumidagawa'. Hij was diep onder de indruk van het een voudige, ontroerende verhaal en de sobere, gestyleerde speelstijl, de prachtige kos tuums en de vreemde muziek. De herinneringen aan het stuk lieten hem de jaren daarna niet los. De vondst om het voor ons Westerlingen moeilijk toe gankelijke Noh-spel te verbin den met het Westers, liturgisch drama leidde in 1963 tot de première van zijn opera Cur lew River; een wonderlijke symbiose tussen Oost en West. Het verhaal is van alle tijden. Een groep monniken komt op en maakt zich klaar om een mysteriespel op te voeren: De Madwoman, een vrouw verdwaasd van verdriet, is op zoek naar haar zoontje. Ze komt bij een rivier en wil naar de overkant om daar verder te zoeken. De Veerman laat haar slechts toe op voorwaarde dat de Waanzinnige Vrouw hem en de meereizende pelgrims ver maakt met haar vreemde ge zang. Tijdens de overtocht ver telt de Veerman over een jon gen die öp de andere oever be graven ligt. Het blijkt het kind van de vrouw te zijn. Eenmaal aan wal gaan de bootreizigers de vrouw voor in gebed bij het graf. Dan verschijnt de beelte nis van haar zoon. De Abt sluit het spel af en duidt het verhaal. Onder het zingen van een gregoriaanse hymne verlaten de monniken het speelvlak. Regisseur Jeroen Lopes Card- ozo benadrukt in de Middel burgse uit-voering van Curlew River de uitgangspunten van het Japanse Noh-theater. Hij plaatst de opera in de open lucht, in het natuurlijke decor van een Abdij. De cast bestaat geheel uit mannelijke zangers en musici die voortdurend op scène zijn. Het spel is gecon centreerd en toegewijd, zon der dat het vastgelegde bewe- gingstramien van het Noh-spel is gecopieerd. De kostuums van de ontwerp ster Emi Wada uit Tokyo zijn een directe verwijzing naar de weelderige kledingtradities van het Noh-theater. Ze liet zich zowel inspireren door de Japanse kimono als door de witte pijen van de Norbertijner monniken die ooit de Abdij van Middelburg bewoonden. De waanhoop en het leed van de moeder die haar kind ver mist staat centraal in de regie. Aan de cast voegde Cardozo een groep bewegers toe die de gemoedstoestand van de Mad woman uitbeelden. In hun choreografie leggen zij tevens een verbinding tussen de Mad woman en de wulp (curlew). De roep van deze vogel als haar nest wordt bedreigd, ge bruikte Britten als leitmotiv voor de zang van de Madwo man. Curlew River is de openings voorstelling van Zeeland Na zomer Festivals 2000. De opera gaat op donderdag 31 augustus in première en wordt in de pe riode van 29 augustus t/m 10 september acht maal in Mid delburg voor publiek gespeeld. Curlew River haakt in op de herdenking van 400 jaar rela ties tussen Nederland en Japan en Middelburg en Nagasaki in het bijzonder. Publieksinformatie en kaart verkoop: 0118 - 659 659. J

Scheldebode | 2000 | | pagina 13