varia 'Leven na de boot' gaat verder... Markt moet wijken voor ijsbaan Tien jaar Habro: 't Lijkt wel nieuw!! Achter het nieuws Giro 999 r Boer en boerin worden verenigd Herdenking Lezing Ski-trimmen Reuze voederbiet LURE AND EMERGER: VLIEGVISSERS UIT ZEELAND EN WEST-BRABANT HOUDEN OPEN DAG OOSTKAPELLE - Hengelaars zijn individualisten, vliegvis- sers zijn dat helemaal. Bij de Zeeuwse Vliegvisvereniging Lure and Emerger, weet men er alles van. De vereniging be staat 5 jaar en telt 43 leden die afkomstig zijn van Walche ren, Noord- en Zuid Beveland, Schouwen Duiveland, Zeeuws Vlaanderen en West-Brabant. Eens in de twee we ken wordt in Kats een bijeenkomst gehouden waarbij kunstvliegen worden gebonden of instructie in het werpen wordt gegeven. Open dag Vergeet ze niet 35 miljoen vluchtelingen MIDDELBURG - De markt- commissie van Middelburg is boos op de gemeente. Die heeft toestemming gegeven voor het plaatsen van een ijsbaan in december van dit jaar. Sommige kraamhou- ders krijgen nu noodge dwongen een andere plek aangeboden, „onnodig en vervelend", luidt de reactie op het ambtelijk voorne men. Bezwaarschrift VLUCHTELING Zottenfeest Expo en demo Herdenking Bouw- en houtbond Dansen in De Zwaan Bingotours t woensdag 27 oktober 1999 ZOUTELANDE - Het initiatief komt van de ondernemers van de vakantieappartementen De Zeemeermin en Randduin: sinds gisteren zijn de Walcherse boeren boerin bij elkaar. De boerin stond sinds 1989 al leen in Biggekerke, de boer van af 1996 in Zoutelande. Nu zijn ze samen. De beide borstbeelden van kunstenaar Antoon Luyckx, staan bij de ingang van Zoute lande, tenminste als men van YVestkapelle komt. Het is eveneens een eerbetoon aan de kunstenaar. Luyckx is al meer dan dertig jaar gast bij bei de ondernemers, hij is er een persoonlijke vriend van gewor den. Als blijk van bewondering voor zijn werk, hebben beide ondernemers de borstbeelden gekocht en bij elkaar gezet. VLISSINGEN - 'Geen dierder plek voor ons op aard'. Oud heidkamer Aldegonde houdt in het Bolwerk op 3 november een bevrijdingsherdenking. Na 55 jaar worden fragmenten uit een manuscript van een jon gensboek, geschreven in 1944/45, worden geopenbaard. Er is die avond een fotoexpositie te zien. Inlichtingen via telefoon 466725. MIDDELBURG - In opdracht van het Festival Cultureel Ge kleurd heeft de Somalische schrijfster Yasmine Alias het verhaal De Witte Was geschre ven. Vrijdag 29 oktober wordt het eerste exemplaar om 16.15 uur in De Drvkkery aan de Markt 51, door mevrouw C. van Gelder-Leenheer (voorzitter COS Zeeland/Cultureel Ge kleurd) aangeboden aan L. Cop- poolse, gedeputeerde van de provincie Zeeland. Om 16.30 uur verzorgt de schrijfster een lezing. MIDDELBURG - De Zeeuwse Volksuniversiteit heeft 2 no vember vanaf 20.00 uur een le zing op het programma staan in het ZVU-bureau aan de Span jaardstraat over 'In naam van Oranje, een Camer tapijten'. Op 4 november (14.30 uur) in De Drvkkery aan de Markt over Het Zees leeft en 3 november (09.30 uur) in De Drvkkery start van de cursus 'honderd jaar kinderboe ken'. Inlichtingen via telefoon 634800. MIDDELBURG - Op 1, 8 en 18 november wordt in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteense- dijk een lezingenserie gehouden over de toekomst van de kerk: 'haalt de kerk het jaar 2000'. In lichtingen via telefoon 020- 4449292 VLISSINGEN - Om goed voor bereid naar de wintersport te gaan, zijn er ski-trimuren. Be gonnen wordt zondag 31 okto ber om 10.30 uur vanaf de par keerplaats bij Skandia Sauna. Huib van Sabben met zijn reuze voederbiet van- maar liefst 16 kilo. foto tannle de Jonge KLOETINGE - De rustend vee houder Huib van Sabben uit Kloetinge heeft vorige week een voederbiet gerooid die flink uit de kluiten