Millenniumnieuws OVER INTERNET! Quake III Arena Tomb Raider Indiana Jones IJ" V PK1 MhJ S P E L N I E U W S computer Computer Idee. Daar kom je verder mee.. De Laatste Onthulling and the Infernal Machine DAAR KOM JE VERDER MEE... 2. HOE WERKT INTERNET? 3. MOET OOK IK OP INTERNET? 4. WAT KAN IK OP INTERNET? 5. HOE KOM IK OP INTERNET? P A Lj Natuurlijk, een computer heeft u om het huishoudgeld in kaart te brengen, de meterstand bij te houden en om de vakantiefoto's te be kijken (en te bewerken). Of informatie zoeken op Internet, ook leuk. Maar dan blijft er nog genoeg tijd en ruimte over voor ontspanning en spel. Drie games die u op uw computer moet hebben! fjb i Onderwijs Horeca Financien Voedsel Water Elektriciteit Telefoonnet Politie Medisch Voorbereidingstijd Spreek je om en rond het huis over chips, dan wordt er in de voorraadkast gekeken. Binnen afzienbare tijd kon het ook wei eens een verwijzing naar een of ander huis houdelijk apparaat betekenen. Huiskamerrobot Butler PRULLENBAK PERSONAL Alle bestanden die u naar de eeuwige elektronische jachtvelden stuurt, komen in uw digitale prullenbak terecht. Want wie onverhoopt van gedachten veran dert, kan de ongelukkige opruimactie altijd weer on gedaan maken. In zes korte stappen leggen we u uit hoe u de prullenbak aanpast aan uw persoonlijke wensen. Stap 1 Stap 2 Stap 3 i think there is a world market for maybe five computers." Stap 4 Stap 5 Stap 6 Na de eeuwwisseling vindt een op de twee Nederlanders zijn weg naar het digitale multime- dia-landschap. Daarom de 5 be langrijkste vragen over Internet 1. WAT IS INTERNET? Enthousiast geworden door deze Computer Idee computerspecial? Profiteer dan nu van deze superaanbieding en ontvang Computer Idee elke 14 dagen in de bus! Computer Idee stecMS (26, Nu een half iaa_ Ja ik neem tot wederopzegging een halfjaarjaarabonnement [13 nummers op r Het derde deel van het spel dat de we reld deed sidderen. Schiet u een weg door deprimerende grotten, krochten en spelonken. Ja, in het spel valt wel eens dode... Richtprijs: f 109,95. Info: CD-Contact Data, 0032-3-2870911 (België) Het sekssymbool van de digitale revolu tie. Met de lenigheid van een kat sprint, rolt en klimt de virtuele dame het avontuur tegemoet. Prijs: f 109,95. Info: Atoll Soft, 0318-505464 Met vindingrijkheid en een ondernemende geest brengt u Indy waar-ie wezen moet. Prijs: f 99,95. Info: CD-Contact Data, 0032-3-2870911 (België) WOENSDAG 22 DECEMBER 1999 Het Feest of het Einde der Tijden? De overheid houdt ons voor dat het allemaal wel goed zal verlopen, de overgang van het jaar 1999 naar het jaar 2000. Computer Idee stipt in vo gelvlucht de sectoren aan waar volgens de geruchten de eventuele klappen vallen. Niet om u angst in te boezemen of om stemming te maken, maar om u een gewaarschuwd mens te laten zijn. Als u geen leraar bent of niet tot de schoolgaande jeugd behoort, hoeft u zich geen zorgen te ma ken. Om toch even het grootste probleem aan te wijzen: de kans is aanwezig dat negen van de tien schoolcomputers het na de jaarwisseling laten afweten. Reden: de computers die over heidsinstellingen en bedrijven voor het onderwijs beschikbaar stellen, zijn doorgaans te oud. Hotel geboekt? Vastzittende lif ten, je kamer niet in of uit kun nen, een op tilt geslagen tele fooncentrale waardoor je fout wordt doorverbonden en de re kening niet kunnen betalen (och...) omdat kassa's uitvallen en de boekhouding een grote warboel is? Zeker niet