Del Scheldebode uit Eerst volleybal, dan barbecue DE LAMMERENBURCHT De Klaverjasclub kan nog enkele leden gebruiken Nieuwtjes Geen risicotoernooi Wielrenners gaan dwars door loods Familietoernooi Luctor'88 L Remigratie TWINTIGSTE MIDZOMERFEEST MAE-UKU TIENDE IMTECH BEACHVOLLEYBALTOERNOOI Avond-vaartocht op de "Lady Madeleine" Een avond vol gezelligheid, amusument, eten en varen. OOST-SOUBURG - Van donderdag 10 tot en met za terdag 12 augustus wordt in de Molukse wijk Prins Hendrikstraat het twintigste midzomerfeest Mae- Uku gehouden. Donderdag onder meer theater, vrij dag levend tafelvoetbal met mini-kermis en zaterdag Molukse markt. DIG ZWEEDIJK OP DE MOUNTAINBIKE DWARS DOOR AUSTRALIË VOOR CROCODILE TROPHY 2000 Prototype HEINKENSZAND-Toen hij op een videoband zag hoe hij 2120 kilometer- dwars door Australië fietste, over grotendeels onverharde weg, bij een temperatuur tussen de 30 en de 40 graden Celsius, toen wist hij dat hij het nog eens wilde doen Dig Zweedijk uit Heinkens- zand gaat zijn vakantie naar Australië om met zijn mountainbike van Adelaide naar Kuranda te fietsen. Zuidbeekseweg 4 - Vlissingen - Tel. 470692 vrijdag BINGO 1125 augustus Gratis entree Aanvang 19.45 uur zaterdag DANSEN 26 augustus m.m.v. Riverside Trio Aanvang 20.30 uur entree ƒ7,50 Inlichtingen: de heer Van Munster 0118-460486 Zalenverhuur van 30 tot 200 personen. VROUWENPOLDER - Maandag 14 augustus om 20.00 uur ver zorgt organist Jaap Swart (jr.) een concert op het Properorgel in de gereformeerde kerk aan de Schoolstraat. Het programma omvat werken van J.S. Bach, Mozart, Mendelssohn en Boël- lmann. Entree f 7,50. Kinderen tot en met 12 jaar hebben gratis toegang. OOSTKAPELLE - Buitenschool se opvang De Grote Beer is ver huisd naar de Torenstraat 1. Er wordt nu gebruik gemaakt van een van de lokalen van basis school De Knotwilg. MIDDELBURG - Tot en met 13 augustus wordt door tennisver eniging Dauwendaele het 'Open Dauwendaeletoernooi' gehou den. Er doen zo'n 150 tennissers in veertien categorieën mee. Ko mend weekeinde worden de fi nales gespeeld. Maar eerst wordt er vrijdagavond gefeest vanaf 20.00 uur. Er is live-mu- ziek en een verloting. KLOETINGE - W Kloetinge houdt zaterdag 19 augustus een oefentoernooi voor D-pupillen, spelertjes in de leeftijd van 11 en 12 jaar. Daarbij wordt onder meer gespeeld tegen het Roosendaalse RBC. Het toernooi wordt vanwege de leeftijd van de spelertjes niet ge zien als een risicowedstrijd, hoewel elders wedstrijden tegen deze Roosendaalse club zijn af gelast vanwege problemen met supporters. De nadruk bij het jeugdtoernooi ligt bij opleiding en ontwikke ling. Het toernooi is een goede gelegenheid om voor promi nente verenigingen om zich voor te bereiden op de nieuwe competitie. Op het toernooi worden de teams van FC Den Bosch, Feye- noord, RBC, RKC en Oost-sou burg verwacht. Alle clubs sturen het Dl team. REGIO - Voor en achterdeur open en Rijden Maar, zo gaat het zaterdag 2 september bij de Scaldiahaven in Vlissingen als ruim tweehonderd wielrenners de nieuwe loods van Verbrug- gen Terminals officieel openen door er in volle vaart doorheen te rijden. Even tevoren zijn de profren ners uit binnen en buitenland dan weggeschoten door Tour di recteur Jean Marie Leblanc. Ze gaan dan op pad voor een ronde van tweehonderd kilometer waarbij ze maar liefst drie keer door Goes komen. De renners hoeven zich bij de doorkomst in de Scaldiahaven niet ongerust te maken. "De deuren van