varia Bombardement op walcherse dijken voor het eerst tot in detail beschreven Splendid en Zipper ondereen dak nieuws in 't kort muziek n Vijverlezing bij aquariumclub 'Wm, STICHTING LIONS GOES HELPT HAALT SUPREMES NAAR ZEELANDHALLEN GOES - De Stichting Lions Goes Helpt laat ook dit jaar weer van zich horen. Zaterdag 6 mei komen in de Zeelandhallen The Supremes en Boney M. Bovendien is er een Elvis Presley- imitatie, wordt een dansdemonstratie verzorgd door de plaat selijke dansschool van Janvier en kunnen bezoekers genieten van The Clarks die Beatles en Rolling Stones op perfecte wijze op het podium zetten. Alle optredens hebben als doel: geld in zamelen voor het Clara's Hofje in Hansweert, de instelling die zich bezighoudt met stervensbegeleiding. Elvis Bij voorinschrijving is een boek te koop over de bombarde menten op Walcherse dijken tijdens de Tweede Wereldoor log. Er staan tweehonderd herinneringen in vermeld. Proefbombardement Precisie MIDDELBURG - Splendid en Zipper, beide in de Korte Gee- re, zijn voor velen een begrip. Splendid is RonaVerhage en Anna van den Hout staat voor Zipper. De dames zaten met hun bedrijven al een poos naast elkaar en kampten allebei met ruimtegebrek. Ze moesten wat, meer ruimte, maar wilden niet verhuizen. Goede kwaliteit Passend maken Heel gezellig Till Dawn in Brooklyn Wereldmuziek in Arsenaaltheater Dijkrock op K-day wandelen met Zeeuwse bond Halve finale NK-dammen Het vrederijk Kleding WOENSDAG 26 APRIL 2000 VI.ISSINGEN - Het streetdance- festijn voor de vluchtelingen kampen op de Molukken heeft in sporthal Baskensburg bijna vijfduizend gulden opgebracht. WEST-SOUBURG - Woensdag 3 mei om 20.00 uur is er in het Bolwerk aan de vooravond van de 55e dodenherdenking en be vrijdingsdag een bijzondere avond van oudheidkamer Al- degonde. De avond staat in het teken van het 'terugtrekken van de Franse troepen'. MIDDELBURG - Speeltuin 't Zand opent 29 april haar poor ten met extra feestelijkheden in verband met het 50-jarig be staan. De officiële feestdag is 17 juni. Dan komen ook Muis Leeuw. Zaterdag wordt een nieuw speelobject in gebruik genomen: de Tornado, een fu turistisch draai-speeltoestel. OOST-SOUBURG - Vanaf vrij dag 28 april gaat in Oost-Sou burg een bijzonder project van start. Acht peuters van speelzaal De Bengeltjes gaan tussen 10.00 en 11.30 uur spelen, zingen, knutselen en praten met een be- wonersgroep van zorgcentrum De Zoute Viever. VI.ISSINGEN - Zaterdag 29 april om 20.00 uur: concert door Ca- pella Terra Tremens in de St. Ja- cobskerk. Voorverkoop bij VW/ANWB Vlissingen. Zondag 30 april om 15.00 uur samenzang met het Souburgs Mannenkoor, entree gratis. VI i vRE - In galerie d' Oude Lan taarn aan de Oudestraat 55-57 is een wisselexpositie van heden daagse beeldende kunstenaars te zien. Geopend van maandag tot en met zaterdag van 11.00 en 17.00 uur. WESTKAPELLE - De stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren houdt een voorlich tingsmiddag voor ouderen over het ziekenhuis Walcheren, aan vang 14.00 uur in zaal Herrijst. VLISSINGEN - Donderdag 27 april lezing over akker- en wei devogels in het MicMec aan de Korenbloemlaan vanaf 20.00 uur. VI.ISSINGEN - Maandag 1 mei voorjaarsvergadering van de ANBO, de bond voor 50-plus- sers. Aanvang 14.00 uurinBach- ten Reede, ingang Vredehof laan. Er is gratis koffie of thee, na afloop wordt bingo gespeeld. MIDDELBURG - In Midgard (Bachtensteene 14) wordt zater dag 29 april een concert ver zorgd door de Zeeuwse bands Stand Today en Wolfshead. Info via telefoon 651226. MIDDELBURG - Zondag 30 april optreden van The 2-Tones vanaf 16.00 uur in The Duke aan de Vlasmarkt. De toegang is gra tis. VLISSINGEN - Op 28 april al- leengaandenavond in het Bol werk aan de Linderyerstraat 8, aanvang 20.00 uur met dj Jac ques, entree gratis. MIDDELBURG - Het is hoogtijd om iets in de tuin te gaan onder nemen. Denk daarbij ook eens aan het aanleggen van een vij ver. Een waterpartij in de tuin schept rust, koelte en trekt een groot aantal