■K MMW Kijk op zeeland. Zeeuwse poppen in Ahoy Fotoclubs tonen hun beste werk Wtmajt Koopzondag 1,r Chocolademelk 7 Rovunbet 'n Pittig feestje bouw je op A» iSAics-in^ Westarn Party Centrum Ouderen kunnen fiets op maat laten afstellen Herdenkingen Turnverenigingen bijeen in sporthal De Kruitmolen Cursussen WEEKKRANT VOOR WALCHEREN. VOOR BEZORGKLACHTEN KUNT U BELLEN NAAR 0118 652 700, VOOR TIPS EN LEUKE SUGGESTIES KUNT U BELLEN 0118 652 713 Winkelcentrum Dauwen- daele wordt drastisch onderhanden genomen. ter zake Jack du Pont over zijn werk tijdens en na de boot varia De bevrijding van 55 jaar geleden, te zien in de Zeeuwse Bibliotheek. BOEK OVER GEVANGENISSEN EN CONCENTRATIEKAMPEN MIDDELBURG - 'De verhalen van de twee nog in le ven zijnde leden van de verzetsgroep waren indruk wekkend. Verhalen over gevangenissen en concentra tiekampen. En het feit dat iemand voor de eerste keer het héle verhaal vertelt. Sommige dingen had den ze nog nooit zo compleet aan hun kinderen ver teld. Dat was voor mij heel bijzonder.' interesse Duitsers Verzetsgroep Kinderen Plannen KLEUREN PRINTER DOE MEE MET HET MIKR0-ELECTR0 MILLENNIUM SPEL! Beste service, laagste prijs! Wie is de beste? Dansmiddag voor kinderen Boekenbeurs in Dauwendaele Pannenkoekendag Singelloop in Middelburg TU. 0118-640317 vA/v^ 3? U -f3 Burg. v. Woelderenlaan 5 Vlissingen 418653 Scheldebode M/V WOENSDAG 3 NOVEMBER 1999 VLISSINGEN - Fietsen is voor ou deren een gezonde bezigheid. Veilig Verkeer Nederland wil be reiken dat ook ouderen met een gerust hart aan het verkeer deel kunnen nemen. En dan met na me op een fiets die naar het li chaam is afgesteld. De fiets op maat af laten stellen kan dinsdag 9 november in het Theo van Doesburgcentrum aan de Brouwenaarstraat 2 tussen 13.30 en 16.00 uur. Het blijkt maar al te vaak dat een fiets te hoog of te groot is en dat ouderen daardoor minder stabiel zijn op hun rijwiel. Er zijn schrikbarend veel 50-plus- sers bij fietsongevallen betrok ken. Twee jaar geleden waren er 218 fietsongevallen (8 doden en 68 ziekenhuisgewonden). Bij de fietsdoden ging het vooral om mensen boven de 50. Dat ongevallencijfer wil de WN omlaag hebben, daarom het aan bod om de fiets op maat te laten zetten. VEERE - Er is nog een aantal her denkingen: Op 8 november in Serooskerke. Er is om 19.00 uur in de NH kerk een bijeenkomst met de kinderen van de basisschool. Om 19.30 uur is er een kransleg- ging. Op 9 november in Oostka- pelle. Dan is er om 19.30 uur een bijeenkomst in de Zionskerk. De organisatie is in handen van het comité Oostkapelle. MIDDELBURG - Negentien turn verenigingen uit Zuid-Nederland doen zaterdag 6 november mee aan de landelijke plaatsingswed strijd in sporthal De Kruitmolen. De wedstrijden duren van 10.00 tot 16.30 uur. De Zeeuwse verenigingen zijn MTV'69 Middelburg en Forza Gymnastica Goes. De onderdelen zoals minitrampoline, lange mat, paard, kast en tafelspringen ko men aan bod. Het springen is een wezenlijk onderdeel van de disci plines. Topsport en spectaculair om naar te kijken. De wedstrijden zijn zowel voor dames als heren en junioren. OOSTKAPELLE - De stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon houdt regelmatig kookavonden om Surinaamse maaltijden klaar te maken. Er staat dan bijvoorbeeld roti, masala kip, kouseband of baka bana op het programma. Op 10 november is er weer zo'n les van 17.00 tot 21.00 uur. Kosten 50 gul den all in. Inlichtingen via tele foon 581507. Er is ook een cursus voor het ge bruik van de combi-magnetron op 