cheldebode Trouw Publieksprijs Open universiteit Nederland opent studiecentrum Vlissingen Sretsenije naar Aardenburg zwemmen u zegt het nieuws in het kort Naturistische zwemweek Vliegvissers in beschermd natuurgebied! U zegt het VLISSINGEN - De Scheldebode startte eind van de zomer de serie 'Is er nog leven na de boot?' Een aantal medewer kers van de PSD en het restauratiebedrijf werd gevraagd wat voor leven ze verwachten als straks de veerboten plaats gaan maken voor de tunnelverbinding onder de Westerschelde. Deze reeks krijgt nu een vervolg en daar om komen de komende tijd veel veerbootmedewerkers aan het woord. Ze vertellen hun ervaringen en toekomst plannen. Eerste jaren Niet makkelijk Zwijntjes ISI LU O KENNISMAKINGSTRAJECTEN IN FEBRUARI 2000 VAN START VLISSINGEN - In september opende studiecentrum Vliss ingen zijn deuren in de .Hogeschool Zeeland. Minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, drs. L. Hermans verrichtte de opening samen met dr. C. Datema, voorzitter van het College van bestuur van de Open Universiteit Ne derland. De nieuwe locatie biedt niet alleen meer ruimte en modernere computerfaciliteiten, maar is beter ingebed in het regionale onderwijsaanbod. Bovendien is Vlissingen het eerste studiecentrum dat geheel in de nieuwe huisstijl is uitgevoerd. Studiemogelijkheden woensdag 3 november 1999 VLISSINGEN - De jaarlijkse 'open naturistische zwemweek' wordt van 6 tot en met 14 no vember gehouden. Het Sport- fondsenbad Vlissingen is hier voor zondag 7 november tussen 18.00 en 19.00 uur open. Be langstellenden kunnen er gratis terecht, zelf ervaren hoe het is om zonder knellende zwem broek of strak badpak je als een vis in het water te bewegen. Naturisme is een levenswijze die in harmonie is met de na tuur. De gemeenschappelijke naaktheid heeft als doel het zelf respect te bevorderen, evenals het respect voor medemens, na tuur en milieu. Naturisten hou den blijkbaar geen winterslaap. Een groot aantal zwembaden heeft speciale uren voor het naaktzwemmen. Om meer mensen te interesseren houdt de NFN (Nederlandse Federatie van Naturistenverenigingen) deze zwemweek. Met belangstelling las ik in De Scheldebode van 27 oktober over de activiteiten van de Vliegvisvereniging Zeeland. De lezer werd aanbevolen de open dag te bezoeken en kennis te ne men van het vissen met deze techniek en het reilen en zeilen van de vereniging. Of de bezoekers ook gernfor- meerd worden omtrent het feit dat leden van deze vereniging zich met hun 'sport' bezighou den in het, onder Natuurbe schermingswet vallende na tuurgebied Oranjezon op Wal cheren, staat te bezien. Met grote verbazing en veront waardiging heeft de georgani seerde, particuliere natuurbe scherming op Walcheren hier van kennis genomen. Wie het duin legaal betreedt, stuit op borden: Niets verstoren of verontrusten. Beschermd Na tuurgebied. De houders van een toegangskaart wordt onder ogen gebracht wat allemaal ver boden is, zoals duinvegetatie te beschadigen of te vervoeren, ge woon gezegd: bloemen te pluk ken, eieren te rapen, op wild te jagen enz. Terecht, men bevindt zich im mers in een uiterst kwetsbaar terrein, dat hoge natuurweten schappelijke en landschappelij ke waarden bezit. Wie gaat daar nu vissen? Uiteraard met toestemming van de Delta Nutsbedrijven, maar zonder vergunning op grond van de NB-wet! Illegaal dus en strafbaar! Als voorzitter en bestuur van een dergelijke vereniging, zou ik me doodschamen dat leden, onder