Scheldebode uit Ter herinnering en opdat we niet vergeten DE LAMMERENBURCHT BINGO DANSAVOND Uit-kort AFSCHEID TREKPAARDEN VIEL ZWAAR Trekpaarden in Zeeland Paard Poëzie Johanna Kruit VI ET-H OA" ?ïi m Bioscoop cursus lezing expositie muziek theater uitjes Vrouw in balans Linux symposium DUIZENDEN LUCIFERS OMGETOVERD TOT DAKEN VAN HUIZEN EN GEBOUWEN WESTKAPELLE - Rond Pasen is het bestuur van de Stichting Cultuur Behoud Westkapelle, versterkt met een aantal Vutters, al begonnen met het op schaal nabouwen van de Westkappelse Zeedijk, zoals die er in 1944 uitzag, voor de bombardementen en be schietingen door de geallieerden. Het resultaat van hun grote inspanning is in een zaal van het vereni gingsgebouw 'Westkapelle Herrijst' aan de Markt in Westkapelle te zien op vrijdag 29, zaterdag 30 okto ber en op maandag 1 november. Teer punt Bombardementen Pamfletten Bezoekers EXPOSITIE MUZIEK Week van het Zeeuwse boek De Koperen Tuin Centrum De Veste Dag Puk Fokkers vrijdag 29 okt. Gratis entree Aanvang 19.45 uur zaterdag 30 okt. m.m.v. Eddy's Combo Aanvang 20.30 uur. Entree 7.50 De Klaverjasclub kan nog enkele leden gebruiken Vietnamees restaurant Nieuw!!! HHBi MIDDELBURG - Het filmaan bod in het Schuttershoftheater: 28 oktober 20.30 uur Hilary and Jackie; 29 oktober 19.30 uur. Waking Ned; 22.00 uur Hilary and Jackie. 30 oktober 19.30 uur Hilary and Jackie; 22.00 uur Waking Ned. 31 oktober 14.00 uur Waking Ned en 20.30 uur Hilary and Jackie. Op 1 november 20.00 uur Ro meo Juliet; 2 november 20.30 uur Waking Ned en 3 november 20.30 uur Hilary and Jackie. VLISSINGEN - Programma Cine City: Deep Blue Sea (16 jaar) da gelijks 13.45; 16.15; 19.00 en 21.45 uur. The Astronauts Wife 16 jaar) dagelijks 21.45 uur. The Haunting (16 jaar) dagelijks 19.00 en 21.45 uur. Big Daddy (alle leeftijden) dagelijks 13.45; 16.15; 19.00 uur. De Bal (alle leeftijden) dagelijks (behalve vrijdag) om 16.15 uur. Kirikou de Heks (alle leeftijden) dagelijks 13.45 uur. The Blair Witch Project (16 jaar) dagelijks 19.00; 21.00 en 23.00 uur. Star Wars Episode I The Phant om menace (alle leeftijden) da gelijks 13.00; 16.00; 19.00 en 22.00 uur. Runaway Bride (alle leeftijden) dagelijks 19.00 en 21.45 uur. Op vrijdag, zaterdag en zondag NIET om 19.00 uur, Inspector Gadget (alle leeftij den) dagelijks 13.45 en 16.15 uur. Vrijdag, zaterdag en zondag om 19.00 uur. 13th Warrior (16 jaar) dagelijks 16.15 en 19.00 uur. Kabouter Plop (alle leeftij den) dagelijks 13.45 en 16.15 uur. Tea with Mussolini (12 jaar) dagelijks 13.45 uur. (niet op za terdag). Notting Hill (12 jaar) da gelijks 21.45 uur. Moviezone Chunking Express vrijdag 16.15 uur. MIDDELBURG - Op 2 novem ber start een cursus babymassa ge van de Maatschap voor Chi nese geneeskunde in samen werking met Thuiszorg Walche ren in de Breestraat. Er zijn zes cursussen op dinsdagmorgen van 10.00 tot 11.00 uur. Thuis zorgdonateurs met een TAS- pakket krijgen korting. Inlich tingen bij Maya Lentxe, telefoon 636054. Medio november begint de cur sus Chinese Massage Tui Na voor iedereen die gerichte mas sagetechnieken wil leren om er thuis mee aan de slag te gaan. Info bij hetzelfde telefoonnum mer. VUSSINGEN - Dinsdag 2 no vember start een tarotcursus bij Centrum Good Medicine aan de Badhuisstraat 63. Inlichtingen via telefoon 410335. VUSSINGEN - Vrouw in Balans is een cursus voor vrouwen die een baan en zorg (voor kinde ren, partner of ouders) combi neren. De bijeenkomsten zijn 26 oktober, 2,16, 23 en 30 novem ber van 20.00 tot 22.00 uur. In lichtingen telefoon 625526. RILLAND - NetUse iCT services is sinds september als eerste IT onderneming gevestigd in het MBC-gebouw aan de Hoofdweg in