15 en 22 november. Op 6 en 27 november is er even eens een kooksessie met Japanse gerechten. Beide dagen van 10.00 tot 15.00 uur. Kosten 65 gulden. MIDDELBURG - De Zeeuwse Volksuniversiteit houdt vanaf 8 november een cursus 'millenni umkoorts'. Er zijn vier avonden, aanvang telkens om 19.30 uur, in de Spanjaardstraat 51. Kosten 65 gulden voor ZVU-leden en 85 gul den voor niet-leden. Info via tele foon 634800. OOSTKAPELLE - De Vereniging voor Natuur- en Milieueducatie afdeling Walcheren houdt een korte cursus over landgoederen in de noord-westhoek van Wal cheren. De cursus is op woensda gen 10 en 17 november in Green- White aan de Noordweg 43 in Oostkapelle. Inlichtingen via tele foon 419651. - 'Verhalen zijn indrukwekkend' Dat zegt schrijver Hans Houter man. Sinds een half jaar ligt er een nieuw oorlogsboek van hem in de boekwinkel: 'De groep Van Beest'. Dit boek verhaalt over een verzets groep, waarvan de leden op Wal cheren woonden. Een van zijn vori ge boeken 'Walcheren bevrijd' was een bestseller. De in Middelburg wonende auteur is 'per toeval' schrijver van oorlogsboeken gewor den. "Er was geen directe aanleiding, nee. Natuurlijk was er wel histori sche interesse. Mijn eerste boek was een bibliografie van Zeeland in oorlogstijd. Daarna kwam ik in con tact met Hans Sakkers. Die was al jaren bezig met een boek over de Atlantikwall. Hij had enorm veel in formatie, maar hij kreeg het niet naar zijn zin op papier." „Ik ben toen mee gaan werken aan dat boek, van 1987 tot 1990. Dit was intensief, ik heb heel wat nachtelij ke uurtjes erin gestoken. We zijn nu negen jaar verder en ik ben nog geen documentatie tegengekomen die er ook in had gemoeten. Het is dus nog steeds een compleet boek." „Toen dit boek uitkwam waren we best bang dat we de Duitsers teveel belichtten. Maar de reacties vielen mee: Ze waren bijna allemaal heel positief! Slechts één meneer heeft actie gevoerd. Wel is er enige one nigheid gekomen met een com mandoclub. In Dishoek zijn twee Duitsers om het leven gekomen door een nekschot. Er is altijd aan genomen dat de Duitsers dit zélf ge daan hadden, maar uit ons feiten onderzoek bleek dat het óók de Britten konden zijn. Deze optie hebben we vermeld en dat werd ons niet in dank afgenomen. Jam mer, maar het waren de feiten." „Als deze commandoclub kon bewijzen dat de Duiters het gedaan hadden, had dat in het boek geko men. Dat bewijs kwam niet. Ik ben dan puur een historicus: ik ver meld, wat ik ontdekt heb, zonder een bepaalde groep te sparen." Het daaropvolgende boek 'Walche ren bevrijd' was een succes. Er zijn veel exemplaren van verkocht. De Documentatiegroep Walcheren 1939-1945 heeft er een grote bijdra ge aan geleverd. De basis van dit fo toboek is gevormd uit hun collectie. Ook hebben ze er geld voor vrij ge maakt. Het boek is verschenen ter gelegenheid van de 50-jarige her denking van de bevrijding van Wal cheren. De veteranen die dat jaar de herdenking bijwoonden, heb ben een exemplaar gekregen, zodat ze 'een tastbare herinnering' heb ben aan een periode die misschien wel de belangrijkste in hun leven was." „Mijn nieuwste boek gaat over een verzetsgroep waarvan er nog twee Piet Bouwense (rechts) uit Oostkapelle. Overlevende van de verzetsgroep en nog immer actief bestuurslid/voorzitter van diverse herdenkingscomités. in leven zijn. Deze mensen hebben mij van veel informatie voorzien. Ook heb ik gesprekken gehad met familie van overledenen uit de ver zetsgroep. Ik heb er niet veel moei te mee om mensen over zo'n on