Bioscoop schrijf eigen verhaal in Zeeuws Archief Ons Genoegen in concert cursus DE LAMMERENBURCHT Spoed Dansen Open suikerfeest bij sluiting van Ramadan Ereplaatsen Stormvogels Cursus start deze maand expositie PRIJSKLAVERJASSEN DANSAVOND concert muziek r mtwmw VOOR IEDEREEN GRATIS INFORMATIE UIT HISTORISCHE DOCUMENTEN Activiteiten en receptie Brede School MIDDELBURG - Over een krappe week kan iedereen ge schiedenis gaan schrijven. Want op dinsdag 4 januari ope nen de deuren van het Zeeuws Archief. Daarmee komt de historie van Zeeland binnen ieders handbereik. Want ie dereen kan gratis gebruik maken van de informatie die on der het Hofplein in Middelburg ligt opgeslagen. Kunnen de historische documenten u niet bekoren, dan moet u toch zeker het bijzondere gebouw bewonderen Schatkamer Archiefcafé Bijzonder huis Geschiedenis Exposities Ontdekkingsreis Dienst verzet SALSA - SALSA - SALSA zaterdag 8 januari 2000 SALSA NIEUWJAARSPARTY donderdag 13 januari GRATIS INTRODUCTIELES EN IN SCHRIJVING VOOR DE NIEUWE CURSUSSEN donderdag 20 januari START DANSCURSUSSEN SALSA EN MERENGUE mgmm Tranen DG RITMK04G PtxS DGGIhT DIJ DMTTO+OOL BRtxS inschrijven 0118-63 83 45 Meeleven Tentoonstellingen Gratis De Klaverjasclub kan nog enkele leden gebruiken Nieuwjaars concert in Brasserie Dansen in De Zwaan Activiteiten buurtvereniging Duyvenvoorde Programma In- en uitloophuis J VLISSINGEN - Programma Cine City: Sixth Sense (alle leeftijden) dagelijks 19.00 en 21.45 uur; André Hazes (alle leeftijden) da gelijks 21.45 uur; Guest House Paradiso (12 jaar) dagelijks 19.00 en 21.45 uur. Bowfinger (alle leeftijden) dage lijks 13.45; 16.15; 19.00 en 21.45 uur. De IJzeren Reus (alle leeftijden) dagelijks 13.45 en 16.15 uur. End of Days (16 jaar) dagelijks 13.45; 16.15; 19.00 en 21.45 uur. Kruimeltje (alle leeftijden) dage lijks 13.00; 16.00; 19.00 uur. James Bond 'The world is not enough', dagelijks 13.00; 16.00; 19.00 en 22.00 uur. Tarzan (Nederlands) alle leeftij den: 13.45 en 16.15 uur. Tarzan (Engels) dagelijks 13.45 en 16.15 uur. Blue Streak (alle leeftijden) da gelijks 19.00 en 21.45 uur. MIDDELBURG - Programma Schuttershoftheater: The legend of 1900: 6 januari 20.30 uur; 7 januari 22.00 uur; 8 januari 19.30 uur; 9 januari 14.00 en 19.30 uur; 12 januari 20.30 uur. Seul contre tous: 7 januari 19.30 uur; 8 januari 22.00 uur; 11 janu ari 20.30 uur. De Blauwe Trein: 6,7,8,9 en 12 januari 14.00 uur. Senso: maan dag 10 januari 20.30 uur. Verwacht: Buena Vista Social Club (vanaf 13 januari); De Stilte (vanaf 14 januari); Eeuwige Liefde 17 en 31 januari 20.00 uur en het Eerste Filmcollege 25 ja nuari 19.30 uur. MIDDELBURG - Hedendaagse beeldende kunst is tot en met 27 januari te zien in Tube aan de Markt. In de zogeheten Direc tiekamer wordt de aandacht ge vestigd op Zeeuwse kunstenaars en schilders die in de periode van 1900 tot 1950 in Zeeland ge werkt hebben. In de vitrinekast is een kleine selectie te zien van het werk van Gerda Rutters. De expo is geopend tijdens de win kel-openingstijden. MIDDELBURG - Galerie T zou wegens verbouwing in de maanden januari, februari en maart gesloten zijn. Dat is ook zo wat de kelderruimte betreft. Maar door enkele aanpassingen kan de parterre open blijven. Daarom is de expositie van Cari na de Rooy verlengd tot 12 janu ari. Daarna worden nieuwe ten toonstellingen ingericht. MIDDELBURG - Op maandag 10 januari word er een nieuw jaarsbijeenkomst gehouden voor al degenen die betrokken zijn bij de Brede School. Er wordt teruggekeken op een suc cesvol jaar door middel van pre sentaties van werkstukken die gemaakt zijn tijdens de activitei