él GMsisi Snorkelen op eerste dag van 't nieuwe jaar 6.50 4.50 32A-B 'n Pittig feestje bouw je op Western Party Centrum ^odelbüêS- Arduin heeft bijzondere muziekcursus Dierenambulance is nu extra paraat Medewerkers aan millenniumontbijt Ziekenhuis heeft nu cliëntenraad Nieuwe shirts voor Stavermanbrigade. terzake De puzzelaars kunnen hun hart ophalen met de Van Dale-puzzel. varia ledereen kan in het Zeeuws archief terecht voor gratis informatie. OUD-MARINEMAN FRANS BOUTEN OVER ZICHZELF EN 'HET EILAND' VLISSINGEN - Hij vindt het eerlijk gezegd welletjes. Er is genoeg over gesproken, ook door hem, over het Eiland. De schrijvende pers wist hem al veel eerder te vinden. Omroep Zeeland besteedde aandacht aan de woningen onder de zeedijk en landelijk bleef de problematiek ook niet onbesproken. Begin decem ber was hij te zien in het programma 'Van Gewest tot Gewest': F. (Frans) J. Bouten, in 1954 behoorde hij tot de eerste bewoners van het Eiland. Huwelijk Programma De Drvkkery Lekkere erwtensoep met worst en roggebrood Warme chocolademelk met slagroom Oudjaarsfeest Katten-actie gaat door Scheldebode- lezers rijmden er op los Burg. v. Woelderenlaan 5 Vlissingen 418653 ^SE_Bmuo^ BEW. EX/^> ötVV. I Schelde M/V DINSDAC 28 DECEMBER 1999 MIDDELBURG - De Zeeuwse stichting Arduin start in januari met drie bijzondere muziekcur- sussen voor mensen met een verstandelijke handicap: Alge mene Muziek Vorming; Muziek beluisteren en Keyboard spelen. De keyboardlessen gaan vol gens een plezierige methode die bedacht en verfijnd is in de Middelburgse instelling. De 'uitvinding' is gebaseerd op een combinatie van een kleu ren notenschrift met moderne computertechnologie. Met de Zeeuwse Muzikanten, een orkest van 46 mensen met een verstandelijke handicap, zijn hiermee reeds verbluffende resultaten geboekt. De muziekcursussen zijn op twee lokaties: in de muzie- kruimte van het Cultureel Cen trum in Middelburg en in Den Berg in Goes. VLISSINGEN - Dierenambulan ce Zeeland rijdt vanaf 24 decem ber met een extra wagen. Dat komt omdat er gemiddeld meer dan 150 ritten per maand op het programma staan. Aangezien van gemeente en provincie geen subsidie ver wacht kan worden, draait de ambulance middels de financië le hulp van sponsors en dona teurs. De tweede dierenambulance is mogelijk geworden dankzij de medewerking van hoofdspon sor Pets Place, de dierenspeci aalzaak uit Vlissingen. In de nacht van 31 december op 1 januari kunnen zelfs drie wa gens worden ingezet. Aangeraden wordt om de huis dieren tegen middernacht bin nen te houden. Is er hulp nodig dan kan gebeld worden 440688 of mobiel nummer 06-22136351 of06-23268462. VLISSINGEN - Het college van B en W heeft de gemeentelijke medewerkers uitgenodigd om op de eerste werkdag van het nieuwe millennium (maandag 3 januari) de werkzaamheden te beginnen met een gezamenlijk millenniumontbijt in Maritiem Attractiecentrum het Arsenaal. Het stadhuis is in verband hier mee pas om 11.00 uur voor het publiek open. Vrijdag 31 december is het stad huis de hele dag voor het pu bliek gesloten. De traditionele nieuwjaarsreceptie is vrijdag 7 januari in de raadzaal en duurt van 16.30 tot 18.00 uur. De re ceptie wordt muzikaal opgeluis terd. Inwoners, vertegenwoor digers van bedrijven en organi saties zijn er welkom. VLISSINGEN - De raad van be stuur van het ziekenhuis Wal cheren heeft een cliëntenraad ingesteld. Voorzitter is W. van de Bosse. Voorgedragen door het Klaver blad: e. Crucq-Zwartveld en R. Augustijn en geselecteerd via openbare werving: M. Bergen- Langenberg en J. Roodenburg. De algemene doelstelling is om een bijdrage te leveren aan as pecten die van belang zijn voor een kwalitatief goede patiënten zorg. Er kan geadviseerd wor den over het algemeen beleid, voorgenomen veranderingen in de functies van het ziekenhuis, ingrijpende aanpassingen van het gebouw, patiëntenvoorlich ting en