varia Erik de Groene wint Zilveren Schoen Homeopathie voor dieren vlissingen praat verder over toekomst Drie thema's Enquete Extra figuren Pokémon Dartster PETANQUE IS EEN POPULAIRE SPORT MIDDELBURG - Ruim honderdzestig namen ver meldt de ledenlijst van Club Jeu de Boule Middel burg. Publiciteit om de vereniging te laten groeien is dan ook niet nodig. Vrouwen en mannen weten de weg naar de banen aan de Koudekerkseweg toch wel te vinden. Zo maar, zonder meer, het volk eens laten weten hoe goed het je als vereniging gaat, dat ver dient ook een plaatsje in de krant. Drieëndertig Overal Drie speelvormen wat is er leuk TOPSCORER VAN LUCTOR '88 MET 30 DOELPUNTEN HEINKENSZAND - Erik de Groene van zondag-vier deklasser Luctor '88 uit Heinkenszand nam in het af gelopen seizoen 30 treffers voor zijn rekening en werd daarmee winnaar van de Zilveren Schoen. Een trofee die verbonden is aan het topscorersklasse ment van BN/De Stem. L Wat een mens allemaal verliest Fietsen botsen frontaal Hulp Winst voor NV Haven Ouderen ~i WOENSDAG 7 JUNI 2000 -■y-; VLISSINGEN - Praat en denk mee over 'Vlissingen, de gezon de stad' en investeer in de toe komst. Zo luidt de uitnodiging van de gemeente Vlissingen aan haar inwoners. Morgenavond, donderdag 8 ju ni, gaat de gemeente vanaf 19.00 uur in het Arsenaaltheater in een vervolg op Stadskoers 2010 met een aantal mensen uit de bevolking in debat over de ge zonde stad. Na de opening door wethouder L.C. Poppe-de Looft' houdt Annette van Trigt een in leiding en introduceert de the maleiders. Drie thema's komen aan de or de: De maatschappelijke func tie van de stad., Vlissingen, een aantrekkelijke sportstad en als derde: Gezond en veilig bewe gen. Stadskoers 2010 was een serie debatten waarin de ge meente Vlissingen contact met haar inwoners zocht. Een voor zichtig begin om de burgers mee te laten praten over de toe komst van hun stad. De gezond heid was een punt dat in deze debatten voorop stond. Daarom heeft de gemeente gekozen voor het thema 'Vlissingen, de ge zonde stad.' Uitgaand van de gedachte.dat gezonde en spor tieve mensen minder lichame lijke klachten hebben, zich be ter voelen en helder kunnen denken. In de omgang met an deren functioneren zij vaak be ter. Deze betekenis van sport en bewegen voor de samenleving noemt de gemeente een belang rijk uitgangspunt voor een mo dem sport- en recreatiebeleid. Na de inleiding door de thema leiders presenteert Annette van Trigt rond 21.30 uur de uitkomst van een enquête, die werd ge houden onder vijftienhonderd Vlissingers. In een discussie van een panel, de zaal en de politiek worden de resultaten van dit onderzoek besproken. De gemeente verwacht morgen avond voor het debat veel be langstelling uit politieke kring, uit het onderwijs en van huisart sen en verenigingen, met name sportverenigingen. Natuurlijk is de gewone' burger even wel kom. Rond kwart over tien sluit Annette van Trigt de avond af en is er nog gelegenheid om bij een hapje en een drankje na te pra ten over de gezondheid van de gemeente Vlissingen en haar in woners. MIDDELBURG - Er zijn nog twee extra Pokémonfiguren, die niemand lijkt te kennen. Poké mon verzamelaars kunnen woensdag 14 juni terecht bij de Pokémon Ruilbeurs in het Zui derbaken in Middelburg Zuid. De organisatie is er van over tuigd, dat er geen 150 Pokémon- kaartjes zijn, maar 154. Van de nieuwe nummers 151 en 152 zijn bij hen de namen bekend, dat zijn Mew en Maril. De ande re twee worden op de beurs be kend gemaakt. De beurs begint woensdag om 13.00 uur en kost een gulden en tree voor leden. Niet-leden van de wijkvereniging betalen 2,50 gulden. Behalve pokéinon-rui- len is er ook een pokémonfilm- pje en gelegenheid tot dansen op de Pokémon-disco van disco Atlantis. VLISSINGEN - Karin Krappen uit Vlissingen is een fervente dartster. Vorige week is zij ge selecteerd voor het Nederlands team dat in oktober meedeot aan het Europees Kampioen schap. De wedstrijden