Brassbands op Middelburgse Markt Expo: verdwenen, maar niet vergeten Platgetrapte Colablikjes van Stieger fitness thuis! Behendigheidswedstrijd van de kynologenclub Antiek-, kunst en Ambachtenmarkt Donderdag aanstaande Bioscoop Exposities Vlinders en libellen in zeeland Zeeuws Orkest op Kadefeest casootfiijk DE LAMMERENBURCHT Bekend in Europa en USA Breed van repertoire Een dijk van een stem Uniek in zijn genre Top in zijn vak Nieuws in 'tkort Kerk is open vaarwandeltocht naar de Haring vreter MIDDELBURG - Zaterdagmiddag 24 juni vindt in Middel burg een brassbandfestival plaats. Het voornaamste doel is het fenomeen brassband aan een zo breed mogelijk publiek te presenteren en daarom is als locatie gekozen voor de Mid delburgse Markt. Vanaf een podium brengen tussen 13.00 en 17.00 uur zes brassbands een concert van een half uur. De eerste Activiteit VLISSINGEN - In de twintigste eeuw zijn de (maritieme} industrie en nijverheid in een snel tempo veranderd. Hoe wel dit proces plaatsvond in de vorige eeuw, is het nog niet zo lang geleden. De tijd waarin alles nog niet geautomati seerd was, roept soms nostalgische gevoelens op. Vlissin- gen zag er wellicht romantischer uit met schepen en bijbe horende bedrijvigheid midden in de stad. WILHELMINADORP - Kynologenclub Zeeland houdt za terdag 24 juni het Nederlands kampioenschap Behendig heid. De beste Nederlandse combinaties doen er aan mee. De winnaar gaat naar het WK in Finland. OOSTKAPELLE - Om het Zeeuwse publiek en andere be langstellenden te informeren over de vlinderstand en de ontwikkelingen hiervan in de provincie Zeeland is door de Vlinder- en Libellenwerkgroep Zeeland een expositie sa mengesteld. Deze is tot en met 17 september te zien in het Zeeuws biologisch Museum te Oostkapelle. Zwemvierdaagse OOSTKAPELLE - Felix Stie ger is in voor- en naseizoen regelmatig te vinden in Toe ristisch Centrum Oranjezon te Oostkapelle, waar hij cur sisten begeleidt, die een va- kantieschilderweek hebben geboekt. Bent u weer van harte welkom op de op de vismarkt te Middelburg van 9.00 tot 16.00 uur Voor inlichtingen/reserveringen Le Collectionneur v.o.f. Damplein 5 4331 GC Middelburg 0118-638595 b.g.g. 06-22450426 e-mail: collecthmneur@ eljo.nl Home-trainers Cross-trainers Steppers Loopbanden Roeiers Home-gyms Halterbanken Schijven/dumbells Boksartikelen Sportvoeding BINGO DANSEN De Klaverjasclub kan nog enkele leden gebruiken 0118-460486 1 VLISSINGEN - Programma Cine City; Shanghai Noon (12 jaar) dagelijks 13.45; 16.15; 19.00 en 21.45 uur. Return to Me (alle leeftijden) dagelijks 19.15 en 22.00 uur. Flawless, dagelijks 16.15 en 21.45 uur (niet op vrijdag om 16.15 uur). Final Destination (16 jaar) dagelijks 19.15 en 22.00 uur. Three to Tango (alle leeftij den) dagelijks 19.00 en 21.45 uur. (niet op maandag 19.00 uur). Air Bud 2: de topscoorder (alle leeftijden) dagelijks 13.45; 16.15 uur. Whole Nine Yards (alle leeftij den); dagelijks 19.15 uur. Deuce Bigalow (alle leeftijden) dagelijks 13.45 en 19.00 uur (niet op zondag om 13.45 uur en op maandag 19.00 uur). Hous on haunted Hill (16 jaar) dagelijks 16.15 en 22.00 uur. Gladiator (16 jaar) donderdag, zondag, maandag, dinsdag, woensdag 13.45 en 20.00 uur; vrijdag en zaterdag 13.45; 18.45 en 22.00 uur. Pokemon (Nederlands) alle leef tijden: dagelijks 13.45 en 16.15 uur. Stuart Little (Nederlands, alle leeftijden) dagelijks 13.45 en 16.15 uur. Kruimeltje (Nederlands) dage lijks 13.45 uur. Moviezone, de Boekverfilming, vrijDAG 16.15 UUR. MIDDELBURG - Jan van der Putten exposeert tot en met 17 juli in Depot aan 't Zanddorp 68 met zijn schilderijen. VLISSINGEN - In galerie El de Seo aan het Bellamypark is tot en met 20 augustus een ten toonstelling zomersieraden en fotocpllagestezien. WESTKAPELLE- In