Roparun ondersteunt Hospice Calando Mogen alle asielzoekers in Nederland blijven? Hengelaars specialiseren zich Piraten enteren Paauwenburg M/V woensdag 21 april 1999 MIDDELBURG VLISSINGEN WALCHEREN SLAAPKAMER IS VOORLOPIG KATTEN-EN WOONKAMER, GANG IS OPSLAGPLAATS Ziektes Hamster Fokken Soorten Tijd Verkopen Trots KRUKELTOER - Zaterdag 24 april wordt door motorrijders de Krukeltoer verreden, een tocht door Zuid-West Nederland waarvan de opbrengst bestemd is voor het Ronald McDonald- huis. Inschrijven kan tussen 10.30 en 11.30 uur bij camping Ilof van Domburg. De lengte van de rit bedraagt ongeveer 200 kilo meter, het inschrijfgeld is een tientje. De organisatie is in han den van ProMotor Zeeland. NEW LIFE WORSHIP - Van vrijdag tot en met zondag (23 tot en met 25 april) wordt door en met Rev. Miquel Escobar uit Chili een revival-weekend gehouden. Vrijdag in de Hofplein- kerk aan het Hofplein 13, zaterdag in de Thomaskapel aan de Vrijlandstraat 98 en zondag opnieuw in de Hofpleinkerk. De avonden beginnen telkens om 20.00 uur, de toegang is gratis. Escobar zegt dat hij op z'n vijftiende de eerste ontmoeting had met god, later werd hij op een geweldige manier aangeraakt door de heilige geest. ROMMELMARKT - Zaterdag 24 april van 10.00 tot 16.00 uur heeft de Nieuwe kerk een rommelmarkt op het programma staan. Er is een rad van avontuur, een veiling en er zijn kinder spelen. Het gebeurt allemaal op het plein voor de kerk en in de Wandelkerk, ingang naast de Lange Jan. De opbrengst is voor restauratie en herinrichting van de Nieuwe kerk zelf. EXCURSIE - Zaterdag 24 april gaat het KNNV met de strand- werkgroep het strand van Vlissingen verkennen. Vertrek 14.00 uur bij het windorgel op de Boulevard. BINGO - Vrijdag 23 april bingo van de supportersvereniging Rood/Wit in het clublokaal van VC Vlissingen, aanvang 20.00 uur. BACKTEN REEDE - Maandag 26 april voorjaarsvergadering van de ANBO, bond van 50-plussers. Aanvang 14.00 uur in Bachten Reede, na afloop bingo. BOLWERK - Op 23 april is er een avond voor alleengaanden in het Bolwerk. De zaal is om 20.00 uur open. Toegang gratis. VERGADERING - Vrijdag 23 april is er om 15.00 uur in het stadhuis een bijzondere vergadering van de gemeenteraad. De ze staat namelijk in het teken van het afscheid van burgemees ter J. van der Doef GEKLEURD - Buurthuis de Paraplu houdt vrijdag 23 april een Indiase culturele avond met dans en muziek, aanvang 20.30 uur, entree gratis op het adres Gogelweg 59. AAGTEKERKE/SEROOSKERKE - De christelijke stichting Dorkas heeft twee depots ingericht voor hulp aan de vluchte lingen van Kosovo. Kleding, dekens, lakens, schoenen en derge lijke kunnen worden ingeleverd op de adressen Agathastraat 20 in Aagtekerke en Bogerdweide 41 in Serooskerke. KOUDEKERKE - De stichting Welzijn Platteland Walcheren houdt samen met de commissie Welzijn Ouderen een informa tiemiddag op donderdag 22 april vanaf 14.00 uur in De Cou- burg. Wethouder Gelok gaat in op het nieuwe Regionaal Indi catie Orgaan. Andere onderwerpen zijn: bijstands- en kwijt scheldingsmogelijkheden in de gemeente Veere. In de pauze is "r koffie. Vauu WENPOLDER - vrquag za april opent schietvereniging De Treffers het nieuwe onderkomen. Receptie van 17.00 tot 19.00 uur op het adres Fort den Haakweg 36b. NIEUW EN ST. JOOSLAND - Muziekvereniging Oefening Na Den Arbeid houdt zaterdag 24 april een rommelmarkt vanaf 