Sint in Vlissingen Een andere kijk. B CO S Smoking Gewijzigde afsluittiiden Wielercross in westkapelle (A ft Cuido Cezelle wordt herdacht Koopavonden en -zondagen in Middelburg Scriptieprijs voor verpleeghuisarts Vlissingen het grootst Open dag in ziekenhuis Walcheren Even een ton gekrast bij Primera Burger varia AL SINDS ZIJN VEERTIENDE GAAT PHONS BAKX Z'N HART UIT NAAR VOLKSMUZIEK MIDDELBURG - Phons Bakx (1956) groeide op in de tijd dat popmuziek steeds meer aan populariteit won. Maar het hart van de Sluis/Aardenburger ging vanaf zijn veer tiende uit naar de volksmuziek. Die interesse mag de basis genoemd worden voor zijn latere toonkunst: het bespelen van de mondharp. Kunstenaar, publicist, musicus met gro te belangstelling voor andere volken en hun culturen. Hoe noemen we Phons Bakx Antropologisch kunstenaar, dat lijkt hem het beste. Gospelkoren houden sing-in Prijswinnaars Fotopuzzel Drukke tijden voor sint en zijn pieten ~l mm "fie Golfbaan''BI BURG. VAN WOEfBERRftLAAN 3 - VLISSINGEN - TEL. 0113-418653 Scheldebode WEST-SOUBURG - In het najaar van 1899 overleed priester-dich ter Guido Gezelle. Nu, na hon derd jaar, heeft oudheidkamer Al- degonde A. Nieuwenhuyse uit Middelburg bereid gevonden om Gezelle nog eens in het zonnetje te zetten. Dat gebeurt 1 december in Het Bolwerk, tegenover winkelcen trum Papegaaienburg vanaf 20.00 uur. De toegang is gratis. De orga nisatoren laten weten dat 'cham pagne meebrengen, toegestaan is'. MIDDELBURG - De koopzonda gen en -avonden van de VOM, Vereniging Ondernemers Mid delburg. Wpensdag 1, donderdag 2 en vrij dag 3 december tot 21.00 uur. Op 19 december van 12.00 tot 17.00 uur; dinsdag 21, woensdag 22 en donderdag 23 december tot 21.00 uur. ARNEMUIDEN - De in Arnemui- den woonachtige verpleeghuis arts R. Dierkx heeft een scriptie geschreven over het effect van verpleeghuisrevalidatie. De Nederlandse Vereniging Van Verpleeghuisartsen heeft zijn in zending uitgeroepen tot scriptie van het jaar 1999. Dierkx heeft door onderzoek aan getoond dat mensen die in ver pleeghuizen revalideren, meer functies zelfstandig uit kunnen voeren. Ze ervaren daarnaast ook een hogere kwaliteit van leven. Dierkx werkt sinds maart als ver pleeghuisarts in 't Gasthuis en op de verpleegafdeling van Rogge veen. VLISSINGEN - Vlissingen had op 31 december 1998 44.530 inwo ners, Middelburg 44.481. Dat staat in het Provinciaal Blad van Zeeland. Daarin wordt de loop van de bevolking beschre ven. Goes telt bijvoorbeeld 35.381, Veere 22.096 en Borsele 21.816. VLISSINGEN - Zaterdag 27 no vember tussen 10.00 en 16.00 uur houden de röntgenafdeling en de afdeling nucleaire geneeskunde van ziekenhuis Walcheren en de afdeling radiotherapie van het Zeeuws Radio-therapeutisch In stituut open huis aan de Koude- kerkseweg 88 in Vlissingen. Het thema is 'binnenste buiten'. Medewerkers van de afdelingen geven uitleg over hun werk, be zoekers kunnen van dichtbij be kijken waar men dagelijks mee bezig is. Dat zijn bijvoorbeeld scanappa raten, gammacamera's en bestra- lingsapparatuur. Speciale aan dacht voor het zichtbaar maken van het inwendige van de mens. Met name voor scholieren die een vervolgopleiding willen volgen, een interessante dag. MIDDELBURG - Een Middelbur ger is een ton rijker. Zo maar ge wonnen met een kraslot. Hij kocht het als vaste klant bij Prime- ra Burger toen hij zijn gebruikelij ke doosje sigaren ging halen. Anthony Burger van de Primera, was verrast toen de klant hem za terdagmiddag belde en het heu gelijke nieuws vertelde. „Ik kreeg nog een mooie bos bloe men van hem." WEEKKRANT VOOR WALCHEREN. VOOR