TOTAAL WONEN KNIKARMSCHERM vj intratuin Een klinkerpaadje maken: stap-voor-stap Wonen tuinen voorjaar 2000 4-te- ff Gratis keuze uit 8 framekleuren Tuinplank Kleur doet meer dan u denkt Kom kijken naar ons groot assortiment relaxfauteuils. RUBEN DE JONGE e*y6°y DEZE PLANTEN MAC U NIET MISSEN LEKKER WERKEN IN DE LENTETUIN HET GRAS GROEIT WEER DENK OOK AAN DE VIJVER STRUIKEN OM VAN TE SMULLEN Nieuw van de beurs uit Keulen. Nergens anders te krijgen! 2-3 zits, stof LAM0US of LEDER. Van 4995,-. Openingsprijs 3995, - (geldigt/mPasen) 'S-HEERENH0EK, HEERENSTRAAT 9-11, TEL. 0113 - 351311 ot gratis afstandsbediening ambiance Teba Nationaal 1,6 x 14 x 180 cm, geschaafd. Per stuk van 4,95 Voor Koudeketke Galgeweg5 Tel. 0118-551623 HET GROENE WARENHUIS - Bii Intratuin komen ie ideeën tot bloei! Lente in de tuin Zelfs wie midden in de stad woont, merkt het. Het licht wordt intenser, het groen is weer frisser. Er zijn fluitende vogels, vrolijke mensen, de eerste vlinders. Weg met de winterse depressies. Een heel nieuw groeiseizoen staat onhoudbaar voor de deur. Dat wordt genieten, in de tuin en op het balkon. Het is weer lente! Vaste plant van het jaar 2000 Als je zo'n titel krijgt, moet je wel erg mooi zijn. Sedum'Matrona' is een fan tastische vaste plant. Zet deze schitterende 'Hemelsleutel' dit voorjaar al in de tuin. Geniet van het opschieten van de sterke rode stengels en het bruinrood-groene blad. Komende zomer volgt er een stroom van kleine, magnifiek roze bloemen die pas eind september ophoudt. Maar dat is niet alles: er komen massa's vlinders op af. Zelfs de uitge bloeide schermen zijn uiterst decoratief. Laat ze gewoon zitten. Van deze plant heeft u echt twaalf maanden lang plezier. Rustgevend: een stukje heidetuin Heidetuinen vormen een rijk spel met vor men, kleuren, hoogten en bloeitijden. Er komt steeds meer belangstelling voor, want een stuk heidetuin werkt net zo rustgevend en onthaastend als een japanse tuin. Behalve water en zwerfstenen past er een rijk scala van planten in. Zoals kardinaalsmuts (Euony- mus lortunei), dwergmispel (Cotoneaster), zuurbes (Berberis thunbergii 'Atropurpurea Nana'), kleine Rododendron's en besdragen- de, bodembedekkende dwergstruiken als vossenbes (Vaccinium vitis-idaea) en berg thee (Gaultheria) en allerlei conifeertjes. Maar ook veel heidesoorten natuurlijk. Een prachtige winter- of voorjaarsheide is Erica carnea 'Myretoun Ruby'. Deze heidesoort groeit op alle soorten tuingrond, zuur of niet zuur. Ze bloeit van februari tot in april. Diep- wijnrood en met donkergroen blad aan krui pende takjes. Hoger dan 20 cm komt zij niet. Een heidetuin is ieder seizoen anders, maar een genot voor het hele jaar. Al was het alleen al vanwege de geur! Coniferen na het planten goed verzorgen Sommige soorten coniferen kunnen het beste in april worden geplant. Dat zijn o.a. slangenden (Araucaria), ceders (Cedrus), schijncipres (Chamaecyparis), japanse cipres (Cryptomeria), parasolden (Sciadopitys) en scheerlingsden (Tsuga). Ze hebben zeker de eerste weken na het planten extra verzor ging nodig. Met name regelmatig besproei en en watergeven is heel belangrijk. De wor tels moeten zich op de nieuwe plek nog ont wikkelen en werken in het begin nog niet optimaal, vandaar. Voorjaar: de tuin verwennen Planten halen hun voedsel uit de grond. Om de planten ook dit jaar goed te laten groeien, moet u de grond in uw tuin verbe teren met veel organische stof. Het tuincen trum heeft de zakken compost, koemest en tal van andere producten voor bodemverbe tering al voor u klaar staan. Het voorjaar is er dé tijd voor. Mos in het gazon Mos heeft een verstikkende werking op gras. Het geeft lelijke bruine plekken. De drie