die enorme loods, qua lengte maatje voetbalveld, zijn heus groot genoeg om een heel peloton door te laten," ver telt een informant bij Delta Nuts, het bedrijf dat de organi satie van de ronde op zich heeft genomen. De finish van deze belangrijke profronde is dan ook bij Delta Nuts voor de deur, rond 17.00 uur wordt de eerste renner over de meet in de A. Fokkerstraat verwacht. HEINKENSZAND - De W Luc tor '88 houdt haar tweede fami lietoernooi op zondag 13 augus tus. De organisatie verwacht dat er een twintigtal teams zal deel nemen aan dit gezellig voetbal- gebeuren dat om 11.00 uur be gint. Er wordt gespeeld op een half veld. De teams bestaan uit zes veldspelers en een doelman. De prijsuitreiking met daarbij een wisselbeker voor de win naar vindt plaats om 17.00 uur. Daarna kunnen spelers en sup porters deelnemen aan een bar becue. Het toernooi wordt gesponsord door meubelhandel De Jonge- Hoek van Dijke. De teams kun nen zich aanmelden bij D. de Jong, telefoon 0113-561821. BURO VOOR RECHTSHULP: M. bezocht ons spreekuur in Vliss ingen met een vraag over de moge lijkheden tot remigratie.Hij had ge hoord dat er een nieuwe wet was die remigratie regelt. De nieuwe re- migratiewet is op 1 april 2000 van kracht geworden. De Remigratie- wet vervangt de oude remigratiere gelingen (de Basisremigratiesubsi- dieregeling 1985 en de Remigratie regeling 1985). De Remigratiewet biedt personen van bepaalde groepen de mogelijk heid om met een financiële regeling terug te keren naar het land van herkomst Twee groepen komen in aanmerking voor de Remigratiewet. i n de eerste plaats zijn dat personen die zelf (of waarvan hun ouders) af komstig zijn uit Turkije, Marokko, Suriname, Tunesië, Kaapverdië, de staten van voormalig Joegoslavië, de Molukken, Griekenland, Italië, Portugal of Spanje, en die willen te rugkeren naar hun land van her komst. De tweede groep wordt gevormd door erkende vluchtelingen en asielgerechtigden, die willen ver trekken naar hun land van her komst of naar een ander land van hun keuze (zij moeten dan wel toe stemmingvan dat andere land heb ben om zich daar te vestigen). De Remigratiewet bevat twee regelin gen, de basisregeling en de 45+ re- migratie-uitkering. De basisrege ling is een éénmalige tegemoetko ming in de reis-en verhuiskosten, plus een hervestigingsuitkering voor de eerste twee maanden. De belangrijkste voorwaarde hiervoor is dat de remigrant minimaal één jaar legaal in Nederland heeft ge woond. De 45+ remigratie-uitke ring bestaat uit een maandelijkse uitkering in het remigratieland voor de rest van het leven. De hoogte van de uitkering is afhankelijk van de gezinssituatie en van het levenspeil in het herkomstland. De belangrijk ste voorwaarden zijn dat de hoofd aanvrager op het moment van de aanvraag 45 jaar of ouder is(dit was vroeger 50 jaar); minimaal drie jaar legaal in Nederland heeft gewoond en ten minste een half jaar een ar beidsongeschiktheid-, werkloos heid- of bijstanduitkering heeft on wangen of gepensioneerd is. Voor beide voorzieningen geldt dat in geval van huwelijk of geregis treerd partnerschap, beide partners tot remigratie moeten overgaan. Om voor de voorzieningen in aan merking te komen, dient de hoofd aanvrager de Nederlandse nationa liteit op te geven. Nieuw ten opzicli - te van de oude regeling is dat de 45+ uitkering ook wordt toegekend wanneer de partner de Nederland se nationaliteit heeft, de partner kan de Nederlandse nationaliteit dus