De Scheldebode varia Walcheren Kanoën voor gehandicapten Rommelmarkt L Slachtoffers Japanse Vrouwenkampen Roefeldag van Jantje Beton Hobbymarkt Zeilwedstrijd Provinciale finale 24-Came J TWEEENTWINTIG MENSEN UIT DE RUSSISCHE ZUSTERSTAD LOGEREN IN VLISSINGEN VLISSINGEN - "Het gaat niet meer uit je hoofd", vertelt Tom Caljouw van Stichting Medeburgers Taganrog. "Stedenbanden zijn ontstaan vanuit de Vredesbeweging. Persoonlijke contacten zijn daarbij enorm belangrijk. Burgers kunnen soms meer bereiken dan je denkt, iets waar politici aan voorbij gaan." Daarom komen van 12 tot 19 juni een aantal onderwijsmensen, twee artsen, economische belanghebbenden en twee muziekgroepen, in totaal tweeentwintig mensen uit de Russische zusters tad Taganrog, in Vlissingen logeren. Cultuurverschillen MIDDELBURG - De wijk Dauwendaele ligt ten zui den van Middelburg. "Aan de andere kant van de brug", of "aan de verkeerde kant van Middelburg", zoals de Middelburgers zeggen die woonachtig zijn ten noorden van het kanaal. Waar vroeger am bachtsheerlijkheden, buitenplaatsen en boerderijen waren, is nu een grote woonwijk. Holland Huis Programma woensdag 9 juni 1999 ROMMELMARKT I - Op het ter rein van de Westerhof, Wester- baan 2 in West-Souburg is zater dag van 14.00 tot 17.00 uur een rommelmarkt. Er is verkoop van rommel en van zelfgemaakte ar tikelen. ROMMELMARKT II - Muziek vereniging oefening Na de Ar beid uit Nw en St. joosland houdt zaterdag een rommel markt bij de Nederlands Her vormde kerk. De verkoop start om 9.00 uur, om 9.30 is er ver koop bij opbod van waardevolle antieke spullen. ROMMELMARKT III - Het co mité Woord en Daad voor Wal cheren houdt samen met de zendingscommissie zaterdag van 9.00 tot 16.00 uur een rom melmarkt op het plein bij de Sa- ronkerk in Oostkapelle. Verder zijn er onder meer kramen met fruit, oliebollen, wafels, gebak ken vis en bloemen. RUITERSPORTBEURS - In ma nege de Gouwe Reijers aan de Gapingseweg in Serooskerke is zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur een ruitersportbeurs, voor de verkoop van tweedehands paardenspullen. EXCURSIE - De KNW houdt donderdagavond een excursie onder leiding van Gerard Wöste die om 19.15 uur vertrekt bij het pompstation van Oranjezon in Vrouwenpolder. SCHILDERWEEK - Stichting Educatief Toerisme houdt zaer- dag 12 juni een buitenschilder- dag en tot en met vrijdag is er een vakantieschilderweek. In formatie en aanmeldingen: 581507. MIDDELBURG - Zondag 13 juni jongerendienst bij evangeliege meente De Wijngaard. Spreker is Douwe Visser, zijn boodschap gaat over 'contact'. De dienst wordt volledig door jongeren verzorgd, iedereen is welkom. Aanvang 09.30 uur in de CSW-lokatie aan de Generaal Eisenhouwerlaan 25. MIDDELBURG - Bij Artemis aan de Koudekerkseweg 133 wordt elke donderdagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur een bijeen komst gehouden voor vrouwen die vaak teleurgesteld zijn, last hebben van hevige emoties of wisselende stemmingen. Inlich tingen via telefoon 642979. VLISSINGEN - Zaterdag 12 juni staan op het Miro-terrein con tainers voor oud papier. Tussen 09.00 en 11.30 uur kan men er te recht. VLISSINGEN - Zondag 13 juni wordt de Hans Schefferloop ge houden door trimgroep Trodts van Rodts. Afstanden 4 of 8 kilo meter, start bij het paviljoen bij de kanovijver om 10.30 uur. Deelname is gratis. Hans is jarig, hij wordt zestig. Men kan hem na de 'loop' feliciteren. MIDDELBURG - Zaterdag 12 ju ni houdt de Kanoclub Zeeland in samenwerking met de Zeeuwse Sportraad, een open dag waarbij mensen met een handicap of ch ronische aandoening kennis kunnen maken met de kano