Aanmelden Grote Clubactie is weer geopend nog 3 weken... Seizoenboek 1999/2000 HET NIEUWSBLAD/DE SCHELDEBODE i A L C H Pittig feestje bouw Je 3, l bk A-<f WOENSDAG 19 MEI 1999 M/V 0118 418653 Wijnboer bij Paul de Leeuw M.A.P. Dierckx korpschef Heeft u het nieuwe al in huis? Hoogste punt gemeentehuis Beste service, laagste prijs! Gewijzigde afsluittijden i.v.m. Pinksteren GROENKALENDER Braakballen E L K E W K HUIS AAN HU 1 S 0 P V E R E N Zweefvliegen, snel, stil en spannend Delta Profronde start in Middelburg Goes heeft overvloed aan biljarttalent MARATHONLOPER GREG VAN HEST HEEFT VEEL TE DANKEN AAN ZIJN VERENIGING Heel diep Belangrijk Voorbereiding Clubkas ORGANISATIE HANS SCHEFFERLOOP SAMEN MET DE TRODTS VAN RODTS Trodts Winnen Loopbaan er gaat iets veranderen in uw weekkrant LU N LU O O zwartvissen til. 0118-640317 m VROUWENPOLDER - Als het aan Jurjen van Opstal uit Vrou wenpolder ligt wordt Zeeland in de toekomst een bekend wijn gebied. Vorig jaar hakte hij de knoop door en veranderde de helft van zijn boomgaard in een wijngaard. In de nazomer wordt de eerste oogst verwacht, maar gistereavond mocht hij er al alles van vertellen bij de show van Paul de Leeuw. En op de regionale omroep. En in de kranten. Erg onder de indruk is hij er niet van. "Het belangrijkste is, dat ik door de belangstelling die ik nu krijg, misschien andere agrariërs die problemen heb ben op een idee voor een oplossing kan helpen. Ik verwacht dat er brood zit in de wijnbouw." Op de gronden van Van opstal staan witte wijndruiven, de Reichensteiner, en rode wijndrui ven, de Regent en de Dornfelder. Het is de bedoeling dat de ro de wijn volledig biologisch wordt geteeld. De witte wijn is wat gevoeliger voor meeldauw, maar wordt daarvoor alleen maar met het natuurlijke middel zwavel behandeld. Van de appels uit de resterende boomgaard heeft Van Opstal dit jaar appel wijn en appelcider gemaakt. Komende herfst is de eerste Zeeuwse 'Primeur' misschien te verwachten. MIDDELBURG/ZAANDAM - A.A. Smeels, korpschef van de regiopolitie Midden Zeeland wordt opgevolgd door M.A.P. Dierckx uit Hoogerheide in West Brabant. Dat heeft de Scheldebode bevestigd gekregen door een bron uit de onmiddelijke omgeving van Dierckx. Dierckx is nu nog korpschef van de politie in de regio Zaandam. Het nieuws van de benoeming is nog niet officieel. Martin Eijben, woordvoerder van het team in de Zaanse regio, wil het nieuws nog niet bevestigen. "Ik kan ook niet ontkennen, dat een dergelijke benoeming tot de mogelijkheden behoort, maar officieel weten we nog van niets. In Zeeland schijnen ze meer te weten dan wij." M. Dierckx is op dit moment op va kantie en was dus niet bereikbaar voor commentaar. C H A S S E THEATER Gratis te bestellen via de bon elders in deze krant. VEERE - In Domburg is giste ren het hoogste punt bereikt van het nieuwe gemeentehuis van de gemeente Veere. Het is de bedoeling dat het ge bouw aan het einde van de jaar klaar is. Dan staat er volgens de gemeentevoorlichter een uniek en bijzonder gebouw, waarin een klantgerichte en efficiënte bedrijfsvoering mo gelijk is. Het gebouw wordt een voor beeld op het gebied van duur zaam bouwen en energiebe sparing. Uitgave woensdag 26 mei: Advcrtenlies dienen uiterlijk vrijdag 21 mei om 9.00 uur in ons bezit te zijn; redactiecopij uiterlijk op donderdag 20 mei om 12.00 uur. Wij wensen u prettige