was gewassen en het respectabele gewicht heeft van ruim zestien kilogram. Dat kan een record betekenen want het gewicht van de meeste bieten van dit soort (de groenkraag) zitten tuim onder de tien kilo gram. Huib van Sabben kwam dus een 'kanjer' tegen en is daar terecht trots op. Huib kwam trouwens nog meerdere grote exemplaren tegen op het kleine stukje bouwland dat hij nog be boerd. Bieten die in gewicht schommelden rond twaalf kilo gram. "Het was zeker een groei zame periode deze zomer", zegt hij laconiek. "Overigens heb ik niets bijzonders gedaan om de groei te bevorderen. 'Werptechniek is belangrijk' Door Ben Donkers Voorzitter is Janus van Loenhout. Hij vist al vanaf z'n vierde. Is nu 59 jaar en maakte zo'n twaalf jaar gele den in Zweden voor het eerst kennis met het vliegvissen. Het is daarna zijn passie geworden. Op zaterdag 6 november houden we 'open dag'. Van 13.00 tot 18.00 uur kunnen belangstellenden in de Meerkoet in Wolphaartsdijk met onze vereniging en het vliegvissen kennis komen maken. Daarnaast houden we op 20 no vember een vliegvisdag bij het Veer- se Meer. Tijdens de infodag van za terdag 6 november wordt er alle in formatie over gegeven. „In een vereniging steek je veel op. Vliegvissers gebruiken totaal ande- De uitrusting van een vliegvisser wijkt nogal af van die van de gemiddelde hengelaar. Er zijn ook fraaie schilderijen van de boot, de pont van Vlissingen naar Breskens. FOTO: HARRY DE LANGE MIDDELBURG - De succesvolle serie in De Scheldebode 'Is er nog le ven na de boot?' gaat vanaf volgende week weer verder. Vanwege een kleine motorische storing werd de boot even uit de vaart gehaald. On dertussen bleven de reacties bij de redactie binnenstromen waardoor duidelijk werd dat deze serie menselijke verhalen in volle vaart z'n vervolg moet krijgen. Mensen die op de veerboot hebben gewerkt of er nog werken, wordt gevraagd naar hun ervaringen en ze geven antwoord op de vraag wat voor leven er voor hen rest als straks de boot uit de vaart wordt geno men, op het moment dat de eerste auto de tunnel in rijdt. Deze weken worden er weer interviews afgenomen door Marcel van der Voort en Ben Donkers. Reacties en tips kunnen worden doorgegeven aan de redactie van De Scheldebode, telefoon: 0118 - 652713 (Ben Donkers)of 06 - 28627288 (Marcel van der Voort). - 'Jr Met de vlieg op de geep en dan een zeebaars vangen aan dat lichte materiaal. re materialen dan bijvoorbeeld bin nenwater- en zeevissers. Belangrijk is om de basistechniek goed aan te leren. De rest komt vanzelf." „Hoewel, de manier waarop een vlieg wordt aangeboden is van be lang. Ik zou zeggen, kom eens oefe nen. Het vliegvissen heeft zich de laatste tijd eveneens verplaatst naar het zoute water. Er wordt met de vlieg op geep ge vist, fint en zeebaars. Strekdamme tjes en havenhoofden bieden er fraaie stekken voor. „Ik heb vrijwel alle vistechnieken beoefend, maar vliegvissen is abso luut het mooiste. We vissen met weerhaakloze haakjes, zetten de vis vrijwel altijd terug en maken regel matig uitstapjes naar het buiten land. Wat is er mooier dan met een zelfgemaakte vlieg een vis vangen. In de natuur zijn, genieten en met respect met de vis omgaan." „Het is moeilijk uit te leggen, je moet het gewoon een keer probe ren." Door Marcel van der Voort „De gemeente is van plan onze weekmarkten op donderdag 16, 23 en 30 december volledig anders in te delen dan normaal. Dit houdt in dat de marktkooplieden vanaf de kiosken tot aan de groenterij ver plaatst moeten gaan worden, of dat uitsluitend de kopplaatsen blijven staan en dood lopen op een tent met daarin een ijsbaan, muziek en ondernemers die worst en soep ver kopen", stelt de marktcommissie. Volgens hen zou de ijsbaan in eer ste instantie