dieren naar de tuin. Om een vijver te beginnen is enige kennis over aanleg en on derhoud zeer aan te raden. Net als vorige jaar houdt aquari umvereniging Barbus Concho- nius een lezing over het hebben en onderhouden van een vijver. Dit jaar is de lezing vrijdag 28 april. Hiervoor is F.d van Dijst uit Dreischor gevraagd. Barbus Conchonius is een vereniging die naast aquaria ook een groot aantal leden heeft die vijvers hebben. De lezing is op het adres Herengracht 52. De zaal bevindt zich op de eerste verdie ping en is geopend vanaf 19.30 uur. De lezing begint om 20.00 Altijd in de weer voor goed doel Door Ben Donkers „Vorig jaar haalden we onder meer Gerard Joling in huis. Toen hebben we de baten afgestaan voor de nieuw bouw van het ziekenhuis in Goes", vertelt Lions-afgevaardigde Hans Dek ker. „We hebben de entree bewust laag gehouden 55 gulden voor 'n kaartje) zodat het programma door een zo breed mogelijk publick bezocht kan worden. Daarnaast hebben we tal van sponsors die een financiële steen of steentje bijdragen." De evenemen tencommissie van Stichting Lions Helpt heeft gezegd: nu eens geen olie bollen of fancy fair. Met het optreden van The Supremes (Stop in the name of love) wordt daar duidelijk van afge weken. Het belooft een echt jaren-zestig feest je te worden. Dat kan ook niet anders als de échte Supremes met hun onver valste Motown Sound optreden. De drie lady's: Scheme Payne, Linda Laurence en Freddi Poole, worden be geleid door vier dansers en laten hun nieuwe single en gouden oude kassuc cessen horen tijdens een spectaculaire lichtshow. Zeeland is daarbij één van de weinige locaties in Nederland waar het trio naar toe komt. De Zeelandhallen worden omgeto verd tot een music-hall uit de sixties. Er zijn bars, er kan gedanst worden, er zijn staan- en zitplaatsen. Bedrijven, verenigingen of families kunnen stoe len reserveren, kaarten kunnen via de ticketline (0900-3330303) gereserveerd worden. Behalve The Supremes (Baby, ba by. .where did our love go?) is er uiter aard veel meer te doen op die zesde mei. Wat te denken van Boney M. met Aanmeldingbon: Doe mee aan de Elvis-imitatic- wedstrijd: (of imiteer een andere 60-er jaren rocker, band of perfor mer). Aanmelden kan met deze bon: Naam: Adres: PC/Plaats: Telefoon:.. Deze bon-sturen naar: Schelde International bv, Postbus 21,4460 AA Goes. HRÜH ■HlI The Supremes, zaterdag 6 mei in vol ornaat in De zeelandhallen in Goes Boney M. met de populaire Bobby Farrell. de enige echte Bobby Farrell die de band wereldberoemd maakte. Nog steeds oefent hij een grote aantrek kingskracht uit. Boney M. heeft maar liefst 35 top-5 hits op haar naam staan: iedereen zingt ze mee: The River of Ba bylon; Daddy Cool en It's a Holiday. Er zijn meer dan 150 miljoen platen ver kocht. Tijdens het non-stop avondpro gramma, opvolger van het Gala of the Year vorig jaar, komt ook band The Clarks voor het voetlicht. Het is de be kendste 'onbekende' muziekgroep van Nederland. De musici brengen een keur van Beatles- en Rolling Sto- nessongs alsof de wereldberoemde formaties zelf op het podium staan. En dan, een van de hoogtepunten is de Elvis Presley-imitatie. Iedereen kan er aan meedoen. Inmiddels zijn er al in schrijvingen binnen, maar aanmelden kan nog steeds. Niet alleen De Pelvis of liever The King kan nagedaan wor den, ook andere rockers, bands of per formers uit die periode mogen geïmi teerd worden. Opgeven kan middels de bon op deze pagina. ■■I L uur. Het boek is geschreven in het En gels en is een gedetailleerd naslag werk dat alle bombardementen, met het doel de dijken te doorbre ken, beschrijft: Westkapelle 3 okto ber, de Nolledijk en Rammekens op 7 oktober, de Veersedijk op 11 okto ber en als laatste de operatie van 17 oktober met het doel het Westka- pelse dijkgat te verbreden. Even eens wordt de operatie van 11 okto ber gemeld, gericht tegen vier Duit se batterijen gelegen aan de Vlis- singse Buitenhaven. De auteur heeft gekozen voor de ti tel, "We Never Blamed The Crews", of "we hebben het de bemanning nooit kwalijk genomen" iets wat keer op keer naar voren kwam tij dens gesprekken met mensen die deze tijd bewust hebben meege maakt en die zelfs familieleden hebben verloren. Het schrijven van het boek heeft twee en een halfjaar in beslag geno men. Er is gebruik gemaakt van de officiële Britse rapporten die wer den samengesteld door elk van de deelnemende squadrons aan deze bombardementen waardoor deze operaties bijna van minuut tot mi nuut gevolgd kunnen worden. Hieraan toegevoegd zijn tweehon derd herinneringen van piloten en burgers die tevens de rode draad vormen door het gehele boek. Voor het eerst in vijftig jaar zijn in woord en beeld de operaties die hebben geleid tot de inundatie van Walche ren tot in detail, duidelijk en over zichtelijk beschreven en uiteenge zet. Dit alles maakt het boek tot een uniek document van onschatbare waarde voor huidige en toekomsti ge generaties. Het boek telt 208 pa gina's (Westkapelle ca. 50%), 400 il lustraties (foto's van bemanningen, 90 aanvalsfoto's, navigatiekaarten, logboeken en andere documenten). Het grootste deel van de illustraties is afkomstig uit privécollecties van piloten en is nog nooit eerder gepu bliceerd. Het boek kost f 73,10 en zal bij voldoende belangstelling bij voorintekening worden uitgegeven in een geringe oplage. Het is niet verkrijgbaar via de boekhandel. Be langstellenden kunnen contact op nemen met de auteur door de cou pon te retourneren. In het najaar van 1944 trok het Duit se leger zich massaal terug voor de oprukkende geallieerde legers, ech ter men hechtte groot belang aan het bezet houden van de Schelde- monding zodat de geallieerden geen gebruik konden maken van de haven van Antwerpen waardoor hun bevoorrading werd bemoei lijkt. De Canadese generaal Simonds kreeg de opdracht om de operatie te plannen die zou leiden tot de inna me van het eiland Walcheren waar door er een vrije scheepvaart zou kunnen plaatsvinden over de Schel de richting Antwerpen. In septem ber bracht hij zijn idee naar voren om Walcheren onder water te zet ten door middel van het bombarde ren van de dijken: een taak waar mee de Britse Royal Air Force werd belast. Het idee hierachter was om de Duitse posities gelegen beneden zeeniveau onbruikbaar te maken door overstroming en ook om de bevoorrading van de hoger gelegen stellingen te bemoeilijken. Hier door zou de strijd in de duinen plaatsvinden en zouden vele geal lieerde levens worden gespaard. Uiteindelijk werd op 1 oktober de beslissing genomen om de dijk bij Westkapelle te bombarderen. Nog nooit eerder was door de RAF een aanval uitgevoerd op een dijk en het beoogde resultaat was dan ook twijfelachtig. Hierdoor had men een grote strijdmacht bijeen gebracht van 240 Lancasters gela den met 500, 1000 en 4000 ponds bommen verdeeld over acht aan valsgolven. Indien deze er niet in zouden sla gen een bres te slaan hield men acht Lancasters achter de hand die elk geladen waren met een zoge naamde "Tallboy" bom van 12000 pond. Om één uur 's middags op 3 oktober vielen de eerste bommen op de Westkapelse dijk en het dorp. Van Duitse zijde moet men volledig zijn verrast omdat van enige geor ganiseerde tegenstand geen sprake was. Tijdens het gehele bombardement, dat twee uur in beslag nam, werd dan ook geen enkel vliegtuig neer geschoten. Wel werd er een aantal beschadigd door luchtafweer. De Duitse batterij W15, gelegen op de dijk even ten noorden van het dorp, opende als één van de eerste het vuur wat direct werd beantwoord met een 1000 ponder afgeworpen door de Australiër Syd Johnson die het stuk het zwijgen oplegde. Tegen alle verwachtingen in stroomde het zeewater al halverwe ge het bombardement door een klein gat naar binnen, de laatste vier aanvalsgolven maakten het gat alleen maar breder. De "Tallboy" bommen werden dan ook naar En geland mee teruggenomen. De bombardementen op de Wal cherse dijken kunnen worden aan gemerkt als precisie bombarde menten en moeten in het tijdsbeeld van de