Rilland. De activiteiten rich ten zich op het verzorgen van opleidingen, symposia en ad vies omtrent ICT vraagstukken. Op 11 november is er een sym posium met als thema 'Linux for business solutions. Inschrijven of inlichtingen via 06-20087241 of per e-mail symposia@net- use.nl. MIDDELBURG - Dinsdag 2 no vember om 20.00 uur in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek een lezing door jean Pierre Rawie over 'liefde in de poëzie'. Kaarten kosten f 7,50 en zijn verkrijgbaar bij boekhandel Fanoy, De Drvkkery aan de Markt en de bieb. DoorTannie van Eek De Stichting, zeven man totaal, is er sterk van doordrongen, dat typisch Westkappelse zaken voor het nage slacht bewaard moeten blijven. Kle derdrachten en sieraden werden al eerder tentoongesteld. De Tweede Wereldoorlog steekt hier schril bij af, maar is zeker niet minder een deel van het verleden van Westka pelle. Penningmeester J. Cijsouw van de Stichting: "Het is deze maand 55 jaar geleden dat het dorp werd ver woest en dat is een teer punt geble ven. Weggestopt. Straks zijn er geen mensen meer die er nog iets over kunnen vertellen. Wij vinden dat dit voor het nageslacht bewaard moet blijven. In 1944 telde Westkapelle 2200 inwoners, 198 mensen kwa men om, dat is bijna tien procent." Westkapelle is drie maal gebombar deerd, op 3 oktober werd een gat in de dijk geslagen en werd een derde van het dorp verwoest. Hierbij vie len de meeste slachtoffers. Op 17 oktober volgde een tweede bom bardement en 29 oktober werd de rest van het dorp weggevaagd. En kele straten en huizen in het noord oostelijk deel van het dorp bleven intact, maar raakten wel bescha digd. De tentoonstelling laat de drie be langrijkste stukken van de Westkap pelse Zeedijk zien, alles op schaal 1: 50. Met veel geduld en fantasie is de hele dijk met piepschuim, jute en andere materialen nagebouwd. Na tuurgetrouwe kleuren geven het ta lud en de beschoeiing aan. Prikkel draad, radarinstallaties ('Erika') en bunkers, niets is over het hoofd ge zien. Duizenden lucifers werden omgetoverd tot dakpannen van de huisjes en gebouwen. De dijk is verdeeld in drie stukken: het zuidelijkste stuk met radar en bunkers, op het tweede deel ziet men de dijkmolen de Prins Hendrik met het stuk dijk tot en met het Pol derhuis en het Troaljewerk plus de huizen onder die dijk. Vier grote kustbatterijen en de daaronder gelegen woon-, voor raad- en munitiebunkers zijn op het noordelijkste stuk gelegen. Over de gehele dijk zijn tankversperringen aangebracht en een stuk tankwal. De formaties vliegtuigen, die aan de bombardementen op 3 oktober deelnamen, zijn in kaart gebracht. Evenals de ligging van de vier grote slagschepen, 'HMS 'Kingsmill, 'Warsprite'. 'Erebus' en 'Roberts' die de landing en de beschieting hebben ingezet Enorm veel werk hebben deze op rechte cultuurbehoeders gehad aan de opsporing en het verzamelen De Westkappelse zeedijk zoals die er vroeger uit moet hebben gezien. van foto's van de mensen die zijn omgekomen. Niet alle nabestaan den, zo bleek, wonen nog in West kapelle. Van de 198 slachtoffers zijn 192 foto's te zien. Het is niet gelukt om van vier oudere mensen en twee baby's nog enig fotomateriaal te vinden. Alle foto's zijn op grote pa nelen te zien, met vermelding van naam,datum van geboorte en over lijden. Op een maquette van het dorp is aangegeven waar deze men sen voor 1944 woonden. Cijsouw, die persoonlijk zeer wreed werd getroffen door de oorlog weet, alsof het gisteren was:1 november volgde de bevrijding, na eerst nog een beschieting. Nee, er was geen feest. Alles stond onder water. De bevolking woonde in de bunkers en in schuren of zo goed en zo kwaad als dat ging in de kapotte huizen." Waarom vluchtten de mensen niet? Was er geen waarschuwing vooraf? Cijsouw: "Er zijn pamfletten uitge strooid. In Aagtekerke en Grijpsker- ke kwamen die terecht. 