Oriëntaalse sfeer op Middelburgse Markt 'Koppen uit de klei' Rondleidingen Fort Rammekens Onbarmhartig mooi erfdeel Kermiskoers Heinkenszand Exotische geluiden rondom Manteling oomerang sport DE LAMMERENBURCHT Expositie Dammers actief in Ons Dorpsleven schildersclub exposeert in westkapelle De wereld achter het stopcontact GORDEL VAN SMARAGD EN LAND VAN DE GLIMLACH MIDDELBURG - Het is voor de zesde maal dat begin juli de Markt in de Zeeuwse hoofdstad in een oriën taalse sfeer wordt gebracht. En wel omdat de Stich ting Evenementen Middelburg (SEM) dan de Pasar Asean Middelburg houdt. Een succesvol driedaags evenement op vrijdag 7, zaterdag 8 en zondag 9 juli. In 1995 begonnen als Indische Pa- ten en culinaire lekkernijen. Authentieke opzet EXPOSITIE IN MUSEUM DE SCHOTSE HUIZEN RITTHEM - Door de Vereniging voor Natuur- en Mi lieueducatie (IVN) worden dit seizoen weer rondlei dingen in en om Fort Rammekens verzorgd op dins dagavond en zondagmiddag. Die van dinsdagavond lopen van 20 juni t/m 29 augustus, aanvang 19.30. Op zondag van 2 juli tlm 10 september en 15 en 22 oktober vanaf 14.00 uur. De kaarten hiervoor (f 4,50) zijn verkrijgbaar bij het Stedelijk Museum Vlissingen en Fort Rammekens. In De Schotse Huizen zijn 'koppen' van Veerenaren en passanten te zien. VEERE - In museum De Schotse Huizen aan de Kaai in Veere zijn van 8 juli tot en met 12 augustus portretten te zien van Veerenaren en passanten. Portretten uit klei, uiteindelijk gebakken of gegoten in brons, gekapt uit steen. Alle koppen zijn gemaakt door Ollo Koots- tra. Markante koppen, vrolijke hoofden, doorleefde gezichten, mooie gelaatstrekken, groeven en lijnen getrokken door de tijd als zijn het voren in de klei. 'Koppen uit de kleiv toont het levensverhaal van de geportretteerde. NEDERLANDS-HONGAARSE KUNSTENAARSFAMILIE GÓTH IN DOMBURG DOMBURG - Het Marie Tak van Poortvliet Museum Domburg opende haar poorten in het Mondriaan- jaar 1994. Het museumgebouwtje is een replica van de tentoonstellingszaal die de beroemde schilder Jan Toorop (1858-1928) vlak bij zee in Domburg liet neerzetten. Van 1911 tot en met 1921 hebben de Domburgse tentoonstellingen erin plaatsgehad waaraan naast Toorop onder meer Piet Mondriaan, Ferdinand Hart Nibbrig, Jacoba van Heemskerck, Charley Toorop, Jan Heyse en Mies EloutDrabbe deelnamen. Zomertentoonstelling vrijdag 14, 28 juli BINGO De Klaverjasclub kan nog enkele leden gebruiken OOSTKAPELLE - De activiteit Hoe Didgeridoo heeft inmid dels twee keer eerder dit jaar plaatsgevonden bij het Zeeuws Biologisch Museum te Oostkapelle. Hoe Didgeri doo klinkt tamelijk exotisch. En dat klopt, want de didgeri doo komt van ver. Het is een blaas-/klankinstrument dat bekend is van de Aboriginals uit Australië. Ze begeleiden hiermee hun tradities en vieringen. Publicatie Thema-expo bij Lientje Open dag bij De Zoete Kers Rien verschuur exposeert op diverse lokaties J "1 WOENSDAG 5 JULI 2000 's GRAVENPOLDER - Maandag is het provinciaal damtoemooi begonnen van de Provinciale Zeeuwse Dambond. In dorpshuis Ons Dorpsleven aan de Poelvoordestraat 3 wor den donderdag en vrijdag (6 en 7 juli) de laatste rondes ge speeld. De zesde ronbe begint er om 09.30 uur, de zevende om 15.00 uur. Vrijdag start de acht ste om 09.30 uur en aansluitend worden om 16.00 uur de prijzen uitgereikt. Om 19.00 uur volgt dan nog een