Country Zeeuwse dialecten nu ook op cd-Rom i -f 20% KORTING TROUWKOSTUUM REPLAY "De Golfbaan" EP: Minet CATERPILLAR Vlinders E L K E W K HUIS AAN H U I S OP W A L C H E R E r i UitspTiimk van tie we WAT IS HIEROP UW ANTWOORD? Klucht is binnen. Western Tweede scheids komt ervaring tekort Basisscholen zetten zich in voor Kosovo Beste service, laagste prijs! SCHELDEBODE CROENKALENDER Sportlife heeft nu een ultramodern fitnesscentrum. Blof Is er nu ook in (foto)boekvorm. DIALECTWOORDENBOEK DAT KUNT LEZEN ÈN HOREN ingesproken Geboren VERENIGING ZANSHIN SHTOKAN KARATE EN RYUKYU KOBUJUTSU OPGERICHT Naam Oprichting opeen LU ISI O O De nieuwe collectie van: Timberiand^> [aem 'kei] WOENSDAG 14 APRIL 1999 M/V BURG. VAN WOELDERENLAAN 3 - VLISSINGEN - TEE. 011«-118053 SUPERMARKTEN MIDDELBURG W.C. DAUWEND ABLE EN WINKELCENTRUM WELSINGE 'Wat mij bijvoorbeeld opvalt is dat in Zeeland de tweede scheidsrechter nog veel ervaring tekort komt. En die is toch ook heel belangrijk'. UIT BN/DeStem: Volleybalscheidsrechter Jan Oomes uit Middelburg houdt het na 23 jaar voor gezien. TV -Video - HIFI - Telecom - Huishoudelijke apparatuur Segeerstraat 25/27 Middelburg S Telefoon: 0118 -613060 5 MIDDELBURG - Een groot aantal christelijke basis scholen zet zich de komende weken in voor de slachtoffers van Kosovo. Willemien van der Toorn, Marina van de Breevaart, Alexander Janse en Pieter Zuidijk hebben het initiatief genomen om tot ac tie over te gaan. Zaterdag is meteen een begin gemaakt, het bracht f 378,25 op. Een goede start, maar de aktie duurt nog wel een week of vier. Plannen zijn er voor een fietsenrally, een rommelmarkt en het op halen van lege flessen. In lichtingen via telefoon 602798. Vrijlandstraat 33d, (ingang links naast Kadaster) Middelburg. Postbus 7011; 4330 GA Middelburg. Telefoon 0118-652700 fax 652701. STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP 0113-569110 De prachtige kleuren en heerlijke geuren van bloemen. Nu het voor jaar aangebroken is kun nen we er iedere dag weer volop van gaan ge nieten. En niet alleen wij, maar bijvoorbeeld ook vlinders doen dat. Zij zijn voor hun voort bestaan van bloemen af hankelijk. Ten eerste voor de afzetting van de eieren. Elke vlindersoort legt zijn eieren op een bepaalde soort plant. Die wordt de waardplant genoemd. Uit de eieren komt een rups, die zich vervolgens via een pop (ofwel cocon) ontwikkelt tot een vlinder. De ombouw die optreedt in de ontwikkeling van ei tot volwassen dier wordt een metamorfose genoemd. Bij veel insekten, bijvoorbeeld huisvlieg, kever, muggen en bijen komt dit voor. Ja, ook vlinders zijn insekten. Ze voldoen aan het algemene kenmerk die alle insekten hebben; hun lichaam bestaat uit drie delen; kop, borststuk en achterlijf. Aan de kop zitten de ogen, de mond, de reukzintuigen (de sprieten), en de smaakzintuigen. (de tasters). De ze laatste twee zijn onmisbaar in de relatie met bloemen. Vlinders zijn voor hun voedsel afhankelijk van bloemen. Ze voeden zich na melijk met nectar uit de bloemen. Maar: voor wat hoort wat! Vlin ders zijn namelijk ook voor bloemen van belang. Bij het vliegen van bloem naar bloem om de nectar er uit te halen zorgen ze namelijk voor de bestuiving. De mannelijke stuifmeelkorrels blijven aan hun pootjes plakken en komen terecht op de (vrouwelijke) stamper van een andere bloem (uiteraard wel van dezelfde soort). Aan het borst stuk zitten de vleugels. Vooral dagvlinders zijn vaak prachtige ge kleurd. Door middel van felle kleuren worden vijanden afgeschrikt en opvallende kleuren dienen als camouflage. De hier afgebeelde argusvlinder schrikt vijanden af door de geringe oogvlekken, de ar gusogen. Aan de andere kant zijn deze nog meer afschrikwekkend. De argusvlinder overwinter als rups. 63 Procent van de vlinders overwintert op die manier. Andere overwinteringsstrategieën van in Noordwest-Europa levende vlinders zijn; als ei (16%) als pop (12%), als vlinders (4%) of trekt weg (4%) SCHELDEBODE LU LU GOES - Een 'schrééuwsmoel' is een schreeuwlelijk. Een schoorsteenveger heet in het Zeeuws een 'schouw(e)vaeger' of '-voager'. Maar hoe klinkt dat nu werkelijk in het dialect, dat in Zeeland niet alleen ver schillen kent in uitspraak en klankkleur tussen eilanden en streken, maar zelfs van dorp tot dorp? Er bestaat al 35 jaar een Woor denboek der Zeeuwse Dialec ten, waar je in kunt lezen, maar horen doe je het niet. Daar komt nu verandering in, want nadat er vijf jaar lang aan is gewerkt, is er nu een uitgave van het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten op cd-Rom. Een unieke uitgave van De Koperen Tuin in Goes èn een primeur, want het gaat om het eerste multimediale dialecten woordenboek in het Neder landse taalgebied. Het Zeeuwse woordenboek is door de jaren heen een bestsel ler geweest. Meer dan tiendui zend Zeeuwen hebben het in boekvorm op de plank staan, maar de nieuwe cd-Rom biedt veel meer. Het hele woorden boek is opgenomen, maar wat eraan is toegevoegd maakt deze uitgave extra bijzonder. Om te beginnen kun je ook vanuit het Nederlands een dialectwoord opzoeken. Maar vooral: honderden dia lect-sprekers uit heel de pro vincie hebben 3.000 voorbeeld zinnen ingesproken. De lezer hoort precies hoe de uitspraak en klank van een woord is. De Zeeuwse dorpen en steden wor den beschreven en er zijn ver halen opgenomen in het Zeeuwse dialect. En er staan ook 600 originele tekeningen en 1.500 foto's in. Een woorden boek dus met de combinatie le zen, zien en horen. Duidelijk is, dat in zo'n geval een cd-Rom veel meer mogelijkheden biedt dan een boek. Het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten verscheen in 1964 onder redactie van dr. Ha.C.N. Ghijsen. In heel Zeeland èn op Goeree-Overflakkee hadden correspondenten voorbeeldzinnen en de betekenis er van genoteerd. 'Onbekwaem' of 'onbekwaom' bij voorbeeld, dat ver wijst naar een on handig iemand, een nietsnut of stommeling. 'Die Jaone is toch 'n on bekwaem, gister ei s' awi d'èrepels la- ete anbrande', no teerde men in Nieuwerkerk. Maar het betekent ook dronken of ziek door teveel eten. 'Méte kermisse kwam Ko wi ombekwaem tuus', schreef iemand in Serooskerke. En in Poortvliet hoorde men: "k E m'n eigen onbekwaam g'ete an aol die eiers.' Bij de uitgave op cd-Rom is het nu kwestie van even zo'n zinnetje aanklikken, en je hoort het precies, zoals het wordt uitgesproken. Drie honderd dialectsprekers, uit heel Zeeland, spraken zo bij el kaar duizenden zinnetjes in. Het idee om tot een multime diale versie van het Woorden boek der Zeeuwse Dialecten te komen, is geboren op de veer boot tussen Breskens en Vliss- ingen, tijdens gesprekken tus sen Rinus Willemsen en Jac ques van Keymeulen, beiden actief in het dialectonderzoek. Ze moeten heel wat in Mddel- burg vergaderen en op de veer pont is er veel tijd om te praten en te dromen over wat er in ons technologische tijdperk alle maal mogelijk is. Vanaf 1994 is in twee jaar tijd het Zeeuwse woordenboek in een bestand gezet en is er een register van het Nederlands naar het dialect aan toege voegd. Vervolgens werden ge luiden en beelden opgenomen. De laatste twee jaar heeft Scal- dia-software een speciaal com puterprogramma ontwikkeld en gebruiksklaar gemaakt. Veel aandacht is besteed aan de aantrekkelijk vormgegeven en gebruiksvriendelijkheid. De Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek viert haar 70-jarige bestaan. Op 17 april wordt het eerste exem plaar van het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten op cd-Rom gepresenteerd in het Belfort van Sluis, de stad van Van Da- Ie en Brugman. Het eerste exemplaar wordt overhandigd aan de Commissaris van de Ko ningin in Zeeland, drs. W.T. van Gelder. Op donderdag 29 april, om 20.00 uur, geeft Jan van Hane- gem van Scaldia-software een demonstratie in De Koperen Tuin. Boekhandelaarster Elly Kloos is enthousiast over deze uitgave: 'Dit is leuk voor iedere dialectspreker. Aan de ver koop van computerboeken en nieuwe media merken we, dat vooral de laatste jaren veel ou deren een computer hebben aangeschaft. We verkopen ook honderden Zeeland-cd-Roms met oude foto's en artikelen over Zeeland. Maar dit is wel een héél bijzonder project. En