Westkapelle is de hervormde kerk Maria aan de Markt tot en met 1 septem ber (m.u.v. 7 juli) elke vrijdag te bezichtigen van 16.00 tot 20.00 uur. Er is dan de expositie 'wat was en wat is' opgesteld. Aan de hand van kaarten, teke ningen, foto's en fotokopie%<>n van archiefstukken wordt een beeld geschetst van alle kerkge bouwen die in Westkapelle staan of stonden, door de eeu wen heen. Ook wordt er in de kerk Asmatkunst uit Irian jaya tentoongesteld en wordt het or gel bespeeld. Voor de kinderen is er een apart hoekje ingericht, waar ze kunnen kleuren, teke nen enz. De toegang is gratis, van 31 juli tot en met 4 augustus is er elke ochtend een kinder- doe-club van 10.00 tot 12.00 uur in en om het hervormd jeugdge- bouvv aan de Markt. Deze is be doeld voor kinderen van 4 tot en met 8 jaar. VEERE - Staatsbosbeheer houdt, in samenwerking met de firma Dijkhuizen, voor het tiende seizoen een vaar-wan- delexcursie naar de Haringvre ter in het Veerse Meer. Dat er belangstelling voor blijkt te be staan, moge duidelijk zijn: de ze maand wordt de 10.000ste bezoeker verwacht. De Haringvreter is voor recre anten een aantrekkelijk na- tuureiland van meer dan hon derd hectare. Elke woensdag middag zijn er wandelingen met een natuurgids. Vanuit Veere kan een rondvaart met de Stad Veere over het Veerse Meer worden gemaakt. Tijdens een verblijf van twee uur op de Haringvreter, wordt de ont staansgeschiedenis van het ei land uitgelegd en worden de planten en dieren besproken. De voormalige zandplaat is een goed voorbeeld van de combinatie natuur en recre atie. De tochten beginnen om 14.00 uur bij de Campveerse Toren, kaarten zijn ter plaatse te koop. De brassband is een orkestvorm die begin 19e eeuw in Groot-Brittannië is ontstaan. De eerste muziekgezel schappen bestonden uit arbeiders. Op hun robuuste koperen blaasins trumenten speelden ze vooral be werkingen van klassieke muziek. De verrassend warme en mooie klank van alleen koperen blaasins trumenten bij elkaar werd een groot succes en de ontwikkeling naar de huidige vorm van de brassband zet te zich voort. In de 20ste eeuw verspreidde het brassbandfenomeen zich over Eu ropa. In Nederland waren er al de fanfares en harmonieën. Van deze orkesten besloten verschillende verenigingen het brassbandcon cept over te nemen. Klarinetten en saxofoons verdwenen uit de orkes ten, de koperblazers bleven over. In Zeeland ontstonden de eerste brassbands in de 60-er jaren en ter promotie werden regelmatig brass bandfestivals gehouden. Inmiddels is een brassband in twee eeuwen tijd geworden tot een or kest met 25 koperblazers en twee tot drie slagwerkers. Er worden nog steeds klassieke werken gespeeld, maar ook originele brassbandwer- ken en bewerkingen van allerlei an dere mogelijke stijlen van muziek. Terwijl in het verleden veel in de openlucht werd opgetreden, zelfs concoursen werden wel buiten ge houden, is de laatste decennia de muziek zich meer en meer binnen gaan afspelen. Vanwege de akoestiek en zeker ge zien het Nederlandse klimaat heel begrijpelijk, maar op deze manier komen mensen minder snel met een muziekvereniging in aanraking. Middelburg heeft een markt die vraagt om activiteit, wat de evene mentencommissie van Brass, band ONDA uit Middelburg uiteindelijk op het idee bracht op deze plaats een festival te houden. De Gemeen te Middelburg heeft het idee met subsidie gesteund, zodat op zater dag 24 juni a.s. het eerste Middel burgse Brassband Festival kan plaatsvinden. Het ligt in de bedoe ling er een terugkerend evenement van te maken. De deelnemende bands zijn Jeugdorkest ONDA Middelburg, Crescendo uit Oostkapelle, Regio nale Brassband Waterland - West friesland", Wilhelmina uit Colijns- plaat, Brassband Excelsior Kloetin- ge en Brassband ONDA Middel