32&u A 6 Een bijzondere kijk op... Kunstuitleen houdt tentoonstelling Het tafelkleed belicht 40% montuur korting* Cc/iadz We?' 1 Afscheid Willem en Francien Koopzondag in Vlissingen Bleijenberg geeft 10.000 gulden Vrouw van vrijheid beroofd Auto blijft doelwit WEEKKRANT VOOR WALCHEREN. VOOR BEZORGKLACHTEN KUNT U BELLEN NAAR 0118 652 700, VOOR TIPS EN LEUKE SUGGESTIES KUNT U BELLEN 0118 652 713 ln Oranjezon wordt momenteel een kleurrijke expositie gehouden. Reisburo Holiday heeft een aantal prijswinnaars gehuldigd. Theaterpoppenkast Tierelijn komt naar Domburg terzake uit KOOR GOUDEAMUS WIL LEDENTAL VERDUBBELEN KOUDEKERKE - "Bestaan jullie nog?" Die vraag krijgen de leden van het koor 'Goudeamus' zo af en toe te horen. Om die vraagstellers en anderen uit de droom te helpen, ja, het koor bestaat. Op 9 november 1999 was het al weer tien jaar oud. Om te blijven bestaan is het wel hard nodig na die tien jaar eens aan de weg te timmeren. Het ledenaantal, elf wel geteld, mag zeker groeien, zou zelfs, als het aan de leden ligt, mogen verdubbelen. Stromingen Jaargetijden CAR-GROEP Vandaag in deze krant met 475 nieuwe occasions. veRBReeD NeHaLè^Nia je HORIZON open dagen: 28 en 29 februari MIDDELBURG Stichting Kunstuitleen Zeeland houdt naar aanleiding van het ta- felkledenprojectT-2000 de reizende tentoonstelling Het tafelkleed belicht" tot en met 5 maart. Lezing door volkssterrenwacht op Binnenplein De mooiste woonwinkel van Zeeland voor uw complete wooninrichting Segeersstraat 13-15 Middelburg De koffie staat klaar in ons Wooncafé Onderdak gezocht voor 150 man zeker geen zuivere koffie Geweld op NS-station ^loogmeting: uw '/z lengte in hele guldens korting! Groeneveld Opticiens f Walstraat 97. Tel. (0118) 415 OS IJ VERHUISBERICHT Vlissingen Van den Berg Schadenet is verhuisd naar VERHUISBERICHT Burg. v. Woelderenlaan 5 Vlissingen Tel.: 0118-418653 Scheldebode M/V WOENSDAG 23 FEBRUARI 2000 MIDDELBURG - Na zaterdag 26 februari is de Nieuwe Burg nooit meer hetzelfde. Willem en Fran cien Janse, bekend van de groenten- en fruitwinkel, ne men dan namelijk afscheid. Al 35 jaar lang hebben ze de klan ten van gezonde voeding voor zien. De winkel kent trouwens een veel langere historie. In 1937 be gonnen de ouders van Wim er met een fruitzaak. Toen was dat nog in de Lange Burg, later tot Nieuwe Burg omgedoopt. Wim trad in 1965 in vaders voet sporen. Francien maakte sala des en stamppotten die gretig aftrek vonden. Beiden namen in het Middelburgse stadshart een bijzondere plaats in. De colle gialiteit was groot, het vertrek wordt dan ook betreurd. En dat niet alleen door de collega's, er zijn zeker veel vaste klanten die hun dagelijkse loop naar de groentenman en -vrouw gaan missen. Zaterdag is het afscheid tussen 14.30 en 15.00 uur, de ondernemers willen dat op pas sende wijze doen. ledereen die het echtpaar Janse een warm hart toedraagt, is welkom. VLISSINGEN - De Vereniging Winkelcentrum Vlissingen heeft 27 februari een koopzondag op het programma staan. Bezoe kers kunnen er tussen 13.00 en 17.00 uur terecht voor tal van aanbiedingen, koopjes en lek kernijen. VLISSINGEN - Schoonmaakbe drijf Bleijenberg heeft de ge meente Vlissingen 10.000 gul den gegeven. Het bedrijf heeft dit bedrag bijeen gebracht in het kader van het 25-jarig bestaan. De gemeente gaat het geld, in overleg met Bleijenberg, beste