varia innprpn 7npkpn AGRESSIE Avontuurlijke jongeren zoeken gezellig en warm gastgezin Scheiden zonder onnodige ruzie Regionale bundeling Dorpsraad wil praathuis m KAMERS VERHUREN AAN TOERISTEN REGIO - "We hebben genoten van het royale ontbijt en vooral van de stilte; de bedden waren prima". De ze woorden staan talloze malen in de gastenboeken, die verhuursters en verhuurders van kamers bijhou den. Hieruit blijkt overduidelijk de waardering voor hun werk. Maar achter deze woorden schuilt even eens het plezier waarmee de gasten worden ontvan gen. Veel werk Toeristische adviezen verzorging voor rond de ogen watertoerisme Alexis L Vreemden interculturele beleving Een bemiddelaar Proefproject Leerzaam Begrip Meer informatie? Avontuur Braderie in Goes J veranderd MIDDELBURG - Het is bijna een jaar geleden, maar alles staat nog zo vers in het goheugen van Mirja Heusd. Pierre vertrok in juli naar zijn vertrouwde thuisbasis Canada, na een jaar lang te hebben ver ruild. Voor Mirja kwam het goed uit, omdat haar dochter net was geslaagd voor haar eindexamen. Haar kamer kwam vrij en alles stond er nog, dus waarom zou ze het niet proberen? INSTALLATIE KLACHTENCOMMISSIE it WOENSDAG 5 JULI 2000 'De wereld aan je keukentafel' De ka Tier;- zien er allemaal erg verzorgd uit niet voor. In alle gesprekken kwam slechts één geval voor, waar een gast zonder te betalen is vertrok ken. Hij werd echter door de politie in Antwerpen aangehouden omdat hij nog meer op zij kerfstok had. Een pension draaien vergt nogal wat. Een groot huis is het eerste wat nodig is vooral als er meerdere gasten tegelijk worden ontvangen. Er is aan de verzorging, ook al is die beperkt tot logies met ontbijt, ta melijk veel werk. De kamer moet schoon zijn, evenals het bedden goed. Of je een badkamer en toilet iedere dag voor één stel gasten moet schoonmaken of voor meer, maakt in het werk niets uit. Neder landers hebben de reputatie, dat ze een uitgebreid ontbijt verzorgen, maar oook dat kost tijd en inzet. Plezier in het werk komt bij allen naar voren. Aan de inrichting van de kamers is veel zorg besteed: ruim en fris, goede bedden en een kast om kleding op te bergen. In FOTO HENK BACKER veel gevallen is er een kleurentele visie op elke kamer. Het koffiezet apparaat met kopjes, melk en sui ker staat in sommige huizen klaar op de kamer, zodat de gasten zich zelf kunnen bedienen. De kamers in de kuststreken wor den vaak per week of per twee we ken besproken. Er zijn mensen, die jaar na jaar in hetzelfde pension te rugkomen om bij te komen van hun jachtige dagelijkse bestaan. Dit blijkt dan uit de teksten in het gastenboek. Er ontstaan dan soms zelfs vriendschapsbanden tussen huurders en verhuurder. In de Bevelanden komen voorna melijk toeristen, die op trektocht zijn; per auto of per fiets, de streek leren kennen. Een paar dagen in het ene dorp en dan weer verder. De verscheidenheid aan activitei ten in de dorpen speelt daarbij een rol. Zo biedt Yerseke de mossel- en oestercultuur, heeft Heinekens- zand zijn klompenmaker en Hoe- dekenskerke het Wienkeltje van Wullempie en het station van de stoomtrein, om maar enkele voor beelden te noemen. De gastvrouw is graag behulpzaam bij het aange ven van de bezienswaardigheden in de omgeving als daaraan be hoefte bestaat. Rondtrekkende toeristen bereiden over het alge meen hun vakantie goed voor en soms kunnen ze meer over de streek vertellen dan de gastvrouw. De verhalen komen voor een groot deel op hetzelfde neer. Wel is er een verschil per streek. Aan de kust komen voornamelijk mensen ,vaak met kinderen, die van het strand willen genieten. In Zuid Beveland is de verscheidenheid aan gasten veel groter. Hier tref je behalve toe risten ook mensen, die korte tijd voor hun werk in de buurt moeten zijn. Ook is het aantal nationalitei ten veel groter. Zoals een van de dames vertelde: "Ik krijg de hele wereld aan mijn keukentafel". Helena Rubinstein introdu ceert Eye Sculptor Patch een intensief