[voordat je begintl <D O f» Zelf d« niet! De SCheldebOde bouwen/verbouwen M ft de aannemer de architect Êk M» .ma r\ K PAGINA HET GROTE BOUW y-^fschot L®) oerenvlecht i^onsole rieklezoor zeisrug undering rijs water circuit engst solatieglas UX\lapzand intvoeg tv/ astgoot Steeds meer mensen gaan zelf aan de slag met het ver bouwen van hun woning. En er worden ook nog steeds woningen helemaal zelf gebouwd. Wat moet je alle maal weten (en kunnen). Van het kopen van bouw grond tot het kiezen van de stopcontacten. 'bezint eer ge begint', een stappenplan wat voor typje bent u? altijd weer dat geld... zelf doen (of juist nietl badkamer of keuken verbouwen, hoe? wit, geel,beige of blauw??? de ultieme kamer van... Om een indicatie te hebben wat de verbou wing gaat kosten, is een begroting handig. Probeer daarbij ook te denken aan niet voor de hand liggende zaken zoals bijvoorbeeld het afvoeren van puin. Vergeet ook niet een post onvoorziene uitgaven op te nemen. Deze voorbeeldbegroting kan als leidraad dienen. HET GROTE BOUW Mok nderslagbalk f®) achel y®>trek ochtstrip itvoerder uil werk akgoot AL DAN NIET TEVREDEN EEN BOUWGARANTIE KOSTELOZE OFFERTE MET EEN VASTE PRIJS ALLEEN EEN ONTWERP DUIDELIJKE AFSPRAKEN NAMEN EN ADRESSEN Wie wil gaan verbouwen kan dat op verschillende manieren doen. U kunt een aannemer of architect inschakelen, u kunt besluiten alles zelf te doen of u kiest er voor om het deels zelf te doen en deels door een aannemer te laten doen. %i ENSEN OP EEN RIJTJE CONCRETE PLANNEN BESPAREN VAN GELD 'VERBORGEN'GEBREKEN KLUSJESBEDRIJVEN GRAAF- EN SLOOPWERK A DUIDELIJKE AFSPRAKEN 'DEELOPDRACHTEN' wat is nou klapzand? Schuin verloop van vloeren, da ken, leidingen, goten etc. om wa ter snel af te voeren. |©V Metselwerk dat topgevels afdekt. Vooruitstekende, aan één kant in geklemde balk die bijvoorbeeld galerijvloeren of balkons onder steunt. Een driekwart metselsteen. In omgekeerde v-vorm gemetsel de bovenkant van een tuinmuur. Onder het maaiveld gelegen on dersteuning van een gebouw (de basis van de woning die de draag kracht van de woning verdeelt) Een milieuvriendelijke manier van waterverbruik waarbij regen water wordt opgevangen in grote bakken en via een apart leidingnet gebruikt wordt voor bijvoorbeeld het doorspoelen van het toilet en het besproeien van de tuin. Een in lengte doorgehakte steen Dubbele beglazing V/ Het zand dat onder de bestrating voor tegels en straatwerk wordt gebruikt Horizontale doorgaande specie- voeg in metselwerk Goot met een halfcirkelvormige doorsnede wat moet of wil je weten Stap voor stap de bouw/verbouwing voorbereiden. Niets vergeten? waar moet je aan denken... Voor elk type mens bestaat er een type huis, wat past er bij u? Wat kost dat nou een huis bouwen of verbouwen. En hoe regel je dat? Geld uit een oude sok of toch een lening of hypotheek. Bent u handig genoeg om de hele verbouwing zelf te doen. Of heeft u twee linkerhanden en laat u het liever over aan de vakman of vakvrouw tips&tricks voor kleinbehuïsdën, hoe richt dat kleine, leuke kamertje in? Wat moet je beslist niet of juist wel doen? Met tips van de specialist Kleuren in het interieur. Heel bepalend, i moet je nemen.De kleur 'deskundigen' adviseren. vertelt wat de ulieme kamer is en hoe die eruit ziet. Architect Aannemer Leges bouwvergunning Uit- of aanbouw (incl. materiaal) Nieuw meubilair uit- of aanbouw Serre (incl. materiaal) Nieuw meubilair serre Dakkapel (incl. materiaal) Dakopbouw (incl. materiaal) Dakdekker Sloopwerk Afvoeren puin Metselaar Loodgieter Stukadoor Elektricien Schilder Tegelzetter Tegels, lijm