bovendien goedkoper, dan het Zeeuwse woordenboek zelf.' Het Woordenboek der Zeeuwse Dialenten op cd-Rom, ISBN 9072138937, De Koperen Tuin (0113-231072), verkoopprijs fl 145, -, vanaf 17 april in de. boekhandel 'Een sai zie je in heel ruige films' door Tannie van Eek VLISSINGEN - Maandag 1 maart is de 'Vereniging Zanshin Shtokan Karate en Ryukyu Kobujutsu Vlissr gen' opgericht. Een hele mond vol en tevens een oprich ting die wat uitleg vraagt, want in feite bestaat deze vereniging van Japanse vechtsporten al vanaf begin 1970. Maarten van Bloois, die met Ronald Willems en Wim van Strien de aanzet gaf tot de oprichting, wil zo wel over de moeilijke naam als over de 'vreemde' op richting graag opheldering verschaffen. "De contacten met Wim van de Leur zijn goed en dat willen we zo houden. Sommigen hebben in dertig jaar enorm veel van hem geleerd en zijn oefenstof gebrui ken we nog. Hij neemt ook bij ons examens af." Nu de moeilijke naam van de vereniging. Zanshin heeft met alertheid te maken, zowel bij karate als bij kobujutsu, tot be reidheid en berust op wijsheid en inzicht. In de vorige eeuw waren er in Japan veel karateleraren die elk maar een paar leerlingen onder him hoede hadden. Rond de Tweede Wereldoorlog, tijdens de Amerikaanse bezetting in Ja pan werd karate meer commer cie. Er kwamen grotere scholen, hogere leraren en meer stijlen met verschillende inzichten. Ka rate, een woord samengesteld uit twee delen: kara lege, te=hand. waaruit direct al blijkt dat bij deze sport geen wapens worden gebruikt. Shotokan is een bepaalde stijl, waarbij het hebben van contact niet is toe gestaan. Men raakt elkaar dus niet aan; een worp is wel toege staan, maar niet hard. "Je gaat bij deze sport na afloop heel naar huis. Er zijn ook stij len waarbij wel wordt geslagen. Bij shotokan, de stijl die in de karate-sportwereld op Walche ren het meest wordt toegepast, komt het veel op beheersing aan. Je zou voetbal als voorbeeld kunnen nemen. Ook die sport kent diverse stijlen. Het is een groot verschil of je een Engelse of een Braziliaanse ploeg ziet Dat doet hij in de gymschaal van de Driestromenschool aan de Grevelingenstraat in Middel burg, waar op maandagavond mannen en vrouwen in witte pakken van half negen tot half tien 's avonds zich bekwamen in karate. Eerst maar iets over de oprich ting. Van Bloois: 'Begin 1970 be gon in Vlissingen Wim van de Leur met karateles. Hij had een sportschool en was de enige le raar. Van hot naar her reisde hij om les te geven, van Vlissingen naar Goes, naar Middelburg en dat elke week meerdere malen. Drie jaar terug moest hij om ge zondheidsredenen stoppen met dit rondreizen. Een aantal men sen viel toen in een gat, hun le raar was er niet meer en de ge vorderden vingen dat zo goed mogelijk op. Op den duur stoot te Van de Leur de karatelessen geheel af en werd 1 maart de Vereniging opgericht. In feite bestaan we dus al heel lang." Maarten wil er geen enkel mis verstand over laten bestaan: Vereniging van Japanse vechtsporten bestaat al een hele tijd. voetballen", vindt Van Bloois. Dan Ryukyu kobujutsu. Ryukyu geeft ook weer een bepaalde stijl aan. Van Bloois houdt een slag om de arm, helemaal zeker weet hij het niet, maar hij meent dat het de naam is van een Japanse eilandengroep. Kobujutsu (ko oud, bujutsu krijgskunde) is wel degelijk een vechtsport met wapens. Óm dit te verklaren moeten we een flinke stap terug in de tijd aan de hand van Maar ten van Bloois. In ruim twintig jaar dat hij zich met deze spor ten bezig houdt heeft het hem steeds meer gepakt en is hij er ook veel over gaan lezen. Terug dus naar ongeveer 1600, naar het feodale Japan. De be volking werd een wapenverbod opgelegd. De adel daarentegen mocht wel wapens dragen en ze te pas en te onpas gebruiken. Men ging niet zo lekker met el kaar om. Wie herinnert zich niet de film 'Shogun' Kwam het voor dat een boer een edelman niet op de juiste manier groette, niet diep genoeg boog, dan hoef de hij nooit meer te buigen om dat hij geen hoofd meer had om die beweging mee te maken. Zo als altijd, wie niet sterk is moet slim