DetTScheldebode uit Gezonken schepen en aanvaringen gttes ^Zeei/tnA os «4 DANSLESSEN Koopdag in de Groeneweg DE LAMMERENBURCHT Donderdag 24 augustus 20.00 uur gratis open Salsa- en Merengules, tevens cursusinschrijving. 2>e HtmUclxe paf, Utjiht iil düHMckoot r Activiteiten centrum is sinds maandag open Nieuws MIDDELBURGER SCHREEF ZES MARITIEME BOEKEN MIDDELBURG - In een provincie die globaal voor éénder de uit water bestaat, ontkom je niet aan de zee. Als zoon van een loods kreeg Cor Heijkoop de scheepvaartverhalen met de paplepel ingegeven. Hij wist zoveel verhalen, dat hij er wel een boek mee kon vullen. In de afgelopen zeventien jaar heeft de Middelburger zes maritieme boeken geschre ven. Nostalgisch en leuk, maar soms ook luguber. Op zaterdag 19 augustus van 14.00 - 16.00 uur zal het wijkcentrum "De Zwaan" de cursussen van het nieuwe seizoen presenteren. U kunt ook kennismaken met de docenten, en zien wat de cursussen precies inhouden. De jeugd kan door onze vrijwilligers geschminkt worden. 's Avonds is er een gezellige dansavond m.m.v. Double-Face Entree ƒ5,- zaal open 20.00 uur Wijkcentrum "De Zwaan" Kromwegesingel 1 - Oost-Souburg BINGO DANSEN De Klaverjasdub kan nog enkele leden gebruiken I Inlichtingen: I de heer Van Munster ZEELAND HEEFT EEN VAN DE MOOISTE DUIKGEBIEDEN VAN EUROPA Wat is er 's zomers voor de thuisblijvers in Zeeland eigen lijk te doen? Met deze vraag ging Maikel de Kok naar het V.V.V. kantoor. De folder die hij als eerste te zien kreeg was er een over "Duiken in Zeeland". Kilo's lood Zeemeermin Kameraadschap Cursusinfo: Lespakket: Kosten: Lesavond: 1e Les: Tijd: Salsa, Merengue, Son Montuno en Bachata Minimaal 15 lessen voor slechts f40,- Elke donderdag 31 Augustus 2000 Beginners 19.30 uur Start vanaf 10 september 2000. Cursus beginners beginners, 55+ en ouderen overdag Verder zilver, goud, topklasse, personeelsvereniging privéles Plaats: Vlissingen - Middelburg - Oost-Souburg Inschrijvingen: tel. 0118-638345 ~l WOENSDAG 16 AUGUSTUS 2000 VUSSINGEN - Het Activiteiten centrum Vlissingen (Willem Roelofszlaan 2) is maandag met het programma gestart. Er staat ook een aantal cursussen op het programma. Een overzicht: schilderen op maandag voor beginners en donderdag voor gevorderden. Spelen met chemie: een cursus voor vrouwen die zich willen oriënteren op de arbeidsmarkt. Er is een spellenmiddag met kaarten, darten, tafeltennis, schaken, dammen en biljarten. Er kan eventueel een onderlinge competitie gehouden worden. Er zijn computerlessen voor be ginners: kaligraferen voor be ginners en gevorderden: EHBO op vrijdagmiddag of dinsdag morgen: koffiecontact is een ontmoetingspunt in de ochten duren (behalve op woensdag). De meeste cursussen kosten f 1,75 per keer en dat is ook nog eens inclusief koffie. Info via te lefoon 411273. VUSSINGEN - Aldegonde zorgt elke eerste vrijdag van de maand voor praat-en dansavonden voor alleenstaande 25-plussers. Aanvang 20.30 uur. Toegang gratis, het adres: Westerzicht 386. BIGGEKERKE - Zaterdag 19 au gustus houdt het solexcomitë een race met als inzet de Wal- cheren-cup. Er zijn twee manches (16.00 en 16.45 uur) met een finale om 17.30 uur. Gereden wordt in het dorpscentrum. Er is bovendien een show van oldtimer-motoren en er is een wedstrijd ringrijden. VUSSINGEN - Zaterdag 19 au gustus wordt een kinderrom melmarkt gehouden in winkel centrum Papegaaienburg. Vanaf 20.00 uur is er een theatercafé. VEERE - Donderdag 17 augus tus wordt het carillon van de stadhuistoren bespeeld door Henk Verhoef van 15.00 tot 