BEZORGKLACHTEN KUNT U BELLEN NAAR 0118 652 700, VOOR TIPS EN LEUKE SUGGESTIES KUNT U BELLEN 0118 652 713 Sportinstituut Smid houdt eind december een Tal-bo night Meester-tatoeëerder wil serieus genomen worden Het ZWN-Mannenkoor bestaat 25 jaar Mondharp verdrijft gedachten doorTannie van Eek "Een instrument, vrij van alle elec- tronica, ook wel 'de gedachtenver- drijver' genoemd. Die naam gaven de Italianen de mondharp in de 18e eeuw: in Dertiende eeuw hun eigen taal 'scacciapensien'. Dertiende eeuw Getuigenissen over dit instrument uit de volksmuziek gaan terug tot de 13e eeuw. In Europa is het ins trument lang niet voor vol aange zien. Misschien door het oosterse karakter. Verondersteld wordt dat zo'n vierduizend jaar terug het principe van de mondharp in Zuid- China is ontstaan," vertelt Fons in zijn woning in hartje Middelburg, waar het omvangrijke archief van allerlei soorten volksmuziek- cd's direct in het oog springt, niet in de laatste plaats door de ordelijke rangschikking in zijn verder be hoorlijk chaotisch ingerichte woon kamer. Een omgeving, die net als de mondharp de gedachten verdrijft; je voelt je er snel thuis. Over de mondharp wil hij graag vertellen en daarna over zijn twee de cd, die hij samen met Enno Me- ijers en de medewerking van een aantal musici, onlangs heeft ge maakt. Zoemende grondtoon "Een boventooninstrument, dat is de mondharp. In de zoemende grondtoon moet de speler de bo ventoonmelodieën berijken. De af metingen van het instrument lig gen tussen de vier en de acht centi meter. In het midden zit een tril- lingsgevoelige klankveer, die door de speler met de hand wordt aange- tokkeld." „Het vermogen van de mens om verkleuring aan te brengen, om klanken aan het instrument te ont lokken zit in de mens zelf, in zijn mond. Met ademstoten door de stemspleet van de mondharp krijg je het ritmische spel, de melodieuze boventonen ontstaan door de spanningsmogelijkheden in de mondholte zoveel mogelijk te va riëren." „Dit gebeurt met tong, adem, keelspieren en lippen." Het blijft hier bij een droge beschrij ving. Horen en zien, daar gaat het om. Zien hoe Fons het miniscule instru mentje half tussen zijn voortanden houdt. Vooral niet bijten De hand waarmee hij de mondharp vast houdt, niet beweegt en zeer gecon centreerd, met de andere hand het doornachtige uitsteeksel, kleiner dan een speld, aanslaat. En horen hoe dan de kamer gevuld wordt met met een melodie,die ik niet voor mogelijk hield. Bijnaam Hoe komt de mondharp aan zijn bijnaam 'gedachtenverdrijver' Fons; "Mondharpklanken worden dicht bij de hersenen opgewekt en de vloeiende, lichte inwerking van de boventonen op de geest en de ziel beantwoordt aan iets dat van alle tijden en culturen is. Het spiri tuele, het teruggrijpen naar de na tuur. Die golfbeweging is er weer. Kijk maar naar de toenemende be langstelling voor klankschalen en didjeridoo's." Hoeveel mondharpspelers Zeeland telt, Fons Bakx weet het niet pre cies. Een stuk of twintig, schat hij. Wel groeit het aantal en er komt ook meer belangstelling voor het spel, Mondharpspelers Phons Bakx en Enno Meijers maken tweede cd. de muziek wordt meer beluisterd. VPRO-radio In de loop der jaren verzorgde Phons concerten in West-Europese landen. Uit die landen bracht hij opnames van mondharpen mee, die legde hij bij elkaar en vertelde er voor de VPRO-radio alles over wat hij wist. Hij trad op voor de BRT, voor Radio 4 en Omroep Zeeland. In 1992 kwam zijn boek 'De ge dachtenverdrijver. Historie van de Mondharp' uit. Enkele jaren daarna maakte hij zijn eerste cd, met musi ci uit verschillende landen. Voor de mythologische en historische ach tergronden van de mondharp, door Fons in het boek belicht, komt in ternationaal steeds meer belang stelling. Zijn tweede cd heeft naast de Ne derlandse, ook een Engelse editie. Vanuit Amerika, Engeland en Oos tenrijk heeft men interesse ge toond. 