Tweede Wereldoorlog wor den geplaatst waar men de beschik king had over eenvoudige richtmid- delen. De Westkapelse dijk was een klein doel wat nauwkeurigheid ver eiste en waardoor men de gebruike lijke bombardeerhoogte van 20-22000 voet had teruggebracht naar 7-9000 voet. Echter door ver slechterde weersomstandigheden boven het doelgebied moest dit vanaf het begin worden verminderd tot 5000 voet en tegen het einde van het bombardement zelfs tot 2500 voet. Het bombardement van 3 oktober was een succes vanuit militair oog punt maar een ramp voor de West kapelse bevolking waarvan er 159 omkwamen. Zonder afbreuk te doen aan het leed moet hieraan worden toegevoegd dat de helft van de Lancasters die werden ingezet op 3 oktober het einde van de oor log niet heeft gehaald, wat overeen komt met 840 bemanningsleden. Hoewel het richtpunt voor de door braak ten zuiden van het dorp lag, kan niet gezegd worden dat er roe keloos is gebombardeerd. De eerste doelmarkering was weliswaar 400 meter ten noorden van het doel te rechtgekomen maar dit was een ge bruikelijke afwijking met de midde len van die tijd; onmiddellijk wer den dan ook door de Master Bom ber, de bommenwerper die de aan val leidde, corrigerende instructies gegeven aan de bommenwerpers. Daarnaast werd er heel zorgvuldig gebombardeerd door de piloten zelf en veel van hen voerden meer dan één zogenaamde bom run uit voordat zij hun bommen afwier pen. Zo bleef de Noorse piloot Hallvard Vikholt van 166 Squadron, bijna veertig minuten rondcirkelen voor dat zijn bommenrichter zeker was van zijn zaak. Al spoedig kreeg hij de bijnaam, "going around again Vick". Tevens komt uit gesprekken met de piloten naar voren dat zij moeite hadden met het bombarde ren van de dijken en hun gedachten gingen dan ook uit naar de Wal cherse bevolking die door hun actie van huis en haard zouden worden verdreven en misschien erger. Tegelijkertijd was men ook opge lucht bij het horen van de toegewe zen doelen wat betekende dat zij slechts kort zouden worden bloot gesteld aan vijandelijk luchtafweer. Dat in Westkapelle slachtofers zijn gevallen kan dan ook worden toe geschreven aan een ongelukkige sa menloop van omstandigheden. Dichte bewolking tijdens de eerste aanvalsgolven en rookwolken van exploderende bommen die het doelgebied aan het oog onttrokken kunnen, worden aangemerkt als belangrijke oorzaken voor het dra ma dat de Westkapelse bevolking trof. De analyse van de aanval op de Westkapelse dijk vormde voor het Britse Air Ministry de aanleiding tot het volgen van een geheel andere procedure met betrekking tot het bombarderen van de overige Wal cherse dijken. De meest belangrijke verandering was dat men gebruik ging maken van bommen die waren voorzien van tijdontstekingen die varieerden van 30-60 minuten waardoor de bommenrichter niet gehinderd werd door rookwolken van explo derende bommen. Prijsvraag: Voor tien goede oplossingen van deze prijsvraag stelt de Stichting Lions Goes tien gratis toegangskaarten voor de Back to the Sixties- avond (6 mei) in de Zeelandhallen beschikbaar. Wat is van oudsher het platenlabel van The Supremes? Noem drie hits van Boney M. Hoe werd Elvis ook wel genoemd? Naam: Adres:. WOONPLAATS: TELEFOON: De oplossing zo spoedig mogelijk (uiterlijk 1 mei) sturen naar de re dactie van Scheldebode/Nieuwsblad, Postbus 7011,4330 GA Middel burg, t.a.v. Mary-Jane Geldof. -3*-- "In overleg met de buren konden we een pandje opschuiven", legt Anna van den Hout uit, "Dat kon en nu beschikken we op Korte Geere 5 en 7 over een grote ruimte. Onze bedrijven vullen elkaar aan. Men sen komen voor Zipper, kijken bij Splendid, en andersom. Met deze opstelling lopen de mensen ook makkelijk binnen." Rona Verhage richt zich met Splendid veel op trui en en vesten op maat gebreid. Dat was de start: "Toen kwam er Count ry Western bij. Voor linedancing kan men hier prima terecht, indivi dueel en ook groepen, voor kleding en accessoires. We verkopen alleen goede kwaliteit cowboy hoeden en Australische