Zomer in de zak nog 1 week... Het nieuwe gezicht van De Scheldebode HALF de Golfbaan GROEN LEER Eerste maandelijkse koopzondag in Middelburg APV wordt aangepast Zestigjarige bruiloft GROENKALENDER E L K E W E E K H U 1 S A AN HUIS 0 P W A L C H E R E N Nieuwe burgemeester voelt zich een echte strateeg WOENSDAG 2 JUNI 1999 M/V 'n Pittig feestje bouw je op Westen Party Centrum er gaat iets veranderen in uw weekkrant Jeugdkorpsen bestrijden vuur. De nieuwe burgemeester leert de Vlissingse straten uit haar hoofd Janus Mondeel snoert zichzelf de mond Goed gezien AARNOUT DE BRUYNE NAM AFSCHEID VAN SCHELDEMOND Op zoek naar cultuur Tijden veranderen Ward Ruyslinck WKROON KEUKENS -\t in 2-liter pot van 9.40 voor Beste service, laagste prijs! Burg. v. Woelderenlaan 5 Vlissingen Tel.: 0118-418653 MIDDELBURG - Een groot aantal winkeliers in Middelburg heeft besloten om voortaan op de eerste zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur de deuren open te gooien. Met deze re gelmaat willen de ondernemers een eind maken aan de verwar ring voor de consument. De maandelijkse openstelling is een experiment dat aan het eind van het jaar geevalueerd wordt. Aan de koopzondag doen met name de grootwinkelbedrijven zoals C&A en Vroom Dreesman mee en ook op de Lange Delft zullen de meeste winkels geopend zijn. VLISSINGEN - Voyeurs, drugsoverlast en het schenden van privacy worden in de nieuwe Algemeen Plaatselijke Verorde ning voor Vlissingen aangepakt. De nieuwe verordening geeft de burgemeester voortaan onder meer een handvat om op te treden tegen straathandel in drugs. Voortaan zijn het 'postvatten' en heen en weer rijden, met het kennelijk doel drugs te verkopen, uitdrukkelijk verboden. De burgemeester heeft voortaan de bevoegdheid om panden, waarin drugsoverlast wordt veroorzaakt, tot verboden gebied te verklaren. Alleen personen die een dergelijk pand om drin gende reden moeten betreden, worden toegelaten, zoals bij voorbeeld een huisarts. Tegen voyeurs die voor overlast zorgen kan volgens de nieuwe APV voortaan worden opgetreden. Tenminste als de burgers daarover geklaagd hebben bij de politie. Ook het gebruik van bewakingsapparatuur die wordt gebruikt om gebouwen en de daarin aanwezige personen gade te slaan, wordt aan banden gelegd. Het is verboden om deze apparatuur te gebruiken voor zover deze de privacy van mensen aantast. De nieuwe verordening wordt besproken in de commissie Alge meen Bestuur van deze week. MIDDELBURG - Het echtpaar Doggen-Luisterburg uit Mid delburg was gisteren zestig jaar getrouwd. De twee hebben sa men een werkzaam leven geleid. C. Doggen werkte veertig jaar op de administratie van de Raad van Arbeid. Zijn vrouw was voor hun huwelijk huisnaaister, en maakte ook na haar huwe lijk de kleren voor zichzelf en haar kinderen. Er kwamen zes kinderen, een dochter en vijf zonen. Het echtpaar is nog goed gezond. Vader Doggen is negentig jaar, moeder is tweeentach tig jaar. Gisteren kwam de burgemeester bij diamanten paar op bezoek om hen te feliciteren. SCHELDEBODE Vrijlandstraat 33d, (ingang links naast Kadaster) Middelburg. Postbus 7011; 4330 GA Middelburg. Telefoon 0118-652700 fax 652701. STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP 0113-569110 Als de meidoorns en het fluitekruid zijn uitgebloeid wordt het weer stil in de Zak van Zuid-Beveland. Puzzeltochten, bloe- semritten en allerhande andere activiteiten in het buitengebied staan weer even op een laag pitje. En toch is het juist nu zo de moeite waard om er eens rustig op uit te trekken. Ongehinderd door verkeerslawaai kun je de volle aandacht wijden aan het ei gen geluid van de zak. Daar klinkt nu overal het koor van de groene kikker, de boerennachtegaal, die de drinkputten en weeltjes bevolkt in grotere aantallen dan ooit. Met wat geluk ontmoet je ook de bruine kikker, die het water alweer verruild heeft voor het