klachtenregelingen. Nu Ziekenhuis Walcheren af koerst op een fusie met het Oos- terschelde-ziekenhuis is dit al een belangrijk onderwerp dat aan de orde komt. Het ligt voor de hand dat ook beide cliënten raden fuseren. De nieuwe zie kenhuiszorg beoogt namelijk de gehele medisch-specialistische zorg van noord- en midden Zee land te verzorgen. WEEKKRANT VOOR WALCHEREN. VOOR BEZORGKLACHTEN KUNT U BELLEN NAAR 0118 652 700, VOOR TIPS EN LEUKE SUGGESTIES KUNT U BELLEN 0118 652 713 foto 380 'Ze bakken hier wekelijks vis' Lang soebatten blijkt niet nodig. Frans Bouten wil graag praten. En omdat de storm rond het Eiland voorlopig is geluwd, de kleine wijk van Vlissingen met haar specifieke karakter blijft zeker nog tot 2010 be staan, komen we samen overeen dat we het in hoofdzaak zullen heb ben over Frans Bouten zelf en zijde lings nog een klein beetje over het Eiland. venlo In Venlo werd hij geboren, 73 jaar geleden. Hoe komt een zuiderling in Zeeland? Bouten: "Omdat ik bij de Marine werkte. Die werkgever had toen graag mensen uit het zui den." Daar heeft hij een verklaring voor, die op het eerste gezicht vreemd overkomt. "Uit het zuiden kwamen de katho lieken. Die zag men graag bij de Marine. Wij hadden geen principië le bezwaren om op zondag te wer ken. In die tijd was ik in één maand negentien nachten van huis, reken maar uit, dan werk je ook op zater dag en zondag. En als je geloof je voorschrijft dat je geen varkens vlees mag eten, ja, dan gaf dat ook problemen. De Marine maakte geen uitzondering, ze zetten je ge woon bruine bonen met spek voor. Nu, in deze tijd speelt dat allemaal niet meer." Bouten heeft meer van dergelijke verklaringen waar je in eerste instantie je wenkbrauwen bij optrekt, maar begint hij het uit te leggen, ja, dan Roker Zo heeft hij in die tijd alle steegjes, straatjes en hoekjes van Vlissingen leren kennen doordat hij een ver stokt roker was (en nog is). "Als we patrouille liepen in Vlissingen, dan mocht er niet gerookt worden. We deden het stiekum en kwamen zo in de achteraf-steegjes terecht." Hij lacht er nog om en steekt nog eens op. We spreken over de tijd dat hij CSM was, Compagnie sergeantma joor en 256 man onder zich had. Daar steekt hij het op, dat hij als één van de zeventig leden, die de bewo nersbelangenvereniging van het Ei land telt, de laatste tijd nog al eens op de voorgrond trad. Omgaan met veel mensen, hij is het gewend. Als militair ging hij met een groep mensen naar Lourdes. Hij was lid van het bestuur van het katholiek militair tehuis (nu 'De Piek' in Vliss ingen). Allemaal verleden tijd, maar het vormde hem tot wat hij nu is. "Het is niet te geloven", zegt hij, "maar ik ben al drieentwintig jaar met pensioen, nee, leeftijdsontslag zo noemen ze dat." Op zijn vijftigste al thuis achter de geraniums. "Zie je mij daar zitten?" Dan vertelt hij over zijn huwelijk, over zijn vrouw die zes jaar geleden overleed. "Toen we vijfentwintig jaar getrouwd waren zijn we eens gaan rekenen. Van die vijfentwintig jaar ben ik er dertien van huis ge weest." In 1950 getrouwd, in 1952 begon de woningstichting met de bouw van een kleine negentig huurwoningen, die in 1954 werden opgeleverd. "Van alle bewoners had zeker 95% met het water te maken. Een stuka door was een uitzondering. Hij werkte aan de huizen, vond de plek om te wonen zo mooi, dat hij er een huis betrok." En dan praten we toch nog weer over het Eiland. "Geen straat in Vlissingen waar de mensen zo lang blijven wonen. Veertig van de drie ennegentig woningen worden be woond door ouderen, slechts twee gezinnen hebben kinderen. Het is zo begrijpelijk, dat de mensen vorig jaar schrokken toen er sprake was van afbraak en een projectontwik kelaar die geld rook. Woningbouw corporatie Basco had deze wijk in gebracht bij de toekomstplannen van het Scheldeterrein." Frans Bouten op z'n geliefde 'eiland'. Gesloopt „Onze huizen zouden