simultaantoernooi. WESTKAPELLE - De Westkap- pelse Schildersclub, bestaande uit een vijftiental leden, houdt ook deze zomer weer haar jaar lijkse tentoonstelling. Dit is de laatste keer dat de docent Cees van de Burght erbij betrokken is, hij stopt met lesgeven. Zijn op volger is Tonnie Kraak. Er zijn weer vele schilderijen in diverse technieken: aquarel, olieverf, pastelkrijt en pastel potlood, acrylverf. Het afgelo pen lesjaar is onder meer aan dacht besteed aan 'Oude am bachten en gebruiken van vroe ger'. Maar ook bloemen en zeezich ten zijn vaste elementen uit de expositie. De hoogste groepen van het openbaar en christelijk onderwijs uit Westkapelle heb ben ook dit jaar weer enthou siast een bijdrage geleverd. Het onderwerp waarmee zij aan de slag zijn gegaan is 'Wat wil je later worden?' De gecombineerde tentoonstel ling opent op maandag 31 juli haar deuren en sluit op zaterdag 5 augustus. Openingstijden van 16.00 tot 21.00 uur. De toegang is gratis. Plaats: Het Vereni gingsgebouw 'Westkapelle Her rijst' aan de Markt te Westkapel le. BORSSELE - Wie een kijkje wil ne men in de wereld achter het stop contact, kan in de maanden juli en augustus terecht bij het bezoe kerscentrum van de centrale Borssele. EPZ (Electriciteits-Pro- ductiemaatschappij Zuid-Neder land) stelt in die periode het cen trum dagelijks (behalve op zon dag) open voor belangstellenden. Bezoekers van 16 jaar en ouder kunnen bovendien deelnemen aan een rondleiding over het complex van de kernenergiecen trale. Die voert onder meer door het imposante machinehuis en de high tech regelzaal, waar deskun dige medewerkers graag een toe lichting geven. In het bezoekerscentrum van de centrale Borssele vertelt een compacte tentoonstelling alles over het opwekken van elektrici teit: over de verschillende ener giebronnen, over milieuzorg, nut tige restproducten en radioactief afval en over veiligheid. De expo sitie is geschikt voor volwassenen en kinderen vanaf ongeveer 12 jaar. In de filmzaal draait een 13 minuten durende film die een in druk geeft van het hele bedrijf met zijn vestigingen in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Op begrijpelijke wijze krijgt de kijker uitleg over het proces van de elek triciteitsproductie in de verschil lende EPZ-centrales. Er is ook een rechtstreekse verbinding met een camera in het reactorgebouw, waardoor de bezoekers in het hart van de kernenergiecentrale kun nen kijken. Een gids leidt mensen van 16 jaar en ouder bovendien rond over het complex van de centrale. Voor deelname aan de rondleiding is wel een officieel le gitimatiebewijs nodig. Bijvoor beeld een paspoort, een identi teitskaart of een rijbewijs. Het bezoekerscentrum in Borssele is open tot 1 september. Maandag tot en met vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis.' Ook aan de rondleiding (voor per sonen vanaf 16 jaar) zijn geen kos ten verbonden. Het centrum is te vinden op het industriegebied Vlissingen-Oost, havennummer 8099. Telefoon (0113) 35 60 00. sar Malam, letterlijk nachtmarkt, maar vanaf 1998 onder de naam Pa sar Asean. De organisatie besloot hiertoe omdat het geheel uitgroeide tot een Aziatische dag-en avond- markt met aandacht voor meerdere landen uit het voor velen nog 'mys terieuze' Verre Oosten door middel van (culturele) optredens, produc- Ditmaal staan Indonesië (De Gor del van Smaragd) en