en actief liftend ver zorgingsproduct in patch-vorm voor de huid rond de ogen. In 1997 brachten de eerste ac tief liftende gezichtsverzor gingsproducten een omwente ling teweeg in de cosmeticawe- reld door de toepassing van pro-fosfor, een krachtige werk- stof die met behulp van bio technologie wordt verkregen. Sindsdien heeft Helena Rubin- MIDDELBURG - Tijdens een persbijeenkomst presenteer den medewerkers van het Bra bant Bureau voor Toerisme de toeristische vaargids 'Toerva- ren tussen Maas en Schelde. Het product van een interre gionaal project waaraan vele partners deelnemen en dat ge- subsideerd wordt door de Eu ropese Unie. Eind 1997 ging het project 'Grensoverschrijdend Water toerisme (GOWT) van start en medio 1999 startte de tweede fase met een grootschalige wa tersportproject Zuid-Neder land en Vlaanderen onder de naam Toervaren Benelux Mid dengebied (TMB). Beide pro jecten komen tot stand door samenwerking van vele part ners (overheden, watersport verenigingen en promotieor ganisaties), aan beide zijden van de grens. Een van de be langrijkste doelen was het ont sluiten van een basisvaarroute van 450 kilometer. Het project ontvangt een flin ke Europese Interreg-subsidie. Door de Europese Unie in het leven geroepen om grensover schrijdende samenwerking in grensregio's te stimuleren em daarmee de economie te be vorderen. De grensregio's wor den namelijk gezien als gebie den waar een goede basis voor samenwerking voor één Euro pa kan worden gelegd. Het project ontvangt verder ook fi nanciële steun van het Minis terie van de Vlaamse Gemeen schap in Belgie en de Stichting Recreatietoervaart Nederland. Tussen 1998 en nu is ongeveer 13 miljoen Euro geinvesteerd om de verschillende vaarrou tes te verbeteren van 23 loca ties waar ongeveer 850 passan tenplaatsen werden gereali seerd. Bij de locaties legde men sanitaire voorzieningen aan, water en electra en er kwam informatievoorziening aan het water zoals bijvoor beeld informatiepanelen en bewegwijzering. Rond de ba sisroute van 450 kilometer zijn 13 lussen te bevaren met een totale lengte van 1050 kilome ter. In dit gebied zijn 180 aan legplaatsen en 220 passanten plaatsen aangelegd. Eind 1998 werd de Leuvense jachthaven ingehuldigd en mei vorig jaar bereikte het project een be langrijke mijlpaal toen de Leurse haven in Etten-Leur werd opgeleverd. Tot voor kort speelden de ri vieren en kanalen in het grens gebied een beperkte rol op het gebied van de watersport. Door de gezamenlijke aanpak krijgt dit gebied een belangrij ke impuls. In de gepresenteer de toeristische vaargids zijn 70 deelkaarten opgenomen. Nieuw is dat ook toeristische informatie in dit boekwerk van formaat is opgenomen. Behal ve algemene informatie over varen in binnen- en buiten land, zijn ook aansluitingen opgenomen op toeristische fietsroutes. Wiljan van Laarho ven, die met Oda Schelhaas - van Gorkum het project bege leidt, stelt: "Er was duidelijk behoefte aan meer informatie dan alleen een vaarkaart. Dit gebied is (nog) onbekend bij veel toervaarders. Met deze gids wordt het gebied letterlijk en figuurlijk op de kaart gezet." De gids kost 46 gulden en is verkrijgbaar bij ANWB vestigingen en ANWB- agentschappen bij VW kanto ren. KAMPERLAND - Stichting Emelisse uit Kamperland heeft een nieuw bier op de markt ge bracht. Tijdens een boeiende bijeenkomst vrijdagavond 30 juni voerde de stichting een 'Kaperkapitein' genaamd Adri- aan van Campen op, om een vat van het nieuwe bier op te graven. Daarmee was het bier officieel geintroduceerd. In samenwerking met brouwe rij De Halve Maan in Hulst en de landbouw van Noord Beve land, brengt de stichting dit zachte en heldere streekeigen bier op de markt. Het heeft, volgens Emelisse, een aroma van zilte lucht en goudgolven- de akkers. Door Henk Backer Het vakantieseizoen staat weer voor de deur. Op veel plaatsen ver schijnen de bordjes 'Kamers te huur'. Wat betekent het nou om vreemde mensen in je huis op te nemen