ondenk baar. Want ruim eenvijfde van het aantal hotels, cafés en restau rants in ons land heeft zijn meest vitale computersystemen niet op orde als het jaar 2000 begint. Sterker, van alle bedrijfssectoren heeft de horeca het grootste pro bleem met de millenniumbug. Het wordt dringen geblazen aan de pinautomaat. Tenminste, dat verwacht de Nederlandsche Bank (DNB). En om die reden is de bank aan het hamsteren ge slagen. Klaarstaande dozen met biljetten van honderd gulden moeten rond de eeuwwisseling de explosieve vraag naar de snip het hoofd bieden. Millenniumex perts verwachten wel dat men sen rond de eeuwwisseling mas saal contant geld in huis zullen halen, omdat ze bang zijn dat betaalautomaten door de millen niumbug op tilt slaan. DNB denkt daar anders over. "De ban ken hebben hun zaakjes op or de", meldt de zegsman van de toezichthouder op de banken- sector. Niet dat u zal verhongeren, maar bedenk dat de voedselproductie en -distributie over de hele we reld in het gedrang komt. Het millenniumprobleem laat zich gelden voor de hele keten: van de productie, te beginnen met de levering van het zaaigoed, tot de distributie van levensmidde len. Dat begint te lijken op zoiets als het verwoestende effect van een sprinkhanenplaag, waarte gen de boeren al eeuwen strijd leveren. Woont u op een vijfde etage of hoger dan doet u er goed aan vlak voor de jaarwisseling nog even wat emmers water te tap pen. De kans is namelijk aanwe zig dat u als vijfde-etagebewo ners de eerste uren van het nieu we millennium verstoken blijven van water uit de kraan. flj Nederland zal alleen wat pro blemen ondervinden met uitval len van het elektriciteitsnet»,zo lui den de meeste berichten. In de meest ongunstige situatie, zo is de verwachting, zal de stroom gedurende maximaal acht uur uitvallen. Tip: schaf kaarsen aan, sluit de gordijnen en leg de war me trui klaar. Ook al slaat het millenniumpro bleem ongenadig toe, een be perkt aantal (overheidsinstellin gen zal rond de jaarwisseling mo biel kunnen bellen. Om de mo biele communicatie rond de jaar wisseling voor hulpdiensten be schikbaar te houden, stelt KPN op 1 oktober voor zes maanden het Mobiel Nationaal Noodnet in werking. Hulpverleningsdien sten, overheidsinstellingen en maatschappelijk vitale organisa ties hebben volgens KPN daar mee de zekerheid dat zij mobiel kunnen bellen. Blauw Nederland ziet weinig re den voor een juichstemming. Bij na eenderde van de 26 regionale politiekorpsen is nog niet millen niumbestendig. Het is zo en zo geen plaats waar je wil zijn, maar tijdens de jaar wisseling is het helemaal verstan dig om vooral uit het ziekenhuis te blijven. Minister Borst van Volksgezondheid garandeert dat het met de Nederlandse zieken huizen nu wel goed zit en dat we geen problemen hoeven te ver wachten bij het uitvoeren van medische taken. Borst gaat er op basis van de laatste gegevens van uit dat alle ziekenhuizen hun zaakjes eind december op orde zullen hebben. Wel houdt de mi nister formeel een stok achter de deur waarmee ze via een aanwij zing ziekenhuizen of vleugels daarvan tijdelijk kan afsluiten. "Desondanks durf ik nu de ga rantie te geven dat er op 31 de cember genoeg vitale zorg be schikbaar zal zijn", aldus Borst. Om u voor te bereiden, had den we u reeds gemeld. Maar wanneer weet u en wij met zekerheid dat het mis gaat? Het antwoord is: op 31 de cember 1999, 14.00 Neder landse tijd precies. Tenmin ste, als u een familielid of vriend op