16.00 uur. MIDDELBURG - In jaz- en bluescafë Desafinado (onder de Lange Jan) wordt 23 augustus een jazzconcert verzorgd door Luluk. Aanvang 21.00 uur. MIDDELBURG - Het program ma van het Lange jan project van 17 augustus: 11.00 uur zijn de kerken open. In de Wandel- kerk en de Synagoge is werk te zien van Appie Drielsma. Om 13.00 uur is er een middaggebed in de Koorkerk, om 13.30 uur wandeling Middelburgs kerken pad, vertrek bij de VW en om 15.00 uur is er een mini-concert in de Koorkerk. MIDDELBURG - Woensdag 6 september starten Ria Geerse en Corrie Kooke met de cursus 'De Ontembare Vrouw', naar het ge lijknamige boek van Clarissa Pinkola Estes, therapeute en vertelster. De cursus is bestemd voor vrouwen die een keuze ma ken voor kwaliteit van leven. Er zijn tien avonden die om 19.30 uur beginnen. Info via telefoon 636523 of 634933. MIDDELBURG - Het program ma van discotheek The Night- train: 18 augustus The legend of Ophrodite, the erotic trance mellow clubparty. Zaterdag 19 augustus Saterday Night 100% House. VUSSINGEN - Galerie El de Seo aan het Bellamypark presen teert van 27 augustus tot en met 10 oktober sieraden en glas kunst. De opening is 27 augus tus om 16.00 uur. VLISSINGEN - Zaterdag 19 au gustus houdt de Algemene Danssport Vereniging Zeeland een dansavond in het Arsenaal vanaf 20.30 uur. De muziek is van The Riverside Trio. Entree 10 gulden, leden gratis. VUSSINGEN - In Grand Hotel Arion exposeert tot 30 septem ber de maritiem schilder Jan de Queiery. Tevens is er een mari tieme dag op 27 augustus van 10.00 tot 18.00 uur op de boule vard Bankert. Er kan met hoog aars gevaren worden, er zijn ma ritieme stands, er is muziek en de recordpoging 'bootvouwen' staat op het programma.. Door Ellen De Vriend-de Jong uit te pluizen. Cor Heijkoop werd in Vlissingen ge boren als zoon van een rivierloods. Dagelijks hoorde hij de scheepsver- halen en proefde daardoor een beetje van andere culturen. ,,AI op jonge leeftijd was ik geïnte resseerd in alles wat er op de Wes- terschelde gebeurde. Ik kon uren langs het water zwerven," vertelt Heijkoop. „Natuurlijk was er in Vlissingen veel op maritiem gebied aanwezig zoals de scheepswerf De Schelde, de visserij, het loodswe zen, het bergingsbedrijf Van den Akker, de Koninklijke Marine en de P.S.D." Zelf is hij niet gaan varen, maar koos voor een baan bij de Zeeuwse Bibliotheek. De belangstelling voor de zee bleef toen hij ouder werd. Heijkoop had al sinds de jaren zestig kranten knipsels verzameld over alles wat er op de rivier gebeurde. Hoewel deze verzameling hem boeide, wilde hij er iets mee doen. Omdat er weinig maritieme boeken te koop waren, begon hij zelf maar aan het moeiza me karwei om een boek te schrij ven. Hij zocht zijn weg in de vele ar chieven in het binnen- en buiten land. En 'pikte', tijdens een vakan tie in Duitsland of Engeland, altijd een paar vakantiedagen in om wat „Ieder boek werk ik uit volgens een door mij bepaald concept. Maar ge zonken schepen en aanvaringen spreken de mensen het meest aan. Ik heb zelf heel veel foto's gemaakt en kan ook een beroep doen op col lecties van anderen. Vanzelfspre kend moeten de diverse archief bronnen overeenkomen, voor een gevonden gebeurtenis een feit is. En dat is vaak veel werk." beaamt He ijkoop. In 1983 werd zijn eerste en bekendste boek gepubli-seerd. In 'De Westerschelde bij storm en mist' schrijft Heijkoop over de scheepsrampen in het Westerschel- degebied tussen 1860 en 1982. De auteur vertelt graag en veel over zijn hobby en weet zonder moeite een aantal