pinksterdagen STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP 0113-569110 Verschillende vogelsoorten verraden hun aanwezig zijn in een ge bied door braakballen. Bij veel vogels is het produceren van braak ballen een vast onderdeel van het spijsverteringsproces. Botjes, schedeltjes, haren, steentjes en zelfs vogelringetjes kunnen uit braakballen te voorschijn komen. Braakballen zijn nodig om voedselresten kwijt te raken die in het maagsap niet of heel langzaam oplossen. De braakballen moeten door de slokdarm van de vogel terug, en daarom zijn veel braakbal len bedekt met een laagje slijm. Aan de hand van de vorm en voor al ook de inhoud van de braakballen kan vaak achterhaald worden van welke soort de braakballen afkomstig zijn. Van uilen is het overbekend dat ze braakballen maken. De ransuil, onze meest be kende uit (de enige inlandse met oorpluimpjes) heeft grijze, cilin drische braakballen van zo'n 5-7 cm lang met een diameter van 2-3 centimeter. Ze hebben een glad oppervlak en er zitten resten van muizen of kleine vogeltjes in, soms ook van insekten. Je vindt ze vooral daar waar bomen of hoge struiken staan, want daar zitten ransuilen vaak. 's Winters verzamelen ransuilen zich op zogenaam de roestplaatsen, waar dus hele voorraden braakballen te vinden zijn. "Braakballen uitpluizen' is erg leuk. Dat is de gebruikelijke naam voor de liefhebberij die zich bezighoudt met het achterhalen van de herkomst van braakballen. Er bestaan ook tabellen waarmee van de botjes uit braakballen bepaald kan worden van welk prooi dier ze afkomstig zijn. Naast uilen zijn er nog verschillende andere vogels met braakballen, die daar veel minder bekend om zijn. Kraaiachtigen, roofvogels, meeuwen, reigers en verschillende waadvogels. Bij kauwtjes en roeken, allebei kraaien, zitten er plan tenresten en kleine steentjes in de braakballen. Die steentjes zijn ingeslikt om onder andere zaden te vermalen. Zivarte kraaien en eksters eten ook kleine knaagdieren, zodat daar resten van de in braakballen zitten. In meeuwenbraakballen kan van alles zitten, vaak zijn ze te herkennen aan stukjes schelp of graten. Maar er kunnen bijvoorbeeld ook kevers in zitten. Bij een waadvogel als de scholekster bestaan de braakballen voor het grootste gedeelte uit zand. En bij reigers vinden we vooral haren van knaagdieren. Geen visresten zoals te verwachten zou zijn, die kan een reiger verteren. SCHELDEBODE LU LU Bij duizenden verenigin gen valt deze week hef in formatiepakket van de Grote Clubactie op de deurmat waaraan die ver enigingen een deelname contract kunnen invullen en opsturen. Ook nieuwe deelnemers kunnen zich uiteraard melden. Daar over later. Het antwoord op de vraag 'waarom zouden we aan de Gro te Clubactie deel nemen?' wordt door de talrijke verenigingen die al jaren meedoen, snel gege ven. „Omdat het voor ons bij uitstek de manier is om onze kas te spekken en dingen voor onze leden te doen, waartoe we an ders niet in staat zijn." Een van de leden die dit vol mondig onderschrijft is de Til- burgse atleet Greg van Hest, lid van de Tilburg Road Runners, die zondag 18 april een ticket voor de Olympische Spelen in Sydney binnenhaalde door op de marathon in Rotterdam een tijd van 2.10.05 neer te zetten. De 25-jarige full-prof is wel heel diep moeten gaan. Hij heeft zijn pijngrens moeten verleg gen. Want na 20 kilometer