sport. De activiteit vindt plaats in de oude landbouwhaven De Piet aan het Veerse Meer. Instructeurs staan klaar om te helpen. Het begint allemaal om 13.00 uur. Ouders en familiele den zijn uiteraard ook welkom. Inlichtingen via telefoon 640700 en vraag naar Elia ter Wisscha van de Zeeuwse Sportraad. GOES - Het Leger des Heils houdt deze maand twee keer een overdekte rommelmarkt in de meubelhallen aan de Leliestraat 24 in Goes. Op za terdag 12 juni van 10.00 tot 13.00 uur en op dinsdag 15 juni van 9.00 tot 15.00 uur. De toegang is gratis. Er is een groot aanbod van grote en kleine spullen zoals schilde rijen, kleding, meubilair, theelepeltjes, kortom teveel om op te noemen. MIDDELBURG - Het bestuur van de Stichting Nederlandse Slachtoffers Japanse Vrouwen kampen houdt dit jaar een re gionale bijeenkomst voor haar sympathisanten, woonachtig in Noord-Brabant, Limburg, Zee land en een deel van België. Deze bijeenkomst wordt gehou den in de Gen. Majoor De Ruy- ter van Stevinckkazerne (Leger plaats Oirschot) te Oirschot, op dinsdag 31 augustus van 11.00 tot 17.00 uur. Aanmeldingsformulieren zijn schriftelijk aan te vragen bij het secretariaat van de Stichting Nederlandse Slachtoffers Ja panse Vrouwenkampen, Arn- hemsebovenweg 211, 3971 MG Driebergen. MIDDELBURG - Zaterdag 12 ju ni wordt, onder auspiciën van Jantje Beton, het Nationaal Jeugd Fonds, de Roefeldag ge houden. Een dag waarop kinderen een actieve blik mogen werpen in de wereld van volwassenen. Dus geen dag van ellenlange rondlei dingen, maar een dag waarop ze zelf grote-mensen-werk mogen doen. In Middelburg openen ongeveer 55 bedrijven en instellingen hun deuren voor ongeveer 500 tot 600 kinderen in de leeftijd van 6 tot en met 14 jaar. Verzamelpunt is de Vismarkt om 09.00 uur. De deelnemers kunnen bijvoor beeld foto's ontwikkelen en af drukken, auto's uitdeuken, de kassa bedienen bij een super markt of bij een apotheek zalfjes maken. Deuren gaan open die anders gesloten blijven. Roefelen is een Vlaams woord, het duidt op het aanpakken van een chaotische situatie. Roef elen kan het best omschreven worden als 'snuffelen in het on bekende'. 'S-GRAVENPOLDER - In Woonzorgcentrum 'Vors- vliet' wordt een creatieve hobbymarkt gehouden op vrijdag 11 juni van 13.00 tot 17.00 uur. In de sfeervolle binnentuin zijn er demon straties kantklossen, stoelen matten, messen snijden en Zeeuwse babbelaars bak ken. Ook van verschillende stoffen worden leuke dingen gemaakt. De toegang is vrij. YERSEKE - De Ridder Bou- dewijn Groep houdt een zeilwedstrijd op de Ooster- schelde op zaterdag 12 juni. Het vertrek is om 14.00 uur bij de Prins Willem Alexan- derhaven. Circa 45 lelievlet- ten van de scouting, be mand met 250 zeeverken ners zullen deelnemen aan deze klassieke wedstrijd. Prijsuitreiking om 17.00 uur in het clubgebouw 't Wacht schip. ZEELAND - In de Hoge School Zeeland is Vlissingen is donderdag het provinciale kampioenschap hoofdreke- nen. De kandidaten komen van basisscholen die werken met het 24 game-systeem, waarmee op een stimuleren de manier het hoofdrekenen wordt bevorderd, het spel werd populair toen Smiths flippo's op basis van 24 ga me bij de chips deed. De winnaars van donderdag gaan door naar de Nationale kampioenschappen. Meer zicht op Dauwendaele Stedenband helpt Taganrog door Tannie van Eek Het bezoek is een antwoord op dat van een Middelburgse dele gatie aan deze Russische Ha venstad in september vorig jaar. Taganrog, een stad van 300.000 inwoners, gesticht in 1698 door tsaar Peter de Grote, ligt in de regio Rostov aan de Don, in het zuiden van Rusland. De eerste contacten met Vlissingen wer