voor een paar nachten, een week of langer? Meestal zijn het de vrouwen die het werk verzetten. De vrouw des huizes bekommert zich meestal om de gasten, in enkele gevallen uit pure noodzaak om het huis houdbudget aan te vullen, maar ook vaak om de gezelligheid. De heer des huizes heeft zijn eigen besognes, is vaak hele dagen of enige dagen achtereen van huis en zo is er toch beweging en gezellig heid in huis. Hoe voelt het om steeds opnieuw vreemde mensen in je huis te ont vangen? De eerste reactie op deze vraag is er een van een beetje ver baasd de wenkbrauwen optrekken. En dan komt het antwoord: ze heb ben er totaal geen probleem mee. „Hoe clichématig dit ook mag klin ken, het was een unieke en nooit te vergeten ervaring", zegt Mirja la chend. 'Een kind in huis met een to taal verschillende culturele achter grond en een andere belevingswe reld is een geweldige interculturele ervaring. AFS Interculturele Pro gramma's zoekt gastgezinnen om ook een avontuurlijke jongere een jaar lang onder hun vleugels te wil len nemen. Eind augustus '98 konden Mirja en haar man Pierre ophalen. Hij had net z'n oriëntatiekamp gehad en was natuurlijk erg nieuwsgierig naar zijn nieuwe familie. Gelukkig Scheiden doet lijden, luidt het spreekwoord. En dat klopt natuurlijk wel. Mensen die gaan trouwen, zijn van plan om hun leven lang ge trouwd te blijven. Als er een kink in de kabel komt, is dat voor niemand een pretje. Veel echtscheidingen gaan ook met de nodige problemen gepaard. Bij wie gaan de kinderen wonen? Wie houdt het huis? Hoe wordt de inboe del verdeeld? Wordt er al dan niet alimentatie betaald. En hoe hoog is die dan? Zulke problemen kunnen gemakkelijk tot nieuwe conflicten leiden, waarbij niemand gebaat is. Beter zou het zijn als alles in goed overleg wordt geregeld. Maar meest al komen aan de scheiding twee ad vocaten te pas die ieder voor hun cliënt het beste uit de zaak willen zien te halen. Om te bekijken of scheidingen ook op een andere manier opgelost kun nen worden, wordt momenteel op initiatief van het ministerie van Jus titie ervaring opgedaan met schei dingsbemiddelaars. Een scheidings bemiddelaar houdt de belangen van beide partijen in de gaten. Hij of zij heeft een erkende opleiding tot be- Natuurlijk moet je je wel aanpas sen. Je moet vroeg opstaan en gaan douchen voordat de gasten wakker worden, of je stelt de douchebeurt uit tot iedereen zijns weegs is ge gaan. Soms vinden de kinderen dit wel lastig, want die moeten op tijd op school zijn en - zo zijn kinderen vaak - stellen het opstaan liever zo lang mogelijk uit. De douche kan dan bezet zijn. Het hangt van de leeftijd van de kinderen of ze het als gewoon erva ren of dat ze het e: moeilijk mee hebben dat hun m vder kamers verhuurt. Zijn ze er§ jong als moe der er mee begint, dan verloopt het soepel. Zijn ze wat ouder, dan is het wel even wennen. Het kan ook best wel vreemd zijn als je eenmaal uit huis bent gegaan en je ver trouwde kamer wordt omgebouwd tot logeerkamer voor gasten. Je krijgt dan het gevoel dat er een stukje van je wordt afgenomen. Uit geen van de gesprekken bleek ech ter dat hieruit werkelijk grote pro blemen waren ontstaan. Slechte ervaringen komen eigenlijk niet alleen bij, ook Mirja en haar man waren nieuwsgierig en zelfs een beetje zenuwachtig. "Je weet ei genlijk niet wie je in huis haalt, maar AFS bereidt je erg goed voor. Zenuwen voor niks, want het klikte meteen. Pierre was een hele spon tane. leergierige, sportieve en extra verte jongen. Hij paste zich makke lijk aan de nieuwe situatie aan en door zijn leergierigheid wilde hij meteen alles weten over Nederland en onze regio in het bijzonder. In september begon zijn schooljaar. Voor zijn medestudenten was bij heel interessant, waardoor bij snel vrienden maakte. Ook thuis kun hij het goed vinden met hun zoon Ro bin, alhoewel bij in het begin moest middelaar gevolgd en is toegelaten na een selectieprocedure door de raad voor rechtsbijstand. Het kan een