09.00 uur rond de Nederlands hei-vormde kerk. OOST-SOUBURG - Vrijdag 23 april houdt de Sportraad Vliss ingen afdeling Sportbelangen in samenwerking met het lokaal comité Dag van de Ouderen Vlissingen een recreatief badmin- tontoemooi in het kader van het Internationaal Jaar van de Ou deren. Het thema is: naar een samenleving voor alle leeftijden. Acht teams hebben zich aangemeld, het toernooi wordt gehou den in Sporthal Souburg en begint om 09.00 uur. OOST-SOUBURG - Biljartvereniging 't Raedthuys houdt 23 tot en met 25 april het districtskampioenschap tweede klasse driw- banden klein. De deelnemers: C. Weering, A. Maas en J. West dorp van Vega; S. Nanuruw (BVM); D. van de Berg en W. Wal raven van 't Raedthuys: H. Meijvis TOG en M. Rijk van OBK. OOST-SOUBURG - Zaterdag 24 april fancy fair bij basisschool De Tweemaster in de J. de Priesterstraat. Èr zijn kinderspelen, rad van vondtuur, loterijen, hapjes en drankjes, een springkus sen en een uitgebreide rommelmarkt. Er wordt om 10.00 uur begonnen. Vooraf, om 09.30 uur, is er een lawaaioptocht met verkleedwed- strijd op het Oranjeplein. Vlijt en Volharding verleent hieraan haar medewerking. Om 13.00 uur is de finale van de playback- wedstrijd. Bovendien wordt die dag geld overhandigd voor een weeshuis in Roemenië. AAGTEKERKE - Donderdag 22 april van 13.30 tot 15.15 uur markt- en spelletjesmiddag voor Kosovo op het schoolplein van De Springplank. ZEEBAARS, TONG EN GEEP door Ben Donkers Vroeger, ja vroeger, was het toen beter gesteld met de sport vis serij? Ik denk het wel, ofschoon sommigen dat gezeur van ouder wordende hengelaars niet meer aan kunnen horen. Er zwom wei degelijk meer vis en vrijwel overal konden ze gevangen worden. Met tij, aas of weer hoefde je echt geen rekening te houden. Mooie schar bij Ouddorp, zeebaarsjes bij Zijpe en tong bij Dom burg. Het zijn goeie stekken, maar je moet er tegenwoordig bij wijze van spreken computergestuurd naar toe. Er zijn dan ook vissers die tot bijna op de minuut nauwkeurig bijhouden onder welke omstandigheden er wel of niet goed gevangen werd. Daarom zweren velen bij het vissen rond laag water, anderen prefereren daarentegen het keren van het tij bij vloed. Iedere hengelaar heeft zo zijn eigenaardigheden, en die zijn allemaal voortgeko men uit eigen ervaring. Het tong-, zeebaars- en geepseizoen be gint langzaam maar zeker op gang te komen. Tussendoor wor den ook nog gulletjes gevangen. Jan Martens bijvoorbeeld lag op een goede stek voor het haventje van Burghsluis, Hij ving er dik twintig, allemaal van een pondje of twee, drie. Het is ook de plek waar regelmatig zeebaars aast. Een vis die nog steeds aan popu lariteit wint. Hij wordt zelfs beschouwd als dé sportvis voor on ze kust en in de Oosterschelde, want ook daar komt-ie veelvul dig voor. Zoek deze vis vooral niet te ver uit de kant, of je moet naar een wrak varen. Zelf heb ik de ervaring dat ze heel dicht te gen strekdammetjes op zoek zijn naar iets eetbaars. Vanaf de kant kan men er gewoon met een flinke dobber, met daaronder een levende zager, op vissen. Het is een kwestie van even uitpro beren, zorg er wel voor dat het aas over de strekdam drijft, want in de luwte van de stroming ligt de vis te wachten. Het liefst vis ik met een lichte hengel, een strakke niet al te lan ge stok (zo'n 2.70 meter) waarmee maximaal zo'n zestig gram weg te zetten is. De molen moet een goede