belangrijkste oorzaken zijn: te kort maaien; te weinig voeding in de grond; te weinig direct zonlicht. Met speciale gazon-herstelsets kunt u een normaal grasveld weer prima in orde krij gen. Volg het stappenplan en geniet van het snelle, egaal groene resultaat. Als schaduw het (blijvende) probleem is, kunt u ook dat oplossen met het speciaal ontwikkelde nieu we graszaad voor schaduwgazons. Welke maaier is geschikt? De handmaaiers voldoen voor gazons tot 100 m2, daarboven is een motormaaier een betere keus. U heeft dan de keuze uit messenkooimaaiers (met zo'n draaiende cilin der voorop) en cirkelmaaiers (met een rond draaiend mes eronder). Er zijn rijdende en zwevende (op een luchtkussen) typen. De laatste werken heel licht, maar zijn lastig op hellingen. Elektrische maaiers werken vrij geruisloos, maar maai nooit over het snoer! Accu-maaiers kennen dat probleem niet. Voor gazons tot een oppervlakte van 500 m2 is dit een goede oplossing. Benzine-motormaaiers geven grote bewegingsvrijheid, maar maken wat meer herrie. Voor grote gazons zijn zit- maaiers fantastisch. Vergeet ook het andere maaigereedschap niet: trimmers voor lastige plekken en kantenstekers. Tenslotte kunt u bij de motormaaiers uit twee maaisystemen kie zen: maaien en gras afvoeren (en dus ook meer mesten) of het gras tijdens het maaien fijn verpulveren en als meststof laten liggen. Vraag: Hoe kan ik het beste clematis planten? Clematissen houden van een 'koele voet' en een 'warm hoofd'. De meeste groeien liefst in de halfschaduw. Zet ze nooit in de drup en zorg voor schaduw op de grond, bijv. door vóór de wortels een lage heester te planten. Plant clematissen schuin en diep in (zeker 30 cm van de stengels onder grond), richting klimsteun. Alle soorten clematis klimmen met fijne bladstengels. Daarom moeten ze een dunne klimsteun krijgen. Gaas bijv. of netten, trellies of betonijzer. Heeft u ook een tuinvraag? Schrijf naar dit blad! Niet te kort maaien Fijn siergazon kunt u het beste op 3,5 cm hoogte maaien. Voor speelgazon (het meest gebruikt) is 4 cm het beste, tijdens droogte zelfs 6 cm. Wie te kort maait, maait de groeikernen uit de grasplanten. Met als gevolg 3 een slechtgroeiend en dun j\ gazon. Stel de maaihoogte dus goed af. Veel in ons gedrag wordt bepaald door invloeden waar we ons nauwelijks van bewust zijn. Kleur is een van die invloe den. We kunnen kleuren mooi of lelijk vinden, maar alle kleuren hebben een uitwerking op onze gezondheid, en ons welbevinden. Iedere kleur heeft zijn eigen golflengte die via de ogen naar onze hersens gaat. Die reageren daarop met heel fijne verschillen in de afschei ding van hormonen. Binnen enkele seconden nadat we een kleur waarne men, reageren wij daar dus chemisch en psychologisch op. Groen geeft rust, rood activeert en geeft energie, blauw wekt onze intuïtie, geel bevordert het denken enz. Omring u dus ook in de tuin met de kleuren die u nodig heeft... Water trekt leven aan Het is verbazingwekkend hoeveel leven zelfs een klein stukje water in de tuin aantrekt. U krijgt veel meer vogels in de tuin, maar ook libellen en andere insecten, kikkers, salamanders en allerlei kleine zoog dieren die er komen drinken. Zelfs op het balkon is een mini-vijver mogelijk en ook daar zult u zich verwonderen over het rijke leven dat zo'n waterwereldje veroorzaakt. En dan hebben we het nog niet eens over de enorme variatie aan schitterende vijver- planten die er is. Welk water voor de vijver? Regenwater - liever niet, zeker niet als basisvulling. Het is vaak te zuur en bevat soms te veel zware metalen. Dat is giftig als het zich in een vijver ophoopt. U krijgt al regenwater genoeg in de vijver. Grondwater - kan, maar de kwaliteit