Thailand (Het Land van de Glimlach centraal op de Pasar Asean Middelburg 2000. Maar ook bijdragen uit andere cul turen, zoals onder meer India, Viët- nam en Maleisië worden er ver wacht. Ook ditmaal heeft de SEM weer haar uiterste best gedaan weer ver fijningen en nieuwe elementen toe te voegen aan het succesvol geble ken basis-concept. Hoofddoel van de Pasar Asean Mid delburg blijft: Oosterse gezellig heid, het Tempoe Doeloe gevoel en verbroedering tussen de diverse culturen. Tot nu toe is dat altijd pri ma gelukt en ook in 2000 zijn hier voor alle ingrediënten volop aan wezig. Na een tweede succesvolle Pasar Malam in 1996 besloot de Stichting Evenementen Middelburg (SEM) de pasar, met behoud van het be proefde concept, uit te breiden tot een PASAR ASEAN. Dit jaar, op 7, 8 en 9 juli, met een extra accent op In donesië en ThailandOp vrijdag ge opend van 12.00 tot 23.30 uur, op zaterdag van 11.00 tot 23.30 uur en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Toen zes jaar geleden in Middel burg begonnen werd met een Azia tische dag-en avondmarkt, stond de organisatie al direct voor ogen dat de kracht van het evenement moet liggen in een zo'n athentiek en ojec- tief mogelijke opzet. Een niet onbe langrijk doel is immers een breed publiek, uit Zeeland en daarbuiten, tijdens de Pasar Asean op een aan trekkelijke en feitelijke manier ken nis te laten maken met de Asean landen. Landen met interessante culturen, maar ook met moderne ontwikke lingen en toeristische mogelijkhe den voor het westen. Een belangrijk onderdeel van het podiumprogramma zijn de dansen uit de diverse delen van Indonesië, Maleisië en Thailand. Geheel ver schillend door de culturele achter gronden en klederdrachten, maar alle dansen kenmerken zich door de sierlijke en betekenisvolle bewe gingen van de dansers en danseres sen. Een kenmerk van een Aziati sche dag-en avondmarkt is zeker de geur van kruiden en etenswaren. Daaraan zal het ook in Middelburg niet ontbreken. Vanzelfsprekend ontbreken ook de bijbehorende drankjes niet. In het podiumprogramma voor de Pasar Asean Middelburg komt u de namen van twee zogenaamde dag bands tegen. Dat zijn groepen die op hun eigen muzikale wijze op za terdag en zondag de gehele dag door sfeer zullen brengen en be langrijk zijn voor de muzikale ver bindingen van de vele programma onderdelen op het grote podium op de Markt. Ollo Kootstra (40) is geboren in Echt en woont nu elf jaar in Veere. Zij is ambachtelijk kunstenaar. Ze houdt van krachtige, eenvoudige vormen, niet te veel tierlantijnen. De emo ties die het vervaardigen van het beeld en bezig zijn met het materi aal teweeg brengen, zijn voor haar essentieel. Gegrepen door het Veerisme loopt ze al een jaar of vier rond met het idee bewoners van Veere te portret teren; uit liefde voor de stad en uit liefde voor de mensen die er wo nen. Het is vooral de verscheiden heid aan Veerenaren die haar boeit. In ieder gezicht is het levensverhaal van die persoon af te lezen. Het re sultaat van het portret is ook afhan kelijk van de manier waarop ie mand poseert. De wisselwerking die tijdens het poseren ontstaat tus sen de kunstenaar en het model heeft zijn weerslag in de kop die op de sokkel komt. Van mensen die Ol lo echt goed kent, of gekend heeft, werkt ze veel uit het hoofd wanneer ze aan het portret werkt. Dan werkt ze