da Golfbaan 7 super WEKEN B D YNA M/C3-. Een bijzondere kijk op... Vroonruiters demonstreren Maritiem, muziek- en mosselfestival Zwemmen in veerse Meer Cursus of opleiding? VOORDEEL Q 'Hs U heeft een feest, wij maken het spektakulair Party Centrum op de 1e verdieping restaurant kk Auto's werken als rode lap Derde voetbal toernooi Groot- Lammerenburg Domburg gaat Caraïbisch op 23 en 30 augustus In deze krant Wilt u adverteren? bel 0118-652700 Complete brillen al vanaf 190,-! Groeneveld Opticiens WEEKKRANT VOOR WALCHEREN. VOOR BEZORGKDfcRTEfftfUNT U BELLEN NAAR 0118 652 700, VOOR TIPS EN LEUKE SUCCESTIES KUNT U BELLEN 0118 652 713 Bij Hwa Rang Do in Vlissingen is het wandelvirus actief. ter zake PAUL DE MAAT NIEUWE PASTOR IN VLISSINGEN Zaterdag wordt er gebeachvolleybald op het strand bij Zoutelande. Het twintigste Molukse Midzomerfeest in Oost-Souburg heeft een zwart randje. DORST - Op de leeftijd dat de meesten het qua werk wat rustiger aan gaan doen of misschien al wel in de vut gaan, begint pastoor Paul de Maat uit Dorst aan een nieuwe functie. Hij is sinds begin deze maand pastoor op Walche ren. Voor de laatste keer is hij de dienst in de Marcoenkerk in Dorst voorgegaan. Aansluitend werd er persoonlijk af scheid van hem genomen. Studeren Vrijwilligers Bijenvolk en hun bijenkoningin doen aan bumperkleverij. Oecumene Doorgaan SMALL SAIL VLISSINGEN: TRIATLETEN STRIJDEN OM DISTRICTSTITEL Beste service, laagste prijs! Buiten eten Cannabis in achtertuintje Leeg krat weghalen en inleveren Nieuws kort L Burg. v! Een luxe warm en koud buffet Een drie gangen keuze menu Een Rodeo-avond de kinderen een springkussen, ballenbad, tv met kindervideo's, sjoelen, krijtbord enz. 5 Vlissingen Tel.: 0118-418653 Scheldebode M/V WOENSDAC 9 AUGUSTUS 2000 K° H BS 756 MIDDELBURG - Auto's hebben een speciale aantrekkingskracht op criminelen. Al is het alleen maar om even de agressie te ui ten. Een 43-jarige Middelburger had een auto opengebroken om er de radio uit te halen. Hij werd be trapt. Dat gebeurde ook bij de insluiper in een woning in de Koepoortlaan in Middelburg. De vrouw des hui zes werd wakker en zag een schim in haar slaapkamer. De inbreker schrok en sloeg op de vlucht. La ter bleken een gsm, een horloge en een zeepdoos verdwenen. Van een auto die in de Kalver- straat in Middelburg stond, werd de voorruit ingegooid en een auto in de Kemperstraat werd bekrast. In Domburg verdwenen de spoi lers van twee auto's. In Oostka- pelle was een Duitser plotseling zijn aanhangwagen kwijt. VLISSINGEN - Het derde voetbal toernooi voor jongeren van 8 tot en met 16 jaar met als inzet de Trofee van Groot Lammerenburg, wordt vrijdag 11 augustus gehou den. Gespeeld wordt op het In- dianenveld in Bossenburgh aan de Wickenburg. Begonnen wordt om 10.00 uur. Vorig jaar won Competitie Boys. DOMBURG - Een exotische markt, optredens van brassbands en salsadanseressen, steelpan spelers en een spetterende limbo show, voor dit alles moet u don derdag 10 augustus in Domburg zijn. Om 16.00 uur treden de steelpan spelers op de exotische markt op, vervolgens komen er brassbands, zijn er workshops van de salsa dansers en is er een parade van brassbands door het dorp. Het feest duurt tot en met 23.30 uur. Zir huv< Vllolnpm. Walstraai SX. Tel (0118) 41 051 MkMefturg. Lange De» M.Tel (0118) 612 082. 