hoeden. Er is ook veel belangstel ling voor het bedrukken van T- shirts en sweatshirts. We brengen linnen en linnenlook en een eigen lijn, Louisa. Dat is een zeer exclu sieve kledinglijn. Van iedere maat zijn er altijd maar een paar kle dingstukken, dus je bent altijd apart. Van die kleding wordt weinig gemaakt, dus men is van exclusivi teit verzekerd. We volgens uiter aard de mode trends en nu vindt de 'laagjes' mode grote opgang. Het blijft een betaalbare mode en het is leuk als mensen blij zijn met hun aanschaf." Zipper is een naaiatelier, dat repa reert en kleding verandert. Anna van den Hout: "Kleding aangepast maken, ook als het nieuwe kleren zijn. Vooral als confectie maten je niet passen. Dan staan wij met raad en draad klaar. Het inzetten van rit sen in spijkergoed of in leren kle ding. Ja, zelfs pas nog in een duik- pak. Als mensen op kledinggebied een probleem hebben, niet passen of reparatie, dan passen wij daar een mouw aan. Ik heb ook klanten waar geen confectiekleding voor is; die help ik aan de door hen gewenste kleding. Wat veel mensen niet we ten is dat Zipper een aannameadres is voor reparatie van naaimachines. Nu met de nieuwe situatie is het heel gezellig, we zouden niet meer terug willen. De reacties van de mensen zijn heel positief en dat is leuk. Houden zo! Rona verhage en Anna van den Hout van Splendid en Zipper. FOTO: HARRY DE LANGE MIDDELBURG - De band Till Dawn uit Middelburg speelt vrijdag 28 april in café Brooklyn een 'thuiswedstrijd'. Die avond wordt de zojuist opgenomen demo-cd gepresenteerd. Eerder die dag is de band te horen op Omroep Brabant tussen 16.00 en 17.00 uur. Het optreden in Brooklyn begint om 23.00 uur. Till Dawn treedt vrijdag op in café Brooklyn. VLISSINGEN - Het festival We reldmuziek wordt 29 april in het Arsenaaltheater gehouden. Een multicultureel muziekfestival waarmee om 14.30 uur wordt begonnen en dat om 23.00 uur wordt afgesloten met een optre den van de Jamaicaanse reggae coryfee Michael Prophet. Hij wordt begeleid door de inmid dels gerenommeerde reggaefor- matie Kendread and the Revi vals. RILLAND - Het Dijkrockfestval in Rilland Bath heeft voor vrij dagavond vanaf 20.00 uur de groep N8werk op het program ma staan. Zaterdag spelen vanaf 18.00 uur de groepen Ontroe rend Goed, Ned Zeppelin en Idiot Proof. Op het affiche van Dijkrock staat niet aangegeven waar het festival wordt gehou den. Iedereen weet toch dat het bij de Dijk van Bath wordt ge houden? DREISCHOR - De Zeeuwse Wandelsportbond houdt 29 april een Rode Kruis wandel- tocht. De start is vanaf 13.30 uur bij het Dorpshuis in Dreischor, de afstanden zijn tien en vijftien kilometer. AAGTEKERKE - Van maandag 1 mei t/m vrijdag 5 mei gaan in Aagtekerke 8 aspiranten uit heel Nederland strijden voor plaat sing in de finale dammen van hun categorie. De 8 halve fina listen spelen zeven ronden. Bij de deelnemers bevindt zich Bennie Provoostlid van de or ganiserende vereniging Dam club Aagtekerke. De spelers zijn allen 14,15 of 16 jaar oud en spelen 1 of 2 ronden per dag. De wedstrijden beginnen maan dagmiddag 1 mei om 13.30 uur in Hotel Kodde aan de Burg.Bosselaarstraat te Aagte kerke. GOES - In het gebouw Christe lijke Samenkomsten, Nieuw- straat 8 houdt het C.O.Z. Chris telijk Opbouwwerk Zeeland) op vrijdag 28 april om 20.00 uur een seminar over het thema: De eindtijd. Die avond wordt het komende vrederijk behandeld, na afloop kunnen er vragen ge steld worden. Cursusleider is evangelist Nol Esmeijer uit Hoenderloo. De toegang is vrij. Er is een rui me boekentafel aanwezig. Info tel. 0113-563882. BORSELE - In Borsele wordt op donderdag 4 mei gebruikte kle ding, textiel en schoeisel opge haald door stichting Kovamo. Deze stichting gebruikt de op brengst van de inzamelactie t voor medisch onderzoek naar onder meer diabetes. De textiel kan die dag vanaf 9.00 uur in witte plastic zakken van Kova mo aan de straat worden gezet, op plaatsen waar ook het huis vuil wordt opgehaald.

Scheldebode | 2000 | | pagina 15