ten. Tevens wordt vooruitge- blikt op 2000 waarin een uitbrei ding van het activiteitenpro gramma aangekondigd wordt. De bijeenkomst wordt gehou den in de lokatie De Leeuwen heuvel op Keurhove en begint om 16.00 uur. Op dinsdag 11 en donderdag 13 januari wordt het activiteitenprogramma gepre senteerd aan de wijkbewoners. Van 13.30 tot 16.30 uur is er een activiteiten-inschrijfinarkt in De Leeuwenheuvel op Keurhove. Belangstellenden kunnen infor matie krijgen over het activitei tenprogramma en over het nieuwe contributiesysteem. Ook is er een tentoonstelling te bekijken van werkstukken van vorig jaar en kan men de voorlo pige plannen voor de nieuwe Unilokatie bekijken. Verder zijn er demonstraties Dansexpressie dinsdags) en Technika 10 (donderdags). Mensen die mee willen werken aan de nieuwe activiteiten (puzzelochtenden, voorlezen, huiswerkbegelei ding, Kinderpersbureau, Suri naams koken) of mensen die hun idee willen inbrengen zijn eveneens van harte welkom. In lichtingen SKWM tel. 629004 (Mariska Burger) of De Leeu- wenburch tel. 626139 (Elies Wie vindt geschiedenis niet leuk? De spannende verhalen hoe men sen vroeger hebben geleefd, welke route Zeeuwse ontdekkingsreizi gers met hun schepen volgden en wat voor ontberingen ze allemaal leden, of welk beroep uw betover grootvader uitoefendeElke plaats, elk huis, elke familie heeft zijn eigen verhaal. Alleen moet dat verhaal vaak nog geschreven worden. En dat kan vanuit het Zeeuws Archief. Het Zeeuws Archief kan het best worden omschreven als de schatka mer van Zeeland: in grote onder grondse depots liggen kilometers aan waardevolle tekeningen, docu menten, foto's, geluidsdragers en videotapes. Deze informatie beslaat in totaal drie keer de lengte van de Zeeland- brug! De bestanden van het voor malige Rijksarchief in Zeeland en de voormalige gemeentearchieven van Middelburg en Veere, die gefu seerd zijn tot het Zeeuws Archief, zijn nu op één plaats te raadplegen. Vanaf 4 januari kunt u vijf dagen per week terecht van negen uur 's mor gens tot vijf uur 's middags. Wanneer u door de Brouwerijpoort het gebouwencomplex betreedt, komt u eerst in een ruime ont vangsthal met een receptiebalie van waaruit u het prachtige gebouw kunt bewonderen: vanuit deze hal is de studiezaal door een glazen wand heel goed te zien. Ook de fraaie architectuur, waarin oud en nieuw harmonieus gecom bineerd zijn, komt hier goed uit. Bij de informatiebalie kunt u zich in schrijven om naar de studiezaal te gaan van waaruit de archieven en de bibliotheek geraadpleegd kun nen worden. Of u kunt doorlopen naar het ar chiefcafé, de archiefwinkel en de tentoonstellingsruimte. Het ar chiefcafé met aansluitend een enorm terras, ligt in het verlengde van de ontvangsthal. Het terras geeft uitzicht op een ruime en be sloten tuin. Het archiefcafé biedt u de gelegenheid om een kopje koffie of thee te nuttigen, terwijl u onder tussen de bezigheden in de studie zaal door een glazen wand kunt gadeslaan. De combinatie van een splinter nieuw en in moderne architectuur vormgegeven gebouw dat naast het geheel in stijl gerestaureerde Van de Perrehuis aan het Hofplein in Mid delburg is verrezen maakt het Zeeuws Archief tot een beziens waardigheid. Het laatste pand, een achttiende- eeuws stadspaleis, is beter bekend als de oude rechtbank. Dit in stijl gerestaureerde gedeelte kan bogen op een rijke historie; de geschiede nis gaat er terug tot aan de eerste nederzettingen van de stad Middel burg. Over het Van de Perrehuis verschijnt medio juni 2000 een rijk geïllustreerd boek, waarin deskun dige auteurs niet alleen over het bij zondere huis