derwerp te benaderen, al ben ik me er van bewust dat het voor sommi gen moeilijk is hierover te praten. Ik bel ze gewoon en vertel wat ik van plan ben." „Lezingen geven naar aanleiding van mijn boeken doe ik niet. Ik houd daar totaal niet van. Mis schien ooit eens voor een clubje of assisteren bij een rondleiding. Een bijkomstigheid van mijn schrijven is dat ik om informatie gevraagd word door kinderen die zoek zijn naar hun onbekende vader." „Kinderen van Duitsers bijvoor beeld. Een keer belde er een man uit Terneuzen. Ik had toen een paar aanwijzingen voor hem, hoofdza kelijk over de verplaatsing van een bepaald bataljon, waarna hij zijn fa milie gevonden heeft. Zijn vader bleek in Frankrijk gesneuveld te zijn. Ook heb ik contact gehad met een vrouw die dacht dat ze een dochter van een Canadees was, die een Brit bleek te zijn. Maar toen de vader gevonden was, wou hij geen contact met haar." „Ik ben nu bezig met een boek over de bevrijding. Het moet een echt boek voor veteranen worden, met name voor de Britten. Het wordt een in het Engels geschreven boek. Misschien komt er later een uitgave in het Nederlands. Een aangepaste versie, want het interesseert een Nederlander niet welke Brit waar op de foto staat, natuurlijk." „Maar dit zijn allemaal nog maar plannen, ik leg me niet vast! Samen met Sakkers zijn er meerdere plan nen. Bijvoorbeeld een bronnenpu blicatie over dagboeken uit de oor log. Duitse eenheden hielden altijd stipt rapporten bij en wij zouden die dan ineen willen vlechten. Een pure weergave, eventueel met onze uitleg. Vooral Sakkers is hiermee bezig." „Inmiddels heb ik wel een band met de tweede wereldoorlog, denk ik. Doordat je jezelf al zó verdiept hebt in die periode, ga je erin door. In interviews mik ik püür op het ge schiedschrijven. Het moet kloppen. Veel interviews die mensen onder de ogen krijgen, zijn heel leuk: een plaatje en een praatje. Maar van de feiten klopt geen snars. Dat is niet mijn manier. "De groep Van Beest" ligt in de boekwinkel en kost f17,50. ZOUTELANDE - Een schitterende lucht, helderwitte wolken, veel wind en een bruisende zee. Ideaal voor surfers die dan ook vrijwel elke dag wel ergens op een Zeeuws strand te zien zijn. Deze surfplan ken liggen, klaar voor de start, op het strand bij Zoutelande. Liesbeth Boone kwam er langs en maakte er deze fraaie plaat van. ROTTERDAM - De grootste poppen- en berenbeurs van Eu ropa wordt van 5 tot en met 7 november in Ahoy Rotterdam gehouden. Er komen meer dan driehonderd deelnemers. Onder hen ook: G. Biehl met beren uit Middelburg: Coby de Lange met poppenkleding uit Oost-Souburg; Paula Brandts met poppenhuizen en replica's uit Middelburg en Atelier Kathy met poppen en beren uit Koudekerke. Op de internationale beren- en poppenbeurs staan ook heel wat inzendingen uit zeeland. Type BJC-1000. 3,5 pagina's per minuut in zwart. 0,5 pagina's per minuut inkleur. Image optimizer voor lage resolutie beelden. 360 x 360 Dpi Kleur. VLISSINGEN - Vrijdag 5 november om 16.00 uur wordt in hotel Arion, aan de Boulevard Bankert in Vlissin gen de winnaar van de BOV-trofee bekend gemaakt. BOV staat voor Beste Ondernemers Visie. Er zijn drie bedrijven genomineerd: Echte Bakker Piet Daane uit Vlissingen: Pa ree Elektro en Telecom 's Heeren- hoek en Hubro Vleesprodukten Goes. Er worden vrijdag liefst 300 belangstellenden uit het Zeeuwse bedrijfsleven en de politiek ver wacht. BOV is een landelijk evene ment dat vorig jaar voor de eerste keer door de Junior Kamer Walche ren voor