ÉMim IWr PUNCH 3? v /O c Ari' 11 Een bijzondere kijk op... Wie worden voorleeskampioenen? heet nu 'n Pittig feestje bouw je op Western Party Centrum ^loogmeting: uw 7z lengte in hele guldens korting! Groeneveld Opticiens ^^1 Automobilisten, opgelet! CAR-GROEP Vandaag in deze krant met 450 nieuwe occasions. Auto's geramd vernielingen Sportfondsenbad heeft iets nieuws Paranormaal in Arsenaal Zeeuwen schaken om titel ter zake varia SOMMIGE ZEEUWSE KINDEREN VALLEN BUITEN DE BOOT MAAR: MIDDELBURG - Het ligt voor de hand om te denken dat de jeugd in Zeeland het goed heeft. Gelukkig is dit voor de meesten ook zo, maar een aantal valt buiten de boot. Ook nu, anno 2000, zijn er kinderen in deze op het oog wel varende provincie, die nooit op vakantie gaan. Marion Schnijder is als vrijwilliger verbonden aan Europa Kinder hulp (EKH) voor de regio Zeeland. Daarnaast zorgt ze er voor dat Zeeuwse kinderen van zes tot twaalf jaar, die niet op vakantie kunnen, drie weken te gast zijn bij gezinnen in Gelderland, Brabant en Noord-Holland. Programma in- en uitloophuis Winteravond MIDDELBURG - Op de woensdagen 15 en 22 maart hou den de Zeeuwse Bibliotheek en de Walcherse bibliobussen opnieuw de Walcherse Voorleesdagen. Tussen 14.00 uur en 16.00 uur treden de voorleeswinnaars van de deelnemende scholen in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg voor het voetlicht en lezen een fragment voor uit een door hen zelf gekozen jeugdboek. 47.50 Segeersstraat 13-15 Middelburg Samenwerking tussen bieb en de boekhandel Drie keer veel te snel up with people bijna onderdak Mannen, agressie en boosheid ladies teens kids L Burg. v. Woelderenlaan 5 Vlissingen Tel.: 0118-418653 De tiScheldebode M/V WOENSDAG 8 MAART 2000 Koop nü een complete bril en u ontvangt uw 'h lengte in hele guldens korting*. Dus als u 1,75 meter bent, scheelt dat u 87,50! Axr itmt inmtAck Vlissingen, f Walstraat 97. Tel. (0118) 415 051. J VLISSINGEN - Het was 05.00 uur in de ochtend. De 18-jarige man reed met zijn auto over het Bellamypark. Zag een politieau to en ging er snel van door om dat hij geen rijbewijs heeft. Hij ramde twee geparkeerde auto's op de Markt en ging er lopend vandoor. De politie kon hem alsnog aanhouden toen hij pro beerde een fiets te stelen. MIDDELBURG - Van een win kel in de Lange Geere werd de etalageruit met een scherp voorwerp bekrast. Ook een win kelruit in de Nieuwe Burg moest eraan geloven. In de Lange Delft werd even eens een ruit bekrast. Ook de voorgevel werd beklad met verf. Dat gebeurde ook van een pand in de Penninghoek. VLISSINGEN - Sinds zaterdag 4 maart heeft het Vlissingse Sportfondsenbad er een nieuwe attraktie bij. Gedurende de mid daguren kan er in een bassin met electrische bootjes gevaren worden. De scheepjes komen uit Spanje en hebben de vormen van tijgers, krokodillen, zebra's, beren en lieveheersbeestjes. Ze zijn uitstekend geschikt voor jongeren van 4 tot 9 jaar. Bedoeling is om de scheepjes een week per twee maanden te laten varen, hiervoor moet dan wel betaald worden. Nog tot en met 12 maart ligt in het bad een hindernisbaan. Da gelijks kunnen kinderen er klau teren, rennen en glijden. Tussen 14.00 en 15.00 uur zijn er boven dien activiteiten zoals aquaro- bics, waterpolo, vlottenrace en watervolleybal. VLISSINGEN - Zaterdag en zon dag 11 en 12 maart wordt in het Arsenaaltheater voor de derde keer een paranormale beurs ge