slip hebben, want zee baars geeft zich niet zo maar gewonnen. Als het water niet al te diep is en er weinig stroming staat, kan met een schuifloodmon- tage gevist worden. Een vrij rollood dat door een wartel of kraal tje wordt gestuit en daarachter een twee meter lange haaklijn. Vanaf het strand zijn de betere plekken gemakkelijk herkenbaar. Gooi het aas vooral in woelig, ruig water. Het is veelal het ken merk van een zandbank met steile kanten. Daar aast de vis. MIDDELBURG - Waar zieken- en verpleegtehuizen in steeds mindere mate kunnen voldoen aan de optimale zorg voor stervenden, hoopt de Stichting Roparun met een financiële injectie een continuïteitsgarantie te ge ven om deze zorg te garanderen. De Stichting Roparun heeft het voornemen twee woningen, thans in gebruik als Hospice Calando in Dirksland te verwerven. Onder de naam Roparun Hospi ce Calando zullen deze twee woningen de komende 10 jaar gratis ter beschikking worden gesteld aan de Stichting Calan do. Eveneens heeft de Stichting Roparun het voornemen de ex ploitatiekosten van de hospice voor haar rekening te nemen. Met de inkomsten van de op 12 mei van start gaande Rotter dam - Parijs - Run gekoppeld aan de reeds aanwezige budget ten is het voortbestaan van de ze specialistische zorg voor stervenden de komende tien da gen gegarandeerd. Daarmee hebben beide stichtingen een flinke stap gezet om deze vorm van palliatieve zorg in het ge hele land verder uit te bouwen. Het Alstomrunningteam is de Zeeuwse ploeg die op 12 mei op de Coolsingel te Rotterdam aan de start verschijnt om aan het hardloopspectakel van 527 ki lometer te beginnen. De Zeeuwse ploeg hoopt in circa 38 uur de finish in Parijs te berei ken. Met deze uitermate spor tieve prestatie hoopt het Als tomrunningteam sponsors te interesseren. Met de organisatie van de Ro parun heeft deze stichting zich verzekerd van de deelname van in totaal 127 teams, waaronder enkele Franse teams. Al deze teams dienen hun eigen organi satiekosten rond te krijgen en vervolgens voldoende sponsor gelden bijeen te brengen om de gestelde doelen voor 1999 te kunnen realiseren. De stichting Roparun heeft be rekend dat daarvoor 2.7 mil joen gulden noodzakelijk is. Het Alstomrunningteam en daarmee de Stichting Roparun kunt u bereiken en steunen via respectievelijk het adres en gi ronummer Roerstraat 39 te 4388 RV OOST-SOUBURG (0118-461697) ten name van het Alstomrunningteam en onder het girorekeningnummer 8079790. Het Alstom-runningteam is de Zeeuwse delegatie van de Roparun. FOTO: HARRY DE LANGE 'Ik wil gewoon lieve, leuke katten' MIDDELBURG - In een groot pand in de Middelburg se binnenstad wonen Atie Steendijk en haar vriend sa men met een heleboel katten. Atie is blij dat ze zo groot woont. Er is genoeg ruimte voor de katten. Omdat ze middenin een verbouwing zit, doet de slaapkamer voorlopig dienst als woonkamer en kattenkamer en de gang is een opslagruimte voor kattengrind en voer. Tekst en foto: Claudia de Troije- Booij "Gelukkig worden deze zakken door een groothandel bezorgd, anders sjouw je je verloren", vertelt Atie. De rest van de kat ten bivakkeert in de achterka mer, want ze lopen niet op straat. "We wonen midden in de stad, de kans dat een kat overre den wordt, is dan erg groot. En als katten buiten los rond lo pen zouden ze ook allerlei over draagbare ziektes op kunnen lo pen. Dan is het ook nog zo dat ik mijn