vijftien bij dertig meter groot worden. Maar nog geen week later hoorden we het bericht dat er liever gekozen wordt voor twee ten ten, één van vijfenveertig bij twintig meter en een tent van vijfendertig bij twintig meter. De eerste tent staat er vanaf 16 december en de tweede volgt op 23 december. Wij zijn bang dat dit ook te klein wordt bevonden en er straks nog andere voornemens naar buiten komen. Als gevolg van de komst van de ijs baan zullen de marktkooplui die 'in de weg staan' een plaats krijgen rond de markt en op het Tympaan- plein, of op Plein 40. Dit is nog afhankelijk van de reactie van de ondernemers die straks een marktkraam voor hun deur krij gen." Maar de marktcommissie verwacht meer ongemakken. „Ook zullen er marktkooplieden zijn die een kraam moeten inleveren. De reste rende ondernemers worden opge zadeld met een doodlopende rij, waar de tenten het pad afsluiten. Voor sommige marktkooplieden zal de gemeente wellicht een aan vaardbare plaats in gedachten heb ben, voor anderen niet. Maar hoe dan ook: onze Middel burgse markt gaat er op deze ma nier niet op vooruit en dat betreu ren wij. Daar komt nog bij dat wij als marktcommissie er van over tuigd zijn, dat er een situatie wordt geschapen, waar de gemeente ook bij andere evenementen in de toe komst gaat zeggen: 'de markt, die kanwel aan de kant." Daarom hebben veel marktkooplie den inmiddels besloten de krachten te bundelden en bezwaar te maken bij de gemeente Middelburg en een kort geding wordt niet uitgesloten. Om dit kracht bij te zetten hebben we vorige week donderdag een be zwaarschrift voor ondertekening verspreid, zodat we samen tegen de burgemeester en wethouders kun nen zeggen dat ze op de manier niet met onze markt om moeten gaan." OOST-SOUBURG - Dit jaar bestaat Habro tien jaar en is een begrip ge worden voor de in-en verkoop van gebruikte meubelen. Tevens kan men er terecht voor nieuw witgoed, (wasmachines, koelkasten), bruin goed en nieuwe matrassen. Habro is het bedrijf van mevrouw Kruyder en de heer Verhage en de meubelen die zij verhandelen zijn uitsluitend nette spullen: "Dat is een ding dat zeker is", zegt me vrouw Kruyder, "Er is in tien jaar veel veranderd. In het begin durf den de mensen niet naar binnen te komen, maar toen ze zagen dat de buurvrouw of collega ook bij Habro geslaagd was werd het onbekende al snel vertrouwd." „Onze klantenkring loopt van jong tot oud, van arts tot patiënt. Ze heb ben een ding gemeen, ze zijn alle maal op zoek naar een ander meu belstuk. Drie keer per week komen er andere spullen bij in de winkel en zo zijn er klanten die wekelijks ko men kijken of de tafel of de kast die ze zoeken er bij is. Als je een meu belstuk wilt vervangen en het moet passen bij het interieur in huis vind t men het vaak bij Habro." De meubelen worden bij verschil lende mensen gekocht. Men gaat samenwonen, men is de oude meu belen beu, men heeft nieuw ge kocht of men gaat kleiner wonen en de meubelen passen niet meer in het nieuwe huis. Door bij Habro nieuwe spullen te kopen en de oude in te ruilen heeft men voor relatief weinig geld een nieuw interieur. "We krijgen vaak te horen dat alles er zo netjes uitziet, 't Lijkt wel nieuw' en dat is een mooi compli ment", aldus Verhage, "Ik probeer ook geen mindere kwaliteit te ver kopen, daar let ik ook op bij het in kopen. Wat niet meer kan komt on ze winkel ook niet in. Behalve meu belen verkopen wij ook nieuwe wasmachines, koelkasten en ander witgoed. Dat zijn restantpartijen waar niets aan mankeert en alles met een jaar fabrieksgarantie." „Voor matrassen geldt hetzelfde, nieuwe matrassen voor een zeer scherpe prijs. En wie te maken heeft met een kapotte televisie of er een bij zoekt voor op de slaapkamer of de voetbalwedstrijden die vindt een ruime keuze bij Habro. Ook andere audio/visuele apparatuur verkopen wij, zelfs video banden." Habro In- en verkoop gebruikte goederen, Ritthemsestraat 9, Oost- Souburg, telefoon 0118 463966, openingstijden dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.30 en 13.30 tot 18.