ésOitibvm Esmée in dromenland Zeeland in maritieme sferen Spel zonder muren in Sportpunt Zeeland Deze week in De Scheldebode als bijlage de Activiteiten krant van Vlissingen r 'n Pittig feestje bouw je op Fuchsiashow Mag het licht uit Frans Bauer in De Halve Maan Zoek de mens Monseigneur Muskens in jubileumdienst Schatten uit de Schelde zijn in het Stedelijk Museum te zien De Cliniclowns heb ben 2500 gulden %i gekregen van Baarends Bak ter zake Aandacht voor Vlis- singse evenementen in de activiteitenkrant acti vi tei tenkran t Dolfijn voelt zich dol fijn ARCHEOLOGISCH CENTRUM BEWAART BODEMVONDSTEN MIDDELBURG - Het heeft toch iets bizars. Rijen kisten met beenderen van 'die oude Romeinen' staan opgestapeld in de voormalige BB-bunker. Daar kregen onze voorouders hun laatste eer. Voor de geschiedenis van ons land van on schatbare waarde en daarom wordt alles netjes bewaard. Twaalfduizend Herkomst Engelengeduld Beste service, laagste prijs! Mosselseizoen begint weer Met boswachter op pad door het natuurreservaat L Burg. v. Woelderenlaan 5 Vlissingen Western Party Centrum -418653 3 SchelcJebode M/V WOENSDAG 14 JUL11999 ST.LAURENS - De Zeeuwse Fuchsiavereniging houdt van 15 tot en met 18 juli een show op Popkensburg. Da gelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur, zondag van 13.00 tot 17.00 uur, entree gratis. Het is drie uur in de nacht. De Goesenaar is op weg naar huis. De straatverlichting ir riteert hem, doet pijn aan z'n ogen. Daarom trapt hij de lichtmast uit. Het is dan een stuk donkerder, maar agen ten zien de dader wel. Hij wordt aangehouden en be gint te schelden. Het levert een aardige boete op: f 550,-. WiriKjE L - ZEGGE? Wit m? Frans Bauer komt naar Oostkapelle. OOSTKAPELLE - Frans Bau er brengt woensdag 21 juli in sporthal De Halve Maan aan de Schoolstraat zijn Concert Special. Vanaf 20.00 uur wordt een avondvullend programma gepresenteerd met een geva rieerd repertoire. Het zes mans orkest Greenlight Ex press zorgt voor de muzikale begeleiding. Ook komt feestorkest One, Two Trio in actie. Kaartjes kosten 45 gulden, ze zijn te koop bij de VW aan de Duinweg en sporthal De Halve Maan. WALCHEREN - Zoek de mens in de natuur, dat is de titel van het body-art project dat in het kader van het 100- jarig bestaan van Staatsbos beheer plaatsvindt in de Manteling van Walcheren. Op 18 juli, 15 en 22 augustus tussen 14.00 en 18.00 uur kunnen bezoekers gebody- painte personen ontdekken. Er zijn telkens verschillende creaties te zien, gemaakt door Mireille Hentenaar die als professioneel make-up artiest werkt onder de naam Le Caméléon. De wandel route is verkrijgbaar bij het Zeeuws Biologisch Museum. ZOUTELANDE - Monseig neur Muskens, bisschop van Breda, gaat zondag 18 juli voor in de jubileumdienst ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Strandkerk. Muzikale ondersteuning krijgt hij van koor Reflexion uit Breda en Esprit Goes. Na de dienst, die om 10.00 uur begint, is er een receptie. WEEKKRANT VOOR WALCHEREN. VOOR BEZORGKLACHTEN KUNT U BELLEN NAAR 0118 652 700, VOOR TIPS EN LEUKE SUGGESTIES KUNT U BELLEN 0118 652 713 Beenderen van Romeinen Door Marcel van der Voort Vanwege de Koude Oorlog werd onder de Middelburgse brandweergarage in het verle den een BB-bunker gebouwd. De notabelen van Walcheren konden daar een schuilplaats zoeken als het echt mis zou gaan. De kans op overleven werd daardoor groter. De Rus sen zijn rustiger geworden en de dreiging van de oorlog ver dween. Daarmee ook het nut van de bunker. Pas dit jaar werd deze beschikbaar gesteld aan het Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland. Het unieke is dat de bunker vrijwel geheel in tact is en daarmee een museum op zich werd. De machinekamer kan eigenlijk direct in gebruik worden geno men, zodat er een eigen stroomvoorziening is, er is een ruimte voor de verbindings dienst, een eerste hulp, bran cardopslag en een douche waar de hooggeplaatste burger in nood zich eerst diende te was sen, mocht hij of zij radio-actief besmet zijn. Liefhebbers konden onlangs tij dens een open dag al een kijkje nemen in de bunker die nor maal niet voor publiek geopend is. Langzaam maar zeker raakt de kelder vol met hoge houten schappen vol materialen die in Zeeland uit de grond werden gehaald. Niet alleen menselijke beenderen, maar ook de over blijfselen van dieren en vooral veel Romeinse