verschilt sterk per streek. Soms is het te zuur of bevat erg veel ijzer. Grondwater is ook zuurstofarm. Leidingwater - het enige goede alternatief. Niet te hardden niet te zuur, met voldoen de zuurstof en zonder hinderlijke verontrei nigingen. Het vijverwater is na het vullen nog steriel. Het moet nog tot leven komen. Dat kan door er de juiste micro-organis men in uit te strooien. Die zijn in vloeibare of gedroogde vorm te koop en zorgen voor een perfect verloop van de natuurlijke stofwisselingsprocessen in de vijver. Zonder dat wordt het niets of duurt het veel te lang voor uw zijver goed functio neert. Watergentiaan, een juweel Een van de mooiste vijverplanten is een in Nederland inheemse (maar zeldzame) soort, de watergentiaan (Nymphoides peltata). Hij wortelt op de vijverbodem en heeft, net als waterlelies, min of meer rond en drijvend blad. De bloemen (juni-juli) zijn heel apart, kleiner dan waterlelies, maar felgeel en op 10 cm hoge steeltjes boven water. De water gentiaan groeit in water van 20 tot 100 cm diep en kan dus zelfs in een minivijver staan. Zet vijverplanten met drijvend blad (waterlelies bijv.) nooit in de drup van een fontein of waterval. Daar kunnen ze niet tegen. Door schade en schande... Moeten uw nieuwe terrastegels in cement worden gelegd? Denk er dan aan dat u de voegen tussen betonnen tegels nooit (als bij plavuizen) mag inwassen. Zo'n inge- wassen betontegelterras krijgt u nooit meer schoon. Daar blijft altijd een nare cementsluier op achter. En dat is doodzonde van de schitteren de tegels (ook met natuursteen- en antieke effecten) die nu te koop zijn. U moet de tegels invoegen met vrij droge cement. 1Graaf de vruchtbare bovengrond af op de plek waar u het pad wilt maken (aan elke kant 10 cm breder dan het pad wordt). Gebruik die goede grond ergens anders in de tuin. 3. Nu de grond verdichten (met een tril- machine (te huur!) het zand laten inklinken). Daarna met een plank (met de opsluitranden als basis) het zandbed afvlakken of 'afreien'. 5. Veeg vulzand over de bestrating en goed tussen de stenen. Het hele pad nogmaals aantrillen (met de trilmachi- ne). Laat het vulzand voorlopig liggen en veeg het zo nu en dan na, zodat alle open ruimten tussen de stenen goed worden gevuld. Smaak is het nieuwe element in de tuin. Voeg het toe, naast kleur en geur. Smaak is rijk, romantisch en maakt de tuin com pleet. Naast kruiden en planten met eetba re bloemen, zijn besdragende heesters eigenlijk onmisbaar in de totale tuincompo- sitie. Veel bijna vergeten heesters worden weer helemaal herontdekt als sierstruiken mét een geweldig extra: smaak. Zeker hees ters met eetbare bessen horen gewoon in de siertuin thuis en veel ervan kunnen gemakkelijk in potten op het balkon groei en. Daar snoep je de vruchten net zo lekker weg. 2. Vul de geul (het cunet) met scherp rivierzand. Breng langs de kanten opsluitranden aan (betonnen banden of rijtjes klinkers). Iets onder het niveau waarop de klinkers komen, dat is goed voor de regenwaterafvoer. 4. Nu kunt u de klinkertjes tussen de ran den op het zand 'straten'. Altijd dicht tegen elkaar en versprongen ten opzichte van elkaar. Dat geeft het beste 'verband' (er zijn allerlei legpatronen mogelijk). Om gaten langs de randen te vullen, de stenen doormidden slaan. Werk op de stenen voor u uit, dus niet met uw knieën op het zand. De Fitte stoel farstrup comfort Tegen inlevering van deze advertentie heeft u gratis keuze uit 8 framekleuren of gratis Somfy-afstands- bediening op uw Palermo knikarmscherm. Dit aanbod is geldig tot en met 15 mei 2000. zonwering Marconistraat 17, Goes, Tel. 01 1 3-222231 ZONWEREN EN SFEER CREËREN aanbieding

Scheldebode | 2000 | | pagina 13