Tonga, Nieuw-Zee- land of Ftïji hebt zitten. Want dat zijn de streken waar ze eerste weten hoe de millenni um bug eruit ziet... CHIPS Hij kan voor je stofzuigen, je wakker maken en de krant en ontbijt op bed brengen. Ook voor simpele klusjes op kantoor draait hij z'n hand niet om. Hij luistert naar de naam Cye, is compact, slim, aan te sturen via de pc en de meest geavanceerde huisrobot van dit moment. Via het softwareprogramma Drag- N-Drive programmeert u de di verse taken. Door een draadloze verbinding met de seriële poort van de computer ontvangt Cye vervolgens tien commando's per seconde. Cye leert de omgeving kennen door middel van sen soren. Hij wisselt voortdurend gegevens uit te met de pc waar op een kaart van het huis wordt aangemaakt zodat hij nergens tegenop botst. In de toekomst willen de makers Cye uitrusten met emoties en gevoel, zodat hij van robot verandert in een gezel lig en kletsend huisdier. Prijs: f 1500. lnfo:Probotics, 01-412-322 6005 of www.personalrobots.com Butlers zijn duur, en oubollig. Nee, dan de CoolMan. Dit appa raat dat nog het meeste weg heeft van een onderdeel van uw hifi-set, voert opdrachten uit op basis van gesproken comman do's. Het licht uit doen bijvoor beeld, of de thermostaat regelen en de deuren openen. Overigens kunt u hem ook even bellen met uw mobieltje dan begint hij vast aan z'n klusjes voordat u thuis komt. Vers kopje koffie? Cool Man kan ook e-mail lezen en ontvangen en voor u Internet ten. Info: www.coolmaninc.com. Mini-workshop I Dubbelklik op het prullenbak pictogram op uw bureaublad. Al le bestanden die u heeft verwij derd, vindt u terug in de prullen bak. De bestanden kunnen op verschillende wijze worden weer gegeven. Wilt u het naadje van de kous weten, klik dan in het menu Beeld op de optie Details. Nu ziet u precies waar de verwij derde bestanden oorspronkelijk vandaan komen, en wanneer ze verwijderd zijn (illustratie 1). Zet de prullenbak naar uw hand door met de rechter muisknop op het prullenbak-pictogram te klikken, en vervolgens op Eigen schappen (illustratie 2). Als het goed is, ziet u nu een ven ster met het tabblad Globaal bo venop. Is dit niet het geval, kunt u met een muisklik het juiste tab blad naar voren laten komen. Heeft u overigens meer dan één harddisk of meerdere partities (zie woordenlijst), dan heeft elke partitie of harde schijf ook een ei gen tabblad. In het tabblad Glo baal kunt u aangeven of u voor Thomas Watson, directeur van IBM anno 1943 alle schijven dezelfde instellingen wilt gebruiken, of dat u ze per schijf apart wilt opgeven. Het makkelijkst is natuurlijk om voor alles dezelfde instellingen te ge bruiken. Vink daarvoor het keu zevakje bij Een instelling voor alle stations gebruiken aan. Interes sant is ook de mogelijkheid de grootte van de prullenbak aan te geven. Standaard staat-ie op tien procent ingesteld. Dat betekent dat een schijf van 1 Gb de prul lenbak 100 Mb aan wegwerpbe- standen mag bevatten. Mocht u dat teveel of te weinig vinden, dan kunt u de schuif op een an der plekje zetten (illustratie 3). Zoals gezegd zijn de instellingen ook per schijf of partitie in te stel len. Dat is vooral handig als u schijven van verschillende groot te heeft. Klik in het tabblad Glo baal op het keuzevakje bij Sta tions onafhankelijk configureren. Nu kunt u voor iedere harddisk of partitie apart de prullenbak-op ties wijzigen. U kunt zelfs aange ven of u voor een bepaalde schijf helemaal geen prullenbak wilt