ge selde een blaar van maar liefst 9 centimeter zijn linkervoet en ging Van Hest door een hel. Een verbaasde therapeut kon er niet bij dat hij de marathon toch uit heeft gelopen. Het typeert het karakter van de gebruinde en gespierde atleet, die letterlijk alles over heeft ge had om op de Coolsingel zijn doel, Sidney, te bereiken. Van Hest koos al op jonge leef tijd voor de atletiek, terwijl hij toch opgroeide in een gezin, waar de wielersport op ieders lip lag. Vader Ad van Hest was in zijn tijd een bekende en suc cesvolle baan- en wegrenner. Van zijn zevende tot zijn der tiende jaar beoefende Greg bij Atilla atletiek in het algemeen, om zich daarna te specialiseren in loopnummers en de overstap maakte naar de Tilburg Road Runners. Alvorens hij aan een opsom ming van zijn successen op di verse afstanden bij EK's, NK's en WK's begint, wil hij eerst nog even kwijt, dat hij alleen maar zover is gekomen, omdat zijn ouders veel in hebben geïnves teerd en hij bij de Tilburg Road Runners de gelegenheid kreeg zich verder te ontwikkelen. „Zonder de trainingsfacilitei ten, die mij werden en worden geboden, had ik het niet gered. Ik ben ervan overtuigd dat in komsten uit de Grote Clubactie daarbij een belangrijke rol heb ben gespeeld." Na het succes op de Coolsingel, gunt Van Hest zich even rust, om zich dan weer voor te berei den op volgende wedstrijden. Sponsor Nike stelt hem daartoe volledig in staat. Ter illustratie laat hij nog even weten dat hij in vier maanden tijd zo'n acht paar schoenen verslijt en die kosten toch tussen de twee- en driehonderd gulden. „Dankzij mijn sponsor kan ik aardig rond komen", licht hij toe, zonder daarbij te vergeten wat zijn ou ders voor hem betekenen. Als hij het over zijn schoenen heeft, blikt hij ook in de toe komst, de tijd na zijn sportloop- baan. „Dan wil ik wel iets gaan doen in bijvoorbeeld de verkoop van sportschoenen. Ik mag toch wel over enige ervaring spreken, denk ik." Maar nu heeft hij an dere dingen aan zijn hoofd. Zo als de voorbereidingen voor Sydney. „Samen met mijn vader (moeder heeft vliegangst) ga ik mogelijk naar Australië om op gewenste hoogte te kunnen trai nen. En na de Olympische Spe len? Als ik tegen de dertig ben, ben ik als atleet op mijn top en daar kijk ik nu al naar uit." Tot slot wil hij nog wel kwijt dat le den vaak niet beseffen wat hun vereniging voor hen kan doen, vooral als zij deelnemen aan de Grote Clubactie. Voor wie de Grote Clubactie nog niet kent, is het goed te we ten dat alle deelnemende ver enigingen op een heel simpele manier hun clubkas vullen: dat gebeurt ieder na jaar via een unie ke nationale lote rij met een gega randeerde op brengst van mi nimaal 80% voor de verenigingen. Uw vereniging koopt loten voor een gulden per stuk en die loten worden voor ƒ5,- per stuk verkocht door leden van uw vereniging. Van de opbrengst gaat 80% (dus ƒ4,- van elk lot!) onmiddellijk in uw verenigings kas. Hoe meer To ten u verkoopt, hoe groter uw fi nancieel voor deel. Vorig jaar verkochten de verenigingen ge zamenlijk voor ruim 18 miljoen gulden. Deelnemende vereni gingen dingen ook nog eens mee naar een geldprijs van 1.000 gulden uit de Surprisepot, waarin elk jaar het geld van niet afgehaalde prijzen wordt ge stort. En dat is jaarlijks ook nog eens zo'n kwart miljoen gulden. Belangrijke stimulans voor deelname is, dat de baten recht