DSSCheldebOde varia 'Zelfs koek en chocolade zonder suiker' Voetbal moet leuk blijven Zonder u valt er niets te recyclen Project zwerfvuil Gezondheid uit een potje? Kies bewust! VOOR PATRICIA GEEN KNALLENDE KURKEN VAN DE CHAMPAGNEFLESSEN GOAL! Een doelpunt betekent altijd vreugde en verdriet. Vreugde bij de winnaars, verdriet bij de verliezers. Jammer dat zowel die vreugde als dat verdriet soms omslaat in vernielingen. Voetbalvandalisme. Zinloos geweld tegen andermans spullen. Of erger nog: tegen andere mensen. Politie welkom Sportief VLISSINGEN - Oudejaarsnacht zit Patricia Bleijenberg niet met de familie verenigd rond een schaal met oliebollen. En de kurk gaat voor haar niet knallend van de champagnefles. Van 's avonds tien uur tot de andere mor gen acht uur heeft ze dienst en is ze één van de velen die de millenniumnacht zonder al te veel schade probeert te laten verlopen. Patricia Bleijenberg is bij de vrijwillige politie. "Zoals een ander bij de vrijwillige brandweer is", zegt ze. Test in dienst Cursussen Samenwerking wapenstok DE RODE PILAREN: KRUIDERIJMARKT MET GEZONDHEIDSARTIKELEN MIDDELBURG - Peter Gruys is inmiddels al 10 jaar eigenaar van De Rode Pilaren met vestigingen in Middelburg, Vlissingen en Goes. Na lange tijd een managementfunctie te hebben vervuld bij een bekende drogisterij, merkte hij dat er een markt open lag voor natuurproducten. Hij bedacht zelf een formule voor het verkopen van oerproducten: een kruiderijmarkt met gezondheidsartikelen en specerijen. BIJ een Hoort een En een totaa gecorigeerd streefver streefver Jaarverbruik bruik voor bruik vanaf 1996 mJ gas: de afgelopen 01/11 van: week van: 800 27 180 1000 34 223 1200 41 268 1400 48 314 1600 55 358 1800 61 402 2000 68 449 2200 75 493 2400 82 539 2600 89 582 2800 95 625 3000 102 670 3300 113 740 3600 123 806 3900 133 873 4200 143 940 4500 153 1008 5000 171 1120 6QOQ 205 1344 Het werkelijk streefverbruik wordt bepaald aan de hand van de gemiddelde etmaaltemperatuur en enkele andere gegevens DINSDAG 28 DEECEMBER 1999 Jaarlijks danken we met z'n allen een enorme hoeveelheid grote en kleine elektrische apparaten af. Bij elkaar gegooid zou dat een berg afval van een paar miljoen huishoudelijke producten ople veren. Zonde van het geld en slecht voor het milieu. Vandaar dat overheid en bedrijfsleven maatregelen hebben bedacht om voor bruikbare materialen een nieuwe bestemming te vinden. Vanaf 1999 betaalt iedereen door middel van de zogenaamde ver wijderingsbijdrage mee aan het goed verwerken van afgedankte apparaten. Elke consument be taalt een bedrag bovenop de aan schafprijs van bijvoorbeeld een koelkast, wasmachine of een te levisie. Bijdrage Voor de koelkast wordt ƒ40,- ex tra betaald, voor de wasmachine ƒ20,- en voor de televisie ƒ25,-. Komend jaar komen daar de klei ne huishoudelijke apparaten zo als strijkijzers, boilers, boorma chines, tuingereedschap en naai machines bij. Voor deze appara ten moet een bijdrage variërend van ƒ2,50 tot ƒ20,- extra worden betaald. De verwijderingsbijdrage wordt gebruikt om alle elektrische en elektronische apparaten zo mi lieuvriendelijk mogelijk in te za melen en zoveel mogelijk mate rialen nogmaals te gebruiken. Al le bijdragen komen in een grote pot en daaruit wordt het systeem gefinancierd. Net zoals bij verze keringen betaalt iedereen een beetje en bij elkaar opgeteld heb je dan genoeg geld om het geheel betaalbaar te maken. Gemeente Iedereen die een apparaat kwijt wil, kan bij de gemeente terecht. Alle gemeenten nemen de afge dankte producten gratis in. Al leen is het inleveringssysteem per gemeente verschillend, dus het beste is om ter plekke te informe ren naar de mogelijkheden. Een apparaat mag ook aangeboden worden aan de winkel waar een nieuw, soortgelijk product wordt gekocht. De gemeente of de winkel zorgt er vervolgens voor dat de appara ten via transporteurs