'Muziek rond de gedachten verdrijver', de titel van de cd, is tot stand gekomen met naast Phons, de mondharpspelers Enno Meijers, John Wright, "woont in Parijs en wordt gezien als een van de groot ste mondharpspelers van Europa", André Houwing en de inmiddels overleden Koen Kuijpers. Voor de intrumentale begeleiding tekenen Jules en Robert Bitter, Iz van Elk, Banty Rooster, onder steund door cd-opnames van het niet meer bestaande Middelburgs Mondharp ensemble. Grote massa Phons: "De mondharp heeft nooit de grote massa bereikt. Het instru ment krijgt ook geen waardering uit de academische wereld. Maar bin nen het vakgebied van de wereld muziek is er een opgang te bespeu ren. In de veertien jaar dat ik nu met dit instrument bezig ben, zie ik de interesse groeien. En de verbazing, ja, ook dat. Verba zing, ook van mijn kant. Om met zo weinig middelen, een instrument je,dat je bijna niet op tafel ziet lig gen en de mond, zulke melodieuse klanken voort te brengen. Met de opkomst van de mondharmonica in de negentiende eeuw verdween de mondharp zowat geheel naar de achtergrond. Het instrument werd vaak gemi nacht en misschien kwam dit nog het meest door het algemene on vermogen om de gedachtenverdrij ver te beheersen. Phons Bakx is dat VLISSINGEN - Wandelsportver eniging De Vrolijke Tippelaars houdt zaterdag 27 november een Sint-Nicolaastocht. Start bij het clubhuis van Zeeland Sport aan het Baskensburgplein. De deelne mers aan de 15 en 25 kilometer starten om 10.00 uur, de overige afstanden tussen 10.00 en-13.00 uur. Inschrijfgeld 5 gulden, inlich tingen via telefoon 464753. Zondag zijn in het Vlissingse win kelcentrum de zaken open. Het is koopzondag, een mooie gelegen heid voor sinterklaas en zijn pie ten om winkelcentrum de St. Ja- cobspassage te bezoeken. Het Spaanse gezelschap zorgt voor verrassende kinderactivitei ten die van 13.00 tot 16.30 uur du ren. Dennis van Overbeeke kwam met deze kijk op Zeeland. Een foto ge maakt vanaf het viaduct bij Ame- muiden. Een andere kijk, dit keer door de ca mera van Dennis van Overbeeke vanaf het viaduct bij Arnemuiden. Het verkeer laat vanwege de lange sluitertijd, alleen lichtbundels ach ter. De automobilisten zijn op weg naar hun werk, of gaan terug naar huis, het is maar hoe je het bekijkt. Voor de Scheldebode-uitgave van 1 december, sluiten wij af op vrijdag 26 november Mini's dienen om 9.00 uur in ons bezit zijn, display- advertenties en berichten voor onze redactie dienen om 12.00 uur op ons kantoor te zijn. voor maar ƒ249; Gratis smokinghemd zolang de voorraad strekt BOS'MEN -SHOP Goes, Lange Vorststraat 56, Middelburg, Lange Delft 1, Middelburg Lange Delft 37, gelukt. Leren "Je moet het jezelf leren, mondharp spelen", zegt hij en ook: "het is oe fenen, oefenen, doorzetten en blij ven doorzetten. Hij schenkt me een mondharpje van 4 cm. "Kun je op de terugweg van Middelburg naar Vlissingen al vast een beetje oefe nen", lacht hij. Van alle mondharp spelers is er, ruw geschat door Fons, van de tien maar één van het vrou welijk geslacht. Dat aantal mag ver anderen. Ik beloof hem niets. De cd 'Muziek rond de Gedachten verdrijver' is te koop bij de Drukke rij, Markt 51 in Middelburg of te be stellen bij Phons Bakx, telefoon 0118 624934 of E-mail phbakx wish. net. De cd kost 38,50, ver zendkosten