vrijer, gedurfder en gaat het steeds minder om de gelijkenis van de geportretteerde, maar meer om het gevoel die de gedachte aan de persoon oproept. Tenslotte is een gezicht meer dan een verzameling ogen, oren, een neus en een mond. Uitstraling, kracht, humor, karakter zijn net zo tekenend. De kunstenaar die kijkt, kleit en hakt is daarin bepalend. Het resultaat is in de beste gevallen een aanraking van de ziel. Museum De Schotse Huizen Kaai 25-27, Veere. Telefoon: 0118 501744. Van 8 juli tot en met 12 au gustus te zien op maandag t/m za terdag 12.00 tot 17.00 uur en 's zon dags van 13.00 tot 17.00 uur. Tijdens de rondwandeling wordt nader ingegaan op het ontstaan van het fort, de ontwikkeling van het natuurgebied en de unieke vegeta tie in het fort zelf. Daarnaast is het voor groepen mogelijk om ook op af te spreken tijdstippen onder leiding van een gids van het IVN in en om Fort Rammekens en het natuurge bied Rammekenshoek te wandelen. Voor reserveringen en tarieven kunt u terecht bij het Stedelijk Mu seum Vlissingen. Fort Rammekens is het oudste zee fort van West-Europa en ligt ge woon in Nederland. In het Sloege- bied, vlak bij Ritthem is het te be zichtigen. Het fort ligt in een na tuurgebied met wandelpaden, strand en een strekdam. Het in 1547 gebouwde fort speelde een belang rijke rol als ankerplaats voor de schepen van de Verenigde oost-in- dische Compagnie. De Franse Kei zer Napoleon gebruikte het fort on der andere in de strijd tegen de En gelsen en bracht daarom verbete ringen aan, zoals kazematten. Het gedeeltelijk vervallen en door na tuur overwoekerde fort ligt aan de rand van de Westerscheide. In de loop van de tijd is er in het fort een unieke vegetatie ontstaan. Ex posities in het fort geven een beeld van de historie en de natuur in en rondom het fort. Met zijn robuuste muren is het fort ook een grote in spiratiebron voor beeldende en uit voerende kunstenaars. Naast con certen met repertoire dat past in de omgeving van het fort worden er re gelmatig theatervoorstellingen ge geven. Fort Rammekens Is een samenwer kingsproject van Staatsbosbeheer regio West-Brabant-Deltaqebied het Stedelijk Museum Vlissingen. De rondleidingen worden verzorgd door het IVN. Fort Rammekens is dagelijks geo pend van 30 maart tot 1 november van 13.00 tot 17.00 uur. Op maan dag is het fort gesloten. De unieke ligging van Domburg, de prachtige omgeving en het bijzon dere Zeeuwse licht trokken kunste naars en vakantiegangers en masse naar de badplaats. In haar jaarlijkse lente- en zomertentoonstellingen besteedt het Marie Tak van Poort vliet Museum zowel aandacht aan alle coryfeeën uit die glorietijd als aan hedendaags op Zeeland gericht talent. Dit jaar komt het Marie Tak van Poortvliet Museum met een heel bijzondere zomertentoonstelling, gewijd aan de Nederlands-Hon- Wielrennen en amusement gaan hand in hand tijdens de 20e Ronde van Heinkenszand op vrijdag 7 juli. De jaarlijkse kermiskoers is één van de meest aansprekende in Zeeland en trekt telkens zeer veel publiek. Dat kan zich behalve bij het wiel rennen vermaken op de kermis of in de grote feesttent achter café de Neut. Zeer vele premies waarom gestre den wordt geven de Ronde extra cachet. Hoofdsponsors zijn café de Neut en de Bierbron. Het wielerfes- tijn is georganiseerd door Vitesse (Heinkenszand) en de wedstrijden worden verreden