streeks in de eigen clubkas Lachend bekijkt Greg van Hest de schoenen die de weg naar Sidney hebben ge baand. vloeien, terwijl een aantrekke lijk prijzenpakket een stevig ar gument is bij de verkoop van de loten. Dat prijzenpakket bestaat na melijk uit een hoofdprijs van ƒ100.000,- belastingvrij en tal loze extra prijzen met een geza menlijke waarde van 1,7 mil joen. En nieten kent de loterij van de Grote Clubactie niet, want elk lot geeft recht op een aantal fikse kortingen bij ver schillende bedrijven. Elke vereniging, club of stich ting kan meedoen, uitgezondei zij, die een religieus of politic hoofddoel hebben. Verenigin gen die een vrijblijvend infor matiepakket willen ontvangen, kunnen zich wenden tot de N; tionale Grote Clubactie, per t< lefoon: 013 - 4 55 28 25, per fa 013 - 4 55 29 38, of per e-mail grote@clubactie.nl, terwijl ui voerige informatie ook te vin den is op internet: www.clubac tie.nl. 'Jongeren lopen niet meer' VLISSINGEN - Zestig jaar worden. De een zal het vie ren, de ander wil er niet van horen. Immers, al weer een jaartje ouder. Hans Scheffer uit Vlissingen kiest voor vieren. Hij staat zondag 13 juni stil bij zijn zestigste verjaardag. Al is 'stil staan' niet bepaald de juiste uit drukking; Hans viert zijn verjaardag, zeer speciaal, met een trimloop: 'De Hans Schefferloop'. Door hem georganiseerd, in samenwerking met de Vlissingse trimgroep 'De Trodts van Rodts'. Door Tannie van Eek Scheffer kwam in 1970 in Vlis singen wonen. Hij is een over tuigd loper, liep toch zeker vijfhonderd prestatielopen en deed aan diverse marathons mee. Loopt nu nog tussen de 40 en 50 kilometer per week. In de zeventiger jaren was de VSV 'Marathon' in Vlissingen een bloeiende vereniging. In de beginjaren waren er zo'n dikke duizend leden. Scheffer was 16 jaar voorzitter. Hij werd in 1972 lid van 'Marathon', sloot zich aan bij de trimgroep, naast badminton en basketbal een onderdeel van de vereni ging. Zes jaar geleden splitste de trimgroep zich af en ging ver der onder de naam 'De Trodts van Rodts', naar de in zijn jon ge jaren lange afstandloper Gerard Rodts uit Vlissingen. De trimgroep is een hechte groep. Zo'n 25 tot 30 mannen en een enkele vrouw lopen elke woensdagavond en zondag morgen. Iedereen kent de trim mer, blik op oneindig, soms wat puffend en alles in een strak tempo. De oudste trim mer van 'De Trodts...' is 70, de jongste 35 jaar. "De jeugd loopt niet meer", zegt Scheffer, die vindt dat twee maal per week lopen te weinig is. "Voor vormbehoud is drie, vier maal per week no dig. Dat gebeurt individueel, niet met de hele club." Hij legt uit hoe trimmen in z'n werk gaat: "De afstanden zijn 6, 12 en ongeveer 15 kilometer. Eerst langzaam inlopen, onge veer twee kilometer. Dan splitst de groep in de zwakke ren en de langzame vrouwen. De snelsten halen elkaar steeds weer op of in, tot tenslotte de fine fleur overblijft." Daar hoort Hans Scheffer bij, want "ik loop om te winnen." Dat is het niet alleen. Hij somt alle prettige kanten van de trimsport graag op. "Bewegen is heel gezond, niet te, maar dat woord moet je nergens voor zetten." „Het is zeer ontspannen, zeker de eerste paar kilometer, daar na komt toch die kick en ga je ervoor. Je bent buiten, gezellig met z'n allen. Je wordt er lich ter van in je hoofd, goed voor je geest dus en, heel belangrijk, de spelregels zijn zo eenvoudig