land en daar in de berm op jacht is naar passe rende insektjes. Op een uitstekende tak van een meidoorn krast het grasmusje zijn eentonige lied en uit de kruinen van de populieren klinkt het dudeljoo van een wielewaal. Vlak onder een afgestorven tak van een kwijnende populier zit het nestgat van de grote bonte specht en als je aan de voet van de stam luistert, klinkt duidelijk de bedelende roep van de jongen. Op de dijken groeit een enorm scala van allerlei grassoorten. Op zandige taluds hangen de tere aartjes van het bevertje te sidderen in de wind en ietsje verderop doen de pluimen van de bloeiende goudhaver hun naam alle eer aan. Op veel dijken groeit nog de blauwgekleurde strandkweek, een familielid van het als onkruid beruchte kweek ("strekgos"), niet zelden in ge zelschap van de fraaie glanshaver. De bloemen waaraan de bloemdijken hun faam danken begin nen nog maar net met de bloei, maar op die eerste pluimen van bijvoorbeeld de agrimonie en de ruige weegbree is er een druk insektenleven. Groefbijtjes en maskerbijen, pyamazweefvlie- gen en keizersvliegen en niet te vergeten allerlei soorten sluip wespen zijn elk op zoek naar hun eigen stek. En op de bloeien de grenslinden is het insektenleven bijna onuitputtelijk. Wie er even voor gaat zitten ontdekt tientallen soorten op één enkele boom! ADVERTENTIE SCHELDEBODE VLISSINGEN - "Ik ben een echte strateeg," zegt Vlissin- gen's nieuwe burgemeester A. van Dok van Weele, die vrij dag wordt geinstalleerd. Om 14.30 uur opent de speciale raadsvergadering die daar voor bijeen wordt geroepen. Om 17.00 uur begint de open bare receptie. Van Dok-van Weele was eer der onder meer ook staatse cretaris, minister buitenland se handel en eerste kamerlid. De sollicitatie van mevrouw Van Dok naar de burgemees terspost Vlissingen was een heel bewuste keuze. "Vlissin gen heeft voor mij de juiste mengeling van een gemeen schap die overzichtelijk ge noeg is om een persoonlijk contact met de bevolking op te bouwen gecombineerd met uitdagende economische ont- wikkelingsmogelij kheden. Daar kan ik al mijn vroegere contacten strategisch inzet ten. MIDDELBURG - Moderner, en meer dynamisch. Dat is vanaf vol gende week het nieuwe gezicht van De Scheldebode. Het zal onge twijfeld even wennen zijn. Want het is een gezicht dat totaal anders is dan wat de lezer nu gewend is. De verhalen zijn voortaan korter, de onderwerpen talrijker. ,,De Scheldebode wordt nog meer een nieuwskrant. Met nog meer redactionele en adverten- tionele informatie over het eigen gebied", verduidelijkt bladma nager Kees Maas. „Waarmee we inspelen op signalen uit de markt. Nieuwskranten hebben de toekomst, zo wordt steeds duidelijker. Dus hebben we daar bij de nieuwe vormgeving reke ning mee gehouden. Door heel bewust voor een krantenuitstra ling te kiezen, met een vaste op maak, zodat alles veel overzich terlij ker wordt en alle verhalen de aandacht krijgen die ze ver dienen." De nieuwe vormgeving versterkt ook de familiegedachte. „De Scheldebode hier op Walcheren is een van de uitgaven van Zuid- West Weekkranten, de huis- aan-huisbladen-tak van Uitge versmaatschappij Zuid-West Nederland (die ook het dagblad BN/De Stem uitgeeft). Op Noord- en Zuid-Beveland ver schijnt Het Nieuwsblad, dat evenals De Scheldebode tech nisch vervaardigd wordt op ons kantoor aan de Vrijlandstraat 33d in Middelburg. Daarnaast hebben we De Gazet in de omge ving van Roosendaal, Etten- Leur en Bergen op Zoom, op Schouwen-Duiveland en Goe- ree-Overflakkee verschillende edities van Ons Eiland, in Breda Het Stadsblad en in Oosterhout en omgeving Het Kanton. Die er vanaf volgende week allemaal hetzelfde uitzien." Die uniforme uitstraling is heel belangrijk. „Je kunt laten zien hoe sterk je staat in Zeeland en Brabant. Met name landelijke adverteer ders kun je daar mee over de streep halen. Niet dat we de lo kale markt uit het