zijn en landbouwwerktui gen werden tevens wapens. FOTO: HARRY DE LANGE "Je kent toch zeker wel dat vrouwtje op de Conimex ver pakking?" vraagt Maarten me. Natuurlijk, ook ik kook wel eens nasi. "Nou, dat vrouwtje draagt twee emmers aan een stok over haar schouder. Die stok, bo ge naamd is 1.80 meter lang. Je haalt de emmers eraf en houdt een stok over om mee te slaan, mee af te weren of mee te prik ken. Vergis je niet, het klinkt al lemaal wat wreed, maar kobu jutsu is veel stijlvoller nog dan karate. Er is geen enkele vrije vorm, alles ligt vast." Zo zijn er bij kobujutsu een achttal wapens, in het verré Ja pan lang geleden uit nood gebo ren. Een paar ervan zitten anno 1999 in de sporttas van Maarten van Bloois. Tonfa "Kijk, dit is een tonfa. Oor spronkelijk een handvat voor een kleine molensteen. Als hei werk gedaan was, liet de arbei der de steen liggen en nam de stok mee naar huis.. Onderweg werd het, indien nodig, zijn wa pen. En dit is een karna. Ja, lijkt op een sikkel en werd ook zo ge bruikt, maar na gedane arbeid kon het dienen om aanvallers mee van het lijf te houden, te stoten of te slaan. En een sai, zie je wel in heel ruige films. Wurg- stokjes zijn dat." Veel beoefenaars van kobujutsu zijn er in de vereniging niet, een stuk of drie en Maarten van Bloois is een van hen. "Je kunt heel veel in je eentje oefenen bij deze sport," zegt hij. Een leerzame avond, beslist. De Bloois vertelt gedreven en dui delijk. Hij heeft me niet tot de vechtsporten kunnen bekeren, hoewel het groeten van de le raar en het groeten van de leer lingen onder elkaar, met graci euze bewegingen, aan het begin van de oefeningen, me wel aan staat. Wie er meer in ziet dan dat,kan bellen met Maarten van Bloois, tel. 469401 of met Ro nald Willems, tel. 466359. De vereniging telt nu een kleine vijftig leden. Op donderdag avond oefent de jeugd in Sport hal Baskenburg in Vlissingen in twee groepen: de zes- tot twaalfjarigen van zes tot zeven uur en de jeugd van twaalf jaar en ouder van zeven tot half ne gen. Op maandagavond sporten de volwassenen in De Driestro menschool in Middelburg. Of deze locatie blijvend is, is nog niet helemaal zeker. Deze unieke aanbieding geldt alleen voor de bruidegom, de vader en de schoonvader van de bruidegom Goej, Lange Vorslstraal 56, Middelburg, Lange Delft 1, Middelburg, Lange Delft 37. LU De laatste maanden worden we met een regelmaat van de klok geconfronteerd met het onderwerp schouwburg, theater, cul tuurtempel, of moeten we zeggen poppen kast. De plannen zijn er wel, de geestdrift en de bouwondernemers om deze uit te voeren eveneens, maar het ontbreekt aan het benodigde geld. Dit probleem speelt in Middelburg en in Goes. In de Ganzenstad verhoogt men de onroerend zaak belas ting, meer parkeergeld via meer betaald parkeerplaatsen. En om zijn naam als duurste Zeeuwse gemeente hoog te hou den zal straks de maximale parkeerboete, lees naheffingsaanslag van 82 gulden 50 gevorderd worden. Middelburg zit ook met lage cijfers te worstelen en moet nog zien hoe de eindjes van het theatertekort aan elkaar te knopen. Men kan er vanuit gaan dat straks de inwoners van beide ge meentes de rekening gepresenteerd krij gen of men nu bezoeker van de stads schouwburg is of niet. Het zou best eens zo kunnen zijn dat alle Middelburgers en Goesenaren voor een betrekkelijk kleine groep mensen 'vermakelijkheidsbelasting' op mogen hoesten. Het lijkt wel een voor stelling van Het theater van de lach' of is het een klassiek koningsdramaBoven dien, als mensen perse iets willen zien dan gaan ze er toch wel naar toe. Of dacht U dat de meer dan een miljoen bezoekers aan de musical Miss Saigon allemaal uit Den Haag en Scheveningen kwamen? In Goes is 'De Prins van Oranje' al gesloten en de Middelburgse schouwburg voldoet niet meer aan de eisen des tijds. Op beide kunstpodia zagen veel voor stellingen met succes het voetlicht. Mis schien wordt ook de AJ9J klucht in het L— theater Goes/Mid- camALkcm O delburg toch nog met applaus be loond. LrfeStyle jeersstraat 39, Middel burg, 0118-613581

Scheldebode | 1999 | | pagina 1