buren niet tot last wil zijn. Ik zou het vervelend vinden als mijn katten in de tuin van de buren poepen.Ze mogen wel in haar tuin komen, maar zitten dan 'gevangen' in een ren. "Toen we hier kwamen wonen, hebben we als eerste de tuin aangelegd, speciaal voor de kat ten. Maar zonder ren kunnen ze overal heen en dan is het hek van de dam. Dus is het de bedoe ling dat we op termijn de hele tuin gaan overdekken." Atie Steendijk fokt katten. Ze is opgegroeid op de boerderij van haar ouders tussen de paarden, eenden, katten en honden. Ze houdt heel erg veel van dieren. "Behalve van vliegen, daar heb ik een rothekel aan", zegt Atie. "Toen ik zelfstandig ging wonen wou ik toch een huisdier heb ben. Ik heb toen een hamster ge kocht. Want, als je 8 uur per dag werkt, kun je niet voor een kat zorgen, vond ik toen. Helaas bleek al snel dat je heel weinig hebt aan een hamster. Overdag slaapt hij en 's nachts maakt hij zo veel lawaai, dat je er wakker van ligt. Uiteindelijk heb ik be sloten om toch maar een kat in huis te nemen. Geen raskat, want die vond ik te duur." „Niet lang daarna kreeg ik een raskat van iemand, een Siamese. Mijn derde kat was geen raskat. We woonden toen in een klein huis, dus drie katten vond ik meer dan genoeg. Jarenlang hebben we er slechts drie gehad. Helaas overleed op een gegeven moment een van de katten aan een tumor. Daar heb ik zeker een jaar verdriet van gehad." „Maar ik heb altijd gezegd: als er een kat dood gaat, dan wil ik een Balinese. Die kwam er uit eindelijk. En toen was het einde ver zoek." Ze besloot om katten te gaan fokken en sloot zich aan bij een rasvereniging. Ze haalt haar katten overal vandaan. Van Noorwegen, Zweden en Duits land tot in Amerika. "Mijn doel is fokken op kleur. Het type kat is uiteraard ook be langrijk. Ik wil gewoon lieve, leuke katten met een mooie kleur. En gezondheid staat daarbij op de eerste plaats." Atie gebruikt eigen katers om te dekken of ze haalt katers uit een ander deel van Nederland. Via internet komt ze in contact met andere fokkers. "Er zijn zelfs mensen die hun kat 'opsturen' naar Amerika om daar te laten fokken. Je bent je kat dan heel lang kwijt, want hij moet krols zijn om hem te laten dekken. Vervolgens is een kat dan nog twee maanden zwanger en moet na de bevalling dan nog drie maanden bij haar kitten blijven." Ze heeft 3 verschillende soorten katten: de Balinese/Javaanse katten, Boskatten en Bengalen. Ieder soort heeft weer haar ei gen kenmerken. De Balinese katten hebben blauwe ogen, een gekleurde kop, staart, poten en oren met een wit lichaam. De Javaanse zijn helemaal gekleurd en hebben groene ogen. De bos katten hebben als uiterlijk ken merk: grote oren, lange staart, een recht profiel en een kopje dat driehoekig is. En de katten die afstammen van de wilde kat ten, de Bengalen, zijn kortharig. Op dit moment heeft ze 19 vol wassen katten en 16 kleintjes. De oudste is 18 jaar, dat is een Siamese die 'Loetje' heet. De jongste zijn 2 weken. Alle katten hebben een naam. "Het is wel steeds moeilijker om iets leuks te verzinnen, maar via internet word ik toch op ideeën gebracht. Sommige mensen geven hun katten namen van filmstarren of vernoemen hun kat naar een sterke drank. Anderen geven de katten uit een bepaald nest na men van bekende voetballers". Dat gaat Atie toch iets te ver, ze geeft de voorkeur aan eenvoudi ge korte namen. Ze steekt heel veel