oog verliezen, zeer zeker niet. Nieuws en ad vertenties uit het eigen gebied blijven prioriteit houden. Door de uniforme uitstraling blijkt duidelijk dat we familie van el kaar zijn. Daardoor hebben we meteen een goede binnenko mer." Tegelijk met de nieuwe vormge ving introduceert De Schelde bode ook het 'Goed gezien'- principe. „Onze huis-aan-huis- bladen worden veel beter gele zen en gewaardeerd dan alge meen wordt aangenomen. Dat blijkt uit de resultaten van een grootscheeps onderzoek dat bu reau Intomart uitvoerde in het werkgebied van de VNU huis- aan-huisbladen. VNU huis-aan- huisbladen omvat Zuid-West Weekkranten, Brabant Pers Weekbladen, Gelderlander Weekbladpers en Limburger Weekbladpers. Samen geven zij tweeënzeventig huis-aan-huis- bladen uit in heel Zuid- en Oost- Nederland, waarmee wekelijks 2,2 miljoen huishoudens worden bereikt." Lees verder pagina 11 'Geus' werd ereburger van de stad VLISSINGEN - docent, wereldbestormer, literator, vrije geest. Boven de voordeur van zijn huis Aarnout de Bruyne in Vlissingen staat 'De Geus' geschreven. 'Geus' staat voor vrijheid, zal hij later uitleggen. Vorige week nam hij afscheid van de Stedelijke Scholenge meenschap Scheldemond in Vlissingen. Bij dit afscheid liet de stad merken dat onafhankelijke geesten worden gewaardeerd, hij werd benoemd tot ere-burger van de stad. door Tannie van Eek Flamboyant en kleurrijk, zo noemen veel mensen hem. Hij moet er om glimlachen en zegt: "Zo gul met complimentjes is de bevolking hier anders niet. En je moet ook oppassen om zelf niet te complimenteus te zijn, dan vertrouwen ze je niet." Een cri- tisch mens, Aarnout de Bruyne. Zijn naam verraadt het al, hij komt van Zeeuws-Vlaanderen. In 1942 werd hij in Terneuzen geboren. Wist al heel vroeg dat hij onderwijzer wilde worden. 'Meester' is een beter woord; De Bruyne heeft altijd een sterke drang gehad alle kennis die hij vergaarde niet voor zichzelf te houden maar door te geven aan anderen, het kenmerk van de ware meester. Op een school voor gehandicapte kinderen in Oostkapelle ging hij van start. Aan de Universiteit van Utrecht studeerde hij tegelijkertijd Ne derlands. Als docent in dit vak maakte hij na vijf jaar in 1969 de overstap naar Scheldemond. Dat hij daar na bijna 29 jaar les geven te vroeg moet vertrekken, doet hem een beetje zeer. Zijn gezondheid werkt niet mee en voortijdige VUT is noodzakelijk. "Jammer," zegt hij, "Temeer omdat Scheldemond als een van de eerste scholen in Nederland in het kader van de onderwijs vernieuwing de tweede fase in HAVO en VWO in gaat voeren. Ik had die tweede fase graag nog meegemaakt. Aan de andere kant, het is mijn aard, zaken die onvermijdelijk zijn makkelijk te accepteren." Praten met De Bruyne is genieten. Literatuur en kunst hebben z'n hart en dat draagt hij op een prettige ma nier uit. "Als je dat met heel veel warmte op school doet dan be reik je de leerlingen. Dan staan ze daar voor open." Met recht mag gesteld worden dat hij, vaak in buitenschoolse tijd, de leerlingen liet kennis maken met cultuur. "In de beginjaren was dat een onbekend fenomeen. Dat is gelukkig verbeterd". Het kwam eens voor dat hij in Brugge, met een klas op zoek naar de middeleeuwse cultuur, een jongen er op moest wijzen dat in een kathedraal de deur tjes van een biechtstoel geen sa loon-deuren heten. Naast het bezoeken van tentoonstellingen en het maken van excursies, zorgde hij er ook voor dat er een schoolkrant kwam en leerlin genavonden werden gehouden. Kunst en literatuur, hij kan er uren over praten, bekent hij. "Drie jaar zat ik in een groep ter bevordering van het lezen. Een van de belangrijkste dingen is dat je niet moet lezen, maar moet willen lezen. Omdat lezen spiegelen betekent. Je moet je zelf herkennen in dat wat je leest. Zo leer je jezelf steeds be ter doorgronden." Zijn leerlin gen liet hij een jaar lang elke week een