advocaat zijn, maar ook iemand met een andere achtergrond, zoals een psycholoog of een maatschap pelijk werker. In een aantal gesprekken bekijkt de scheidingsbemiddelaar samen met de beide partners welke zaken gere geld moeten worden en hoe dat op de beste manier kan gebeuren. De uitkomst van die gesprekken wordt vastgelegd in een zogenaamde vast stellingsovereenkomst. Daarin wordt precies beschreven welke af spraken zijn gemaakt. De vaststel lingsovereenkomst wordt vervol gens door een advocaat omgezet in een gemeenschappelijk verzoek tot echtscheiding bij de rechtbank. Als de scheidingsbemiddelaar ook ad vocaat is, kan hij of zij dat zelf doen en de scheiding verder afwikkelen. Het proefproject bemiddeling bij echtscheiding wordt uitgevoerd in de arrondissementen Amsterdam, Utrecht, Den Bosch, Breda, Leeuw arden, Groningen, Assen, Den Haag en Middelburg. Mensen die van plan zijn te gaan scheiden en in een van deze arrondissementen wonen, wennen om een oudere broer te hebben. „Ik moet zeggen dat het jaar met Pierre erg vlot is verlopen. Eigenlijk te snel, want ik mis het nu nog steeds om zo'n avonturier in huis te hebben. Het is niet altijd zonne schijn, hoor. Op een gegeven mo ment is het net alsof het je eigen zoon is en zo ervaart hij dat ook. Dan voelen ze zich helemaal op hun gemak en willen ze wel eens hun mondje klaar hebben. Al met al moet ik zeggen dat ik dit voor geen goud had willen missen en beter ge zegd, ik wil komend schooljaar weer heel graag een gastzoon of -dochter in huis. Niet alleen zij le ren heel veel, wij net zo goed!" De naam AFS herinnert aan 'Ameri can Field Service', een vrijwillige ambulancedienst in beide wereld oorlogen. In 1947 besloten de AFS-vrijwilligers zich blijvend in te zetten voor de wereldvrede en zij richtten een vereniging op met als doel beter begrip te bewerkstelligen kunnen de hulp van een scheidings bemiddelaar inroepen. Ze kunnen zich daarvoor aanmelden bij de raad voor rechtsbijstand. Dat kan overi gens alleen als er nog geen verzoek tot scheiding bij de rechter is inge diend. Als er al een voorlopige voor ziening bij de rechter is gevraagd, kan de rechter doorverwijzen naar een scheidingsbemiddelaar. Na tuurlijk moeten wel beide partners bereid zijn om aan de bemiddeling mee te doen. Of er kosten aan de scheidingsbe middeling verbonden zijn, hangt af van het inkomen van de betrokke nen. Mensen die in aanmerking ko men voor gefinancierde rechtsbij stand, hoeven niet alle kosten van bemiddeling te betalen. Zij betalen een eigen bijdrage, afhankelijk van de hoogte van het inkomen. Voor meer informatie kunt u terecht bij de raad voor rechtsbijstand in Den Bosch (via het telefoonnummer 073 - 6 8141 00) of bij het ministerie van Justitie dat op werkdagen tussen 's morgens negen uur en 's middags vijf uur telefonisch bereikbaar is op nummer 070 - 3 70 68 50. Op Inter net is meer informatie te vinden op www.rvr.org en www.minjust.nl. tussen mensen van verschillende culturen. AFS werd een uitwisse lingsorganisatie voor jongeren en de toevoeging Interculturele Pro gramma's volgde. Inmiddels is AFS een wereldwijde ideële organisatie, met in zestig landen een vestiging. Jaarlijks zendt AIS meer dan 10.000 jongeren kris kras over de wereld uit om de taal en cultuur van een ander land te leren kennen. Dit betekent dat ook dit jaar weer rond de 120 jongeren naar Neder land komen uit alle hoek-en van de wereld- Ze kunnen allemaal niet wachten om hier een jaar lang avontuur te beleven, want dit is een droom. Wie weet kan een van hen uw gezin verrijken met een inter culturele beleving. Voor hen is het een unieke en bijzondere ervaring, maar voor u net zo goed. Je haalt toch een hele andere wereld in huis. Voor meer informatie over het gast ouderschap of AFS in het algemeen, kunt u contact opnemen met Jani- ne Weterings, tot: 076-5413410 of het hoofdkantoor in Amsterdam, tel- 020-6269481. Jaarlijks zijn 1miljoen Nederlanders slachloffer ran geweld