of cement Verlichting Vloerbedekking e.d. Legkosten vloer Keuken apparatuur Keuken materiaal Badkamer bad Douche Toilet Wastafel Kranen Accessoires Geiser/boiler Meerwerk Materialen Tegenvallers (onvoorzien) Subtotaal Af: subsidies Totaal wat is nou een pielmannetje? Horizontale omsluiting tussen twee hellende dakvlakken Horizontale balk om bovenliggen de muur op te vangen. Lr ielmannetje Afstandslatje tussen betonbekis- tingen treY Horizontale houten lat waaraan de dakpannen worden gehangen. Een hele metselsteen Een strip die in kozijnen en bij ra men en deuren als isolatiemateri aal geplaatst kan worden. Degene die de dagelijkse leiding heeft over de (ver) bouw Metselwerk waarvan het opper vlak later aan het zicht wordt ont trokken door afwerklagen. WA Tt ang Zijkant van een dakkapel Dë horizontale goot tussen twee dakschilden die naar beneden in een v-vorm op elkaar aansluiten. Een goede aannemer is een aan nemer waar je mee kunt lezen en schrijven. Hij is tijdens de verbouwing je aanspreekpunt en zorgt er voor dat alles gere geld wordt. Bij het kiezen van een aannemer kunt u het beste iemand uit de buurt nemen. Die is bekend met de plaatselijke omstandigheden en voorschriften. Informeer ook altijd bij vrienden en kennissen die verbouwd hebben. Die kun nen u vertellen of ze al dan niet tevreden waren en waar u op moet letten. Ook kuntu uw licht opsteken bij de NVOB. De bij deze beroeps organisatie aangesloten aanne mers hebben extra zekerheden ingebouwd om narigheid te voorkomen. Tevens kunt u bij de meesten een bouwgarantie afsluiten. U bent er dan van ver zekerd dat de verbouwing afge maakt wordt, ook al gaat de aan nemer tijdens de verbouwing failliet. Voordat u besluit aan welke aannemer de verbouwing wordt opgedragen is het verstandig een aantal om een (kosteloze en vrijblijvende) offerte te vragen. Wanneer u precies weet wat u wil, kan die offerte zeer gespeci ficeerd zijn. Heeft u nog maar een vaag idee van de werkzaam heden, dan kan een ruwe schat ting van de kosten gegeven wor den. De definitieve offerte volgt dan wanneer hij weet wat er moet gebeuren. Het beste kunt u werken met een vaste prijs. Dit vergt wel wat meer voorbereidingstijd, want u moet alles heel precies op pa pier zetten.U kunt het werk ook in 'regie' laten uitvoeren (tegen een afgesproken uurtarief) of met een 'open begroting'. Na deel is dat u dan nooit weet hoe veel het uiteindelijk gaat kosten. Bovendien rust er op de aanne mer geen enkele drang om snel en efficiënt te werken. Een architect is de deskundige die wensen vertaalt in vormen, ruimten en materialen. Hij maakt een ontwerp op maat en bedenkt alternatieven waardoor u de verbouwing mogelijk op een andere manier bekijkt. U kunt een architect alleen een ontwerp laten maken, maar u kunt hem ook inschakelen om de hele verbouwing te regelen. Hij weet alles over de benodigde vergunningen, hij zoekt een goede aannemer, maakt een ra ming van de kosten, houdt een oogje in het zeil tijdens de ver bouwing en helpt u met de con trole tijdens de oplevering. Een architect kan zijn honorari um ook berekenen op basis van de bouwkosten of op basis van de bestede tijd. Waar u ook voor kiest, zorg altijd voor duidelijke afspraken en zet die ook op pa pier. Laat u ook geen verbou wing opdringen die ver boven het budget gaat. Leg daarom vast waaraan het ontwerp glo baal moet voldoen. Een archi tect kan dan meteen aangeven of het reeel is de verbouwing binnen het beoogde budget te realiseren. De beste manier om aan een goede architect te komen is bij vrienden en kennissen die al verbouwd hebben