houden voor spiritualiteit, groei en inzicht. De toegang is gratis, de ope ningstijden van 11.00 tot 18.00 uur. Er zijn ongeveer 35 stands, onder meer met edelstenen, ta rot en cursusinfo. Inlichtingen via telefoon 0118-410335. MIDDELBURG - Schaakvereni ging Middelburg heeft voor za terdag 11 maart het Zeeuws kampioenschap schaken op het programma staan. Dat gebeurt vanaf 10.00 uur in het Zuiderbaken aan de Rent meesterlaan 245. Inlichtingen bij F. Rikumaha, telefoon 0118- 551162. WEEKKRANT VOOR WALCHEREN. VOOR BEZORGKLACHTEN KUNT U BELLEN NAAR 0118 652 700, VOOR TIPS EN LEUKE SUGGESTIES KUNT U BELLEN 0118 652 713 Een speurtocht naar oude Zeeuwse boerderijen. 3 x N is in Arnemuiden feestelijk geopend. Primera is een aanwinst voor de Vlissingse Walstraat. Toch naar een gastgezin door Tannie van Eek "Elk jaar melden zich meer kinde ren aan, vorige zomer waren het er zeventig," onderstreept Marion het belang van EKH. Hoog tijd Ze vindt het daarom hoog tijd dat deze kant van Europa Kinderhulp bekendheid krijgt. "Er wordt altijd aandacht besteed aan Zeeuwse gastouders die kinderen opvangen via deze organisatie. Er zijn genoeg achterstandsituaties bekend van Frankrijk, Engeland, Duitsland en Oost-Europese landen. Dat ook kinderen in Nederland niet altijd voor een kwartje geboren zijn en niet met vakantie kunnen, is nog te weinig bekend. Zeeland heeft ook zogenaamde stille armoede. „Daar zijn die drie vakantieweken voor bedoeld," zegt ze. Betere woordvoerders voor Europa Kinderhulp dan kinderen die al van dit buitenkansje profiteerden kun je niet hebben. Giovanni de Graaf gaat de komende zomervakantie voor de derde keer naar Tilburg, zijn zusje Talitha was twee maal in Den Bosch en weet nu al dat ze de ze zomer weer in de buurt van de Sint Jan zal slapen en Jahmilla Pi nas verbleef vier keer "ergens in Gelderland." Enthousiasme Op hun school 't Mozaïek' in Oost- Souburg vertellen ze er met veel en thousiasme over, laten plakboeken en foto's van hun vakanties zien. Giovanni is beslist een bofkont. Het gezin in Tilburg waar hij logeert heeft familie in Italië en van de drie weken vakantie mocht hij een week mee naar het zonnige zuiden. 'De kans van m'n leven,' heeft hij in zijn plakboek geschreven. Bovendien heeft het gezin een zoontje van zijn leeftijd en is hij mooi drie weken van zijn twee zusjes verlost. Man nen onder elkaar! Zijn zusje Talitha geniet drie weken in Den Bosch. Maakt uitstapjes, eet twee maal per week in een restaurant, mag friet toch met haar vingers eten, zoals ze thuis gewend is. Ze hoopt dat dit jaar nog een meisje bij het gastge zin logeert. Leuker "Met z'n tweeën is het nog leuker", vindt ze. Al doet het echtpaar, dat zelf al kleinkinderen heeft, alles om het Talitha naar de zin te maken. Jahmilla leerde in Gelderland het boerenbedrijf kennen. Ze mocht koeien melken, het paard verzor gen, tractor rijden, wandelde met de geit aan een touwtje door de Gel derse dreven. Goedlachs vertelt ze: "Er werden twee kalfjes geboren in mijn vakantie, die mocht ik melk geven." Helemaal zeker weet ze het niet, maar ze hoopt deze zomer weer daar te zijn. Niets dan tevreden geluiden van de kinderen en ook van de moeder van Giovanni en Talitha. Al had zij in het begin meer moeite met de situ atie dan haar kinderen. Angelique miste de kinderen in het begin erg. "En ik was angstig, waar komen je kinderen terecht Een vreemde or