den in 1989 gelegd, in 1991 volg de het eerste Zeeuwse bezoek. Tom Caljouw, Harry Smit Roe- ters en Dick Struijk van de stich ting hebben na de bezoeken en tegenbezoeken in de afgelopen jaren ontdekt dat die band steeds hechter wordt. Ervaring, kennis nemen en leren van el- kaars cultuur, het helpt om er gernissen te voorkomen. Niet voor niets heeft de Vredesbewe ging aan de wieg gestaan bij de geboorte van de stedenbanden. "Neem nu de organisatie die no dig is om 22 mensen uit Rusland hier te krijgen," vervolgt Tom Caljouw. "Dat geeft heel wat problemen. Bij twee vorige be zoeken hebben we zelfs de hulp van kamerleden in moeten roe pen om voor ons bij de ambas sade te bemiddelen. De Russen kunnen heel goed organiseren, maar ze zijn in mindere mate werkezels zoals wij zijn. Ze hechten aan andere zaken. Cul tuur staat heel hoog aange schreven. En ze denken liever over grootse plannen in de verre toekomst dan iets dat binnen handbereik ligt op te pakken. Dus, dingen duren wel eens lang. Bij ons is er weer sprake van een enorme bureaucratie, daar vechten wij tegen." Na de val van het communisme heeft Taganrog met grote veran deringen te maken gekregen. Men wil naar het westerse mo del van een markgerichte eco nomie toe en naar een open de mocratische samenleving. Voor onze manier van denken en werken is daarom veel belang stelling. De stichting probeert naar aan leiding van de bezoeken ook te helpen bij nieuwe ontwikkelin gen in Rusland. Veranderingen kosten tijd, veel tijd. "En als er sprake is van ver anderen, dan moeten de men sen het gevoel hebben dat ze daar zelf voor hebben gezorgd. Wij houden ons dus verre van het woord liefdadigheid." Stapje voor stapje komen er ver beteringen. Na het bezoek vorig jaar september, waarbij ook een delegatie van een vrouwenorga nisatie in Vlissingen aanwezig was, is in Taganrog het vrou wencrisiscentrum 'New Breath' van de grond gekomen. "Nog lang niet te vergelijken met de centra hier, maar het begin is er", vindt Smit Roeters. En de Zeeuwse vrouwen zijn anders teruggekomen uit Rusland dan toe ze er heen gingen. In het ver slag over de september-uitwis- seling roemen zij de gastvrij heid, hebben ze vooral bewon dering voor de vrouwen, die het ondanks de moeilijke tijd waar in ze verkeren goed doen en spreken ze over 'de lieve en trot se mensen' waar ze te gast wa ren. Caljouw: "Vroeger was alles van de staat. De ontwikkeling van het maatschappelijk midden veld heeft nu de eerste prioriteit. Er moeten vakbonden komen, de gezondheidszorg moet sterk verbeteren, een Kamer van Koophandel is van belang. An ders lukt het niet. En het lukt al leen met hulp van buiten. In september zijn er gesprekken gevoerd over het opzetten van een bedrijfsverzamelgebouw voor startende ondernemers, gekoppeld aan beroepsoplei- We staan even kort stil bij de ge schiedenis van Dauwendaele. Om dat er huisvesting moest komen voor o.a. arbeiders uit het Sloege- bied, kocht de gemeente eind jaren zestig alle grond ten zuiden van het kanaal op. De gekozen naam voor deze wijk is simpel te herlijden. In het midden van de wijk, aan de Dauwendaelsestraat, stond een boerderij: 'Douwendaele'. Deze boerderij is tegenwoordig een woonhuis. Mensen zijn vaak nieuwsgierig naar vroegere tijden. Waarom hebben straten soms van die eigenaardige namen? Het is inmiddels een ge woonte geworden om straten en pleinen te vernoemen naar herin neringen uit het verleden. De straatnamen 'Breedmede', 'Oost mede', 'Westmede' en 'Duunme- de', herinneren aan de oudste ge schiedenis. Mede betekent 'weide', 'perceel' of 'stuk grond'. De 'lan den' in Dauwendaele: 'Daniels- land', 'Elmersland', 'Gervinsland', 'Moerland', 'Papisland', 'Herberds- land', 'Girsesland' en 'Ewisland', zijn vernoemd naar de namen van eigenaars en pachters van percelen rondom de 'Segeersweg'. Deze weg is trouwens (naast de Seisweg en de Noord weg) één van de oerwegen van Walcheren. De weg die leidt naar hamburgertent Mac Donalds, de 'Schroeweg', is genoemd naar Pier Schroe. Hij was pachter van een stuk grond aan het begin van de De namen van de straten verwijzen naar de geschiedenis van weleer. 