als het maar kan." Wandelsport bestaat niet meer, Hans Scheffer moet het spijtig constateren. Er waren tijden dat er in veel dorpen in Zee land elke week wel een presta tieloop was. Scheffer was er al tijd bij. "De belangstelling wordt steeds minder. Onlangs in Kruiningen waren er nog tweehonderd deelnemers. Dat is meer uitzondering dan re gel." Scheffer is niet alleen een vlot te loper, het spreken kost hem ook weinig moeite. Vertelt graag over z'n lange 'loopbaan' Over de ups en downs, want het is niet altijd erepodium ge weest. "Bij de Marathon van Utrecht liep ik zo langzaam dat degene die me op de fiets begeleidde, wilde ze niet om vallen, moest afstappen." Een sportman met een win naarsmentaliteit is hij. Speelt golf en is lid van de Alpinisten vereniging. De grijze cellen scherpt hij met het spelen van bridge. Hans hoopt dat er ter gelegen heid van zijn verjaardag zon dag 13 juni enkele honderden deelnemers aan de start ver schijnen. Hij belooft dat er vol doende medailles zijn. Na af loop kunnen de trimmers de ja- Trimmers die een beetje meer willen, leggen zich toe op de echte wedstrijdsport. rige feliciteren in Paviljoen De Kanovijver. De Hans Schefferloop start om 10.30 uur bij De Kanovijver De afstanden zijn 4 en 8 km. Deel name is gratis. Voor inlichtin gen: 0118-460827 of 463623. Is het de bedoeling dat de Hans Schefferloop een traditie wordt? Scheffer: "Voorlopig denk ik aan eenmalig." Met een knipoog: "Misschien kom; er een herhaling als ik 75 word." LU Een van de meest beoefende sporten in ons waterrijke landje is vissen. Een hobby voor velen. Menigeen heeft in zijn prille jeugd wel eens met een bamboestok, ny londraad, vishaakje en een potje wormen aan de waterkant gezeten. Turend naar de dobber of je al beet had. In het zilte water vingen wij paling en platvis, krabben en klappers. Volgens het visserslatijn zat er een op een keer een zeehond aan mijn lijn. Je kon ook wel eens een zogenaamde lomp vangen, een vrouwtjespaling. Als je er op drukte kwam er smurrie uit. Wisten wij veel. In die tijd viste men om het later thuis op te eten, maar tegen woordig is het meer de sport en wordt de vangst terug in het water gezet. Dan zijn er volgend jaar ook nog vissen. Je kon gaan vissen waar je wilde want een visvergunning was in het buitenwater niet nodig. Tegenwoordig is dat wel an ders. In onze van papieren vergeven maatschappij heb je zelfs papier nodig als je naar het toilet gaat. Papieren, vergun ningen, ontheffingen, je kunt niet zonder. En zeg nu zelf, wat zouden die papieren nu voorstellen als er geen bevoegd gezag was om te controleren of de van over heidswege verstrekte documenten wel door persoon A of B getoond kunnen wor den. Er moet toch iemand vaststellen of je goed of fout zit. Wat vissen betreft, de vaste stekjes worden binnenkort extra be zocht door de dienstdoende controle ambtenaren om het zwartvissen tegen te gaan. Zit je daar lekker ontspannen op je dobber of draad te letten, heb je na een halve dag eindelijk beet en dan word je plots omsingeld door de sterke arm. Con trole. Vist u zwart of vist u witHet maakt je sport alleen maar spannender. Want als ik een ding niet zou wil len missen, dan is het vissen, vis- csunAlArvn ey sen. Goede vangst! Cameleon FOTOSTUDIO THEO VAM DU GEHUGTEM VINtELCENTkUM DAUVENïAELE VUJLUNïSTmT 75 MimLBÜRS

Scheldebode | 1999 | | pagina 1