of bedreiging. Zo'n 200.00(1 hebben behoefte aan psvchisthe steun. Slechts 20% ran hen zoekt en krijgt die hulp. De anderen houden zich groot. Dom! Zoiets kan na jaren grote problemen veroorzaken NATIONAAL FONDS GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID GRATIS MFOBROCHURES Bil NFGV (030)2971197 olschri^iwfNfGV. postbus 5m 3502XUtocltHCTrttwijfr.nl SEROOSKERKE - De dorpsraad van Serooskerke is al een heel tijdje be zig om de bouw van een ontmoe tingsplaats of praathuisje van de grond te krijgen. Dat zou dan moe ten komen op het Muntpleintje in het dorpscentrum. Het trefpunt moet voor alle inwo ners zijn dfi ook passanten moeten er even kunnen relaxen. Voorts wil GOES - In verpleeghuis Ter Valcke in Goes werd donderdag 22 juni de Klachtencommissie Zeeland-Noord officieel geinstalleerd.Dit is een re gionaal werkende klachtencommis sie ten behoeve van drieentwintig aangesloten verpleeg- en verzor gingshuizen in de regio Zeeland- Noord. Vorig jaar november is het initiatief genomen voor oprichting van een dergelijke commissie voor een aan tal verpleeghuizen en (woonzorg centra in de regio Zeeland-Noord. In de Oosterschelderegio en de regio Walcheren waren voor de verpleeg huizen reeds twee afzonderlijke klachtencommissies werkzaam. Door middel van een fusie van beide commissies is een nieuwe commissie gevormd. Bundeling van krachten en deskundigheid leidt tot verbetering van de kwaliteit van commissie. Ook een aantal verzorgingshuizen gaven aan belangstelling te hebben voor deze commissie. De Wet Klach trecht Cliënten Zorgsector verplicht de zorgaanbieders om een klachten commissie in te stellen. Uiteindelijk hebben de directies van drieentwin tig instellingen zich aangesloten bij de Klachtencommissie Zeeland- Noord. De commissie richt zich op de klachtenbehandeling. Voor klach- de dorpsraad de ontsierde schut ting vervangen. Dat kost een paar centen, om precies te zijn 40.000 gulden. De gemeente Veere draagt er 5000 gulden aan bij. Voor het res tant worden sponsors gezocht. Be langstellenden kunnen een bijdra ge storen op banknummer 365230014, t.n.v. Dorpsraad Ser ooskerke. tenbemiddeling blijven de interne klachtenfunctionarissen van de in stellingen aanspreekpunt. De leden en plaatsvervangend leden van deze klachtencommissie zijn benoemd op voordracht van de cliëntenraden van de aangesloten instellingen. De onaf hankelijk voorzitter is voorgedragen door de directies van de gezamenlij ke instellingen. Bij de Klachtencommissie Zeeland- Noord zijn aangesloten: de zorgcen tra Cederhof te Kapelle, Gasthuis te Goes, Poelwijck te 's Heer Arendsker- ke, Vredelust te Yerseke, Ter Weel te Goes/Krabbendijke, Ten Anker te Tholen, Ter Mantelinge te Domburg, In 't Opper te Bruinisse, Duinoord te Burgh-Haamstede en Borrendamme te Zierikzee. Daarnaast de woonzorg centra Maartenshof te Sint Maar tensdijk, De Rozeboom te Sint Phi- lipsland, Meuleweie te Wolphaarts- dijk, Vorsvliet te 's Gravenpolder en Poortershof te Brouwershaven en de verpleeghuizen 't Gasthuis te Mid delburg, De Poort en Vliedberg te Koudekerke, Cornelia te Zierikzee, Ter Weel te Goes/Krabbendijke, Ten Anker te Tholen en Ter Valcke te Goes. Het secretariaat van de com missie is gevestigd in verpleeghuis Ter Valcke, Valckeslotlaan 200 te Goes. Postadres: postbus 101, 4460 AC Goes. stein de specifieke producten van de Face Sculptor-lijn (dag verzorging intensieve kuur nachtverzorging droge huid oogcontouren) voortdurend verrijkt om nog betere resulta ten te verkrijgen. De Patch-technologie is ont wikkeld in de medische en far maceutische wereld. Deze techniek maakt het mogelijk de huid plaatselijk af te sluiten om de verspreiding van werkstof- fen in de huid te vergemakke lijken. Helena Rubinstein heeft deze bijzonder effectieve tech niek toegepast voor een direc te, intensieve en nauwkeurige behandeling van de huid rond de ogen. Omdat de huid rand de ogen tien keer dunner is dan die van het gezicht, en de huidverdam