gedicht lezen en op schrijven in een gedichtendos- sierboek. Daarbij konden ze te kenen, of schrijven hoe ze dat ervaren hadden. "Aan het eind van het jaar had elke leerling een verwerkte bloemlezing. Ie dereen zou elke dag een gedicht moeten lezen. Tien minuten maar, zo kom je tot rust. Het is een Oosters principe". "Kinderen zijn in dertig jaar weinig veranderd," vindt hij. "De tijd, de omstandigheden, maar ook de ouders zijn dat wel. De tijd is te druk en er is veel wat niet deugt. Ouders hebben vaak te weinig tijd om oprecht mee te leven met hun kinderen. Men is in de ban van het geld. Er moet zo snel mogelijk verdiend worden. Ouders lopen ook niet meer gezamenlijk warm voor iets. Iedereen komt voor zich zelf op, ook de leerlingen. Op zich is dat goed, maar er komt steeds minder humane solidari teit." De Bruyne kent geen angst de dingen hardop te zeggen. "Je kunt het niet iedereen naar de zin maken", vindt hij. "Hij die door iedereen gepruimd wordt, daar is reuk noch smaak aan." Mooie uitspraken rollen over ta fel: "Niet meelopen, dat houd ik altijd voor, met niemand. Weer stand bieden als iets je niet zint, als iets niet goed is. Kijk, de niet-aangepasten hebben altijd alles in de wereld veranderd. Natuurlijk, een zekere aanpas sing is nodig, maar ga alsjeblieft nooit na-apen. Jonge mensen hebben nog zoveel eigens in zich, dat moet je als docent sti muleren." Aarnout de Bruyne heeft in alle onderwijsjaren kans gezien op vele neven-terreinen actief te zijn. Hij publiceerde veel over schrijvers in literaire bladen. Nadat hij het boek 'Het reser vaat' van de Vlaamse schrijver Ward Ruyslinck in 1971 had be werkt voor toneel, compleet met zang en dans, ging hij met Ruyslinck corresponderen, een briefwisseling die twintig jaar Aarnout de Bruyne heeft er altijd naar gestreefd om kennis door te geven FOTO HARRY DE LANGE duurde. "Ruyslinck wilde deze brieven publiceren. Dat wilde ik niet. Hij heeft nu zijn brieven aan mij gepubliceerd in het boek 'Ulings naar nergens'." Samen met vier anderen vormt De Bruyne de redactie van de Slib reeks, kleine boekjes, mooi ver zorgd en toch goedkoop, want "we doen alles gratis" van onbe kende tot zeer bekende schrij vers. Verder geeft hij lezingen over filosofie, liet leerlingen van VWO 5 en 6 van Scheldemond eveneens kennis maken met Pla to en Kant. "Weet je overigens", zegt hij, "dat alle Vlissingse schrijvers tot de dwarsliggers gerekend kunnen worden Wolff, Van Schagen, Van Oor schot, Van Dixhoorn, Bellamy, Hans Verhage.Hij kan nauwe lijks verbergen dat die constate ring hem plezier doet. En nu is hij dus ere-burger en geheel vrij man. Bij z'n afscheid waren oud-leerlingen aanwezig, die hij jaren niet meer had gezien. "Uit het hele land waren ze gekomen. Dat doet je goed hoor. Het heeft allemaal zin gehad, dat wat ik meende te moeten doen." Een foto? Vooruit. Met zijn kleind ochter van een jaar,die de mooie naam Sterre heeft meegekre gen,wil hij op de foto. Met boek jes om hen heen. Want delen en doorgeven van kennis, dat is wat hem bewoog ert zal blijven be wegen. "Zorg voor een brede ba sis, dan kunnen kinderen later naar eigen inzicht hun eigen huis bouwen", zegt hij. ADVERTENTIES SMECT A CML AIR E JMBIL E U M A Hans Verkerk Keukens Destaai 35 jaar en wie jarig is moet trakteren! Dus dat vieren we met een spectaculaire jubileum aanbieding. Alleen deze week worden Kroon keukens voor de helft van de door de leverancier aanbevolen adviesprijs aangeboden. Kom nu snel en profiteer van deze spectaculaire jubileum DONDERDAG A VRIJDAG KOOPAVOND GOES: RINGBAAN WEST 2b Openingstijden: maandag t/m vrijdag 8.30-12.00,13.00-18.00 uur zaterdag 8.30-16.00 uur ten natuurlijke zaak Wilgenhoekweg 13a 4353 EA Serooskerke Telefoon: 0118-592820 FOTOSTUDIO THEO VAH DER GEHUGTEN VINttLCLNTtUM WUlNftHMUE vrijlammtuot 75 Mimiiuia TU. 0118-640317 i

Scheldebode | 1999 | | pagina 1