hun verantwoordelijk heid vallend, zich hieraan schuldig maken. We zouden het bestuur drin gend willen adviseren hun acti viteiten in het duin te staken, al was het alleen maar om het goe de voorbeeld te geven. Richard Struijk, voorzitter Duin behoud Midden-Zeeland. Da's snel: woensdagavond de Scheldebode in de bus, donderdagmorgen ligt er al een schriftelijke reactie op het bureau. N. Blomme uit Vlissingen schrijft: betreft Scheldebode 27 oktober 'bevrijding her dacht'. Hierin las ik in de eer ste alinea tot mijn verrassing dat het 3 november nog maar 5 jaar geleden is dat mijn geboortestad Vlissin gen van de Duitse overheer sing werd bevrijd. Aangezien ik gedurende zesendertig uur in de Alhambra aan het front zat met 7,5 jaar, zou ik nu 12,5 zijn en geen 62,5. W-mm is er nog leven na de boot? Jack du Pont, hier nog aan het werk. Door Marcel van der Voort Jack du Pont (57) is zijn 'leven na de boot' zo'n vier jaar geleden begon nen. Hij werd in 1980 door zijn toenmalige schoonmoeder geat tendeerd op een vacature bij de PSD. „Daar zochten ze een schilder. In eerste instantie vreesde ik dat ik te oud was. Toch werd ik aangeno men. Vanaf de eerste dag had ik het naar mijn zin. In die tijd mocht ik met een collega het fijne schilder werk doen, zoals het verniswerk, het schilderen van de salon en stuurhut de boeien en het aan brengen van letters." Eigen ruimte „We begonnen om half achts 's morgens in onze werkplaats aan de Prins Hendrikweg. Daar hadden we met ons tweeën een eigen schil dersruimte. Ook werd er toen nog veel aan boord van de schepen ge werkt. Dan brachten de chauffeur van de PSD ons naar de aanleg plaats van de veerboot. Die ritjes vergeet ik nooit. De chauffeurs wa ren toendertijd kleurrijke figuren. Ze kenden iedereen en dan hoorde je dikwijls leuke verhalen. Zo'n vijf weken per jaar ging een schip naar het dok voor onderhoud. Dan had den wij ook veel te doen. Soms was er zoveel werk dat zo'n onder houdsperiode uitliep. Het tijdens de vaart schilderen vond ik leuk om te doen. Dan moes ten we bijvoorbeeld de banken ver nissen. Dat ging een keer verkeerd. Hadden we niet de goede vernis ge bruikt en bleven de banken ruim twee weken te nat om op te zitten." Vooral zijn eerste jaren bij de PSD leveren voor Jack de mooiste herin neringen op. „De sfeer was toen op z'n best en het personeel had iets voor elkaar over. Aan het einde van de week dronken we met z'n allen rond half vier een borrel achter een soort scherm in de bankwerkerij." Eind jaren tachtig ging Jack zich echter ongemakkelijk voelen als schilder bij de PSD. „Ik merkte dat de grappen minder grappig wer den, vooral bij de nieuwkomers. Op het moment dat enkele collega's de brandslang bij een ander in zijn broek stopte en die man daarvan niets durfde te zeggen, was het voor mij duidelijk dat ik me niet meer op m'n plaats voelde. Het elkaar hel pen werd -mijn inziens- ook min der." „Dat deed mij pijn, vooral om dat ik altijd met heel veel plezier naar het werk ging. Was zo'n PSD'er die met liefde in uniform door de poort liep en ook vol was van het werk. Later werd het 'gewoon werk'. Voor de allrounders was het ook niet echt plezierig dat er steeds va ker mensen werden ingehuurd. Op een dag stond er een oud-cafébaas te werken. Hij plakte heel secuur de ramen af." „Daar stonden we toch even vreemd van te kijken. Want de ge routineerde schilders plakten nooit iets af. Die deden het in één keer goed. Op die manier kwamen