behouden. Ook nieuw is de individualisering van de 45+ remigratie-uitkering. Als een relatie wordt verbroken hebben beide partners recht op een uitke ring. Als beide ouders na 1 april 2000 ko men te overlijden dan krijgen de achtergebleven kinderen een uitke ring tot aan hun meerderjarigheid. Wanneer men vroeger gebruik maakte van de remigratieregeling dan was het vertrek definitief. De remigrant verloor het verblijfsrecht en hervestigen in Nederland was niet meer mogelijk. Een bezoek aan Nederland kon alleen met een toe ristenvisum. Het verkrijgen van zo'n visum gaf vaak problemen. Met de nieuwe wet is het vertrek uit Nederland in principe nog steeds definitief. Echter, de terugkeeroptie in de Remigratiewet maakt het mo gelijk om bij spijt binnen één jaar na vertrek naar Nederland terug te keren. Het gaat om een eenmalige mogelijkheid. Voor jongeren zijn er in het kader van de Vreemdelingen wet ruimere mogelijkheden voor terugkeer naar Nederland. Daar naast wordt een bezoek aan Neder land aanzienlijk vereenvoudigd. Remigranten zullen niet meer voor elk bezoek opnieuw een toeristen visum hoeven aan te vragen, maar krijgen een meerjarenvisum. Het Nederlands Migratie Instituut heeft een telefonische infolijn (030- 2364245) waar telefonisch inlich tingen kunnen worden verkregen. Voor vragen die zijn toegespitst op de persoonlijke situatie kan een af spraak gemaakt worden met een consulent van het NM1. Het dichtstbijzijnde spreekuurplaats van het NMI is Dordrecht (tel: 078- 6390437). De heer M. zou een af spraak gaan maken met de consu lent van het NMI om zijn remigratie te gaan bespreken. Uiteraard is het bovenstaande slechts een voorbeeld. Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of andere vragen van juri dische aard, dan kunt u altijd voor advies en hulp terecht op het gratis spreekuur van het Buro voor Rechtshulp: Middelburg,Vlasmarkt 28: maan dag 9.00 - 11.00 uur; donderdag 13.30-16.30 uur. Goes, Zonnebloemstraat 53: maandag 9.00 -11.00 uur. Vliss ingen, A. Gogelweg 59: dins dag 9.00-11.00 uur; Spuistraat 6 vrijdag 10.00-12.00 uur. Voor alle spreekuren dient een afspraak gemaakt te worden via 0118- 637120. 'in twee weken een jaar ouder' ZOUTELANDE - Zaterdag 12 augustus wordt voor de twaalf de keer het Imtech Beachvol- leybaltoernooi gehouden. Dit keer op een nieuwe lokatie: strand 3 en 4 bij strandpavil joen De Zeeuwse Rivièra. Er wordt op twee niveaus gestre den: 3 tegen 3 op een 7 bij 7 meter- veld en 2 tegen 2 op een 9 bij 9 me ter veld. Dit laatste niveau is de ere klasse met spelers uit de Neder landse top van het beachvolleybal. Bij de mannen wordt een felle strijd verfwacht tussen Richard Assche- man en Timo Dijkgraaf tegen Mi chel La Poutre en Allan van de Loo. Bij de vrouwen tussen Natanja Lo- kerse en Merel de Vries tegen Fan ny Lafeber en Nancy van de Veen. Het zijn allemaal spelers van het nationale circuit die om de Neder landse titel strijden. Het toernooi begint om 10.00 uur, de finale om 15.30 uur. Na afloop is er een barbecue. naast je in de auto en maken een praatje met je. Ze zijn vriendelijk, behulpzaam, gastvrij en heb je pech, dan proberen ze je te helpen. Het is niet als in Nederland, alles ligt veel meer verspreid. En het is natuurlijk wel de bedoeling dat je 's avonds ergens aankomt, waar een koelkast staat met een koud blikje er in. Ik drink anders nooit geen co la, maar dan wel!!!" Zweedijk begint aan de onderneming met nog drie andere