burg.. Enkele leden van jeugdorkest ONDA. APaardenkracht, stoomschepen, de werkplaats om de hoek en de veer boot naar Engeland, zelfs ellendige woon- en werkomstandigheden kunnen een geromantiseerde her innering zijn geworden. In het Stedelijk Museum Vlissingen kunnen tijdens de zomermaanden deze herinneringen worden opge haald. De industri%ole revolutie in de ne gentiende eeuw heeft het stads beeld van Vlissingen sterk veran derd. De stadshavens werden voor de steeds groter wordende schepen te klein en werden gedempt, be straat of bebouwd. Buiten de stad, ver van de woonwijken, werden nieuwe veel ruimere havens aange legd. Met de havens verdwenen de kleine werven met de toeleverings bedrijven en ambachtelijke nijver heid uit de stad. De enige overge bleven maritieme industrie, de scheepswerf 'De Koninklijke Maat schappij De Schelde', breidde zich uit rondom de Dokhaven. Hiervoor werden delen van de binnenstad af gebroken. Op andere plaatsen werden nieuwe huizen gebouwd voor de arbeiders. Aan de nieuwe havens verrezen nieuwe, grootschalige maritieme bedrijven. In de vorige eeuw kende ook het maritieme toerisme hoogtijdagen. In de negentiende eeuw had de Stoomvaartmaatschappij Zeeland met de Mailboot al een rechtstreek se veerverbinding tussen Vlissingen en Engeland. In de twintigste eeuw werd deze veerverbinding door de Olau-Line uitgebouwd tot een transport over water in de 'grootste en mooiste spaceschepen van de Noordzee'. Speciaal voor de mondaine toerist was in het begin van de vorige eeuw een sjiek badleven in Vlissingen ontwikkeld. Toen na de Tweede Wereldoorlog de rijken kozen voor Domburg en omgeving is het strandleven in Vlissingen uitge groeid tot het huidige massatoeris me. Na de verwoesting van de oor log werden de hotelgebouwen en villa's op de boulevard vervangen door minder tot de verbeelding sprekende appartementsgebou wen. In de tentoonstelling 'Verdwenen, maar niet vergeten' wordt met schilderijen, foto's, scheepsmodel len en andere objecten teruggeblikt naar bekende elementen uit die pe riode, zoals de mailboot, de Olau- Line, haven in de binnenstad, de visafslag, de Zeehondenwerf, de Spuikom, roeiboten van het loods wezen en maritieme kunst. De herinnering van de bezoeker wordt door deze beelden zeker ge stimuleerd. Aanvullend is door de Stichting Behoud Hoogaars een in formatiepaneel en een vitrine met gereedschap ingericht over het res tauratieproject van de Alcyon 11. De tentoonstelling is te zien tot en met 1 oktober in het Stedelijk Mu seum Vlissingen. Er komen zo'n 120 honden in actie. Ze moeten allerlei hindernissen ne men: hoogte- en vertesprongen; tunnels waar ze doorheen moeten; een schutting om overheen te klau teren, een slalom en de zogeheten kattenloop. Het wedstrijdterrein is als volgt te vinden: vanaf de A58 afslag Goes, bij de stoplichten bij Goes recht door de A2556 richting Zierikzee, bij de volgende stoplichten rechts naar Wilhelminadorp. Het dorp in rijden tot aan het kanaal (recht door, dus niet de weg volgen naar rechts), voor de brug linksaf en even voorbij het dorp ligt het ter rein aan de linkerkant. De wedstrij den beginnen om 09.30 uur, de toe gang is gratis. De expo bestaat uit een algemeen en een specifiek Zeeuws gedeelte. In het algemeen gedeelte wordt in formatie gegeven over de leefwijze van dagvlinders (de levenscyclus en de eisen die vlinders stellen aan hun leefgebied), over vlindervrien- delijk natuurbeheer en over nacht vlinders. Het Zeeuwse gedeelte be staat uit een beschrijving van de bi otopen in Zeeland met de behande ling van de daarin voorkomende vlindersoorten. Dit alles wordt met foto's ondersteund. Verder is er ook nog een klein deel ingericht voor informatie over de Vlinder- en Libellenwerkgroep Zee land zelf. De