voor dit kampioenschap worden in ne- derland gehouden. De Vlis- singse is uitgekozen, samen met Francis Hoenselaar, die pas nog Nederlands kampioen werd. Bij de mannen gaan Co Stompe ook Nederlands kampioen), Raymond van Barneveld, Frans Harmsen en Arjan Moen naar het EK. Een jeu de bouler speelt overal door Tannie van Eek vutters maar", vraagt Leo Wouters, "die onderhouden elke maandag- Een zomerse maandagavondPri ma weertje voor het jeu de boule- spel. Een groot aantal leden denkt er kennelijk net zo over, want op vijf spelers na zijn er deze avond honderd aanwezig. Leo Wouters, naast secretaris van de club ook een goed gastheer: "eerst gezellig een paar koppen koffie drinken en dan pas praten", begint met een paar misverstanden uit de weg te ruimen. "Jeu de boule is geen spel, maar een sport", zegt hij, al moet hij zichzelf in het gesprek regelma tig verbeteren. Dat ligt er ook aan dat voor hem elke sport wel een spelletje moet blijven. Tweede mis verstand: de sport is niet overge waaid uit Frankrijk, de wortels lig gen in Italië. Pétanque wordt jeu de boule ook genoemd en dat klinkt toch erg Frans. Zeeland heeft slechts drie clubs: in Middelburg, Clinge en Goes. Jeu de Boule Middelburg speelde eerst op het sportcomplex 'de Kruit- molen'. Daar introduceerde een groep enthousiaste boulers op 17 augustus 1976 deze voor Nederland toen nog vrij nieuwe sport. Volgend jaar is dus een jubileumjaar. De voorbereidingen voor het feest zijn al gestart. Leo Wouters vertelt: "Uitbreiding op 'de Kruitmolen' kon niet en toen kregen we de beschikking over drieëndertig banen aan de Koude kerkseweg. Zeg nou zelf, is dit een unieke plek of niet Goed beschut, voldoende eigen parkeerruimte en dankzij de welwillendheid van het naastgelegen 'Arduin' en een tegen overgelegen school." De Firma Moens uit Sas van Gent, dat mag best eens worden vermeld, vindt de secretaris, schonk de club vier bouwunits, die geheel in eigen be heer werden omgebouwd tot een clubgebouw dat goed voldoet. "Nu we toch bezig zijn met 'in het zon netje zetten' noem dan ook gelijk de morgen de banen en alles wat daar bij komt. Dol enthousiast zijn die mannen. Elke nieuwe aanplant wordt uitvoerig getoond en bespro ken." De secretaris is blij met ieder een die zich op wat voor manier voor de club inzet. Met een half oor luisteren is al voldoende om dat uit zijn woorden op te maken. Vanaf 1 april tot 31 oktober wordt er aan de Koudekerkseweg gespeeld. Op grint. Wouters: "Een beetje jeu de bouler, die kan overal spelen. Grote stenen op de baan, of bomen waarvan de wortels onder de baan lopen en het geheel lekker hobbelig maken, dat is ook goed, misschien nog wel beter. Het spel, ik bedoel de sport, wordt er alleen maar span nender door." Jong en oud, vrouw en man kan jeu de boule spelen. Bij Club Middelburg is de verdeling on geveer honderd mannen en zestig vrouwen. De oudste speler is een man van 83 en de jongste een van 16 jaar. Het is zelfs zo, dat iemand met rugklachten of een ander man kement, waardoor het bukken niet lukt, gebruik kan maken van een magneetje aan een touwtje om zo de boules makkelijk op te kunnen rapen. Voor een leek, en dat ben ik, lijkt deze sport een beetje op biljar ten op de grond. Het komt vooral op nauwkeurigheid aan. Iedere speler heeft een meetlint, is daar zuinig op. Wouters leent zijn lint deze avond wel uit aan iemand die het ding vergeten is, maar niet zonder moeite, dat is duidelijk: "En terug brengen." Terug naar het spel, dat drie speel vormen kent: 1 tegen 1 tête tête, 2 tegen 2 doublet en 3 tegen 3 triple. Wouters, zeer beslist: "En alle andere variaties zijn uit den boze." Het spel begint met tossen. Wie de toss wint mag het kleine balletje (cochonet) ingooien, tussen de zes en tien meter. Dan komt het er op aan om met de eerste bal zo dicht mogelijk bij de cochonet te komen. De partij die op een gegeven mo ment vijf boules dichterbij heeft dan de tegenpartij heeft vijf