verhalen, maar ook over de bewoners en de directe om geving van dit intrigerende stukje Zeeland. In het Zeeuws Archief kunt u de ge"1- Een gedeelte van het omvangrijke Zeeuws Archief. FOTO: ROBEN OREEL schiedenis tot leven brengen. Dat is niet moeilijk: in de moderne en van alle gemakken voorziene studiezaal van het archief kunt u alle goed ge ordende informatie uit de depots opvragen en bestuderen. Dat is al lemaal gratis. De computer maakt het zoeken vaak gemakkelijk en de medewer kers van het Zeeuws Archief staan u bij met raad en daad. Stamboom onderzoek is een leuke hobby die iedereen zich met een beetje inzet makkelijk aan kan leren. De mede werkers van het Zeeuws Archief en van het Genealogisch Centrum, dat 'inwoont' bij het Zeeuws Archief, kunnen u daarbij goed op weg hel pen. Bij het Zeeuws Archief kunt u ook cursussen volgen om u te be kwamen in een bepaald soort on derzoek of om meer te weten te ko men over een historisch onder werp. In de kelder van het Zeeuws Archief vinden onder de middeleeuwse ge welven permanent exposities plaats die vrij toegankelijk zijn. Omdat het gebouwencomplex zo bijzonder is heeft het VW het Zeeuws Archief opgenomen in de stadswandelin gen door Middelburg. U kunt zich daarvoor bij het VW in Middelburg opgeven. De bijzondere combinatie van het sTadsJJaleis mef hét uiferst" moderne gebouw ernaast zal nog veel stof tot spreken geven. Historisch-futuris- tisch, oud en nieuw, verleden en toekomst; het Zeeuws Archief heeft alles in zich om bezocht te worden. Dat kan vanaf dinsdag 4 januari. De openingstijden zijn dinsdag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. U bent dan van harte welkom aan het Hofplein 16 te Middelburg! De langste boekenkast van Zeeland staat in de studiezaal. Daar kan men de boeken zelf uit de kast pak ken en raadplegen. Met behulp van computers kunt u stukken uit de depots aanvragen. Archiefonderzoek is een ontdek kingsreis! Dat vindt ook Lydia Schouten, die één van de kunstop drachten voor het Zeeuws Archief heeft vormgegeven. Daarom heeft zij teksten uit een scheepsjournaal uit 1722 op veel plaatsen binnen het Zeeuws Archief verwerkt, onder andere in de bui tenmuur en in de toiletten. Het Zeeuws Archief is een beziens waardigheid! Het gebouwencom plex symboliseert wat het Zeeuws Archief wil: het rijke verleden op een uiterst moderne manier onder de aandacht brengen. De inhoud van archieven bestaan niet alleen uit saaie tekst: er liggen ook prachtige plaatjes, foto's, films erfbJjvbdïbfeëldboiiWfeldhiTrgén"*" m VLISSINGEN - De koninklijk er kende harmonie, drumfanfare, showorkest en Deltaband Ons Ge noegen verzorgt zaterdag 8 januari vanaf 19.30 uur in de St. Jacobskerk een nieuwjaarsconcert. Kaarten zijn bij de ingang te koop. Ze kosten 10 gulden, voor de jeugd tot en met 11 jaar f7,50. Harmonie en leerlingenorkest ver zorgen, samen met Remake, het concert. De kerk is om 19.00 uur open. Het harmonie-orkest heeft een evenwichtige bezetting met alle in strumenten die er in thuishoren. Het leerlingen-orkest biedt uitste kende opleidingsmogelijkheden, waarbij rekening gehouden wordt met het onderwijs op de basis school. Inlichtingen over alle muziektak ken van Ons Genoegen via telefoon 0118-410028. Het Harmonie-Orkest van Ons Genoegen. MIDDELBURG - Het Soefi Centrum Middelburg zorgt regelmatig voor uni versele erediensten op de eerste zondag van de maand. Zondag 2 januari is er echter geen dienst. De eerstvolgende is 6 februari om 10.50 uur op het adres Breeweg 100. Inlichtingen via telefoon 628334. ROB Charles organiseert soos-reünle Irt Mulder). Aanvang 20.30 uur Aanvang 19.30 