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur, maandag gesloten. Op Walcheren wordt gratis thuisbe zorgd. Habro bestaat tien jaar. FOTO: HARRY DE LANGE VLISSINGEN - John Kroon heeft zijn werkterrein verplaatst. Ze ven achtereenvolgende jaren werd een door hem georgani seerd zottenfeest gevierd in Speeltuin De Oude Stad. Dit jaar koos hij voor discotheek Cue Action, Walenstraat 63 in Mid delburg (naast Cue Laserac- tion, snooker, pool en laserga mes). Alle zotten zijn daar op za terdagavond 30 oktober welkom vooreen 'Halloween Party'. Mag de zaal dan een andere zijn, de feest-formule is dezelfde gebleven. Een feest aan de voor avond van een toch wat saaie winter, vindt Kroon. Het liefst ziet hij dat zijn gasten werk ma ken van hun outfit, hoe zotter verkleed hoe liever. Verplicht is het niet. Wel is er een prijs voor de meest creatie ve uitmonstering. Het toegangs bewijs is tevens een lot. Het ver voer zal waarschijnlijk proble men geven, maar de winnaar gaat met een wasmachine naar huis. Het programma, aldus John Kroon, staat opnieuw "bol van de gekkigheid". Een cabaret groep, vijf man/vrouw sterk, travestieten voor alle duidelijk heid. Een soort Madonna, ooit te zien in het TV-programma van Henny Huisman en van het soort dat niet kan zingen. Een Belgische zangeres uit Vlissin gen en John zelf zorgt ook voor een vrolijke, zotte noot. Daarbij nog strippende mannen en vrouwen. Alle optredens wor den afgewisseld met loterijen. Nog twee keer wil Kroon een feest organiseren, in het jaar 2001 houdt hij het definitief voor gezien. Tien jaar zot zijn vindt hij wel genoeg. Nu de locatie een andere is, zal ook een nieuw publiek de party komen opluisteren. Bijna hon derd trouwe fans van de feesten in Speeltuin De Oude Stad en van John Kroon hebben zich al van een kaartje verzekerd. In de voorverkoop is de toegangsprijs 15 gulden. Wie echt zot wil zijn koopt een kaartje aan de zaal en betaalt dan 2,50 meer. John Kroon hoopt op 250 bezoekers. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Cue Action. Het zotte(n) feest begint om acht uur. SEROOSKERKE - De Hobbyclub houdt zaterdag 30 oktober een expositie- en demonstratiedag in De Zandput. De zaal is open van 10.00 tot 17.00 uur. AAGTEKERKE - De kerken van Aagtekerke houden een avond ter herdenking van het feit dat Walcheren 5 jaar geleden be vrijd is van de Duitse bezetter. Vrijdag 29 oktober is er vanaf 19.30 uur een bijeenkomst in het kerkgebouw van de Gerefor meerde gemeente. Er wordt ge collecteerd voor Zuid-Soedan. MIDDELBURG - De Bouw- en Houtbond start een informatie- toer en doet van 1 tot 5 novem ber Middelburg aan. Start maandagmorgen om 09.00 uur bij het kantoor van de Vak bondsconsulent aan het Gou dend 12, telefoon 651671. OOST-SOUBURG - Op woens dag 3 november staat een dans avond voor senioren op het pro gramma in De Zwaan. Van 13.00 tot 16.00 uur wordt er gedanst. Entree f 2,50. Muziek Gerard Bras. Op 3 november start even eens de scholierencursus voor jongeren van 8 tot 12 jaar, aan vang 16.00 uur. Inlichtingen te lefoon 638345. OOST-SOUBURG - Buurtver eniging Duyvenvoorde heeft voor 29 oktober en 26 november een bingotour op het program ma staan. Het zijn dagtochten inclusief koffie, warme maaltijd, show en bingo, verloting en een optreden van Vader Abraham. Kosten voor de hele dag f 19,95. Inlichtingen bij De Schuur, tele foon 471119. t

Scheldebode | 1999 | | pagina 11