expositie is gefinancierd door de provincie Zeeland en het Anjer fonds en reist sinds begin vorig jaar Zeeland rond. In de heemtuin Hortus Zelandiae zijn vlinders en vlinderplanten te bewonderen en in de museumwin kel worden aansluitend vlinderarti kelen verkocht. Voor meer informatie over de expo sitie of over de werkgroep kunt u te recht bij: Anton Baaijens, telefoon 0118-635563 Het Zeeuws orkest speelt zaterdag 24 juni in Goes tijdens de Kadefees ten op de Turfkade. Het concert be gint om 20.00 uur. Het Zeeuws Orkest is het Filharmo nisch Orkest van de provincie Zee land. Door de bijzondere samen stelling met tweederde professio nele musici en eenderde amateur muzikanten is het een uniek orkest. Dirigent is Johan Berkhemer, mar- co van Duimen soleert op de klari net. Op het programma staan Ou verture Le Nozze di Figaro en het Klarinetconcert in A van Mozart. Van Beethoven wordt de Symfonie in A, Opeus 92 gespeeld. Kaarten voor het concert kosten dertig gul den. Tot vijftien jaar kost het vijf tien gulden. Het Zeeuws Orkest speelt daarna op 30 juni ook nog in de St. Nicolaaskerk in Brouwersha ven enop 1 juli in de St. Baafskerk in Aardenburg. GOES - De Goese editie van de na tionale zwemvierdaagse is van 26 tot en met 30 juni te zwemmen in sportpunt Zeeland in Goes. De Goese zwemdriedaagse staat be kend om de speciale randactivitei- ten. Ieder jaar doen er ruim zeven honderd mensen mee. Deelne mers tot en met twaalf jaar zwem men tweehonderdvijftig meter, ie dereen die ouder is vijfhonderd meter. 's Maandags is het Franse dag. Dan is er voor iedere deelnemer een gratis warm broodje met paté, kaas of kruidenboter en er worden fles jes wijn verloot. Dinsdags is het ge zondheidsdag, met kans op gratis gebruik van de stoomcabine en zonnebankbonnen. Verder gratis fruitsticks en sportdrank. Woens dags is het kermisdag, donderdags is het Zeeuwse dag met Zeeuwse lekkernijen en op vrijdag is het smuldag. Dan wordt er een warme pannenkoek met stroop verstrekt. Meedoen aan de vierdaagse kost vijftien gulden. Zwemmen is mo gelijk van 's morgens 7.00 tot 's avonds 21.30, met uitzondering van de zwemlessen. Wie kent ze niet, de vertrapte Cola- en bierblikjes. Ze zijn te zien in Oranjezon. Hij begeleidt de deelnemers in di verse schildertechnieken. Stieger werkt graag in Zeeland; het Zeeuw se landschap, de Zeeuwse cultuur en de Zeeuwse sfeer spreken hem enorm aan. Dit jaar is hij in de maanden juli en augustus eveneens aanwezig in Toeristisch Centrum Oranjezon, nu met een expositie van eigen wer ken. Hij werkt zowel met olieverf, acryl, als in aquareltechnieken. De ge%oxposeerde werken zijn ech ter allemaal uitgevoerd in aquarel. Het zijn eigenlijk studies en hij wil hiermee laten zien hoe 'anders' men met aquarel om kan gaan. In de loop der tijd is de aquarel techniek gekenmerkt door transpa rantie, een duidelijke waterverfpro filering en pastelkleuring. In het tentoongestelde werk zien we het tegenovergestelde, wat heel verras send is. De kijker zal verwonderd staan over de techniek, zo ook de onderwer pen. Platgetrapte cola-, bierblikjes, een theedoek of een portret van een oudere dame. Het is realistisch ge bracht, met een sterk emotionele ondertoon. De onderwerpen staan op zich, dat wil zeggen dat Felix Stieger de aan dacht wil leggen op het onderwerp en zich niet bezighoudt met de om geving of andere sfeerondersteu ning. De expositie is te bezichtigen in de maanden juli en augustus op dins dagvan 10.00 tot 16.00 uur en na te lefonische afspraak (tel. 0118- 581507). De toegang is gratis. De grootste fitness speciaalzaak van Zuidwest Nederland Hogestede 1-5 (Molenstraat) Roosendaal tel. 0165 547408 Zuidbeekseweg 4 - Vlissingen - Tel. 470692 vrijdag 23, 30 juni Gratis entree Aanvang 19.45 uur