worden op geslagen op speciaal daarvoor in gerichte 'regionale overslag sta tions' (Rossen). Op de Rossen worden de apparaten naar soort gesorteerd en naar gespeciali seerde verwerkingsbedrijven ge transporteerd. Vervolgens worden de apparaten gedemonteerd. Dat moet om de waardevolle materialen eruit te kunnen halen en de milieu schadelijke stoffen op een goede wijze te kunnen verwijderen. Opnieuw Veel nog bruikbare materialen worden opnieuw als grondstof gebruikt. Dat scheelt met name in het winnen van kostbare grondstoffen als ijzer, aluminium en koper. Nu wordt het terugge wonnen ijzer en aluminium inge zet bij respectievelijk de staal- en aluminiumproductie. Het mi lieuschadelijke PUR-schuim, dat uit koelkasten wordt verwijderd, kan na bewerking nog heel goed worden gebruikt als isolatie van het dak of de vloer. Zo krijgt de consument een klein stukje oude koelkast weer terug. Ook televi sies vinden hun weg naar een tweede leven. Het glas van beeld buizen wordt bijvoorbeeld ge bruikt bij de productie van de achterkant van beeldbuizen maar ook bij het maken van kera mische vloertegels. Door de verwijderingsbijdrage worden twee vliegen in één klap geslagen. Er hoeft minder afval verwerkt te worden en door her gebruik zijn minder kostbare grondstoffen nodig. Voordelen Momenteel wordt een campagne gevoerd om iedereen te wijzen op de voordelen van het inleveren van elektrische en elektronische apparaten. Via spotjes op radio en televisie en in krantenartike len wordt uitgelegd hoe het sys teem van inleveren van wit- en bruingoed werkt en wat er met de verwijderingsbijdrage wordt ge daan. Voor nadere informatie of het aanvragen van een folder, kan ge beld worden met 0800 - 0 24 20 02. Informatie is ook te verkrijgen bij de winkelier of via Internet: www.nvmp.nl. Tabel week 51 van: 20-12-1999 t/m 26-12-1999 VEERE - De gemeenten in Mid den-Zeeland gaan het zwerfvuil aanpakken. Óp 3 januari start een project dat tot 31 maart doorgaat. Het gaat om afvalstoffen, puin en asbest, autobanden en grof tuinafval. Beruchte stortlokaties worden opgeruimd en de daders opgespoord. Voor het melden van zwerfvuil zijn twee telefoonnummers be schikbaar: 0800-0240064 (gratis) en 06-51520351. Vitamine A, B, C, D, E en K, ka lium, calcium, ijzer, jodium... Als je de reclame mag geloven is het heel verstandig om extra vitamines en mineralen te slik ken. Maar voor wie en wanneer is dat nu echt zinvol? Vitamines en mineralen hou den ons gezond en fit. Ons li chaam kan ze niet zelf maken, en daarom moeten we ze uit onze voeding halen. Uit worte len, spinazie, noten, volkoren brood, kaas, sinaasappels, vis, vlees en vele andere producten. Alle noodzakelijke vitamines en mineralen krijg je binnen als je gevarieerd eet. Dat wil zeg gen: elke dag brood, aardappe len, rijst, pasta of peulvruch ten. Plus verse groente en vers fruit, en daarnaast een keuze uit melkproducten, eieren, vlees, vis of tahoe. Kleine hoeveelheid Per dag is maar een kleine hoe veelheid vitamines en minera len nodig; dat wordt de ADH genoemd, de Aanbevolen Da gelijkse Hoeveelheid. Op som mige levensmiddelenverpak kingen staat hoeveel procent van de ADH van een vitamine of mineraal er in het product zit. Het is 'in' om extra vitaminines en mineralen uit een potje te slikken. Voor informatie over de zin en onzin daarvan, kunt u goed terecht bij uw apotheek. Vraag daar naar de folder 'Vita mines en mineralen'. Hierin worden de dertien vitamines en een aantal mineralen be schreven, waar ze goed voor zijn en in welke voedingsmid delen ze zitten. Als je gevarieerd eet, heb je geen extra's nodig, maar in be paalde gevallen kan een aan vulling met een vitamine- of mineralenpreparaat verstandig zijn. Bijvoorbeeld, als je zwan ger wilt worden, dan doe je er goed aan extra vitamine Bil (dat is foliumzuur) te slikken en daarmee door te gaan tot en met de achtste