bijzondere verhalen op te lepelen. „Ik weet nog dat de Wes terschelde in de strenge winter van 1962-1963 vol met ijsschotsen lag. Tijdens een middag op school kwa men er ineens vreselijk donkere wolken opzetten. Achteraf bleken dit zwarte rookwolken te zijn, ver oorzaakt door een aanvaring tussen twee tankers in het Nauw van Bath." Ook op de Britse H.M.S.Valentine komt Heijkoop tijdens het gesprek steeds terug. Over de onfortuinlijke Cor Heijkoop schreef zes maritieme boeken. torpedobootjager, die in mei 1940 tijdens een luchtaanval bij Terneu- zen verloren ging, heeft hij zelfs een boekje geschreven. Omdat hij het vermoeden had, dat er in die turbu lente meidagen wel eens vergissin gen voorkwamen, noteerde hij zorgvuldig de legernummers die op de 31 overlijdensakten stonden ver meld. Zo vond hij de Schot Murdo MacLeoad en kon de man, luguber genoeg, zijn eigen overlijdensakte overhandigen. De Middelburger wordt, volgens eigen zeggen, regelmatig te hulp ge roepen als er vondsten op de Wes terschelde worden gedaan. Zijn maritieme kennis heeft al meerdere keren licht op een zaak kunnen werpen. Zo stond op oude zeekaarten al jarenlang de scheeps naam Allandsdale vermeld, hoewel niemand iets van dit schip af wist. Heijkoop kwam er na lang speuren achter dat dit de Alan A. Dale moest zijn. De in december 1944 bij Bors- sele getorpedeerde vrachtvaarder, die daarna in brand vloog. Onlangs verscheen Heijkoops boek D'n Wasschappelsen Engel, over twee eeuwen scheepsstrandingen om en nabij Westkapelle. Tijdens de voorbereidingen voor zijn eerste boek, had hij al gesprekken gevoerd FOTO: HARRY DE LANGE met een aantal hoogbejaarde West- kapelaars. Zij konden schitterend vertellen over de oorlog, de scheepsstrandin gen, het jutten en het harde leven als dijkwerker. Cor Heijkoop is voorlopig nog niet uitgeschreven want ieder boek werpt weer nieuwe vragen op. En er zijn nog voldoende interessante on derzoeken te doen. Mijn nieuwsgie righeid naar 'het ware verhaal' drijft mij ertoe alles grondig uit te spitten. Voorlopig is hij bezig met het uit zoeken van de Duitse een- en twee mansonderzeeboten van het type Biber. KOUDEKERKE - Op 19 augustus houdt de stichting Zeeuwse Boe- renkoopdagen in de Groeneweg een koopdag. Er worden meer dan driehonderd agrarische werk- en voertuigen, handgereedschap en levende have te koop aangeboden. Daar zijn traktoren bij, aardappel rooiers, wentelploegen en kipwa gens. Verder kapmessen, graan- schoppen en crwtenpik, een waske tel en een bascule. De kijkdag is 18 augustus van 13.30 tot 21.00 uur en 19 augustus van 09.00 tot 11.00 uur. De verkoop begint om 11.00 uur. Zuidbeekseweg 4 - Vlissingen - Tel. 470692 vrijdag 25 augustus Gratis entree Aanvang 19.45 uur zaterdag 26 augustus m.m.v. Riverside Trio Aanvang 20.30 uur entree 7,50 0118-460486 Zalenverhuur van 30 tot 200 personen. L andere wereld in zeeland' Maikel vertelt: „Is Zeeland dan een mooie provincie om te duiken", vroeg ik aan Tonnie de Groot, eige naresse van het met vijf gouden PADI sterren onderscheiden Duik centrum Goes. „Dat is eigenlijk niet te beschrijven", zei ze. „Ga dat zelf maar eens bekijken!' Een paar da gen later zat ik samen met instructeur Sylves ter, dive-master Harold en de onmisbare mate riaalman Marcel voor mijn eerste duik in een busje richting Veerse Sylvester en Harold zijn er klaar voor!!! Meer. Het is bewolkt... Het water ziet er donker en koud uit...Een aantal cursisten uit verschillende delen van het land staat aan de wa terkant op ons te wachten. Ze doen