niet inbegrepen. WESTKAPELLE - De wielercross die op zaterdag 27 november in West kapelle wordt gehouden is de derde wedstrijd die meetelt voor de Zeeuwse ATB competitie. Er wordt gereden op een gevarieerd par cours, waarin behalve bospaden ook de beklimming van een dijk is opgenomen. Het programma wordt om 13.00 uur geopend. In actie komen dan de deelnemers in de B-categorie (renners vanaf 35 jaar), de vrouwen en de jeugd vanaf 12 tot en met 17 jaar. Zij vertrekken met korte tussentijden. De hoofd moot wordt gevormd door de deel nemers in A-categorie (renners van 18 tot en met 34 jaar) die om 14.30 uur de strijd aanbinden. Met in hun midden onder andere de tot nu toe toonaangevende ren ners in de competitie Michel Rom- mers, Eric Vereecken en Richard Slabbekoom. Zij zullen ongetwij feld een stevig robbertje uitvechten om hun puntentotaal op te vijze len, maar dat geldt eveneens voor vele anderen. Bij de Brenners vertrekt de plaatse lijke renner Jacob Cijsouw als de grootste favoriet. Inschrijven vanaf 12.00 uur in sporthal De Belling. Voor meer informatie kan men tij dens de avonduren contact opne men met Edward Koets (0118- 572329). M/V WOENSDAG 24 NOVEMBER 1999 GOES - Drie gospelkoren organi seren een sing-in voor de laatste keer in deze eeuw. Ben(t) u/jij millenniumproof? Dat is het the ma waar deze zangavond om draait. Het wordt ingevuld met veel samenzang en optredens van de jongerenkoren Elsafan uit Goes, Happy Voices uit Borssele en Worship uit Zoetermeer.Ver der kunt u onder meer genieten van drama en een meditatief mo ment door dhr. Doolaard.De sing- in is op zaterdagavond 27 novem ber in de Levensbron aan de Mansholtlaan in Goes. Iedereen, jong en oud, is van har te welkom vanaf 19.30 uur. De toegang is vrij! MIDDELBURG - Voor de Fotopuz zel in de Scheldebode kwamen heel veel inzendingen binnen. Er moes ten vijftien vragen beantwoord worden. De oplossingen: 6 mode zaken; 3 tweewielerzaken; Bruna Loek; Beautybusiness; De Klerl Elektro; Orchidee; Bijou; Marco en Marjon; Langeviele 69, Middel burg, Vlissingen en Goes, Vanspar- rentak; Modehuis Janny; Henk de Bruyne; 1; Jan Jongepier. De win naars: Jan Lorier Gapinge (waarde bon van 300 gulden); J. Jager Oost- Souburg (150 gulden) en L Goed- bloed Gapinge (100 gulden). Verder waardebonnen van 50 en 25 gulden voor: N. Zijl Gapinge; M. Geschiere Grijpskerke; M. -Minderhoud Kou- dekerke; E. Beeke Serooskerke; E. Franse Vlissingen; C. Bakker Kou- dekerke; A. Houmes Middelburg; N. Bommeljé Koudekerke; J. Wiele- maker Serooskerke; W. Kesseling Middelburg; M. de Kok Arnemui den; W. van Keulen Westkapelle. De prijswinnaars hebben inmid dels bericht gekregen. MIDDELBURG - Het zijn drukke tijden voor sinterklaas met zijn knechten. De komende dagen staan nog heel wat bezoekjes en klauterpartijen op de agenda. Sinterklaas komt bijvoorbeeld op 1 december naar winkelcentrum Dauwendaele. Daar is hij van 13.00 tot 17.00 uur. Op 2 en 3 december zijn er vier pieten in de Lange Delft en omgeving tijdens de koopavon den van 18.30 tot 20.30 uur. Op 4 december is sint er zelf bij. Van 11.00 tot 16.00 uurzijnerpresentjes voor de kinderen. „Natuurlijk ko men daar de huisbezoeken, ont moetingen met verenigingen en buurthuizen nog bij. Drukke tijden, maar ik heb het er graag voor over", laat een immer goed gemutste sint weten. Overigens, weet u dat de sint zelf zijn mijters maakt? Hij zegt er over „als ik ze zelf maak, weet ik ze ker dat ze goed staan." FOTOSTUDIO THEO V*H DEE GENÜGTEH VINIEWENTtUM PMJVEHBAELE VUJUNDSTmT 75 MIVfElBUia TU. 0HS-640317

Scheldebode | 1999 | | pagina 1