uur 15 lessen slechts 35,- p.p. WAAR Tranen in haar ogen van angst en onvermogen. Een man die haar verkracht, gek van lust en macht. Kapot...voorgoed mismaakt, zo is zij, als hij haar achterlaat. Want met die ene daad dat hij macht wilde beleven, nam hij niet alleen haar lichaam, maar haar hele leven. Ineke Rozemond. JS*/ beginners Start 20 januari 2000 in Vlissingen MIDDELBURG - Zondag 9 januari houdt de Turkse gemeenschap in Middelburg een open middag bij gelegenheid van het Suikerfeest. Tijdens dit drie dagen durende feest wordt de vastenmaand Rama dan afgesloten. Het is een van de grootste feesten van de moslims. De drie dagen van 8, 9 en 10 januari worden doorge bracht met bezoeken aan de mos kee en aan de familie. Gelukwensen worden uitgewisseld en er wordt geld aan de armen gegeven. Voor dit uitbundige feest worden allerlei soorten koek en gebak gemaakt. Kinderen krijgen snoepgoed toege stopt. Vandaar de naam Suiker feest, in het Turks Ramazam Bayra- mi. Vooral vanwege het ondervonden brede meeleven met de slachtoffers van de aardbevingen in Turkije wil de Turkse gemeenschap samen met anderen het Suikerfeest vieren. Daarom worden op zondag 9 janu ari van half drie tot vijf uur de deu ren van Demerary aan het Oost kerkplein 5 te Middelburg voor ie dereen open gezet. Rondom een bescheiden open buffet is er gelegenheid tot ontmoeting en ge sprek. Alle Turkse gezinnen is gevraagd een eigen bijdrage aan dit buffet te leveren. Er zal gebak zijn, maar ook gevulde wijnbladen en salades. Verder zal er bij het bezoek aan de moskee informatie gegeven wor den over de Ramadan, de Islam en de Turkse cultuur. Ook is het mogelijk 'bewijzen van deelname' te kopen voor de inrich ting van nieuw te bouwen scholen in de Turkse regio Sakarya. In dit gebied werd 80% van de huizen en gebouwen tijdens de aardbevingen onherstelbaar verwoest. Vanuit Demeraiy wordt nu een ad- optie-aktie gehouden voor leermid delen en meubilair voor nieuw te bouwen scholen in Sakarya. Ieder een is welkom op deze informele bijeenkomst tijdens het Suikerfeest. Informatie: Yilmaz Coban, tel. 0118.638130 Jan W. Scheffers, tel. 0118 - 635156. De 'bewijzen van deelname' voor Sakarya zijn te verkrijgen bij Nico van Duyn, Esdoornstr.32, 4388 PL Oost-Souburg, tel. 0118 - 462388. De tweèdeên derde prijswinnaars van de x-mas raeèlrt Ter- neuzen, FOTO: THIERRY POTIN VLISSINGEN - Een aantal zwemmers van De Stormvogels heeft met succes deelgenomen aan de X-mas race in Terneuzen. De jongeren tot 12 jaar werden tweede op de 11,5 kilometer. Het wedstrijdteam zwom 32,5 kilometer en werd derde. Overigens worden de zwemmers gesponsord door Dick Schinkel As surantiekantoor uit Oost-Souburg. KUNSTGESCHIEDENIS IN MIDDELBURG MIDDELBURG - Eind januari star ten in Middelburg de cursussen kunstgeschiedenis van de Vrije Academie voor Kunsthistorisch Onderwijs. Het onderwijsprogram ma bleek de afgelopen seizoenen een succes. De lessen worden ge houden in de Openbare Biblio theek, Kousteensedijk 7. In het ko mende seizoen staat er weer een boeiende reeks cursussen op sta pel. Ook dit keer biedt de Vrije Acade mie een zeer actueel onderwijsaan bod. Grote tentoonstellingen als Aardse Schoonheid, Hemelse Kunst (De Nieuwe Kerk), Jozef Israels Joods Historisch Museum) en de Glorie van de Gouden Eeuw (Rijks museum Amsterdam) worden be handeld door lezingen en cursus sen. Door de goede samenwerking met musea kan de Vrije Academie ook bijzondere museumarrange menten aanbieden. De vele verschillende cursussen bieden iedereen de kans om op een plezierige en degelijke manier ken nis te maken met onderdelen van de