Nederlanders die hij op Schiphol zal ontmoeten. Jaap Vier gever, die vorig jaar voor de tweede keer de Crocodile Trophy won, is er dit jaar niet bij. Hij is geblesseerd geraakt en slaat dit jaar over. Om deze onderneming te steunen heeft Dig Zweedijk een aantal spon sors benaderd want de trip naar Australië is volledig verzorgd, vlucht, verblijf en wedstrijd. Dig vond ATF Wegenbouw België, Bional, Indesit, LG Electronics, Mi- kro Electro, Team-bike en ZES be reid om een bijdrage te leveren. Lif estyle High Five uit Goes stelde een speciaal trainingsprogramma sa men en zorgde voor begeleiding tij dens de training.In Australië rijdt Dig met Exus schoenen en pedalen, een nieuw systeem om de schoe nen op de pedalen vast te zetten. De veertig jarige Zweedijk zal in ie der geval een feestje vieren tijdens de Crocodile Trophy, want hij ver jaart op 1 september: "De vorige keer was dat de dag van de langste en zwaarste etappe. Dit jaar valt dat op de tweede rust dag en is er een verplaatsing. Zo wordt je in veertien dagen toch een jaar ouder. Kun je nagaan hoe zwaar die tocht is." Beachvolleybal, komende zaterdag bij strandpaviljoen De Zeeuwse Rivièra. Op het Veerse meer Prijs 62,50 p.p. Kinderen tot 12 jaar 37,50. 0 Zaterdag 12 augustus 2000 en Zaterdag 19 augustus 2000 Inschepen om 20.00 uur aan de Loskade in Middelburg (tegenover het NS-station). Ontschepen om 24.00 uur in Middelburg. Geniet van een Zeeuwse zwoele zomeravond op het water. Reserveer nu en bel: Rederij Dijkhuizen S" 0118-419367 Jubileum met rouwrandje mssmmmm&m - büh wmmmm bouwd, aluminium en voorzien van een nieuw soort voorgeveerde voorvork, een prototype RST voor vork en zowel voor en achter zitten er RST schijfremmen op de fiets. Ik heb hem nu een paar weken; tot dan reed ik op het model waar ik in 1998 mee naar Australië geweest ben. Onderweg komt een materi aalwagen mee, maar daar moet je geluk mee hebben. Zelf neem ik binnenbanden mee en luchtpatro- nen om banden snel op te pompen; zoveel meer heb je niet nodig. Voor mechanische pech is er een mon teur die de reparaties doet die jezelf niet kunt. De Crocodile Trophy trekt van plaats naar plaats door South-Aus tralia en Queensland. Na de pro loog op vrijdag 25 augustus, volgt de 26e een rustdag en wordt het rennersveld verplaatst naar Marree voor de eerste echte etappe naar Mulka (145 km.). Het is niet als in de Tour de France dat de moun- tainbikers in een hotel overnach ten: "Dat wordt een tentje, of in de open lucht, je slaapzak onder een boom en slapen. Dat kan omdat het 's nachts 20 graden blijft, dat is goed bevallen", vertelt Dig,Of je steekt een rivier over en overnacht aan de rivier. Je krijgt ook reacties van de bevolking "jullie zijn hart stikke gek. Op de fiets, hier rijden? Daar gaan wij met de auto nog niet door." Toch vinden ze het leuk dat je naar Australië komt. Ze rijden De laatste geweldsgolven maken er de situatie Ambon/Maluku niet beter op. Informatie vanuit de Mo lukken wordt op verschillende ma nieren weergegeven. Van hieruit worden familieleden en kennissen gebeld, ook internet levert via DLM ofMaluku.net. Donderdag 10 augustus komt een van de initiatiefnemers van een platform van verzoening tussen christenen en moslims naar Sou burg. Hij vertelt over de stand van zaken. Er wordt bovendien een vi deo vertoond met beelden van Ambon en de lokaties waar basis scholen liggen die met opbreng sten van het zomerfeest worden gesteund. Het evenement is