vondsen, waar onder aardewerk en aange spoeld materiaal. Het oudste dat bewaard wordt, zijn vuurstenen werktuigen uit Axel, die twaalfduizend jaar oud zijn. Bijzonder zijn eveneens stukken houten grafkisten die in Domburg werden gevonden, veel bouwmaterialen en schoei sel uit de abdij van Middelburg. De verantwoordelijke man voor dit alles, is de provinciaal archeoloog van Zeeland, drs. R. van Dierendonck. Voor hem de haast onmogelijke taak om sa men met zijn medewerkers bijzondere zaken uit de grond te halen, schoon te maken, te ver werken en vooral de herkomst te achterhalen. Want dat is het belangrijkste. „Wij willen dat zoveel mogelijk van het materiaal een weg naar het publiek vindt. Dat is beter dan het op te slaan. Als het tentoongesteld wordt in bij voorbeeld oudheidkamers of geschikte expositieruimtes, dan heeft iedereen er iets aan." Interesse bij jong en oud voor de geschiedenis is er volgens hem nog steeds. „Je kan de mensen vooral interesseren voor zaken die in de directe om geving gebeurden. De Russi sche revolutie van 1918 kun je nu niet meer aan de jeugd slij ten. Maar hebben wij bijvoor beeld een lezing op een school in Oost-Souburg, dan zou het zonde zijn als je het niet met de leerlingen hebt over een kost baar monument op een steen worp afstand van de school. Ik doel dan op de ringwal van Sou- Niet alleen htenselijke er dierlijke beenderei worden gevonden, ook aardewerk is ruim vertegenwoordigd. FOTO: HARRY DE LANGE burg. De burcht werd gebruikt tegen de inval van de Vikingen." Alle vondsten worden in princi pe eerst naar de voormalige gymzaal van de Middelburgse brandweer aan het Armeniaans Schuitvlot gebracht. Dit biedt onderdak aan het kantoor van het Archeologisch Centrum en er is een beperkte expositie ruimte. Belangrijk zijn niet in de laatste plaats de kamertjes waar de ma terialen terecht komen. Ze gaan eerst naar een 'vuile opslag ruimte'. Ruwe vondsten worden dan gesorteerd. Als de spullen grondig gereinigd worden, trachten de onderzoekers de preciese herkomst te achter halen. In een kamertje probeert een vrijwilliger met 'engelengeduld' honderden stukjes aardewerk als een puzzel in elkaar te zet ten. Het blijkt hier te gaan om de resten van ongeveer vijfen zestig drinkkannen die werden gevonden in een beerput van Sluis. Speurwerk leerde dat daar heel vroeger een gevangenis heeft gestaan en dat de kannen voor de gevangenen bestemd waren. Het vreemde is echter dat er weliswaar vijfenzestig bo dems zijn, maar niet meer dan vijftien oren. Daarom bestaat het vermoeden dat de veroor deelden het toendertijd niet zo best hadden en uit hun kapotte beker moesten blijven drinken. Inmiddels is de eerste Archeo logische Monumenten Kaart (AMK) van Zeeland uitgebracht. Dit om het beheer en de be scherming van archeologische informatie die in de Zeeuwse bodem bewaard is gebleven. Er wordt naar gestreefd deze kaart regelmatig te actualiseren. Er worden immers nog steeds vondsten gedaan en soms moet er vanwege een bouwproject ook wel eens iets geofferd wor den aan de vernieuwing. Het Proviciaal Archeologisch Centrum Zeeland houdt iedere eerste dinsdag van de maand spreekuur van 15.30 tot 16.30 uur. Voor meer informatie: 0118 - 623732. Ze ligt zo vredig te slapen, zich onbewust van de wereld om haar heen. Fotograaf Dennis van Over- beeke zag het en fotografeerde haar in een sfeervolle, enigszins getrukeerde, omgeving. GOES - Jongeren uit IJsland, Tsjechië, Amerika en Zeeland spelen donderdagavond 15 juli het Spel Zonder Muren in Sportpunt Zeeland te Goes. Het programma begint om 19.45 uur en eindigt rond 02.00 uur vrijdagmorgen. Een ludiek sport en spel pro gramma, zwemmen, ontmoe ting, muziek en disco zijn de verschillende onderdelen. De stichting Atlantic Bridge, die dit evenement organiseert, heeft de groepen uit bovenge noemde landen uitgenodigd. In allerlei plaatsen worden activi teiten georganiseerd o.a. in Yer- seke, Kruiningen, Krabbendij- ke, Rilland, Middelburg en Re- nesse. Atlantic Bnidge brengt jongeren van verschillende ker kelijke en culturele achtergrond bij elkaar om bruggen van vriendschap en geloof te bou wen en muren van vooroorde len, onverschilligheid en onwe tendheid af te breken. Deze activiteit is open voor jon geren vanaf 14 jaar. Voor meer informatie of deelname: 0113- 383321. Het project Zeeland Maritiem is drie jaar geleden van start