gebruiken. Kiest u voor deze op tie, weet dan wel dat alle bestan den die u verwijdert ook defini tief weg zijn, en alleen nog zijn terug te halen met gespeciali seerde software. Klik voor deze optie op het vakje voor Bestan den niet naar de prullenbak ver plaatsen, maar direct wissen bij verwijderen (illustratie 4). In het tabblad Globaal kunt u eventueel de optie voor Dialoog venster voor bevestigen van ver wijderen weergeven uitschake len. De pc roept dan niet steeds of u een bestand bij verwijderen écht naar de prullenbak wilt ver plaatsen. Voordeel van deze ex tra bevestiging is dat u nooit per ongeluk belangrijke (systeem)be- standen wist. Aan de andere kant werkt het behoorlijk op de zenu wen als de computer om de ha verklap een bevestiging vraagt. Ook bij de globale instellingen kunt u er weer voor kiezen de prullenbak helemaal te omzeilen, en de bestanden definitief te wis sen (illustratie 5). Mocht u spijt hebben van een al te enthousiaste voorjaarsschoon maak, dan kunt u - mits u dus zo slim bent geweest de prullenbak niet uit te zetten - het bestand weer terug zetten. Dubbelklik daarvoor op het prullenbak-pic togram op uw bureaublad, selec teer de spijtoptant, en klik in het menu Bestand op Terugzetten. En uiteraard kunt u uw prullen bak ook leegmaken. In het menu Bestand klikt u daarvoor op Prul lenbak leegmaken (illustratie 6). Verklarende woordenlijst Partitie Een harde schijf kan opge deeld worden in verschillende stukken, waarbij ieder stuk zich gedraagt als een 'losse' harde schijf met een eigen drive- letter. Partioneren gebeurt in principe vóórdat u software op uw PC heeft geïn stalleerd, hoewel er ook speciale soft ware bestaat om onder Windows parti ties aan te maken en/of te wijzigen. Voor het aanmaken van partities wordt het programma FD1SK gebruikt, dat u on der meer op uw Windows opstartschijf vindt. Let op: zomaar eens wat spelen met FDISK is niet zonder risico's. Ver wijdert u met dit programma een be paalde partitie, dan zijn ook al uw gege vens op deze partitie definitief verloren! Weet u niet weet hoe FDISK werkt, ga dan niet zo maar wat knutselen! tm Openen Verkennen Prullenbak leegmaken Plakken Snelkoppeling maken alWorl WO «BJi! •aa... j 9**vfy j i 9kMm -.J '«fe «to.NS -h - UaMwuoc* -vo kc*e*»r» WW oO"< UAWOJ •'«'pee» -*« k.MnkWi* Internet is het grootste publieke computernetwerk ter wereld. Ei genlijk is het niet één, maar een bonte verzameling van aan el kaar geknoopte computernet werken. En die netwerken beho ren toe aan bedrijven, universitei ten, overheden, instanties en particulieren. Elke computer bin nen dit gigantische netwerk is bereikbaar. Met Internet kwam er voor alle wereldburgers niet al leen een wereldwijde infrastruc tuur voor communicatie, maar ook een enorme bron van infor matie beschikbaar. In de jaren zestig begon het Amerikaanse ministerie van De fensie te experimenteren met een computernetwerk dat ten tijde van calamiteiten (lees een Russische atoom-aanval) be trouwbaar en stabiel genoeg zou blijken om er militaire informatie over uit te wisselen. De proef slaagde en groeide uiteindelijk uit tot het wereldwijde netwerk zoals we dat nu kennen. Anno 1999 zijn er meer dan twintig miljoen computers op Internet aangesloten. Van de over Inter net te versturen informatie (be standen) worden talloze digitale pakketjes gemaakt, die worden voorzien van een bestemmings adres en een afzender. Vervol gens zoeken de pakketjes hun ki lometers lange weg