'Misboekjes hier tweetalig' "Ja, het is best moeilijk. Ik ben bijna 61. Niet de leeftijd om aan iets nieuws te beginnen. Maar ja, ik werd gevraagd voor deze functie en weigeren was ook moeilijk. Nog moeilijker. Dus begon ik op 1 au gustus in Vlissingen." Pastoor De Maat heeft er dan der tien jaar op zitten in Dorst. De laat ste jaren was hij ook actief in de Na- zarethkerk in Oosterhout en in de kerk van St. Jan de Doper in Oost- eind. "Er zijn zoveel mensen betrokken bij het pastoraat, er is veel opge bouwd. Dat moet ik nu achterlaten. Dat vind ik jammer. Ik moet op Walcheren opnieuw beginnen." Toch ziet hij dat met vertrouwen te gemoet. "Als ik nu al merk hoeveel mensen me helpen met het huis dat opgeknapt moest worden. Ze willen me daar graag hebben. Dat geeft een goed gevoel." Paul de Maat vertelt zijn verhaal in de pastorie van Dorst, temidden van bananendozen vol spullen en meubilair dat op z'n kant staat, klaar om in een verhuiswagen gela den te worden. "Verhuizen valt niet mee. Er komt zoveel bij kijken. Een mooie gelegenheid om eens op te ruimen? Ach, ik heb zoveel boeken en die doe ik niet graag weg." De Maat komt uit Zeeuws-Vlaande- ren. Hij volgde het gymnasium op het seminarie IJpelaar in Breda en zette zijn opleiding voort aan semi narie Bovendonk in Hoeven. Aan sluitend studeerde hij enkele jaren bijbelwetenschappen aan de uni versiteit van Leuven. Daarna werkte hij tien jaar in de Heilig Hartpa rochie in Etten-Leur. Het studeren trok echter weer en De Maat ging naar de theologische faculteit in Tilburg. Daar deed hij ook weten schappelijk onderzoek. Al snel combineerde hij dat met het pasto- reswerk in Dorst. Toen het onder zoek er voor hem op zat, legde hij zich weer helemaal toe op het pa rochiepastoraat, nu ook de Naza reth- en St. Janskerk tot zijn werk terrein gingen behoren. "Maar ook toen heb ik studie en pastoraal werk steeds gecombi neerd", zegt De Maat, die beide even leuk vindt. "We hebben hier bijbelgroepen, waarvoor het nodige aan voorbereiding gedaan moet worden en ik zit bij een clubje met docenten van het Oelbertgymnasi- um, waarbij we Hebreeuws stude ren. Dat moet ik dus ook bijhou den." "Aan de andere kant staat dan het directe contact met de mensen in de parochie. Bij allerlei dingen die geregeld moeten worden in en voor de kerk en bij zaken als doop, trou wen en overlijden. Het kerkbezoek FOTO: LUT LIEVENSE ZOUTELANDE - „Misschien iets voor jullie rubriek", schrijft Lut Lievense uit Zoutelande. Tegenover haar woning trof ze de natuur in al haar tederheid aan. Op een geparkeerde auto zat een bijenzwerm., ze bedacht er de volgende haiku bij: WESTKAPELLE - Vanavond, woensdag 9 augustus, verzorgt rui tersportvereniging De Vroonruiters in manege de Zandbooi aan de Ou de Zandweg haar jaarlijkse demon stratie. Er worden figuren gereden op mu ziek, een pas de deux en er is hoog springen. Kinderen kunnen er gra- ris ponyrijden. Bovendien wordt een verloting ge houden en de kantine is open voor een hapje en een drankje. Aanvang 19.30 uur. Pastoor De Maat. wordt minder, qiaar het betekent wel dat de mensen die zich inzetten als vrijwilliger, dat uit volle overtui ging doen. Dat vind ik zeer stimule rend." Van het overwegend katholieke Oosterhout, komt De Maat in het vooral protestante Zeeland. "Ik ben nu een boek aan het lezen over de geschiedenis van de reformatie. uan uiijM uai vussmgcii, iu uc ica- tiende eeuw een zeer bloeiende ha venstad, daar een belangrijke rol in heeft gespeeld. Ik vind het interes sant dergelijke achtergronden te weten." Hij houdt zich op Walcheren, net als nu in Oosterhout, ook bezig houden met oecumene. Hier is hij onder meer betrokken bij de Raad van Kerken, waarvan hij vice-voor- zitter was en is hij lid van de stuur groep oecumene West-Brabant, waai van hij een