ping daar dus het grootst is. Omdat de huid rond de ogen, die uitermate beweeglijk is, het meest te lijden heeft: het knip peren van de ogen gebeurt ge middeld niet minder dan 12.000 keer per dag! Omdat de huid rond de ogen dun, kwetsbaar, onderhevig aan rimpels, kringen, wallen en kraaienpootjes is, en direct on ze conditie weerspiegelt, geeft ze specifieke problemen aan die specifieke producten verei sen. Directe actief liftende verzor ging voor de huid rond de ogen: Een spectaculair en lang durig resultaat al na 15 minu ten; Een gepatenteerde metho de: een zelfklevende siliconen- patch die de vorm van de oog contour precies volgt. Na een kwartier: Zijn rimpels en lijntjes gladgetrokken. Zijn wallen en kringen minder dui delijk zichtbaar. Is de oogop slag levendiger, omdat gelaats trekken zachter zijn. Is de huid gladder, frisser, regelmatiger. Allemaal resultaten die ervoor zorgen dat make-up beter blijft zitten. De nieuwe patch-techniek, die perfect is aangepast aan de oogcontour door zijn uitge kiende vorm, maakt een hoge concentratie werkstoffen mo gelijk die hun werking uiterst nauwkeurig uitoefenen op het huidgedeelte dat ze het meest nodig heeft, voor nog betere resultaten en een optimale to lerantie. GOES - De braderie in Goes is terug na enkele jaren van af wezigheid. Donderdag, vrijdag en zaterdag is er in de winkel straten en op de Grote Markt veel te doen. De winkels worden donderdag en vrijdags tot 21.00 uur open gehouden. Voor de winkelpui en staan overal kramen waar diverse artikelen tegen aan trekkelijke prijzen worden aangeboden. Op de Grote Markt staan zo'n honderd kramen van de ambu lante handelaren, die nog meer diversiteit in het aanbod brengen. Verder zijn er ook standwerkers die Zeeuwse producten aan de man bren gen. Zo zijn er Zeeuwse Babbe laars en Zeeuwse wijnen en bieren te koop. Ook zelfge maakte dranken worden aan geboden. De Zeeuwse bier brouwer installeert een zes meter lange sjoelbak, waarmee de bezoeker door middel van het sjoelen met een bierpul een gratis consumptie kan winnen. Voor de kleintjes is er een draaimolen, een visvijver en diverse andere kinderat tracties. Er is ook muziek: mu ziekgroepen uit onder meer Zuid Amerika geven acte de presence. De braderie is donderdag en vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. De goeie ouwe tijd van weleer ligt ver achter ons. Een periode toen het leven zich met rust en kalmte voltrok. Wat gaat het er dan tegen woordig ruw aan toe. Of toch niet? is er wel iets veranderd? 'Het was treuriger, dat het rustige leven gepaard ging met ruwheid van zeden. Het vele drinken leidde tot andere ongebon denheid. Vernieling en schending van ander mans eigendom waren an de orde van de dag; vooral op feestdagen ging men alle perken te buiten. Niet alleen werden hekken en andere afscheidingen van bouw- en weilanden ver nield en in elkaar getrapt, ook jonge vruchtbo men en tuintjes moesten het ontgelden en het gebeurde wel, dat voorbijgangers 's avonds aangevallen en afgeranseld werden. Er kwa men trouwens veel schandelijke dingen voor, zoals het ledigen van bakken met menselijke faecaliën in de regenbakken waaruit het drink water voor het gezin gehaald werd. Gevloekt werd er ook veel, niet alleen op ogenblikken van toorn of opwinding, maar ook uit pure lust tot vloeken en om andere mensen te ergeren.' Komt deze passage U bekend voor? Het lijkt wel een uittreksel van een politie-bericht zoals die hier op de redaktie van de krant dagelijks uit de fax rollen. Het is een citaat uit het boek je 'Oud Walcheren' van J.Vader geschreven rond 1880. Maar het zou evengoed op maan dag of zaterdag in de krant gestaan kunnen hebben. Voorbijganger in elkaar geslagen, uri ne in een brievenbus, geknakte boompjes, ruit ingeslagen. De feestdagen van toen zijn de weekenden van nu en het vele drinken is ge bleven met alle gevol gen van dien. Veran derd? De mens veran dert nooit. Cameleon.

Scheldebode | 2000 | | pagina 9