langs een aantal computers op Internet tot ze de plaats van bestemming hebben bereikt en weer samen komen tot een 'in te lezen' be richt. De fysieke verbinding tus sen de computers bestaat uit glasvezel-, coax- en koperkabel in de vorm van telefoonlijnen, vaste huurlijnen en datalijnen over de gehele wereld. Nee. Internet heb je net zo min nodig als een televisie. Ook zon der breekt er een nieuwe dag aan. Internet is nog geen must voor de particuliere gebruiker, maar is straks niet meer weg te denken uit onze samenleving. Alles. Internet is een grote amu sementshal, een enorme biblio theek en een gigantische winkel- markt tegelijk. U kunt spelletjes doen, alles te weten komen over al uw hobby's, contact zoeken met gelijkgestemden over een bepaalde onderwerp, het aller laatste nieuws volgen, opzoeken waar bij u in de regio meubel winkels zitten, ideeën opdoen, boek- en filmrecensies lezen,an dere culturen opsnuiven, politie ke kennis vergaren, en hotels boeken. Om toegang te krijgen, heeft u, naast een moderne (krachtige) computer, een Internet-account nodig. Dit is een abonnement, te verkrijgen bij een Internet-provi der. Een provider is een commer cieel bedrijf en zorgt dat uw ei gen computer wordt gekoppeld aan het wereldwijde Internet. Er zijn drie wegen om via uw com puter op Internet te komen. De eerste is via een gewone tele foonlijn. Daar is een modem (vaak in de computer inge bouwd) voor nodig. Een modem sluit u aan op uw computer en aan de andere kant op de tele foonstekker. De informatie wordt nu via de telefoonlijn verstuurd en ontvangen. U kunt ook Internetten met een ISDN-lijn en een ISDN-modem (of adapter). Een ISDN-lijn is een moderne telefoonlijn. Het voor deel van ISDN is behalve snel heid dat u tijdens uw aanwezig heid op Internet telefonisch be reikbaar blijft. De derde manier om op Internet te komen, is via de kabelaanslui ting van de televisie. Daarvoor heeft u een speciaal kastje nodig (een soort kabelmodem die ook wel settop box genoemd wordt). Internetten via de kabel is de snelste manier en brengt geen telefoonkosten met zich mee, maar is nog niet overal mogelijk. Met Computer Idee haalt u een tijdschrift in huis dat totaal anders is dan de bestaande computerbladen. Computer Idee schrijft op een he le duidelijke en leuke manier over computers, in ternet, digitale fotografie, telefonie en nog veel meer. Computer Idee test hard- en software, geeft koopadviezen en cursussen. Reageer direct door deze bon uit te knippen en op te sturen als u gebruik wilt maken van deze fantastische aanbieding. Stuur de bon in of bel 023-5566789 Computeridee. Ik betaal voor het eerste half jaar slechts f26,- i.p.v. 37,70 Kruis hier uw betalingswijze aan O Ik machtig VNU Tijdschriften/Media Express hierbij het abonnementsgeld automa tisch van mijn rekening af te schtijven Bank of girorekeing nummer: MIMINIMIMIMiMIMIMIgl O Ik ontvang voor de betaling van het abonnementsgeld een acceptgiro Handtekeing Naam Adres Postcode Plaats Telefoon- m/v.. -Geboortedatum.. Abonnees betalen voor Computer Idee (2.90 per nummer (in de winkel Z3.25). Deze aanbieding is geldig tot 31 januari 2000. j Het tijdschrift wordt bezorgd door Media Expresse. U heeft het afgelopen halfjaar geen abonnement gehad op Computer Idee Prijswijzigingen voorbehouden. Stuur deze bon in een gesloten envelop naar: Computer Idee, Antwoordnummer 20056, 2130 RE Hoofddorp. Een postzegel is niet nodig.

Scheldebode | 1999 | | pagina 20