den aan de speeltuinen De Sou- burgt, Lammerenburg en De Oude Stad. VLISSINGEN - De politie heeft drie mannen (18, 32 en 57 jaar) uit Amsterdam aangehouden die een 20-jarige vrouw met ge weld gedwongen hadden om in de auto te stappen. Vervolgens reden ze weg. De vrouw liep met een vriendin in de binnenstad toen ze plotse ling door de mannen werd over vallen. De vriendin noteerde het kenteken en waarschuwde di rect de politie. Kort daarna sig naleerden motoragenten de au to op de Sloeweg ter hoogte van 's Heer Arendskerke. De drie verdachten zijn in verzekering gesteld. Uit verhoren blijkt dat de oorzaak in de relationele sfeer gezocht moet worden. MIDDELBURG - Uit de vele po litieberichten die dagelijks via de fax binnenkomen, blijkt dat de auto nog immer een grote aantrekkingskracht uitoefent op het criminele wereldje. In Vlissingen werd in een auto ingebroken en de geluidsappa ratuur meegenomen. In Mid delburg werd de voorruit van een auto, die bij de schouwburg stond, bekrast. Dat gebeurde ook bij een auto die aan de Branderijmolengang stond. In Arnemuiden werd een auto aan de rechterzijde helemaal be krast en was de spiegel naar bin nen geklapt. Een mobiele telefoon werd uit een auto gestolen die in Vlissin gen stond. Op een parkeerter rein in die plaats werd uit een auto de cd-speler gestolen. In Middelburg werd een auto ver nield, schade onbekend en in Vlissingen in de Jacob Ruisdael- laan werd er een zwaar bekrast. In de Kenau Hasselaarstraat is een auto opengebroken en de geluidsinstallatie meegenomen. 'Een religieus gevoel van binnen' doorTannie van Eek Goudeamus betekent 'Verheugt U') splitste zich na allerlei verwik kelingen, die er nu niet meer toe doen, af van het rk gemengd kerk koor in Koudekerke. Nu is het niet meer aan een kerk gebonden. Wel is het een vereiste dat, zoals voor zitter Piet Boone zegt, "de leden die de Gregoriaanse, Latijnse en Nederlandse liederen zingen, een religieus gevoel van binnen heb ben." Gregoriaanse zang is een vroegchristelijke r.k. kerkzang, ge noemd naar paus Gregorius de Grote 540-604 Het Gregoriaans werd gezongen in kerken en kloos ters. Opgeschreven door monni ken, die zich verspreidden en met hen het schrift en de gezangen. Zo ontstonden drie stromingen: die van Milaan, een Duitse stroming en die welke het koor zingt', Solës- mes, de Franse stroming. Theune: "Vroeger zongen alleen mannen Gregoriaanse gezangen. In het R.K. ziekenhuis in Vlissingen zongen de nonnetjes wel het Gregoriaans." Jo Theune, met de jaren van voor de splitsing meegerekend, meer dan dertig jaar aan het koor verbonden en daarmee ook het langst lid, kan over het Gregoriaans uren vertel len: "het werd me met de paplepel ingegeven", zegt hij ter verduidelij king. "Voor de meeste mensen is het een moeilijke materie. De mu ziek staat op een vierregelige balk, normaal is dit een vijfregelige. Er wordt a-capella gezongen (zonder muziek). Kenmerk is ook dat er geen maten zijn. Door harder en zachter te zingen, door er gevoel in te leggen, wat alleen kan door met hart en ziel te zingen, ontstaan veel verschillende maten." Riet Boone, dirigente van het koor en niet zo met de paplepel opgevoed als Theune, heeft het daarom niet al tijd even gemakkelijk. Ze volgt diri- geerlessen bij Riet Westerweele, dirigente van de Ruijterstadzingers en heeft daar enorm veel steun