week van de zwangerschap. Zo verklein je de kans op aangeboren afwij kingen bij de baby. Een gevarieerde voeding is het best, maar er zijn ook mensen die daar niet aan toekomen: (herstellende) zieken, sommige ouderen, mensen die een ex treem dieet volgen. Zij kunnen het beste aan een diëtist of huisarts vragen welke aanvul lingen verstandig zijn. Je kunt van mineralen of vita mines ook te veel binnenkrij gen. Een paar voorbeelden. Ex tra vitamine D is nuttig voor kinderen in de groei, zwangere vrouwen en ouderen. Goed voor de opbouw van botten en tanden, goed om de afbraak van botten tegen te gaan. Maar als je er te veel van krijgt, kan vitamine D ook schadelijk zijn: vermoeidheid, misselijkheid, diarree, hoofdpijn en duizelig heid zijn dan de gevolgen. Teveel Ook een teveel aan vitamine A in preparaten levert klachten op en is bovendien schadelijk voor het ongeboren kind. En zo kan te veel vitamine B6 (pyri- doxine) problemen met zenu wen in armen en benen opleve ren. Een aantal andere vitamines en mineralen geeft gelukkig alleen maar schade in de portemon nee als je ze in overbodig grote hoeveelheden slikt: je schaft iets aan wat je eigenlijk niet no dig hebt. Een tip is daarom: weet wat u eet, kies bewust wat u daarnaast nog wilt slikken, en vraag gerust om advies aan dokter of apotheek. 'Ik wilde altijd al bij de politie' Iedereen is het erover eens: voet bal moet leuk blijven. Leuk om naar te kijken. Leuk om naartoe te gaan. Maar de lol wordt steeds vaker bedorven door mensen die erop uit zijn om te vechten en te vernielen. Of die aanhangers van de tegenpartij te lijf gaan. Wat is daaraan te doen? Inder-j daad: veel politie inzetten. En dat gebeurt ook. Het is beter om er vroeg bij te zijn en snel in te grij pen. Ook hier geldt immers: voor komen is beter dan genezen. Is voetbalvandalisme te voorko men? Soms wel, ja. Bijvoorbeeld als de politie op tijd weet dat er iets broeit. Dat er verkeerde plan nen worden gemaakt. Maar de politie kan niet overal te gelijk zijn. Die moet het ook heb ben van informatie die mensen geven. Informatie via het Meld punt Voetbalvandalisme, bij voorbeeld, dat onlangs is inge steld. Bij het Meldpunt Voetbalvanda lisme kunnen mensen terecht die vermoeden dat er vervelende dingen gaan gebeuren rond een voetbalwedstrijd. Omdat ze daar toevallig iets over gehoord heb ben in het café of bij de club. Of omdat een bepaalde groep men sen zich voor een wedstrijd vreemd gedraagt. Ze kunnen 'bel len tegen rellen' naar het tele foonnummer 0900 - 1433 of e- mailen naar: meldpunt.0900- 1433@planet.nl. Alle informatie is welkom. Van ie dereen: bekende of toevallige voorbijganger. Anoniem of met vermelding van je naam. Per tele foon of per e-mail. Bij het Meld punt Voetbalvandalisme werken mensen die aan de hand van dit soort informatie kunnen nagaan of de politie moet worden inge schakeld. Ze staan dus in verbin ding met de politie, maar ze zijn geen politie-agenten. Is informatie doorspelen aan het Meldpunt Voetbalvandalisme nu klikken of niet? Nee. Het is een bijdrage leveren aan het voorko men van vervelende, ongewenste en soms zelfs misdadige zaken. Als je de politie belt omdat er bij je buurman wordt ingebroken, is dat toch ook geen klikken. En staat de politie nu altijd klaar als je het Meldpunt Voetbalvan dalisme hebt gewaarschuwd? Het kan zijn dat je een antwoordap paraat krijgt. Je kunt dan je bood schap inspreken. Of de politie in actie komt hangt af van de mel dingen die binnenkomen en of de informatie op dat moment ook bruikbaar is. In ieder geval wordt iedere melding serieus genomen. Voetbal is een sportieve ontmoe ting tussen twee clubs. Of het nu om topclubs gaat of om amateur clubs. Onsportief gedrag van zo genaamde 'supporters' kan de boel alleen maar verpesten. Daar is iets tegen te doen. Maar wel met de hulp van iedereen. Door Tannie van Eek Al