punten gescoord. Dertien punten is het maximum dat behaald kan worden. Alle drieëndertig banen hebben een gesponsord scorebord De boules hebben een nummer, nergens op de wereld loopt er iemand rond met een boule die hetzelfde nummer heeft. Het gewicht van een boule ligt tussen de 650 en 800 gram. Wie zich aangetrokken voelt tot deze sport moet dan ook een paar avon den proefspelen en wegen in de hand welke boule het beste ligt. Zo als elke biljarter een eigen keu heeft, zo heeft ook de ware jeu de boule speler eigen boules. Sportverenigingen hebben compe tities binnen de vereniging en met andere verenigingen. Wouters: "Wij spelen een Voorjaarstoernooi, een Vut-tournooi en iedere donderdag avond het Knakentournooi. Ach, je geeft er maar een naam aan. Bij het Knakentoernooi gaan alle knaken van de deelnemers in de pot en worden omgezet in prijzen." De contributie van deze club is 110 gul den per jaar. "Daarvan gaat 31 gul den naar de overkoepelende bond (NJBB). Iedere speler krijgt een li centie. Daarmee kun je in heel Eu ropa spelen. Ben je, laten we zeggen op 24 augustus in Oldenzaal op va kantie en heb je 't geluk dat daar een jeu de boulebaan is, dan mag je daar spelen. Wel je licentie meene men." Heeft Leo Wouters een verklaring voor het grote animo voor deze sport Hij kan alleen voor zichzelf spreken: "Ik heb jaren gevoetbald en ik wilde wel eens iets anders. Ik vind het belangrijk, dat dit een sport is waar je vrouw ook aan deel kan nemen. Het is een echte gezins- sport. We hebben ook een familie dag en een hij-zij-toernooi", (werd Hemelvaartsdag gehouden). Maandagavond is de vaste cluba vond aan de Koudekerkseweg in Middelburg. In de winter wordt uit geweken naar Manege 'de Gouden Rijers' in Serooskerke. Een baan hu ren, voor een sportief verjaarspar- tijtje of anderszins kan ook bij Club Jeu de Boule Middelburg. Voor hu ren en voor inlichtingen is het tele foonnummer van Leo Wouters: Jeu de boules is een leuk spelletje 0118-561931, van de voorzitter en wedstrijdsecretaris Cor van de Broek: 0118-463898. Dat er ondanks het hoge ledenaan tal geen wachtlijst is en er nog plaats is voor nieuwkomers, blijkt uit Wouters' opmerking, als we, ter wijl de zon achter de bomen zakt, een rondje maken langs de banen: "Je moet ook eens komen proefspe len. Wie weet hoe leuk je het vindt. Het is ook een sociaal gebeuren; spelen, een praatje en een drankje FOTO HARRIE DE LANGE af en toe." Dat sociale staat me wel aan, maar meten hoe ver de boule van de cochonet ligt, nee, toch maar niet. Ik ben nog geen 83, zoals Jaap van Hiele. Alle tijd om er nog eens over na te denken. Door Rlen de Jonge De produktieve spits van de groen- witten finishte met ruime voor sprong op Wilfred van den Dries (Patrijzen) die beslag legde op de tweede plaats met 21 doelpunten. Eikenhout (Middelburg) en Verlin den (Sluiskil), die elk 20 keer doel treffend uithaalden, deelden de derde stek. Erik de Groene (24) die al vanaf zijn vijftiende jaar een vaste basisplaats kreeg in de hoofdmacht en sinds die tijd als topscorer fungeert bij zijn club, is er trots op dat hij zich nu ook in algemene zin heeft kun nen waar maken. "Die Zilveren Schoen doet me dan ook echt wel wat", laat hij weten. "In de vierde klasse A troffen we immers toch wel sterke tegenstanders als Breskens, Middelburg, Steen en Axel en dan wordt het ook voor een spits moei lijk om te scoren. Niettemin ben ik tot een mooie produktie gekomen en zeer content. Het is ook mooi voor mijn club dat ik winnaar ben geworden van de Zilveren Schoen, want vergeet niet, je staat met elf man op het veld. Ik deel de vreugde dan ook met mijn clubmakkers, waarvan ik voor een groot deel af hankelijk was. Zonder iemand te kort te doen wil ik wel opmerken dat Marco Uitermark mijn beste aangever was." De Groene, die bij Luctor '88 als diepe spits fungeert, zeer beweeglijk is en daardoor me nige tegenstander op het verkeerde been zet, om daarna dikwijls doel