er toch verschillen in de manier van werken en dat vond ik niet prettig." Jack hechtte veel waarde aan een goed contact met collega's. Daarom was hij jarenlang enthousiast lid van de personeelsvereniging. „Dat was een fijne tijd. Iedere maand gingen we kaarten op de zolder van de griffie in Middelburg. Eén keer zijn we flink geschrokken. Was er groot brandalarm gegeven en stond de zolder opeens vol met brand weerlieden. Later werden de activi teiten verplaatst naar de PSD-kanti- ne." Ongeveer vier jaar geleden merkte de Vlissinger dat voor hem ook de vraag 'Is er nog leven na de boot?' van toepassing werd. „Voor mijn gevoel was de fut er al een beetje uit. Ook het werk voor de onderhoudsdienst werd minder. Daardoor ging een schilder de tim merman vaker helpen of werd ie mand ingezet als bijrijder. In die tijd viel ik van een trap en was enige tijd uit de roulatie. Toen ik bleef tobben kwam voor mij het eind van een toch boeiende carrière in zicht. Vanwege privé-problemen proble men ben ik uiteindelijk vertrokken. Ik was een PSD'er in hart en nieren, maar op de dag van vertrek was voor mij het verhaal klaar. Wel vind ik het treurig dat er straks geen ech te veerboot meer is." „Ik kan mij voorstellen dat vooral de mensen die jarenlang op de boot hebben gewerkt het niet makkelijk krijgen. Die mensen, maar ook ve len anderen zullen straks zien dat er een stukje nostalgie voor altijd ver dwijnt." Zelf ging Du Pont enkele jaren gele den een andere richting uit. „Het MIDDELBURG - Wie wordt de op volger van Adriaan van Dis, Connie Palmen, Anna Enquist en Marianne Fredriksson? Anders gezegd: wie wordt de winnaar of winnares van de Trouw Publieksprijs voor het Nederlandse boek 1999? Op vrijdag 29 en zaterdag 30 okto ber konden lezers op ruim 600 plaatsen in het land - boekhandels, bibliotheken en zelfs enkele sta tionshallen - hun stem uitbrengen. In de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg bracht de Johan Cruijffken- ner, Henk Davidse, de eerste stem uit. Henk is zelf genomineerd met zijn bundel 'Je moet schieten, anders kun je niet scoren', waarin hij uit spraken van Johan Cruijff verza melde. In een heus stemhokje kon worden gekozen uit 15 titels: een keuze uit boeken die in 1999 het best werden verkocht. Stemmen kon ook via internet. De kiezers ma ken kans op verschillende prijzen, de hoofdprijs bestaat uit 52 weken lang elke week een boek kiezen in de boekhandel ter waarde van 40 gulden. De auteur van het Boek van het Jaar krijgt een prijs van 15.000 gulden en een sculptuur van Jeroen Renne- man. De prijsuitreiking is op 4 no vember te zien bij de AVRO op Ne derland 1 Henk Davidse, schrijver van het Cruijffboek 'Je moet schieten, an ders kun je niet scoren', brengt zijn stem uit voor de Trouw Pu blieksprijs. Van vele vakantie" s heb ik al glazen, stenen of andere varkentjes meegenomen voor een aar dige kennis, die ze allemaal, naar zij zegt, bij elkaar heeft. In slagorde opgesteld in een vitri nekast. Bij de slager vraag ik halskarbonaatjes die thuis, met teentjes knoflook, laurierblaad jes, olijfolie in een culinaire topprestatie be reid worden. Van dat resultaat is het minstens twee dagen smullen en genieten. Dagen daar na flink vis eten om het cholesterolgehalte op peil te houden. Onderweg in de auto sta ik voor een rood verkeerslicht op een groot kruispunt. Naast mij op de rechterstrook een grote vee wagen, een dubbeldekker, met varkens. Achter de luchtspleten-zie ik ze