direct aan het begin van het ge sprek valt het op, dat de sensatie pers met Patricia geen enkele eer zou inleggen. Behoorlijk nuchter komt ze over, als iemand die van aanpakken weet en wars is van in dianenverhalen. En die indruk blijkt te kloppen, want, zegt ze: "Daar word je ook op aangenomen. Een psychologische test is een onderdeel van de twee jaar durende opleiding en daarbij wordt goed gekeken naar je drijfve ren, waarom je juist dit vrijwilligers werk wilt doen." Patricia's drijfveren zijn niet op zienbarend. "Heel gewoon, ik wilde altijd al bij de politie. Omdat ik iets wil doen in het belang van de sa menleving. Waarom Dat zit ge woon in je, denk ik. Toen ik sollici teerde was er echter een vacature stop. Wel was men bezig met een werving voor de vrijwillige politie. Dat leek me toen de beste oplos sing. Er is geen verschil met de be roepskrachten, alleen hebben vrij willigers naast het politiewerk nog een geheel andere baan." Patricia is administratief medewerkster en re ceptioniste bij Schoonmaakbedrijf Blijenberg B.V. In 1992 kwam ze in werkelijke dienst van de politie van het district Walcheren. Daar ging twee jaar op leiding aan vooraf Een jaar theorie en een jaar praktijk met veel rollen spel van situaties 'uit het leven ge grepen'. Ze mag zich beëdigd op sporingsambtenaar noemen en alle leden van haar groep, totaal zestien personen, waarvan vier vrouwen, zijn hoofdagent, vrijwillige sector. Vrijwillig is vanzelfsprekend niet vrijblijvend. Evenals beroepskrach ten wordt Patricia ingeroosterd. "Vroegtijdig kan ik opgeven wan neer ik beschikbaar ben en of ik bij een bepaald project kan worden in gezet. Of en hoe ik het politiewerk in kan passen in mijn werk van alle dag. 's Zomers is het op Walcheren heel druk, dan draai ik ook na mijn werkdag nog een dienst. Braderieën horen bij de zomers in Zeeland. Het werkt preventief als de politie dan aanwezig is en je bent ook een vraagbaak voor de vele bezoekers. Na het drukke seizoen werk ik al leen in het week-end. Wel is het zo, dat je bij indiensttreding een con tract moet tekenen, dat je verplicht bent te komen wanneer dit bij be paalde calamiteiten nodig is. De werkgever van een vrijwillige poli- tie-agent(e) is hiervan op de hoogte. Hij kan dan je collega's uitleggen waarom je op stel en sprong het werk verlaat. Dat is heel belangrijk. Voor mij, in een familiebedrijf, is dat iets makkelijker. Mijn ouders staan volledig achter mijn keus. Vast ligt, dat we 144 uur per jaar sta ge lopen, opfriscursussen zijn dat." „Bijvoorbeeld cursussen over ver anderingen in het systeem, het op maken van een procesverbaal in de computer." Hoe verandert de samenleving Meer geweld op straat, wat loopt er allemaal uit de hand Patricia Ble ijenberg houdt zich, zij het sympa thiek, een beetje op de vlakte. Het valt wel mee, denkt ze, al merkt ze wel dat in de afgelopen zeven jaar de mentaliteit is veranderd. Met ge weld heeft ze gelukkig nog niet te maken gehad. Maar ook: "Ik weet het niet precies, ik draai natuurlijk niet volledig mee, heb er niet zo'n Patricia Bleijenberg werkt in de nacht van oud op nieuw. zicht op." Bij de intocht van Sinterklaas is er geen vuiltje aan de lucht. "Dan kan je spreken van risicoloos surveille ren van politie en vrijwilligers sa men. Daarnaast heb je de voetbal wedstrijden, dat ligt wel even an ders. Bij alcoholcontroles worden we ingezet, meestal is dit 's nachts en op het eind van het jaar bij vuur werkcontroles." Is er iets Zeer Be langrijks op Walcheren, zoals de uitreiking van de Freedom Award in Middelburg, dan draaien ook vrij willigers twee volle dagen mee. "Dat moet ik dan goed regelen met mijn andere werk. De Arbo-wet is er ook nog en die schrijft voor, dat je je rust in acht neemt." De samenwerking met de beroeps collega's is heel goed: "We krijgen alle ruimte om zelfstandig te kun nen werken." Voor