halfjaar voorzitter was. "Ik pleit voor een goede sa menwerking tussen katholieken en protestanten." Op Walcheren heeft pastoor De Maat een parochie van 14.000 men sen. Hij bestiert die samen met twee pastoraal werkers, van wie één van Duitse afkomst is. "In Domburg zijn de misboekjes tweetalig, zowel FOTO ERALD VAN DER AA Nederlands als Duits. En in het midden zitten dan nog vier bladzij den met Latijnse teksten. Dat moet ook wel met al die toeristen in de zomer." De Maat verwacht niet op z'n 65ste te stoppen. "Officieel kunnen pas tores dan wel met emiritaat, maar we mogen doorgaan tot we zeven tig zijn. Als ik me goed blijf voelen en alles gaat goed, dan wil ik dat ze ker doen." VLISSINGEN - Sinds 1998 kent Vlissingen een meerdaags cultu reel toeristisch maritiem evene ment onder de naam Small Sail Festival Vlissingen. Een grootscha lig festijn dat vele tienduizenden bezoekers trekt: de eigen bewo ners, maritieme liefhebbers en be langstellende toeristen uit bin- nen-en buitenland. Vrijdag 11, zaterdag 12, zondag 13 en woensdag 16 augustus zijn er optredens op het Bellamypark. Woensdag wordt ook het mossel festival gehouden en zijn er optre dens op de Zeilmarkt en het Bella mypark. Small Sail begint 17 augus tus en duurt vier dagen. Met het festival wil de organisatie, de Stichting Small Sail Festival Vlis singen, zoveel mogelijk mensen op een prettige en gemakkelijke ma nier kennis laten maken met het historische en hedendaagse mari tieme karakter van de havenstad Vlissingen en omgeving. Dit door er voor te zorgen dat een interessante vloot de bezichtigen is, er maritieme tentoonstellingen zijn en rondleidingen in maritieme be drijven en instellingen mogelijk zijn. Verder kan men in dit kader rekenen op culturele manifestaties en optredens met een maritiem ka rakter. Het Small Sail Festival Vliss ingen 2000 staat in het teken van het 'heden en verleden van het va rend volk'. De officiële opening ge beurt op 18 augustus om 13.00 uur bij de Zeehondenwerf/het Dijk- theater door mevrouw A. Van Dok van Weele, burgemeester van Vliss ingen. En dan is dit jaar een nauwe samenwerking met de Stichting Evenementen Horeca Vlissingen. Zij tekenen onder meer voor een Muziek-en Mosselféstival, het ge heel nog grootser, plezieriger en langer in tijd wordt. Verder speelt Vlissingen dit jaar een belangrijke rol als voorhaven voor de Tall Ships ten behoeve van Sail Amsterdam 2000, viert de Konink lijke Schelde Groep haar 125-jarig jubileum tijdens het Small Sail Fes tival Vlissingen en houdt de ge meente weer een Visserijdag. Al met al mag met recht gesproken worden over een totaalmanifestatie met vele boeiende aspecten en pro grammaonderdelen.. En dat alles tussen vrijdag 11 en zondag 20 au gustus. Omdat dit jaar de Koninklij ke Schelde Groep (KSG) in Vlissin gen haar 125-jarig jubileum viert is onder meer besloten het Small Sail Festival Vlissingen extra luister bij te zetten. Dit heeft geleid tot orga nisatorische en financiële onder steuning en de inzet van de haven, kades, loodsen en bedrijfsterrein voor het evenement en de eigen ac tiviteiten- Met de inzet van het terrein van De Schelde wordt een zeer uitgebreid attractiegebied gerealiseerd, mid den in het hart van de stad Vlissin- gen.Bovendien sluit het geheel naadloos aan op andere lokaties van Small Sail waarbij we noemen de Cornelis Lampsinsstraat, de Piet Heinkade, de Commandoweg, de le Binnenhaven, het Stationsplein, het Arsenaalplein, de Zeilmarkt, de Zeehondenwerf het Roeiershoofd, het Bellamypark en Boulevard De Ruyter. Er wordt getracht