onder auspicieën van TMZ. Het 2 kilometer lange parcours is van 17.30 tot 21.45 uur afgesloten voor alle verkeer. Starttijden: 18.00 uur recreanten (38 km); 19.00 uur veteranen (50 km); 20.15 uur cyclosportieven- Sportklasse A/B (60 km). Zuidbeekseweg 4 - Vlissingen - Tel. 470692 L Gratis entree Aanvang 19.45 uur rr^MU„s,e, 0118-460486 Zalenverhuur van 30 tot 200 personen. De didgeridoo is rechtstreeks uit de natuur afkomstig, de be werking is niet complex, het muziekinstrument is bij het grote publiek nauwelijks be kend en het kan geluiden na bootsen die in de natuur voor komen. Reden voor het Zeeuws Biolo gisch Museum om dit natuur- instrument dit jaar in het zon netje te zetten. Het geluid van de didgeridoo komt in de omge ving van het museum, 'de Man teling' met bos en duin, uitste kend tot z'n recht. Het museum houdt woensdag 19 juli wederom een optreden van de groep 'Goanna Dre aming' van de Zeeuwse Muziek school. Het optreden begint om 20.00 uur en is om ongeveer 21.00 uur afgelopen. De plaats van het optreden is afhankelijk van de weersgesteldheid. Verza melpunt is het voorplein van het museum. De bijdrage is vrij willig. De concerten gaan zowel bij goed, als bij slecht weer door. Aanmelden is noodzakelijk en kan via telefoonnummer: 0118-582620 of aan de balie van het museum: Duinvlietweg 6, Oostkapelle. gaarse kunstenaarsfamilie Góth. Maurice Góth (1873-1944), zijn vrouw Ada Góth-Löwith (1877-1950) en hun dochtertje Séri- ka (1900-1992) bevonden zich in België, toen in de zomer van 1914 de Eerste Wereldoorlog uitbrak. Zij vluchtten naar Nederland en kwa men dankzij Jan Toorop in Dom burg terecht. Daar vonden de Góths een nieuw thuis en werden zij deel van de kunstenaarskolonie rond Jan Toorop. Gastconservator Francisca van Vlo ten, kunsthistorisch en letterkundig gespecialiseerd in de periode eind 19e begin 20e eeuw, dook in het le ven en werk van de Góths en heeft niet alleen de betrokkenheid van de Góths bij Domburg en later Veere, maar ook de rol die Maurice en - in mindere mate - Ada hebben ge speeld bij de ontwikkeling van de moderne kunst in het Hongarije van rond 1900 weten te achterha len. Zij waren erbij toen de basis voor die ontwikkeling in de Hon gaarse (nu Roemeense) kunste naarskolonie Nagybanya werd ge legd. De tentoonstelling laat in een honderdtal werken die beginfase zien, vervolgens de ontmoeting met de Franse, Belgische en Nederland se kunst, het deelnemen van de Góths daaraan en tenslotte, naast het zich thuisvoelen in Nederland, het gevoel van gemis, het terugver langen naar het Hongarije dat de Góths kenden. Toen dat verlangen niet te verwezenlijken bleek, wer den Veere en Amsterdam hun thuishaven. Bij de tentoonstelling, maar ook los daarvan te zien, verschijnt Van Vlo- tens publicatie Onbarmhartig mooi erfdeel. De Nederlands-Hongaarse kunstenaarsfamilie Góth. De titel is ontleend aan een gedicht van de avantgardistische Hongaarse kun stenaar Lajos Kassék (188 7-1967). De tentoonstelling in Domburg loopt tot en met 3 november. Ge steund door de Nederlandse Am bassade in Hongarije wordt gewerkt aan een vervolgtentoonstelling in Boedapest (november-december). De publicatie verschijnt in Honga rije in een vertaling van Judit Gera. De Hongaarse belangstelling voor het project wordt mede tot uiting gebracht door het feit dat de Hon gaarse Ambassadeur in