'Ga van de kust weg, overstroming bedreigt uw leven. Reis niet in kolonnes, want dan kan men beschoten worden.' "Waar moesten mijn ouders heen met het hele gezin en al dip andere vaak grote gezinnen vraagt Cij souw "Vervoer was er niet. Er was sprake van beschieting van de mon ding van de Schelde om de vaarweg naar Antwerpen vrij te houden. En die monding loopt van hier tot Vlis- singen. Ach, iedereen was ook zo gehecht aan het dorp. Driekwart koos er voor thuis te blijven." Dit spreekt uit de tentoonstelling, gehecht aan de geboortegrond, aan Westkapelle. Aan dat wat is, maar ook aan dat wat was. Aan de tentoonstelling in het ver enigingsgebouw 'Westkapelle Her rijst' gaat een herdenking vooraf. Er zullen oud-strijders bij aanwezig zijn, ook Engelse commando's, die bij de landing betrokken waren. FOTO: HARRY DE LANGE De Stichting Cultuur Behoud West kapelle hoopt op veel bezoekers. Blijkt er heel veel belangstelling te zijn, dan komt de tentoonstelling volgend jaar in het voorjaar terug. Daarna wordt de Westkappelse Zeedijk opgeslagen in een schuur van de gemeente. Ter herinnering en opdat we niet vergeten. De openingstijden van de tentoon stelling zijn: vrijdag 29 oktober van 's middags een tot 's avonds tien uur Zaterdag 30 oktober van 's morgens tien tot 's avonds negen uur. Maandag 1 november van tien tot twaalf en van een tot negen uur. OOST-SOUBURG - Zaterdag 30 ok tober wordt voor de leden van de ANBO- bond voor 50-plussers, een toneelvoorstelling verzorgd in De Zwaan, aanvang 14.30 uur. Entree voor leden gratis, voor niet-leden 5 gulden. MIDDELBURG - Woensdag 3 no vember is er een kinderspullen- beurs in het Zuiderbaken aan de La Palmastraat. Inbreng van 08.30 tot 09.30 uur. Verkoop van 10.00 tot 11.00 uur. MIDDELBURG - In galerie 't Haentje te Paart aan de Spanjaardstraat 19, wordt van 30 oktober tot 25 november geëxposeerd door Edith Hagelstange. Zij maakt verschillende soorten ob jecten, vazen en schalen uit enkelvoudig glas die ze decoreert met glasemailles. De openingstijden: donderdag-, zater dag- en zondagmiddag van 14.00 tot 16.30 uur en na telefonische afspraak. Een voorbeeld van hetgeen Edith Hagelstange in galerie 't Haentje te Paart laat zien. OOST-SOUBURG - Bij Razzmatazz aan de Middelburgsestraat 113 (bov) wordt 30 ok tober om 21.00 uur en 31 oktober om 15.30 uur opgetreden door Hans Theessink, een ondergewaardeerde, Nederlandse biues- held. MIDDELBURG - De Zeeuwse rockband Crash Burn treedt zaterdag 30 oktober vanaf 22.00 uur op in café Entree aan het Damplein. MIDDELBURG - Vrijdag 29 oktober in The Nighttrain: Bubblin' Party met live on stage Scinny Scotty B-man, MC Pappa Howie dj MC 2-wise. Verder zijn er nude-dansers, sexy 2 da 2 dancers. Entree 15 gulden, inclu sief twee consumpties. Minimum leeftijd 18 jaar. Nette kleding is vereist. Zaterdag 30 oktober Apflekorn Nacht. En tree 'n tientje (inclusief 1 consumptie). VLISSINGEN - Vrijdagavond in de Piek aan de Hellebardierstraat vanaf 21.00 uur jam sessie. Zaterdag vanaf22.00 uur Metalmania met Battleheart, Sacramental Sachem en Dr. Rock. Entree f 12,50. VLISSINGEN - Het programma van strand paviljoen de Panta Rhei: donderdag vanaf 20.00 uur jamsession. Zondagmiddag vanaf 17.00 uur Mamilla Paradise met Blues-rock. Paard Poëzie in De Koperen Tuin GOES - Gedichten van Annelies ten op de eerste dag 3 novem- Sturm, korte verhalen van Pol ber) van de Week van het Zeeuw van de Vijver en liedjes van Adrie se Boek. In Centrum De Veste te Oosterling vormen de ingedrien- Goes presenteert boekhandel De Koperen Tuin dan het boek 'Trekpaarden in Zeeland'tijdens de avondPaard&Poëzie'. Deze activiteit sluit aan op het thema van de Week van het Zeeuwse BoekZee &Land'met gedichten over Zee land. presentatie woensdag 3 nov., 20.00 uur, tijdens: avond met verhalen, gedich ten en liedjes: Pol v.d. Vijver, Annelies Sturm en Adrie Oosterling dinsdag 9 nov., 20.