tijd in haar katten. Gemiddeld is ze een uur per dag bezig met alleen voede ren en kattenbakken verscho nen. "Als ik een kat heb laten dek ken, weet ik ongeveer wanneer de bevalling gaat plaatsvinden. Vanaf de 63e dag (een kat is ge middeld tussen de 63 en 67 da gen zwanger), zet ik 's nachts om de paar uur de wekker. Het lijkt wel of een kat wil dat ik erbij ben, want ik ben eigenlijk altijd op tijd geweest om de bevalling bij te wonen. Het komt ook wel voor dat een moederpoes te weinig melk heeft. Atie moet de kleintjes dan bijvoederen met een fles. Geluk kig krijgt ze veel hulp van haar vriend bij de verzorging van haar katten. Dat is wel nodig, want naast haar hobby heeft ze nog een baan in de automatise ring. Op de vraag voor hoeveel geld Atie een kat kan verkopen, ant woordt ze: "Oosterse katten worden verkocht voor ongeveer fl. 600,per kat. Dat lijkt veel. Dat vond ik zelf ook toen ik voor het eerst zo'n kat ging kopen. Je moet niet vergeten dat een kat onderhouden behoorlijk wat kost. Denk maar aan kosten voor de dierenarts en katten voer. „En dan heb ik de kosten voor het slopen van mijn gordijnen en banken nog niet eens meegere kend!" De duurste is ongeveer fl. 1.250,De katten krijgen uitsluitend droogvoer en water omdat blikvoer net als een snoepje is voor mensen. Het is een onnodige aanvulling op het droogvoer. Per week wordt er Atie Steendijk met haar katten zo'n 10 kilo opgegeten en per maand heeft ze ongeveer 10 zak ken grind nodig om de uitwerp selen in op te vangen. Atie heeft één kat waar ze bij zonder trots op is. Ze heeft hem in Zweden gekocht. Sinds 2 we ken woont hij bij haar in huis 'Kalliope', een Cinnamon Bos kat. De soortnaam zegt al ge noeg, hij is inderdaad een beetje kaneel-kleurig. Op dit moment zijn er maar twee soortgelijke katten in Nederland. "Ik heb er zelf een en ik heb er een aan een vriendin gegeven", aldus Atie. "Ik vind het prima als mensen naar mijn katten komen kijken. Maar ze moeten wel enthousiast zijn en niet alleen komen kijken uit nieuwsgierigheid". (Bellen voor een afspraak kan via tele foon. 0118 - 639036). "Ik wil nog even benadrukken dat ik katten fok uit pure liefhebberij en niet voor het geld. Ik verdien er bijna niets op, Ik speel bijna quitte", besluit Atie haar verhaal. In deze rubriek vindt u allerlei feiten en achtergronden over de opvang van asielzoekers in Zee land. In deze rubriek zal worden ingegaan op uw vragen en ideeën. Uw brieven, voorzien van naam en adres kunt u rich ten aan: t.a.v. Ankie Feldbrugge, AZC Middelburg Kruitmolen- laan 1, 4337 KN Middelburg of AZC Burg-Haamstede, Hoge- weg 55, 4328 PB Burgh-Haam- stede. In Nederland blijven willen alle asielzoekers. Daarom hebben ze in Nederland asiel aangevraagd. Ook de mensen die in de opvang centra in Zeeland verblijven. De aanvraagprocedure loopt al en kele weken als deze mensen in Zeeland aankomen. Het wachten is dan op de uit slag: mag ik blijven of moet ik terug. En als je dan mag blijven, is dat niet altijd van onbeperkte duur en voor iedereen gelijk. Mensen die in Nederland asiel hebben aangevraagd, kunnen verschillende statussen krijgen. Een status is een vorm van ver blijfsvergunning. De vreemde lingen kunnen in aanmerking komen voor verschillende soor ten statussen. Een A status, dit is de toelating als vluchteling. De A-status is voor onbepaalde tijd geldig. Een vergunning tot verblijf op