4cMN« I Een bijzondere kijk op... Reacties op wegwerpdieren VOORDEEL EE Party Centrum Drank heeft rare uitwerking Film kwijt van tweeling Hond lust geen frikadel met Jongens in hoger sferen Kortste eind bijlage ter zake HET DUIZELT ALS BLEIJENBERG OVER ZENDAMATEURS VERTELT VLISSINGEN - Volgend jaar bestaat de Vereniging Van Radiozendamateurs (VRZA) vijftig jaar. Over heel Nederland telt deze vereniging dertig afdelingen. De afdeling Zuid West Nederland ging in 1992 van start. "Zuid West Nederland heeft vijfenzeventig leden en ik durf te zeggen dat die van Walcheren en Noord-Be veland het meest actief zijn", zegt penningmeester en pr-man van ZWN, Michel Bleijenberg. Vlissinger, dus van Walcheren en inderdaad zeer actief. Beste service, laagste prijs! Samen uit, samen plassen, samen thuis, Natuurlijk vier hoofdprijzen zakkenrollers werken hard Zeeuwse boerenmarkt Complete brillen al vanaf 190,-! Groeneveld Opticiens BEW-ExZ/SJ o Cs CC' Een luxe warm èn-kóutfbuffet Een drie gangen keuze menu Een Rodeo-avond U heeft een feest, wij maken het spektakulair >r de kinderen een springkussen, ballenbad, kindbtfv met kindervideo's, sjoelen, krijtbord enz. Burg. vCWoelderenlaaq 5 Vlissingen Tel.: 0118-418653 De Scheldebode VLISSINGEN - Je drinkt een biertje, geeft een rondje en je maat doet dat ook. Dat gaat zo een tijdje door en het loopt al flink na middernacht. De kroeg sluit, je moet naar huis. De twee mannen (23 en 24 jaar) komen bij de kruising Ger- brandystraat-Grenswegeling en beginnen uit verveling aan de verkeersborden te trekken. Dat is flink uiteraard, daarom gaan ze er op de volgende krui sing (Sloeweg-Koudekerkse- weg) mee verder en gaan de ver keersborden ook nog eens ver draaien. Het levert uiteindelijk wel een boete op. MIDDELBURG - Reden voor een feestje, een tweeling. Vader vol trots achter de videocamera terwijl moeder het een stuk slechter heeft. Alle momenten werden op de gevoelige tape vastgelegd. En na de bevalling is het goed rusten, dat deed pa ook. Hij liet zijn ca mera in een kamer van het zie kenhuis liggen en zag even later tot zijn stomme verbazing dat het apparaat er niet meer was. Dat is erg vervelend, niet zo zeer voor de camera maar wel voor de film. Het zijn voor de ouders en familieleden unieke opna men die men natuurlijk heel graag terug wil hebben. Het filmpje kan, anoniem, wor den teruggestuurd naar de poli tie of het ziekenhuis Walcheren DOMBURG - Dan ben je in de buurt van Domburg een eindje met de hond aan het wandelen. Vindt dat beestje een stuk fri kadel en kan daar natuurlijk niet afblijven. Maar het blijkt een frikadel die wel héél speciaal is. Er zitten liefst acht scheermesjes in. De hond had het stuk vlees al in zijn bek, maar lief het op tijd los. VLISSINGEN - Drie jongelui, amper 16 jaar, zwerven op een doordeweekse dag om twee uur 's nachts op straat. Ze zoeken een uitdaging en vin den die uiteindelijk op het dak van de kerk. Stoer klimmen ze naar boven totdat een voorbijganger het ta fereel ziet en de politie inscha kelt. Die zorgt voor een boete van 40 gulden. MIDDELBURG - Een agent be ledigen mag natuurlijk niet. Het heeft ook geen zin, je trekt altijd aan het kortste eind. Toch deed dat een automobilist uit Tilburg toen hij bekeurd werd voor het niet dragen van zijn gordel. Al leen al voor de belediging kreeg hij een boete van vierhonderd gulden. WEEKKRANT VOOR WALCHEREN. VOOR BEZORGKLACHTEN KUNT U BELLEN NAAR 0118 652 700, VOOR TIPS EN LEUKE SUGGESTIES KUNT U BELLEN 0118 652 713 Bij rijwielzaak Joosse hangt Deze week als extra