Patricia is dit een belangrijk aspect van het werk, de zelfstandigheid. En het contact met de burger. "Dat is zo veelzijdig, je weet nooit hoe dat verloopt." Dat er zowel bij de beroeps als bij de vrijwilligers altijd een tekort aan personeel is, is bekend. Een half jaar terug werd een sollicita tieprocedure voor vrijwilligers ge start. Patricia wil hieraan graag haar steentje bijdragen. "Leuk werk om te doen", vindt ze en "mensen behept met sensatie zucht, daar zit de politie niet op te wachten. Maar wie echt iets voor de samenleving wil doen, die is welkom. Voor het geld hoef je het niet te doen. Het levert niet veel op, niet meer dan een kleine ver goeding. Je verdient op een ande re manier, omdat je heel veel leert." Zelf heeft ze een reanimatie-cur- sus en een Ehbo-cursus gevolgd. Dit is niet verplicht. Het vrouw zijn bij de politie vindt ze een voordeel. "Er is een zeker respect voor ons,dat werkt goed." Evenals de beroepscollega's dra gen ook vrijwilligers een wapen. Patricia: "Vijf maal per jaar volgen we een geweldsinstructie-cursus. We hebben ook een wapenstok bij ons en handboeien. Maar de mond blijft altijd het beste wa pen." Als er iets is wat deze vrij willige politievrouw goed weet dan is het wel, dat je het beste wa pen niet voorbij moet praten. Ze is bereid om inhoudelijk veel over het vrijwillige politiewerk te ver tellen, ook met de bedoeling an- FOTO: HARRY DE LANGE deren er voor te interesseren, maar vraag haar niet naar voor vallen uit de praktijk, niet of het er wel eens om spant, of ze in een bepaalde situatie bang was of juist koelbloedig, of ze veel met burenruzies te maken krijgt, noem een zijweg op, iedereen kan wel iets bedenken waar de politie bij betrokken is. Vraag het haar en ze lacht vriendelijk en zwijgt in al le talen. Aardige gesprekspartner als ze is, ze klapt niet uit de (poli- tie)school. Terecht. Ineens, als we bijna uitgepraat zijn, zie ik dat ze geheel in het blauw gekleed is. Blauwe trui, lichtblauw kraagje daarboven, donkerblauwe broek. Zou het toe val zijn Of zou ze liever een hele werkweek 'met blauw op straat' zijn, dan alleen in de vrije uren naast haar gewone werk Peter Gruys ten dat ook veel Het essentiële van het verhaal is, dat er geen chemische stof fen in verwerkt zijn en voorver pakt in de winkel liggen. Er zijn maar weinig mensen die we- verzorgingsproducten chemi sche ingrediënten bevatten. Mensen met huidziektes, bij voorbeeld psoriasis, kunnen dit niet verdragen. Voor hen heb ik bijvoorbeeld he le zuivere badolie en schuim in het assortiment. Tja, het infor meren over onze artikelen, dat is en blijft onze kracht." U vindt De Rode Pilaren aan de Lange Delff 121 in Middelburg, op de Oude Markt 18 in Vlissin- gen en aan de Lombardstraat 6 (naast het postkantoor) in Goes. sche geneesmiddelen maar geef daarbij ook advies." Peter en zijn geschoolde medewerkers nemen de tijd voor de klant. Een computer met een databe stand van alle soorten genees middelen helpt hen daarbij. Vooral de oudere klanten willen vaak weten hoe en waarom be paalde gezondheidsartikelen werken. "Ik wil niet het imago hebben Met alle respect voor andere van een 'houtje-touwtje winkel', kruiderijen die dat wel doen. Ik met grote potten op de toonbank verkoop voorverpakte produc- waaruit geschept kan worden, ten, vitaminen en homeopathi- met meer in tijd. "We proberen - bij wijze van spreken - ook mensen zonder hoofdpijn te hel pen door het aan bieden van een heel groot pakket voorverpakte kruiden, thee en specerijen en een groot assortiment snoep op natuur lijke basis, zon der geur-, kleur en smaakstoffen. We hebben zelfs koekjes en choco lade zonder sui ker met natuurlij ke zoetvervan- gers. Daarom wordt naar de vaste klanten regelmatig een mailing verstuurd met veel informatie zonder verkoopverplichting, want dat werkt volgens Peter

Scheldebode | 1999 | | pagina 9