Maritiem evenement met historisch karakter Ringrijden en sjezen op Bellamypark SMALL SAIL FESTIVAL 17 TOT EN MET 20 AUGUSTUS Schouwspel Historisch Vismijn ZEEUWSE RINGRIJDERS VERENIGING BESTAAT 50IAAR >e kui ingrijj in het Folkloristische sport Small Sail is een niet meer weg te denken maritiem evenement in Vlissingen. Sinds 1998 staat het op de agenda als grootschalig festijn, dat in de afgelopen jaren goed was voor tienduizenden bezoekers. De Stichting Small Sail Festival Vlissingen wil als or ganisatie zoveel mogelijk be langstellenden op een prettige manier kennis laten maken met het historische en hedendaagse maritieme karakter dat Vlissin gen sinds jaar en dag uitstraalt. Er komt een vloot, er is een ten toonstelling en er zijn rondlei dingen en optredens. Alles staat in het teken van heden en verle den van het Varend volk'. De of ficiële opening is 18 augustus om 12.45 uur. Het belooft een schitterend schouwspel te worden. Allerlei schepen kunnen van heel dicht bij bekeken worden, er komt een heliplatform dat voor demon straties geschikt is en daar kun nen vluchten starten. De activiteiten zijn op het terrein van de Schelde en in de Comelis Lampisinsstraat, Piet Heinkade, Commandoweg, Eerste Binnen haven, Stationsplein, Arsenaal plein, Zeilmarkt, Roeiershoofd, Bellamypark en Boulevard De Ruyter. In Vlissingen meren grote zeil schepen af die op weg zijn naar Sail 2000 in Amsterdam. Bijzonder is eveneens de open dag van de Koninklijke Marine. Een schip kan bezichtigd wor den, er is een roadshow van het Korps Mariniers en er komt een promotiebus van de marine. Ui teraard ontbreken reddingsde monstraties niet, hierbij wordt een Lynx helikopter ingezet. Ook zijn er droppings. Historische en hedendaagse schepen, daar draait het Small Sail Festival om. Ze liggen aan verschillende kades afgemeerd. Er zijn antieke zeilschepen, ou er is haring, gebakken vis en ger ookte paling. Drankjes en bijpassende hapjes staan voor gebruik gereed. Echte keukenkoks- en-prinsessen krij gen recepten en kunnen kook- en bakdemonstraties bijwonen. De sieraden die verkocht wor den, hebben vismotieven, er zijn andere visserijartikelen en exoti sche vissoorten. Voor kinderen zijn er leuke extra attrakties. derwetse sleepboten en werkvaartuigen, marineschepen en vis sersboten. Het moet, volgens de organisatoren, een groot cultureel, toeris tisch, maritiem feest worden. Daarom wordt samengewerkt met de horeca, die een muziek- en mosselfes tival houden. Boven dien is er veel muziek van koren en fanfares, een slagwerkensem ble en een bigband van de Zeeuwse Mu ziekschool. Zaterdag 19 augustus houdt de Vismijn open huis. Tijdens deze visserij dag komen belangstellenden al les aan de weet over vis, vis vangst en -verwerking. Er zijn veilingen van diverse vissoorten, er kan vissoep worden gegeten, De Zeeuwse Ringrijders Vereniging bestaat dit jaar 50 jaar en wil dit ju bileum met diverse activiteiten door het jaar heen vieren. Een jubi leumcommissie van 6 leden heeft aan het programma gewerkt. On derdeel daarvan is de grote ringrij- derij van zaterdag 29 juli in Vlissin gen. De wedstrijden zijn op het Bel lamypark, in de Nieuwstraat en het Groene Woud. Als ringlijder ga je met je paar# gal opperend door leen baan van 36 meter lengte. 111 t|et midden van de baan staan tjSegrote palen(de poengers) waaraan mer de baanj een touw m Jijen bus hgngt. Aar de onderkant hoogte) hangt de ring met een veer op.l doeling dat de ringrijd deze ring aan de., men en aan het eind weer af te Een wedstrijd gaat over 3? beurten len er wordt mn gereden1! op de nomü s#üstrijdring, die een doorsnede heeft van 38 mm. Degene die de meeste ringen steekt wint. Soms eindigen deelnemers met een gelijk aantal ringen of moet er op prijzen worden gere den. Dan wordt middels een afvat- race bepaald wie de winnaar wordt. De deelnemer die het langst in blijft steken wint. Bij dit kampen wordt de ring steeds verkleind: eerst 32 mm, dan 26 mm, 20mm, 14 mm en tot slot als de deeinemers heel goed kunnen kampen een ring van 10 mm doorsnee. Op het wedstrijd bord worden alle resultaten van de deelnemers zorgvuldig bijgehou den, zodat het publiek de wedstrijd goed kan volgen. Bij het sjezenrijden zijn de spelre gels hetzelfde met dien verstande dat de„ een! jen imelbc ld stee« van uitgerj ment en de vrouw [korte lans, het paard maar moet draven le meerdere ringen [gestoken. Op een |/ordt de tussen- lehouden. Aan vorden de