drie da gen een gratis bootverbinding te re aliseren tussen het terrein van De Schelde en de Piet Heinkade. KAMPERLAND - Jeugdige triatle ten uit Zeeland en Zuid-Holland strijden 12 augustus tijdens de Schotsman-triaüon bij Kamper land om de districtstitel van de af deling West II van de Nederlandse Traitlonbond. De deelnemers variëren in leeftijd van 10 tot 20 jaar. Met het zwemon- derdeel wordt om 18.30 uur begon nen. Dat is in het Veerse Meer bij camping de Schotsman. De aspi ranten (10 tot en met 13 jaar) zwemmen 250 meter; er moet 10 ki lometer gefietst worden en 2,5 kilo meter gelopen. Deelnemers van 14 en 15 jaar, met als favoriet Timo Veerhoek uit Ritthem, zwemmen 500 meter, fietsen 20 kilometer en lopen 5 kilometer. Ook de A- en B- junioren krijgen deze afstanden voor de kiezen. Bij de A-junioren (16 - 17 jaar) doet Martin Lensen uit Oost-Souburg er alles aan om zijn titel van vorig jaar te verdedi gen. Remy Vasseur en Leon Jacob- se, beiden uit Vlissingen, zijn de grote kanshebbers bij de B-junio ren van 18 tot en met 20 jaar. Om 18.30 uur starten ook de recreanten op de sprintafstand (500 meter, 20 kilometer, 5 kilometer) en de V* triatlon. Zij zwemmen 1000 meter, fietsen 40 kilometer en lopen 10 ki lometer. De organisatie is in han den van atletiek- en duursportver- eniging Dynamica Vlissingen. Jan van der Marei, meervoudig kam pioen van de triatlon in Almere, zorgt voor de prijsuitreiking. Atletiek- en duursportverenigïng OOST-SOUBURG - Als het even kan, lekker buiten eten. Maar zorg wel dat je de boel in de gaten houdt. Een 37-jarige inwoonster van Oost-Souburg had bij voor beeld niet in de gaten dat, terwijl ze op haar gemak in de tuin zat te eten, een indringer haar tas mee nam. Daarin zaten waardepapie ren en geld. VLISSINGEN - De 49-jarige YUs singse dacht een aardig centje bij te kunnen verdienen met het kweken van cannabisplantjes. Ze had er liefst veertig in haar achtertuin. Dat mag dus niet, de planten werden in beslag geno men en tegen de vrouw is proces verbaal opgemaakt. VLISSINGEN - Het lijkt een lucra tieve bezigheid. Lege kratten uit het magazijn van een supermarki halen, ermee naar flessenauto- maat lopen om statiegeld te van gen. Mooi niet dus. De 19-jarige jonge man die dat wilde doen, is aange houden wegens diefstal. WESTKAPELLE - Vrijdag 11 au gustus wordt op het plein van de Nederlands hervormde kerk een verenigingenmarkt gehouden. Clubs en charitatieve instellingen doen eraan mee. Er is een rom melmarkt, een verloting, er wor den boeken verkocht, speelgoed en kaarten. De markt begint om 13.00 en duurt tot 20.00 uur. MIDDELBURG - Woensdag 16 augustus jazzsessie in jazz- en bluescafé Desafinado (onder de Lange Jan), aanvang 21.00 uur. MIDDELBURG - Het programma van het Lange Jan Project: 10 au gustus 11.00 uur zijn de kerken open. Er is een expositie met wer ken van Appie Drielsma in de Wandelkerk en Synagoge. 13.00 uur middaggebed in de Koorkerk: 13.30 uur: wandeling Middelburgs kerkenpad (vertrek bij de VW); 15.00 uur: minicon- cert in de Koorkerk. MIDDELBURG - Programma The Nighttrain: vrijdag 11 augustus: Chaos City, hardcore is still alive. Zaterdag 12 augustus: Saterday Night 100% House. middelburg - De Tai Chi Qi- gongschool Midden Zeeland start 28 augustus een nieuwe cursus Tai Chi voor beginners in Middel burg en Goes. Er zijn introductie lessen op 24 augustus op het adres Kerksteeg 5 (aanvang 20.00 uur) en 22 augustus in Goes (Sportpunt Zeeland om 20.00 uur). Informatie en opgeven bij Mieke Rep, telefoon 636054.

Scheldebode | 2000 | | pagina 1