bijlage bij De Scheldebode de Vlissingse Activiteitenkrant Aagtekerke aan de muur Beeldend kunstenaar Grootjans versierde Arsenaaltoren Nog steeds bijzondere hobby door Tannie van Eek Als je in je leven niet verder bent ge komen dan de telefoon en met de computer, liefst niet al te ingewik keld, weet om te gaan, dan duizelt het je, als Bleijenberg vertelt over zijn hobby, die hij op der tienjarige leeftijd op pakte en waar hij zich nu vijftien jaar mee bezig houdt. Gesneden koek Voor hem is het ge sneden koek, al blijft het ook voor Michel nog altijd spannend om te weten, dat elke vierentwintig uur pakweg honderddui zend amateurs in de lucht zitten. En dat "je met een eigenbouw QRP klein vermogen 5 watt) zen dertje op de kortegolf met een eigen bouw antenne een verbinding kunt maken met een amateur uit Amerika of Japan. Wat ook nog eens veel leu ker is, dan met een fabriekszender die 400 watt haalt." Ruim honderd jaar terug moeten we gaan om de wortels van de radio zendamateurs op te graven. Hertz en Marconi experimenteerden toen met dat wat later onze radio werd. Het lukte Marconi om in 1897 draad loos telegrafie-seinen over te bren gen. Al snel daarna gingen in ver schillende landen groepjes mensen aan de slag om de mogelijkheden verder uit te bouwen. Dit waren de eerste radiozendamateurs. Nog al tijd, in een tijd van internet en van chatten, lopen mensen warm voor deze toch wel bijzondere hobby, want, vertelt Bleijenberg met enige trots: "wij, radiozendamateurs zijn de enigen op aarde die via de korte golf zenden." Twee groepen De radiozendamateurs kun je ruw weg in twee groepen verdelen: zij die wereldwijd niets liever doen dan de kortegolfbanden afluisteren op zoek naar tegenstations. Op zoek naar de onbekende die iets te vertellen heeft en dat kan over van alles gaan. De tweede groep bestaat uit de zelfbou wers, de men sen met de sol deerbout. Voor hen is de tech niek de groot ste drijfveer achter deze hobby. Maar beide groepen zijn puur hob byisten. Mi chel: "Enge land kent wel een zoge naamd nood- net. De laatste keer dat radio zendamateurs in Nederland bij een calamiteit voor verbinding zorgden, was tijdens de watersnoodramp in 1953." Hoe wordt men zendamateur Vaak begint het met luisteren; luisteren naar signalen in de ether mag ieder een. Grote kans dat een luisteraar ge grepen wordt door deze techniek en zelf wil gaan zenden. In de tijd dat hij over de voors en tegens nog eens na denkt, kan hij mooi studeren voor het zendexamen. Dit examen is ver plicht. Ook Michel Bleijenberg is zo begonnen. Enthousiast "Ik was een heel en thousiast luisteraar van politieberichten, daarnaast luisterde ik ook naar zendama teurs. In 1994 werd ik lid van de vereniging ZWN." Bleijenberg maakt af en toe ook gebruik van zijn hob by: "Vorig jaar zat ik in de com mandopost bij Small Sail Vlissingen en ook dit jaar bij de derde Sail (van De zendamateurs van Vlissingen hebben een fraai onderkomen langs het water. 17 tot en met 20 augustus zit ik in het gebouw van Radio Holland." Staat luisteren iedereen vrij, zenden en zelf zenders bouwen mag alleen als men daar een vergunning van de overheid voor heeft. Hiervoor is een schriftelijk examen nodig, Voor tech niek, vergunningsvoorschriften en morsetelegrafie. Van de drie vergun ningen, N, C en de A-vergunning, biedt de laatste de meeste mogelijk heden. Bezit iemand een A-vergun- ning, dan mag hij op alle amateur banden uitzenden, zoals op de kort egolf. Hierop zijn wereldwijde ver bindingen mo gelijk. Hoewel Scheveningen Radio vorig jaar is