'Oude Vlissingseweg'. Zo kennen we ook de 'Dolfijn- straat'. Dit is een van de eerst aan gelegde straten van de wijk en is ge noemd naar het enorm grote bui tenhuis "Den Dolphijn". In de hui dige Kruitmolenlaan stonden (ja wel) vroeger drie kruitmolens. Een van die molens heette het 'Gou dend'. Het is nu duidelijk waar be paalde straatnamen vandaan ko men en waar het huidige bedrijven- gebouw aan de achterzijde van het winkelcentrum haar naam aan te danken heeft. Wie meer wil weten over Dauwen daele van toen, kan het boekje van FOTO HARRY DE LANGE JA van de Putte lezen. Hij heeft duidelijk de geschiedenis van Dau wendaele beschreven in het boek 'de geschiedenis van Dauwendaele en andere buitenplaatsen en hof steden ten zo van Middelburg'. Lel is een van de muziekgroepen die meekomt uit Taganrog dingen. Het opzetten van een kleine drukkerij, in hoofdzaak voor het drukken van schoolmateriaal, waar een groot gebrek aan is, is een onderdeel van dit initiatief. De gemeente Vlissingen steunt het particulier initiatief van de Stichting Medeburgers Tagan rog. "Maar het bedrijfsleven laat het tot nu toe helaas afweten." Een tweede aandachtspunt is het Holland Huis (HH) voor de regio Rostov. "Het Holland Huis moet een sociaal info-centrum worden met een lokale functie op het gebied van het sociaal, maatschappelijk en econo misch klimaat kortom een ge bouw waar de processen die de veranderingen met zich mee brengen,onder één dak hun plek vinden. De tekening is al klaar, de grond is er en er ligt een projectvoorstel op tafel. In het HH komt een kleine biblio theek met een leestafel, vrij toe gankelijk voor elke burger, waar geschriften over mensenrech ten, burgerrechten, rechten van de vrouw, vrede en veiligheid en economie als leesmateriaal worden aangeboden. Een cur sus Nederlandse taal behoort ook tot de mogelijkheden. Voor de bezoekers uit Tagan rog, die op het gemeentehuis worden ontvangen, is het niet alleen een vakantie-uitstapje naar een stad met een mooie boulevard. Er staan veel oriën terende bezoeken op het pro gramma. Gesproken zal worden met de pleegjeugdzorg, waarbij het probleem van de zwerfkinde ren centraal staat, met de ge handicaptenzorg, sociale werkvoorziening/werkgele- genheid, het onderwijs, volks huisvesting en vrouwengroe pen. Bezoeken worden ge bracht aan Het Gors, Arduin en oudervereniging, het ADZ, de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren, Basco-Opus en VAC. Zondagmorgen 13 juni is er een kerkdienst in de St.Ja- cobskerk en een bezoek van Russische gasten is niet com pleet zonder zang, muziek en dans. De groep 'LEL' al vaker te gast, treedt op in 'De Zwaan' in Oost-Souburg, evenals een en semble van vier trompettisten. Het is de bedoeling dat een CD wordt opgenomen. Dick Struijk, vol lof voor de hoge graad van muzikaliteit van de gasten, vertelt waartoe een ste denband kan leiden: "In de muziekwereld zijn goede con tacten gegroeid. We wisselen ook muziek uit. Met muziek van de Koninklijke Harmonie 'Ons Genoegen' heeft een or kest in Taganrog vorig jaar een groot concours gewonnen." i

Scheldebode | 1999 | | pagina 15