humanitaire gronden (als geen A-status wordt verleend) wordt op grond van individuele om standigheden toegekend, (arti kel 11 Vreemdelingenwet). Deze vergunning is één jaar geldig, maar kan worden verlengd. Een voorwaardelijke vergun ning tot verblijf. Als een asiel zoeker niet voor één van de bo venstaande twee statussen in aanmerking komt, terwijl terug zending naar het land van her komst niet mogelijk is in ver band met de slechte algehele si tuatie aldaar, krijgt hij of zij een ""voorwaardelijke vergunning tot verblijf" (artikel 12b Vreemdelingenwet). Deze ver gunning is één jaar geldig en kan maximaal twee keer met een jaar worden verlengd. Daarna kan de vreemdeling in aanmer king komen voor een vergunning tot verblijf zonder beperking. Het gaat om asielzoekers uit een kleine groep landen, waaronder Irak, Afghanistan en Rwanda. Voor alleenstaande minderjarige asielzoekers geldt een bijzonder beleid. Zij kunnen een vergun ning tot verblijf krijgen als zij niet voor één van de twee eerstgenoemde statussen in aan merking komen. Voorwaarde is dat er geen adequate opvang (door bijvoorbeeld familie) in het land van herkomst aanwezig is. Na een legaal verblijf in Neder land van vijf jaar of langer, kan de vreemdeling een vergunning tot vestiging aanvragen of een verzoek tot naturalisatie indie- Bij afwijzing van het asielver zoek - men krijgt geen status - moet de asielzoeker Nederland verlaten. In Vertrekcentrum Ter Apel ver blijven de zogenoemde technisch uitgeprocedeerde asielzoekers. Dit zijn asielzoekers die bijvoor beeld niet uitgezet kunnen wor den, omdat zij de benodigde do cumenten missen. De Immigra tie- en Naturalisatiedienst pro beert de benodigde afspraken met de landen van herkomst te maken om deze mensen alsnog uit te kunnen zetten. Alle mensen die in afwachting van het verkrijgen van een sta tus in Nederland verblijven, moeten zich regelmatig te mel den bij de Vreemdelingendienst. VLISSINGEN - Op 30 april is het feest in wijk Paauwen burg. Het begint om half tien 's morgens bij Open Hof met een 'heldentocht' waaraan alle kinderen, piraten en ie dereen die zich jong voelt, kan meedoen. Aangekomen bij de Paauwen- burgschool, waar al een ruimteraket klaar staat, vindt een magische kleuren- vlucht plaats voor ruimtepi raten en alle andere kinde ren. Bij het Majoraat in de mensa van Campus de Ruyter aan de van Hogendorpweg 58a staat om half elf voor alle volwas sen landrotten en piraten, wel of niet incognito, de oranjeborrel al klaar. Er wordt koersbal gespeeld en er zijn Vlaamse Volksspelen. Ie dereen is welkom om het ook eens te proberen. Om elf uur start een doorlo pend programma op het mid denpark aan de van Hogen dorpweg/ Alexander Gogel weg. Er is o.a. een kraaiennest, een kielhaalbaan en een reuzen potlood. Er worden spellen gedaan zoals: enteren, kop pensnellen, watervangen, houten Harry, landrotten, te kenen, stalen zenuwen, goud tillen en kielhalen. Als je meedoet aan de 'hel dentocht' kan je je tussen de middag op 21 april hiervoor opgeven op het schoolplein van de 'Paauwenburgschool'. Het kost één gulden. Hiervoor krijg je bij de 'heldentocht' ook nog een lunchpakket en twee keer drinken. Heb je je nog niet ingeschre ven op 30 april dan kan je ook nog meedoen aan de tocht, maar dan kost het twee vijf tig- Meer informatie in de extra editie van wijkkrant 'klaver vier'.

Scheldebode | 1999 | | pagina 16