kunstgeschiedenis. De doelstel ling is nog steeds de verbreiding van kunsthistorische kennis onder een groot publiek. Het onderwijs wordt verzorgd door enthousiaste en vakbekwame kunsthistorici. In Middelburg worden dit seizoen de volgende cursus (sen) gegeven: De Glorie van de Gouden Eeuw. In de gratis cursusbrochure staat uitgebreide informatie over alle programmaonderdelen. De cursussen starten in januari. In schrijven kan via het aanmeldings formulier in het programmaboekje. De inschrijvingen worden behan deld op volgorde van binnenkomst. Het gratis programmaboekje met het volledige cursus- en excursie aanbod is af te halen bij de Openba re Bibliotheek of aan te vragen bij de Vrije Academie voor Kunsthisto risch Onderwijs, telefoon: 020-418 50 50. Zuidbeekseweg 4 - Vlissingen - Tel 470692 vrijdag 7, g|fJQ0 14,21,28 januari Gratis entree Aanvang 19.45 uur 1 9 iani mri 12 januari Aanvang 20 00 uur Entree ƒ3,50 m.m.v. Riverside Trio Aanvang 20.30 uur Entree 7,50 Inlichtingen: de heer Van Munster 0118-460486 Zalenverhuur van 30 tot 200 personen. WOENSDAG 5 JANUARI 2000 MIDDELBURG - Zaterdag 8 ja nuari wordt in de Brasserie aan de Markt een nieuwjaarsconcert verzorgd door Not James Dean. Tussen 14.30 en 16.30 uur is er Portugese en Braziliaanse mu ziek te horen. OOST-SOUBURG - Zaterdag 8 januari is er een nieuwjaarsbal in centrum De Zwaan, aanvang 20.30 uur. Entree f 2,50. Dj is Gerard. Op woensdag 12 januari kunnen senioren er gaan dansen, aan vang 13.00 uur. Entree f 2,50. De middag staat onder leiding van Gerard Bras. OOST-SOUBURG - Buurtver eniging Van Duyvenvoorde heeft de volgende activiteiten op het programma staan: Kin derbingo van 14.00 tot 16.00 uur. Kaartjes kosten twee kwart jes. Op 7 januari is er kinderdis co, entree 1 gulden. Aanvang 14.00 uur. Zaterdag 8 januari is er country line-dansen vanaf 20.00 uur. Entree f2,50. VLISSINGEN - Het programma van de komende dagen voor het In- en Uitloophuis: Inloop met koffie-contactoch- teiid: dinsdag én donderdag van 09.30 tot 12.00 uur. De sjoelclub komt dinsdagmiddag om 14.00 uur bij elkaar en woensdag van 13.30 tot 17.00 uur is er sociaal spreekuur. De eetgroep heeft dinsdag en vrijdag vanaf 18.00 uur een bij eenkomst. Donderdag 6 en 20 januari om 10.00 uur worden er wenskaarten gemaakt. Kosten 1 gulden per kaart, om half tien staat de koffie al klaar. Donderdag 13 januari om 10.00 uur: handenarbeid, kosten 1 gulden en 27 januari vanaf 10.00 uur bloemschikken. Kosten 2 gulden. Klaverjassers kunnen elke don derdag vanaf 19.30 uur terecht (opgeven is nog mogelijk) en voor de klussendienst kan van maandag tot en met vrijdag tus sen 09.00 en 11.00 uur gebeld worden: 417467. MIDDELBURG - Programma discotheek The Nighttrain van de komende dagen: Vrijdag 7 januari Reggae Night met live on stage Conscious Li beration JAH-red Band. Entree 10 gulden, de deuren gaan om 22.30 uur open. Het eerste op treden is om 23.30 uur. De nacht duurt tot 05.00 uur. Zaterdag 8 januari is er Night train Night met dj 2-Wise LJ Mies. MIDDELBURG - In jazz-, blues- en eetcafé Desafinado treedt 12 januari de Desafinado Blues Sessieband op, aanvang 20.30 uur. VLISSINGEN - In het Arsenaal theater wordt zondag 9 januari Ierse volksmuziek ten gehore gebracht door Cran, aanvang 15.00 uur. VLISSINGEN - In strandpavil joen Panta Rhei staat donder dagavond een -jamsessie op het programma. Zondagmiddag 9 januari om 17.00 uur speelt 'Met de caravan naar de Piet' er pop covers. MIDDELBURG -Zondag 9 janu ari treedt The Jolly Beggars op in The Duke aan de Vlasmarkt. Aanvang 15.00 uur, toegang gra tis.

Scheldebode | 2000 | | pagina 9