ganisatie, ik had er nog nooit van gehoord. De eerste keer dat ze op vakantie gaan zijn er vrij strenge re gels. In het begin mag je niet bellen. Wel laten de gastouders weten of de kinderen goed zijn aangekomen. Alle contacten lopen via EKH en Marion. Heimwee, dat de kinderen aan het begin van de drie weken kunnen hebben, moet niet aange wakkerd worden." Marion Schnij der kon haar ovetuigen van de be trouwbaarheid van Europa Kinder hulp. Nu de kinderen van Angelique vas FOTO: IZAAK VERKESTE Een bijzondere kijk op...Dat kun je wel zeggen als je deze eigenwijze kat, toepasselijk Druif genaamd, ziet hangen op de leuning van de bank. Indringende ogen die de ruimte in turen, misschien wel tv-kijkend naar een programma van bijvoorbeeld Muis en Leeuw. Zogeheten vakantiekinderen genieten dankzij de inzet van Europa Kinderhulp. te logeetjes zijn geworden in de gas tgezinnen, heeft hun moeder geen enkele bedenking meer tegen het initiatief van EKH. Het hele jaar is er contact. Met verjaardagen en feest dagen komen er kaarten en presen tjes. Vriendschap is gegroeid. Grote moeite had Angelique het eerste jaar met de wereld van verschil waar haar kinderen mee te maken kregen. "Ze worden natuurlijk ver wend in die drie weken. Komen ze dan thuis, dan moeten ze enorm omschakelen. Wij eten niet elke week in een restaurant en thuis alle dagen biefstuk is er ook niet bij. Daar heb ik met de gastouders over gesproken. Ze begrijpen het en het is heel belangrijk, dat ze in die drie weken er op wijzen, dat het na de vakantie thuis weer anders is. En als mijn kinderen gestraft moeten wor den, dan moet dat, het zijn geen en geltjes, maar de manier waarop, daar hebben we ook over gespro ken." Dit kan alleen als kinderen jaar op jaar in hetzelfde gastgezin verblijven. Zo ontstaat er een pretti ge band tussen de families. VLISSINGEN - Programma in- en uit loophuis: dinsdag- en donderdag koffieochtend van 09.30 tot 12.00 uur; dinsdag 14.00 uur sjoelen; woensdag 13.30 uur sociaal spreekuur; dinsdag en vrijdag 18.00 uur eetgroep; 8 en 22 maart om 10.00 uur wenskaarten maken; 15 maait handenarbeid van af 10.00 uur; 29 maart bloemschikken vanaf 10.00 uur; donderdag 19.30 uur klaverjassen en voor de klussen- dienst kan van maandag tot en met vrijdag tussen 09.00 en 11.00 uur ge beld worden telefoon 417467. De in- vulactie in verband met het kwijt schelden van gemeentebelasting is 13,15 en 17 maart. Hiervoor kan men ook terecht op woensdag 15 maart in de Ark aan het Oranjeplein in Oost- Souburg. Van 09.30 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 20.00 uur. BIGGEKERKE - De Oranjevereni ging houdt zaterdag 11 maart de jaarlijkse 'winteravond'. Dit keer komt toneelvereniging Tot leringhe ende vermaeck met de klucht De gezusters hobbelduif. Aanvang 20.00 uur in caf, Juliana. De zaal is om 19.30 uur open. En tree voor leden van de Oranjever eniging f 2,50. Niet-leden betalen 5 gulden. RUSt Voor wie zijn deze vakanties be doeld Marion: "Het gaat om kin deren, die nooit of bijna nooit op vakantie gaan, bijvoorbeeld kinde ren uit een-oudergezinnen. Zes we ken kinderen over de vloer kan voor deze ouders een belasting zijn. Ze komen in die drie weken tot rust en de kinderen zijn er eens uit. Ook kinderen uit gezinnen die in de schulden zitten, of waar van een uitkering geleefd moet worden, kin deren uit gezinsvervangende tehui zen, die nog nauwelijks contact