treffend uit te halen schiet ze er in zowel met de rechter- als met de linkervoet. "Dat heb ik me al vroeg eigen gemaakt en ik trek er profijt van dat ik tweebenig ben. Boven dien scoor ik ook nogal eens met het hoofd." De hoogste produktie in één wed strijd bereikte Erik in het thuisduel tegen Zeelandia dat Luctor met 5-1 won. De Groene scoorde toen vijf keer. Geen wonder dat Erik de Groene bij Erik de Groene schoot maar liefst dertig keer in het doel FOTO TANNIE DE JONGE zijn club op handen wordt gedra gen. Maar hij loopt niet met zijn ca paciteiten te koop, blijft zeer be scheiden en zegt: "Ik heb destijds als jonge speler het geluk gehad dat ik aan de bak kon in een team met sterke spelers als Carlos en Jan- Kees de Jonge, André Krijger, Sjaak Meulblok en Ronald de Jonge en daar heb ik me aan opgetrokken, steeds meer progressie gemaakt." Een paar jaar geleden maakte De Groene een overstapje naar GOES, dat toen in de eerste klasse speelde. "Die overgang naar een hoger ni veau vroeg veel aanpassing voor mij, maar ik heb er veel geleerd. Toch keerde ik na één seizoen weer op het oude nest terug. Och, de on derlinge sfeer bij Luctor ligt me nu eenmaal het beste. Je kan het verge lijken met een familiekring. Daar om zal ik hier ook niet gauw weg gaan, al hebben enkele clubs voel horens uitgestoken." Van de vele supporters die De Groene heeft is zijn vriendin Martine, waarmee hij samen woont de allergrootste. "Aan haar heb ik veel steun en staat steeds aan de kant als ik in actie kom. Zij is evenals ik fanatiek met voetbal bezig en actief in het da mesteam bij SVD in Driewegen." Luctor '88, dat in dat jaar weer zelf standig werd, na een eerdere fusie met de zaterdagclub Heinkens zand, speelde in het seizoen 1988/1989 één seizoen in de derde klasse KNVB. Via het bereiken van een periodetitel vecht Luctor mo menteel weer voor promotie naar de derde klasse, samen met Rood- Wit, Madese Boys, Unitas '30 en IFC. De vurigste wens van Erik de Groene en zijn clubgenoten is na tuurlijk om een stapje hogerop te komen. "Daar gaan we hard voor knokken", aldus de Zeeuwse top scorer, die in de reguliere competi tie 30 doelpunten maakte en bij vier wedstrijden vanaf de kant moest toekijken wegens een schorsing. ■i Het zal niet lang, meer duren, voor dat er weer een ware explosie zal plaatsvinden van vlooien, die klei ne bloedzuigertjes. Toch hebben niet alle honden en katten last van vlooien. Bij deze dieren is de pH-waarde van de huid namelijk van dien aard, dat vlooien daar niet willen leven. Vlooienbeten kunnen veel narigheid bij huisdieren ver oorzaken. Het dier heeft last van jeuk en bovendien is de vlo in veel gevallen de gastheer van de lint worm Er zijn tegenwoordig aardig wat na tuurlijke anti vlo-producten in de handel, zoals vlooienbanden, drup pels, poeders en dergelijke. Ze zijn meestal op basis van etherische oliën en volkomen veilig voor het dier. Zorg verder voor schone lig plaatsen en stofzuig elke dag in huis. Maak eventueel gebruik van een goed vlooien bestrijdingsmiddel. De homeopa thie kan het huisdier ook heel goed van dienst zijn. Ctenocephalum D30 en Ledum D30. Beide middelen werken zeer goed bij de jeuk die ontstaat ten ge volge van vlooienbeten, 's ochtends 1 dosis LEDUM en in de avond 1 dosis ctenocephalum Sulfur D6. Om het leefmilieu voor de vlo on aantrekkelijk te maken. 3x daags 1 dosis. Elke dag flink wat knoflook door het eten weert ook parasieten, evenals het gebruik van een paar druppels etherische olie op de vacht, zoals Cederhoutolie, Sinaasappelolie, Lemongrasolie (ook tegen teken) en Knoflookolie. De volgende keer in deze rubriek: Muggenoverlast bij paarden Homeopathie voor huisdieren, paarden en rundvee Lydia de Jonge, Trumanstede 95-32,4463 WJ GOES Telefoon fax 0113-218854 SCHOONDIJKE - Een knuffel, dieren( een kat en een hond), een muziekboek en twee moun tainbikes zijn zo een paar van de opmerkelijke gevonden voor werpen die in de periode