gestopt met morsetelegrafie voor de scheepvaart op de kortegolf, gaan de radio zendamateurs door met het seinen en op nemen op de amateurfrequentie- banden. "We zien dan ook, dat juist verbindings(radio)officieren en mar conisten na beëindiging van hun loopbaan zendamateur worden." Boothuis Iedere woensdagavond tussen acht en tien en zondagmiddag tussen een en vier uur komen de leden van de afdeling Zuid West Nederland, in samen werking met de Ho geschool Zeeland bij een in hun clubge bouw, het Boothuis aan het Westelijk Jaagpad tussen de Sloebrug en de Keer sluisbrug in Vlissin gen. Iedereen die zijn licht eens op wil ste ken over deze hobby kan daar op bo vengenoemde tijden vrijblijvend binnenlopen. "We klagen niet over het ledenbestand", zegt Michel, "maar zoals bij veel verenigingen en clubs ligt ook hier de vergrijzing op de loer. De ouderen blijven, gelukkig, maar er komen te weinig nieuwelin gen bij." Activiteiten zijn er zomer 2000 volop. De open dag in mei is goed bezocht. Noemden we al de derde Small Sail 1 V it oi Vlissingen, in die,zelfde periode ne men de zendamateurs in het week end van 19 en 20 augustus deel aan het Lighthouseweekend vanaf de vuurtoren van Westkapelle. Diverse velddagen zijn inmiddels achter de rug. Ook dit jaar nemen leden van ZWN in okto ber een week end deel aan de JOTA (Jambo ree On The Air) in Apeldoorn, een wereldwij de activiteit voor scouts, die dan achter de microfoon mo gen zitten om met andere scouts te praten. Gemeenschappelijk Radiozendamateurs zijn met elkaar verbonden door hun gemeenschap pelijke interesse in allerlei aspecten van de telecommunicatie, het expe rimenteren met zenders en ontvan gers, antennes, meet- en regelinstru- menten. Maar er is meer. "Een zend amateur staat in contact met andere mensen. Komt zo van alles aan de weet van geheel andere culturen met hun kenmerkende zeden en ge woonten. Want je vindt de zendama teur in Vlissingen, maar ook op Groenland, in de wildernis van een heel ver land, in de miljoenensteden van Amerika of rond de fjorden van Noorwegen. Onder alle lagen van de bevolking. Jong en oud, rijk en arm. Dat maakt het zo boeiend," zegt Ble ijenberg,die als zendamateur luistert naar de call PD4AVO. Dat hij een zendamateur in hart en nieren is blijkt wel uit het feit, dat hij voor het intervieuw voor dit artikel, bereid was het eind van de wedstrijd Nederland-Italië maar met een half oog te bekijken. Achteraf heeft hij niet eens zoveel gemist De contributie van de VRZA, afdeling Zuid West Nederland bedraagt 70 gulden per jaar. Het zendexamen kost 91 gulden.Wie meer wil weten over deze vereniging: het telefoon nummer van het afdelingssekretari- aat is 0118-633632. Of probeer het op deze manier kijk eens op www.vrza.org/pi4zwn/ of Clubnet TT pagina 755. MIDDELBURG - „Een foto die ik in Nisse gemaakt heb", laat Addy van den Bosse uit Middelburg weten. „Deze plaat heeft voor mij zoiets als: de natuur gaat haar gang. Hoe groot en fors ook, alles kent zijn zwakte. Met name de zonsondergang versterkt nog eens extra dat zwakke, dat tedere van wat eens zo groots, zo fier was." FOTO: ADDY VAN DEN BOSSE MIDDELBURG - De reacties op het verhaal over de wegwerpdieren, zo als De Scheldebode dat een paar weken geleden op de voorpagina bracht, zijn niet van de lucht. Een korte bloemlezing van de brieven en kaarten die bij de redactie bin nenkwamen. "Ik wil u graag steunen, ik weet wat het voor de dieren betekent", laat mevrouw De Wit uit Vlissingen we ten. Elly Munter uit Middelburg: „Ik ga elke dag de stad in om overal eten en drinken weg te zetten. Op merkingen als 'gek, vies mens' ko men mij dan ook niet vreemd voor. Er zijn nog wel dierenvrienden, maar er moet wel iets komen om zieke, oude en gewonde dieren nog een goed leven te kunnen geven." 