dan gesloopt worden. Dat is allemaal bekend. Niet alleen de bewoners zijn er te gen dat het Eiland verloren gaat. Ik zeg je, dan bestaat Vlissingen niet echt meer. Een goeie Vlissinger moet, als hij z'n dagelijkse rondje maakt, het Eiland zien." En dan rolt er weer een aparte visie van Bouten over tafel. Een visie die de zorgen van de bewoners in sim pele woorden helder maakt en waar projectontwikkelaars zich niet mee inlaten. Bouten: "Hier wonen oude re mensen, heel sterk verbonden met Vlissingen. Ze bakken wekelijks vis - en wie doet dat nog - en dat doe je niet in een open keuken. Waarmee ik maar wil zeggen, dat we hier niet veeleisend zijn. De hui zen zijn goed onderhouden, de be woners hebben dat verantwoorde- lijksheidsgevoel nog. Er is dubbel glas aangebracht, de keuken is be tegeld, het dak geisoleerd, balkon- rot opgelost. Alles o.k." Frans Bouten gaat daarnaast prat op de gemeenschapszin. "Nieuw komers worden opgevangen, be woners helpen elkaar als het nodig is." En z'n eigen bedoening is er ook nog, want wie is geheel zonder eigenbelang actievoerder Waar vind je onder de zeedijk een tuin van 18 meter Waar afgelopen zo mer twintig kilo druiven werden ge plukt Bij Bouten. De last is nu voorlopig van de be woners van de Piet Heinkade afge vallen. Basco heeft tijdens een fo rumavond eind november, toege zegd, dat wat er ook tussen 2004 en 2010 met het Eiland staat te gebeu ren, de bewoners veel inspraak zul len hebben. Gelooft Bouten erin "Ja zeker, het geld wint het niet al tijd, "zegt hij. "Al vindt heel Vlissin gen dat er hier krotten staan, voor .2010 hoeft Basco niet met plannen aan te komen. Nee, zwart op wit hebben we het niet. Die garantie geeft de gemeente nooit. Maar ik ben er niet bang voor.De landelijke politiek is nu ook op de hoogte." Bouten weet dan nog niet, dat een paar dagen na dit gesprek staatsse cretaris Remkes van Volkshuisves ting voorspelt, dat de komende tien jaar in Nederland naoorlogse woonwijken grootschalig zullen worden gesloopt. Volgens Remkes zal dit onderwerp 'emotionele dis cussies opleveren, maar de ontwik kelingen zijn onontkoombaar.' Optimistisch Bouten, gevraagd naar zijn mening, zegt optimistisch, dat de staatsse- kretaris de grote steden op het oog heeft. Het Eiland, waarvan de histo rie hem enorm boeit, loopt daarom geen gevaar, denkt hij. "Weet je dat het Eiland in 1873 is ontstaan. Toen werd het gedeelte Middelburg-Vlissingen van het ka naal door Walcheren aangelegd. Het verbindingskanaal sloot aan op jde Dokhaven en omdat deze via een keersluis in zee uitmondde, werd een stuk van Walcheren afge sneden. In de volksmond noemde men dat het Eiland. Het hele verleden van Vlissingen heeft zijn volle aandacht, met name het maritieme deel. "Dat is pas zes jaar terug begonnen, toen ik alleen kwam te staan." Nu neust hij regel matig in het stadsarchief en reist af VLISSINGEN - De eeuw beginnen met een duik in de Westerschelde, di VLISSINGEN - De eeuw beginnen met een duik in de Westerschelde, dat kan bij het Duikteam Zeeland tijdens de millennium-snorkeltocht. In 25 jaar tijd heeft het Duikteam een traditie opgebouwd met de jaarlijkse re ceptie op 1 januari op de Vlissingse boulevard. Maar bij een duikteam hoort een snorkeltocht. Geen wedstrijd, gewoon een eindje snorkelen. Om het geheel een vrolijk karakter te geven, wordt deelnemers gevraagd om verkleed te komen. Dat heeft in het verleden Figuren opgeleverd zoals: computerrobotten, piraten en gevangenen, bakkers en politieagenten met stropers. Voor de meest originele outfit worden prijzen beschikbaar ge steld. Het is de 22e 'tocht', een paar werden afgelast vanwege extreem slecht weer. Het programma begint om 12.15 uur in de kleedaccommodatie on der boulevard Evertsen. Daar staat verse koffie klaar. Er wordt een groeps foto gemaakt en daarna, dan is het inmiddels 14.00 uur, gaan de deelne mers ter hoogte