febru ari tot en met mei zijn binnen gebracht op het politiebureau in Schoondijke. Ook heel veel sleutels en sleutel bossen zijn er gevonden, er heb ben dus in die periode heel wat mensen driftig en zenuwachtig vergeefs staan te zoeken in jas sen, tassen en broekzakken. Te laat waren die mensen mis schien ook al, want er zijn in de loop van de tijd ook heel wat da mes- en herenhorloges gevon den en ingeleverd op het bu reau. Verder zijn er in totaal zes fiet sen gevonden, een bril, een zon nebril, een rugzak, een giropas en een mobiele telefoon gevon den. Wie de moed al had opge geven, maar nu toch iets terug denkt te kunnen krijgen, kan bellen naar 0118- 432 145. MIDDELBURG - Een vrouw uit Brussel reed in Middelburg van af Buttinge over het fietspad en kwam daar een vrouw tegen die een kind van tweeeneenhalf in een kinderzitje op de fiets had. Beide fietsers reden te veel in het midden,waardoor ze tegen el kaar botsten. Iedereen is daarop naar het ziekenhuis gebracht, het kind moest ter observatie blijven. GOES - Roemenie-Hulp hield heeft tot nu toe 15.000 gulden opgebracht. Het geld is bedoeld voor het project Straatkinderen in Boekarest- Helpt u ze boven de grond?. Kinderen in Boeka rest leven in hele slechte om standigheden, velen slapen in de riolen van de stad, ze worden misbruikt en ze zijn ziek. Het geld voor het project is onder meer samengebracht door de collecte die in mei in de pauze van de jubileumopvoering van Dios in Goes werd gehouden. VLISSINGEN - Uit het jaarver slag van de N.V. Haven van Vlissingen blijkt dat er over het jaar 1999 de hooste winst ooit in het 65 jarig bestaan is bereikt. De winst van vijf mil joen, na aftrek van belastin gen, is maar liefst vijfentwin tig procent meer dan in 1998. De hoeveelheid behandelde lading groeide naar 5,5 mil joen ton. Ook dit is veel meer dan ooit was bereikt. De daar mee samenhangende bruto- omzet kwam uit op 111 mil joen gulden en ook dit niveua stond nooit eerder in de boe ken. Ook in 2000 is er sprake van een duidelijke voortzetting van deze positieve ontwikke ling. Recentelijk is een joint venture opgericht met Pacorin Spa in Trieste, onder de naam Pacorini Vlissingen Het aantal medewerkers in vaste dienst handhaaft zich naar verwach ting rond de driehonderd. Ook de werkgelegenheid lijkt hier mee veilig gesteld. Over ouderen is weer aardig wat te doen de laat ste tijd. Het is de groep in de samenleving waar we allemaal graag willen toebehoren want dan leef je toch zeker lang. Hoewel de leeftijden het zelfde blijven, ben je nu oudere op je 65, 70, of 80, de benamingen veranderen. In de jaren vijf tig heten ouderen gewoon 'de ouden van da gen'. Eens per jaar gingen ze op reis en 's avonds werd de bus met oudjes met de muziek binnengehaald. Later werden ze AOW'ers ge noemd, dank zij Vadertje Drees, en de laatste tijd zijn het de ouderen of senioren. "Wat is oud", sprak een goede kennis van mij, "ik zag een jongen van 24 dichtgeklapt als een oude man en ik zag een zeventiger met de geest van een jongeling." Maar over een ding zijn ze het eens in dit land, na je veertigste wordt je oud. Deuren die anders geopend waren blijken nu gesloten, vooral bij sollicitaties. Veertig, wat kom je doen. Nog erger is dat men bedacht heeft om vanaf 60 verplichte keuring voor het rijbewijs in te willen voeren. Want als je zo oud bent dan reageer je niet goed. Nee, op die snot neuzen die net van hun brommer afgestapt zijn en zich nu chauffeur noemen niet. Maar die zijn jong, die hebben nog tijd om te leren. Compu ters, nog zo'n discriminerend voorbeeld. Als je dik vijftig bent dan kun je toch niet met een computer omgaan? De oudere van nu had in zijn jeugd hoogstens een telraam en een lees- plankje. Naar ouderen kijken is in de toekomst kijken. Over pakweg 40,50 jaar zijn de jongeren van nu ook zo. 'n Beetje respect is op zijn plaats. Niemand wordt graag Aan de kant ge zet. Cameleon

Scheldebode | 2000 | | pagina 10