examen voor het brevet open water. Na een weekje cursus lijken het al volwaardige duikers. Ze kleden zich om, pakken hun duikspullen en voeren zonder enig probleem hun examenopdrachten uit... „Zo, nu jij", zegt Sylvester dan. Het water lijkt ineens nog kouder. „We gaan een mooie tour maken". Goed gecoacht door mijn instruc teur word ik in een duikerspak ge propt. Met kilo's lood rond mijn middel en een wel erg zware zuur- stoffles op mijn rug, strompel ik naar de waterkant. Ik moffel in het water mijn zwemvliezen aan, zet mijn masker op en leg het lot in handen van mijn 'buddy' zoals een duikpartner in vaktermen genoemd wordt... Sylvester blijkt een zeer kundig instructeur die me na enige uiüeg al snel op de goede koers heeft. Het water lijkt minder koud... Ik zie zonnestralen door het wateropper vlak breken...Krabbetjes vluchten, visjes komen nieuwsgierig kijken naar de twee vreemde wezens met een rare bril op. Plotseling zie ik vanaf rechts een soort zeemeermin op me afkomen. Lange, wapperen de blonde haren golven H^een en weer in het heldere water van het Veerse Meer. Ze zwaait even en is dan weer weg... Pas als ik haar in een stofwolk zie wegschieten besef ik dat het Patricia is, een van de an dere instructeurs die inmiddels ook is gekomen. Zij zijn alweer met een volgende groep examen-kandida ten onderweg. We zwemmen ver der en komen bij een wrak. Het is een kleine catamaran. Krabben kruipen de gaten van het zwaar be schadigde bootje als ze ons aan zien komen. Ik kijk mijn ogen uit. On danks dat mijn instructeur zegt dat er in de Oos- terschelde veel meer te zien is, vermaak ik me prima op de voor Zeeuwse begrippen kale bodem van het Veerse Meer. Op deze ma nier had ik Zeeland nog nooit beke ken... Tonnie de Groot had ge lijk: het met water bedekte deel van Zeeland is zeker zo indrukwekkend als het droge gebied. Opvallend is ook de kameraad- Sylvester en Maikel vlak voor hun duik. schap die onder de duikers leeft. „Vergeet niet dat in noodsituaties je leven niet alleen in jouw handen ligt, maar ook in die van je buddy", zegt Harold. „Kijk, als je aan het tennissen bent en je valt, dan plak je een pleister en ga je weer verder. Als je op twintig meter diepte zwemt, en er gaat wat mis dan heb je elkaar nodig. Je kunt niet zomaar naar boven. Zin om Zeeland eens van een ande re kant te bekijken? Dan is het zeker de moeite waard om bij D.C.G. eens naar het cursusaanbod te informe ren. Telefoon 0113-251951. Heeft u ook een Zeeuwse recreatie-tip? Neem dan contact op met: Maikel de kok Het Nieuwsblad Vrijlandstraat 33d, Postbus 7011, 4330 GA Middelburg telefoon: 0118-652700 telefax: 0118-652701 Wegens enorm succes nieuwe SALSA danscursussen in vergroot buurthuis ALDEGONDE onder leiding van ervaren Salsadocenten. In september starten in onze geheel vernieuwde en uitgebreide buurthuis Aldegonde de stijldanscursussen weer voor beginners en gevorderden i.s.m. dansinstructeurs Willem Sinke Patricia Kwekkeboom is er een gratis introductieles vanaf 20.00 uur (gelegenheid om de sfeer te proeven en eventueel in te schrijven) De danslessen starten op woensdag 6 september Cursus beginners vanaf 20.00 uur. Cursus gevorderden vanaf 21.30 uur. De gehele cursus, bestaande uit 15 lessen van 1,5 uur, kost slechts fl 135,- p.p. (bij inschrijving te voldoen) En elke derde zaterdag van de maand is er een gezellige vrije dansavond. UW ADRES VOOR EEN GEZELLIG AVONDJE UIT! Info danslessen: Willem Sinke - tel. 463246 Patricia Kwekkeboom - tel. 463852/411472

Scheldebode | 2000 | | pagina 4