aan. Handreikingen komen ook van Theune. Hij dirigeert de Gregoriaanse mis sen. Hij wijst het koor er tevens op dat in de liturgie de zang gebonden is aan de jaargetijden en dat daar met de keuze van de zang rekening méé'moet worden gehouden. Kerken hebben meestal hun eigen koren. Omdat 'Goudeamus' geen kerkelijke binding heeft is het niet makkelijk altijd op te treden. Toch zingt het koor gemiddeld twee maal per maand. Zoals in de r.k. kerk in Goes. "Als de koorschool is verhinderd worden wij benaderd, dat vinden we een hele eer." 's Zo mers wordt in de Strandkerk ge zongen en met de regelmaat van de klok bij Emergis en in Der Boe- de en andere verzorgingstehuizen. Twee koorleden waren niet aanwezig toen Harry de Lange deze foto maakte Heel blij zijn de koorleden met hun zeer jeugdige organist Tim Bous- ma (19) die de Latijnse gezangen en de vierstemmig gezongen Ne derlandse liederen van o.a. Huub Oosterhuis en Joh. de Heer op het orgel begeleidt. "Dat we een eigen organist hebben is ook van belang als we in kerken zingen, omdat veel kerken met een tekort aan or ganisten kampen." Het beperkte ledenaantal, vier he ren, zes dames en de dirigente (drie leden zijn dertigers, de overi gen zijn middelbaar) staat niet toe dat er zaalruimte gehuurd wordt. Het koor repeteert wekelijks een avond in de woonkamer van de fa milie Boone aan de Middelburgs estraat 1 in Koudekerke. Theune en de alt Riet van Dijke (ook van het eerste uur) vinden dit zwaar zingen. De akoestiek is minder goed en in grote ruimten werkt zingen meer bevrijdend. Nood breekt hier wet en men moet er te vreden mee zijn. Om praktische re denen zouden de leden van 'Gou deamus' er heel graag mensen bij zien. De financiën worden dan iets ruimer en de mogelijkheid zaal ruimte te huren komt hiermee dichterbij. Een kleine bezetting geeft ook problemen wanneer een of twee leden afwezig zijn, het koor kan dan niet zingen en verplichtin gen niet nakomen. Wie belangstel ling heeft voor Gregoriaanse, La tijnse en Nederlandse koorzang wordt daarom met open armen ontvangen. Zoals gezegd, kerkelij ke betrokkenheid is niet nodig en volgens Theune is het ook nog eens zo, dat 'iedereen kan zingen.' (ADVERTENTIE) Automobilisten, opgelet! i p T. Wmm Locatie's: Kruisweg 2 Sir Winston Churchilllaan 8 Middelburg voor meer info: 01 18 655755 Een mooie winternamiddag op de boulevard Opnieuw een bijzondere kijk op... Dit keer van Jan Sierevogel uit Vlissingen. Hij schrijft: deze foto heb ik op een mooie winterna middag gemaakt op de Boulevard van Vlissingen. Ik gebruikte mijn Minolta GXI 67 FOTO: JAN SIEREVOGEL mm grootbeeldlens. Fotograferen is een hobby van me, misschien is deze opname iets voor 'de bijzon dere kijk...' In deze tentoonstelling zijn de ta felkleden te zien die in opdracht van de SKZ zijn ontworpen door vier beeldend kunstenaars: Arie Berkulin, Peter Klashorst, Lam de Wolf en Anne-Marie van Sprang. Het Nederlands Textielmuseum in MIDDELBURG - Zwarte Gaten, daar draait het om tijdens de le zing van de Volkssterrenwacht donderdag 24 februari op het Bin nenplein aan de Markt. De entree is gratis (aanvang 19.30 uur) het aantal stoelen is evenwel beperkt. Kaartjes zijn bij de en tree verkrijgbaar. Aan de hand van dia's wordt de bezoeker meegenomen tot aan de waarnemingshorizon. Daar voor bij wacht slechts de verbeelding. Iets eerder, om 16.00 