gegaan met als uitgangspunt ook de min der bekende kenmerken van het toeristisch product Zeeland voor het voetlicht te brengen. Door pro ducten te ontwikkelen rondom ele menten als cultuur-historische ste den en maritieme elementen wil het Zeeland Maritiem, dat deel uit maakt van het Bureau voor Toeris me Zeeland (BTZ), de toeristisch- recreatieve positie van Zeeland ver stevigen. Een jaar geleden zijn er vier werkgroepen aan de slag gegaan met de ontwikkeling van produc ten in de regio. Zo wordt aan ver schillende onderwerpen aan dacht besteed: de strijd tegen het water, de visserij en de scheep vaart, wonen en werken bij het water, de Gouden Eeuw en de tachtigjarige oorlog. In elk van de vier Zeeuwse steden Middelburg, Vlissingen, Veere en Zierikzee is een werkgroep werk zaam.. Door het uitdragen van hun unieke identiteit hanteert el ke stad een eigen thema. Dit jaar hebben de verschillende werk groepen weer gezorgd voor tal van activiteiten rondom de the ma's van de 4 Zeeuwse steden. 'Beleef een gouden tijd in Mid delburg' brengt de roemruchte geschiedenis van de VOC naar voren. Zo is er o.a. een culinaire VOC-wandeling, het Zeeuws museum brengt een permanen te VOC expositie. Bij 'Waterfront Vlissingen, bruisend als de bran ding' speelt de scheepvaart een belangrijke rol. In de stad van Michiel de Ruyter is naast het stedelijk museum en het grote maritieme attractiecentrum Het Arsenaal, de Smail Sail een be kend terugkerend evenement. 'Bekijk Veere door een Schotse ruit' gaat in op het rijke handels verleden met Schotland. Het museum 'de Schotse Huizen' vertelt alles over het rijke han delsverleden met Schottand. De wol- en lakenhandel waren im mers erg belangrijk geweest. Jaarlijks wordt De Van Loon Hardzeildag georganiseerd, is er een tentoonstelling in de Schotse Huizen en kunnen bezoekers deelnemen aan de verhalenrou- te. In Zierikzee staat 'de Stad van patriciërs en piraten' centraal. In de Museumhaven liggen tra ditionele Zeeuwse boten afge meerd, een bekend jaarlijks eve nement is het openlucht theaterstuk de Oproer van Zier ikzee en de maritieme fair. Voor nadere informatie: Bureau voor Toerisme Zeeland, Sven van Rijswijk, projectleider Zeeland Maritiem. Tel. 0118-659968 of Jordi van Tol, tel. 0118-659978. NEELTJE JANS - Het dolfij nen opvang- en research centrum Neeltje Jans heeft een wisseling van de wacht beleefd: bruinvis Rob is terug de natuur van de Noordzee in en bruinvis Johan is 'opge vangen' voor herstel. Rob werd vorig jaar gevon den in de Eemshaven. Johan spoelde op Ameland aan. Bij Waterland Neeltje Jans is een zogeheten uitwenbassin. Daar worden de dolfijnen gewend gemaakt aan het open water. Jaarlijks stranden er gemid deld dertig dolfijnen op de Nederlandse kust, drie over leven het meestal. Voor her stel gaan ze naar Harderwijk en op Neeltje Jans worden ze voorbereid op hun oude, vertrouwde zeeleven. Het centrum is trouwens voor het publiek toegankelijk. YERSEKE - De Zeeuwse mos selen komen er weer aan. Vanaf donderdag 15 juli zijn ze overal in Nederland en België te koop. Een dag eer der (woensdag 14 juli om 14.00 uur) wordt in Yerseke het officiële startsein gege ven. Vanaf dat tijdstip mo gen de mosselen geleverd worden. De mosselhandela ren rijden dan in colonne uit om de schelpdieren af te gaan leveren. Het program ma voor die dag: 10.45 uur ontvangst van genodigden in de mosselveiling van Yerse ke. Aansluitend vertelt L. Lu cas van het Mosselkantoor over de stand van zaken in de mosselsector en de ver wachtingen van het seizoen. Aan de rand van Yerseke staan dan de vrachtwagens al klaar voor vertrek. Om 12.00 uur wordt het startsein gegeven en gaan de Zeeuwse lekkernijen het land in. Om 12.15 uur is er een proeverij van de eerste Zeeuwse mos selen in dorpshuis De Zaete. Dat duurt tot half twee. Gekookte mosselen, sommi gen lusten er wel pap van. OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch museum houdt 28 juli een rondleiding in na tuurreservaat Westhove on der de titel Met de Boswach ter op Pad. De boswachter van staats bosbeheer neemt de deelne mers mee voor een wande ling door het natuurreser vaat. Hij kent alle geheimen van het gebied en kan daar boeiend over vertellen. De rondleiding begint om 14.00 uur, deelname kost drie gul den per persoon. Opgeven kan via telefoonnummer 0118- 582 620. V>

Scheldebode | 1999 | | pagina 1