zaterdag 24 juni m.m.v. Eddy's Combo Aanvang 20.30 uur entree ƒ7,50 Inlichtingen: de heer Van Munster Zalen verhuur van 30 tot 200 personen. WOENSDAG 21 JUNI 2000 - VLISSINGEN-Vrijdag 23 juni isde voorstelling Lauw van de Neder landse auteur Jan Pool te zien in het Vestzak 99 aan de Oranjestraat 2. Tweedejaars cursisten van ama teur-theaterschool De Ambitie, af deling volwassenen, verzorgen het optreden dat vrijdag 23 juni om 20.155 begint, zaterdag 24 juni om 20.15 uur en zondag 25 juni om 15.00 uur. Entree f 12,50, reserve ren via telefoon 416454. MIDDELBURG - Evangeliege meente De Wijngaard houdt zon dag 25 juni vanaf 09.30 uur in de CSW Klarenbeek aan de Gen. Ei- senhowerlaan 25 een speciale jon- gerendienst met als thema: King, oftewel Koning. ARNEMUIDEN - Na 38 jaar in het onderwijs werkzaam te zijn ge weest, waarvan vele jaren als hoofd van de openbare basis school De Ameburch, gaat Jan Huijbregtse gebruik maken van de zogeheten fpu. Woensdag 28 juni van 16.00 tot 18.00 uur is er een af- sheidsreceptie in 't Vierschip aan het Oostgat 15. KOUDEKERKF. - De medewerkers van Intratuin hebben nieuwe jas sen, het betekent dat de huidige bedrijfskleding aan een goed doel geschonken kan worden. Stichting Humana, die kleding inzamelt voor ontwikkelingslanden, zorgt voor een goede bestemming. VLISSINGEN - In het centrum is een overdekte en bewaakte fiet senstalling gebouwd in de par- keergagare van winkelcentrum Scheldeplein. Vrijdag 23 juni is de officiële opening om half vier. WALCHEREN - De zesde Wai- cherse fietstocht kan tot en met 24 september gereden worden. De route (28 kilometer) voert langs schilderachtige binnenwegen. Boekjes (5 gulden) zijn bij de VW Oostkapelle, Westkapelle en Domburg verkrijgbaar. In Dom burg tevens bij deTouristshop aan de Singel. Voor de prijswinnaars, onderweg moeten vragen worden beantwoord, zijn er VW-bonnen. VEERE - De meest markante plek jes van Veere zijn deze zomer op een bijzondere manier te ontdek ken. Tot en met 24 september zijn bij de VW Veere en 't Waepen van Veere aan de Markt voor 5 gulden boekjes verkrijgbaar met een rou tebeschrijving. Onderweg moeten vragen beantwoord worden, de prijswinnaars krijgen VW-bon nen. De opbrengst gaat naar de stichting Kinderhulp Tsjemobyl in Soest. WESTKAPELLE - De evenemen tencommissie Westkapelle Actief houdt in samenwerking met Dy namica op woensdag 28 juni de tweede kreekloop. Start 19.30 uur in de Ridderkerklaan. De afstan den: 2.7 en 5.4 kilometer. Kosten f 3,50. Contactpersoon is J. Boste laar, telefoon 571866. OOST-SOUBURG- Donderdag 22 juni houdt de vereniging Vrien den van de Karolingische Burg sa men met de Nemidso en de deel nemende verenigingen een avond vol zomennuziek op de Karolingi sche Burg op het terrein van de vroegmiddeleeuwse ringwalburg. Erwordt een programma met fan- tares, drums, jambays, accor deons en andere verrassende mu ziek gebracht Om 19.00 uur is er een muzikale tocht door de Ka naalstraat, start bij de NS-brug. MIDDELBURG - In buurtcen trum De Vergulde Baars is vrijdag 23 juni om 16.00 uur de feestelijke prijsuitreiking van een aantal wedstrijden. Zo werd 'het beste bestuur' gekozen, de actiefste straat en er is een tuin- en balkon wedstrijd gehouden. MIDDELBURG - Zaterdag 24 juni wordt in wijk Griffioen voor de vijf de keer een buurtfeest gehouden onder de naam Sijsjesdag. Voor de kinderen zijn er leuke activiteiten, er is een barbecue en een rommel markt, op een podium worden shows opgevoerd en de trekking van de loterij wordt verricht Met de rommelmarkt wordt om 10.00 uurbegonnen. ZOUTELANDF. - In de Catharina- kerk aan het Willibrordusplein wordt 22 juni om 20.30 uur een concert verzorgd door vocaal en semble St. Laurens. Entree f7,50.

Scheldebode | 2000 | | pagina 12