te informe ren naar hun ervaringen met hun architect. Ook kunt u con tact opnemen met de Bond van Nederlandse Architecten (BNA.) De uiteindelijke keuze hangt af van vele factoren. De eerste stap is dan ook al uw wensen op een rijtje te zetten. Wat wilt u bereiken met de verbouwing, welke materialen wilt u gebruiken, hoe zit het met vergun ningen en eventuele subsidies, en, heel belangrijk, wat kunt u betalen. De volgende stap is het uitwerken van de wensen in concrete bouw plannen. Voor relatief kleine ver bouwingen (dakkapel, keuken ver groten, serre aanbouwen etc.) kan een aannemer het ontwerp en de te keningen verzorgen. Gaat het om een wat ingrijpender verbouwing, dan is het verstandig een architect in te schakelen. En dan moet gekozen worden: gaat u in zee met een aannemer of archi tect, doet u alles zelf of doet u een deel zelf en besteed u de rest uit? Een belangrijke overweging om het (deels) zelf te doen is het besparen van geld. Met name op loonkosten en in iets mindere mate op materi aalkosten. Wie zelf aan de slag wil gaan, moet wel beseffen dat u een aantal werk zaamheden niet zelf kunt doen. Het Woonkamer gaat dan met name om klussen die te maken hebben met de ruwbouw zoals het uitbreken of aanbrengen van dragende muren, het maken van constructies van gewapend be ton, het aanlegen van betondruk- of cementdekvloeren, het stellen van buitenkozijnen en het aanbrengen van dubbelglas, lood- en zinkwerk, en staalconstructies. Wanneer u dit niet aan de vakman overlaat is het risico op mislukken en 'verborgen' gebreken zeer groot. Wat erg veel geld kan gaan kosten. Voor deze werkzaamheden kunt u ook geen onderhouds- of klusbe drijf inschakelen. Dergelijke bedrij ven mogen namelijk geen werk ver richten van constructieve aard. Voor al het overige werk kunt u wel een beroep doen op deze bedrijven. Wat u wel zelf kunt doen is het voor bereiden of afwerken van de ver bouwing. Zoals graafwerk voor fun deringen en leidingen, sloopwerk (mits geen dragend metselwerk), aanleggen van elektraleidingen, be drading en schakelmateriaal (altijd onder leiding van een vakman), iso leren van kruipruimtes en verwar mingsleidingen, optrekken van scheidingswanden in gips- of gas- betonblokken, timmerwerk, schil derwerk, bestrating en betegeling. Ook mag u formeel onder bepaalde voorwaarden installaties aanleg gen. Daarvoor moetu dan wel toe stemming hebben van het nutsbe drijf. Hal/entree Besluit u een deel zelf te doen en een deel uit te besteden, dan is het van groot belang dat je met alle be trokkenen duidelijke afspraken maakt over wie verantwoordelijk is voor wat. Leg die afspraken ook al tijd zwart op wit vast. En niet alleen in geval van een aannemer of ande re vakmensen en leveranciers en in stallateurs, maar ook wanneer u fa milie en kennissen inschakelt. Goed vertrouwen blijkt maar al te vaak geen garantie voor het zich niet of slechts gedeeltelijk houden aan af- spraken.Heel belangrijk tenslotte is controle van verrichte werkzaam heden. Loop samen met de aanne mer en/of architect altijd alles na bij de opgelevering. Zet gebreken op papier en spreek goed af wanneer die verholpen worden. Het honorarium van een archi tect is afhankelijk van de hoe veelheid werk die hij voor u ver richt. Daarom is het raadzaam te werken met 'deelopdrachten' (voor het voorlopig ontwerp, voor het definitieve ontwerp, voor het gereedmaken van de bouwaanvraag en het maken van tekeningen en bestek etc. etc.) en per opdracht een vaste prijs af te spreken. Op deze ma nier kunt u alles beter in de hand houden. L

Scheldebode | 1999 | | pagina 15