van de duiktoren het water in. Na het snorkel is er Glüh wein en de prijsuitreiking in hotel Arion. FOTO: HARRY DE LANCE en toe naar het Rijksarchief in Den Haag. Vertelt dat de mariniers inl667 naar Zierikzee en naar Fort Rammekens kwamen. Dat er in Vlissingen ooit een Mariniersplein was en dat hij bij de gemeente in formeerde waar het naambordje gebleven is. Bouten: "En zo zoek ik her en der naar sporen uit het verle den. De stamboom van mijn familie heb ik ook uitgezocht." Liefje Op de valreep maak ik hem zicht baar gelukkig, als ik vertel dat het verhaal gaat dat Prins Hendrik ooit op het vooroorlogse Eiland een lief je had. En hij, Bouten, wroeter in de historie van Vlissingen, laat hij dat nou niet weten "Misschien is het een roddel van toen hoor", waar schuw ik. Dat kan hem niets sche len. Hij zoekt snel een telefoon nummer van een kennis op en zegt, zich verkneukelend: "dat moet ik als je straks weg bent, direct aan hem vragen. Of hij dat weet." Mensen zoals Frans Bouten, ze zijn het zout in de pap der aarde. MIDDELBURG - Het programma van De Drvkkery aan de Markt: Aan de wanden van het Binnenplein hangen honderd foto's van de meest invloedrijke mensen uit de 20e eeuw. Wie de personen her kent, maakt kans op een prijs. Voor iedereen is er de millennium- kinderboekenquiz. Deze beslaat een eeuw kinderboeken. In de Drvkkery zijn sieraden te koop van Henk en Ingrid van de Kooy en verder ook tafel-, fruit schalen en kandelaars van ijzer van Hetty Schaart. Er is ook muziek, maar dan in de Brasserie. Donder dag 30 december het mondharp duo Phons Bax en Enno Meijers om 14.30 uur. Vrijdag 31 december van 12.00 tot 14.00 uur pianist Dirk-Jan de Kuyper en violiste Priscilla Geel hoed. Donderdag 30 december houdt de Middelburgse Damclub het Walchers scholenkampioen schap op het Binnenplein, aanvang 13.30 uur. 13-15>ddelburg^^^M OOST-SOUBURG - Op 30 de cember wordt door buurtver eniging Van Duyvenvoorde in De Schuur aan de Middelburgs estraat 113 een oudjaarsfeest voor kinderen tot 12 jaar gehou den. De muziekstijl varieert er van disco en line-dance tot mu ziek met een zuidelijk tempera ment. Er zijn oliebollen en hap jes. De entree bedraagt 1 gul den, het feest duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 4 januari is er een nieuwjaarsfeest voor de jeugd tot 12 jaar, aanvang even eens 14.00 uur. Entree 1 gulden. Donderdag 6 januari kinderbin go vanaf 14.00 tot 16.00 uur. Kaartjes kosten twee kwartjes per stuk. Vrijdag 7 januari is er kinderdisco (jongeren tot 12 jaar), aanvang 14.00 uur. Entree 1 gulden. VLISSINGEN - De actie' verwil derde katten' gaat door. Het gaat om het castratie/steriiisa- tieprogramma van verwilderde katten in het centrum van Vliss ingen. De verwachting is dat in januari het programma kan worden afgerond. MIDDELBURG - Humoristisch, serieus, ter zake kundig en met een knipoog. Het zijn enkele kreten die Scheldebodemede- werkster Patricia Bierkens slaakte toen ze de vele inzendin gen van de Rijm erop los-actie aan het doornemen was. Zeeu wen kunnen rijmen als geen an der. Een groot aantal extra ac tiepagina's in deze krant heeft het lezerspubliek aan het rijmen gezet.De prijzen: 1. waardebon 250 gulden voor R. Koeroo; 2. waardebon 100 gulden voor J. Roelofs; 3. waardebon 75 gulden M. Lorier; 4. waardebon 50 gul den C. Gunter en 5. waardebon 25 gulden voor L. Nieuwersteeg. Ze hebben inmiddels persoon lijk bericht gekregen. De eerste prijsrijm: Bij bloem- en kado Or chidee, neem ik de mooiste bloemen mee. Voor m'n moe der en m'n vrouw, voor ieder een waar ik van hou. En bij het verlaten van het pand, met een bloemstuk in mijn rechterhand. Denk ik: wat fijn dat er nog iets bestaat, waarin alleen maar vreugde schuilt, en geen kwaad. ADVERTENTIE FOTOSTUDIO THEO VAM DEI GEMÜGTEH VINtELCENTSliM MUVENVAELE VttTLAHfSTUUT 75 MimiRURG TU. 0118-640317

Scheldebode | 1999 | | pagina 1