opgezet als feestprogramma. Er zit echter een rouwrandje omheen. Het programma van donderdag begint om 13.30 uur met een theater- en vertelvoorstelling. Na de officiële opening is om 15.15 uur een film te zien over de situ atie op de Molukken. Vanaf 20.00 Hij gaat deze uitdaging voor de tweede keer aan. In 1998 was hij 24e van de 45 deelnemers die de einds treep haalde. "Ik wist dat ik daar nog een keer aan mee wilde doen", zegt Dig, "Ik ben op sponsorjacht gegaan, heb een speciale Team Bike fiets laten bou wen en 25 augustus ga ik van start. Het is een enorme uitdaging win nen zal ik de race niet, uitrijden is voor mij het belangrijkste." Crocodile Trophy 2000 Australië is een van de zwaarste wedstrijden voor moutainbikers ter wereld. In Adelaide, South-Australia, gaat dit evenement voor de zesde keer van start. Tussen 25 augustus en 10 sep tember leggen de deelnemers vijf tien etappes af, waarvan de langste 191 kilometer -, en de kortste, de proloog, 25 kilometer lang is. De route voert hen van de zuidkust naar de noordkust, onderbroken door twee rustdagen. Voor Dig Zweedijk (40) wordt het de tweede keer dat hij meedoet: "Twee jaar ge leden zei ik bij terugkomst "dit is gekkenwerk, dit doe ik nooit meer". Vorig jaar ben ik n iet gegaan want toen zaten we op mijn werk bij Mi- kro Electro in Goes nog met de na sleep van de brand. Het vertrek naar Australië is rond 20 augustus, naar Sydney en vandaar naar de startplaats Adelaide. De voorberei ding op het parcours met heel veel onverharde weg is gedaan op de buitenkant van de zeedijken, de Langemeiredijk en wat meer onver harde wegen. "De boswachterij Schouwen heeft een zes kilometer lange mountainbike-baan en die pak ik ook nog al eens mee. Of steil de zeedijk opfietsen en dan een heel eind langs het water." Naast de training is het materiaal van het grootste belang. De firma Postmus uit Gieten heeft een heel lichte Team Bike mountainbike ge- ■11'+ 'y-rymmm t ss t i imm m uur wordt er bingo gespeeld en er zijn twee filmvoorstellingen om 22.30 en 24.15 uur. Vrijdag is de zaal om 09.30 uur open. Kinderen kunnen er vanaf 10.00 uur koekjes hakken. Om 13.00 uur begint de sport- en spelmiddag; om 13.15 uur is er kinderbingo en vanaf 15.00 uur een mini-kermis en een levend-tafelvoetbalspel. Kinderen kunnen om 17.30 uur meedoen met de barbecue en om 20.00 uur start de culturele avond met optredens van het Flamenco Duo Alegria, de Surinaamse theatergroep Amazone, cabaretier Daan -Tanate en de JWP-Molukse band. door Leon Janssens Zaterdag duurt de Pasar Maluku van 10.00 tot 20.00 uur. Er zijn tal van kraampjes, volop muziek, een springkussen voor de jeugd, streetdance, een vrijmarkt voor kinderen en een kinder-voetbal- toernooi. 's Avonds gaat de zaal om 19.00 uur open. Er zijn optredens van Ujung Futuring, Lativa, Yongky Molukkers vieren feest in de Prins Hendrikstraat in Oost-Souburg. Pattikawa, de Tjakalelegroep Noes-a-Ina en New Funk Experi ment Special Guest Star Jopie Latul. De werkgroep Kinderen heeft een uitgebreid programma opgezet. Onderdelen daarvan zijn onder meer het kinder-kookcafé. Kinde ren maken er allerlei lekkere hap jes die zaterdag verkocht worden. Om uit te vinden wat tjakalele is of tifa slaan, moet zaterdag 12 augus tus met oom Frank Berhitu mee op reis door de Molukken. Ook wordt die dag een voetbaltoernooi ge speeld. mM 2120 kilometerdwars door Australië, afzien, afzien, maar leuk!!!

Scheldebode | 2000 | | pagina 13