staan, grote roze fla poren, krulstaarten, malse ruggen met grove witte borstelharen, sropcontactsnuiten. Ik kijk ze maar niet in de waterige oogjes want, ze zijn slim, dan weten ze meteen wat ik gegeten heb. Met het licht op groen rijden we even naast el kaar. Even want net na het kruispunt draait de veewagen het terrein van een grote slachterij op. Ik weet niet precies hoe het gaat, maar ik dat na een half uurtje dat ons wegen zich scheidden, ze allemaal dood zullen zijn en zelfs al gedeeltelijk veranderd in zo iets als halskarbonades. Het is ongezond, mensonte rend, levensgevaarlijk voor varkens, maar met mij zijn velen er gek op. De voedselketen. Wie is er nu een zwijn? Ik hoop maar dat de stenen en glazen varkentjes, in slachtorde, in de vitri nekast van mijn aardige kennis kunnen dienen als bewijs dat ik toch nog iets menselijks over me heb. Cameleon. Jack du Pont zoekt zijn werkplezier elders na zestien jaar voor de PSD te hebben gewerkt. FOTO: HARRY DE LANGE eerste jaar was erg moeilijk voor mij. Later pakte ik de draad weer op. Ik ging schilderles geven binnen het Haagse beroepsonderwijs, maar Zeeland bleef lonken en daarom zocht ik -vooral om in de buurt van mijn familie te zijn- hier naar werk. Dat vond ik als assistent-activitei tenbegeleider bij Emergis. Mis schien ga ik wel weer terug naar Den Haag. Daar wonen mijn mees te vrienden. Ik ga veel om met mensen die actief zijn in de wereld van cultuur en mu ziek. Bart Chabot en Herman Brood ken ik persoonlijk. Mijn liefde gaat uit naar kunstzinnige zaken en daar zal ik wellicht meer actief mee wor den. Ook denk ik aan sport en vrij willigerswerk", vertelt Jack du Pon over zijn voornemens. Tips en opmerkingen zijn welkom bij de redactie van De Scheldebode, telefoon: 0118 - 652713 (Ben Don kers). Het Zeeuwse studiecentrum was voorheen gevestigd op de tweede verdieping van de bibliotheek in Middelburg. 'We zaten er heel gezellig', vertelt coördinator Ellen Lubig, 'maar ook wel een beetje geïsoleerd van andere onderwijsinstellingen. In de Hoge school Zeeland is een groot gedeelte van het Zeeuwse onderwijsaanbod bij elkaar gebracht en dat zal onge twijfeld samenwerking en nieuwe in zichten opleveren'. Maar er speel den ook nog praktische redenen op de achtergrond mee. 'In de loop van de tijd werd het wat krap op onze verdieping in de biblio theek. Ook zijn onze ideeën over ser vice veranderd'. Het nieuwe studie centrum in de Hogeschool Zeeland biedt meer ruimte voor onderwijs en tentaminering, maar ook de facilitei ten voor studenten zijn uitgebreid en gemoderniseerd. 'Met name de au tomatisering van de aparte student werkplekken is aangepakt: video-conferencing en complexe computerpractica behoren nu tot de mogelijkheden'. Ellen Lubig en haar medewerkers zijn heel enthousiast: 'We hebben er de hele zomer hard aan gewerkt, maar het resultaat mag er wezen. Echt een studiecentrum om trots op te zijn'. Ontdek ook de mogelijkheden van de Open Universiteit Nederland. In februari starten nieuwe kennisma kingstrajecten. Een goede gelegen heid om uw studiemogelijkheden te verkennen. In een kennismakings traject bestudeert u twee modulen uit een van de acht opleidingen. U krijgt daarbij begeleiding en een cursus studievaardigheden. Voor meer informatie kunt u terecht bij het studiecentrum in Vlissingen. Adres: Edisonweg 4 Hogeschool Zee land, telefoon 0118-489700 of het gratis telefoonnummer 0800-0995577. MIDDELBURG - Het Zeeuws By zantijns