hebben met ouders of kinderen uit gezinnen met problematische op voedingssituaties, waar sprake is van drank en drugs. Ook in Zeeland niet meer weg te denken." Gastouders die zich aanmelden bij EKH worden bezocht door (vrijwil lige) medewerkers. Gezinnen wor den goed doorgelicht. Kinderen die in aanmerking komen voor een vakantie worden vrijwel altijd aangemeld door Jeugdzorg, Maatschappelijk Werk, scholen en Sociale Diensten. Marion heeft een zo grote betrokkenheid, dat ook ou ders, die menen in aanmerking te komen voor EKH-vakantieweken, haar rechtstreeks kunnen benade ren. Procedure Na de aanmelding volgt er een pro cedure van formulieren invullen en Marion zorgt dat contactpersonen in Gelderland, Brabant en Noord- Holland deze ontvangen. Gastou ders krijgen geen informatie over de thuissituatie van het gastkind. In de praktijk komt het heel vaak voor dat kinderen elk jaar worden terug gevraagd. Gedurende de hele va kantieperiode houdt EKH contact met de gastgezinnen en met Ma rion. De kosten voor de reis, Y 75 gulden, betalen de ouders zelf. Dit jaar is de periode waarin Zeeuwse kinderen op vakantie gaan van 24 juli tot 11 augustus. Ze reizen per bus, waarin begeleiding aanwezig is. Angelique is na drie jaar heel blij FOTO: HARRY DE LANGE met deze mogelijkheid. Al snel wa ren haar twijfels van de baan. Ze kijkt bijna net zo uit naar de logeer partij als haar kinderen. Ze genieten en dat is toch wat je wilt." Moeders hebben dan toch nog wel van die kleine verdrietjes. Dat Giovanni, zieltje zonder zorg zo te zien, langer in Tilburg zou willen blijven dan drie weken; heimwee, hij weet niet wat dat is. En dat hij het zo naar zijn zin heeft, dat hij vergeet te bellen, dat vindt zijn moeder niet leuk. Zijn zusje maakt het voor beiden goed. Zij belt elke week en na elk uitstapje mag ze van haar gastouders haar moeder bel len om te zeggen hoe fijn het was. Nog eens weer komen alle foto's op tafel. Gierend van de lach vertelt Jahmilla wat een koe deed toen zij mocht melken. Al dat gras moet er ook weer uit. Details blijven buiten de krant. Voor alle inlichtingen over Europa Kinderhulp en vakanties voor Zeeuwse kinderen: Marion Schnij der, telefoon 0118-616839. De kinderen vertegenwoordigen hun school in het kader van de Na tionale Voorleesdag. Bij de voor leesrondes die eind vorig jaar op de scholen gehouden werden, kwa men deze leerlingen als voortreffe lijke voorlezers uit de bus. Na deze halve finales mogen de beste kandidaten door naar de pro vinciale finale, die op zaterdag 15 april gehouden wordt. De winnaar van deze provinciale finale mag Zeeland vertegenwoordigen bij de landelijke finale op de Nationale Voorleesdag op 24 mei in Muziek centrum Vredenburg in Utrecht. De Walcherse finales vinden plaats in de aula van de Zeeuwse Biblio theek en worden gepresenteerd door Bart van Leerdam, onderwij zer aan basisschool de Lichtstraal te Westkapelle. Dit jaar heeft een record aantal kin deren uit groep 7 en 8 van de basis school deelgenomen aan een schoolronde in het kader van De Nationale Voorleeswedstrijd: ruim 67.500 tegen 60.000 in 1999, een stijging van 12,5%. Dit jaar heeft ruim één op de vijf scholen een voorronde georganiseerd. Met uitzondering van de provincies Fle voland en Limburg, nam het aantal deelnemende scholen in alle pro vincies toe. Vooral de toename in de provincie Groningen is opval lend; een stijging van 