Midden-Zeeland (Tholen, Noord- en Zuid-Beveland en Wal cheren) werd gehouden. Het is in al le opzichten een succes. De uitrei king van vrijdag wordt ingeleid door Co Adriaanse, coach van betaald voetbalvereniging Willem II. GOES - In het museum voor Zuid- en Noord-Beveland aan de Singelstraat in Goes wordt tot en met 4 december de eerste Zeeuwse Fotosalon gehouden. Het is een overzichtstentoon stelling van de pas opgerichte afdeling Zeeland van de Bond van Nederlandse Amateur Fo tografen Vereniging. Het is de eerste Fotosalon, een bijzondere ook omdat er zes clubs aan meedoen: De Draadontspanner Souburg, Imago Vlissingen, Schouwen- Duiveland Zierikzee; De Schelde Vlissingen: Valkenisse en de Fotogroep Goes. Dankzij de medewerking van het Museum voor Zuid- en No ord Beveland, de Culturele Raad Goes en de sponsors Franc Kruitbosch Reclame Kloetinge en Foto Verschoore is deze Fo tosalon mogelijk gemaakt. De openingstijden: dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur: zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur. Entree 5 gulden. Ze straalde als een ster, ze gaf warmte als de zon. Ze gaf licht als de maan, ze gaf liefde., onvoorwaardelijk. Ze vocht voor haar kroost als een leeuw, ze was er altijd, zoals telkens een nieuwe dag er is. Je kon op haar rekenen, zoals op een nieuwe lente. Je kon om haar lachen en huilen. Ze leerde me lopen en praten, ze leerde me het leven zelf. Toen opeen dag... straalde ze niet meer, en ook haar warmte. ja, zelfs haar licht verdween. Moeder, jouw beeld staat in mijn geheugen gegrift. Door jou ben ik geworden wie ik nu ben. Ik mis je lach, je zorgzaamheid, je liefde. Voor eeuwig ben je mijn moeder. Ineke Rozemond, Middelburg. |«twMl w» lilt tot MM m Wnrma rT wï Hf w Segeersslraat 13-15, Middelburg 0118-640269 VLISSINGEN - Woensdag 10 no vember houdt Volksdansgroep Vlissingen een internationale dansmiddag voor kinderen van 4 tot 12 jaar in de gymzaal van de Paauwenburgschool aan de Alexander Gogelweg. Docente Stella Hessels komt nieuw reper toire aanleren. De les is gratis en begint voor kinderen van 4 tot 7 jaar om 16.15 uur. Kinderen tot 12 jaar dansen vanaf 17.00 uur. In lichtingen via telefoon 465814. MIDDELBURG - In winkelcen trum Dauwendaele wordt zater dag 6 november de halfjaarlijkse antiquarische- en tweedehands boekenbeurs gehouden. Vanwege een drastische verbou wing en uitbreiding, is de ont moetingsruimte niet beschikbaar. Daarom is gekozen voor de cen trale hal. Het aanbod is opnieuw wisselend en erg groot, de beurs is de hele dag open. DOMBURG - Tussen 2 en 12 no vember is het in ongeveer 45 pan nenkoekenrestaurants een spe ciale pannenkoekendag. Moeilijk lerende kinderen kunnen er een dag het restaurant gaan runnen. Het is een samenwerkingproject van de Vereniging van erkende pannenkoekrestaurants met scholen voor Zeer Moeilijk Leren de Kinderen. Jongeren van 13 jaar en ouder hebben vooraf op de scholen ge oefend in het zelfstandig bakken van pannenkoeken, tafeldekken, bestek inrollen en opdienen. MIDDELBURG - Atletiek- en duursportvereniging Dynamica houdt zaterdag 6 november de 38e singelloop over een afstand van 6,6 kilometer. De route loopt onder meer via het Bolwerk en de Singel. Start 14.00 uur bij de Noordsingel, inschrij ven kan vanaf 13.00 uur in de kan tine van het voetbalveld aan de Nadorstweg. Wedstrijd- en prestatielopers ver trekken gezamenlijk. FOTOSTUDIO THEO VAM DEI GEHÜGTEH VINIELCEHTttiM WkUVfEHMELE VtKTUHDSTmT 75 MI5CELIUIQ J

Scheldebode | 1999 | | pagina 1