Koor Sretsenije treedt za terdag 6 november op in de St. Baafskerk in Aardenburg. De muzi kale leiding is in handen van de Russische dirigente Emilia Ta- batchnik-li. Er staan Russisch-Or- thodoxe kerkliederen op het pro gramma. Tevens zijn er Oekramse en andere volksliederen te horen. De kerk is om half acht open, de en tree bedraagt 15 gulden. Het Zeeuws Byzantijns Koor FOTO: HANS HOEK VLISSINGEN - Zaterdag 6 no vember dansavond van De Goudvinken in Lammeren- burcht (tussen Vlissingen en Koudekerke) met muziek van John W. Aanvang 20.00 uur, en tree f7,50. MIDDELBURG - In de Hoek steen wordt zondag 7 novem ber om 18.45 uur een welkom- dienst gehouden. Dit keer met als thema 'Het licht zien'. Voor ganger is ds. Van Oostende uit Kapelle. Gospelkoor Happiness uit Goes verleent muzikale me dewerking. Riaan Rijken speelt orgel, Marjanne Jeras dwars fluit. MIDDELBURG - Vrijdag 5 no vember wordt de 'tweede steen' in de nieuwe locatie van de CSW (Christelijke Scholen gemeenschap Walcheren) aan de Elzenlaan gemetseld. Dat doet P. Brakman, wethouder van Onderwijs in de gemeente Middelburg, samen met de drieling Christa, Laura en Marit Kleinepier, leerlingen van de CSW. Het programma begint om 14.30 uur en is rond 16.00 uur afgelopen. MIDDELBURG - Het Soefi Cen trum Middelburg houdt zon dag 7 november een informele eredienst in De Vier Elementen aan de Breeweg 100, aanvang 10.50 uur. Het onderwerp is: vindplaatsen van God. Inlich tingen via telefoon 628334. VLISSINGEN - Zaterdag 6 no vember houdt gymnastiekver eniging Oranje Nassau een uit voering vanaf 15.00 uur in sporthal Baskensburg. Ieder een is er welkom. VLISSINGEN - Het Meldpunt Vrijwillige Thuishulp Vlissin gen is verhuisd naar de Brou- wenaarstraat. Het nieuwe tele foonnummer is 486431. Het meldpunt is elke werkdag tus sen 09.00 en 11.00 uur telefo nisch bereikbaar. VLISSINGEN - Zaterdag 6 no vember bingo en loterij van De Doordouwers in het VTV club gebouw aan het Baskensburg- plein, aanvang 20.00 uur. Ook is die dag het klaverjas- toemooi, aanvang 10.30 uur. Er worden vijf ronden gespeeld. MIDDELBURG - Peuterspeel zaal 't Pietepeutertje houdt woensdag 10 november van 19.00 tot 20.30 uur een speel goedbeurs. Speelgoed kan 's morgens van 10.30 tot 11.30 uur worden ingeleverd bij de speelzaal aan de Keurhove 1-3. Inlichtingen via telefoon 611054. VLISSINGEN - In 'De omge draaide Steen' vertelt Vertelliz zondag 7 november om 17.00 uur voor volwassenen, en kin deren vanaf 10 jaar. Kosten f 12,50 inclusief soep en brood. Opgeven via telefoon 430847. KOUDEKERKE - Zaterdag 6 no vember is van 13.30 tot 16.45 uur de Gilde Infomarkt in ver enigingsgebouw De Couburg aan de Duinstraat 4a. Er zijn demonstraties van zilversme den, messenheften-snijders, kralenwerkers en er kunnen munten getaxeerd worden. De toegang is gratis. MIDDELBURG - Er is een re gionale ontmoetingsdag voor kinderen van ouders met psy chiatrische problemen op za terdag 6 november vanaf 10.00 uur in Roosendaal. Info via te lefoon 687500. Vragen naar El ke Schiebaan van Emergis. MIDDELBURG - Zaterdag 6 november vindt de jaarlijks te rugkerende Interculturele Vrouwendag plaats. In Middel burg komen vrouwen van di verse nationaliteiten bij elkaar in scholengemeenschap Neha- lennia aan de Kruisweg 2. Het programma begint om 15.00 uur. MIDDELBURG - Wijkvereni- ging Zuid houdt 6 november een mini-playback-show in het Zuiderbaken, aanvang 19.30 uur.

Scheldebode | 1999 | | pagina 9