uur die dag, wordt er een lezing gehouden door W. Maryson, schrijver van de Meestermagiër. Tilburg riep het jaar 2000 uit tot Textieljaar. Tal van culturele instel lingen in Zeeland (en in de rest van Nederland) houden activiteiten naar aanleiding van dit thema. Stichting Kunstuitleen Zeeland no digde vier kunstenaars, die werken vanuit verschillende disciplines, uit om een tafelkleed te ontwerpen en te vervaardigen in een oplage van 35 stuks. Dopl van dit project is het onder de aandacht brengen van producten die zich bewegen op het scheidingsvlak van autonome en toegepaste kunst en van textiel als medium voor hedendaagse kunst. De tafelkleden vormen een reizen de expositie die onder de titel "Het U krijgt maar liefst 40% montuurkorting is nu het feestelijke van bij aankoop van een j[ zm r vnscm de Pearle Opticien! complete bril. Kijk, dat ike "Bij aankoop van pen complete bril. Vraag naar de voorwaarden. Alleen geldig in Vlissingen van 25 februari t/m 4 maart 2000. Lange Zelke 93 Vlissingen Telefoon (0118) 41 00 64 Er lopen dus vast nog wel een paar adspirantleden op Walcheren rondlopen. Nederland telt aan het begin van het jaar 2000 één mil joen mensen, die in een koor zin gen. De elf koorleden van 'Goude amus' zouden enorm blij zijn wan neer dat er binnenkort één miljoen 5 of liever nog tien zouden zijn. Voor alle inlichtingen over repeti tieavonden, contributie e.d. kan men bellen met de voorzitter of di rigente van het koor Piet en Riet Boone, tel. 0118 - 552064. tafelkleed belicht" in Middelburg, Terneuzen en Zierikzee te zien is. Daarnaast worden de tafelkleden te koop aangeboden bij o.a. de kun stuitlenen in Goes, Middelburg, Terneuzen en Vlissingen en bij en kele galeries en interieurzaken (225 gulden per stuk, 195 gulden voor kunstuitleenabonnees). Ook zijn de tafelkleden opgenomen in de les kisten van Scoop (Zeeuws Instituut voorZorg, Welzijn en Cultuur rond om het thema textiel: "Je staat er mee op en gaat ermee naar bed". De tafelkleden zullen hierdoor langs leerlingen van zo' n 30 basis scholen reizen in een educatief pro ject. MIDDELBURG - De groep Up with People komt 19 maart voor een optreden naar Middelburg. Een internationaal gezelschap, afkomstig uit twintig verschil lende landen. Honderdvijftig medewerkers in totaal. Da's niet niks. Al die mensen zijn vier da gen in Middelburg, althans dat is de bedoeling. Ze zoeken voor die dagen onderdak in Middel burg of naaste omgeving. Mochten u een paar bedden vrij hebben, bel dan even 656265. MIDDELBURG - F.en 38-jarige inwoners van Vlissingen is in een Middelburgse supermarkt betrapt op het stelen van tien pakken koffie en een cake. De man is al eerder de toegang tot de winkel ontzegd, daarom is hem ook lokaalvredebreuk ten laste gelegd. MIDDELBURG - Op het NS-sta- tion in Middelburg is een 19-ja- rige jongeman uit Arnemuiden door twee jongens van ongeveer 15 jaar in elkaar geslagen. Er was nog een derde jongen bij be trokken, maar die mengde zich niet in de vechtpartij. De man uit Arnemuiden liep een aantal verwoningen op en is zijn mini-disc kwijt. (ADVERTENTIE) Koop nü een complete bril i en u ontvangt uw 'h lengte I in hele guldens korting*. Dus als u 1,75 meter bent, scheelt dat u 87,50! Njf ka- kunt I Vlissingen, "fc Hermesweg 5 Postbus 31 4380 AA Vlissingen I Tel.: 0118-414329 l

Scheldebode | 2000 | | pagina 1