(X) uur: poëzie-workshop Boekhandel en uitgeverij - Keizersdijk 16 4461 JS Goes tel. 0113-231072 fax 0113-230241 Annelies Sturm komt uit WestZeeuws Vlaan deren. Op het bedrijf van haar ouders groei de ze op met de trek paarden, waarover ze de dicht bundel Dag Puk' schreef. Anne lies liet mooie boekjes verschij nen in een kleine oplage. Deze worden tentoongesteld in De Koperen Tuin en ze gaat er uit voordragen. De dierenarts Pol van de Vijver uit IJzendijke, leest korte verhalen voor, waarin de omgang met trouwe viervoeters een grote rol speelt. Tevens komt kleinkunstenaar Adrie Ooster ling zijn bekende lied 'Clara' voordragen. Aan genoemde personen wor den de eerste exemplaren over handigd van het boek Trekpaar den in Zeeland'Dat gaat over de opkomst en de ondergang van het Belgische trekpaard, dat in de Zeeuwse landbouw furore maakte. Historicus en uitgever Jan Bruijns beschrijft daarin de rol die het trekpaard lange tijd vervulde. Totdat de mechani sche trekkracht dit overbodig maakte. "Velen kijken nog met nostalgie terug op de omgang met en het gebruik van de trek paarden", aldus Jan Bruijns. "Tot ver na de tweede wereldoorlog telde Zeeland tienduizenden landbouwpaarden. Maar hun aantal daalde door de komst van de trekker en vracht wagen. Aanvankelijk werd er ge dacht dat het trekpaard zich naast de tractor zou handhaven. Ook landbouwvoorlichters voor zagen niet dat het paard voor goed van de akker zou verdwij nen. Maar het gebeurde toch en dat ging velen aan het hart." De fokkers van het Belgische trekpaard hadden het aan het begin van de twintigste eeuw niet gemakkelijk. Men was toen vooral gecharmeerd van cavale- riepaarden. Op de 'lompe boe renpaarden' werd wat minach tend neergekeken. "Het zijn tra ge en onhandelbare dieren, het lijken wel olifanten", hoorde men op keuringsdagen. Maar in de decennia die volgdenontwik - kelde zich een enorme paarden- cultuur, waarin ook het trek paard zijn verdiende plaats kreeg. Die tijd is nu voorbij. Zee land telt nog enkele honderden van deze trouwe viervoeters. Hun rol in de landbouw is uitge speeld, maar toch neemt hun aantal weer toe, want liefhebbers spannen zich in om het ras in stand te houden. "En dat is zeker de moeite waard", zegt Jan Bruijns. Ook in de 'Week van het Zeeuw se Boek'op 9 november, houdt dichteres Johanna Kruit een poë- zieworkshop in De Veste. Paard&Poëzie, 3 november, 20.00 uur, Centrum De Veste. Op 9 november Johanna Kruit. Jan Bruijns 'Trekpaarden in Zee land', De Koperen Tuin, Goes (0113 231072), 24 gulden 90. Zuidbeekseweg 4 - Vlissingen - Tel 470692 Inlichtingen: de heer Van Munster 0118-460486 Zaienverhuur van 30 tot 200 personen. Pr. Julianastraat 30 Wemeldinge tel fax nr.: 0113-621948 Restaurant Viet-Hao het adres voor al uw Speciale Vietnamese gerechten. O.a. Vietnamese krab, vis of diverse soorten vlees speciaal gekruid met verse kruiden. Aparte menukaart met originele Zuid-Vietnamese gerechten. A f haal menu voor 2 personen. Prijs f 32.50 1 Ossenhaas met Vietnamese saus ot varkenshaas of kippenvlees 2. Vietnamese loempia of gebakken banaan 3. Babi pangang 4. Vietnamese Koe Low Yuk 5. Indisch vlees met rode saus 6. Foe yong hai met kippenvlees 7. Saté 2 stuks 8. Vietnamese kroepoek 9. Nasi, bami of