ere i de ring met een Ipperend ongeza kort gezegd de n ringrijden. iet niet. Om tot een te komen is het no kefijk dat de ringrijder een berijdt, dat bij hem een twee-eenheid z der moet op zijn paa trouwen, dat het op neTgWWe mo ment en in de juiste galop gaat. Het paard moet zijn berijder kunnen vertrouwen in de wijze waarop die hem leidt. Veel ringrijders oefenen dan ook te paard in een baantje in de wei om die balans te vinden. In een sjees probeert de vrouw een ring te steken. Daarnaast is ringrijden vooral een kwestie van concentratie. De ring rijder doet dit op zijn eigen manier. Sommigen houden de concentratie de gehele wedstrijddag vast, ande ren kunnen de concentratie op brengen op het moment dat ze met hun paard in de baan staan. Om een goede concentratie te oefenen wordt door een aantal ringrijders jend met de lans in de hand op ie ringen geoefend. Deze oefe- fmSffis ook van het grootste belang, het zelfvertrouwen van de ringrijder. Want net als bij iedere andere sport steert n hee grijd eson ehal outi, oefe, tuu he het stek dens THPIffrnpelfliPlirdt ver en de moeilijkheidsgraad daardoor toeneemt de kleinste ring steken, die een doorsnede meet van slechts 10 mm, is voor elke ringrijder een prestatie van formaat. Het betekent dat je de kunst van het ringrijden zeer goed beheerst, en dat je een kunststukje levert. In de zomermaanden worden er in alle dorpen op Walcheren ringrij- wedstrijden gehouden. Het steek spel is dan wekelijks te bewonde ren. De belangstelling voor het ringrijden is enorm toegenomen, en daarmee is het aantal wedstrij den flink gestegen. Tegenwoordig wordt er op de meeste dorpen meerdere keren per jaar de ring gereden. Vroeger was dat wel anders. Toen was er per dorp een wedstrijd in het jaar, die vaak op pinksterdrie werd gehouden. De boerenknechten mochten eenmaal per jaar op het paard van de boer waar zij in dienst waren, de ring steken. Dat viel in die tijd voor paard en ruiter niet mee, want beide kwamen ongeoe fend aan de start wat de nodige problemen met zich mee kon bren gen. Een dag ringrijden betekende een dag ontspanning in het zware arbeidzame leven van die tijd. Het ringrijden had vooral een folkloris tisch karakter. De prestatie was van minder belang. Na de oprichting van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging in 1950 werd het wedstrijdelement steeds be langrijker. Er werden meer geza menlijke wedstrijden gehouden om zodoende het prestatieniveau naar tig te de amTOoral anisatie in ;ebruik werd Het waren die voor het bruikt. htig keerde het ende belang- tief gebruik van paarden, steeg ook weer de belang stelling voor het ringrijden en daar mee groeide de deelname aan de wedstrijden. Tegenwoordig heeft Zeeuwse Ringrijders Vereniging zo'n 750 leden, waarvan er zo'n 500 actief aan wedstrijden deelneemt. Een groot aantal van de deelne mers aan wedstrijden doet meerde re keren per jaar aan wedstrijden mee. Er is veel jong bloed onder de ringrijders. De jongste deelnemers zijn 12 jaar oud. Dat betekent dat het voortbestaan van het ringrijden in de toekomst blijft verzekerd. Met het toenemen van het aantal wedstrijden is het prestatieniveau flink verhoogd. Was het vroeger een uitzondering als iemand alle dertig te steken ringen meenam, tegen woordig komt dit regelmatig voor. Veel ringrijders oefenen te paard of lopend van tevoren om zodoende getraind aan de start te verschij nen. Er is daardoor minder ruimte voor de tradities. Een van de tradities die nog wel steeds op de dorpswed- Fraaie knollen en evenfraaie amazones zorgen voor een kleur rijk beeld bij het ringsteken. strijden in ere wordt gehouden is de pollepel. Dat was vroeger een prijs voor de ongelukkige deelne mer die de hele dag geen enkele ring aan zijn lans had weten te ste ken. De pollepel werd vroeger ge bruikt op de boerenhoven bij het bereiden van de karnemelkse pap. Het knechtje wat het laagst in rang was, was belast met het roeren van de pap. Hij werd dan ook de papko ker genoemd. Een begeerd baantje was dat paproeren niet, want de papkoker werd nog niet voor vol aangezien. Bij het ringrijden werd de pollepel zodoende het zinne beeld van de onhandigheid of on bekwaamheid van de ringrijder. Tegenwoordig is de pollepel een felbegeerde ereprijs, die aan het eind van de wedstrijd wordt uitgekampt. Zo heeft het ringrijden zich steeds meer weten te ontwikkelen van folklore tot folk loristische sport.

Scheldebode | 2000 | | pagina 17