'Beste Loes', schrijft Hanna Koole. „Toen ik terugkwam van vakantie las ik het verhaal in De Scheldebo de. Het doet me goed te merken dat er mensen denken als ik. Ik kom echter niet verder dan het af en toe opvangen van een zwerfkat. Ik hoop dat het u met deze publikatie lukt. Is het niet mogelijk met be hulp van een Rotaryclub? Hierbij een kleine bijdrage." E. Thielen uit Vlissingen zegt een heel verhaal over zwerfdieren op papier te kunnen zetten. Ze wil di rect een paar kippen en ganzen op vangen. „Wij hebben de tijd en de ruimte". Het echtpaar Aalders uit Zoutelande heeft in de tuin villa 'Kattenvreugde' gemaakt. „We zou den ons graag voor de dieren in wil len zetten, maar dat laat onze ge zondheid niet toe. We sluiten wel een bedragje bij voor de dieren." M/V WOENSDAG 12 JUU 2000 MIDDELBURG - Het zijn twee maten, ze delen alles, weten al les van elkaar. Zeventien zijn ze, nog vrij jong en onbevangen. Een avondje, en een gedeelte van de nacht, waren ze op stap in Middelburg. Drank maakt niet alleen veel ka pot, het doet ook wateren. Dat deden beiden op de Grote Markt. De politie zag het en be keurde de twee. MIDDELBURG - In De Schelde bode van eind juni is uitgebreid aandacht besteed aan de win naars van de Pinksterprijsvraag. Uit de foto-onderschriften kon geconcludeerd worden dat de dvd-speler de hoofdprijs was. Maar dat was natuurlijk niet de enige. Er werden vier hoofdprijzen be schikbaar gesteld, ook de elec- trische lattenbodem van C. C., de herenfiets van de Rijwielshop Vlissingen en de vouwfiets van Joosse Aagtekerke behoorden tot de hoofdprijzen. MIDDELBURG - Zomertijd, markttijd, vakantietijd dus drukte alom. Daar maken zak kenrollers gretig en handig ge bruik van. Bij de politie komen vrijwel dagelijks aangiften bin nen van vermiste portemon nees. Dat gebeurde op de Mid delburgse Markt bij een 70-jari- ge Duitse vrouw. In de amuse mentshal in Vlissingen waar een schoudertas ongemerkt werd geopend en de beurs gerold. Vreemder is dat bij een man in een Vlissingse winkel op een ge geven ogenblik de gsm uit zijn borstzak verdwenen was. Waar de: enkele duizenden guldens. Een duur telefoontje dus. MIDDELBURG - Op zaterdag 17 juli is op de Markt in Middel burg weer de Zeeuwse Boeren markt met als motto: Landbouw en Folklore. Een stuk historie herleeft, zelfs oeroude geuren van vroeger zijn er vandaag de dag nog terug te vinden. Bezoekers kunnen zien hoe de lekkerste mosterd wordt ge maakt of hoe de Zeeuwse bab belaar nu eigenlijk is ontstaan. Kaas, yoghurt, wijn, het zijn nog immer producten van eigen bo dem. Een overzicht van het pro gramma. Van 9.00 - 16.00 uur staan er allerlei, zowel antieke als moderne, landbouwvoertui gen opgesteld. Er zijn kramen waar Zeeuwse landbouwpro ducten worden getoond en ver kocht, zoals groenten en boe renkaas en de bekende Hoge- landse yoghurt, maar ook een wijnmakerij en een imker geven acte de presence en er worden babbelaars gebakken. Er zijn di verse demonstraties van bij voorbeeld wolspinnen en mos terd maken. De gemoedelijke aanblik van een stel Belgische trekpaarden maakt de boeren markt compleet. Een boerenka- pel zorgt 's middags voor de muzikale omlijsting. r dur iage ivf IAMM VI(otng«n, Wjlstnot 17 T«L (0118) <15 051 MNkWburj, Ung. Da» 24.T«l (0118) 612 083

Scheldebode | 2000 | | pagina 1