Nederland de tentoonstelling opent op 30 juni. De openingstijden: dinsdag tot en met zondag, van 13.00 tot 17.00 uur. Toegangsprijs: f 5, - p.p., MJK, 65+ en CJP f 4,- p.p., kinderen 3 t/m 12 jaar f 1,- p.p. De publicatie Onbarmhartig mooi erfdeel De Nederlands-Hongaarse kunstenaarsfamilie Góth is verkrijg baar in het museum en bij de boek handel. dagje, naar hei strand begint en eindigt bij -Ovenverse broodjes en pizza 's. -Versgemalen koffieespressocappuccino -(djezonde salades - De meeste soorten schepijs van Zoutelande waaronder nu ook JJtaliaans ijs éclke dag open Timmemanstcaat 3 4374 ;AR Zoutelande Tel: 0118 - 56 31 25 MIDDELBURG - Het antiek speelgoedmuseum Lientje, dat eind vorig jaar haar deur open de, heeft de eerste thematen toonstelling naast de vaste col lectie op het programma staan. Het thema is: doopjurken en van rinkelbel tot rammelaar. Antieke doopjurken, antieke rinkelbellen, en tientallen ram melaars kunt u bezichtigen. Met name de bijeengebrachte antie ke rinkelbellen is uniek. Drie verzamelingen maken dit mo gelijk. Deze bellen zijn en waren géén algemeen goed. Rijke fa milies konden zich dat veroorlo ven. De rammelaar of rinkelbel, zoals dit voorwerp vroeger werd genoemd, had in de zeventien de en achttiende eeuw een ge heel andere betekenis. De bel was een soort amulet en moest het kind bescherming bieden tegen gevaren zoals ziekte en ongeluk. De belletjes en het fluitje dienden om kwade gees ten af te schrikken. Aan het uit einde van de rammelaar zat vaak een half edelsteen, zoals bergkristal, agaat kornalijn, pa relmoer, bloedkoraal of ivoor, omdat men dacht dat die het kwaad kon afweren. Voor het kind zelf was zo'n rammelaar een stukje speelgoed. Het blin kende voorwerp, bellen, het fluitje en het eindstuk werden gebruikt om op te bijten. Zoals rammelaars zijn voorzien van de z.g. bijtring. Deze unieke tentoonstelling is te bezichtigen tot 30 juli. Het museum is geopend op dinsdag, woensdag en donderdag, zon dagvan 13.00 uur tot 17.00 uur. In het seizoen van mei tot en met september ook op zaterdag. Antiek speelgoedmuseum Lien tje is gevestigd aan de Goese Ko renmarkt 7 te Middelburg. SEROOSKERKE - Boomgaard De Zoete Kers, vorig jaar mei be gonnen, houdt zaterdag 8 juli aan de Plantlustweg 5 een open dag. Het is niet zo maar een open dag: er wordt Zeeuws kersenbier geïntroduceerd. Dat wordt spe ciaal door de Scheldebrouwerij in 's Gravenpolder gebrouwen. Belangstellenden kunnen het gaan proeven. Er zijn natuurlijk gewoon de pure kersen, er is kersentaart en -jam en kersen- deesertsaus. Voorts worden er wedstrijden kersenpitspuugen gehouden en het bedrijf kan worden bezich tigd. De rondleidingen zijn om 11.00; 13.00 en 14.30 uur. De Zoete Kers is te vinden hal verwege Serooskerke en Vrou wenpolder aan de Vrouwenpol- derseweg. Werk van Rien verschuur is op diverse lokaties langs de Vlissingse boulevard en stranden te zien. VLISSINGEN - De Vereniging Vrienden van de Vlissingse Bou levards heeft kunstenaar Rien Verschuur uit Amsterdam uitge nodigd om in de horecagelegen heden langs de Boulevards en in strandpaviljoens te exposeren. Ook het ROC-gebouw wordt bij de tentoonstelling betrokken. Van vrijdag 7 juli (de officiële opening is om 17.00 uur) is het werk dagelijks, behalve op maandag, te zien tot en met zondag 23 juli.

Scheldebode | 2000 | | pagina 11