83% ten op zichte van het voorgaande jaar. Op een kwart van de scholen won een jongen de voorronde. Ook dit per centage stijgt elk jaar licht. De Nationale Voorleeswedstrijd is een wedstrijd voor de kinderen van de twee hoogste groepen van de basis school. Tijdens de schoolronden van De Nationale Voorleeswedstrijd dit jaar is Carry Slee de meest voorge lezen auteur. Haar boek "Kappen" werd het meest voorgelezen. In de top 10 meest voorgelezen kinder boeken tijdens de schoolronden staan 5 boeken van Carry Slee. In de lijst van voorgelezen boeken is ook de groeiende populariteit van Jac ques Vriens terug te vinden. De landelijke finale van De Natio nale Voorleeswedstrijd wordt dit jaar gehouden op woensdag 24 mei in de Grote Zaal van Muziekcen trum Vredenburg te Utrecht. V oor- afgaand aan deze landelijke finale worden lokaal, regionaal en provin ciaal voorronden gehouden. Tij dens de landelijke finale nemen de twaalfprovinciale winnaars het te gen elkaar op. De Nationale Voorleeswedstrijd wordt dit jaar voor de zevende keer gehouden en is een initiatief van Stichting Lezen (het landelijk plat form voor leesbevordering) i.s.m. Stichting CPNB en het NBLC, Ver eniging van Openbare Bibliothe ken. De Nationale Voorleesdag wordt financieel mogelijk gemaakt door het Ministerie van OCenW, het Fonds Leesbevordering van Stichting Lezen en het VSB Fonds. De betrokken organisaties willen met deze wedstrijd een breed pu bliek ervan overtuigen dat voorle zen niet alleen leuk, maar ook be langrijk is. Een zwarte metalen roedeset voor bij aankoop van gordijnen uit de huismerkcollectie VLISSINGEN - Boekhandel De Ruiter Fanoy en de bibliotheek Vlissingen hebben in 't Spui een bijzondere boekenservice geïnt roduceerd: Uit de Top-100. Het is een bestsellerservice die het mo gelijk maakt de nieuwste boeken voor een klein bedrag in huis te halen. Titels uit de Top-100 wor den te huur aangeboden voor de prijs van 2 gulden per dag. De boekhandel investeert en de bieb verzorgt de uitleenadministratie. Mochten klanten het boek alsnog willen kopen, dan wordt het huurbedrag terugbetaald. Boeken die al enkele keren zijn uitgeleend, gaan met korting de deur uit. RITTHEM - Op de Sloeweg Noord wordt af en toe heel hard gereden. Dat bleek tijdens een snelheidscontrole. Een 38-jarige inwoner uit Vlissingen reed er 160, terwijl 100 is toegestaan.Een ander haalde 154 kilometer en een derde kwam tot 153. MIDDELBURG - De groep Up with People komt 19 maart naar Middelburg om er op te treden. In De Scheldebode is inmiddels een oproep geplaatst voor gast gezinnen. Het internationaal gezelschap, afkomstig uit twin tig verschillende landen, blijft vier dagen in Zeeland. Inmiddels heeft zich een aantal gastgezinnen gemeld. Maar het zijn er nog niet voldoende. Bel len kan tussen 09.00 en 16.30 uur naar het nummer 656265. De groep stelt per gezin twee gratis kaartjes beschikbaar. MIDDELBURG - Mannen, boosheid en agressie. Sommige mannen hebben vaak last van irritaties, boosheid, agressie en soms gewelddadig gedrag. De vraag is hoe die cirkel doorbro ken kan worden. Daarom houdt de praktijk voor kerntherapie in maart en april een tiental avon den voor mannen die hierover met andere mannen willen pra ten. Kosten voor tien avonden: 300 gulden. Inschrijven kan via telefoon 623129. IDEM D I T^j Walstraat 68 Vlissingen Langeviele18 Middelburg _l

Scheldebode | 2000 | | pagina 1