witte riist. U Kunt kiezen uit een keur van 55 overheerlijken gerechten, dat is smullen!! Wij serveren dit buffet voor een speciale prijs van 28.75. Kinderen tot 12 jaar 15.75. Wij serveren dit buffet op vrijdag, zaterdag en zondag. Bezorging thuis, bedrijf, kantine, overwerkers enz, U bent van harte welkom bij Viet-Hoa. Ons restaurant was het eerste Vietn Restaurant in Zeeland dat aanbevolen is in het blad Lekker 1999. Wij zijn geopend van 11.00 tot 22.30 uur. Ook voor afhalen In ons gezellige restaurant beschikken wij over 100 zitplaatsen. Graag tijdig reserveren. WOENSDAG 27 OKTOBER 1999 OOSTKAPELLE - Tot en met 28 november zijn in lunchcafé De Orangerie van het Zeeuws Bio logisch Museum aan de Duin- vlietweg 6, foto's te zien van de voormalige fotowerkgroep van de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging af deling Beveland. De openingstijden: in oktober zondag en dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur; maandag en zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur. In november dins dag tot en met zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Op maandag ge sloten. MIDDELBURG - Van 27 tot en met 30 oktober staat de Klove niersdoelen in het teken van het festival Nieuwe Muziek rondom de muziek van Ferruccio Buso- ni. Er is onder meer een lezing en een optreden van pianist Ge offrey Madge. MIDDELBURG - Dinsdag 2 no vember om 20.00 uur wordt er in de Stadsschouwburg opge treden door Korean Drums, een slagwerkgroep uit Zuid Korea. MIDDELBURG - Zondag 31 ok tober speelt Grandpa Nick Ses sieband een Doe Maar-sessie in café Brooklyn aan de Markt, aanvang 17.00 uur. MIDDELBURG - Op 30 oktober in de Concert- en Gehoorzaal Zeeuwse gospelimpuls. Er zijn koren uit Goes, Westkapelle, Middelburg, Oud-Vossemeer en Kapelle. Aanvang 19.30 uur. Kaarten via telefoon 471281. VLISSINGEN - Toneelgroep De Zeeuwse Komedie brengt in theater Vestzak99 in kunstcen trum Willem3 aan de Oranje straat de voorstelling De Meeuw van Anton Tsjechov. De data: zondag 30 oktober, zaterdag 6 november, zaterdag 13 novem ber, zaterdag 20 november en zaterdag 27 november, telkens om 20.30 uur. Zondag 14 no vember om 15.00 uur. Kaarten kunnen dagelijks gereserveerd worden via telefoon 416454. ARNEMUIDEN - Vrijdag 29 oktober wordt in de gereformeerde kerk aan de Kerklaan een praise-avond ge houden. Gospelgroep Foundation verleent hieraan haar medewer king. Aanvang 19.45 uur met inzin gen. HOOGELANDE - Zondag 31 okto ber in de Kapel van Sl Maarten van af 14.30 uur lezing met dia's over 'een zwerftocht door het Russische poolgebied'. Entree f7,50/ Kinderen en CJP f2,50 korting. MIDDELBURG - De commissie Zingen in Middelburg houdt zater dag 30 oktober in de Ontmoetings- kerk een koor- en samenzang- avond. Aanvang 19.30 uur, toegang gratis. KOUDEKERKE - De Dorpsvereni ging van Koudekerke houdt 30 ok tober een Zeeuwse avond in de Couburg vanaf20.00 uur. Erworden liedjes ten gehore gebracht en er is een conférence in het Zeeuws dia lect. Entree voorleden f7,50 (niet-le den f 12,50). Kaartverkoop bij C. Taal, Dommelrode 12, telefoon 552422. VUSSINGEN - Het programma van het In- en Uitloophuis: dinsdag en donderdag koffie-contactochtend; dinsdagmiddag sjoelen; woensdag sociaal spreekuur vanaf 13.30 uur; dinsdag- en vrijdagavond komt de eetgroep bij elkaar vanaf 18.00 uur; donderdag 4 en 18 november wor den om 10.00 uur wenskaarten ge maakt; donderdag 11 november om 10.00 uur handenarbeid; 25 no vember om 10.00 uur bloemschik ken en elke donderdagavond vanaf 19.30 uur kJavetjassen. De klussen- dienst is maandag tot en met vrijdag bereikbaar, telefoon 417467. 1

Scheldebode | 1999 | | pagina 14